تاریخ امروز :
تالار های نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.

آخرین ارسالهای انجمن
نمایش نتایج: از 1 به 17 از 17

علم گیاه شناسی

 1. #1
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض علم گیاه شناسی

  گياه شناسي شاخه‌اي از زيست شناسي است که با گياهان سروکار دارد. که چند نوع گياه وجود دارند؟ چگونه زندگي و رشد مي‌کنند. چه طور نسبت به محيط اطراف خود واکنش نشان مي‌دهند نسبت به چه امراضي حساس هستند و مهمتر از همه آنکه به چه نحوي گياهان در زندگي روزمره ما تاثير مي‌گذارند. مطالعه بيشتر ديد روشن‌تري نسبت به وابستگي انسان به گياهان و تاثير زيادي که آنها در منشا و پيشرفت تمدن داشته‌اند به دست مي‌دهد. و به مطالعه علمي گياهان مي‌پردازد. بطور قراردادي ، گياه شناسان به بررسي کليه موجودات زنده‌اي که عموما جزء گونه‌هاي حيوانات محسوب نمي‌شوند مي‌پردازند، يعني موجودات زنده‌اي ‌که ثابت بوده يـا به پايه‌اي متصلند، هدف بررسي گياه شناسان هستند.
  بنابراين پيشرفتهاي حاصل در دانش اقسام گوناگون حيات موجب ايجاد حوزه‌هاي ديگر مطالعات تخصصي ، جدا از گياه شناسي براي اين موجودات "شبيه گياه" شده است. امروزه رشته‌اي به نام قارچ شناسي به مطالعه قارچها ، ميکروبيولوژي به بررسي ويروسها و باکتريها و رشته جلبک شناسي به بررسي جلبکهـــــا مي‌پردازد. امروزه موجودات زنده جزء اين سه گروه (بيشتر قارچها ، جلبکها و ميکروبها) ديگر در قلمرو گياهان ، مورد بررسي قرار نمي‌گيرند اما هنوز هم توجه گياهان شناسان به آنها معطوف مي‌باشد.
  تاريخچـــــــه
  در بين کارهاي آغازين مربوط به گياه شناسي که تقريبا 300 سال قبل بعد از ميلاد نوشته شده دو رساله بزرگ توسط تئوفراستوس (فيلسوف يوناني) ديده مي‌شود: درباره تاريخچه گياهان (Historia Plantarum) و درباره اهداف گياهان. اين دو کتاب روي هم بيشترين تاثير را در دوران باستان و قرون وسطي در علم گياه شناسي داشته‌اند. Dioscorides نويسنده رومي شواهد مهمي مبني بر دانش يونانيان و روميان درباره گياهان دارويي ارائه مي‌دهد.
  Robert Hooke در سال 1665 با استفاده از يک ميکروسکوپ ابتدايي ، سلول را در چوب پنبه و اندک زماني بعد در بافت گياه زنده کشف کرد. او با نگاه به يک برش باريکي از چوب پنبه نوشت : من توانستم تعداد بسيار زيادي منفذ و سوراخ در آن مشاهده کنم که بيشتر شبيه کندوي عسل هستند. اين روزنه‌ها يا سلولها عمق زيادي نداشتند اما تعداد بسيار زيادي جعبه کوچک محسوب مي‌شوند. (Leonhart Fuchs) نويسنده آلماني ، (Conrad Gessner) نويسنده سوئيسي و (Nicholas Culpeper) و (John Gerard) نويسند‌گان انگليسي يک کتاب گياهي منتشر کردند که اطلاعاتي را درباره گياهان داروئي ارائه مي‌کرد.
  نخستين گياهان در زندگي بشر
  گياهان نه فقط براي ما غذا ، لباس و مسکن تهيه مي‌کنند، بلکه هوايي را که تنفس مي‌کنيم از اکسيژن ، که بدون آن زندگي ممکن نيست محيا مي‌سازند. بعضي از گياهان نظير باکتريها موجب ايجاد امراض مهمي براي انسان و حيوانات مي‌شوند. اما در عين حال آنتي بيوتيک‌ها ، نظير پني‌سيلين و ديگر داروهايي که از گياهان بدست مي‌آيند به جلوگيري از انتشار يافتن اين امراض کمک مي‌نمايند. گياهان براي بکار افتادن کارخانه‌ها نيرو تهيه مي‌کنند و در بيشتر موارد ، مواد خام نظير پنبه ، روغنها ، چربيها ، مومها ، لاستيک و چوب توليد مي‌نمايند که در ساخت فرآورده‌هاي آنها بکار مي‌روند.
  اکثر کارگران جهان بوسيله کار با گياهان و فرآورده‌هاي گياهي افراد معاش مي‌کنند. از ابتداي تاريخ ، گياهان به دفع نيازهاي بشر کمک کرده و موجب پيشرفتش گريده است. احتمالا يکي از مهمترين اتفاقات در تاريخ تمدن کشف اين پديده بود که بذرهايي که به داخل خاک مي‌افتند رشد کرده ، گياهان غذا دهنده را توليد مي‌کنند. اين انسان را ملزم به ماندن در يک محل به قدر کافي طولاني ، مي‌کرد تا محصولاتي زراعي را برداشت کند و در تشکيل گروههاي اجتماعي که به نوبه خود منجر به تقسيم کار مي‌شد و منشا تجارت بود نقش مهمي را ايفا کند.
  زيست گياهي پايه چه علومي است؟
  دانش عمومي از اشيايي که چنان قسمت بزرگي از محيط ما را تشکيل مي‌دهند و نقش چنان برجسته‌اي در زندگي ما ايفا مي‌نمايند تا حد يک آموزش وسيع ضروري است. براي دانشجويان کشاورزي ، بيولوژي ، جنگلداري و منابع طبيعي بطور کلي زيست گياهي پايه‌اي است که دانش اختصاصي‌تر آنها بر روي آن بنا شود.
  رشته‌هاي زيست گياهي
  زيست گياهي يکي از تقسيمات اصلي زيست شناسي (علم زندگي) است. براي سهولت مطالعه ، موضوع زيست گياهي به چندين رشته مهم تقسيم گرديده است. اين رشته‌ها عبارتند از:
  تاکسونومي: يا سيستماتيک گياهي با نامگذاري و تقسيم بندي گياهان سرو کار دارد.
  مورفولوژي گياهي: شکل و ساختمان و توسعه آنها همراه با روابط قسمتهاي گياهان با يکديگر را بررسي مي‌کند. و شامل مطالعه آناتومي ، سيتولوژي و امبريولوژي (جنين شناسي گياهي) است.
  فيزيولوژي گياهي: اعمال اين علم مطالعه اعمال حياتي گياه ، فرايندهاي رشدو نمو ، متابوليسم و توليد مثل در گياهان است.
  بيماري شناسي گياهي: با امراض نباتي سروکار دارد.
  اکولوژي: علم بررسي روابط موجودات زنده با محيط اطرافشان مي‌باشد.
  ژنتيک گياهي: با مطالعه توارث در گياهان سروکار دارد.
  مايکولوژي: علم مطالعه قارچها مي‌باشد.
  فيکولوژي: علم مطالعه جلبکها مي‌باشد.
  انواع مختلف گياهان
  يک گردش کوتاه در داخل جنگلها يا مزارع هنگام تابستان يا پاييز ، اختلافات وسيعي را از نظر شکل و ساختمان در گياهان آشکار مي‌سازد. بعضي ، درختاني مرتفع هستند، عده‌اي علفهايي کوتاه مي‌باشند. بعضي گلهاي زيبا دارند و بذر توليد مي‌کنند. حال آنکه عده‌اي ، نظير سرخسها به هيچ وجه توليد گل نمي‌کنند. اما بوسيله ساختمانهايي بسيار کوچک به نام اسپور تکثير مي‌شوند. بعضي روي زمين و بعضي در آب زندگي مي‌کنند اين اختلافات وسيع باعث شده که گياه شناسان گياهان را در گروههاي مختلفي تقسيم کنند. و بر اساس شباهتها و يا روابط بنياني تمام گياهان به چند گروه بزرگ تقسيم مي‌شوند.
  ساده‌ترين اين گياهان ، باکتريها هستند که اکثرا تک سلولي مي‌باشند. عده‌اي از اين باکتريها موجب امراض سخت در انسان و حيوان و گياه مي‌شوند ولي بسيار ديگر براي انسان مفيد مي‌باشند.
  قارچها مانند باکتريها تماما فاقد رنگيزه‌هاي کلروفيل سبز که لازمه زندگي مستقل هستند مي‌باشند و از اين رو بايد غذاي خود را از موجودات ديگر بدست مي‌آورند برخي قارچها سبب امراض انساني و حيواني مي‌شوند و بسياري نيز براي انسان مفيد هستند.
  جلبکها به صورت غوطه‌ور در آب يا در شرايط مرطوب مي‌رويند و محتوي رنگيزه‌هاي نوري مانند کلروفيل سبز مي‌باشند و از اين رو گياهان مستقلي هستند برخي تک سلولي و برخي به صورت کلني مي‌باشند. و پايه غذايي تمام جانوران آبزي مي‌باشند از اين رو از اهميت اقتصادي برخوردارند.
  خزه‌ها و پنجه گرگيان ، گروهي از گياهان را تشکيل مي‌دهند. که در محلهاي مرطوب سراسر جهان مي‌رويند و فاقد ريشه ، ساقه و برگهاي حقيقي هستند.
  سرخسهاي معمولي و دم اسبيان با داشتن تنه‌هاي گياهي کاملا متمايز از جلبکها و قارچها و پنجه گرگيان و خزه تفاوت دارند و داراي ريشه ، ساقه و برگهاي حقيقي هستند‌. و سيستم آوندي کاملا مشخص دارند. ولي به دليل عدم توليد گل ، ميوه يا بذر از گياهان عالي متمايزند.
  توسعه يافته‌ترين گياهان با بزرگترين تغييرات ، گياهان بذردار مي‌باشند. آنها داراي ريشه‌ها ، ساقه‌ها و برگهاي حقيقي و يک سيستم آوندي کاملا توسعه يافته مي‌باشند هر چند مهمترين صفت ويژه در مورد آنها اين امر است که بذر توليد مي‌کنند. اکثر گياهان زراعي ، درختان ، درختچه‌ها و گياهان گلدار به اين گروه تعلق دارند. گياهان بذردار به دو گروه اصلي يعني بازدانگان و نهاندانگان تقسيم مي‌گردند. بازدانگان بوسيله توليد بذر بدون پوشش مشخص مي‌شوند يعني بذرها در ميوه محصور نمي‌شوند.
  نهاندانگان ، داراي گلهاي کاملا توسعه يافته هستند و بذرهاي خود را در يک ساختمان محصور شده که ميوه ناميده مي‌شود توليد مي‌کنند. اعضاي اين گروه بسيار فراوان و تمام گياهان گلدار معروف را دربرمي‌گيرند نهاندانگان به دو گروه مناسب کوچکتر تقسيم مي‌شوند: تک‌‌لپه‌ايها و دولپه‌ايها.
  ارتباط با ساير علوم
  گياه شناسي داراي روابط گسترده با ساير علوم است. گياه شناسي با جانور شناسي ، فيزيولوژي گياهي ، بيوشيمي ، ژنتيک گياهي ، کشاورزي و اکولوژي گياهي و اکولوژي عمومي رابطه دارد.
  منبع : تدریس آنلاین دکتر پرهام
  پدرم تاج سرم بود...:(

 2. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما sonbol2561 برای ارسال این پست سودمند:


 3. #2
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  ریبوزومها یا دانه های پالاد
  که به وسیله میکروسکوپ الکترونیکی قابل رویت هستند ماکرومولکولهای پروتئینی با اشکال کروی یا تخم مرغی با قطر متوسط 100 تا 150 آنگستروم هستند. شکل ریبوزومها معمولا یکنواخت و یکجور بوده و به حالت آزاد در سیتوپلاسم پراکنده هستند.گاهی این ذرات روی رتیکولوم آندوپلاسمی و غشاء هسته تثبیت شده . روی میتوکنری و غشاء اکتو پلاسمی ازاین ذرات دیده نشده است که البته علت تثبیت این ذرات روی رتیکولوم اندوپلاسمی وغشاء هسته یا فقدان آنها روی میتوکندری و غشاء اکتو پلاسمی هنوز به خوبی معلوم نیست.
  پدرم تاج سرم بود...:(

 4. تشکرها از این نوشته :


 5. #3
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  کندریوزومها
  از دیگر عناصر سیتوپلاسم هستند که در سلولهای جانوری و گیاهی وجود دارند . اشکال کندریزومها متفاوت است . گاهی به صورت دانه های کوچک به اندازه 0/3 تا 1/5 مو و گاهی رشته هایی به طول 2 تا 3 مو هستند . اشکال گرد کندریوزومها را میتوکندری و اشکال رشته ای را کندریو کنت میگویند . جنس کندریوزومها از لیپید و پروتئین است. برای مشاهده کندریوزومها با میکروسکپ معمولی باید از مواد رنگ کننده آنها مانند سبز ژانوس کمک گرفت . کندیوزومهای رشته ای معمولا شکل ثابت نداشته و به علت حرکت در سیتوپلاسم خمیده یا منشعب دیده میشوند . مطالعات میتوکندریها با میکروسکپ الکترونی نشان داده است که هر میتو کندری شامل سه قسمت زیر است:
  1- غشاء خارجی که ضخامت ان 50 تا 70 آنگستروم و ساختمان پروتئینی دارد .
  2- غشاء داخلی که تقریبا مشابه غشاء خارجی است .
  3- محتویات یا ماتریکس که در فیزیولوژی میتوکنریها ارزش فراوان دارند و مرکز انرژی سلول به شمار میرود.
  پدرم تاج سرم بود...:(

 6. تشکرها از این نوشته :


 7. #4
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  انواع مختلف گیاهان
  یک گردش کوتاه در داخل جنگل‌ها یا مزارع هنگام تابستان یا پاییز، اختلافات وسیعی را از نظر شکل و ساختمان در گیاهان آشکار می‌سازد بعضی، درختانی مرتفع هستند، عده‌ای علفهایی کوتاه هستند. بعضی گلهای زیبا دارند و بذر تولید می‌کنند. حال آنکه عده‌ای، نظیر سرخس‌ها به هیچ وجه تولید گل نمی‌کنند. اما به‌وسیله ساختمانهایی بسیار کوچک به نام هاگ تکثیر می‌شوند. بعضی روی زمین و بعضی در آب زندگی می‌کنند این اختلافات وسیع باعث شد که گیاه‌شناسان گیاهان را در گروههای مختلفی تقسیم کنند. بر اساس شباهتها و یا روابط بنیانی تمام گیاهان به چند گروه بزرگ تقسیم می‌شوند.

  در میان گیاهان با حداقل تفکیک ساختمانی، باکتری‌ها، قارچ‌ها و جلبکها قرار دارند. این گیاهان دارای ریشه‌ها، ساقه‌ها یا برگهای حقیقی نیستند. تنه این نوع گیاه با ساختمان نسبتاً ساده، تالاموس نامیده می‌شود.

  ساده‌ترین این گیاهان، باکتریها هستند که اکثرا تک‌یاخته‌ای هستند. عده‌ای از این باکتریها موجب امراض سخت در انسان و حیوان و گیاه می‌شوند ولی بسیار دیگر برای انسان مفید هستند.

  قارچها مانند باکتریها تماما فاقد رنگیزه‌های کلروفیل سبز که لازمه زندگی مستقل هستند هستند و از این رو باید غذای خود را از موجودات دیگر به دست می‌آورند برخی قارچها سبب امراض انسانی و حیوانی می‌شوند و بسیاری نیز برای انسان نافع‌اند.

  جلبکها به صورت غوطه‌ور در آب یا در شرایط مرطوب می‌رویند و محتوی رنگیزه‌های سبزینه هستند و از این رو گیاهان مستقلی هستند برخی تک سلولی و برخی به صورت کلنی هستند. و پایه غذایی تمام حیوانات آبزی هستند از این رو از اهمیت اقتصادی برخوردارند.

  خزه‌ها و پنجه گرگیان، گروهی از گیاهان را تشکیل می‌دهند. که در محلهای مرطوب سراسر جهان می‌رویند و فاقد ریشه، ساقه و برگهای حقیقی هستند.

  سرخسهای معمولی و دم‌اسبیان با داشتن تنه‌های گیاهی کاملاً متمایز از جلبکها و قارچها و پنجه گرگیان و خزه تفاوت دارند و دارای ریشه، ساقه و برگهای حقیق‌اند و سیستم آوندی کاملاً مشخص دارند. ولی به دلیل عدم تولید گل، میوه یا بذر از گیاهان عالی متمایزند.

  توسعه یافته‌ترین گیاهان با بزرگ‌ترین تغییرات، گیاهان بذردار هستند. آنها دارای ریشه‌ها، ساقه‌ها و برگهای حقیقی و یک سیستم آوندی کاملاً توسعه یافته هستند هر چند مهم‌ترین صنعت ویژه در مورد آنها این امر است که بذر تولید می‌کنند. اکثر گیاهان زراعی، درختان، درختچه‌ها و گیاهان گلدار به این گروه تعلق دارند. گیاهان بذردار به دو گروه اصلی یعنی بازدانگان و نهاندانگان تقسیم می‌کردند بازدانگان به‌وسیله تولید بذر بدون پوشش مشخص می‌شوند یعنی بذرها در میوه محصور نمی‌شوند.

  نهاندانگان، دارای گلهای کاملاً توسعه یافته هستند و بذرهای خود را در یک ساختمان محصور شده که میوه نامیده می‌شود تولید می‌کنند. اعضای این گروه بسیار فراوان و تمام گیاهان گلدار معروف را در بر می‌گیرند نهاندانگان به دو گروه مناسب کوچک‌تر تقسیم می‌شوند: تک‌لپه‌ای‌ها و دو لپه‌ایها.

  منبع :
  دانشنامهٔ رشد.
  پدرم تاج سرم بود...:(

 8. تشکرها از این نوشته :


 9. #5
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  گياه (Plant)
  در زيست شناسي معمولا" به يک موجود زنده درحوزه رده بندي گياهان اطلاق مي شود. شايد در کاربردهاي روزمره اين واژه آنچنانکه درذيل تعريف شده بکار نرود.

  مشکلات موجود براي تعريف
  تعريف کلمه گياه ازآنچه که ظاهرا" به نظر مي رسد بسيار مشکل تراست. اگرچه گيــــاه شناسان محدوده رده بندي گياهان را تعريف کرده اند ، مرزهاي تعيين کننده اعضاء رده بندي گياهان بسيار اختصاصي تر از تعريفات رايج " گياه"است. ما گياه را بعنوان يک موجود زنده يوکاريوت و داراي تعداد زيادي سلول تعريف مي کنيم که عموما" فاقد اندامهاي حسي يا حرکت ارادي بوده و در صورت رشد کامل داراي ريشه ، ساقه و برگ مي باشند. اما از نظر گياه شناسي فقط گياه آوندي داراي ريشه ، ساقه وبرگ است. اما اگر منصفانه نگاه کنيم گياهاني که ما هر روز با آنها مواجه هستيم ، گياهان آوندي مي باشند.


  تعريف ديگر گياه که گسترده تر (فراگيرتر) مي باشد، عبارت است از هرچيزي که فتواتوتروف مي باشد- يعني غذاي خودش را از مواد خام غير آلي و نور خورشيد توليد کند. براي فردي که بر نقش خاصي که گياهان در يک اکوسيستم بازي مي کنند متمرکزشود اين تعريف غير منطقي نيست .اما در بين فتواتوتروپها ، پروکاريوتهايي ( پيش هسته) مخصوصا" باکتريهاي فتواتوتروپ و سيانوفيتها وجود دارند. سيانوفيتها را گاهي اوقات ( به دلايل خوبي) جلبکهاي سبز– آبي مي نامند.در اينجا اين مشکل بوجود مي آيد که بيشتر مردم از جمله گياه شناسان قارچ خوراکي را گياه مي نامند اگرچه قارچ خوراکي اندام باردهي قارچ مي باشد ( حوزه قارچها)، و اصلا" فتواتوتروپ نبوده، بلکه گندخوار( saprophytic) مي باشد. و بيش از چند گونه گياهان گل دار، قارچها و باکتريها وجود دارند که انگلي هستند.
  ما قادر به ارائه پاسخي مطمئن نيستيم. فهرست خصوصياتي که حوزه رده بندي گياهان را از ساير حوزه هاي زيست شناسي جدا مي کند حد اقل يک تعريف فني ارائه مي کند اما اين تعريف مورد پسند همگان قرار نمي گيرد. بنابراين تعريف اصطلاح گياه هميشه به معني بيشتر موجودات زنده طبقه بندي شده در محدوده رده بندي گياهان مي باشد. مثلا" اگر جلبکهاي سبز به وضوح گياهاني جزورده بندي گياهان هستند، پس بيشترمردم اکثرخزه هاي دريايي را هم که جزئي از( حوزه آغازيان (هستند، جزو جلبک هاي سبز در نظر مي گيرند. مشکل عدم وجود دقت يا توافق که در تعريف گياه وجود دارد يکي از گفته هاي مورد تفاهم است که اغلب در مقالات با آن مواجه هستيم از اين قبيل : ... آوند چوبي يکي از دو بافت انتقال در گياه است . بطور کلي تصور نمي شود اين جمله به معني تمامي گياهان ، جلبکها با گياهان گلدار باشد. به احتمال بسيار زياد باکتريها يا قارچها را به حساب نمي آورد. در واقع معمولا" بهتر است اينگونه تصور شود که اين بحث فقط به گياهان آوندي مربوط مي شود ( ضرورتا" سرخسها ، مخروط زاها، گياهان گلدار و تعدادي ديگر) مگر اينکه به صورتي متفاوت بيان شود( مثلا" ... در گياهان آوندي و غير آوندي اينگونه است ). The system of classification (see
  درسيستم طبقه بندي ( به طبقه بندي علمي مراجعه کنيد) که توسط گياه شناسان براي فهرست کردن موجودات زنده زمين بکار رفته، هزاران دانشمند روزانه ساعات بسيار زيادي وقت صرف کرده اند. درابداع اين سيستم تلاش شده تا سيستمي طبيعي بوجود آيد در حاليکه ارتباطات تکاملي بين کليه گونه هاي مختلف را توصيف نمايد ( از جمله موارديکه فقط در فسيلها شناخته شده اند). گياهان يکي از بخشهاي اين طبقه بندي هستند ودرتعريف گياهان چه بصورت کلي وچه بصورت جزئي ، بايد تعدادي منبع را درکليه فعاليتهاي علمي که براي تهيه يا ارائه اطلاعات درباره آنها انجام مي شود، در اين سيستم طبقه بندي لحاظ کنيم.

  براي گياهان آنگونه که در حوزه رده بندي گياهان تعريف شده اند به قسمت زير نگاه کنيد.
  براي جلبکها بطور کلي به جلبک رفته يا به جلبک دريائي مراجعه نماييد.
  براي قارچهاي خوراکي قارچهاي خوراکي يا قارچ مراجعه کنيد.
  براي گياهان غير آوندي بطور کلي به گياه غير آوندي نگاه کنيد.
  براي گياهان آوندي بطور کلي به گياه آوندي مراجعه کنيد.
  براي گياهان مخروطي بهPinophyta يا gymnosperms نگاه کنيد.
  براي گياهان گلدار به angiosperms نگاه کنيد.


  گياهان تقريباٌ در همه جاي گيتي مي رويند گلها علفها و درختان را تقريباٌ هر روزه مي بينيم. گياهان همچنين بر فراز کوههاي بلند در اقيانوس ها در بسياري از بيابانها و در نواحي قطبي مي رويند. بدون گياهان، آدميان و جانوران نمي توانستند در کره زمين زندگي کنند. آدمي بدون هوا يا خوراک نمي تواند زندگي کند و همچنين بدون گياهان نمي تواند زنده بماند. اکسيژن موجود در هوا که تنفس مي کنيم از گياهان فراهم مي آيد. خوراکي که مي خوريم نيز از گياهان يا از جانوران گياه خوار بدست مي آيد.
  در خانه سازي و بسياري از چيزهاي سودمند را از کنده و تخته و الوار درختان و خيلي از پوشاکهاي ما از الياف گياهي از قبيل پنبه فراهم مي گردد.

  دانشمندان عقيده دارند که بيش از 350000 گونه و نوع گياه شناخته شده اما هنوز بسياري از گياهان ناشناخته مانده است. کوچکترين گياه دياتوم مي باشد که تنها با ميکروسکوپ مي توان آن را ديد حتي ممکن است يک قطره آب بيش از 500 دياتوم در خود شناور داشته باشد.
  بزرگترين گياه زنده دنيا درخت سکويا در کاليفرنيا مي باشد که بيش از 90 متر بلندي و بيش از 9 متر پهنا دارد.
  برخي از درختان در کاليفرنيا هستند که عمر 4000 تا 5000 ساله دارند. دانشمندان همه موجودات زنده را به دو گروه اصلي و عمده تقسيم کرده اند.
  به بيان ديگر مي توان گفت که فرق عمده ميان گياهان و جانوران آن است که گياهان در جايي ثابت هستند در حالي که تقريباٌ همه جانوران با نيرو و اراده خود حرکت مي کنند.
  بيشتر گياهان خوراک خود را از هوا نور خورشيد و آب مي گيرند. جانوران نمي توانند براي خود خوراک بسازند. از اين رو گياهان يا جانوران گياهخوار را مي خورند. پايه و اساس واحد اصلي و آجر ساختمان موجود زنده ياخته يا سلول مي باشد و از اين جهت گياه و جانور با هم تفاوت دارند زيرا بيشتر گياهان سلول هاي ديواره اي کلفت حاوي ماده اي بنام سلولز دارند ياخته هاي جانوري ماده سلولز ندارد.


  برخي چيزهاي زنده که به نظر مي رسد به خانواده و قلمرو گياهان و جانوران وابسته نيستند. و اين موجود تک ياخته ارگانيزم هاي شامل باکتري و اشکال ديگر زندگي است که تنها با ميکروسکوپ قابل ديدن است. بيشتر دانشمندان عقيده دارند که به خانواده خود وابسته هستند يعني موجودي که نه گياه است و نه جانور.
  از گياهان براي آدمي خوراک، پوشاک، پناهگاه يعني مهمترين نيازهايشان فراهم مي شود. بسياري از ما ازداروهايي که از گياهان ساخته مي شود يا مستقيماٌ از خود گياهان دارويي است سود مي جوييم. بعلاوه از گياهان در مصارف زيبا سازي و لذت بخش کردن زندگي سود جسته مي شود.

  طبقه بندي حوزه رده بندي گياهان
  منشاء کليه موجودات زنده متعلق به حــــــــــوزه گياهان ، گروهي به نام جلبک سبز است که اشکـــال باقي مانده آن (paraphyletic) بوده وبصورت انواع گوناگوني در اين قسمت يا درميان آغازيان وجود دارند.جلبکهاي سبز داراي کلروپلاستهايي هستند که در بر گيرنده کلروفيل a و b مي باشند که بوسيله غشاهاي دولايه به هم متصل هستند و داراي انواع گوناگوني تاژکدار، انبوه زي ، ميله اي و حتي چند سلولي ابتدايي مي باشند .بسياري از آنها عمدتا" هاپلوئيد ( تک لاد) هستند اما بقيه ، بين گونه هاي هاپلوئيد و ديپلوئيد ( دولاد) که گامتوفيت و اسپروفيت ناميده مي شوند داراي تناوب نسل مي باشند.
  در مرحله اي از دوران پالئوزوئيک گياهان پيچيده و چند سلولي(رويان رستها ) بر روي زمين نمايان شدند. در اين گونه هاي اوليه جديد ، گامتوفيت و اسپروفيت از نظر شکل و عملکرد بسيار متفاوت بودند ، اسپروفيت کوچک باقي ماند و در کل زندگي کوتاه خود وابسته به والد خود بود. گروههاي موجود در اين ساختار مشترکا" خزه ها ناميده مي شوند. از جمله:

  دسته Bryophyta( خزه ها)
  دسته Anthocerotophyta ( علف شاخي)
  دسته Hepaticophyta( هپاتيکها)

  تمامي اين گونه ها کوچک بوده و محدود به محيطهاي مرطوب مي باشند و براي توليد هاگ وابسته به آب هستند. در دوران سيلورين ، رويان رستهاي جديدي نمايان شدند که در اثر سازگاري امکان غلبه بر اين موانع را که در دوران دونين دستخوش پرتوش سازگاري گسترده اي شدند پيدا کردند. اين گروهها معمولا" داراي کوتيکول هستند که در برابرخشکيدگي مقاوم مي باشند و بافت آوندي که آب را سرتاسرگياه منتقل مي کند که به همين علت آنها را گياهان آوندي مي نامند.
  دسته Lycophyta ( گرگ پاها)
  دسته Sphenophyta( دم اسبي)
  دسته Psilophyta (سرخسهاي ماهوتي)
  دسته Ophioglossophyta ( لاله آلپي و سرخسهاي تاکي)
  دستهPterophyta ( سرخسها)

  گياهان آوندي هم زير گروهي ازاسپرماتوفيتها يا گياهان دانه دار هستند که تا آخردوران پالئوزوئيک متنوع شدند. دراين گونـــــه ها گامتوفيت کاملا" کاهش يافت و اسپروفيت درون پوششي به نام دانه که در والد آنها بوجود مي آيد شروع به زيستن نمودند. اسپرماتوفيتها عبارتند از:

  دسته Cycadophyta ( سرخس نخلي)
  دسته Ginkgophyta ( درخت گينگکو)
  دسته Pinophyta ( مخروط زاها ، گياهان مخروطي )
  دسته Gnetophyta (Gnetae)
  دسته Magnoliophyta ( گياهان گلدار ، آنتوفيتا)
  اين دسته ها به دو گروه بازدانگان ( بي دانه ها ؛ چهار دسته اول) و گياهان گلدار يا angiosperms تقسيم مي شوند. پنجمين دسته فوق آخرين گروه عمده گياهان است که در دوران ژوراسيک بوجود آمده و به سرعت در بيشتر زيبومه ها گسترده شدند.


  رده هاي گياهان
  ممکن است بخواهيم علاوه بر طبقه بندي علمي گياهان يا روشهاي مردم پسند تر براساس اين سيستم ، به طبقه بندي گياهان با روشهاي متفاوت ديگري بپردازيم که در ذيل به بررسي برخي از آنها مي پردازيم:
  ممکن است گياهان بر مبناي الگوهاي رشد فصلي اشان مرتب شوند. البته گياهان ساده مثل جلبکها دوران زندگي کوتاهي دارند و اصطلاحهاي زير در مورد آنها بکار نمي رود اما جمعيت جلبکها عموما" فصلي هستند.

  سالانه : زندگي و توليد مثل در يک فصل رشد و نمو.
  دوسالانه : زندگي در دو فصل رشد و نمو ؛ توليد مثل معمولا" در سال دوم
  چند ساله : زندگي در سالهاي رشد نمو طولاني ؛ ادامه به توليد مثل در يک مرحله
  گياهان آوندي يا herbaceous ( غير چوبي ) هستند ويا چوبي. گياه چوبي ممکن است درختاني باشند با يک يا چند تنه و شاخه که روي زمين بوجود مي آيند ويا درختچه هايي باشند بدون تنه ، با شاخه هايي که نزديک سطح زمين قرار دارند.
  همچنين ممکن است گياهان بر اساس چگونگي کاربردشان طبقه بندي شوند.گياهان غذايي از جمله ميوه ها ، سبزيجات ، گياهان دارويي و ادويه ها مي باشند.


  اطلاعات عمومي گياهان
  ميزان رشد يک گياه عادي 75-20 ميکرو متر در هر ساعت مي باشد.
  منبع : دانشنامه رشد
  پدرم تاج سرم بود...:(

 10. تشکرها از این نوشته :


 11. #6
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  شاخه گیاهان دانه‌دار (sprematophyta) ، گیاهانی هستند که در گذشته تحت نام پیدازادان یا گیاهان گلدار مورد مطالعه قرار می‌گرفتند و یکی از گروههای اصلی گیاهان هستند. این گروه از گیاهان به 2 زیر شاخه بازدانگان (Gymnosperms) و نهاندانگان (Angiosperms) تقسیم بندی می‌شوند.سلسله گیاهان شامل 4 شاخه است. شاخه ریسه‌داران یا تالوفیتها (Tallophyta) ، شاخه خزه‌ایها (Bryophyta) ، شاخه نهانزادان آوندی (Pteridophyta) و شاخه گیاهان دانه‌دار یا اسپرمتوفیتها (Spermatophyta). وجود دانه یکی از صفات مشخص کننده گیاهان دانه‌دار می‌باشد. با تشکیل دانه نسل تازه‌ای از گیاه به نام رویان در درون آن شروع به رشد می‌کند. بنابراین دانه عامل بقا و انتشار این گیاهان بشمار می‌رود.

  دو زیر شاخه بازدانگان و نهاندانگان از لحاظ مقام رده بندی دارای ارزش یکسانی هستند ولی از بسیاری از جهات با یکدیگر تفاوت دارند. در بازدانگان تخمک و دانه حاصل از رشد آن فاقد پوشش هستند ولی در نهاندانگان پوشش تمایز یافته‌ای به نام
  برچه ، تخمک و دانه حاصل از آن را می‌پوشاند. هر کدام از این زیر شاخه‌ها به گروههای کوچکتری تقسیم بندی می‌شوند.
  پدرم تاج سرم بود...:(

 12. تشکرها از این نوشته :


 13. #7
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  تاریخچه شناسایی بازدانگان

  گرچه بازدانگان کنونی که در دو نیمکره جنوبی و شمالی زمین پراکنده هستند بیش از 500 گونه ندارند ولی در آغاز پیدایش از پرمین پایینی تا کرتاسه مراحل تکامل و تنوع خود را پشت سر گذاشته و از کرتاسه به بعد به گونه‌های امروزی محدود شده‌اند. برچه باز و تخمک برهنه در آنها از اختصاصات کلی رده بندی این گروه گیاهی می‌باشد. برای اولین بار آلکس پرون در سال 1827 موفق به شناخت تفاوت بین گیاهان بازدانه و سایر گیاهان دانه‌دار شد. کشف او مدتها مورد توجه قرار نگرفت. در سال 1868 بازدانگان به عنوان گروه مستقلی از گیاهان دانه‌دار به نام ژیمنوسپرمها شناخته شدند. این نام از دو کلمه یونانی ژیمنوس به معنی برهنه و اسپرم به معنای دانه تشکیل شده است.
  منبع: دانشنامه رشد

  پدرم تاج سرم بود...:(

 14. تشکرها از این نوشته :


 15. #8
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  اندامهای رویش و زایشی در بازدانگان

  بازدانگان از آغاز پیدایش همیشه گیاهانی چوبی بوده و هستند. شاخه‌های فراوان از یک تنه اصلی جدا می‌شود. برگها غالبا متناوب و به ندرت حالت متقابل روی ساقه دارند. برگها به شکل سوزنی یا فلسی شکل هستند. اندامهای زایشی بازدانگان همیشه تک جنسی و ساده است و روی یک یا دو پایه جداگانه قرار دارد. هر گل نر از کیسه‌های گرده و گل ماده از تخمکهای برهنه تشکیل می‌شوند. پولکها یا فلسهای حامل کیسه‌های گرده و همچنین برچه‌های حامل تخمک بازدانگان بطور جداگانه روی محورهای مشترک قرار داشته و مجموعه‌ای مخروطی شکل از گلهای نر و ماده را بوجود می‌آورند.
  منبع: رشد

  پدرم تاج سرم بود...:(

 16. تشکرها از این نوشته :


 17. #9
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  رده بندی بازدانگان

  این زیر شاخه از گیاهان دانه‌دار به سه رده تقسیم بندی می‌شود.

  1. رده پرفانروگامها (Perphanerogames): که در واقع گیاهان حد واسط نهانزادان آوندی و بازدانگان هستند. در این رده گروههایی مانند راسته سیکادالها و راسته ژنکوالها دیده می‌شود.
  2. راسته کاجها (Conifera): که گیاهانی هستند به صورت درخت یا درختچه ، که شامل گیاهان زیادی مانند تیره کاج ، تیره سرو و تیره سرخدار و ... می‌باشد.
  3. راسته کلامیدوسپرمها (Clamidosperms): که گیاهان حد واسط بازدانگان و نهاندانگان هستند. که از گیاهان این راسته می‌توان به تیره ارمک و تیره گنتاسه اشاره کرد.
  منبع : رشد
  پدرم تاج سرم بود...:(

 18. تشکرها از این نوشته :


 19. #10
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  نهاندانگان
  این گروه گیاهی از زمان پیدایش حتی از پرمو تریاس یعنی پایان دوران اول و آغاز دوران دوم سازگاری با محیطهای مختلف خشکی و تنوع و گسترش را آغاز نموده و تنوع آن تا به حال ادامه دارد. نهاندانگان کاملترین گروه گیاهی هستند و حدود نیمی از گیاهان کره زمین را به خود اختصاص داده‌اند و تا به حال بیش از 250 هزار گونه از آنها شناسایی شده است. ساختار دانه و تکامل آن و نظام تولید مثل در آنها یکی از شگفتیهای خلقت در جهان گیاهی است.

  ویژگیهای مهم نهاندانگان

  • دانه گرده یا گامتوفیت نر آنها معمولا دارای 2 هسته است که یکی از آنها مولد دو گامت می‌باشد.
  • وجود برچه (اندام توخالی که در درون آن تخمکها قرار گرفته‌اند) از اختصاصات مهم این گروه است. این اندام بعد از رسیدن میوه را بوجود می‌آورد که از دانه‌ها از لقاح گامتها بوجود می آیند محافظت می‌کند.
  • کیسه جنینی یا گامتوفیت ماده در حالت جنینی دارای 8 هسته است.
  • لقاح در این گیاهان از طریق لوله گرده است.(سیفونوگامی)
  • در این گیاهان لقاح مضاعف وجود دارد.
  منبع : رشد
  پدرم تاج سرم بود...:(

 20. تشکرها از این نوشته :


 21. #11
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  رده بندی نهاندانگان

  رده دو‌لپه‌ایها

  این گروه گیاهی از تکامل بازدانگان بوجود آمده‌اند. دانه در این گروه از دانه گیاهان تک‌لپه‌ای در وضع رشد جنین که به سرعت متوقف شده و دو نقطه جانبی آن بر اثر رشد ایجاد دو لپه متورم را می‌کند متفاوت بوده و همچنین ریشه اصلی در دولپه‌ایها از رشد ریشه‌چه جنین ایجاد می‌شود. ساقه و ریشه دارای ساختار پسین و رشد قطری است. در این گروه گیاهان زیادی قرار دارند. از جمله تیره حبوبات ، تیره بنفشه ، تیره شب بو ، تیره گل مینا ، تیره میخک ، تیره زیتون و ...

  رده تک‌لپه‌ایها

  این گروه گیاهی از یکی از تیره‌های دو‌لپه‌ایها بوجود آمده‌اند. تک‌لپه‌ایها دارای لپه منفردی هستند که بر اثر عدم رشد یکی از جوانب راس جنین بوجود می‌آیند. رشد ریشه اصلی حاصل از رشد ریشه‌چه در تک‌لپه‌ایها محدود بوده و به زودی جای آن را ریشه‌های فرعی می‌گیرند. بیشتر این گیاهان علفی و غالبا پایا بوده و ساقه هوایی آنها معمولا بدون انشعاب و برگی است. این گروه از گیاهان تکامل یافته‌ترین گیاهان را تشکیل می‌دهند. از گیاهان این گروه می‌توان به تیره‌های زیر اشاره کرد. تیره خرما ، تیره گل شیپوری ، تیره گندم ، تیره لاله و تیره آناناس.
  منبع : رشد

  پدرم تاج سرم بود...:(

 22. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sonbol2561 برای ارسال این پست سودمند:


 23. #12
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,348 بار در 1,336 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  اهمیت اقتصـــــــادی

  گیاهان دانه‌دار درصد بسیار بالایی از مواد غذایی اصلی انسان را تامین می‌کنند که یا مستقیما مورد مصرف انسان است و یا به عنوان غذای دام مورد مصرف قرار می‌گیرند. از میان تیره‌های گیاهان دانه‌دار ، تیره گندم از مهمترین آنها می‌باشد. که از این تیره می‌توان به برنج ، ذرت و گندم اشاره کرد. همچنین تیره سیب زمینی و همچنین تیره جعفری ، تیره چغندر و تیره گل سرخ از اهمیت زیادی برخوردار هستند. به علاوه ، گیاهان دانه‌دار تامین کننده موادی مانند چوب ، کاغذ ، پنبه ، کتان و کنف هستند. از بعضی از گیاهان دانه‌دار موادی استخراج می‌شود که دارای مصارف پزشکی هستند مانند کافور و تریاک. بسیاری از این گیاهان به عنوان گیاهان زینتی کاربرد دارند.
  منبع : رشد

  پدرم تاج سرم بود...:(

 24. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sonbol2561 برای ارسال این پست سودمند:


 25. #13
  YAGHOT SEFID آواتار ها
  YAGHOT SEFID آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  نوشته ها
  10,089
  تشکر
  27,018
  تشکر شده 26,926 بار در 12,375 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  کاربرد هورمون*هاي گياهي
  هورمون
  هورمون به موادي اطلاق مي*شود که به مقدار بسيار ناچيز در يک اندام معين از گياه بوجود مي*آيد و در اندام*هاي ديگر استفاده مي*شود. با اين تعريف شايد تصور شود که هورمون*ها صرفاً جزء مواد کاملاً درون ساز گياه هستند، اما همواره اينطور نيست زيرا هورمون*ها هم در داخل اندام*هاي گياهي و هم به شکل سينتتيک و شيميايي در خارج ساخته مي*شوند و روي گياه القا مي*شوند. بنابراين علي رغم اينکه يک تفاوت ناچيز بين اين دو نحوه ساخت هورمون موجود است بيشترين تفاوت مربوط به اصطلاح انگليسي است.
  در فارسي هم موادي که بصورت طبيعي در گياه ساخته مي*شوند و هم موادي که به صورت مصنوعي از خارج به گياه القا مي*شوند را تحت عنوان هورمون مي*شناسند، اما در اصطلاح انگليسي موادي را که بصورت طبيعي (در داخل گياه) ساخته مي*شوندPlant Hormone و موادي که بطور مصنوعي (در خارج از گياه)*ساخته مي*شوند را تحت عنوانPlant Growth Regulators يعني تنظيم کننده*هاي رشد گياهي مي*شناسند.
  در تقسيم بندي*هاي خيلي قديمي*تر هورمون*ها بر حسب نوع قابليت يا کاري كه به عهده دارند، به پنج دسته تقسيم مي*شوند.

  هورمون*ها
  1- اكسين*ها Auxines
  2- ژيبرلين*ها Giberellines
  3- سيتوكينين*ها Cytokinines
  4- بازدارنده*هاي رشد Inhibitors
  5- اتيلن Ethylene

  اکسين*ها Auxines
  عوامل موثر بر عملكرد هورمون*ها در روي گياهان زينتي
  غلظت Dosageهورمون مصرفي؛
  سن فيزيولوژيكي گياه
  اکسين*ها جزء اولين گروه هورمون*هاي كشف شده هستند كه وظايفي همچون تسريع در ريشه*زايي گياهان و ريزش گل*هاي اضافي درختان ميوه را بر عهده دارند. مهم*ترين عاملي که روي عملکرد اکسين*ها تأثير گذار بوده مقدار مصرف اکسين و يا غلظت هورمون مصرفي است. گاهي اوقات يک اکسين معين عامل رشد و تقسيم سلولي است. اما اگر همين ماده را در غلظت Dosage خيلي زياد بکار بريم، باعث مرگ و از بين رفتن گياه مي*شود. بنابراين در مصرف هورمون*ها مخصوصاً اکسين*ها غلظت مصرف اهميت زيادي دارد. عامل ديگري که در روي عملکرد و يا وظيفه خاص اکسين اثر گذار است سن فيزيولوژيکي گياه مورد استفاده است. بسته به اينکه گياهان در چه مقطع سني قرار گرفته*اند غلظت مصرفي اکسين و زمان القا آن به سن متغير است و نتايج متفاوتي دارد.

  اما بطور کلي مهم*ترين وظايفي را که براي اکسين ها
  ميشناسيم عبارتند از :
  تسريع در ريشه زايي گياهان سخت ريشه*زا 3000 ppm - 8000 ppm- مخصوصاً در سطوح بزرگ و واحدهاي توليدي بزرگ که سرعت ريشه*دار شدن گياه و زمان آن اهميت دارد، مصرف و کاربرد اکسين*ها داراي جايگاه ويژه*اي است؛
  عامل تُنُك کننده در محصولات سال*آور- به اين طريق باعث ريزش گل*هاي اضافي درختان مي*شود. مثلاً در درخت سيب حالت سال*آوري وجود دارد. بدين صورت که در بعضي از سال*ها ميوه زياد توليد مي*كند و در سال ديگر محصول بسيار ناچيزي دارد. کاربرد اکسين*ها باعث مي*شود که در سال*هاي پر محصول تعداد گل*هاي قابل تبديل به ميوه کم شود و در نتيجه عملکرد گياه در سال*هاي مختلف به شکل متعادلي نگه داشته شود.

  ژيبرلين*ها Giberellines
  مهم*ترين كاربرد ژيبرلين*ها GA
  جايگزيني سرما در غده*ها؛
  جايگزيني سرما در بذر
  دسته نسبتاً بزرگ از هورمون*هاي گياهي ژيبرلين*ها هستند که در سال*هاي حدود 1940 شناخته شدند. کاربرد ژيبرلين*ها در باغباني به درشت کردن حبه*هاي انگور، وادار كردن غده يا پياز براي گل*دهي و جايگزيني سرما در بعضي از بذرهاي گياهان است. بهترين و پرمصرف*ترين جاي مصرف GA در ژيبرلين*ها در Flowery culture است که غده*ها و پياز*ها را به کمک سرما وادار به گل*دهي مي*کنيم، بنابراين ژيبرلين*ها جايگزين سرما مي*شوند. با تيمار ژيبرلين دوره 3 تا 5 ماهه را که پيازها لازم دارند تا وارد مرحله گل*دهي شوند را بسيار کوتاه*تر مي*كنند.
  وظيفه ديگر ژيبرلين*ها جايگزيني سرما در بعضي از بذرها مي*باشد. بعضي از بذرهاي گياهان زينتي نظيرانواع نسترن*ها نيازمند طي يک دوره سرما قبل از جوانه*زني هستند، لذا وقتي اين بذرها را با GA که مخفف ژيبرلين اسيد است تيمار کنيم آن را جايگزين يک دوره سرما کرده*ايم. لازم به ذكر است که تعداد ايزومرهاي ژيبرلين خيلي زياد است از GA1- GA47 شناخته شده*اند، و در کارخانجات مواد شيميايي توليد مي شوند اما GA3 کاربرد بيشتري دارد. مشخص كردن نوع هورمون و مقدار آن كار بسيار دقيق و ظريفي است كه در آزمايشگاه*هاي تخصصي با استفاده از دستگاه HPLC صورت مي*گيرد.

  سيتوكينين*ها Cytokinines
  سيتوکنين*ها دسته*اي از هورمون*ها هستند که وظايف خاص و بسيار تخصصي بر عهده دارند. سيتوکنين*ها وظايفي همچون کمک به تقسيم سلولي و جلوگيري از پير شدن گل*هاي شاخه بريده را بر عهده دارند كه كمياب و گران قيمت بوده و دز مصرفي آن*ها كم است. نقش ديگر سيتوکنين*ها جلوگيري از پير شدن گل*هاي شاخه بريده Cut flowers است. سيتوکنين*ها در محلول پاشي*هاي آبي و شيميايي روي شاخه*هاي بريده شده كه براي مدت طولاني نگهداري مي*شوند، کاربرد بسيار خوبي دارند.
  انواع سيتوکنين*ها عبارتست از بنزيل آمينوپورين، زآتين و کينيتين.

  بازدارنده*هاي رشد Inhibitors
  دسته چهارم از هورمون*هاي گياهي بازدارندگان رشد هستند که نقش متضاد بقيه هورمون*ها را دارند.نقش سه دسته اول اكسين*ها، ژيبرلين*ها و سيتوكينين*ها در تشويق گياه به رشد و نمو است ولي ايندسته نقش جلوگيري كننده در رشد را دارند. در گياه بنت قنسول Euphorbia Pulcherrimaصورت مي*توان از بازدارنده*اي مثل B9 استفاده كرد. گياهان زينتي کاربرد خوب و بسيار اقتصادي دارند واستفاده از اين بازدارنده*ها باعث مي*شود گياهان کوتاه اما کامل از نظر ساختمان رشدي داشته باشيم. يك پا كوتاهي
  دسته*اي ديگر از مواد بازدارنده که در گياهان زينتي استفاده مي*شوند آلار SADH است، گر چه در بعضي از مجامع جهاني منع شده است اما چون مورد استفاده آن براي گياهان زينتي است و مصرف خوراكي ندارد همچنان قابل استفاده است. بهترين مورد استفاده از آلار يا SADH در طولاني كردن خوشه*هاي گل گياه کاغذي است.

  اتيلن Ethylene
  بر خلاف چهار دسته ديگر (كه ابتدا خاصيت هورموني آن*ها شناخته شده)، اتيلن ابتدا به عنوان گازي فرار شناخته شد بعد بعنوان هورمون شناسايي شد. اتيلن را در گياهان زينتي عمدتاً بعنوان هورمون پيري مي*شناسيم، هر وقت که بخواهيم گياهان را به سمت بلوغ و پيري ببريم کاربرد اتيلن توصيه مي*شود. اتيلن گازي فرار است كه در گياهان زينتي به هورمون پيري شهرت داشته و باعث رسيده شدن ميوه*هايي هم*چون موز و گوجه*فرنگي مي*شود.
  مصرف اتيلن بر روي سبز زدايي يا رسيدن ميوه*جات مفيد است. اما در گياهان زينتي بدليل تشويق به طرف پيري و بلوغ خيلي مفيد نيست.
  اتيلن بر روي گياهان خانواده Coleus blumei خصوصاً گياه آيکما Aechema خيلي مؤثر بوده و باعث رشد و انگيزه گل دهي در گياه مي*شود. براي جلوگيري از فعاليت اتيلن و جوان ماندن گياه از مواد شيميايي و تركيبات نقره مثل نيترات نقره و تيو سولفات نقره 8-Hydroxy puinoline استفاده مي*كنند. هم*چنين ماده*ي شيميايي ديگر به نام متيل سيكلو پروپان Methyle Cyclo Propane (1-MCP) را بصورت قر*ص*هايي در ظرف*هاي بسته*بندي گياه قرار مي*دهند تا گل مدتي شاداب باقي بماند. 26. تشکرها از این نوشته :


 27. #14
  raghse noor آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Oct 2008
  سن کاربر
  22
  نوشته ها
  2
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  آرکگن
  ساختارهای چند سلولی هستند که درون آن ها سلولهای جنسی یا گامت ها به وجود می آیند.
  سلول تخم زا
  سلول تخم زا(گامت ماده) در اثر تقسیم میتوز در ارکگن به وجود می آیند.

 28. #15
  ghazal-fire آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Oct 2008
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  با توجه به اینکه سلولهای مریستمی پسین از سلولهای پارانشیمی منشا میگیرند چه عاملی سبب میشود تنها برخی از این سلولها به حالت مریستمی بازگردند؟
  چطور این سلولها انتخاب میشوند؟

 29. تشکرها از این نوشته :


 30. #16
  viola آواتار ها
  viola آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  May 2006
  سن کاربر
  14سال و....ان ماه
  محل سکونت
  htc wildfire s- c6
  نوشته ها
  539
  تشکر
  2,641
  تشکر شده 2,289 بار در 806 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض  بنفشه (در فارسی میانه ag § wanafs
  ، معرب آن بَنَفْسَج ؛ رجوع کنید به واژه های ایرانی خویشاوند آن : کُردی a wanaws ، مازندرانی ، سمنانی a benows ، و جز اینها)، نام فارسی مشترکی برای انواع L. Viola .

  پارسا (ج 1، ص 956ـ970) از میان گروه بسیار بزرگ انواع بنفشه که در مناطق معتدل نیمکرة شمالی یافته می شود، شانزده نوعِ بومی ایران را ذکر و وصف کرده است (قهرمان دو گونه جدید را در فلور ایران ، یکی در ج 1، ش 40، و دیگری در ج 6، ش 748، وصف و تصویر کرده است ). از این میان ، آنچه در مقالة حاضر مورد توجه است نوع L. V. odorata (لفظاً، «بنفشة خوشبو») و، تا اندازه ای ، نوع L. V. tricolor (لفظاً، «بنفشة سه رنگ ») است .

  «بنفشة خوشبو» که در فارسی به نام مطلقِ بنفشه و گاهی بنفشة ایرانی (در برابر بنفشة فرنگی یعنی «بنفشة سه رنگ »؛ رجوع کنید به دنبالة مقاله ) یا بنفشة معطّر/ عطر خوانده می شود، در ایران خودروست ، و معمولاً در نقاط سایه دارِ خنک دور از چشم گذریان ، هر جا که احوال اقلیمی مناسب باشد، می روید، ولی گزارش کرده اند که بویژه در رستم آباد (گیلان )، درّة کَندَوان (نزدیک چالوس )، در جنگل پیرامون رامسر و در بیشه های گرگان فراوان است (رجوع کنید به «بنفشة طبری » که گاهی در شعر قدیم فارسی برای این نوع بنفشه به کار رفته است ). این بنفشه از روزگار قدیم همیشه در ایران محبوب بوده ، چنان که در بندهش در شمار گیاهان دارای گلهای خوشبو، و نیز متعلّق به تیر (یکی از امشاسپندان ) شمرده شده است (ص 87 ـ 88).

  بنفشه ها ضرورتاً بنفش رنگ نیستند: آنها را به رنگهایی از سفید گرفته تا ارغوانی سیر ــ شامل زرد، آبی ، کبود، بنفش و جز اینها ــ گزارش کرده اند. در ادب فارسی و در برخی از تألیفات داروشناسی سنّتی ، شواهدی برای گوناگونی رنگ بنفشه یافته می شود؛ مثلاً، بنفشة سفید را منوچهری دامغانی (متوفی 432؛ ص 207) ذکر کرده است ؛ برخی از شاعران ، گنبد کبود آسمان را «بنفشه گون » یا «بنفشه رنگ » توصیف کرده اند، و ابوریحان بیرونی (362ـ440) در صیدنة (ص 133) به نقل از بولُس * (یعنی پائولوس آیگینائی ، که در حدود 640 میلادی رونق داشت ) می نویسد: «برخی روغن ] بنفشة [ ارغوانی را به کار می برند، برخی روغن بنفشة زعفرانی رنگ ، و برخی روغن بنفشة سفید را» (نیز رجوع کنید به در زیر به ارتباط رنگ بنفشه با موی سر و «خطِّ» معشوق شعراء).

  تشبیهات و استعاراتی مبتنی بر برخی از خصایص گیاهشناختی بنفشه ها در ادب قدیم فارسی پدید آمده است . گلبرگهای نامنظّم بنفشه ، یا شاید یک دسته گُل بنفشه ، زلف آشفته یا مجعّد، طُرّه یا جَعد گیسوی یار را نزد شاعران تداعی کرده است . این ویژگی به اضافة رنگ ارغوانی سیاهگون برخی از انواع بنفشه ، همراه با مفهوم خوشبویی یا بدون این مفهوم ، مبنای استعارة بنفشه = زلف یا گیسو، و تشبیهاتی چون «بنفشهْ موی / زلف » واقع شده است ، و رنگ کبود یا آبی خاکستری گونه ای از بنفشة خوشبو مایة تشبیهات «بنفشهْ عارض / عذار» دربارة رخسار معشوق ، و «بنفشهْ خط » دربارة محبوبی «نوخط » گشته است . اغراق در تشبیه زلف خوشبوی به بنفشه را، یا بالعکس ، در مطلع مسمّط بدیعی از قاآنی (متوفی 1270) می توان دید (ص 669ـ671): «بنفشه رُسته از زمین به طرف جویبارها/ و یا گسسته حورِ عین ز زلف خویش تارها.»

  دیگر این که بنفشه ها نوعاً گیاهانی کم رشدند و گلهای حقیر آنها، در برخی از انواع ، بر ساقه های خود اندکی سر به زیر دارند، گویی که از شرم سرافکنده باشند. از این گذشته ، ظاهراً گوشه گیری در نقاط نیمه تاریک و کنار افتاده (در زیر پرچینها، در شکافهای صخره ها، و مانند اینها) را ترجیح می دهند و در میان ساق و برگ گیاهان اطراف خود تقریباً گُم اند. ترکیبی از این خصایص منجر به سه تداعی معانی شاعرانه در ادب فارسی گشته است : 1) فروتنی ، شرم ، مثلاً، «یار سر از شرم چون بنفشه فرو برد/ گِردِ گُلش تا بنفشه زار بر آمد»، سوزنی ، ص 369؛ 2) غفلت ، مثلاً، «تا کی آخر چو بنفشه سَرِ غفلت در پیش ؟/ حیف باشد که تو در خوابی و نرگس بیدار!»، سعدی ، ص 719؛ 3) دریغ (خوردن )، اندوه ، سوگ ، مثلاً، «بنفشه وار نشستن چه سودْ سَرْ در پیش / دریغ بیهُده خوردن بدان دو نرگس مست ؟»، سعدی ، ص 760؛ «گذار کن چو صبا بر بنفشه زار و ببین / که از تطاول زلفت چه سوگوارانند!»، حافظ ، ج 1، غزل ش 190، بیت 4. یکی از ادبای عرب ، ابوالعلاء سِنْدی (به نقل نویری ، ج 11، ص 229)، بنفشة «آسمانی جامه » و «مُشکین نَفَس » را به «دلداده ای مهجور که با دلی پُر ] از اندوه [ سر خود بر زانو نهاده » تشبیه کرده است . نظیر این تشبیه را در شعر حافظ (متوفی 792؛ ج 1، غزل ش 357، بیت 6) نیز می یابیم : «بی ناز نرگسش سر سودایی از ملال / همچون بنفشه بر سر زانو نهاده ایم .»

  بنفشه های خوشبوی وحشی را می توان پرورش داد و در باغ کاشت . در 921، ابونصری هروی (ص 207ـ 208) دستورهایی برای کشت بنفشه (در ناحیة هرات ) می دهد. وی سه گونه بنفشه ذکر می کند: «کبود، از صد برگ و رسمی ، ارغوانی ، و سفید» (ضمناً، در ص 223، یک «بنفشة کوهی » را هم ذکر کرده که «نهال وی نیم ذرع می شود و گل آن ارغوانی و خوشبوی است »). اعتمادالسلطنه در المآثر و الا´ثار ، که شرح ابداعات و دستاوردهای چهل سال نخست سلطنت ناصرالدین شاه قاجار (1264ـ1313) است ، به کشت «سه رنگ بنفشة ایرانی پُرپَر» و وارد کردن و کاشتن «سه رنگ گل بنفشة فرنگی » در باغهای تهران می بالد (ج 1، ص 136).

  «بنفشة فرنگی » وحشی ، arvensis var. V. tricolor ، در بیشه ها و چمنزارها در شمال ، شمال غرب و مغرب ایران و نیز در نواحی البرز و تهران می روید (رجوع کنید به قهرمان ، ج 6، ش 794). «بنفشة فرنگی »، چه خودرو چه پرورشی ، بی بوست . گونة پرورشی «دو رَگه »، hortensis var. V. tricolor ، گرچه ، همچنان که اعتمادالسلطنه تصریح کرده ، گل باغیِ نسبتاً تازه واردی در ایران است ، و هر چند مانند نیای وحشی خود بی بوست ، ولی در ایران بسیار محبوب و مقبول گشته است ، شاید از آن رو که گلهای آدمْ روی آن (برخی به ظاهر بشّاش و برخی گویی در اندیشه ) که در اوایل بهار می شکفند، جشن و شادمانی نوروزی را به خاطر می آورند.

  پزشکان ـ گیاهداروشناسان دورة اسلامی ، که عموماً توجهی به گوناگونی گیاهشناختی بنفشه های بومی نداشته اند، خواص درمانی بسیاری برای بنفشه / بنفسج به طور کلی ، ذکر کرده اند (در مآخذ عربی ، بنفشه را گاهی فُرفیر/ فِرفیر هم نامیده اند؛ از یونانی porphyra به معنای «رنگ ارغوانی »). خلاصه ای از این خواص به نقل ابن بیطار (ج 1، ص 14ـ15) از جالینوس و دیوسکوریدس و تنی چند از حکیمان دورة اسلامی چنین است : (ضماد برگ آن تنها یا با آرد جو) مبرّد است و، لذا، سودمند برای تسکین آماسهای گرم ، مثلاً ورم گرم چشم و التهاب معده (جالینوس و دیوسکوریدس )؛ (خوردن ] عصاره [ گل آن با آب ) برای خناق و اُمّالصِبیان (دیوسکوریدس )؛ (ضماد بنفشة تازه بر روی سر و پیشانی ) مسکن سر درد ناشی از گرمی ، و (خوردن آن با شکر) مُسهلی قوی است (حُبَیش بن الحسن دمشقی )؛ (آشامیدن شربتی از گل بنفشه و شکر) سودمند برای ذات الجنب ، سرفه و شَوْصَه (ابن ماسویه )؛ (شربت آن ) مدرّ بول است و سودمند برای درد کُلیه (ابن سینا)؛ (خوردن یا بوییدن گل تازة آن ) محلّل آماسها، سودمند برای سرفة ناشی از حرارت ، منوّمی معتدل ، و مسکن سردرد عارض از صفراء و خونِ «حِرّیف » (تند، سوزان ) (مسیح بن حَکَم )؛ (مربّای گل بنفشه ) ملیّن گلو و شکم است ولی معده را سست و شهوت را ساقط می کند (رازی )؛ (برگ بنفشه ) برای جَرَب صفراوی و دَمَوی خوب است ، (گل آن ) برای زکام و «نَزَلاتی که به سینه می ریزد»، و (روغن آن با مصطکی ) برای آماس صفراوی میان انگشتان (شریف ادریسی ).

  اخوینی بخاری (متوفی 373؟)، مؤلف کهنترین پزشکی نامة فارسی موجود، هدایة المتعلّمین فی الطّب ، موارد کاربرد بسیاری برای بنفشه ذکر کرده که برخی از آنها در تألیفات پیشینیان او دیده نمی شود و احتمالاً حاصل تجارب شخصی اوست ، مثلاً: در ضمادی بر روی جایگاه کبد برای درمان یرقان (ص 467)؛ در جوشانده ای به عنوان نشستْ شویه برای درمان سرطان زهدان (ص 538) و برای رفع تب ناشی از همّ و غم (ص 654)؛ چکانیدن روغن بنفشه در گوش برای بیرون آوردن جانوری که به درون آن رفته باشد (ص 287)؛ و خوردن «بنفشة پرورده » (به شِکَر) با کشکاب برای درمان آماس مثانه (ص 501). در احادیث مذهبی شیعیان نیز تأکید بر منافع بنفشه یافته می شود؛ مثلاً عَلاّ مة مجلسی در بحار الانوار (ج 59، ص 221ـ223) اشارات عدیدی به این منافع را روایت کرده است ، از جمله : «اگر مردم می دانستند در بنفشه چه ] منافعی [ است ، ] شربت [ آن را جرعه جرعه می آشامیدند» (مَرْوی از رسول اکرم ، صلّی اللّه علیه وآله وسلّم )؛ «حرارت تب را با بنفشه و آب سرد بشکنید» (مروی از علی بن ابی طالب ، علیه السّلام )؛ «برتری ] روغن [ بنفشه بر ] دیگر [ روغنها مانند برتری اسلام است بر ] دیگر [ ادیان «(مروی از حسین بن علی ، علیه السّلام )؛ «روغن بنفشه دماغ را تقویت می کند» (مروی از همو).

  آنچه از این موارد استعمال سنتی امروزه در ایران باقی مانده این است که گاهی دمکردة گُل بنفشة تنها را به عنوان تب بُر می خورند، ولی معمولاً دمکردة مخلوطی از گل بنفشه و چند گیاه دیگر را به کار می برند. یکی از رایجترین این دمکرده های مرکّب «چهار گل » نام دارد، یعنی بنفشه ، نیلوفر آبی ، پنیرک و گل کدو، که به عنوان تب بر، «خُنَکی »، و برای سینه درد به کار می رود. همین ترکیب به اضافة ترنجبین ، علاوه بر خواص پیشین ، مسهل سبُکی نیز هست .

  منابع : ابن بیطار، الجامع لِمفردات الادویة و الاغذیة ، بولاق 1291؛ محمدبن احمد ابوریحان بیرونی ، کتاب الصیدنة فی الطّب ، چاپ عباس زریاب ، تهران 1370 ش ؛ قاسم بن یوسف ابونصری هروی ، ارشاد الزراعة ، چاپ محمد مشیری ، تهران 1346 ش ؛ ربیع بن احمد اخوینی بخاری ، هدایة المتعلمین فی الطّب ، چاپ جلال متینی ، مشهد 1344 ش ؛ محمد حسن بن علی اعتمادالسلطنه ، الما´ثر و الا´ثار ، چهل سال تاریخ ایران ، چاپ ایرج افشار، ج 1، تهران 1363 ش ؛ بندهش ، ] گردآوری [ فرنبع دادگی ، ترجمة مهرداد بهار، تهران 1369 ش ، شمس الدین محمد حافظ ، دیوان ، چاپ پرویز ناتل خانلری ، تهران 1362 ش ؛ مصلح بن عبدالله سعدی ، کلیات سعدی ، چاپ محمد علی فروغی ، تهران 1363 ش ؛ محمدبن مسعود سوزنی ، دیوان ، چاپ ناصرالدین شاه حسینی ، تهران 1338 ش ؛ حبیب الله بن محمد علی قاآنی ، دیوان ، تهران 1363 ش ؛ احمد قهرمان ، فلور ایران ، تهران ، ج 1، 1357ش ، ج 6، 1363 ش ؛ محمدباقربن محمدتقی مجلسی ، بحارالانوار ، بیروت 1403/1983؛ احمدبن قوص منوچهری ، دیوان ، چاپ محمد دبیرسیاقی ، تهران 1363 ش ؛ احمدبن عبدالوهاب نویری ، نهایة الارب فی فنون الادب ، قاهره ] بی تا. [ ؛

  من عاقبت از اینجا خواهم رفت پروانه ای که با شب می رفت این فال را برای دلم دید :-<
  خواص دارویی گیاه بنفشه(ویولا) ;):D;)

 31. #17
  viola آواتار ها
  viola آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  May 2006
  سن کاربر
  14سال و....ان ماه
  محل سکونت
  htc wildfire s- c6
  نوشته ها
  539
  تشکر
  2,641
  تشکر شده 2,289 بار در 806 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط ghazal-fire نمایش پست ها
  با توجه به اینکه سلولهای مریستمی پسین از سلولهای پارانشیمی منشا میگیرند چه عاملی سبب میشود تنها برخی از این سلولها به حالت مریستمی بازگردند؟
  چطور این سلولها انتخاب میشوند؟
  عزیزم میشه بیشتر سوالتو باز کنی؟؟؟؟؟؟؟منظورتو دقیقا بگی تا بهتر بشه راهنماییت کرد؟؟؟؟؟؟ببینم منظورت نوعی بیان ژن نیست؟؟؟؟؟؟؟
  من عاقبت از اینجا خواهم رفت پروانه ای که با شب می رفت این فال را برای دلم دید :-<
  خواص دارویی گیاه بنفشه(ویولا) ;):D;)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 10:52 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved