تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 43

موضوع: بی مهرگان

 1. #1
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,349 بار در 1,336 ارسال

  پیش فرض بی مهرگان

  بیشتر جانوران مانند اغلب گیاهان دارای ساختمان پرسلولی و پیچیده‌ای هستند که به ترازهای اعضا و دستگاهها می‌رسند. عمومی‌ترین صفت جانوران که طی مراحل رشد نیز قبل از همه ظاهر می‌شود تراز سازمانی آنهاست. همه جانوران زندگی را از یک سلول آغاز می‌کنند و برخی از تراز بافت نیز بالاتر نمی‌روند. جانوران را صاحب دو شعبه رده بندی در نظر می‌گیرند.

  در شعبه پارازوآ بالاترین تراز سازمانی را بافت تشکیل می‌دهد. این شعبه فقط شاخه اسفنجها را شامل می‌شود. همه جانوران دیگر که به شعبه یومتازوآ متعلق هستند با داشتن اندام و دستگاه مشخص می‌شوند. بی‌مهرگان گروه بزرگی از جانوران را تشکیل می‌دهند که در همه جای کره زمین پراکنده هستند و شامل شاخه‌ها و رده‌های زیادی هستند.
  شعبه پارازوآ
  شاخه اسفنجها
  اسفنجها بیشتر دریازی و بعضی ساکن آب شیرین هستند. در حالت بالغ در یک جا ساکن هستند. اغلب کلونی دارند. تغذیه آنها از راه شبکه کانالهایی است که اطراف آنها را سلولهای یقه‌دار و تاژک‌دار گرفته است. سلول عصبی ندارند و حدود 5000 گونه دارند. شامل رده‌های زیر است.

  • رده اسفنجهای آهکی
  • رده اسفنجهای شیشه‌ای
  • رده اسفنجهای شاخی
  شعبه یومتازوآ

  شاخه کیسه تنان

  بیشتر دریازی هستند. بعضی در آب شیرین به سر می‌برند. بازوهایی به صورت شعاعی به اطراف می‌فرستند که کنیدوبلاستهای محتوی نماتوسیست دارند. بدن کیسه مانند است و این کیسه با مجرایی به خارج باز می‌شود که هم به منزله دهان و هم مخرج است. چند شکلی دارند و شامل مدوز و یا پولیپ می‌شوند. لارو پلانولا دارند. 10 هزار گونه دارند. شامل رده‌های زیر است.

  عروس دریایی

  شاخه شانه‌داران

  همگی دریازی هستند. ساختمان مدروزی دارند. حرکت آنها توسط 8 صفحه شانه‌ای نصف‌النهاری است. بازوها اگر وجود داشته باشد دارای سلولهای چسبناک هستند. 100 گونه دارند.

  شاخه کرمهای پهن

  ساکن آب شیرین و دریا هستند. بعضی خاکزی هستند. دستگاه گوارشی آنها دارای یک منفذ است. فاقد دستگاه گردش خون هستند . حدود 10 هزار گونه دارند. شامل رده‌های زیر است.

  • رده توربلاریا: پلانارین‌ها یا زندگی آزاد
  • رده ترماتودها: کرم کبد ، انگلهای طعمه خوار
  • رده سستودها: کرم کدو ، انگلهای مایع خوار
  شاخه کرمهای خرطوم‌دار

  بیشتر دریازی هستند. بعضی ساکن آب شیرین و معدودی هم خشکی زی هستند. دستگاه گوارشی با دهان و مخرج جدا از هم در آنها وجود دارد. دارای دستگاه گردش خون هستند. 600 گونه دارند.

  شاخه کرمهای کیسه‌ای

  ساکن خشکی ، آبهای شیرین یا دریا هستند. بدن اغلب بطور سطحی قطعه قطعه است. در هر گونه ، مقدار سلولها یا هسته‌ها و آرایش آنها ثابت است. عضلات آنها اصولا چند لایه‌ای نیست. حلق پیشرفته‌ای دارند. بیش از 15 هزار گونه دارند. این شاخه شامل رده‌های زیر است.

  • رده روتیفرا: روتیفرها یا کرمهای چرخی ، 1500 گونه
  • رده گاستروتریکا: شکم مژه‌داران یا موی شکمان ، 200 گونه
  • رده کینورنکا: شامل 100 گونه
  • رده پریاپولیده: 5 گونه
  • رده نماتودا: کرمهای لوله‌ای ، 12 هزار گونه
  • رده نماتومورفا: کرمهای مویی ، 80 گونه
  شاخه بازوپایان

  دریازی هستند. در ظاهر به دو کفه‌ایها شبیه هستند. 300 گونه دارند.
  شاخه نرم تنان

  دریازی هستند. ساکن آب شیرین یا محیط خشکی هستند. 50 هزار گونه دارند. شامل رده‌های زیر است.

  • رده کیتونها: دریازی هستند. سر تحلیل رفته ، فاقد چشم و بازو هستند. 700 گونه دارند.
  • رده شکم پایان: حلزونها ، دریازی هستند. ساکن آب شیرین یا خشکی هستند. معمولا صدف دارند. در سر چشم و یک یا دو جفت شاخک وجود دارد. 35 هزار گونه دارند.
  • رده ناوپایان: دریازی هستند. صدف لوله‌ای شکل و از هر دو سر باز است. با اندام حفر کننده است. 200 گونه دارند.
  • رده دو کفه‌ایها: صدفها ،دریازی یا ساکن آبهای شیرین هستند. از دو طرف فشردگی یافته‌اند. صدفهایشان در بالا لولا می‌شود. سر تحلیل رفته است. آبششها معمولا توسعه یافته‌اند و به اندامهای تغذیه کننده مژک‌دار منتهی شده‌اند. 12 هزار گونه دارند.
  • رده سر پایان: اسکویدها و هشت پایان. دریازی هستند. بازوهایی در سر دارند. صدف یا خارجی و حجره‌دار یا داخلی و تحلیل رفته است. دستگاه عصبی بسیار توسعه یافته و اسکلت داخلی غضروفی دارند. 500 گونه دارند.
  شاخه کرمهای حلقوی
  • رده پرتاران: کرمهای صدفی و کرمهای لوله‌دار. بیشتر دریازی هستند. پاراپودیای بند بند و خارهای فراوان دارند. لارو آنها تروکوفور است.
  • رده کم تاران: کرمهای خاکی ، خاکزی یا ساکن آب شیرین هستند. سر تحلیل رفته است. پاراپود ندارند. خارها اندک هستند و فاقد لارو هستند.
  • رده زالوها: بیشتر ساکن آب شیرین و انگل هستند. فاقد پاراپود و خارند. تعداد بندها معین است. لارو ندارند.
  شاخه بند پایان
  • زیر شاخه کلیسرداران: بدن دارای سر سینه‌ای عموما بدون بند است. شکم بند بند با یک قطعه است. به سر سینه اصولا 6 جفت زایده متصل است. نخستین جفت کلیسر ، دومین جفت پدی پالپ و 4 جفت آخر پاهای حرکتی هستند. فاقد آرواره یا شاخک هستند. خرچنگهای نعل اسبی ، عنکبوتهای دریایی و عنکبوتیان جزء این زیر شاخه هستند.
  • زیر شاخه آرواره‌داران: بدن دارای سر سینه و شکم یا سر ، سینه و شکم یا سر و تنه است. سر سینه یا سر یا سر ، از خارج بدون قطعه به نظر می‌رسد. سینه ، شکم یا تنه قطعه قطعه است. در سر یک یا دو جفت شاخک ، یک جفت آرواره (ماندیبول) و دو جفت ماگزیلا وجود دارد. سخت پوستان ، صد پایان ، هزار پایان و حشرات در این زیر شاخه قرار دارند.
  شاخه کرمهای پیکانی

  دریازی و پلانکتونی هستند. در سر قلابهای کیتینی برای چسبیدن و یک سرپوش وجود دارد. تنه دارای باله‌های جانبی و دمی است. سلوم به سه حجره تقسیم شده است. فاقد دستگاههای گردش خون ، تنفس و دفع هستند. مرحله لاروی ندارند. 50 گونه دارند.

  ستاره دریایی

  شاخه کرمهای ریشی

  ساکن اعماق دریا هستند. در لوله بسر می‌برند. بازوهای جلویی دارند. دستگاه گوارش ندارند. دستگاه گردش خونشان بسته است. دستگاه تنفسی ندارند. بدن دارای سه قسمت است و سلوم نیز به همینن ترتیب تقسیم می‌شود. 25 گونه دارند.

  شاخه همی کورداتا

  یا کرمهای مازویی ، دریازی هستند. به حالت کلونی در جایگاههای ترشح شده یا به صورت منزوی در میان ماسه‌های حفر شده زندگی می‌کنند. بدن دارای سه قسمت است و سلوم نیز به همین ترتیب تقسیم می‌شود. بیشتر دارای شکافهای آبششی هستند. اصولا دارای لارو هستند. 100 گونه دارند.

  شاخه خارپوستان

  دریازی هستند. لارو تقارن دو جانبی دارد. در مراحل نخستین رشد دارای پروتوسل ، مزوسل و متاسل هستند. جانور بالغ تقارن شعاعی ، اسکلت داخلی آهکی و دستگاه گردش آب سلومی دارد. 6 هزار گونه دارند. لاله دریایی ، خیار دریایی ، ستاره دریایی و توتیای دریایی در این شاخه قرار دارند.

  منبع: مجله رشد وابسته به آموزش و پرورش
  پدرم تاج سرم بود...:(

 2. 2 کاربر مقابل از sonbol2561 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. #2
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,349 بار در 1,336 ارسال

  پیش فرض

  کرم اسکاریس  کرم معمولی روده انسان و خوک یا آسکاریس لومبریکوئیدس یکی از نمونه بارز رده لوله سانان یا کرمهای لوله‌ای است. لوله سانان در میان جانواران پر یاخته از حیث تعداد ، بعد از حشرات شاید مقام دوم را داشته باشند. بسیاری از آنها در آب یا خاک بطور آزاد زندگی می‌کنند و بسیاری دیگر نیز در بافتها یا مایعات جانوران و گیاهان به حالت انگل به سر می‌برند.

  ساختمان کرم روده
  طول کرم ماده 20 تا 40 سانتیمتر است و حداکثر قطر آن در حدود 6.5 میلیمتر است. اندازه نر کوچکتر و طول آن از 15 تا 5 سانتیمتر است. نمونه‌های تازه به رنگ زرد تا میخکی است. بدن حیوان لوله‌ای و باریک است و در هر دو انتها نازک می‌شود. پوشش بدن از کوتیکول صاف است که دارای خطوط کوچک می‌باشد. چهار خط طولی سفید رنگ در طول بدن امتداد می‌یابد. دهان در انتهای قدامی میان سه لب مدور باز می‌شود.

  مخرج عبارت از یک شکاف عرضی است که نزدیک انتهای خلفی در سطح شکمی قرار دارد. انتهای خلفی کرم نر کاملا خمیده بوده و دارای دو سیخک تناسلی می‌باشد که از سوراخ تناسلی نر واقع در داخل مخرج بیرون می‌آید. کرم ماده راست تر بوده و منفذ تناسلی آن در وسط سطح شکمی و در فاصله 1.3 از انتهای قدامی بدنش واقع است.

  پدرم تاج سرم بود...:(

 4. 2 کاربر مقابل از sonbol2561 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 5. #3
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,349 بار در 1,336 ارسال

  پیش فرض

  لوله گوارش کرم آسکاریس

  لوله گوارش جانور راست بوده و در طول بدن کشیده می‌شود. این لوله دارای قسمتهای زیر است.

  • دهان
  • یک حفره دهانی
  • حلق عضلانی یا مری به درازای تقریبا 13 میلیمتر که عمل آن مکیدن و کشیدن غذا است.
  • یک روده باریک و دراز که غیر عضلانی است و از لایه‌ای مرکب از سلولهای آندودرمی بلند که غذای گوارش یافته را جذب می‌کند، تشکیل و از خارج بوسیله کوتیکولی پوشیده شده است.
  • یک روده راست کوتاه که مواد زاید را از مخرج تخلیه می‌کند.

  سایر دستگاهها
  اندامهای گردش خون و دم‌زدن در حیوان وجود ندارد. قسمت داخلی هر خط جانبی دارای یک مجرای وازنشی (دفعی) است. هر دو مجرای وازنشی از سوراخ کوچکی واقع در پشت دهان و در وسط سطح شکمی به خارج تخلیه می‌شود. یک حلقه عصبی اطراف مری را احاطه می‌کند. این حلقه عصبی به 6 عصب قدامی کوتاه و 6 طناب عصبی خافی متصل می‌گردد. یک طناب عصبی بزرگتر پشتی و یکی هم شکمی در امتداد خط طولی بدن قرار دارد. برآمدگیهای مختلف که در سطح بدن وجود دارد، احتمالا عمل حسی را انجام می‌دهد.

  پدرم تاج سرم بود...:(

 6. کاربر مقابل از sonbol2561 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 7. #4
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,349 بار در 1,336 ارسال

  پیش فرض

  دستگاه تولید مثل کرم آسکاریس
  هر اندام تولید مثل عبارت از لوله باریکی است که انتهای داخلی آن مسدود بوده و قطر آن تدریجا زیاد می‌شود. غدد تناسلی و مجرای تولید مثل به هم متصل و ممتد می‌باشد. دستگاه تولید مثل نر شامل بیضه ، مجرای ناقل اسپرمی ، کیسه اسپرمی ، مجرای انزالی و کیسه محتوی دو سیخک تناسلی است. دستگاه تولید مثل ماده شامل 2 تخمدان ، یک اویدکت یا لوله تخمی و یک رحم است.

  دو شاخه رحم هم در یک مهبل کوتاه به هم متصل می‌شود. مهبل به منفذ تناسلی ماده باز می‌گردد. کرمهای نر و ماده در داخل روده میزبان جفت گیری می‌کنند. یک ماده بزرگ می‌تواند یکباره حاوی 27000000 (بیست و هفت میلیون) تخم باشد و روزانه دویست هزار یا بیشتر تخم بگذارد. تخمها از حیوان ماده خارج شده و به داخل روده میزبان می‌ریزد و همراه با مدفوع بیرون می‌ریزد.

  پدرم تاج سرم بود...:(

 8. کاربر مقابل از sonbol2561 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 9. #5
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,349 بار در 1,336 ارسال

  پیش فرض

  وضع طبیعی کرم آسکاریس

  کرم روده یا آسکاریس انگلی است که در روده میزبانش زندگی می‌کند و به همین جهت تعیین اعمال مختلف زیستی یک انگل داخلی هنگامی که در مسکن طبیعی خود به سر می‌برد، کار مشکلی است. لذا احتمال دارد که استنباطات زیر درست باشد.

  • کوتیکول کرم زنده را در برابر شیره‌های گوارشی میزبان حفظ می‌کند.

  • غذا از مواد نیمه مایع روده میزبان بدست می‌آید و بوسیله مری عضلانی کرم به داخل کشیده می‌شود. پس از گوارش از دیواره روده عبور کرده به توسط مایع موجود در فضای بدنی در بافتهای دیگر توزیع و تقسیم می‌گردد.

  • تنفس به شکستن یا تجزیه شدن گلیکوژن در داخل بدن کرم بستگی دارد. زیرا اکسیژن آزاد محتویات روده میزبان بسیار کم است.
  پدرم تاج سرم بود...:(

 10. کاربر مقابل از sonbol2561 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 11. #6
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,349 بار در 1,336 ارسال

  پیش فرض

  تکامل کرم آسکاریس

  قبل از آن که تخمها بتوانند میزبان دیگری را آلوده کنند، لازم است از نظر سیر تکاملی مرحله‌ای را بگذراند. همچنین تخمهای مزبور در شرایط نامساعد مثلا سرما می‌توانند ماههای بسیاری در حال بی حرکتی و خواب باقی ماند. سیر تکاملی در جای گرم ، مرطوب و سایه دار به 2 یا 3 هفته وقت احتیاج دارد. اگر این تخمهای جنین دار (حاوی کرمهای جنینی) بوسیله میزبان مناسبی ، ضمن غذا یا آب خورده شود، به طرف معده حرکت می‌کند و در آنجا لاروها از تخم بیرون می‌آیند و به داخل سیاهرگها یا عروق لنفی دیواره روده نفوذ می‌نمایند.

  سپس به طرف
  کبد و قلب و مویرگهای ریوی به گردش در می‌آیند و ضمنا از لحاظ اندازه نیز بزرگ می‌شوند. ظرف چند روز لاروها به داخل راهها یا گذرگاههای هوایی آمده از نای ، مری و معده مجددا به طرف روده حرکت می‌کنند. در روده به صورت کرم رسیده و بالغ در می‌آیند. برای تکمیل و اتمام دوره زندگی کرم روده میزبان واسطه لازم نیست.
  پدرم تاج سرم بود...:(

 12. کاربر مقابل از sonbol2561 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 13. #7
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,349 بار در 1,336 ارسال

  پیش فرض

  میزبان کرم آسکاریس

  میزبان این کرم انسان و خوک می‌باشد. کرمهایی که در انسان و خوک وجود دارند، از نظر ساختمانی به هم شبیه‌اند، ولی از نظر فیزیولوژیکی اختلاف دارند. بدین ترتیب که تخمهای آلوده کننده کرم روده انسانی (کرم روده اطفال) معمولا در خوکها تولید کرم نمی‌کنند و بر عکس خوکهای جوان (بچه خوک ) معمولا لاروها را از خاکهای آلوده در طویله یا از پستان کثیف ماده خوک در موقع شیر خوردن می‌گیرند. خوکهای بالغ در برابر آلودگی نسبتا مصون هستند.

  آلودگی انسان به کرم روده امر شایع و رایج است و اکثر مردم نواحی روستایی مبتلا هستند. کرمها ممکن است ترشحات سمی در روده تولید کنند یا به علت کثرت تعداد کرمها در روده ، مانع و انسداد بوجود آید. گاهی اوقات کرمها به طرف دهان یا بینی مهاجرت می‌کنند و حتی دیواره روده را به منظور رسیدن به سایر اندامها سوراخ می‌کنند. از این رو کسالت وخیم و یا مرگ را برای میزبان به بار می‌آورند.

  پدرم تاج سرم بود...:(

 14. کاربر مقابل از sonbol2561 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 15. #8
  sonbol2561 آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Jan 2007
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  770
  تشکر شده 2,349 بار در 1,336 ارسال

  پیش فرض

  عوارض آسکاریدوز

  وجود تعداد زیاد کرم آسکاریس ،‌ مهاجرت و یا تجمع آنها در روده‌ها گاهی سبب ایجاد عوارض شدید می‌شود. این عوارض عبارتند از انسداد روده‌ها ، ابتلای کیسه صفرا ، پانکراتیت و آپاندیست حاد و سوراخ شدن روده‌ها. علایم انسداد روده ها شامل درد ناگهانی و پیچش شکم همراه با استفراغ ، اتساع شکم و مشاهده انسداد در عکس‌برداری با اشعه ایکس است.

  تشخیص

  تشخیص آلودگی به کرم بالغ با آزمایش مدفوع و مشاهده تخم به آسانی صورت می‌گیرد . در این مرحله تشخیص انسداد روده به علت آسکاریس با لمس شکم و توده‌های نرم و متحرک در زیر انگشتان ممکن است. تشخیص استقرار کرم آسکاریس در محلهای دیگر بدن فقط در هنگام عمل جراحی امکان دارد. بهترین روش آزمایش مدفوع برای تشخیص آسکاریس استفاده از روش کاتوکاتز است.

  درمان

  چند داروی موثر بر آسکاریس عبارتند از: ترکیب مبندازول ، ترکیب لوامیزول و ترکیبات پیرانتل پاموت.

  پدرم تاج سرم بود...:(

 16. 2 کاربر مقابل از sonbol2561 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 17. #9
  javanroud آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  سن کاربر
  20
  نوشته ها
  1
  تشکر
  1
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  پیش فرض

  از اطلاعات با ارزش این سایت کمال تشکر را دارم
  بهروز رمضانی دانشجوی رشته تکنولوژی محیط زیست
  آموزشکده محیط زیست کرج

 18. کاربر مقابل از javanroud عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 19. #10
  دنيز آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Nov 2007
  سن کاربر
  21
  نوشته ها
  2
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  پیش فرض

  متشكرم و اگر مطالب همراه با تصوير باشد بهتر نيست؟

 20. #11
  دنيز آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Nov 2007
  سن کاربر
  21
  نوشته ها
  2
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  پیش فرض

  روي هم رفته سايت با حاليه.

 21. کاربر مقابل از دنيز عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 22. #12
  parisa_iran iran آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Oct 2008
  سن کاربر
  22
  نوشته ها
  1
  تشکر
  2
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  مطلبی ذر باره میکروآرتروپودا ندارید؟

 23. #13
  heshmati222 آواتار ها
  heshmati222 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  سن کاربر
  23
  محل سکونت
  NOKIA 6300
  نوشته ها
  59
  تشکر
  61
  تشکر شده 50 بار در 28 ارسال

  پیش فرض

  بزرگ ترین گروه بی مهرگان بندپایان هستند که شامل حشرات و عنکبوت ها می شوند. بعضی از گروه های اصلی بی مهرگان عبارتند از: اسفنج ها، ستاره های دریایی، مرجان ها، عنکبوت ها، بندپایان، سخت پوستان، نرم تنان،کرم های نواری، کرم های پهن و حشرات.
  مثل ماهی بیرون از آب تقلا کن تا دوباره به آب برگردی/.

 24. #14
  heshmati222 آواتار ها
  heshmati222 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  سن کاربر
  23
  محل سکونت
  NOKIA 6300
  نوشته ها
  59
  تشکر
  61
  تشکر شده 50 بار در 28 ارسال

  پیش فرض


  آناتومى اسفنج ها
  اسفنج ها شامل حيوانات دريايى هستند كه شاخه پوريفرا ( porifera ) را تشكيل مى دهند و جزء جاندارلن ابتدايى مى باشند. توجه به گذشته اسفنج ها مشخص كرده كه نياكان اوليه آنها كوآنوفلاژله ها ( choanoflagellate ) هستند.
  بررسى مراحل تكاملى به وضوح نشان داده است كه جد اسفنج ها از آغازيان آبزى بوده كه تشكيل كلنى داده و بعد به صورت سلولهاى يقه دار در اسفنج ها ظاهر شده اند.
  در بدن يك اسفنج بافت يا اندام وجود ندارد ، بجاى آن هر يك از سلول ها مسئول فعاليت هاى خاصى براى زنده نگه داشتن اسفنج ها هستند. بعضى از اسفنج ها بر روى صخره ها مى رويند و رنگ هاى درخشانى دارند و بعضى از اسفنج ها شبيه گلدان هستند.

  سيستم حركت : سلولهاى آميبى ( amoeboid cells ) همراه با فعاليت ديواره ابزار حركت براى انتقال مواد غذايى از سلولى به سلول ديگر را فراهم مى كند. براى مثال ، ممكن است بعضى از غذاها به سمت لايه اى از سلول هايى كه سطح را پوشانده است حركت كند و آنها از آن تغذيه كنند.

  سيستم گوارشى : اسفنج ها داراى تغذيه فيلترى هستند ، اين بدين معنى است كه آنها زمانى كه بالغ مى شوند در يك مكان باقى مى مانند ، و غذا را به وسيله فيلتر كردن از روزنه هايش بدست مى آورند. ذرات ميكروسكوپى غذا را به وسيله آب آورده و سپس به وسيله سلول هاى يقه اى احاطه مى شوند ، سيستم گوارشى غذا را در ويزيكول هايى قرار مى دهد يا آنها را به سمت سلول هاى آميبى براى گوارش مى فرستد.

  سيستم برون ريز : در اسفنج ها غده هاى درون ريز وجود ندارد ، اما آنها داراى غده هاى برون ريز هستند كه به سطح ترشح مى شوند . مطالعات در دو دهه گذشته نشان داده است كه اسفنج ها بيو توكسين هاى وسيعى را توليد مى كنند كه گاهى بسيار قوى است. براى مثال برخى از Tedania , neofibularia مى توانند جوشهاى دردناكى بر روى پوست انسان ها ايجاد كنند. بيوتوكسين يك ماده شيميايى است كه از حمله صيادان و همچنين آلوده شدن به وسيله ميكروبها جلوگيرى مى كند و به رقابت براى مكان با ديگر بى مهرگان شامل ascidians ، corales و حتى ديگر اسفنج ها كمك مى كند.

  سيستم دفعى : يك منفذ اصلى در اسفنج ها وجود دارد كه براى وارد يا خارج شدن مواد استفاده مى شود.

  سيستم ايمنى : در تمام اسفنج هاى دريايى تركيبى از anti- flammatory و antibiotic شناسايى شده است.
  سيستم اسكلتى و ماهيچه اى : ديواره يك اسفنج از سه نوع سلول تشكيل شده است. سلولهاى بيرونى، سلول هاى اپيدرمى صاف هستند . سلول هاى درونى، سلول هاى يقه اى با تاژك هستند كه آب را در روزنه ها و قسمت مركزى به حركت در مى آورند و سرانجام آن را به وسيله منفذ بالايى كه در بدن قرار دارد و osculum ناميده مى شود ، به خارج مى راند و Mesohyle يك لايه ژلاتينى بين قسمت بيرونى بدن و spongocel در اسفنج ها ست. اسكلت در اسفنج ها شامل تكه هاى كوچك سوزنى شكلى به نام spicules ( كه از كربنات كلسيم تشكيل شده است. ) و يا روزنه پروتئينى به نام sponging و يا تركيبى از هر دو است.

  سيستم عصبى يا حسى : در اسفنج ها سيستم عصبى وجود ندارد. اما ثابت شده است كه سيگنال هاى الكتريكى در طول غشاء سلولها از يك طرف به طرف ديگر حركت مى كند.

  سيستم توليد مثل : اسفنج ها داراى تكثير جنسى و غير جنسى هستند. آنها هرمافروديت ( hermaphroditic ) و يا جدا جنس اند. در توليد مثل جنسى تخم ها و اسپرم ها در آب رها و سپس بارور مى شوند ، نتيجه اين بارورى تشكيل زيگوت است كه به صورت يك لارو مژه دار كه مى تواند شنا و يك مكان جديدى را پيدا كند ، مى باشد. اسفنج ها همچنين به وسيله جوانه زدن تكثير مى شوند و محصول اين فرايند يك كلنى است كه مى تواند بزرگ شود. آنها قادر به ترميم خود هستند و همچنين مى توانند از قسمت كوچك يك اسفنج كامل را بسازند.
  مثل ماهی بیرون از آب تقلا کن تا دوباره به آب برگردی/.

 25. #15
  heshmati222 آواتار ها
  heshmati222 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  سن کاربر
  23
  محل سکونت
  NOKIA 6300
  نوشته ها
  59
  تشکر
  61
  تشکر شده 50 بار در 28 ارسال

  پیش فرض

  اینم چند تا عکس از شاخه اسفنج ها  مثل ماهی بیرون از آب تقلا کن تا دوباره به آب برگردی/.

 26. #16
  heshmati222 آواتار ها
  heshmati222 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  سن کاربر
  23
  محل سکونت
  NOKIA 6300
  نوشته ها
  59
  تشکر
  61
  تشکر شده 50 بار در 28 ارسال

  پیش فرض

  حقایقی درباره مرجان‌ها

  مرجان‌ها فقط ۱٪ از بستر دریاها را پوشش می‌دهند. مرجان‌ها ۲۵٪ از تمام حیات دریا را در خود حفظ می‌کنند و بسیاری ازانواع ماهی‌ها در مرجان‌ها زند گی می‌کنند. هر کدام از مرجان‌ها یک اکوسیستم کامل هستند.
  در اقیانوس اطلس ۱۵٪ مرجان‌ها تجمع دارند که مجموعی از ۷۰ گونه مرجان می‌باشند. این مرجان‌ها محل زندگی ۵۰۰ نوع ماهی هست.
  اقیانوس هند و آرام ۸۵٪ از ریفهای جهان را با ۷۰۰ نوع مرجان و ۴۰۰۰ گونه ماهی دارا است.
  مرجانها مقر زندگی گیاهان و جانورانی است که خودا اکوسیستم کاملی هستند. بیش از ۸۰۰۰۰ گونه حیاتی در مرجانها زندگی می‌کنند.
  مرجانها ۶/۱ سواحل دریاها و خشکیها را محافظت می‌کنند مثلا: جزیره‌های کم ارتفاع را در برابر خشم امواج و فرسایش دریاها محافظت می‌نمایند.
  هر یک متر مربع مرجان از نظر اقتصادی برابر ۴۷۰۰۰ دلار می‌ارزد به طوریکه بزرگ‌ترین صنعت توریست جهان با جذابیتهای طبیعی که ۱۰٪ از کل صنعت توریست را پوشش می‌دهند. از مرجانها جهت تولید داروهای ضد سرطان ونیز و جهت پیوند استخوان استفاده می‌گردد.
  مرجانها به غیر از غذا یک مکان برای زندگی موجودات دریایی هستند. این موجودات قدیمی‌ترین اکوسیستم زمین هستند و جوان‌ترین گونه مرجانها ۱۸۰۰۰ سال عمر دارند.
  مرجانها گونه‌ای از جاندارانند که نه گیاهند و نه جانور بلکه ماینرال نام دارنند که از موادی به نام زوکسانتیلا تشکیل یافته‌اند.
  مرجانها دو دسته‌اند: مرجانهای نرم و مرجانهای سخت. مرجانهای نرم: از اجزایی به نام پلیپس تشکیل شده‌اند. پلیـپسها در درون خود مایعی زله مانند دارند. دهان مرجانهااز اجزایی به نام تنتیکلز تشکیل شده‌است که به وسیله آن پلنکتونها را به دام می‌اندازد.
  مرجانها به دو طریق تقسیم سلولی و حرکت لاروها تولید مثل می‌کنند. مرجانها سیستم دفاعی و تهاجمی هم دارند. مرجانها زندگی همیارگونه‌ای دارند. مرجانها تا جایی که مواد غذایی دارند رشد می‌کنند، سپس رشد آنان متوقف گردیده و اجازه رشد به گونه‌های دیگری می‌دهند که فرصتهای غذایی مناسب تری دارند.
  برطبق آمار سازمان اقیانوس‌شناسی آمریکا مرجانها در حال انقراض هستند.

  شرایط زیست محیطی مرجانها

  دمای آب عمق شوری و املاح آب شفافیت آب امواج بستر دریا از سال ۹۲ تا ۲۰۰۰ ۱۰٪ از مرجانها از بین رفته‌اند در صورتی که امروزه در آستانه هزاره سوم٪۲۵ از بین رفته‌اند و ۵۸ ٪ دیگر بر طبق آمار جهانی در خطر می‌باشند.

  از خطرات تهدید کننده مرجانها

  خشک کردن دریاها آلودگی دریاها گسترش شهرکهای ساحلی ماهیگیری بیش از حد گرم شدن زمین آب شدن یخهای قطبی شکاف لایه اوزون

  نکاتی مفید و کارآمد جهت جلوگیری از تخریب مرجانها

  هدایای مرجانی را نخرید از لنگر استفاده نکنید دست به مرجانها نزنید در حین غواصی تجهیزات خود را در مکانهای مناسب قرار داده تا از برخورد آنها با مرجانها جلوگیری نمائید نزدیک مرجانها نروید به ماهیها در ریفها غذا ندهید موقع عکاسی مراقب نور فلش باشید

  انواع مرجان‌ها

  مرجان‌ها دو دسته‌اند: مرجان‌های نرم و مرجان‌های سخت.
  مرجان‌های نرم، از اجزایی به نام پلیپس تشکیل شده‌اند. پلیـپس‌ها در درون خود مایعی ژله مانند دارند. دهان مرجان‌ها از اجزایی به نام تنتیکلز تشکیل شده‌است که به وسیله آن پلانکتون‌ها را به دام می‌اندازد. مرجان‌ها به دو طریق تقسیم سلولی و حرکت لاروها تولید مثل می‌کنند. مرجان‌ها سیستم دفاعی و تهاجمی هم دارند. مرجان‌ها زندگی همیارگونه‌ای دارند. مرجان‌ها تا جایی که مواد غذایی دارند رشد می‌کنند سپس رشد آنان متوقف گردیده و اجازه رشد به گونه‌های دیگری می‌دهند که فرصت‌های غذایی مناسب‌تری دارند.  رده‌بندی مرجانها

  راسته روگوزا یا تتراکورال‌ها از راسته‌های مهم و از بین رفته‌است و کلیه جنس‌های آن متعلق به دوران دیرین‌زیوی است دارای اسکلت آهکی بوده و به شکل انفرادی و کلنی دیده می‌شوند. سطح خارجی اسکلت آنها به دلیل چین خوردگی‌های افقی (Rugae) ناهموار بوده و روگوزا نامیده می‌شوند. صفحات تابوله (Tabula) و دیس‌اپی‌منت (Dissepiment) نیز مشاهده می‌شوند. در قسمت فوقانی هر کورالیت فرورفتگی فنجانی شکلی مشاهده می‌شود که به آن «کاسه گل» (Calyx) می‌گویند. تابوله صفحات کم و بیش افقی، مقعر یا محدب است که تا قسمت مرکزی داخل یک پولیپ گسترش دارند.
  دیس‌اپی‌منت صفحات کم و بیش منحنی‌شکل که معمولاً در مجاورت دیواره بیرونی کورالیت (Epitheca) واقع شده‌اند. روگوزا ابتدا دارای شش سپتای اولیه(اصلی) است و سپتاهای بعدی که تشکیل می‌شوند، فقط در ۴ نقطه در داخل کورالوم قرار می‌گیرند و تعداد آنها مضربی از ۴ بوده و نسبت به یک صفحه تقارن دارند، لذا به آنها تتراکورال هم گفته می‌شود. زافرانتیس، کلسئولا و لیتوستروشن از جنس‌های شاخص تتراکورال هستند. راسته تابولاتا: تمامی جنس‌های این راسته به صورت کلنی مشاهده می‌شوند. صفحات تابولا در آنها گسترش یافته و سپتاها تحلیل رفته هستند. منشا مرجان‌های تابولا هنوز مشخص نشده‌است. از اردویسین میانی تا پرمین وجود داشته‌اند و بدین ترتیب هم‌زمانی با مرجان‌های چهارتیغه‌ای نشان می‌دهند. فاوزیتس، میشلینا و هلیولیتس از جنس‌های شاخص مرجان‌های تابوله هستند. راسته اسکلراکتینا یا هگزاکورال‌ها مرجان‌های منفرد یا کلنی با اسکلت آراگونیتی هستند. سیکل تشکیل سپتا در آنها شش یا مضربی از شش است. برای اولین بار در تریاس میانی ظاهر شده و یکی از تشکیل‌دهنده‌های مهم ریف‌ها در دریاهای مناطق حاره امروزی هستند. اسکلت هگراکورال‌ها شبیه به تتراکورال‌ها است ولی طرز تشکیل سپتاها در آنها با تتراکورال‌ها متفاوت است. گونیوپورا، مونتلی‌والتیا و مآندرینا از جنس‌های شاخص هگزاکورال هستند. مرجان‌های هگراکورال و تتراکورال اگرچه در بعضی از خصوصیات مورفولوژیکی شبیه به یکدیگر هستند اما اختلافات عمده‌ای دارند. در تشکیل سپتاهای تتراکورال بعد از تشکیل سپتای اولیه، سپتاهای بعدی فقط در ۴ نقطه قرار می‌گیرند، در صورتی که سپتاهای هگزاکورال نظم و ترتیب شعاعی دارند.
  مثل ماهی بیرون از آب تقلا کن تا دوباره به آب برگردی/.

 27. #17
  heshmati222 آواتار ها
  heshmati222 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  سن کاربر
  23
  محل سکونت
  NOKIA 6300
  نوشته ها
  59
  تشکر
  61
  تشکر شده 50 بار در 28 ارسال

  پیش فرض

  تصویر چند نوع مرجان

  [IMG]http://i7.*******.com/4idxuyt.jpg[/IMG]

  مثل ماهی بیرون از آب تقلا کن تا دوباره به آب برگردی/.

 28. #18
  heshmati222 آواتار ها
  heshmati222 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  سن کاربر
  23
  محل سکونت
  NOKIA 6300
  نوشته ها
  59
  تشکر
  61
  تشکر شده 50 بار در 28 ارسال

  پیش فرض

  شقایق دریایی

  اطلاعات اولیه
  عمومی ترین صفت جانوران ، که طی مراحل رشد نیز قبل از همه ظاهر می‌شود، تراز سازمانی آنهاست. همه جانوران زندگی را از یک سلول آغاز می‌کنند و برخی از تراز بافت بالاتر نمی‌روند. اما بقیه آنها از این تراز می‌گذرند و بدن پیچیده تری می‌یابند. بدین ترتیب جانوران (متاوزآ) را صاحب دو شعبه رده بندی در نظر می‌گیرند. در شعبه پارازوآ ، بالاترین تراز سازمانی را بافت تشکیل می‌دهد این شعبه فقط شاخه اسفنج‌ها را شامل می‌شود. همه جانوران دیگر که به شعبه یومتازوآ تعلق دارند، دارای اندام و دستگاه مشخص هستند.

  دومین صفت جانوران که بعد از تراز سازمانی در حین رشد آنها ظاهر می‌شود، نوع تقارن آنهاست. در ابتدا جنین همه جانوران دارای تقارن شعاعی یعنی بصورت کره‌ای توپر یا توخالی و متشکل از تعدادی سلول است. بعضی از گروههای جانوران این تقارن شعاعی را تا مرحله بلوغ حفظ می‌کنند. اما در بقیه ، پس از مدتی جنین تقارن دوطرفی می‌یابد و لارو جانور بالغ حاصل از آنها نیز همین نوع تقارن را نگه می‌دارند. بر همین اساس ، شعبه یومتازوآ را می‌توان به دو دسته دارای تقارن شعاعی و دارای تقارن دو طرفی تقسیم بندی کرد.

  شاخه کینداریا
  کینداریا پست ترین جانورانی هستند که بافتهای مشخص دارند. این جانوران بصورت منفرد یا دسته جمعی زندگی می‌کنند و بر دو نوع هستند:

  پولیپ که دارای بدن لوله ای است و یک انتهای آن بسته و چسبیده است و در انتهای دیگر آن یک دهان مرکزی وجود دارد که معمولا اطراف آن را شاخک‌های نرم احاطه کرده‌اند. پولیپ‌ها ساکن هستند.
  مدوز که بطور آزاد شنا می‌کند بدن ژلاتینی و بشکل چتر و ازشاخکهایی حاشیه گذاری شده است. و در برجستگی مرکزی سطح مقعر آن دهانی دیده می‌شود.
  در هر جاندار حفره گوارشی ، چندین الیاف عضلانی و تعداد زیادی کپسول‌های کوچک نیش زننده یا نماتوسیست وجود دارد. همه کینداریا آبزی و دریایی هستند. این شاخه از سه رده هیدروزوآ ، ~~green:سیفوزوآشقایق‌ها و مرجان‌ها به رنگ روشن و بعضی از مدوزها کم رنگ و زیبا هستند و بسیاری از گونه‌های مرجان نیز درخشندگی دارند.

  صفات اختصاصی شاخه کینداریا
  تقارن شعاعی در حول محور دهانی - مخرجی ، تقارن دو شعاعی در بعضی از آنتوزوآ (شقایق و مرجان) ، سر ، حلقه یا بند وجود ندارد.
  بدن از دو لایه سلولی ، یک اپیدرم خارجی (اکتودروم) و یک گاسترودرم درونی (آندودرم) تشکیل شده و میان دو لایه مزبور به مقدار کم یا زیاد ، تیغه میانی یا مزولگه (Mesoglea) وجود دارد. نماتوسیت‌ها در یک یا هر دو لایه جای دارند.
  اسکلت آهکی یا شاخی است و یا از هیچکدام نیست. الیاف عضلانی در اپتیلیا (Epithelia) دیده می‌شود.
  دهان از شاخکهای نرم احاطه شده و به یک حفره هاضمه کیسه مانند به نام انترون (Entron) متصل می‌شود. انترون ممکن است منشعب یا بوسیله دیواره‌هایی تقسیم بندی شده باشد، مقعد وجود ندارد.
  خون و اندام های تنفسی و وازنش دیده نمی‌شود.
  شبکه منتشری از سلولهای عصبی در دیواره بدن که فاقد سیستم عصب مرکزی است. بعضی از آنها دارای لکه چشمی هستند.
  تکثیر معمولا بوسیله تناوب تولید مثل انجام می‌گیرد، یعنی با جوانه زدن غیر جنسی در مرحله چسبیده یا پولیپ و تکثیر جنسی بوسیله گامت‌ها در مرحله آزاد یا مدوز ، یک جنسی یا دو جنسی ، بعضی دارای غدد جنسی ماده ولی بدون مجاری جنسی هستند.
  رده آنتوزوآ (Anthozoa)
  آنتوزوآ پلیپ‌های دریایی بشکل گل هستند و به اندازه‌های کوچک یا بزرگ یافت می‌شوند. بافت و ترکیب آنها نسبتا محکم است و به علت وضع مری و دیواره‌های داخلی به تقارن دو شعاعی ، تمایل دارند. همگی به شکل پولیپ هستند که معمولا بر روی تخته سنگها ، ثابت می‌باشند و هیچ نوع تغییر محل نمی‌دهند گاهی جدا و منفرد زندگی می‌کنند ولی غالبا کلنی‌های بزرگ درست می‌کنند. این جانوران در آبهای گرم سطحی فراوانند ولی بعضی از آنها در دریاهای قطبی ساکن هستند و گونه‌های مختلف از خطوط جزر و مد تا اعماق 5300 متری یافت می‌شوند.

  معمولا سلولهای جنسی نر و ماده در بدن افراد مختلف بوجود می‌آیند و در عده‌ای عمل لقاح در حفره گوارشی ماده صورت می‌گیرد و مراحل اولیه نمو این حفره‌ها آغاز می‌شود. از حفره مزبور لاروی به نام پلانولا خارج می‌شود و رویان از این به بعد بحالت مجتمع به سر می‌برند. شروع به جوانه زدن می‌کند و کلنی در اثر جوانه زدن بوجود می‌آید و افراد کلنی بوسیله لوله باریکی به هم مربوط می‌شوند. این رده شامل شقایق دریایی ، مرجان و ... است.

  ساختمان شقایق دریایی
  یک گونه معروف از شقایق دریایی به نام متریدیوم (Meridium) ، بدن استوانه‌ای کوتاهی دارد. روی صفحه دهانی که در بالا و بصورت مسطح است ، تعداد زیادی شاخکهای کوتاه و تو خالی در اطراف دهان ، قرار گرفته‌اند. پایه یا صفحه پایی نیز برای چسبیدن جانور به اجسام سخت دریا ، استفاده می‌شود. مری لوله پهن است که به دهان و حفره داخلی (انترون) متصل می‌شوند. در امتداد یک یا دو طرف مری شیار صاف و مژکداری به نام "سیفونوگلیف" وجود دارد که از آن آب به داخل انترون عبور می‌کند.
  بدن از داخل بوسیله 6 زوج دیواره‌های عمودی کامل به نام سپتا (Septa) به قسمتهای شعاعی تقسیم می‌شود که از دیواره بدن به مری امتداد دارند. در میان این دیواره‌ها ، دیواره‌های ناقص وجود دارد که به مری نمی‌رسند. بواسطه وجود سپتاها ، کنار حفره گوارشی به بخشهای حفره مانند تقسیم می‌شود و شاخکها در دنباله حجره‌ها قرار دارند. در زیر صفحه دهانی منافذی یافت می‌شوند که می‌توانند آب را میان قسمتهای داخلی عبور دهند.
  بر روی حاشیه داخلی و آزاد هر دیواره یک رشته ضخیم و چین خورده وجود دارد که تا پایین امتداد پیدا می‌کنند بر روی آنها نماتوسیت‌ها و سلولهای غده‌ای وجود دارند. سایر نماتوسیت‌ها در شاخکها یافت می‌شوند. رشته‌های معدی می‌توانند از سوراخهای دیواره بدن یا دهان بیرون آیند و در گرفتار ساختن طعمه ، کمک کنند. غدد تناسلی در امتداد جدارها ، تشکیل می‌شوند.
  سطح خارجی بدن جانور از اپیدرم خشنی بطور کامل پوشیده شده و صفحه قاعده‌ای و شاخکها ، علاوه بر پوشش مزبور دارای مژک هستند و مری انترون از گاسترودرم مفروش شده‌اند. اپیدرم در جدارها دارای یک شبکه ‌عصبی و اعصاب است ولی اندامهای حسی موضعی وجود ندارند.

  وضع طبیعی شقایق دریایی
  شقایق دریایی بالای سطح محکم بحالت چسبیده زندگی می‌کند. جانور وقتی که سالم و از آب پوشیده است بدن و شاخکهایش خیلی کشیده و طویل می‌شوند. هر گاه تحریک شود به داخل خمیدگی پیدا کرده و بدن به شدت منقبض می‌شود. یک جریان دائمی آب از سیفوگلیف به طرف پایین حرکت می‌کند و برای تنفس و متورم نگه داشتن بدن در داخل انترون به چرخش در می‌آید و یک جریان بطرف خارج نیز به سمت مری بالا می‌آید.

  تغذیه شقایق دریایی
  غذای این جانوران از نرم تنان ، سخت پوستان ، بی مهرگان دیگر و ماهیها تشکیل می‌گردد. شکارهای مزبور بوسیله نماتوسیت‌ها فلج می‌شوند و بوسیله شاخکها بسوی دهان برده می‌شوند. دهان و مری نیز می‌توانند وسیعا باز شوند و بعضی از شکارها را مستیقما بگیرند. غذا به داخل حفره داخلی (انترون) می‌آید و در آنجا بوسیله آنزیهای مترشحه گوارش می‌یابد و بوسیله گاسترودرم جذب می‌گردد، مواد زاید گوارش نیافته از راه دهان به خارج دفع می‌شوند.

  تولید مثل در شقایق دریایی
  جنسهای نر و ماده از هم مجزا هستند. تخمک ها و اسپرم ها از غدد تناسلی بیرون می‌آیند و از دهان به آب می‌ریزند و عمل لقاح در آب صورت می‌گیرد. تخم به صورت یک گاسترولای دراز مژک دار رشد می‌کند. بزودی جدارها در لوله گوارش تولید ظاهر می‌شود و بلاستوپور به دهان تبدیل می‌شود و مژک‌های طویل محکم در انتهای مقابل دهانی می‌رویند. این لارو به اطراف شنا می‌کند و از جانوران میکروسکوپی تغذیه می‌کند و سپس به کف آب می‌رود و در آنجا بوسیله انتهای مقابل دهانی خود ثابت می‌گردد. آنگاه با رشد و نمو شاخکها ، جدارها و ... لارو به شقایق دریایی کوچکی تبدیل می‌شود.

  سایر خصوصیات شقایق دریایی
  بیشتر انواع شقایق‌ها به صخره‌ها ، صدفها و سطوح دیگر می‌چسبند ولی بعضی از آنها می‌توانند به سهولت حرکت کنند و تعدادی از انواع بسیار کوچک شقایق قادر هستند با تکان دادن شاخکهای خود شنا کنند و بعضی از انواع باریک هم ، کف دریا را سوراخ می‌کنند و فقط شاخکها را رها می‌سازند و در نتیجه صفحه دهانی‌شان رو‌‌باز می‌شود.
  شقایق‌ها بوسیله ماهیها ، خرچنگها ، سایر سخت پوستان ، ستاره‌های دریایی و نرم تنان خورده می‌شوند. ماهی روغن ، و ماهی پهن هم از شقایق استفاده می‌کنند. بعضی از انواع نرم تنان نسبت به زهرهای شقایق‌ها مصون بوده و حتی نماتوسیت‌های خارج شده را در داخل بدن جای می‌دهند.
  مثل ماهی بیرون از آب تقلا کن تا دوباره به آب برگردی/.

 29. #19
  heshmati222 آواتار ها
  heshmati222 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  سن کاربر
  23
  محل سکونت
  NOKIA 6300
  نوشته ها
  59
  تشکر
  61
  تشکر شده 50 بار در 28 ارسال

  پیش فرض

  دلقک ماهی وشقایق دریایی

  می دانیم که دلقک ماهی با ایجاد یک نوع رابطه هم سفرگی با شقایق دریایی خود را در میان بازو های شقایق دریایی مخفی میکند. این کار را فقط دلقک ماهی و damselfish ها قادرند انجام دهند .
  در رابطه با اینکه چگونه دلقک ماهی از نیش خار های شقایق دریایی در امان می ماند چندین تئوری وجود دارد که جزئیات انها هنوز روشن نیست ولی بطور کلی می توان انها را در دو گروه قرار داد.
  _ فرضیه اول بر این پایه است که احتمالا یک پوشش مخاطی ( slime ) که جنس ان بیشتر از قند است نه پروتئین باعث می شود که شقایق دریایی این نوع ماهی را طعمه یا غذا حساب نکند و در نتیجه با نماتوسیست های خارهای گزنده خود به دلقک ماهی حمله نکند .
  عدهای بر این نظرند که پوشش موکوزی دلقک ماهی تقلیدی از پوشش موکوزی شقایق دریایی است _ این فر ضیه زمانی بیشتر تقویت می شود که می بینیم برای اینکه یک دلقک ماهی با گونه جدیدی از شقایق سازگاری پیدا کند چندی ن روز وقت لازم است در حالیکه برای سازش با شقایق دیگری از همان گونه قبلی هیچ نوع زمانی لازم نیست و سازش بهسرعت انجام میشود .جالب است بدانید که همه گونه های شقایق های درزیایی میز بانهای مناسبی برای دلقک ماهی نیستند و این شقایق ها در برخورد با دلقک ماهی ها به انها نیش زده و انها را می خورند .
  - فرضیه دوم بیان می دارد که حر کات منحصر به فرددلقک ماهی که هیچ ماهی دیگری قادر به انجام ان نیست باعث می شود که شقایق در طعمه بودن انها شک کند و به انها حمله نکند . دلیل صحت این فرضیه اینستکه نوزاد دلقک ماهی هاکه فاقد پوشش موکوزی است هنوز پوشش خود را نساخته است هم قادر است که خود را در میان بازوان شقایق دریایی حفظ کند ( هر چند نه به مدت طولانی ) تا موقعی که بتواند پوشش موکوزی بسازد .
  پس به نظر می رسد که دو عامل پوشش موکوزی و توانایی انجام حرکات منتحصر به فرد باعث می شود که دلقک ماهیاز نیش تانتاکول های شقایق دریایی در امان بماند .
  در سال 1903م. «هربرت وبر» واژه كلون را براى توصيف مجموعه‏اى از جانداران برگزيد كه به طريق غيرجنسى از يك جاندار مشتق مى‏شوند. اين واژه كه ريشه يونانى دارد، به مفهوم قلمه است. وقتى شاخه‏اى از يك شمعدانى را قلمه مى‏زنيد، در واقع كلون آن را توليد مى‏كنيد؛ چون كلون‏ها فقط از يك والد ناشى مى‏شوند و همان ژن‏هاى والد خود را دارند. در توليدمثل معمولى، ژن‏هاى والدين با هم مخلوط مى‏شوند و جاندار حاصل، هم ژن‏هاى پدر و هم مادر را دارد؛ اما كلون، فقط از ژن‏هاى يك والد بهره مى‏برد.
  كلون‏سازى در جانوران ساده‏تر نيز مشاهده مى‏شود. شقايق دريايى به طور معمولى تخم‏گذارى مى‏كند؛ ولى مى‏تواند از طريق كلون‏سازى نيز تكثير شود. يك شقايق دريايى بالغ، دو نيم مى‏شود و نيمه‏ها به آهستگى از هم دور مى‏شوند. زمانى كه نيمه‏ها به طور كامل بزرگ شدند، دوباره دو نيم مى‏شوند. بنابراين، همه جاندارانى كه به طريق غيرجنسى به وجود مى‏آيند، از نظر ژنتيكى يكسان هستند و كلون يكديگر شمرده مى‏شوند.
  توليدمثل غيرجنسى در ميان گياهان، قارچ‏ها، باكترى‏ها و جانوران بى‏مهره (نظير هيدر، عروس دريايى، كرم‏ها و حشرات) متداول است. جانوران مهره‏دار، مانند انسان، توليدمثل غيرجنسى ندارند؛ اما كلون‏سازى به ندرت در مهره‏داران نيز رخ مى‏دهد. نوعى از دوقلوزايى را مى‏توان كلون‏سازى محسوب كرد. دو قلوها به دو طريق به وجود مى‏آيند. گاهى دو اسپرم با دو تخمك لقاح مى‏يابند و دو جاندار جديد پديد مى‏آيد. دراين حالت، دوقلوها شباهت زيادى به هم ندارند و حتى ممكن است يكى ازآنان دختر و ديگرى پسرباشد. اين دوقلوها كه دوقلوى ناهمسان ناميده مى‏شوند، از لحاظ ژنتيكى با هم و با والدين خود تفاوت دارند و كلون يكديگر محسوب نمى‏شوند. گاهى از تخم حاصل از لقاح يك اسپرم و يك تخمك، دو جنين پديد مى‏آيد. دوقلوهايى كه به اين طريق پديد مى‏آيند، شباهت زيادى به هم دارند و هر دو پسر يا هر دو دخترند. اين دوقلوها كه دوقلوهاى همسان ناميده مى‏شوند، از لحاظ ژنتيكى، با والد خود تفاوت دارند؛ اما با همديگر تفاوت ندارند و كلون يكديگر محسوب مى‏شوند. از اين شيوه مى‏توان الگوبردارى كرد و جانورانى به دست آورد كه با هم تفاوت ژنتيكى ندارند؛ براى مثال، پس از جفت‏گيرى دو گاو كه خصوصيات برجسته‏اى دارند، مى‏توان جنين حاصل ازآن جفت‏گيرى را به دو يا چند جنين تفكيك كرد و دو يا چند گوساله با ساختار ژنتيكى يكسان به دست آورد و چون اين كلون‏ها باهم تفاوت ژنتيكى ندارند، خصوصيات ظاهرى آنها (براى مثال ميزان شيردهى) تا حدود زيادى يكسان خواهد بود.
  در دهه 1980م. روش پيچيده‏ترى براى كلون‏سازى توسعه يافت كه به فن «جابه‏جايى هسته» مشهور است. هسته سلول‏هاى پيكرى (همه سلول‏هاى جاندار جز سلول‏هاى جنسى) ديپلوئيد است؛ يعنى دو دسته كروموزوم و به عبارتى دو دسته ژن دارند كه يك دسته مربوط به پدر و ديگرى مربوط به مادراست؛ اما هسته سلول‏هاى جنسى (اسپرم وتخمك‏ها) پلوئيداست؛ يعنى يا ژن‏هاى مادرى و يا ژن‏هاى پدرى را دارد. دركلون‏سازى به روش جابه‏جايى هسته، هسته سلول تخم را برمى‏دارند و با هسته يك سلول پيكرى جانشين مى‏كنند. در اين كلون‏سازى، برخلاف توليدمثل جنسى كه جاندار جديد با آميزش ماده ژنتيكى يك اسپرم و يك تخمك شكل مى‏گيرد، تنها يك والد ژنتيكى وجود دارد. براى توليد «دالى»، مشهورترين گوسفند جهان كه احتمال كلون‏سازى انسان را تقويت كرد، از اين شيوه استفاده شد.

  مثل ماهی بیرون از آب تقلا کن تا دوباره به آب برگردی/.

 30. #20
  heshmati222 آواتار ها
  heshmati222 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  سن کاربر
  23
  محل سکونت
  NOKIA 6300
  نوشته ها
  59
  تشکر
  61
  تشکر شده 50 بار در 28 ارسال

  پیش فرض

  شقایق دریایی  انواع شقایق‌های دریایی از کتاب «اشکال هنری طبیعت» اثر ارنست هکل، ۱۹۰4
  مثل ماهی بیرون از آب تقلا کن تا دوباره به آب برگردی/.

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 06:30 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved