تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  novindoc آفلاين است اخراج شده !
  نوین داک
  تاریخ عضویت
  Oct 2013
  نوشته ها
  2
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 1 ارسال

  پیش فرض هنرمند كيست؟ بحثي در خلاقيت

  هنرمند كيست؟

  بحثي در خلاقيت

  به نظر مي‌رسد كوشش براي پيدا كردن جامعي مشترك براي انواع بسيار گوناگون هنرمند، همان اندازه بي‌نتيجه است كه كوشش براي پيدا كردن جامع مشترك براي فعاليت‌ةاي متنوعو عقل و نبوغهاي متنوع و لذيذ و آلام بسيار گوناگون لذا ما در اين مبحث هرگز درصدد آن نيستيم كه يك تعريف جامع و مانع كامل ( حد تام) براي هنرمند مطرح نماييم. آنچه كه ما در اين مبحث درباره « هنرمند كيست؟ » متذكر مي‌شوين اثر هنري به هنرمند مي باشد.
  گروه يكم: علاقمندان و عاشقان فعاليتهاي هنري مي‌باشند كه كم و بيش قدرت درك و تشخيص اثر هنري را داشته و داراي ذوق و سليمي مي‌باشند كه با وسيلة آن ذوق مي‌توانند قضاوت فطري صحيح دربارة اثر هنري داشته باشند اگرچه نتوانند تفسير و تحليل علمي و فني دربارة آن اثر انجام بدهند. مي توان گفت: اينان دسته‌اي از هنرمندان آماتور هستند كه اگر از تعليمتات صحيح برخوردار شوند و پشتكار درستي داشته باشند آماتور مي‌توانند به درجه‌اي از هنرمندان حرفه‌اي برسند. و اين معني همان امكان دارد كه توقف اين‌گونه هنرمندان در مرحلة حرفه‌اي با طول نيانجامد و با سرعت غيرعادي رهسپار مرحله هنرمندان سازنده و پيشرو گردند.
  گروه دوم: هنرمندان حرفه‌اي، اينان كساني هستند كه فعاليتهاي هنري خواه فكري و عضلاني را پيشة خود ساخته‌اند و با درجاتي مختلف از مهارت و هوش استعداد در قلمرو هنر اشتغال مي‌ورزند. معمولاً انگيزه‌ها و اهداف اين گروه از هنرمندان در خود تكنيك هنر تجلي مي نمايند. اين گروه به نوبة‌ خود به دو دسته تقسيم مي‌شوند:د
  دسته يكم: گروه حرفه‌اي محض كه چيزي جز همان اصول و مباني و قضايا و هويت كار هنري كه به دست داده‌اند، در ديدگاه خود ندارند. اينان اگر ابداعي هم داشته باشند جزئي بوده و توانايي سازندگيهاي مهم و اساسي را دارا نيستند اين گونه فعاليت در هنرمندان است كه در فلسفة امروزي مغرب زمين مشاهده مي شود كه بجاي اصلاح فلاسفه، اصلاح كارمندان فلسفه براي آنان شايسته‌تر مي‌باشد.
  دسته دوم: گروه داراي منشس ه نري افراد اين گروه از هنرمندان ، عنصري فعال در درونشان به نام منش به وجود مي‌آيد كه منش هنري ناميده مي‌شود ( همانطوريكه كه در درون گروهي از قضاوت، منش قصضايي و در گروهي از سياستمداران منش سياسي و در گروهي از مديران منش ميديريت بوجود مي‌آيد) و عينكي خاص به چشمان آنان مي زند تفاوت ميان اين دسته كه داراي منش هنري هستدئ و دئسته يكم در اينست كهخ مي‌توانند از حدسها و ا ستنباطات ش خصي و شم هاي هخنري بهره گرفته و نوآوريها داشته باشند، در صورتي ك هنرمندان حرفه‌اي محض نمي‌توانند از امور مزبور تكه در نوآوري‌ها و ابداعات دخالت دارند، بهره‌برداري نمايند.
  گروه سوم، هنرمندان سازنده و پيشرو، براي توصيف اين گروه مجبوريم واحدهاي را درنظر بگذرانيم كه براي هويت هنرمند سازنده و پشرو عناصر لازرم مغزي و رواني مي‌بشند: يك ـ نبوغ كه همان استعداد سازندگي ( و به اصطلاح متداول خلافيت) است دو ـ - حسن انتخاب سه ـ معلومات لازم و كافي دربارة و اقيعات مربوطه چهار ـ دقت و ظرافت درك و برقرار كردن ارتباط مناسب با موضوعطز كه در اثر هنري مطرح خواهد گشت. پنچ ـ قدرت رهايي از اصول تثبيت شده كه مانند زنجيره‌هاي متنوع به دست و پاي هنرمند پيچيده و او را از حركت بازمي‌دارد. اين بدان معني نيست كه هنرمندان بايد اصل شكن باشد و هيچ اصلي را نپذيرد. بلكه مقصود آن است كه يك هنرمند سازنده بايد قوانين هنري را مانند آيينه‌هايي ارائه و اقعيتها تلقي نمايد كه با تفكرات محدود به عوامل دروني و بروني ديگر و هنرمندان و دانشمندان تعبيه شده‌تاند و در معرض شكستن و اختلال مي‌باشند و اين يك اصل اساسي است كه واقعيات را نبايد قرباني آيينه‌ها نمود، بلكه آيينه‌ها به قدري كه از واقعيا‌ت برايما خبر مي‌دهدن ارزيباي بايد نمود. اين قدرت رهايي از اساسي ترين شروط اكتشافات علمي و صنعتي نيز مي‌باشد.
  وصول به اين مرحله قابل پيش‌بيني دقيق نيست، يعني نمي‌توانت زمان وصول ره اين مرحله و چگونگي وضع ذهن را دقيقاً مشخص نمود. آنچه كه در امكان و اختيار محقق و هنرمند است، تحقيق و تجربه و تلاش در قوانين و مسائل مربوط به موضوع كار خويشتن است، اما اينكه درچه نقطه‌اي از جريانات ذهني، اين رهايي به‌وجود مي‌آيد، براي ما كاملاً مجهول است كه محققان بزرگ درباره اكشافات با صراحت يا اشاراتي آن را پذيرفته‌اند و در بحث خلاقيت عبارت زير آورده‌ايم:
  « هيچ قاعده‌ و دستوري نمي‌توان به دست داد كه هنگام مشاهدة امري معين در سر محقق، فكري درست و مثمر كه يك نوع راهيابي قبلي ذهن به تحقيق صحيح باشد، ايجاد شود، تنها پس زا آنتكه فكر ب وجو و ظهور آمد، مي‌توان گفت چگونه بايد ان را بتابع دستورهاي معين قواعد منطقي مصرح كه براي هيچ وقق، انحراف از آنها جايز نيست، قرار داد و لكن علت ظهور آن نا معلوم و طبيعت آن كالمآص شخصي و چيزي است مخصوص كه منشأ ابتكار و ا ختراع و نبوغ هركس شمرده مي‌شود»
  شش ـ ازادي پس از رهايي در اين مرحله عامل سازند
  ي ( خلاقيت) هنرمند است و عناصر فعال شخصيت او و احساسهاي برين و فوق احساسات خام حكه نظاره و سلطه كامل به دو قطه مثبت و منفي فعاليتها و تأثيرات دروني دارد اينست عاليترين مرحلة جريان ذهين يك هنرمند سازنده و پيشرو كه مي‌تواند با وصول به آن، از منابع « دو مرحلة‌ جرياني ذهين يك هنرمئ سازنده و پيشروكه مي‌تواند با وصول به آن، از منابع « و علم آإم الاسما كلها» بهره‌برداي نايد.

  آرشیو مقالات در نوین داک

 2. 2 کاربر مقابل از novindoc عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. #2
  aqua.plant.love آواتار ها
  aqua.plant.love آفلاين است كاربر متخصص آکواریوم گیاهی
  کاش از پی صد هزار سال از دل خاک, چون سبزه امید بر دمیدن بودی ...
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  سن کاربر
  30
  محل سکونت
  خوزستان
  نوشته ها
  1,103
  تشکر
  4,723
  تشکر شده 4,064 بار در 1,044 ارسال

  پیش فرض

  یک هنرمند:
  ....
  خلاق است
  تقلید نمیکند
  سرکش است
  هنرش را با انگیزه پول و شهرت انجام نمیدهد
  تنها عشق به هنرش است که از او یک هنرمند میسازد
  او به تمام معنا از انجام هنرش لذت میبرد
  احساس میکند این کار مخصوص خود اوست
  نه به خشونت

  *********************

  اکواریم من:
  http://forum.niksalehi.com/forum804/thread86308-7.html

 4. کاربر مقابل از aqua.plant.love عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 06:08 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved