تاریخ امروز :
تالار های نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.

آخرین ارسالهای انجمن
نمایش نتایج: از 1 به 13 از 13

جلبک شناسی یا فیکولوژی

 1. #1
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض جلبک شناسی یا فیکولوژی

  جلبک شناسي
  لينه گياه شناس معروف سوئدي در سال 1754 ميلادي يکي از گروه هاي گياهي را به نام جلبکها يا الگ ها نامگذاري نمود و از آن پس اين نام متداول گرديده است و به صورت غير رسمي براي شناسايي اين گروه از گياهان مورد استفاده قرار ميگيرد . البته گروه جلبکي رده بندي لينه بسياري از هپاتيکها (شبه خزه ها) را نيز در بر ميگرفت . شايد به اين علت بوده است که در آن زمان بسياري از شبه خزه ها را جلبک ميپنداشته اند . علم جلبک شناسي یا فيکولوژي نام دارد و اين از دو واژه يوناني فيکوز به معني جلبک و يا علف هرز دريا و لوگوز يعني شناخت يا توجيه آمده است .
  دانشمند جلبک شناس معروف به نام فريش در سال 1935 جلبکها را چنين تعريف نمود :
  جلبکها گياهان هولوفتيک محسوب ميشوند که از نظر خصوصيات و تمايز به سطح گياهان آرکگون دار نرسيده اند .
  در اينجا هولو فتيک به معناي گياهان يا گروه گياهي است که مانند ديگر گياهان سبز فتوسنتز نموده و يا بع عبارت ديگرفتو اتو تروف هستند . گياهان ارکگون دار بر حسب تکامل دستگاه هاي توليد مثل جنسي مقايسه ميشوند . در ساده ترين اين گياهان يعني شبه خزه ها دستگاه توليد مثل چند سلولي بوده و داراي پوشش محافظتي از سلولهاي نازا ميباشد . در صورتيکه در جلبمها دستگاه توليد مثل تک سلولي محسوب ميشود . به استثناء مواردي نظير کاروفيتا که در آنها اعضاء توليد مثل بسيار پيشرفته و پر سلولي ميباشد . ليکن در اين موارد سلولهاي پوششي بخش رويشي محسوب شده و ارتباطي با بخش زايشي ندارند . البته در اين خصوص نظريه هاي متفاوتي وجود دارد و برخي نظير چنين دستگاه هاي توليد مثلي را نيز تک سلولي محسوب مينمايند .
  پدرم تاج سرم بود...:(

 2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sonbol2561 برای ارسال این پست سودمند:


 3. #2
  sara-l آواتار ها
  sara-l آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Nov 2006
  نوشته ها
  1,309
  تشکر
  5,324
  تشکر شده 7,027 بار در 2,804 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  جلبكهای دریایی یا Seaweed یا Macroalgae به لحاظ اهمیتی كه در جهان دارند، تخمین زده می شود كه كل تولید محصولات متنوع آنها معادل ۶ ـ ۵/۵ میلیارد دلار آمریكا در سال باشد(FAO)، كه حدود ۵ میلیارد دلار آمریكا به بخش فرآورده های غذایی و خوراك انسانی اختصاص می یابد و مابقی آن را كود و افزودنی های خوراك دام تشكیل می دهند. استفاده های صنعتی آن تقریبا ۸ ـ ۵/۷ میلیون تن (وزن تر) جلبك استحصالی از دریا یا پرورشی در سال است.برداشت تجاری آن در ۳۵ كشور جهان از نیمكره شمالی تا جنوبی، در آبهای سرد، معتدل تا تروپیكال صورت می گیرد. در ایران جلبك های دریایی در سواحل جنوبی كشور بویژه در سواحل سیستان و بلوچستان (چابهار) فراوان یافت می شوند كه بر اساس تقسیم بندی گیاه شناسان از هر سه گروه جلبك های سبز یا كلروفیت، جلبك های قهوه ای یا فیتوفیت و جلبك های قرمز یا رودوفیت در این منطقه وجود دارند. كشور چین یكی از بزرگترین تولید كنندگان جلبكهای خوراكی در دنیا بوده كه سالانه حدود ۵ میلیون تن برداشت می كند، بطوریكه در سال ۱۹۹۹، برداشت لامیناریای آن حدود ۵/۴ میلیون تن بوده و در حال حاضر نه تنها خود كفا بوده، بلكه یكی از بزرگترین صادر كننده لامیناریا بوده است. كشورهایی نظیر ژاپن، تایوان، كره ... نیز مدت طولانی است که در زمینه برداشت از دریا و پرورش فعالیت دارند و هر ساله میلیونها دلار ارز از تولید و صادرات آن بصورت خام یا بصورت عمل آوری شده ، بدست می آورند. بیش از ۱۸۵ گونه از جلبكها مصرف غذایی داشته كه از این مقدار ۲۵ گونه آن به جلبك های سبز، ۷۰ گونه آن به جلبكهای قهوه ای و ۹۰ گونه آن به جلبكهای قرمز اختصاص می یابد.


  ● اهمیت جلبكها
  جلبكهای دریایی با ایجاد جایگاه مناسبی برای زیست بچه ماهیان، تغذیه و تولید مثل انواع آبزیان از نظر اكولوژیكی بسیار حائز اهمیت بوده و همچنین حدود ۴۰ درصد فتوسنتز دریایی توسط جلبك ها صورت میگیرد، كه بدین طریق زنجیره اصلی تولید یا تولید اولیه را تشكیل می دهند. جلبك به لحاظ دارا بودن پروتئین، مواد معدنی، ویتامین و اسیدهای چرب امگا تری ارزش تغذیه ای بسیاری دارند.مواد استخراجی جلبك ها نظیر آگار، اسید آلژنیك و كاراگینان اهمیت آنها را دو چندان کرده طوریکه، در صنایع نساجی، كاغذ سازی، رنگ سازی، علوم پزشكی و كشاورزی كار برد فراوانی دارند. جلبك ها نقش مؤثری در تصفیه بیولوژیك پسابهای مزارع پرورش میگو نیز دارند.


  ● فراوانی و پراكنش
  بر اساس مطالعات مركز تحقیقات شیلاتی آبهای دور، در نمونه برداری های منطقه بین جزر و مدی و زیر جزر و مدی كه بصورت فصلی صورت گرفت، نتایج آماری نشان داد كه بیشترین فراوانی در فصل پاییز و زمستان به جلبك های قهوه ای (دو گونه سارگاسوم و سیستوسیرا) و در اواسط زمستان تا اواخر آن بیشترین تنوع و فراوانی به جلبكهای قرمز مربوط می شود، در حالیكه بیشترین فراوانی جلبك های سبز در فصل بهار می باشد.
  ▪ از گونه های مهم جلبك های منطقه سیستان و بلوچستان می توان به گونه های زیر اشاره كرد:
  ـ جلبك سبز ulva sp
  ـ جلبكهای قرمز
  ـ Hypnea sp
  ـ Botryocladia Leptopoda
  ـ Halymenia Porphyra formis استفاده های دیگر جلبك ها
  ▪ آرد جلبك:
  استفاده از آرد جلبك در غذای دام و آبزیان، اولین بار در سال ۱۹۶۰ در كشور نروژ بوده است كه آن هم از جلبكهای قهوه ای، خشك و آسیاب شده تهیه شده كه تقریبا از هر ۵۰ هزار تن جلبك تر برداشت شده، حدود ۱۰ هزار تن آرد جلبك بدست می آید كه ارزش دلاری آن ۵ میلیون دلار آمریكا می باشد.

  ▪ كود
  استفاده از جلبك ها بعنوان كود به قرن نوزده بر می گردد كه برای اولین بار بوسیله ساحل نشینان و جلبكهای قهوه ای مورد استفاده قرار گرفت. جلبكها بخاطر دارا بودن میزان بالای فیبر از یك طرف نقش مهمی در نرم كردن بافت خاك و حفظ رطوبت و از طرف دیگر بخاطر دارا بودن مواد معدنی و عناصر كمیاب اهمیت دو چندانی دارند.از دیگر زمینه های كاربردی كود های جلبكی است. مطالعات مختلف علمی ثابت كرده است كه كارایی این محصولات (فرآورده ها) بطور گسترده ای در علوم و صنعت باغبانی مورد استقبال قرار گرفته است، طوریكه بعد از استفاده ازاین فرآورده ها، افزایش محصول، افزایش جذب مواد غذایی خاك، افزایش مقاومت به آفات خاص، افزایش جوانه زنی بذر و مقاومت در مقابل یخ زدگی را در پی داشته است. به هر حال، از زمان پی بردن به چنین خواص كارآمدی در جلبك ها، به نظر می رسد با توجه به پیشرفت كشاورزی و آبزی پروری ارگانیك ،بازار روبه رشد فزاینده ای داشته باشد.

  ▪ محصولات آرایشی
  گاهی مشاهده می شود كه بر روی محصولات آرایشی نظیر كرمها، لوسیونها، برچسب هایی تحت عناوین «عصاره دریایی»، «عصاره جلبك» و «عصاره علف دریایی» وجود دارد. این بدین معنی است كه هیدروكلوئیدهای استخراجی از جلبك ها به آن اضافه شده است. آلژینات یا كاراگینان می توانند خاصیت نگهداری رطوبت پوست را بهبود ببخشند. در هنگام تالاسوتراپیThalassotherapy چسب های جلبكی را بر روی بدن فرد مریض چسبانده و آن را در معرض تابش اشعه مادون قرمز قرار می دهند. این درمان همراه با هیدروتراپی (آب درمانی) با آب دریا، عامل تسكین دهنده و آرامبخش مهمی در روماتیسم و پوكی استخوان است.
  ▪ منبع سوخت
  در ۲۰ سال گذشته، تعدادی پروژه های تحقیقاتی در خصوص امكان استفاده از جلبكها بعنوان منبع غیر مستقیم سوخت انجام گرفته است. تصور بر این بوده كه میزان زیادی از جلبك ها را در دریا پرورش داده و بعد از فرآیند تخمیر، گاز متان تولید كرده كه برای سوخت مورد استفاده قرار گیرد. نتایج نشان داده كه این فرآیند تا بحال اقتصادی نبوده و نیاز به تحقیق مجدد دارد.

