تاریخ امروز :
تالار های نیک صالحی - صفحه اصلی
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
صفحه 5 از 282 نخستنخست 1234567891555105 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 100 , از مجموع 5624

گزارش بیماری های ماهیان آکواریومی(قسمت اول)

@@@
    @@@ آفلاين است
    كاربر عالي @@@ آواتار ها
    تشکر شده 973 بار در 467 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط soltan_irn نمایش پست ها
    با عرض سلام
    چند شب پیش در منزل ما به مدت 5ساعت برق قطع شد(تصفیه+پمپ+مهتابی) صبح زود که بیدار شدم دیدم دوتا اسکارهام به صورت افقی روی آب قرارگرفتن . ازاون به بعد یکی شون دیگه اصلا غذا نمیخوره وهر چند ساعت یکبار خودشو به درو دیوار آکواریوم میزنه وازآب بیرون میپره و اون یکی هم تحت تاثیر قرار میگیره همین کار رو انجام میده و خیلی کمتر از قبل غذا میخوره و یا اصلا نمیخوره . درضمن الان هر دوتاشون یک گوشه ساعتها در سطح آب قرار میگیرن و اصلا تکون هم نمیخورن.ویک ماده لزوج بطور آویزان به انها متصل است. دارو ضد استرس هم دادم بی فایده بود. دمای آب30 . پمپ وتصفیه داخلی 24 ساعت روشنند . غذاشون هم همیشه دل گاو . خواهش میکنم کمکم کنید با تشکر
    احتمالا به خاطر اینکه شب همه جا تاریک بوده و بعد از آمدن برق مهتابی به صورت ناگهانی روشن شده یک شک بسیار شدید به ماهی هات داده شده
    احتمال این هستش که سکته زده باشن ولی اگر فقط در سطح آب قرار میگیرن شاید خوب بشن هیچ دارویی نیاز نیست و فقط تا میتونی از غذای زنده استفاده کن تا تشوسق بشن و به هیچ عنوان دیگه مهتابی روشن نکن ( در حالت عادی وقتی ماهی بالای سرش مهتابی روشن میشه خوشش نمیاد چه برسه در این وضعیت ها ) و زیاد هم دور و ورشون نپلک
    وقتی که پول از درب خانه وارد میشود عشق از پنچره فرار می کند
    ;)

2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما @@@ برای ارسال این پست سودمند:

مدیر ارشد بخش آکواریوم آب شیرین farhad-2007 آواتار ها
    تشکر شده 12,137 بار در 1,203 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط romina_sun نمایش پست ها
    از بد شانسی سگ جونه رتیلم آخ نگوفته هیچ یه اسکار نارنجی داشتم اون رو میل کرده که نوش جونش چون از اون اسکار زیاد خوشم نمیومد راستی یادم رفت بگم که چسبونک دماسنج رو همون لحظه به زور از شکمش در اوردم. اسمش رو گذاشتم گاو دریایی فکر کنم از ردتیل بهتر باشه.!!
    می خوام بدونم نگه داشتن لاک پشت هیچ صدمه ای به سیستم اکواریوم نمی زنه؟؟؟:D
    باسلام
    من به شما توصيه ميكنم لاك پشت رو با ماهي نگهداري نكني،ولي اگر اصرار به نگهداري از اونو داري بطور جداگانه نگهداريش كن.
    باتشكر farhad-2007
    الهي چنان كن سرانجام كار، تو خشنود باشي وما رستگار

4. تشکرها از این نوشته :

کاربر معمولي antony آواتار ها
    تشکر شده 366 بار در 113 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط romina_sun نمایش پست ها
    از بد شانسی سگ جونه رتیلم آخ نگوفته هیچ یه اسکار نارنجی داشتم اون رو میل کرده که نوش جونش چون از اون اسکار زیاد خوشم نمیومد راستی یادم رفت بگم که چسبونک دماسنج رو همون لحظه به زور از شکمش در اوردم. اسمش رو گذاشتم گاو دریایی فکر کنم از ردتیل بهتر باشه.!!
    می خوام بدونم نگه داشتن لاک پشت هیچ صدمه ای به سیستم اکواریوم نمی زنه؟؟؟:D
    با سلام خدمت شما دوست عزیز
    من یک لاک پشت کوچک را به مدت چند ماه در تانک خود در کنار ماهیانی چون پرت و سورم و پنکوسی و ... نگه داشتم و تا مدتی مشکلی بین ماهی ها و لاک پشت وجود نداشت اما پس از یکی دو ماه که لاک پشت اندکی بزرگتر شد در شن های کف مخفی می شد و گاه نوکی به دم ماهی ها می زد و باعث زشت شدن ظاهر ماهی ها می شد به همین دلیل از نگهداری آن منصرف شدم به نظر من هم بهتر است لاک پشت جدا از ماهیان نگهداری شود

موفق باشید
    من با نظر تو مخالفم اما حاضرم جانم را فدا کنم تا تو نظرت را بگویی

6. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما antony برای ارسال این پست سودمند:

کاربر معمولي count_pemi آواتار ها
    تشکر شده 853 بار در 396 پست

با عرض سلام
    امروز سرانجام پس از دوهفته از اون شوک عصبی که به اسکارام وارد شده بود که در پست قبلی هم به اون اشاره کردم متوجه سوراخهایی بروی سر و نزدیک آبشش هاشون شدم که در اونیکه هالش خرابتره و غذا هم اصلا نمیخوره سوراخ بزرگتره و اون یکی که یک کم حالش بهتره(سوراخ سرش هم کوچکتره) و یک کم غذا (دل گاو) میخوره پس از گرفتن غذا فورا اونا رو استفراق میکنه و عملا قادر به خوردن غذا هم نیست .
    خواهش میکنم هر چه سریعتر کمکم کنید ! آیا امید به زنده موندنشون و وارد کردنشون به تانک قرنطینه هست؟ درمانشون رو چطور شروع کنم .(حمام نمک چیه ؟آیا لازمه؟)
    کمممممممممممممممممممممممم مک باتشکر فراوان

با سلام خدمت شما دوست عزیز
    من در این مورد تجربه ندارم اما نظر شخصی خودم رو عنوان میکنم که ممکنه هم اشتباه باشه اما اگه واسه خودم پیش بیاد این کارو میکنم :
    اونارو حتما بزار تو آکواریوم قرتینه و دمای آب رو بزار بین 34-32 و مرتب آب رو هم سیفون کن
    و تا مدت زمانی که حاشون رو به بهبود نرفته هر 3 روز 3-2 قاشق غذاخوری نه زیاد پر نه زیاد خالی توی آب بریز ، در زمن اینا همش بخاطر نا مناسب بودن آکواریوم شما از نظر نضافت و نحوه غذا دهی است چون دل گاو غذای بسیار خوبیه دلیل نمیشه که فقط از اون بهشون بدین
    بنده حقیر پیشنهاد میدم که دل گاو رو با مقدار کمی اسفناج پخته و سیر خام چریخ کنید اما
    اسفناج و سیر رو کم اضافه کن که طعم دل رو عوض نکنه در ضمن هفته ای چند بار هم میتونی میگو بدی و 100% هم از غذای هرمونی ساخت شرکت Tetra که مخصوص سیچلایدها هستش هم استفاده کن تا همیشه ماهی هات از نظر تغذیه طعمین باشن
    بنده حقیر بجز دل گاو ، Tetra و 8-7 نمونه غذای دیگه به ماهیام میدم و ماهیام تا به حال
    بیمار نشدن و جالبه بگم که من در مدت2 سالی که این کارو میکنم هیچ وقت ماهی هام
    نه دچار استرس نه بیماری و نه هیچ چیز دیگر
    با کمال تشکر از دوستان عزیز

کاربر معمولي meysamn65 آواتار ها
    تشکر شده 856 بار در 115 پست

پیش فرض بیماری های ماهیان آکواریومی:

بیماری های ماهیان آکواریومی:

نشانه ی
    بیماری
    عامل بیماری
    درمان
    ماهی جدید شما بدون هیچ گونه
    نشانه ی بیماری مرده است
    "علایم تانک جدید"
    افزودن ماهی به تانک گرم جدید می تواند ماهی را شکه کند و در بعضی مواقع مهلک باشد.
    از دست دادن اشتها
    یک مشکل محیطی، ماهی که به تازگی اضافه شده است خوردن اغلب غذا ها به جز غذاهای زنده را رد می کند.
    شاید به خاطر شرایط بد آب و وجود اوره ی زیاد باشد.مقداری از آب آکواریوم را تعویض نمایید.همچنین ممکن است به خاطر استرس بوده باشد.با ماهی های خود مهربان ترباشید.
    2,3) کرک های پنبه ای شکل بر روی بدن
    قارچ ها, (قارچ دهان)
    در صورت مشاهده ی این بیماری می توانید از دارو های قارچ کش چون "مالاشیت گرین" و حمام نمک استفاده کنید.(1 قاشق چایخوری برای هر 4 لیتر آب)
    1) لکه های سفید کوچک بر روی بدن سر و باله ها
    سفیدک (ایک)
    بیماری ای بسبار مطرح (خصوصا در آکواریوم های جدید) روش های مختلفی برای جلوگیری از انتشار آن وجود دارد که بهترین آن استفاده از نمک است(1 قاشق چایخوری به ازای هر 4 لیتر آب)
    8)فرسایش در غشای نرمعشای باله ها)
    دم خوره، فاسد شدن باله ها
    قبل از بروز عفونت ثانوی درمان را شروع کنید.عفونت ثانوی بعد از چند روز قسمت اعظم باله ها را از بین می برد.برای درمان می توانید از آنتی بیوتیک ها به همراه حمام نمک استفاده کنید.
    ظاهر شدن پرده ای نسبتا سفید بر روی چشم ماهی
    کیفیت بد آب ، وجود کلرین در آب
    کیفیت بد آب: تعویض منظم آب از جمله احتیاجات ماهی ها هستند.
    وجود کلر:از داروی ضد کلر قبل از قرار دادن ماهی در تانک استفاده کنید.و یا مدت 24 ساعت بعد از پر کردن تانک ماهی ها را بدان منتقل کنید.
    4)ماهی ها در کف آکواریوم نفس نفس می زنند.در اطراف آبشش ها رگه های قرمزی به چشم می خورد.
    به احتمال زیاد به خاطر کمبود اکسیژن و یا نوعی بیماری آبششی
    اگر ماهیان زیادی دارید پمپ هوا کارساز خواهد بود.به اندازه ی کافی اکسیژن در اختیار ماهی ها قرار دهید.در مورد بیماری آبششی اطلاعاتی در دسترس نمی باشد.
    5)کرم هایی از آبشش ماهی آویزان شده اند و ماهی دائم نفس نفس می زند.
    کرم آبشش
    Dactylogyrus
    یکی دیگر از انگل ها می باشد.از دارو های ضد انگل طبق دستور استفاده کنید.
    7)قرمز شدن پوست،یا پدیدار شدن نقاط قرمز بر روی باله ها
    ویروس،زخم،عفونت باکتریالی
    ویروس ها تنها توسط میکروسکوپ قابل مشاهده هستند و بیناری ای علاج ناپذیر اس و لی می توانید در مراحل اولیه از آنتی باکتری ها و یا حمام نمک طولانی مدت استفاده کنید.(3-5 گرم برای هر لیتر برای مدت چند روز)
    باله ها سیخ ایستاده اند و ماهی پف کرده است.
    استسقا(آب آوردن شکم)
    به نظر می رسد که مربوط به عفونت های باکتریایی باشد.ولی هیچ درمانی در مورد آن وجود ندارد.
    کرم های کوچکی چون انگل ها ار ماهی ها آویزان هستند و ماهی مدام خود را به سنک های داخل آکواریوم می مالد.
    کرم های لنگری
    (Lernea)
    ممکن است تعداد زیادی از انگل ها(ی سخت پوست) در اطراف ماهی ها و در تانک شما موجود باشد.می توانید از داروی ضد انگل و یا نمک استفاده کنید.
    6)رنگ قسمتی از پوست بدن ماهی کدر تر شده است.
    تولید بیش از حد بلغم
    این بیماری توسط فقدان برخی مواد معدنی ظاهر می گردد.سعی کنید از ریز مغذی ها و ویتامین های گروهB استفاده کنید.
    مسلما آکواریوم داران می خواهند ماهی های خود را حفظ کنند و به همین منظور اقدام به خرید برخی دارو ها می کنند و در بعضی مواقع این دارو ها موثر واقع می شود.ولی یک هشدار قبل از مصرف این دارو ها باید مورد توجه قرار گیرد:بعضی از دارو ها می توانند در مدت طولانی زیان آور باشند. درمان توسط "مالاشیت گرین" و "متیلن بلو" می تواند موثر باشد ولی متاسفانه همین داروها برخی از باکتری های مفید را نیز از بین می برند. برخی از دارو ها در طول مدت درمان موجب می شوند کربن و زئولیت از بین بروند. و این امر عامل موثری است که با از دست دادن این باکتری ها(مواد) نیم چرخه ی کربن/ زئولیت ناقص بماند.
    حمام نمک
    یکی از راه های موثر در درمان بیماری ماهی ها حمام نمک است که کزیت آن از بین نبردن باکتری های کفید می باشد. حمام نمک یکی از بهترین دارو های ضد عفونی کننده و ضد قارچ است.اگر می خواهید برای درمان از غلظت زیاد نمک استفاده کنید بهتر است به تدریج مقدار نمک مورد نظر را اضافه کنید تا به ماهی ها هم فشار وارد نشود و دچار اختلال نگردند.در بعضی از مواقع استفاده از حمام نمک برای مدت کوتاه می تواند بسیار مفید و موثر باشد.برای این منظور از مفدار بیشتری نمک استفاده می کنیم.(10 گرم بر لیتر برای مدت 30 دقیقه)

همکار قدیمی DAMPARVAR آواتار ها
    تشکر شده 4,766 بار در 697 پست

با سلام به دوست خوب ما جنابsoltan-irn
    این بیماری را ناشی از کیفیت پایین آب ،تغذیه نامناسب،انگلهای تک یاخته خارجی و مقداری از پاتوژنهای مرتبط یافته اند.مصرف 6 قسمت در میلیون مترونیدازول به آب تانک قرنطینه اثرات مثبتی را نشان داده است.مصرف 10 قسمت در میلیون مترونیدازول به روش حمام هر 24 ساعت در طی 3 روز متوالی ،بیشتر انگلهای خارجی ماهیان را میکشد.تعویض آب بین درمانها ضروری است.(کتاب بهداشت و درمان ماهیان آکواریومی-صص 59 و 93 ترجمه رحیم پیغان و...)
    اطلاعات مفید و کاربردی را میتوانید در پستهای 160 و 165 و 181 در قسمت بازیابی اطلاعات اولیه این تاپیک بدست آورید(صفحه 13 ) .

10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما DAMPARVAR برای ارسال این پست سودمند:

با عرض سلام
    امروز سرانجام پس از دوهفته از اون شوک عصبی که به اسکارام وارد شده بود که در پست قبلی هم به اون اشاره کردم متوجه سوراخهایی بروی سر و نزدیک آبشش هاشون شدم که در اونیکه هالش خرابتره و غذا هم اصلا نمیخوره سوراخ بزرگتره و اون یکی که یک کم حالش بهتره(سوراخ سرش هم کوچکتره) و یک کم غذا (دل گاو) میخوره پس از گرفتن غذا فورا اونا رو استفراق میکنه و عملا قادر به خوردن غذا هم نیست .
    خواهش میکنم هر چه سریعتر کمکم کنید ! آیا امید به زنده موندنشون و وارد کردنشون به تانک قرنطینه هست؟ درمانشون رو چطور شروع کنم .(حمام نمک چیه ؟آیا لازمه؟)
    کمممممممممممممممممممممممم مک باتشکر فراوان

برای درمان این بیماری در تاپیک داروها افزایش ویتامین c و استفاده از داروی HexaEx محصول شرکت تترا و همچنین استفاده از داروی مترونیدازول توصیه شده است

كاربر كارامد

s_hahroo_z آواتار ها
    تشکر شده 5,066 بار در 1,300 پست

با زندانی ميتونی ماهی هايی مثل اسکار و پرت و مايکرو نگه داری . البته بايد اين ماهی ها بزرگتر از زندانی باشن .
    من 2 تا زندانی داشتم که ماهی ها رو آزار ميداد ، ولی با ورود يه مايکرو که 6 سانتی بود ، يکم آدم شدن ، ولی بعد از چند روز ديدم يکی از زندانی ها تيکه تيکه شده و مرده و اون يکی هم بدجور زخمی شده ، فکر کنم باهم درگير شده بودن ، فردا اون يکی هم مرد و تصميم گرفتم اصلاً زندانی نداشته باشم .

13. تشکرها از این نوشته :

@@@
    @@@ آفلاين است
    كاربر عالي @@@ آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط antony نمایش پست ها
    سلام دوستان
    از دیروز ماهی های پرت من سرحال نبودند و امروز هم در سطح آب ایستاده اند و نفس نفس می زنند در ضمن یکی از بچه سورم هایم نیز امروز صبح مرده بود و روی بدنش چند خط قرمز دیده می شد بقیه سورم ها هم حال خوشی ندارند و در گوشه ای ایستاده اند و یکیشان هم خط های قرمز روی بدنش دیده می شود لطفا اگر می توانید مرا فورا راهنمایی کنید
    به احتمال زیاد آب آکواریوم شما سنگین شده است و راهش اینه که کل آب آکواریومت رو عوض کنی و در کمترین زمان با استفاده از ضد کلر ماهی ها رو دوباره به سر جای اولشون بر گردونی و اگر این کار رو هم نمیتونی بکنی باید یک سوم آب آکواریومت رو با آب تمیز جایگزین کنی و از ضد عفونی هم استفاده کن
    ;)

15. تشکرها از این نوشته :

کاربر معمولي meysamn65 آواتار ها
    تشکر شده 856 بار در 115 پست

پیشگیری از بیماری ها:

پیشگیری از بیماری ها
    برای سالم نگاه داشتن ماهی ها در آکواریوم و فراهم کردن زندگی طولانی برای آنها برای اجتناب از بیماری ها باید به توصیه های زیر توجه نمود.و با انجام اقدامات مناسب از آغاز بیماری جلوگیری کنیم.
    ۱- ماهی تازه را قبل از ورود در آکواریوم قرنطینه نگهداری کنید.
    ۲- برای هر مخزن از تور ماهی گیری مخصوص به خود استفاده کنید.
    ۳- تورها و وسایلی را که مستقیما با آب آکواریوم در تماس است باید به طور جداگانه در یک محلول غلیظ از مایع ضدعفونی کننده در هنگام خروج از آب آکواریوم و قبل از ورود به آن ضد عفونی شده و سپس با آب پاکیزه شسته شوند.
    ۴- دست های شما باید پس از خروج از یک مخزن و قبل از ورود به مخزن کاملا ضد عفونی شده و سپس با آب پاکیزه شسته شوند.
    ۵- آب نباید از یک مخزن به مخزنی دیگر انتقال یابد.
    ۶-گیاهانی که در آکواریوم های خالی از ماهی رشد کرده اند می تواند ناقل انگل های خطرناکی به درون آب آکواریوم باشند. قبل از ورود این نوع گیاهان به درون آکواریوم می توانید آنها را در یک محلول زاج سفید ضد عفونی کنید ( روش کار در بخش های بعد شرح داده می شود )
    ۷- همیشه تعویض اندکی از آب آکواریوم با آب تازه ( همان سیفون آب ) به طور منظم در هفته تاثیر زیادی در جلوگیری از بیمار شدن ماهی ها دارد.
    می توان با رعایت نکات بالا که هر چند ابتدایی اما بسیار مهم (که اکثرا رعایت نمی شوند) تا حد بسیار زیادی جلوی ورود اکثر بیماریها و انگل ها و لاروها را به درون آکواریوم گرفت.
    همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

17. تشکرها از این نوشته :

پس از فوت دو تا سورم الان یکی از ماهی های پرت به صورت کاملا وارونه در ته آب نشسته و آن یکی هم از صبح تا به حال در سطح آب در یک گوشه ایستاده است 30% از آب تانک را عوض کردم هوادهی را هم بیشتر کردم اما فکر نکنم فایده ای داشته باشد
    واقعا در بخش شناخت بیماری ها و درمان ماهی ها خیلی ضعیف هستیم بهتر است به جای مسائل دیگر ابتدا به فکر افزایش اطلاعاتمان در این زمینه باشیم

19. تشکرها از این نوشته :

با سلام به دوست خوبم جناب آنتونی
    تنبلی ماهیان شما ممکن است به دلیل کیفیت بد آب باشد ولی میفرمایید که هوادهی آبتان خوب است و آب را تعویض میکنید.
    عامل محتمل دیگر که سیستم تنفسی آنها را در گیر کرده میتواند انگلهای سخت پوستی باشد که آبششهایشان را درگیر کرده و از علائمش میتواند این باشد که ماهی بخوبی غذا نمیخورد و حرکات سریع آبششی داشته باشندو یا در نزدیکی سطح آب معلق باشند.
    میتوان از تری کلرفون به میزان 0.25 تا 0.5 قسمت در میلیون استفاده کرد .سمی فراوان و ارزان است ولی شاید برایتان آماده سازی این نسبت مشکل باشد لذا از ضد انگل معمول موجود فعلا استفاده کنید و ببینید تغییری در تنفس آنها بوجود می آید یا نه ،البته ممکن است علل دیگری درگیر باشد که فعلا به نظرم نمیرسد .لطفا علائم بیشتری بدهید.آیا آبششهای ماهی مرده لزج شده و یا با مایعی لزج پوشیده شده یا تغییر رنگ غیر طبیعی دارد(رنگ پریده یا زخم دار).آیا زخمها ی بدن ناشی از کشیدن بدن به اشیا داخل تانک برای رهایی از انگل نیست؟
    همانطور که عمل کردید از افزایش هوادهی و عدم کاربرد ذغال اکتیو در طول درمان استفاده کنید.میتوانید از کلرامفنیکل انسانی (قطره چشمی اش در داروخانه وجود دارد) برای مبارزه با عامل عفونی محتمل نیز همزمان استفاده کنید .تقریبا نصف یک قوطی را برای یک وعده استفاده کنید(تانک 80 تا 100 لیتری).سه روز تکرار کنید.درصورتیکه دید دارو اثر مضر بر ماهیان میگذارد نسبت به تعویض آب اقدام فرمایید.اگر غذا میخورند یا نمیخورند،فعلا (یک تا دو روز) از غذا دادن پرهیز کنید.(به دلیل احتمال ابتلا به مشکلات روده ای).
    نمیدانم مواردی که عرض شد تا چه حد درست است و با شرایط شما تطبیق میکند ؟ولی امیدوارم جواب بدهد.
    ویرایش توسط DAMPARVAR : August 4th, 2007 در ساعت 09:21 AM

21. تشکرها از این نوشته :

پیش فرض در خواست نظر از اعضای محترم تالار ماهی و آکواریوم.

با سلام به خدمت تمام سروران عزیزم.
    از اتفاقی که برا ی ماهیان دوست خوب ما جناب آنتونی افتاد بسیار متاسف شدیم .آنچه که از این واقعه میتوان آموخت شاید نیاز به توجه و همفکری و تلاش عزیزان تالار داشته باشد تا انفاقاتی از این دست کمتر رخ داده یا زودتر بتوان خسارات ناشی از آن را به حداقل رساند.
    بنا به گفته جناب آنتونی : (واقعا در بخش شناخت بیماری ها و درمان ماهی ها خیلی ضعیف هستیم بهتر است به جای مسائل دیگر ابتدا به فکر افزایش اطلاعاتمان در این زمینه باشیم )
    لزوم توجه و تلاشی دوباره در این زمینه احساس میشود.شاید پاسخگویی به سوالاتی از این دست بتواند ما را در ایجاد راهکاری موثر و مفید برای خود و این تالار رهنمون سازد.
    - چرا به یکباره تلفاتی به این شدت و سرعت رخ میدهد؟
    - تا چه حد تغییر رفتار ماهیان در شناخت بیماری میتواند موثر باشد.
    - زمانیکه متوجه یک بیماری در ماهیان خود شدیم چطور باید آن را شناسایی و درمانش کنیم.
    - چطور مطالب پراکنده و گاه متناقض موجود را برای استفاده مد نظر قرار دهیم.
    - زمانیکه به پستی که نیاز به کمک فوری دارد ،پاسخ داده نمیشود ،چه باید کرد.
    مطالب دیگری نیز در این رابطه باید مد نظر قرار گرفته و روشی برای انسجام مطالب جهت استفاده اعضا فراهم شود که باید با همفکری عزیزان شناخته و اجرا شود.شاید مثالهای ابتدایی که به ذهن حقیر رسیده بتواند نمونه ای از این موارد باشد.
    1 – ایجاد یک تاپیک برای طبقه بندی موضوعی بیماریها و ثبت پستهای مهم که توسط اعضا شناخته شده و ارائه میشود.پستهای این تاپیک با همفکری اعضا و ازبخش بیماریها انتخاب شده و با توجه به نام ارائه کننده در آن ثبت میشود.مثلا برای بیماری سوراخ سر در این تاپیک تنها یک پست وجود خواهد داشت و مطالبی که در پستهای اعضا یا مطالب گرد آوری شده مرتبط بدست آمده پس از تائید و بازبینی افراد در آن ثبت میشود.طبعا ویرایش این پستها برای همه امکانپذیر نخواهد بود و مدیران یا افرادی که تعیین میشوند میتوانند مطالب را به آن اضافه یا حذف کنند و سایر اعضا میتوانند نظرات اصلاحیشان را در بخش بیماریها بیان کرده یا در همان تاپیک اظهار کنند و پس از اعمال نظرشان ،برای حفظ یکپارچگی تاپیک ،پست مشورتی از تاپیک طبقه بندی بیماریها پاک شود.میتوان در ابتدا لیستی از سر فصلها و بیماری های مهم و مد نظر تهیه کرد و هر یک از اعضا به فراخور وقت یا حوصله خویش به جمع آوری و تهیه مطلب در یکی ار موارد مورد نظر پرداخته و پست اولیه آن مطلب (مثلا بیماری لکه سفید(ایک))را آماده کند و اطلاعات تکمیلی بعدا به این پست اضافه شده یا ویرایش شود.البته کاری مشکل خواهد بود ولی در صورت انجام به نظر میرسد مفید باشد.
    این کار را میتوان در بخش ماهیان آب شیرین یا شور نیز انجام داد و یک تاپیک انحصاری مثلا برای ماهیان آب شیرین باشد که هر پست آن متعلق به یک ماهیست و توضیحات و تجارب موفقیت یا دلایل ناکامی پرورش اعضا و عکسهای منتخب اعضا در پست مربوط با نامشان وارد شود و پستی خلاصه و مفید برای یک گونه برای نظری اجمالی و دقیق فراهم میشود.
    2 – تهیه جدول راهنمای تشخیص بیماری از علائم ظاهری:
    به عنوان مثال اولین نشانه ای که یک فرد تشخیص میدهد این است که ماهیان یک تانک تنبل شده اند ، به نظر او نمیرسد که علت میتواند چه باشد یا به دنبال چه علائم دیگری برای تشخص بیماری بگردد.در نتیجه تشخیص بیماری و اقدامات اولیه به تعویق افتاده و احتمال بروز تلفات بیشتر و آلودگی شدیدتر را فراهم میسازد.اگر به فرض برای توضیح مطلب ، اولین علت تنبلی را کیفیت بد آب بدانیم ،فرد میتواند به انجام عملیات لازم این کار اقدام کند و در صورتی که جواب نداد به دنبال علت ها و نشانه های دیگر میگردد (مثلا ورود یک ماهی تازه و انتقال انگل یا بیماری به تانک و ...) .
    منظورم چیزی شبیه راهنمای عیب یابی بر اساس علائم ظاهری است.
    طبعا تشخیص دقیق باید با معاینات بالینی توسط متخصصین یا عملیات ازمایشگاهی صورت پذیرد که مد نظر و استفاده معمول کاربران این تالار نبوده و کاربد خاص خود را دارد.
    3 – ایجاد فرهنگی مصور از بیماریهای رایج و استفاده از عکسهای ماهیان بیمار دوستان یا ارسالی توسط آنان ، که بر اساس بیماری یا علائم طبقه بندی شود.البته در توضیح هر بیماری در قسمت اول باید از عکسهای مطلوب برا ی کمک بیشتر به تشخیص استفاده شود.این بند میتواند با بند اول ادغام شود یا مجزا باشد.
    4 – طبقه بندی مطالب پستهای قدیم ارسالی اعضا برای استفاده از مطالب مفید و کاربردی آنان با حفظ سابقه صاحب پست و درج آن در پستهای شناخته شده جدید یا ایجاد پست لازم .
    مطالب بالا برای نزدیکی ذهن عزیزان با آنچه در نظر حقیر بود عرض شد و نیاز به بازبینی و تصحیح دارد و در صورتی که پیش کسوتان و سایر عزیزان تالار(قدیمی یا جدید - این کار تنها با یاری و همفکری همه اعضا امکان پذیر خواهد بود) مایل به چنین کاری باشند میتوانند نظرات مثبت یا منفی خود را برای تصمیم درست اعلام بفرمایند
    با تشکر و ارادت :
    دامپرور

23. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما DAMPARVAR برای ارسال این پست سودمند:

كاربر كارامد

s_hahroo_z آواتار ها

سلام .
    من 6 ماه هست که آکواريوم دارم و بدون هيچ اطلاعاتی اقدام به خريد آکواريوم کردم .
    شبی که قرار بود فرداش برم و اولين ماهی ها رو انتخاب کنم ، با سايت شما آشنا شدم و از اون موقع سطح علمی من در مورد آکواريوم يک مقدار بالا رفت .
    الان روزی 4 بار به ادمين اين سايت زنگ ميزنم و ازش در مورد آکوارييوم سؤال ميکنم ، و الان 4 تا آکواريوم دارم ، چيزی که ميخواستم بگم :
    تو اين مدت تلفات کم دادم و اگه دادم به جز 4 مورد ، همش بخاطر اشتباهات خودم بود که مهمترين اون رعايت نکردن سيکل ازت بود !!
    به نظر من ، بزرگترين مشکل مربوط به بيماری های ماهی ها ، از همون زمان خريد ماهی هست ، چون فکر ميکنم 80% ماهی ها مريض هستن و فروشنده اون ها رو به خريدار ميده ، اکثراً هم انگل دارن .
    من تاحالا به شخصه نتونستم ماهی رو که مريض بوده رو خوب کنم ، چون به قول شما زمانی متوجه مريضی ميشيم که :
    1 : لکه سفيد ماهی زده باشه و کاملاً مشخص باشه .
    2 : انقدر خودش رو به کف بماله که ما بفهميم .
    3 : دم و باله ها نصف شده باشه تا ما متوجه دم خوره بشيم .
    4 : ...... .
    به نظر من ، مهمترين مورد در ضمينه درمان بيماری ها ، شناخته اون بيماره در مرحله نخست هست و زود بفهميم که ماهی مبتلا به چه بيماری هست .
    مورد بعدی :
    نحوه درمان ها هست ، به نظر من ، يکم گيج کننده هست ، مثلاً :
    حمام ماهی در محلول پرمنگنات اسيد سولفيريک در اندازه 1 در 1000000000 به مدت 1 در 10000000 دقيقه ( مثال :D:D ) ، منی که تازه کار هستم ، اين عدد ها رو ميبينم ، خودم سکته ميکنم چه برسه به اون ماهی . منظور : شفاف بيان شدن نوع درمان .
    در کل :
    زمانی ميتونيم تاپيک خوبی در اين ضمينه داشته باشيم که :
    تجربه ها + عکس از ماهی های مريض و مرده ، در کنار هم باشن ، وگرنه کپی کردن و تايپ کردن موارد درمان از کتاب ها ( همون حمام ماهی ) اصلاً فاييده نداره ، چون خود نويسنده اي که ميخواد اون پست رو در اين سايت بده ، اصلاً آزمايش نکرده ببينه جواب ميده يا نه ، فقط امده اينجا کپی کرده .

من ميگم : آزمون و خطا
    ببخشيد تورو خدا ، من زيادی حرف زدم :( .

25. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما s_hahroo_z برای ارسال این پست سودمند:

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

از ابراز همدری دوستان خوبم آقا شهاب و جناب دامپرور کمال تشکر را دارم چیزی که برای من در این حادثه بسیار ناگوار و غیر قابل تحمل بود نه از دست دادن چند ماهی با ارزش بلکه ناتوانیم در کمک به این موجودات زیبا بود در ابتدای ماجرا بیماری ماهیانم چندان جدی به نظر نمی رسید چرا که علائم خاصی به جز بی حالی در آنها مشاهده نمی شد اما در انتها همین بیماری منجر به مرگ سریعی شد که قابل پیش بینی نبود
    پیشنهاد دوست بسیار خوبم جناب آقای دامپرور بسیار گرانبهاست و می تواند از تکرار چنین حوادثی جلوگیری نماید به نظر بنده در مرحله نخست نگهدارندگان ماهی باید بدانند با چه نوع بیماری روبرو هستند شناسایی نوع بیماری باید به سرعت صورت گیرد چرا که همانطور که شاهد بودید گاهی فرصت چندانی برای مشورت و نظر خواهی وجود ندارد پس پیش از آنکه بیماری به سراغ ماهی ها بیاید بهتر است ما به سراغ بیماری برویم و در شناخت علائم و شیوه های درمان بیماریها قدم برداریم
    به نظر بنده بهتر است دوست خوبمان جناب آقای دامپرور برای تاسیس تاپیک مذکور هر چه زودتر اقدام نمایند و در همین تاپیک برای ما بفرمایند که در بدو امر کدام بیماری مورد کنکاش قراربگیرد تا دوستان دیگر نسبت به جمع آوری اطلاعات و عکس های مربوط به آن بیماری اقدام نمایند و سپس جناب آقای دامپرور به همراه دیگر مدیران با تجربه تالار اطلاعات صحیح را در تاپیک تازه تاسیس قرار دهند
    به نظر می رسد تشخیص اطلاعات صحیح از مهمترین وظایفی است که بر عهده مدیران محترم خواهد بود چرا که شیوه های غلط درمانی خود می توانند سریع تر از بیماری منجر به مرگ ماهی ها شوند دراین مورد به خاطر دارم دوستی برای درمان نوعی بیماری در یکی از تاپیک ها اضافه کردن فلفل قرمز را به آب توصیه کرده بود که چندان معقول به نظر نمی رسید
    نکته مهم دیگر که جناب آقای دامپرور هم به آن اشاره کردند جمع آوری عکس از ماهی های بیمار است که به کاربران در شناخت بیماری ها بسیار کمک خواهد کرد و تابه حال در این تاپیک به آن توجه نشده است
    در آخر از همه دوستان خواهش می کنم بحث بیماری ها را جدی تر بگیرند و برای تاسیس تاپیک مذکور همکاریهای لازم را به عمل آورند به امید روزی که این تاپیک را با اطلاعاتی جامع و مانع در اختیار داشته باشیم

تقاضای راهنمایی :
    از ماهی های بیمار بنده تنها کت فیشی باقی مانده است که به علت نشناختن نوع بیماری از روش های مختلفی ( درست یا غلط ) برای درمان وی استفاده کرده ام یکبار از کپسول تتراسایکلین درآب استفاده کردم یکبار از نمک و بار دیگر از داروی ضد قارچ و هر بار نیز آب را تعویض نمودم به هر حال این ماهی بیچاره که از بد اقبالی گرفتار من شده هنوز زنده است و تنها علامتی که از بیماری در وی قابل توجه است مدفوع بسیار نازک و رقیق شده ای است که از مخرج وی آویزان است چیزی شبیه تار عنکبوت . اگر دوستان در این مورد راهنمایی بفرمایند ممنون می شوم. ضمنا این دوست تازه واردمان آقا رامین ( که همینجا به ایشان خوش آمد می گویم ) چندین ساعت قبل تقاضای کمک و راهنمایی کرده وهمچنان بی پاسخ مانده است از دوستان با تجربه مان خواهش می کنم بنده و ایشان را راهنمایی بفرمایند .

با تشکر
    ویرایش توسط antony : August 6th, 2007 در ساعت 11:41 AM

27. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما antony برای ارسال این پست سودمند:

@@@
    @@@ آفلاين است
    كاربر عالي @@@ آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط رامین ابراهیمی نمایش پست ها
    :confused:من یک ماهی لجنخوار دارم که حدودا" 30 سانتی میشه تقریبا" یه ماهه که خریدمش و سوراخهایی بروی باله ها ی آن وجود دارد و بعضی اوقات نیز خود را به سنگهای آکواریوم میزند ضمنا" آب آکواریومی که آن را از آن خریدم کثیف بود لطفا" من را راهنمایی کنید .
    نترس مشکلی نیستش و میتونی به تمیز کردن آب آکواریومت اون رو به سرو حال ترین کت تبدیل کنی .
    پبه نظر من این ماهی از سخت جون ترین ماهی های آکواریومی هستش و 90% مردن این ماهی به دلیل سرد بودن آب آکواریوم ( به آب سرد خیلی حساس هستش ) و دیگر تغذیه نادرست و آب به آب شدن .
    و یک نکته دیگه که خیلی ها کتشون رو به این دلیل از دست میدن اینه که گیاه آکواریوم را با مواد شوینده میشورن و خوب آن را در آفتاب نگهداری نمیکنن و لجن خوار هم به این دلیل که اون را با دهان میمکه میمیره و شاید هم اصلا هیچ ماهی دیگه ای هم نمیره
    ;)

29. تشکرها از این نوشته :

با سلام به دوست خوب ما جناب رامین ابراهیمی :
    اطلاعات کمی از شرایط تانک و ماهیان شما داریم لذا آنچه به خدمتتان عرض میشود ،احتمال و استنباط شخصی از شرایط شماست.
    الف – احتمال بالا بودن ترکیبات ازته سمی :
    1 – ماهی شما همانطور که فرمودید قیلا در آب کثیف نگهداشته شده بود و غلظت مواد ازته سمی سبب صدمه به وی شده است .حال که به تانک شما انتقال یافته است ،علاوه بر ضعف قبلی استرس جابجایی و عادت به محیط جدید نیز به آن اضافه شده است .لذا اگرآب تانکتان تثبت نشده است(سیکل ازت برقرار نشده)استرس ماهی ادامه یافته و تشدید میشود.در این رابطه توصیه میشود موارد زیر را در نظر بگیرید :
    - بخشی از آب آکواریوم را تعویض کنید (20 درصد)
    - مقدار یک قاشق غذا خوری نمک به حدود 100 لیتر آب اضافه کنید.
    - در صورتی که به زئولیت (آنزیمیت ) دسترسی دارید از آن استفاده کنید.(میتوانید آنرا در فیلتر تان قرار دهید(داخل یک بالشتک توری) یا داخل پارچه ای گذاشته و داخل آکواریومتان آویزان کنید.(به اندازه 3 تا 4 قاشق غذاخوری)
    - تراکم ماهیانتان را کاهش دهید یا در صورتیکه این کار امکانپذیر نیست ،هوادهی تانکتان را موثرتر نمائید.
    - اگر تانکی دارید که آبش قدیمی است(سیکل ازت را طی کرده باشد) از شن بستر آن برای تانک مشکل دارتان میتوانید استفاده کنید یا از فیلتر آن تانک (با اسفنجش بدون این که شسته شود)برای این تانک مشکل دار استفاده کنید.
    ب – احتمال آلودگی انگلی :
    میتوانید از ضد انگل موجود در بازار استفاده کنید.
    طبیعی است که برای استفاده از دارو به این مطلب توجه دارید که در تانکی اجتماعی عمل نشود.و عملیات درمانی را در تانک قرنطینه صورت دهید.

31. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما DAMPARVAR برای ارسال این پست سودمند:

با سلام به دوست خوبم جناب آنتونی
    احتمال بیماری روده ای در ماهی شما محتمل است ، 3 روز از تغذیه آن خودداری کرده و از داروی کلرامفنیکل یک کپسول به ازاء هر 100 لیتر یا قطره استریل چشمی آن به مقدار 5 میلی لیتر(نصف یک قوطی) استفاده کنید.هر روز نیز تعویض آب بفرمایید و فیلترتان ذغال نداشته باشد.چیز دیگر به نظرم نمیرسد.امیدوارم مرا عفو کنید.

33. تشکرها از این نوشته :

كاربر كارامد

s_hahroo_z آواتار ها

سلام .
    سؤال من در مورد رفتار 3 تا ماهی هست :
    1 : يه آذرخش دارم به طول 14 سانت ، زياد شنا ميکنه و همش به صورت مارپيچ شنا ميکنه ، يه دفعه مياد به سمت بالا ، و حدود 4 سانت از سر خودش رو بيرون از آب ميبره و باز ميره تو آب ، اين رفتار هر 10 دقيقه يک بار تکرار ميشه .
    2 : يه لجن خوار من هم همين کار رو ميکنه ، ولی هر 30 دقيقه يک بار ( تقريباً ) به سرعت مياد بالای آب و سرش رو ميکنه بيرون و باز ميره ته آب .
    توضيح : ماهی های شماره 1 و 2 ، دو روز پيش 4 ساعت بدون پمپ هوا بودن و همه مردن جز اين 2 ماهی ، آيا علت اين کارشون همين مسئله هست و به آب شش هاشون صدمه خورده ؟ اگه جواب مثبت هست ، راه حل چيه ؟ اصلاً شايد طبيعی باشه ؟
    3 : يه آروانا سيلور دارم تقريباً 16 سانتی ، امروز متوجه شدم زمانی که روی آب هست ، قسمت عقب ماهی به سمت پايين هست و صاف نيست ، مثل اين ميمونه که دمش به سمت پايين باشه ، بعضی وقت ها صاف هست بعضی وقتها به سمت پايين ، چرا ؟ 5 روز هست آمده تو اين آکواريوم و هنوز هيچی نخورده ( غذا زنده + دل + تترا آروانا ) ، طبيعی هست ؟

@@@
    @@@ آفلاين است
    كاربر عالي @@@ آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط s_hahroo_z نمایش پست ها
    سلام .

سؤال من در مورد رفتار 3 تا ماهی هست :
    1 : يه آذرخش دارم به طول 14 سانت ، زياد شنا ميکنه و همش به صورت مارپيچ شنا ميکنه ، يه دفعه مياد به سمت بالا ، و حدود 4 سانت از سر خودش رو بيرون از آب ميبره و باز ميره تو آب ، اين رفتار هر 10 دقيقه يک بار تکرار ميشه .
    2 : يه لجن خوار من هم همين کار رو ميکنه ، ولی هر 30 دقيقه يک بار ( تقريباً ) به سرعت مياد بالای آب و سرش رو ميکنه بيرون و باز ميره ته آب .
    توضيح : ماهی های شماره 1 و 2 ، دو روز پيش 4 ساعت بدون پمپ هوا بودن و همه مردن جز اين 2 ماهی ، آيا علت اين کارشون همين مسئله هست و به آب شش هاشون صدمه خورده ؟ اگه جواب مثبت هست ، راه حل چيه ؟ اصلاً شايد طبيعی باشه ؟
    3 : يه آروانا سيلور دارم تقريباً 16 سانتی ، امروز متوجه شدم زمانی که روی آب هست ، قسمت عقب ماهی به سمت پايين هست و صاف نيست ، مثل اين ميمونه که دمش به سمت پايين باشه ، بعضی وقت ها صاف هست بعضی وقتها به سمت پايين ، چرا ؟ 5 روز هست آمده تو اين آکواريوم و هنوز هيچی نخورده ( غذا زنده + دل + تترا آروانا ) ، طبيعی هست ؟
    در مورد پولی اینکه بعضی موقع ها کله خودش رو از آب بیرون میاره طبیعی هستش و اما کت .
    به نظر من میتونه به علت کثیف بودن آب آکواریوم و در نتیجه کمبود هوا در آکواریوم باشه و شما باید مقداری از آب آکواریومتون با آب تمیز جایگزین کنید و هوا دهی را بیشتر کنید .
    و در مورد آروانا من فکر میکنم به دلیل ضعیف شدن ماهی باشه و حتی به علت استرس که روی ماهی وجود داره و اینکه بعضی موقع ها این کار رو میکنه میتونه دلیل محکم تری برای اسرس ماهی باشه
    با تشکر سعید
    ;)

36. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما @@@ برای ارسال این پست سودمند: