تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 15 از 15
 1. #1
  avisa آواتار ها
  avisa آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  May 2006
  نوشته ها
  136
  تشکر
  71
  تشکر شده 118 بار در 50 ارسال

  Thumbs up جاهای دیدنی شهر شیراز

  جاهای دیدنی شهر شیراز
  تخت جمشید ، آپادانا ، باغ ارم ، بهشت گمشده ، دروازه قرآن،حافظ
  :o :eek: :cool: :D هرچی در مورد این جاهای دیدنی شهر شیراز می دونید بنویسد
  عشق حقیقی اجازه می دهد هر کس راه خویش را در پی بگیرد.

 2. #2
  power11 آفلاين است كاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Apr 2006
  نوشته ها
  1,133
  تشکر
  888
  تشکر شده 1,081 بار در 423 ارسال

  پیش فرض

  لااقل يك كم توضيح مي دادي ! اينا رو كه همه مي دونستند !!!
  786
  -اگر همه انسانها يكسان بينديشند و تنها يك تن با نظر همه مخالف باشد ، كار عموم در خاموش كردن اجباري آن يك تن به همان اندازه نارواست كه ،‌اگر او قدرت داشت و نوع بشر را به زور خاموش مي كرد . (ميل)


  كارت اهداي عضو

 3. #3
  shahedeh آواتار ها
  shahedeh آفلاين است كاربر متخصص
  تاریخ عضویت
  May 2006
  محل سکونت
  ان هفتاد
  نوشته ها
  3,991
  تشکر
  427
  تشکر شده 1,500 بار در 591 ارسال

  پیش فرض

  زيارتگاهها ـ شاه چراغ (ع) - سيد علائدين حسين (ع) و....
  سعدي شيراز

 4. #4
  me-shaghayegh آواتار ها
  me-shaghayegh آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Apr 2006
  نوشته ها
  21
  تشکر
  5
  تشکر شده 35 بار در 13 ارسال

  پیش فرض

  آخ جون من جمعه دارم مي رم شيراز ، لطفاً يكيم توضيح بدين
  چه سرنوشت غم انگيزی
  که کرم کوچک ابريشم يک عمر قفس می بافت
  ولی به فکر پريدن بود !

 5. #5
  parsmobile آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jun 2008
  نوشته ها
  1
  تشکر
  2
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  پیش فرض

  خوش گذشت؟

 6. #6
  babi1356 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Mar 2008
  سن کاربر
  30
  نوشته ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 14 بار در 7 ارسال

  پیش فرض

  شیراز را همه میدانند اما همه نمیشناسند . شیراز را همه میشناسند اما همه نمیدانند . این اخرین مناجات شیخ اجل در بستر بیماری بوده است

 7. #7
  Elham148 آواتار ها
  Elham148 آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Jul 2007
  نوشته ها
  84
  تشکر
  102
  تشکر شده 185 بار در 61 ارسال

  پیش فرض باغ ارم

  باغ ارم
  روایت کرده‌اند که ارم نام باغی بهشت‌گونه بود که شداد پسر عماد، پادشاه عربستان جنوبی، به‌منظور رقابت با بهشت ساخته بود. تاریخ ساخت و بنیان‌گذار اولیه باغ ارم شیراز، به‌درستی مشخص نیست؛ ولی توصیف‌هایی از آن در سفرنامه‌های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمده‌است. این باغ تنوع گیاهی بسیار بالایی دارد و گیاهان بسیاری از اقصا نقاط جهان در این باغ کاشته شده است؛ به شکلی که باغ در قالب یک نمایشگاه از انواع گل‌ها و گیاهان درآمده‌است. در حال حاضر این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است؛ باغ گیاه‌شناسی آن در اختیار دانشکده کشاورزی و ساختمان باغ در اختیار دانشکده حقوق قرار دارد.
  ویژگی بناها
  عمارت وسط، هسته مرکزی این باغ محسوب می‌شود و جالب توجه‌ترین جنبه باغ است. این عمارت، از سه طبقه، با تزئینات فراوان تشکیل شده‌است.
  اتاق‌های طبقه زیرین که تقریباً زیرزمین هستند، محلی است برای استراحت در روزهای گرم تابستان. تزئینات این اتاق‌ها، کاشی‌کاری‌های رنگین است. دو طبقه بالایی دارای ستون‌هایی است که از تخت جمشید الهام گرفته شده‌اند.
  در پیشانی بنا، دو نیم‌دایره در دو طرف، و یک تابلو بزرگ در وسط قرار گرفته که از ۳ هلال روی هم تشکیل شده‌است. این تابلو، تصاویری از شاهنامهٔ فردوسی و نبرد شاهان قاجار را نشان می‌دهد.
  تاریخچه
  باغ ارم شیراز بطور مسلم از دوره سلجوقیان و در تمام دوره آل اینجو و آل مظفر و گورکانیان وجود داشته و با توجه به اینکه سیستم فئودالی بطور کامل بر جامعه آن دوره حاکم بوده بدون تردید بانیان و صاحبان باغ ارم که باغی ارزشمند بوده، در آن زمان حکام وقت بوده‌اند. احتمال می‌رود اتابک قراچه که از طرف سنجر سلجوقی به حکومت فارس منصوب بوده دستور احداث این باغ را داده باشد.
  بعد از وی تا جلوس شاه شیخ ابواسحاق اینجو که احتمالاً باغ ارم را در تصدی داشت، اطلاعی از نحوه مالکیت این باغ در دست نیست. شاه شیخ ابواسحاق اینجو در سال ۷۴۲ ه.ق جلوس نموده و در سال ۷۵۷ ه.ق کشته شد. پس از انقراض سلسله آل اینجو به‌وسیله آل مظفر، احتمالاً باغ ارم به مالکیت سلاطین آل مظفر در آمده‌است و در عهد شاه منصور آخرین پادشاه این خاندان که به دست گورکانیان کشته شد، باغ در نهایت آبادانی و شکوه بوده‌است. از عصر صفویه به بعد باغ ارم در نوشته‌های جهانگردان، آباد و باشکوه توصیف شده‌است. در عهد کریم خان زند احتمالاً باغ ارم در مالکیت سران سلسله زندیه بوده و مانند سایر ابنیه و باغهای شیراز مرمت یافته‌است. از اواخر دوره زندیه تقریباً بیش از هفتاد و پنج سال باغ ارم در تصاحب سران ایل قشقایی بوده‌است. خاندان جانی خان قشقایی که از دوره فتحعلی شاه قاجار با سمت ایلخانی و ایل بیگی بر ایل قشقایی فرمانروایی می‌کردند، مدت مدیدی این باغ را در اختیار داشته و از آنجا به عنوان مقر فرمانفرمایی خود در شهر شیراز استفاده می‌کرده‌اند. نخستین ایلخان این خاندان یعنی جانی خان و پسرش محمد قلی خان عمارتی با شکوه در این باغ بنا نهادند. در اوایل دوره قاجاریه بعضی از سران ایل قشقایی که مالکین سابق باغ ارم بوده‌اند در گوشه‌ای از این باغ به خاک سپرده شده‌اند که در حال حاضر نشانی از این قبور در دست نیست. ساختمان عمارت این باغ در دوره ناصرالدین شاه قاجار هنوز مرغوب و قابل توجه بوده‌است. در دوره سلطنت ناصرالدین شاه، حاج نصیرالملک شیرازی باغ را از خاندان ایلخانی خریداری نموده و ساختمان فعلی موجود در باغ را به جای عمارت ایلخانی بنا نمود ولی احتمالاً اساس ساختمان قبلی را حفظ کرده‌است. پس از درگذشت حاج نصیرالملک در سال ۱۳۱۱ ه.ق تزئینات بنا و بعضی قسمت‌های ناتمام به‌وسیله ابوالقاسم خان نصیرالملک، مالک این باغ اتمام یافته‌است.
  در آن زمان توصیفی توسط فرصت‌الدوله شیرازی راجع به این باغ داده شده که به شرح زیر می‌باشد: «... بستانی است بی مثال و گلشنی است بهشت تمثال ...، سروهایش سر به افلاک کشیده، عماراتی دارد شاهانه مشتمل بر تالاری که به واسطه دو ستون قوی پیکر بر پاست و ارسی‌ها، گوشواره‌ها و اتاقها و رواقهای دیگر را از فوقانی و تحتانی داراست. آبشارهای متعدده از هر جانب آن روان است و سبزه‌های اطراف جویش چون خط برگرد عارض نوش لبان. بنای اول آن را محمد قلی خان ایلخانی نهاده سپس مرحوم حاجی نصیرالملک خریده و حکم به بنیاد عمارات مذکور داده. حاجی محمد حسن معمار... آن بنا را برآورده باغی دیگر برآن افزوده‌اند. آن نیز هوایش معطر است...، خلوتی دیگر دارد که نارنجستانش نام نهاده‌اند. باربند و کوشکی هم برای آن قرار داده‌اند.»
  دونالد ویلبر درباره باغ ارم شیراز چنین نگاشته‌است: «... برای مدت لااقل ۷۵ سال این عمارت در تصاحب خان‌ها و یا سران قبیله قشقایی بود. همین ساختمان هسته مرکزی باغ به شمار می‌رود. در این موقع دیواری در وسط باغ احداث کردند و بدین ترتیب باغ به دو قسمت تقسیم گردید. باغ ارم محبوبیت فراوان خود را مدیون درختان مرکبات و خیابان طویلی است که در دو طرف آن سروهای باشکوه غرس گردیده و ساختمان جالب توجهی که شاهد مهمان‌نوازی بی دریغ ایل قشقایی بوده‌است. هرچند سال یکبار مقداری از درختان مرکبات بر اثر سرمای سخت از بین می‌روند درحالی که سروها در عرض پنجاه سال اخیر همچنان جذابیت خود را حفظ کرده‌اند ... .» در تهیه طرح باغ، محور طولانی آن مشخص گردیده‌است.
  امروز کوشک اصلی، هسته مرکزی این باغ و جالب‌توجه‌ترین جنبه آن را تشکیل می‌دهد. اطاقهای طبقه زیرین تقریباً زیرزمین است و تالار مرکزی آن را برای استراحت در روزهای گرم تابستان در نظر گرفته‌اند. نهر آب مستقیماً از این تالار می‌گذرد و در سر راه خود قبل از اینکه به حوض بزرگی فرو ریزد استخر را پر می‌کند. دیوارها و کف این تالار از کاشی‌های رنگین پوشیده شده‌است. پلکانی این طبقه را به طبقه بالاتر و به راهروهایی که به تالار بزرگ منتهی می‌گردد متصل می‌سازد.
  منظره جنوبی آن همان ادامه محور اصلی است و از طرف شمال چشم انداز آن را تپه‌هایی تشکیل می‌دهد که در حاشیه رودخانه قرار گرفته‌است. در این محل نیز مانند بسیاری دیگر از ساختمانهای شیراز کاشیهای براق و سنگهای تراش میراث قدیم را از نو رواج می‌دهد. این قسمت سه گوش (سنتوری) منظره‌ای را متعلق به دوره ساسانیان که با کاشیهای رنگی زینت شده نشان می‌دهد درحالی که در طبقه‌ای که هم‌سطح زمین ساخته شده تخته سنگهای آهکی نسخه‌های تحریف شده‌ای است از نقوش برجسته دوره هخامنشیان که در تخت جمشید دیده می‌شود. در سراسر این ناحیه وسیع بوته گل سرخ کمتر دیده می‌شود و به جای آن در گلخانه که داخل آن را با چوب به طرز پلکانی ترتیب داده‌اند انواع گلها را در گلدان نگاهداری می‌کنند تا آنها را در نقاط اصلی در داخل کوشک و خارج آن قرار دهند.
  باغ ارم پس از فوت ابوالقاسم خان نصیرالملک به فرزندش رسید و پس از چندی به یکی از سران ایل قشقایی فروخته شد. سپس به تصرف دولت درآمده و به دانشگاه شیراز واگذار شده‌است. دانشگاه شیراز مدتها به عنوان کاخ پذیرایی از آنجا استفاده می‌نمود. در سالهای ۱۳۵۰_۱۳۴۵ه.ش این باغ با اعتبار واگذاری از طرف سازمان برنامه و بودجه و زیر نظر مسئولین وقت دانشگاه، تعمیر اساسی شده و زمین وسیعی نیز در حاشیه بلوار ارم و بلوار آسیاب سه‌تایی به آن افزوده شده‌است. امروزه باغ ارم همچنان در اختیار دانشگاه شیراز می‌باشد و در حقیقت به تمام مردم تعلق دارد.

 8. 5 کاربر مقابل از Elham148 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 9. #8
  Elham148 آواتار ها
  Elham148 آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Jul 2007
  نوشته ها
  84
  تشکر
  102
  تشکر شده 185 بار در 61 ارسال

  پیش فرض باغ ارم

  [IMG]http://i38.*******.com/2ykar09.jpg[/IMG]

 10. 2 کاربر مقابل از Elham148 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 11. #9
  Elham148 آواتار ها
  Elham148 آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Jul 2007
  نوشته ها
  84
  تشکر
  102
  تشکر شده 185 بار در 61 ارسال

  پیش فرض باغ جهان نما

  باغ جهان نما
  باغ جهان نما در شمالشرقی شیراز واقع شده‌است. این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است. ابن عربشاه مورخ دوره تیموری در کتاب عجایب المقدور آنرا زینت الدنیا نامیده‌است. باغ جهان نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغهای نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده بطوریکه همانند آنرا در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آنرا جهان نما نامیده‌است.
  این باغ در دوره صفویه نیز آباد و قابل اهمیت بوده‌است. شارون و تاورنیه جهانگردان فرانسوی که در دوره صفویه شیراز را دیده‌اند، خیابان زیبایی توصیف کرده‌اند که از تنگ الله اکبر تا بقعه میر علی بن حمزه که محل خیابان حافظ کنونی است ادامه داشته و در دو طرف آن باغهای زیبا و آبادی وجود داشته‌است.
  کریم خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری این باغ را که در زمینهای مقابل جعفرآباد و مصلی قرار داشته حصار کشید و عمارت کوشک را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت خیابان کشیهای زیبا و درختکاری مفصلی بعمل اورد. طرح و اسلوب این باغ را کریمخان نظیر باغ نظر در داخل دارای چهار خیابان و اطراف چهار حوض دو بزرگ و دو کوچک ساخته‌است. در ضلع جنوبی بقایای آبنمایی به چشم میخورد که فواره آن هنوز پابرجاست. این آبنما از جلوی ضلع جنوبی آغاز می‌شود و به حوضی در جلوی بنایی که در دوره قاجاریه و در انتهای ضلع جنوبی احداث گردیده منتهی می‌شود که اخیراً مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته‌است.
  باغ جهان نما در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری شیراز و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس احیا و مورد بهره برداری قرار گرفت.
  باغ جهان نما با فاصله ای کم از آرامگاه حافظ در نزدیکی چهارراه حافظیه در شیراز قرار گرفته . این باغ متعلق به دوره آل ابنجو است که آب رکنی در آن جربان داشته است . به عنوان تفرجگاه استفاده می شده. در دوره کریمخان زند بازسازی شده به شکل بسیار زیبایی درآمده.بعد از انقلاب باغ مصادره می شود که در سال ۱۳۸۳ به دست آقای خاتمی افتتاح می گردد. بنایی ۸ ضلعی به نام کوشک شبیه به عمارت کلاه فرنگی در میان باغ ساخته شده که دارای سه ایوان بوده که جلو هر ایوان یک حوض قرار دارد. این بنا در فصل تابستان مورد استفاده قرار میگرفته . نسیم ملایم در میان درختان می وزیده همراه با عطر گلها به آب درون حوض میخورده و ایوان را خنک می کرده. حوض شرقی و غربی آب را وارد حوض داخل عمارت می کرده و حوض جنوبی مسیر خروج آب بوده به سمت خارج باغ.در مسیر حوض جنوبی سطح آب همیشه به یک اندازه بوده که بعد از حفاری مشخص شده در مسیرگذر آب کوزه هایی قرار داشته که آب درونش پر می شده وقتی آب درمسیر جریان پیدا می کرده آب به یک انداره از این کوزه ها بیرون می آمده. در جنوب باغ ساختمانی ویرانه پیدا شده که مشخص گردیده مربوط به دوره قاجاریه است هم اکنون در حال مرمت و بازسازی این مکان هستند. این باغ پر است از گل های خوش رنگ که فرم کاشتشان نشان و سمبلی است از فرش ایرانی است.
  [IMG]http://i36.*******.com/vwzm6v.jpg[/IMG]
  [IMG]http://i36.*******.com/v7glr4.jpg[/IMG]

 12. 3 کاربر مقابل از Elham148 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 13. #10
  Elham148 آواتار ها
  Elham148 آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Jul 2007
  نوشته ها
  84
  تشکر
  102
  تشکر شده 185 بار در 61 ارسال

  پیش فرض خانه زینت الملوک شیراز

  خانه زینت الملوک شیراز
  در ضلع غربى نارنجستان قوام، عمارتى زيبا قرار داردکه به دليل سکونت خانم زينت‌الملوک قوامي، دختر قوام‌الملک چهارم، به اين نام معروفاست. اين عمارت که به فاصلهٔ يک کوچه با خانه قوام قرار دارد و به وسيلهٔ يک راهزيرزمينى با آن در ارتباط است، در حقيقت اندرونى خانهٔ قوام و محل رفت و آمد محارمبود.
  اين بنا از آثار دوره قاجار است. ساخت بنادر سال ۱۲۹۰ هـ.ق به وسيلهٔ على‌محمدخان قوام‌الملک دوّم آغاز شد و در سال ۱۳۰۷هـ.ق به وسيلهٔ محمدرضاخان قوام‌الملک سوّم به پايان رسيد.در ورودى خانه زينت‌الملک معرق‌کارى شده استو با عبور از هشتي، يک راهرو با زاويه شمال شرقى به حياط راه مى‌يابد. در حياطعلاوه بر ازاره‌هاى سنگى حجارى شده و مشبک، دو باغچه زيبا و حوض بزرگ و کوچک مشاهدهمى‌شود.
  کاشى‌کارى هفت رنگ هلالى که در پيشانىساختمان جا گرفته از زيبايى خاص برخوردار است و تصاوير خورشيد، دو فرشته، دو شيرشمشير به دست همراه با آيه نصرمن‌الله و فتح‌قريب به چشم مى‌خورد. به جز ايوان بدونسقف در شرق حياط، در اطراف حياط ۲۰ اتاق وجود دارد که به يکديگر راه دارند. ساختمانغربى بنا داراى تالار شاه‌نشين آينه‌کارى و گچ‌برى با تصاوير اروپايى است.اين ساختمان در سه ضلع داراى زيرزمين بسياروسيع و گسترده‌اى است که امروزه از آن به عنوان نگارخانه استفاده مى‌شود .


  [IMG]http://i33.*******.com/30ixd6u.jpg[/IMG]

  [IMG]http://i33.*******.com/t5k9aq.jpg[/IMG]

 14. 4 کاربر مقابل از Elham148 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 15. #11
  AANA آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Oct 2008
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض سلام

  چرا راجب جاهاي ديدني توضيحي نداديد:mad:

 16. #12
  Elham148 آواتار ها
  Elham148 آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Jul 2007
  نوشته ها
  84
  تشکر
  102
  تشکر شده 185 بار در 61 ارسال

  پیش فرض نارنجستان قوام

  نارنجستان قوام كه به موزه نارنجستان اختصاص یافته ، در خیابان لطفعلی خان زند واقع است ، و محل مسكونی و نیز محل كار قوام الملك بود. كار ساختمان نارنجستان قوام در سال 1290هـ . ق توسط "علی محمدخان قوام الملك" آغاز شد و در سال 1305 هـ. ق توسط نوه او یعنی " محمدرضا خان قوام" پایان یافت.
  درِ ورودی در جنوب بنا و در خیابان لطفعلی خان زند واقع شد ه است. این خیابان را برای حفظ ساختمان، كج احداث كرده اند. پس از گذر از هشتی ورودی، دو دالان از دو سو به حیاط نارنجستان راه می یابد. در دو طرف این راهروها، چند اتاق وجود دارد. در ازاره ( آن قسمت از دیوار اتاق و یا ایوان كه از كف طاقچه تا روی زمین بود) های این قسمت ساختمان و ساختمان شمالی آن به تقلید نقوش تخت جمشید، نقش هایی روی سنگ حك شده و در كنار آن نقش شیر، گورخر، سرباز و ... در آنها نـَقر ( حك) كرده اند.
  در شمال حیاط ، ساختمانی سه طبقه وجود دارد. طبقه اول زیرزمین است و طبقه دوم با دو راهرو به اتاق ها و شاه نشین می رسد. در طبقه سوم دو اتاق در دو طرف شاه نشین واقع شده كه سقف زیبای آن، چوب كاری و نقاشی شده است. تمامی شاه نشین و اتاق ها، آینه كاری است و در آینه های سقف، مانند سایر آثار دوره قاجاریه در شیراز، تصاویر اروپایی جا گذاری شده است. درهای بنا همه خاتم كاری و منبت كاری شده است. در سمت راست، حیاط خلوت كوچكی وجود دارد. كاشیكاری رو كار این ساختمان و ساختمان جنوبی و تصویر آن بسیار زیباست. این بنا كه بیرونی مجموعه است، چون محل كار قوام الملك بود، دیوانخانه قوام الملكی هم نامیده شده و از آنجا كه دارای درخت نارنج است، به نارنجستان نیز مشهور است. این ساختمان در سال 1345 زیر نظر دانشگاه شیراز قرار گرفت و در چند سال اخیر، دانشكده معماری و هنر دانشگاه شیراز در آن مستقر شده است.

  [IMG]http://i33.*******.com/13z4own.jpg[/IMG]

 17. 3 کاربر مقابل از Elham148 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. #13
  ilgar آواتار ها
  ilgar آفلاين است کاربر متوسط
  تاریخ عضویت
  May 2006
  سن کاربر
  5 /4/..13
  محل سکونت
  تبریز
  نوشته ها
  349
  تشکر
  242
  تشکر شده 606 بار در 328 ارسال

  پیش فرض

  چقدر زيبا و ديدني بودن دلم ميخواد هر چه زودتر ببينمشون.
  برگ در انتهای زوال می افتد و میوه در ابتدای کمال ......
  بنگر چگونه می افتی؟!

 19. #14
  sina2009 آواتار ها
  sina2009 آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  Feb 2009
  سن کاربر
  37
  محل سکونت
  NOKIA6681
  نوشته ها
  559
  تشکر
  2,717
  تشکر شده 1,690 بار در 650 ارسال

  پیش فرض

  جاهای دیدنی مختص همین چندتا نیست ! بلکه بسیار زیاده که چندتا دیگه من اضافه می کنم.

  1- ارگ کریمخان زند: واقع در میدان شهرداری
  2- حافظیه : آرمگاه حافظ شیرازی واقع در خیابان حافظ
  3- مقبره سعدی : واقع در محله سعدی
  4- دروازه قرآن : ابتدای ورودی شهر شیراز
  5- گهواره دید : در مجاورت دروازه قرآن
  6- آرامگاه خواجوی کرمانی : بعداز دروازه قرآن
  7- باغ ارم : واقع در خیابان ارم
  8- تخت جمشید : جاده شیراز - مرودشت
  9- باغ عفیف آباد : واقع در خیابان عفیف آباد
  10- باغ دلگشا :
  11- باغ شاه :
  12- موزه تاریخ طبیعی : واقع در خیابان مدرس
  13- نارنجستان قوام
  14- سرای مشیر
  15- بازار وکیل

  و ...
  -----------------------
  آفت تفکر ٬تعصب است
  -------------------------------------------
  برای اینکه بت پرست نباشی ٬ کافی نیست که بت ها را شکسته باشی ٬ باید خوی بت پرستی را ترک گفته باشی .

  نیچه

 20. 3 کاربر مقابل از sina2009 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 21. #15
  امیر سورم آواتار ها
  امیر سورم آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  Jan 2009
  سن کاربر
  18
  محل سکونت
  N73
  نوشته ها
  503
  تشکر
  1,211
  تشکر شده 582 بار در 343 ارسال

  پیش فرض

  خوب منم چند جای خوبو میگم که بچه ها فراموش کردن بابا کوهی شیراز از جاهای زیباییه که در ان مقبره شاعر و عاف بزرگ بابا کوهیه. حمام وکیل و مسجد وکیل از اماکن تاریخی دوره کریمخان زند هست . امام زاده معروف شیراز سید علاادین حسین هست که مقبرش در خیابان استانه شیراز هست. وجاهای دیگه به زهنم نمیرسه.
  خوشا شیرازو وضع بی مثالش خداوندا نگه دار از زوالش:x:
  حافظ شیرازی:)

 22. 2 کاربر مقابل از امیر سورم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: September 17th, 2008, 06:33 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: September 17th, 2008, 02:20 PM
 3. All Antivirus Update 2008 مجموعه کامل لینکهای بروزرسانی برای انواع آنتی ویروسهای برتر
  توسط sinamin در انجمن نرم افزارهای آنتی ویروس و فایروال
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: August 6th, 2008, 03:30 PM
 4. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: April 24th, 2007, 01:01 PM
 5. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: April 17th, 2006, 08:28 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 06:25 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved