– چاپ اطلاعات متغیر (Variable Data Printing): چاپ اطلاعات متغیر از بزرگ‌ترین امکاناتی است که یک جریان کاملا دیجیتال می‌تواند در اختیار قرار دهد.


زمانی که هر صفحه وارد مرحله چاپ و دستگاه تامپو می‌شود یک کامپیوتر به چاپگر می‌گوید چگونه اطلاعاتی را که به صورت بیت وارد چاپگر شده است خروجی بگیرد. نه کامپیوتر و نه دستگاه چاپ به اینکه بیت‌ها شبه یکدیگر هستند یا خیر اهمیت نمی‌دهد.


در نتیجه به وسیله یک پایگاه اطلاعات (Data Base) می‌توان در هر برگ چاپ محتویات متنی و حتی تصویری متفاوت از برگ دیگر به چاپ رساند.


به گفته پروفسور فرانک رومانو استاد انستیتوی تکنولوژی روچستر: «چاپ دیجیتال خدمات جنبی می‌آورد.


خدمات جدیدی نظیر پایگاه داده‌رسانی، ارسال اطلاعات شخصی‌سازی شده جز ارزش‌های افزوده هستند و به همین دلایل است که روند رشد فرایندهای سنتی کند شده و به عکس چاپ دیجیتال رو به پیشرفت است.»


– سفارشی‌ساختن (Customization):


چاپ دیجیتال و دستگاه تامپو این امکان را ایجاد می‌کند که سفارش چاپ مشتری درست بر اساس نیازها و علایق وی تولید شود.


این بدین معناست که به عنوان مثال شما می‌توانید کتابی را برای فردی طبق سلیقه و با نام و مشخصات وی در صفحه تقدیم، تولید کرده و به او اهدا کنید.


– مدت‌زمان آماده‌سازی کوتاه (Short Startup):


از آنجا که هیچ تصویر فیزیکی تا بعد از خروج هر صفحه از دستگاه چاپ وجود ندارد، نیاز به آماده‌سازی نیز وجود نخواهد داشت.


به عبارت دیگر آماده‌سازی در دستگاه دیجیتال زمانی اتفاق می‌افتد که کامپیوتر یک فایل را برای کپی ارسال می‌کند زیرا تنها در آن زمان مشخص خواهد شد که دستگاه خروجی، هر پیکسل فایل را در کجایی سطح چاپی به چاپ خواهد رساند.


باقی مراحل به قدم قبلی یعنی آماده‌سازی فایل و تنظیمات انجام شده روی آن بستگی خواهد داشت.


– کاربرد آسان ماشین‌ آلات چاپ دیجیتال:


در حالی که برای کار با ماشین افست نیاز به یک اپراتور باتجربه و ماهر است تا بتوانیم کاری با کیفیت به چاپ برسانیم، پای ماشین چاپ دیجیتال، نقش اپراتور چندان تاثیرگذار به نظر نمی‌رسد. اینکه تصویری را کمی پررنگ‌تر یا کم‌رنگ‌تر چاپ کنیم، ورق‌های چاپ شده قبلی را با بعدی‌ها مقایسه کنیم، در روش دیجیتال هیچ کدام بر روی ماشین چاپ انجام نمی‌شود.


بلکه همه این ملاحظات باید در مرحله پیش از چاپ دیجیتال که همان آماده‌سازی فایل است انجام پذیرد.


البته این موضوع چاپ دیجیتال را از تجربه بی نیاز نمی‌سازد ولی نکته محسوس در این میان آن است که تکنولوژی چاپ دیجیتال، چاپ را از حالت بسیار تخصصی خارج ساخته و مشتری نهایی کار چاپی را بیشتر در امور چاپ دخیل ساخته و به چهره چاپ عمومیت بخشیده است.