  ▪ تصفیه فاضلاب
  بعضی از جلبك ها قادرند یونهای فلزات سنگین نظیر روی و كادمیم را از آبهای آلوده جذب كنند و بدین طریق خاصیت سمی آنها را كاهش و یا خنثی كنند. پساب خروجی از مزارع پرورش ماهی معمولا حاوی میزان بالایی از ضایعات بوده كه می تواند برای دیگر آبزیان و مزارع همجوار مشكل ساز باشد. از آنجائیكه جلبك ها اغلب از این ضایعات بعنوان منبع غذا مورد استفاده قرار می دهند سعی بر این است كه در محل های خروجی پساب مزارع پرورش ماهی این جلبك ها را پرورش دهند.

  ▪ عوامل ضد ویروس
  گزارشهایی در خصوص اثرات ضد ویروسی عصاره جلبك های مختلف وجود دارد. عصاره استخراجی حاصل از جلبكهای قهوه ای اثر ضد ویروسی از خود نشان داده است. مطا لعات نشان داد که در مصرف کنندگان جلبک ، میزان مبتلایان به (HIV) human immunodeficiency virus بطور چشمگیری كمتر از جاهای دیگر بوده است


  ـ Sebdenia felabellata
  ـ Gelidium sp
  ـ Gelidiella sp
  ـ Gracilaria sp
  ـ جلبكهای قهوه ای
  ـ Sargassum sp
  ـ Nezimodima sp
  ـ Padina sp
  ـ Cystoseria indica
  یه رنگ و پر رنگ!!! آدم تو این زمونه پررو باشه. اما دو رو نباشه!! اکثر آدمای پررو ، یه رو بیشتر ندارن. اونم همون روی پررو شونه
  اما اکثر آدمای دورو
  پشت همون نقاب یه روئیشون
  یه دهلیز ِ هزارتو دارن!
  آدم تو این زمونه پررو باشه،
  اما باز آدم باشه!!!

 4. تشکرها از این نوشته :


 5. #3
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض تقسیم بندی کنونی جلبک ها

  تقسيم بندي کنوني جلبکها
  در بيشتر رده بنديهاي کنوني جلبکها 11 رده مختلف را تشکيل ميدهند که حداقل در هشت شاخه مجزا قرار مي گيرند . بولد يکي از متخصصين رده بندي گياهان سيانو فيتها را از بقيه جلبکها مجزا نموده است و معتقد است که آنها با جلبکهاي حقيقي اختلاف زيادي دارند و به اين علت آنها را در زير سلسله جداگانه اي به نام پروکاريونتها قرار ميدهد
  پرو کاريونتها موجوداتي را تشکيل ميدهند که فاقد هسته حقيقي ميباشند . با حسب نظريه بولد در اين زير سلسله دو شاخه يکي سيانو کلرونتا و ديگري شيزونتا قرار دارد . سيانو کلرونتا داراي يک رده يعني سيانوفيسه ها يا جلبک هاي سبز متمايل به آبي مي باشد و شيزونتا داراي يک رده و آن شيزوميست ها يعني باکتريها است . بر حسب همين سيستم رده بندي بقيه جلبک ها به واسطه داشتن هسته حقيقي و خصوصيات سلولي پيشرفته در زير سلسله کلرونتا قرار مي گيرد . قارچها چون فاقد کلروفيل هستند در زير سلسله جداگانه اي به نام آکلرونتاقرار مي گيرند .
  اولين شاخه جلبک هاي حقيقي را جلبک هاي سبز تشکيل ميدهند و آن را کلروفيکو فيتا مينامند . در اينجا واژه فيکوز به معني جلبک ميباشد .اين شاخه داراي يک رده بوده و آن کلروفيسه ها است . شاخه دوم شاخه اوگلنوئيدها است که آنرا اوگلنوفيکوفيتا مينامندو داراي يک رده يعني اوگلنوفيسه ها ميباشد .
  شاخه سوم را جلبک هاي قهوه اي تشکيل ميدهند نام اين شاخه فئو فيکوفيتا است وداراي يک رده يعني فئوفيسه ها است .
  شاخه چهارم کريسوفيکوفيتا نام دارد اين شاخه داراي سه رده است :
  رده اول شامل جلبک هاي سبز متمايل به زرد ميباشد که آنرا اگزانتوفيسه ها مي نامند .
  رده دوم اين شاخه را جلبک هاي قهوه اي طلايي تشکيل ميدهد و به کريسوفيسه ها معروفند .
  رده سوم را دياتومه ها تشکيل ميدهند که به باسيلاريوفيسه ها معروفند .
  شاخه پنجم را پيرو فيکو فيتا تشکيل ميدهد که خود شامل دو رده استيکي کريپتومونادها است که در رده دينوفيسه ها قرار مي گيرند
  شاخه ششم متعلق به جلبک هاي قرمز است و آن را ردوفيکوفيتا مينامند و داراي تنها يک رده به نام ردوفيسه ميباشد.
  شاخه هفتم را شاخه کاروفيتا تشکيل ميدهد که تنها داراي يک رده به نام کارو فيسه ها ميباشد و اين گياهان سخت و سنگي يا گياهان شکننده نامند .
  چنانچه مشاهده مي شود واژه فيکوز از نام گروه اخير حذف شده است . بولد و برخي ديگر از متخصصين بر اين اعتقاد هستند که اين به جلبک ها از خصوصيات بسيار پيشرفته تري بر خوردار است و با جلبک ها اختلاف فاحش ايجاد مي نمايد و بايد با آنها مثل ساير گرو ه هاي گياهي پيشرفته نظير شبه خزه ها و خزه ها رفتار کرد و لذا آنها را جداگانه از جلبک ها گروه بندي مي نمايند .
  بدين صورت مشاهده ميگردد بر حسب سيستم رده بندي که ذکر شده جلبک هاي حقيقي شش شاخه و نه رده را تشکيل ميدهند و چنانچه دو شاخه جلبکهاي سبز - آبي و جلبک هاي کاروفيتا به آنها اضافه گردد کلا مشتمل بر 8 شاخه و يازده رده ميگردند .
  پدرم تاج سرم بود...:(

 6. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sonbol2561 برای ارسال این پست سودمند:


 7. #4
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  جلبکها ساده‌ترین موجودات واجد کلروفیل هستند. سه تفاوت عمده بین جلبکها و گیاهان عالی وجود دارد. اولا جلبکها فاقد ریشه ، ساقه و برگ‌ هستند، ثانیا در اطراف اندامها یا ساختارهای زایشی جلبکها یاخته‌های محافظ وجود ندارد، ثالثا جنین در جلبکها دیده نمی‌شود. در طبیعت جلبکها در محیطهای گوناگون یافت می‌شوند. آب محیطی است که بیشترین جلبکها را در خود جای داده است.

  در سطح خاکهای مرطوب نیز تعداد بسیار زیادی جلبک یافت می‌شود. بخشهای هوایی درختان و همچنین سنگها و صخره‌ها محلهای دیگری هستند که جلبکها می‌توانند بر روی آنها رشد کنند. بعضی از جلبکها می‌توانند در محیطهای غیر معمولی ، مثل دریاچه‌های نمک ، چشمه‌های آب گرم و یخچالهای طبیعی و حتی در درون بدن و بافتهای موجودات زنده زیست کنند.

  مشخصات تال در جلبکها

  اندازه تال در جلبکها از چند میکرون تا چندین متر می‌رسد. همچنین تال به اشکال مختلف از قبیل تک یاخته‌ای (متحرک و غیر متحرک) ، کلونی ، ریسه‌ای ، پارانشیمی و سیفونی دیده می‌شود. ساختار یاخته‌ای جلبکها نیز به دو صورت پروکاریوتی و یوکاریوتی است. ساختار پروکاریوتی مربوط به جلبکهای سبز - آبی و ساختار یوکاریوتی مربوط به بقیه جلبکهاست.

  دیواره یاخته‌ای

  دیواره یاخته‌ای در جلبکها بسیار حائز اهمیت است. علت آن وجود مواد مختلفی است که بعضی از آنها کاربرد صنعتی ، دارویی و پزشکی دارند. یاخته‌های زایشی از قبیل گامتها و زئوسپورها فاقد دیواره یاخته‌ای هستند. دیواره یاخته‌ای در جلبکها معمولا از 2 لایه تشکیل شده است لایه بیرونی لایه‌ای است ژلاتینی از مواد پکتینی ساخته شده و در آب گرم حل می‌شود. لزج بودن جلبکها بدلیل وجود این لایه بیرونی است. لایه درونی از جنس سلولز است که در آب گرم نامحلول است. هر دو این مواد نوعی پلی ساکارید هستند در اکثر موارد ترکیبات دیگر از قبیل پروتئین ، کربنات کلسیم ، آهن ، سیلیس ، کتین و غیره در ساختار دیواره یاخته‌ای جلبکها دیده می‌شود.


  پدرم تاج سرم بود...:(

 8. تشکرها از این نوشته :


 9. #5
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  کلروپلاست یا کروماتوفور

  یکی از مهمترین اجزای یاخته‌ای در جلبکها کلروپلاست یا کروماتوفور است در داخل کلروپلاست اغلب جلبکهای سبز ، اجسام کروی شکل حاوی نشاسته وجود دارد که آن را پیرنوئید می‌گویند. پیرنوئید در جلبکهای سبز وجود دارد که ممکن است در داخل یا خارج کلروپلاست قرار گیرد. به علاوه کلروپلاست جلبکهای سبز متحرک حاوی لکه نارنجی رنگی به نام استیگما (لکه چشمی) است که جهت یاخته را به سمت نور متمایل می‌سازد. در بعضی از جلبکها ممکن است لکه چشمی خارج از کلروپلاست باشد. در داخل کلروپلاست ، رنگیزه‌هایی از انواع کلروفیل ، کاروتنوئید و بیلی پروتئینها وجود دارند که باعث می‌شوند تا کلروپلاست و در نتیجه یاخته جلبکها به انواع رنگهای مختلف دیده شود.

  پدرم تاج سرم بود...:(

 10. تشکرها از این نوشته :


 11. #6
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  تاژک

  اغلب جلبکها یا خود متحرک‌اند و یا یاخته‌های زایشی آنها متحرک است. در بین جلبکها فقط دو گروه یعنی جلبکهای سبز - آبی و جلبکهای قرمز از این قاعده مستثنی هستند. فرمهای متحرک و یاخته‌های زایشی متحرک در آنها دیده نمی‌شود. وسیله حرکت یاخته‌ای متحرک ، تاژک نام دارد که از نظر شکل ظاهری بر دو نوع است. یکی تاژک شلاقی که سطح آن صاف و دیگری تاژک پر مانند که سطحی ناصاف و همانند پر دارد. همچنین تعداد تاژک و محل قرار گرفتن در جلبکهای گوناگون متفاوت است.


  پدرم تاج سرم بود...:(

 12. تشکرها از این نوشته :


 13. #7
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  تولید مثل در جلبکها

  تولید مثل در جلبکها به دو روش غیر جنسی و جنسی صورت می‌گیرد. تولید مثل غیر جنسی یا رویشی توسط یاخته‌های رویشی معمولی انجام می‌شود بدون آنکه در دیواره یاخته اصلی تغییری حاصل گردد قطعه قطعه شدن کلونی ، ریسه یا بطور کلی تال ، تقسیم یاخته‌ای به صورت دوتایی و تغییر شکل یاخته‌های رویشی و تبدیل آنها به یاخته‌های مقاوم و زایشی از انواع تولید مثل رویشی بشمار می‌آیند. تولید مثل غیر جنسی ، روش معمولی و طبیعی جلبکهاست که در این حالت هاگهای متحرک به نام زئوسپور و یا غیر متحرک بنام آپلانسپور در کیسه‌هایی به نام هاگدان بوجود می‌آیند.

  تولید مثل جنسی نتیجه آمیزش دو یاخته‌ جنسی نر و ماده به نام گامت است. هنگام آمیزش گامتها ، مراحلی به نام یاخته تخم ایجاد می‌گردد. گامتها ممکن است از نظر شکل و اندازه با هم برابر باشند که در این صورت آنها را ایزوگامت گویند گاهی یکی از گامتها بزرگتر از دیگری است و آنیزوگامت می‌نامند. صرف نظر از اندازه گامتها ، اگر یکی از گامتها کوچکتر و متحرک و گامت دیگر بزرگتر و غیر متحرک باشد در این صورت آنها را هتروگامت گویند. در جلبکهای تکامل یافته ، یاخته‌های زایشی در ساختارهای ویژه‌ای بوجود می‌آیند ساختاری که یاخته‌های نر را بوجود می‌آورد بنام آنتریدیوم وساختاری که یاخته‌های ماده را تولید می‌کند اوئوگونیوم نامیده می‌شود.

  منبع : دانشنامه رشد
  پدرم تاج سرم بود...:(

 14. تشکرها از این نوشته :


 15. #8
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  چرخه زندگی جلبکها

  چرخه زندگی جلبکها از دو قسمت تشکیل شده. مرحله هاپلوئیدی یا گامتوفیتی که طی آن یاخته‌های نر و ماده بوجود می‌آیند و پس از ترکیب آنها با یکدیگر یاخته دیپلوئید تخم حاصل می‌شود. مرحله بعدی با ایجاد یاخته تخم آغاز می‌گردد که آن را مرحله اسپروفیتی گویند. حال اگر رویش تخم با تقسیم به روش میوز انجام گیرد مجددا مرحله گامتوفیتی یا هاپلوئیدی بوجود می‌آید در این حالت مرحله اسپورفیتی بسیار کوتاه است. در صورتی که رویش تخم با تقسیم به روش میوز همراه نباشد گیاه دیگری به نام اسپروفیت تولید می‌شود که تعداد کروموزوم آن دو برابر گیاه اول است و در نتیجه مرحله اسپروفیتی طولانی می‌گردد.  انواع چرخه زندگی
  بر حسب آنکه مرحله گامتوفیتی و یا اسپروفیتی طولانی باشد و یا گیاه گامتوفیت با گیاه اسپروفیت مشابه با یکدیگر باشند و یا نباشند، چرخه زندگی در جلبکها را به چهار گروه هاپلانتیک ، دیپلانتیک ، ایزومورفیک و هترومورفیک تقسیم می‌کنند.

  پدرم تاج سرم بود...:(

 16. تشکرها از این نوشته :


 17. #9
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  رده بندی جلبکها

  به منظور رده بندی جلبکها ، ویژگیهایی از قبیل ساختار تال ، دیواره یاخته ، تعداد تاژک ، نوع تاژک و محل قرار گرفتن آنها و ... در نظر می‌گیرند.

  سیانوفیتا یا جلبکهای سبز – آبی

  پست‌ترین جلبکها به شمار می‌روند. ساختار یاخته‌ای از نوع پروکاریوتی و بسیار شبیه به باکتریهاست. تال میکروسکوپی داشته و به اشکال تک یاخته‌ای ، کلونی ، ریسه‌ای بدون هتروسیت و ریسه‌ای دارای هتروسیت تقسیم می‌شوند. یاخته‌های هتروسیت ممکن است در ابتدای ریسه و یا در بین یاخته‌ها رویشی بوجود آیند. رنگ این یاخته‌ها سبز زیتونی و دارای دیواره‌ای دو لایه‌اند. این یاخته‌ها حاوی آنزیم ویژه‌ای هستند که می‌توانند نیتروژن موجود در هوا را به صورت نیتروژن آمونیاکی در خود تثبیت کنند. تولید مثل جنسی در جلبکهای سبز – آبی وجود ندارد و تولید مثل به صورت تقسیم دوتایی ، قطعه قطعه شدن و تشکیل هورموگونیوم و اکینیت انجام می‌شود.

  جلبکهای سبز

  به رنگ سبز علفی هستند تال آنها بسیار متنوع است و به اشکال تک یاخته‌ای متحرک ، تک یاخته‌ای غیر متحرک ، کلونی متحرک ، کلونی غیر متحرک ، ریسه‌ای ساده و منشعب ، پارانشیمی و سیفونی دیده می‌شوند. انواع تولید مثل رویشی غیر جنسی و جنسی در آنها متداول است. کلامیدوموناس جلبک سبزی است متحرک و دارای 2 تاژک از نوع شلاقی در ناحیه سر. کلامیدوموناس را می‌توان منشا جلبکهای سبز بشمار آورد. از تقسیمات یاخته کلامیدوموناس جلبک ریسه‌ای ساده یا اولوتریکس حاصل می‌شود.

  کلادوفورا نیز از جلبکهای واجد تال ریسه‌ای منشعب است. جلبک ادوگونیوم به علت دارا بودن اندامهای جنسی آنتریدیوم و ائوگونیوم از دیگر جلبکهای ریسه‌ای کاملا متمایز است. از دیگر جلبکهای سبز اسپیروژیر است. که شناسایی آن به علت داشتن کلروپلاست مارپیچی به آسانی صورت می‌گیرد. لیکن دیگر از ویژگیهای جلبکهای سبز وجود کلروپلاست به اشکال مختلف در آنهاست.

  اوگلنوفیتا

  اوگلنها موجوداتی تک یاخته‌ای و متحرک‌اند. به علت نداشتن دیواره یاخته‌ای شکل ثابت ندارند. و بعضی موارد بسیار شبیه به پروتوزوآ عمل کرده و سبزینه خود را از دست داده و از مواد آلی استفاده می‌کنند.

  کاروفیتا

  خصوصیات ویژه‌ای دارند که آنها را از بقیه جلبکی ، متمایز می‌سازد. علت آن شکل ظاهری و اندامهای تولید مثلی آنهاست. اولا اندامهای تولید مثلی ساختار پیچیده داشته و ثانیا توسط یاخته‌های نازا احاطه شده‌اند. همچنین چگونگی رویش تخم در آنها متفاوت است.

  کریسوفیتا

  رنگ این جلبکها اغلب سبز مایل به زرد ، زرد ، طلایی ، زرد مایل به قهوه‌ای است. رنگ آنها به علت وجود رنگیزه‌های کاروتن و گزانتوفیل به تعداد زیاد در کلروپلاست آنهاست. دیاتومها یا رده باسیلاریوفیته جمعیت بزرگی از جلبکها را تشکیل می‌دهند. دیاتومها دارای دیواره دو قسمتی و یا دو کفه‌ای سیلیسی هستند دیاتومها به اشکال منظم و مهندسی جزء زیباترین پلانکتونهای گیاهی بشمار می‌آیند.

  جلبکهای قهوه‌ای

  تال پر یاخته و ماکروسکوپی است این جلبکها تنها گروهی هستند که تال تک یاخته‌ای و کلونی در آنها وجود ندارد. حتی اشکال ریسه‌ای نیز به تعداد کم در آنها دیده می‌شود. ساختار درونی تال در جلبکهای قهوه‌ای بسیار تکامل یافته و از لایه‌های مختلف تشکیل شده. تولید مثل جنسی نیز در این جلبکها روند تکاملی را طی می‌کند جلبکهای قهوه‌ای چرخه زندگی از نوع ایزومورفیک و تولید مثل به صورت ایزوگامی است.در جلبکهای متوسط چرخه زندگی به صورت هترومورفیک و تولید مثل به روش ائوگامی صورت می‌گیرد. در جلبکهای قهوه‌ای تکامل یافته ، چرخه زندگی به صورت دیپلانتیک دیده می‌شود که در آن تنها گیاه اسپروفیت وجود دارد و گیاه گامتوفیت کاملا از بین رفته است.

  جلبکهای قرمز

  به علت داشتن رنگیزه‌های فیکوسیانین (سبز مایل به آبی) فیکواریترین (قرمز) به رنگهای بنفش ، سبز زیتونی ، ارغوانی و صورتی و غیره دیده می‌شوند و به خاطر داشتن این رنگیزه‌ها قادرند از اعماق آب زیست کنند. تال کوچک و ظریف دارند. فرآیند تولید مثل در جلبکهای قرمز پیچیده‌تر از جلبکهای قهوه‌ای است. از بعضی جلبکهای قرمز به عنوان منبع غذایی سرشار از پروتئین استفاده می‌کنند.

  دینوفیتا

  گروهی از پلانکتونهای گیاهی موجود در آبهای شورند که اکثرا تک یاخته‌ای و متحرک‌اند. وسیله حرکت آنها دو تاژک است که یکی از آنها در شیاری واقع است که مانند کمربندی در پیرامون یاخته وجود دارد و دیگری از شیار خارج می‌شود. با آنکه وجود این موجودات در زنجیره غذایی آبزیان بسیار مفید است ولی رشد و تجمع بیش از حد آنها باعث وارد ساختن سمومی در آب می‌شود
  پدرم تاج سرم بود...:(

 18. تشکرها از این نوشته :


 19. #10
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  ویژگیهای جلبکهای سبز

  جلبکهای سبز به رنگ سبز علفی هستند و مانند گیاهان عالی در کلروپلاست خود دارای رنگیزه‌هایی مانند کلروفیل b و a ، گزانتوفیل و کاروتن هستند. همچنین در داخل کلروپلاست اغلب آنها اجسام کروی شکل و از جنس پروتئین به نام پیرنوئید وجود دارد که محل ذخیره غذایی نشاسته است.

  بعضی از جلبکهای سبز تک یاخته‌ای و برخی کلونی متحرک هستند و حرکت آنها توسط 2 یا 4 تاژک انجام می‌گیرد. شکل کلروپلاست در جلبکهای سبز سهم عمده‌ای در شناسایی جلبکهای مختلف آن دارد. کلروپلاست ممکن است فنجانی شکل ، زین اسبی ، مارپیچ ، ستاره‌ای ، مشبک و بشقابی باشد.

  زیستگاه جلبکهای سبز

  اغلب جلبکهای سبز آبزی هستند در آبهای شور و شیرین به صورت غوطه‌ور (فیتوپلانکتون) و یا متصل زیست می‌کنند. جلبکهای سبز ، در خاک نیز جمعیت زیادی را تشکیل می‌دهند. حتی تعدادی از جلبکهای سبز به عنوان انگل دیگر موجودات شناخته شده‌اند که مهمترین آنها سفالئوروس است که انگل گیاهانی از قبیل چای ، قهوه و مرکبات به شمار می‌رود.
  منبع : رشد

  پدرم تاج سرم بود...:(

 20. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sonbol2561 برای ارسال این پست سودمند:


 21. #11
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  انواع تال در جلبکهای سبز

  ساختار و اندازه تال در جلبکهای سبز برخلاف جلبکهای سبز- آبی بسیار متنوع است. تال ممکن است از نوع ابتدایی و تک یاخته‌ای و به اندازه چند میکرون باشد. در بعضی از جلبکهای سبز طول تال حداکثر به یک متر می‌رسد. همچنین تال تک یاخته ممکن است مانند جلبک کلامیدوموناس متحرک و دارای تاژک و یا مثل جلبک کلرلا تک یاخته‌ای غیر متحرک و فاقد تاژک باشد. انواع دیگر تال در جلبکهای سبز عبارتند از: کلونی متحرک و غیر متحرک ، ریسه‌ای ساده ، ریسه‌ای منشعب و نیز سیفونی و پارانشیمی.

  تولید مثل در جلبکهای سبز

  برخلاف جلبکهای سبز- آبی که فقط تولید مثل رویش دارند، جلبکهای سبز دارای هر تولید مثل رویشی و جنسی هستند از انواع تولید مثل رویشی ، تقسیم دوتایی یاخته ، قطعه قطعه شدن و تشکیل اکنیت بسیار متداول است. همچنین انواع مختلف تولید مثل جنسی مثل ایزوگامی ، آنیزوگامی و اوئوگامی در جلبکهای سبز دیده می‌شود.
  پدرم تاج سرم بود...:(

 22. تشکرها از این نوشته :


 23. #12
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  نمونه هایی از جلبکهای سبز

  کلامیدوناموس
  جلبک تک یاخته و متحرکی است که در آبهای شیرین مثل آبگیر ، حوض ، استخر و دریاچه زندگی می‌کند. تال هنگام مشاهده با میکروسکوپ ، تخم مرغی شکل ، دارای دو تاژک در ناحیه سر ، یک کلروپلاست فنجانی شکل که حاوی پیرنوئید و لکه چشمی می‌باشد. کلامیدوموناس را می‌توان منشا جلبکهای سبز دانست. از اجتماع آنها کلونیهای مختلف بوجود می‌آیند. از تقسیمات یاخته کلامیدوناموس و جلبک ریسه‌ای ساده یا اولوتریکس حاصل می‌شود.

  اولوتریکس

  از جلبکهای سبز یا تال ریسه‌ای ساده است که معمولا در آبهای شیرین متصل به سنگها و اجسام جامد درون آب یافت می‌شود. یاخته‌های ریسه ، چهار گوش بوده و در یک ردیف قرار گرفته‌اند. یاخته راسی یا انتهایی گنبدی شکل است. یاخته پایه بی‌رنگ و فاقد کلروپلاست. کلروپلاست به شکل زین اسب است و در داخل کلروپلاست اجسام کروی شکل یا پیرنوئید قابل رویت‌اند.

  تولید مثل بیشتر در اثر قطعه قطعه شدن ریسه توسط جریان آب و یا عوامل خارجی صورت می‌گیرد. انواع هاگها ، از جمله زوئوسپور و آپلانوسپور بوجود می‌آید. منشا اولوتریکس را جلبک تک یاخته‌ای کلامیدوناموس می‌دانند تولید مثل جنسی درپایان فصل رشد و هنگام نامساعد شدن شرایط محیطی صورت می‌گیرد. تولید مثل جنسی به صورت ایزوگامی و چرخه زندگی در جلبک اولوتریکس از نوع هاپلانتیک است.

  اولوا

  جلبکی دریایی است که بر روی سنگها و صخره‌های ساحل می‌روید و به کاهوی دریایی نیز معروف است. جلبک اولوا به دو صورت گامتوفیت و اسپوروفیت وجود دارد. هر دو تال از نظر شکل ظاهری و اندازه بسیار به هم شبیه‌اند و تنها تفاوت آنها در تعداد کروموزومها است. این دو گیاه (گامتوفیت و اسپوروفیت) در طول زندگی خود بطور متناوب تکرار می‌شوند. به همین علت چرخه زندگی اولوا را تناوب نسلهای مشابه می‌گویند.

  کلادوفورا
  از جلبکهای واجد تال ریسه‌ای منشعب است که در آبهای جاری به فراوانی دیده می‌شود. سلولهای تشکیل دهنده ریسه دراز و استوانه‌ای شکل و دارای کلروپلاست مشبک همراه با تعداد زیادی پیرنوئید هستند. هر یاخته دارای تعدادی هسته است تولید مثل از طریق قطعه قطعه شدن ریسه و تولید اکینت و توسط زوئوسپوراست. تولید مثل جنسی ایزوگامی است و چرخه زندگی از نوع ایزومورفیک همراه با تناوب نسلهای مشابه است.

  ادوگونیوم

  از جلبکهای آب شیرین است و به علت دارا بودن اندامهای جنسی آنتریدیوم (آنتریدی) و اوئوگونیوم (اوئوگون) از دیگر جلبکهای ریسه‌ای کاملا متمایز است.

  اسپیروژیر

  از انواع جلبکهای سبز ریسه‌ای است که در طبیعت به فراوانی وجود دارد و شناسایی آن به علت داشتن کلروپلاست مارپیچی به آسانی صورت می‌گیرد. و نوع تولید مثل جنسی آن از نوع الحاقی یا همیوغی است از ویژگیهای مهم این جلبک نداشتن یاخته‌های متحرک ، اعم از زئوسپور و گامت است.
  منبع : رشد

  پدرم تاج سرم بود...:(

 24. تشکرها از این نوشته :


 25. #13
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  علف صخره
  این جلبک در طول خط ساحلی بین موجهای بلند و کوتاه رشد می‌‌نماید و توسط زایده‌ای دکمه مانند به نام قسمت نگه دارنده، خود را به صخره‌ها قلاب می‌‌کند و دارای برگ ساقه‌های قهوه‌ای زیتونی که دارای شناورهای پر شده از هوا است در موجهای کوتاه برگ ساقه‌ها روی صخره‌ها وموجها پهن می‌‌شوند در موجهای بلند توسط شناور روی سطح آب شناور می‌‌گردند و بصورت لایه‌ای ضخیم گسترش می‌‌یابند علفهای صخره‌ای بر روی نوک برگ ساقه‌های خود هاگ تولید می‌کنند این هاگها در حالیکه هنوز به گیاه متصلند ساختارهایی را تشکیل می‌‌دهند که سلولهای نر و ماده را درون آب می‌‌ریزد.

  علف دریایی قرمز

  این علف دریایی یک جلبک بزرگ است و قسمت نگه دارنده اش او را به حایلی سخت قلاب می‌‌کند.

  کاهوی دریایی

  کاهوی دریایی علیرغم نامش، یک جلبک سبز است نه یک گیاه گلدار. در آبهای کم عمق و محفوظ رشد می‌‌کند و اغلب در جاهاییکه جریان آب به زور وارد دریا می‌‌شوند، یافت می‌‌گردد. برگهای ساقه‌ای سبز رنگ باریک و نیمه شفاف هستند و در جریانهای آرام به اطراف تکان می‌‌خورند مانند بسیاری دیگر از علفهای دریایی کاهوی دریایی چرخه زندگی پیچیده‌ای دارد که شامل دو شکل دو شکل گیاهی مختلف یا دو نسل است.

  منبع:

  دانشنامهٔ رشد
  پدرم تاج سرم بود...:(

 26. تشکرها از این نوشته :


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: September 17th, 2008, 06:33 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: September 17th, 2008, 02:20 PM
 3. All Antivirus Update 2008 مجموعه کامل لینکهای بروزرسانی برای انواع آنتی ویروسهای برتر
  توسط sinamin در انجمن نرم افزارهای آنتی ویروس و فایروال
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: August 6th, 2008, 03:30 PM
 4. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: April 24th, 2007, 12:01 PM
 5. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: April 17th, 2006, 07:28 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 08:51 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved