تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
 1. #1
  it3enter آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Oct 2016
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض فایروال چیست ؟ و چه تفاوتی با آنتی ویروس دارد؟

  سلام به شما همراهان آی تی سنتر

  فایروال و آنتی ویرروس هر دو آنها از عمکردهایی امنیتی در شبکه و سیستم عامل به حساب می آیند و هر دوی آنها از یک سری قوانین و دستور العمل های از قبل تعریف شده برای انجام کارهای خود استفاده می کنند.اما تفاوت اساسی نیز بین آنها وجود دارد وظیفه فایروال ها جلوگیری از دسترسی ترافیک های غیر مجاز و نرم افزار ها به سیستم و شبکه می باشد
  ولی آنتی ویروس ها از اجراشدن نرم افزارها و کدهای مخرب بر روی سیستم عامل جلوگیری می کنن بر خلاف آنتی ویروس فایروال ها قادر به شناسایی بد افزارها و کدهای مخرب و انواع ویروس ها نیستند و نمی توانند از دسته از تهدیدات مقابه کنند.  آنتی ویروس ها :

  نرم افزاری است که وظیفه آن شناسایی ، جلوگیری و حذف کردن بدافزارها از سیستم عامل یا شبکه مورد استفاده قراار میگیرد.

  بد افزار ها :

  بد افزار ها انواع مختلفی دارند که مواردی از آنها شامل ویروس،کرم،اسب تروجان،جاسوس افزارها،و تبلیغ افزارها می باشد.

  چگونگی عملکرد آنتی ویروس ها:

  شاید از خود می پرسید که آنتی ویروس ها چگونه عمل می کنند و چگونه انواع ویروس ها و بد افزارها را حذف و آن ها جلوگیری می کنند
  هر بد افزار برای خود یک رفتار دارد که این رفتار ها و در قالب یک پایگاه داده و به صورت یک پرونده در نرم افزار آنتی ویروس ها قرار میگیرد و آنتی ویروس با برسی محتوای پرونده به دنبال الگو ها و رفتار های آشنای بد افزارها میگردد و بر اساس این الگوها که به آن امضای ویروس (Virus Signature) می گویند یک ویروس را شناسایی کرده و عملیات لازم را بر روی آن انجام می دهد.
  به طور مثال ویروس newfolder.exe ، این تروجان به این گونه رفتار می کند که در درایو تان به اندازه ۱۴۰ کیلو بایت پوشه newfolder را اضافه می کند
  و آنتی ویروس ها به دلیل اینکه این رفتارها در پایگاه داده آنها از قبل وجود دارد الگو مورد نظر را شناسایی کرده و نسبت به آن واکنش نشان می دهند.


  فایروال چیست ؟

  ایروال یا دیواره آتش یک ابزاری است که برای کنترل کردن اجازه عبور یا عدم اجازه عبور ترافیک در شبکه یا در یک سیستم عامل با استفاده از یک سری قوانین تعریف شده از قبل گفته می شود
  در اصطلاحات کامپیوتری واژه فایروال به سیستمی اطلاق می شود که شبکه خصوصی یا کامپیوتر شخصیتان را از نفوذ مهاجمین ، ترافیک های غیر مجاز و مخرب و حملات هکری خارج از سیستمان محافظت کند
  فایروال ها می توانند ترافیک ورودی به شبکه را کنترل و مدیریت کرده و باتوجه به قوانینی که از قبل برای آنها تعریف شده اجازه ورود و دسترسی بدهند.

  فایروال ها در دو نوع نرم افزاری و سخت افزاری موجود می باشد که می توانید با توجه با نیازتان Firewall را هم در سطح شبکه و هم در سطح سیستم خودمان داشته باشید
  فایروال های سخت افزاری مانند D-link -Junper-Hp-Cisco-Cyberoam و…

  فایروال های نرم افزاری مانندZone Alram-Comodo

  تا قبل از ۲۰۰۴ به فایروال ویندوز اکس پی Firewall نمی گفتند ولی همزمان با آمدن ویندوز Xp SP2 این اسم اختصاص پیدا کرد
  نام قبلی فایروال ویندوز اکس پی ( ICF ( Internet Connection Firewall بود که از سال ۲۰۰۴ به بعد نام آن به فایروال تغییر کرد همزمان با تعییر نام آن کنسولی به ویندوز اضافه شد به نام Security Center که این کنسول در ویندوز ۷ به نام Action Center تغییر نام پیدا کرد.


  در ویندوز XP فقط می توانستید جلوی ترافیک Inbound را بگیرید یعنی ترافیک هایی که از بیرون قصد داشتند به سیستم وارد شوند.
  اما اگرکسی میخواست ار دورن شبکه به بیرون وصل شود به او کاری نداشت ولی در ادامه Firewall شکل دو طرفه پیدا کرد ، یعنی در واقع ترافیک را دو طرفه اداره می کرد ، هم ورودی هم خروجی تا از داخل از داخل سیستم یا شبکه هر کسی نتواند دسترسی غیر مجاز داشته باشد
  به ترافیک ورودی به شبکه Inbound Traffic به ترافیک خروجی Outbound Traffic گفته می شود.
  فایروال ها بر چه اساس عمل می کنند؟


  فایروال بر اساس Role یا قوانین از قبل تعریف شده عمل می کند. Role ها قوانینی درباره ترافیک هستند که برای ترافیک شبکه نقش تعیین می کنند شما می توانید تعریف کنید که ترافیک اجازه عبور داشته باشد (Allow) یا اجازه عبور نداشته باشد (Deny) مثلا می توانید با ایجاد قانونی مانع دسترسی تمام برنامه ها به اینترنت شوید و فقط آنهایی را اجازه دسترسی بدهید که خودتان تعیین کردید و مورد اعتماد شماست و این Role ها شامل پورت ها،ترافیک ها و سرویس ها می شود، شما نیز می توانید تعیین کنید چه کاربری اجازه عبور دارد و دسترسی آن به کجا باشد مثلا کسی که از بیرون وصل می شود به کدام قسمت ها دسترسی داشته باشد

  شیوه عملکرد یک فایروال به چه صورت است ؟

  ۱٫تمامی ترافیک ورودی که هر کدام از آنها به یک شبکه متصل هستند را دریافت می کند و بر اساس معیارهای تعیین شده تصمیم گیری میکند
  ۲٫فایروال بسته (Packet) هایی را که در بین شبکه ها رد و بدل میشود را مسیریابی (Route) می کند.
  ۳٫می تواند ترافیک ورودی و هم خروجی را مدیریت کرده و آنها رو فیلتر کند
  ۴٫می تواند دسترسی عمومی به از طریق شبکه های بیرونی را به منابع داخلی مدیریت کند.
  ۵٫می تواند کلیه درخواست های دسترسی به شبکه را log برداری کرده و در صورت مشاهده مورد مشکوک به صورت هشدار (Alarm) به مدیر سیستم اطلاع دهد.

  فایروال ها در چه لایه هایی از مدل OSI کار می کنند؟


  فایروال ها در لایه ۲ (Data link) درلایه ۳ (Network) درلایه ۴ (Transport) در لایه ۵ (Session) و در لایه (Application) کار می کند
  Data Link : فایروال هایی که در این لایه کار می کنند فیلترشان بر اساس مک آدرس (Mac Address) یا همان شناسه سخت افزاری است یعنی اگر بخواد از دسترسی غیر مجاز جلوگیری کنند به اصطلاح عملیات مک ******** انجام می دهند.

  Network : این دسته از فایروال ها برا اساس آی پی (IP) یا همان شناسه آدرس اینترنتی فیلتر می کنند.
  Transport:فایروال هایی که در لایه Transport فعالیت می کنند اساس ********شان براساس Port و کلا براساس Protocol Type هست.
  به فایروال هایی که در لایه ۳ یعنی Network و لایه ۴ یعنی Transport کار می کنند اصطلاحا Packet Filter می گویند
  اساس ******** این فایروال های بر اساس Source IP و Destination IP و Source Port و Destination Port و Protocol Type هست.
  Session : فایروال هایی که در لایه Session فعالیت می کنند اساس ********شان براساس Session هست.
  فایروال هایی که بر اساس Session فعالیت می کنند،جدولی دارند به نام State Table . هرارتباطی که بین دو سیستم صورت گیرد، در این جدول یادداشت می شود.
  :Application فایروال هایی که در لایه Application کار می کنند، اساس ********شان بر اساس Application و حتی Content و محتوا می باشد.. مثلا یک لغت خاص را فیلتر می کنیم که اجازه دسترسی به اینترنت را نداشته باشد.
  فایروال ویندوز فقط می تواند Packet Filter و Stateful باشد. یعنی در لایه های ۳ و ۴ و ۵ می تواند کار کند.
  نکته ای که در اینجا وجود دارد این هست که فایروال ها به تنهایی امن نیستند،برای امنیت بیشتر به مکمل هایی به نام IDS و یا IPS احتیاج دارند

  IDS و IPS مکمل فایروال ها هستند.
  IDS مخفف Intrusion Detection System هست که یک سیستم محافظتی است که خرابکاری های در حال وقوع روی شبکه را شناسایی می کند . فقط تشخیص نفوذ را می دهد.اما کار خاصی انجام نمی دهد و به فایروال ها و آنتی ویروس ها آن را ارجاع می دهد.
  اما IPS: مخفف Intrusion Prevention System هست که علاوه بر تشخیص ، اقدام به جلوگیری از خرابکاری هم می کند. IPS داخل خودش IDS هم دارد. یعنی تشخیص هم می تواند دهد.

  منبع :سایت it3enter.ir

 2. #2
  hassannak آواتار ها
  hassannak آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Nov 2016
  سن کاربر
  25
  نوشته ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  دمت گرم داداش عجب اموزش با حالی بود
  بدو بوسه دات کام

 3. #3
  adonis92 آفلاين است كاربر ساده
  karmand
  تاریخ عضویت
  Nov 2016
  سن کاربر
  24
  نوشته ها
  26
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  پیش فرض

  از یک فایروال برای چند سرور میشه استفاده کرد ؟

  کوتاه و به روز ترین اخبار تکنولوژی دنیا
  نقد و بررسی جدبد ترین گوشی های تلفن همراه

 4. #4
  pedramtech آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Jun 2017
  نوشته ها
  11
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  عبارت فایروال را می‌توان به سیستم‌های کامپیوتری اطلاق کرد که کامپیوترها و دستگاه‌های متصل به شبکه را در برابر تهدیدات، هکرها و کدهای مخرب محافظت می‌کند. در عصری زندگی می‌کنیم که نگرانی‌های فضای مجازی و آنلاین بیش‌ازپیش حس می‌شود و حفظ امنیت اطلاعات کاربران از اولویت‌های کاربران کامپیوتری است. فایروال‌ها در چنین شرایطی امنیت و حفاظت کامل را برای شما به ارمغان می‌آورند.
  فایروال‌ها دقیقاً چه هستند؟
  فایروال‌ها برنامه‌ها و یا سخت‌افزارهایی هستند که می‌توانند ترافیک جاری شبکه را به کامپیوتر و یا دستگاه شما کنترل و فیلتر کنند. همچنین این قابلیت را دارند که بتوانند تشخیص دهند که داده‌های ردوبدل شده ممکن است چقدر خطرناک باشند و آن‌ها را بلاک کنند.
  یک فایروال چگونه کار می‌کند؟
  فایروال بر روی هرگونه ارتباط تحت شبکه تنظیم می‌شوند و علاوه بر این می‌توانند جریان داده‌ها را دسته‌بندی کنند و عملیات مانیتورینگ را دقیق‌تر کنند. فایروال‌ها همچنین می‌توانند برای پیروی از قوانین تنظیم شوند. منظور از این قوانین، قوانین ساده امنیتی است که می‌توانید خودتان بسته به نیاز شبکه‌تان تنظیمش کنید.

  منطق مورداستفاده توسط فایروال‌ها

  • فیلتر بر اساس پکت و اولویت پکت
  • پراکسی
  • نظارت بر محتوا

  قوانین فایروال‌ها
  قوانین فایروال‌ها می‌توانند بر اساس نیاز شما، نیازمندی‌ها و درجه امنیت دسته‌بندی شوند. می‌توانید هر قانونی را که خواستید تنظیم کنید تا ترافیک موردنظر را ممنوع و یا مجاز کنید.

  • آدرس ip
  • نام دامنه
  • پروتکل
  • پورت
  • کلیدواژه

  انواع فایروال‌ها

  • فایروال‌های نرم‌افزاری
   • نسل جدید سیستم‌عامل‌ها(درواقع همه سیستم‌عامل‌های معروف فعلی) با یک دیوار آتش پیش‌فرض محافظت می‌شوند و البته هنوز این امکان وجود دارد که بتوانید از نرم‌افزارهای امنیتی پیشرفته‌تر استفاده کنید.

  • فایروال‌های سخت‌افزاری
   • فایروال‌های سخت‌افزاری درواقع روترهایی هستند که دارای کارت شبکه و هاب داخلی می‌باشند که نظارت بر ترافیک را در سطح سخت‌افزار و قبل از رسیدن اطلاعات به سیستم‌های شما انجام می‌دهند.  - - - Updated - - -

  عبارت فایروال را می‌توان به سیستم‌های کامپیوتری اطلاق کرد که کامپیوترها و دستگاه‌های متصل به شبکه را در برابر تهدیدات، هکرها و کدهای مخرب محافظت می‌کند. در عصری زندگی می‌کنیم که نگرانی‌های فضای مجازی و آنلاین بیش‌ازپیش حس می‌شود و حفظ امنیت اطلاعات کاربران از اولویت‌های کاربران کامپیوتری است. فایروال‌ها در چنین شرایطی امنیت و حفاظت کامل را برای شما به ارمغان می‌آورند.
  فایروال‌ها دقیقاً چه هستند؟
  فایروال‌ها برنامه‌ها و یا سخت‌افزارهایی هستند که می‌توانند ترافیک جاری شبکه را به کامپیوتر و یا دستگاه شما کنترل و فیلتر کنند. همچنین این قابلیت را دارند که بتوانند تشخیص دهند که داده‌های ردوبدل شده ممکن است چقدر خطرناک باشند و آن‌ها را بلاک کنند.
  یک فایروال چگونه کار می‌کند؟
  فایروال بر روی هرگونه ارتباط تحت شبکه تنظیم می‌شوند و علاوه بر این می‌توانند جریان داده‌ها را دسته‌بندی کنند و عملیات مانیتورینگ را دقیق‌تر کنند. فایروال‌ها همچنین می‌توانند برای پیروی از قوانین تنظیم شوند. منظور از این قوانین، قوانین ساده امنیتی است که می‌توانید خودتان بسته به نیاز شبکه‌تان تنظیمش کنید.

  منطق مورداستفاده توسط فایروال‌ها

  • فیلتر بر اساس پکت و اولویت پکت
  • پراکسی
  • نظارت بر محتوا

  قوانین فایروال‌ها
  قوانین فایروال‌ها می‌توانند بر اساس نیاز شما، نیازمندی‌ها و درجه امنیت دسته‌بندی شوند. می‌توانید هر قانونی را که خواستید تنظیم کنید تا ترافیک موردنظر را ممنوع و یا مجاز کنید.

  • آدرس IP
  • نام دامنه
  • پروتکل
  • پورت
  • کلیدواژه

  انواع فایروال‌ها

  • فایروال‌های نرم‌افزاری
   • نسل جدید سیستم‌عامل‌ها(درواقع همه سیستم‌عامل‌های معروف فعلی) با یک دیوار آتش پیش‌فرض محافظت می‌شوند و البته هنوز این امکان وجود دارد که بتوانید از نرم‌افزارهای امنیتی پیشرفته‌تر استفاده کنید.

  • فایروال‌های سخت‌افزاری
   • فایروال‌های سخت‌افزاری درواقع روترهایی هستند که دارای کارت شبکه و هاب داخلی می‌باشند که نظارت بر ترافیک را در سطح سخت‌افزار و قبل از رسیدن اطلاعات به سیستم‌های شما انجام می‌دهند.


 5. #5
  novinwebsite آفلاين است كاربر ساده
  طراحی سایت
  تاریخ عضویت
  Jun 2017
  سن کاربر
  35
  نوشته ها
  14
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  میشه یک آنتی ویروس سبک رایگان و فایروال قوی خوب معرفی کنید؟

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 12:48 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved