تاریخ امروز :
تالار های نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.

آخرین ارسالهای انجمن
صفحه 15 از 15 نخستنخست ... 51112131415
نمایش نتایج: از 281 به 296 از 296

بیماریهای ارتوپدی، اسکلتی و عضلانی

 1. #281
  مراد احمدی آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  نوشته ها
  9
  تشکر
  0
  تشکر شده 8 بار در 6 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض پارگی منیسک چیست و چگونه درمان میشود

  منیسک یک قطعه بافت فیبری C شکل از جنس غضروف است که در مفصل زانو وجود دارد و بعنوان حائل بین استخوان ها و محافظ مفصل عمل می کند. منیسک همچنین بعنوان یک سیستم جاذب ضربه عمل می کند، به روان سازی مفصل کمک می نماید، و باز و بسته شدن مفصل را تسهیل می نماید.

  ● علل :
  پارگی منیسک بیشتر از پیچش یا خم شدن بیش از حد مفصل ناشی می شود. پارگی منیسک در جوانان به دو صورت زیر است که همه آنها به صورت یک شکاف طولی شروع می شوند . در صورتی که شکاف در تمام طول منیسک ادامه یابد پارگی دسته سطلی ایجاد می شود که در آن قطعات حاصله به هم چسبیده باقی می مانند. این شایعترین نوع پارگی است .
  در این پارگی قطعه مرکزی به سمت میانی مفصل جابجا می شود . در نتیجه کوندیل استخوان ران ( کوندیل = یک برآمدگی استخوانی در انتهای تحتانی استخوان ران می باشد ) از طریق شکاف منیسک روی سطح مفصلی استخوان درشت نی می چرخد . کوندیل استخوان ران به شکلی است که در هنگام راست شدن زانو ، بیشترین فضای مفصل را اشغال می کند . بنابراین با جابجائی قطعه دسته سطلی فضا محدود شده و زانو بطور کامل باز نمی شود به این پدیده، قفل شدن مفصل می گویند . در صورتی که پارگی طولی به کناره مقعرمنیسک امتداد یابد یک زائده پایه دار ایجاد می شود . اگر در خلف باشد پارگی شاخ خلفی نامیده می شود .
  اگر پارگی در قدام باشد پارگی شاخ قدامی نامیده می شود . یک نوع پارگی هم در طی عمل جراحی توسط جراح ایجادمی شود که پارگی عرضی نامیده می شود .
  منیسکها رگ خونی ندارند بنابراین در هنگام پارگی آنها ، خونریزی داخل مفصلی ایجاد نمی شود . اما مایع مفصلی در پاسخ به صدمه وارد شده ترشح می شود که باعث ورم مفصل می شود . احتمالاً پارگیهای منیسک به این علت که قطعات حاصل توسط این مایع جدا شده خودبخود ترمیم نمی یابند .

  ● علائم :
  ▪ در زمان آسیب یک “صدای ترکیدن ” ایجاد می شود
  ▪ درد مفصل
  ▪ درد زانو
  ▪ به نظر می رسد درد در فضای بین استخوانها ست
  ▪ با وارد آوردن فشار آرام به مفصل بدتر می شود
  ▪ گیر کردن مکرر زانو
  قفل شدن مفصل

  ● علائم مربوط به پارگی منیسک داخلی :
  معمولاًسن بیمار ۱۸-۴۵ سال است . شرح حال بیمار خصوصاً در پارگی دسته سطل (Bucket handle ) اختصاصی می باشد . بدنبال یک ضربه به زانو بیمار بر زمین افتاده و درد قسمت داخلی مفصل ایجاد می شود . پس او قادر به ادامه فعالیتیکه انجام می داده نیست و یا به سختی آنرا انجام می دهد . در ضمن بیمارتوانایی راست کردن کامل زانویش را ندارد . روز بعد متوجه ورم تمام زانو میشود در این وضعیت بیمار مجبور به استراحت می شود پس از ۲ هفته تورم کاهش یافته و بیمار می تواند زانو را راست نموده و فعالیتهای خود را از سربگیرد . پس از چند هفته و حتی ماهها زانو در هنگام یک حرکت پیچشی ناگهانی مجدداً دچار درد و بدنبال آن تورم می شود ، چنین مسأله ای مکرراً اتفاق میافتد .

  ● علائم مربوط به پارگی منیسک خارجی :
  علائم بسیار شبیه نوع قبل می باشند ، اما در اغلب موارد از شدت کمتری برخودار می باشد . محل درد بیشتر در قسمت خارجی مفصل می باشد .

  ● تشخیص :
  برای رسیدن به تشخیص توجه به علائم بالینی بسیار حائز اهمیت است . پزشکان پس از شک به پارگی منیسک برای اثبات تشخیص از آرتروگرافی ( ماده حاجب را به داخل مفصل تزریق نموده سپس با اشعه X عکس می گیرند ) و آرتروسکوپی ( با یک آندوسکوپ مخصوص داخل مفصل را می بیند ) استفاده می کنند .
  پزشک تست مک موری را انجام خواهد داد. برای این تست ،شما به پشت می خوابید در حالیکه پاشنه پای صدمه دیده همراه ساق پای شما خم می باشد. فشار توسط دست تراپیست به قسمت خارجی پا اعمال می شود،و در حالیکه پا به سمت داخل می چرخد ساق راست میگردد(چرخش داخلی). درد یا تیک روی قسمت داخلی مفصل به معنی پارگی منیسک داخلی(مدیال) پا می باشد.
  برای تست فشاری آپلی، پزشک شما را به پشت درحالیکه زانو ۹۰ درجه خم شده ،می خواباند. پای شما را با دو دستش می گیرد وآنرا به خارج می چرخاند(چرخش خارجی)،در حالیکه نیرویی رو به پایین به پاها اعمال می شود. زانو و ران پزشک برای نگه داشتن پاهای شما بکار می رود. درددر قسمت داخلی مفصل ممکن است دلیل بر پارگی منیسک داخلی (مدیال) باشد.
  تست بالوتمان برای افیوژن مفصلی (مایع مفصلی بیش از حد) در پارگیهای منیسک مثبت می شود،که دلیل بر تورم ناشی از تجمع مایع اطراف مفصل است.
  سایر تستها دال بر پارگیهای منیسک شامل:
  ▪ ام آی آر زانو
  ▪ تصویر برداری ساده از زانو

  ● کمکهای اولیه :
  هدف درمان کاهش علائم و محافظت مفصل از آسیب بیشتر در حین بهبودی است.
  تحمل کامل وزن امکان پذیر نیست(بیمار ممکن است نیاز به استفاده از عصای زیر بغل داشته باشد).یک تثبیت کنندۀ زانو اغلب برای جلوگیری از آسیب بیشتر به زانو استفاده می شود.یخ برای کاهش تورم مفید است، و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) برای کاهش درد و تورم تجویز می شوند.
  فعالیت فیزیکی در حد توان بلامانع است .فیزیوتراپی برای بازیافتن قدرت مفصل و ساق بایدانجام شود. اگر صدمه حاد باشد ،یا فعالیت زیاد داشته باشید،آرتروسکوپی زانو (جراحی) ممکن است نیاز باشد.سن روی درمان مؤثر است. بیماران جوان به احتمال زیاد بدون جراحی مشکل خواهند داشت.

  ● احتیاطات :
  ▪ نباید در صورت وجود درد همه وزنتان را روی ساق پا وارد کنید.
  ▪ با پزشک خود تماس بگیرید اگر :
  ـ علائم پارگی منیسک بعد از ضربه به زانو ایجاد شود.
  ـ برای یک پارگی منیسک درمان شده و متوجه افزایش ناپایداری در زانویتان شده اید،اگر درد و تورم پس از فروکش کردن اولیه مجدداً برگشته است ،یااگر آسیب با گذشت زمان بهبود نیافته است.
  ـ زمانی که مجدداً به زانوی خود آسیب وارد کردید

  ● پیشگیری:
  از روشهای مناسب حین ورزش یا بازی استفاده کنید. بسیاری موارد پارگی منیسک قابل پیشگیری نیست.

  ● درمان :
  ابتدا بصورت غیر جراحی: استفاده از مدالیته ها(دستگاههای) فیزیوتراپی و سپس درصورت عدم جواب درمان جراحی که درمان صحیح پس از اثبات تشخیص برداشتن تمام منیسک می باشد . با پیشرفت تکنولوژی پزشکی امروز به جای شکافتن زانو ازآرتروسکوپی برای خارج کردن منیسک پاره شده استفاده می نمایند .

  ● عواقب عدم درمان پارگی منیسک :
  در صورت عدم درمان ، منیسک پاره شده ساختمان مفصل را بر هم زده ایجاد سائیدگی زانو می نماید . با این وجود سال ها پس از عمل جراحی و برداشتن منیسک سائیدگی مفصل زانو گزارش شده است

 2. #282
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,175 بار در 4,354 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

 3. #283
  مراد احمدی آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  نوشته ها
  9
  تشکر
  0
  تشکر شده 8 بار در 6 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض آسیب رباط صلیبی قدامی

  مقدمه
  درد زانو و آسیبهای ورزشی زانو در ورزشکاران شایع است. زانو بعد از مچ پا شایع ترین محل صدمات ورزشی است. صدمات رباط صلیبی قدامی یکی ازعلل شایع زانو درد حاد و مزمن است. جراحات این رباط مهم زانو عمدتاً ناشی از کاهش ناگهانی سرعت در هنگام دویدن و صدمات ورزشی تماسی که جزء چرخشی روی زانو دارند می باشد. همچنین ورزشهای تماسی می توانند ثانویه به کشیده شدن زانو, اعمال نیروهایی از سمت خارج به داخل زانو و یا باز شدن بیش از اندازه زانوسبب صدمه دیدگی رباط صلیبی قدامی شوند.
  صدمه دیدگی رباط صلیبی قدامی در سطح یکسانی از فعالیت در زنان بیشتر رخ می دهد و درصد قابل ملاحظه ای از صدمات زانو را تشکیل میدهد. حداقل 50% ازافراد با آسیب رباط صلیبی قدامی دچار آسیب همراه در منیسک زانو می شوند که منیسک خارجی مستعدتر به آسیب دیدگی است (البته در آسیب دیدگی حاد). در آسیب های مزمن رباط صلیبی قدامی معمولاً منیسک داخلی است که دچار آسیب همراه می شود. سالانه درآمریکا 95000 پارگی رباط صلیبی قدامی گزارش می شود. رباط صلیبی قدامی زانو برای پایداری مفصل زانو در هنگام دویدن, پرتاب پا و ... بسیار حیاتی است .زانویی با آسیب دیدگی رباط صلیبی قدامی بسیار برای صدمه دیدگی در منیسک و تغییرات تخریبی ( آرتروز ) مستعد است.


  شیوع
  در آمریکا سالیانه 200000 آسیب مرتبط با رباط صلیبی قدامی ایجاد می گردد که 95000 مورد آن پارگی رباط صلیبی قدامی است. همچنین سالیانه حدود 100000 بازسازی رباط توسط جراحی انجام می شود. بروز آسیب به این رباط در ورزشهایی مثل فوتبال, بسکتبال و اسکی بیشتر است. همچنین احتمال ایجاد این آسیب در زنان 7/9- 5/2 برابر مردان است ( در سطح یکسانی از فعالیت )


  آناتومی کاربردی

  رباط صلیبی قدامی در عقب به لبه خلفی داخلی کندیل خارجی ران اتصال دارد سپس در داخل کپسول مفصل زانو به سمت پائین, جلو و داخل رفته کمی پهن تر شده و به حفره ای در جلو و خارج استخوان درشت نی اتصال می یابد.
  این رباط دو باند دارد. باند جلویی داخلی که در هنگام خم شدن زانو کشیده و در هنگام باز شدن زانو شل است و باند خلفی خارجی که در هنگام باز شدن زانو کشیده و در هنگام خم شدگی زانو شل است. رباط صلیبی قدامی از شاخه خلفی عصب مربوط به درشت نی عصب می گیرد و سبب ایجاد حس عمقی در زانو می شود.

  بیومکانیک ورزشی
  85% از مقاومت در مقابل حرکت به جلوی استخوان درشت نی نسبت به استخوان ران را در محل مفصل زانو, رباط صلیبی قدامی تامین می کند و سبب پایداری زانو در هنگام ایست ناگهانی می شود. حداکثر مقاومت رباط صلیبی قدامی زمانی است که زانو در حالت کاملاً باز قرار دارد. همچنین رباط صلیبی قدامی در محدود کردن میزان چرخش درشت نی هم نقش دارد و هنگامی که زانو کاملاً باز است در مقابل نیروهای وارد به زانو از داخل و خارج زانو را محافظت می کند و پایداری آنرا به کمک رباطهای جانبی زانو حفظ می کند.
  هنگامی که رباط صلیبی قدامی صدمه ببیند ترکیبی از حالت حرکت به جلوی درشت نی نسبت به ران و چرخش به خارج و داخل بیش از حد استخوان درشت نی رخ می دهد. متوسط قدرت رباط صلیبی قدامی در برابر کشش حدود 2160 نیوتن می باشد که این مقدار بطور قابل ملاحظه ای کمتر از متوسط توان رباط صلیبی خلفی و تقریباً نصف رباط جانبی داخلی زانو است.

  شرح حال
  با یک شرح حال مناسب که تاکید آن بر مکانیسم آسیب و شناسایی آسیب های احتمالی قبلی است و معاینه مناسب می توان در اغلب موارد آسیب رباط صلیبی قدامی را تشخیص داد.

  در ورزشهای غیر تماسی: یک صدای تق همراه با آسیب رباط شنیده شده یا خیر. معمولاً این صدا هنگامی که فرد ناگهان تغییر مسیر داده یا ناگهان در هنگام دویدن ایستاده است و یا در هنگام افتادن روی پا بعد از پرش شنیده شده و بدنبال آن التهاب ایجاد شده است. - در خلال چند ساعت خون در مفصل تجمع پیدا کرده است. - فرد معمولاً نتوانسته است بخاطردرد و تورم یا ناپایداری زانو به فعالیت ادامه دهد.

  در ورزشهای تماسی و ضربات با انرژی بالا: این صدمات رباط صلیبی قدامی معمولاً با آسیب دیدگی سایر رباطهای زانو یا منیسک ها همراهی دارد - اعمال یک نیروی شدید از سمت خارج به داخل به زانو می تواند منجر به یک سه گانه آسیب دیدگی شامل آسیب صلیبی قدامی, آسیب رباط جانبی داخلی زانو و آسیب تاخیری منیسک داخلی شود.


  معاینه بالینی

  • مشاهده دقیق زانو برای بررسی تجمع مایع یا تغییر شکل استخوانی ( شکستگی احتمالی ) طبق تحقیقات انجام شده در آسیب استخوانی تجمع سریع مایع در مفصل 72% ارتباط با آسیب رباط صلیبی قدامی دارد.
  • معاینه دامنه حرکات مفصل زانو بخصوص بازشدن کامل زانو که اگر نشود امکان آسیب همراه در منیسک را مطرح می کند.
  • لمس ساختارهای استخوانی امکان دارد منجر به شناسایی شکستگی استخوان درشت نی شود.
  • لمس خطوط مفصلی زانو برای ارزیابی آسیب احتمالی منیسک ها لازم است. همچنین باید رباطهای جانبی زانو معاینه شوند.
  • انجام Lachman test بعد از رفع یا کاهش درد بیمار باید برای ارزیابی رباط صلیبی صورت گیرد به این صورت که فرد روی تخت خوابیده و زانو را در وضعیت خم شدگی 20 تا 30 درجه قرار می دهیم با دست چپ ران را می گیریم و با دست راست پشت قسمت فوقانی ساق را به جلو و طرف خود می کشیم. چنانچه در سمت آسیب دیده مقدار جابجا شده به جلو نسبت به سمت سالم در پای دیگر بیش از 3 میلی متر باشد غیر عادی است و نمایانگر آسیب است.
  • انجام تست Ant.drawer test بخاطر اسپاسم عضلات پشت ران که تست را متاثر می کند کمتر قابل اعتماد است. برای انجام تست بیمار به پشت خوابیده و زانوها را در وضعیت خم شدگی 90 درجه قرار می دهد. معاینه گر جلوی وی نشسته و با دو دست پشت قسمت زیر زانو را می گیرد و ساق را به سمت خود می کشد و در آسیب رباط صلیبی قدامی استخوان درشت نی جلو می آید

  علل آسیب دیدگی
  ورزشهای پر خطر برای آسیب دیدگی رباط صلیبی قدامی : ورزشهای فوتبال, اسکی, بسکتبال و بیسبال مسئول 78% از جراحات مرتبط با ورزش رباط صلیبی قدامی هستند.
  جنس : صدمات ورزشی زنان در زمینه پارگی رباط بیشتر می باشند.
  کفش ورزشی: کفش های ورزشی که کناره های آنها سفتتر و محکمتر از وسط کف آنها می باشد بیشتر فرد را مستعد صدمه دیدگی ورزشی می کند.

  درمان

  مرحله حاد
  چنانچه جراحی لازم باشد معمولاً آنرا 3 هفته به تاخیر می اندازند تا التهاب کاهش یافته و از عوارضی مثل خشکی مفصل بدنبال جراحی سریع جلوگیری شود. باید در این سه هفته عضلات جلو و عقب ران و دامنه حرکتی مفصل زانو تقویت و زیاد شود که این امر می تواند به کاهش تجمع مایع مفصلی و بدست آوردن سریع توان عضلانی بعد از عمل کمک کند. برای تصمیم به جراحی توجه به چند فاکتور مهم است مثل سطح فعالیت ورزشی قبل از صدمه دیدگی , صدمات همراه , تمایل برای ادامه همان رشته ورزشی و میزان شلی مفصل زانو.
  جراحی می تواند بصورت ترمیم داخل یا خارج مفصلی رباط صلیبی قدامی باشد, در روش داخل مفصلی توسط روش آرتروسکوپی رباط پاره شده را بصورت اولیه یا با استفاده از رباط زیر کشکک ترمیم می کنند. در روش خارج مفصلی هم با استفاده از بخشی از نوار فیبری خارج ران به نام ایلیو تیبیال تراکت زانو را در سمت خارجی در بیرون سطح مفصلی پایدار می کنند. انتخاب بین این دو روش بسته به نظر جراح دارد و امری تخصصی است. درمان غیر جراحی پارگی معمولا برای افراد مسن و آنهایی که قصد پرداختن به ورزش های شدید و رقابتی را ندارند در نظر گرفته می شود.

  مرحله بهبودی
  - فاز اول: دو هفته اول بعد از جراحی را شامل می شود و هدف در آن رسیدن به بازشدگی کامل زانو ( Full extension ) و حفظ قدرت عضلانی عضله چهارسر رانی و کاهش تورم و نیز توانایی خم کردن زانو در حد نود درجه است.
  - فاز دوم: هفته سوم تا پنجم بعد از عمل را شامل می شود و هدف در آن حفظ توانایی باز کردن کامل زانو و افزایش میزان خم شدن زانو به بیش از 90 درجه تا رسیدن به خم شدگی کامل زانو است.
  - فاز سوم: هفته ششم را شامل می گردد و هدف در آن افزایش قدرت و سفتی عضلانی است و بدنبال این مرحله به آرامی به ورزش باز می گردیم.بدون انجام تمرینات کافی در دوره بعد از جراحی, بازگشت به ورزش به زمانی معادل ۹-۶ ماه نیاز دارد.

 4. تشکرها از این نوشته :


 5. #284
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,175 بار در 4,354 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

 6. تشکرها از این نوشته :


 7. #285
  papilo آواتار ها
  papilo آفلاين است کاربر معمولي
  شعاری نیست بی شعاری ام آرزوست
  تاریخ عضویت
  Nov 2007
  سن کاربر
  29
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  74
  تشکر
  131
  تشکر شده 216 بار در 59 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  اطلاعات مفیدی بود

 8. تشکرها از این نوشته :


 9. #286
  mahtabi آواتار ها
  mahtabi آفلاين است همکار قدیمی بخش اخبار و سایر گفتگو ها
  تاریخ عضویت
  Feb 2007
  سن کاربر
  دیگه چیزی به رفتن نمونده
  نوشته ها
  4,585
  تشکر
  6,171
  تشکر شده 13,320 بار در 5,606 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  منبع متن: http://www.prin.ir/

  با تشکر فریبا
  من هنوز ایمان دارم مادرم را خواهم دید
  وقتی تمام دیوار بیمارستان تیتر زده اند : آی ... سی .... یو
  این فشار ها که به خونت می آیند ،
  تمام رگ هایم از بهشت متنفر می شوند
  که زیر پایت را خالی می کنند ...
  " هومن شریفی "


 10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mahtabi برای ارسال این پست سودمند:


 11. #287
  مراد احمدی آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  نوشته ها
  9
  تشکر
  0
  تشکر شده 8 بار در 6 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض آرتروز چیست

  یکی از بیماریها که در یکی دو دهه اخیر نام آن زیاد به گوش می خورد بیماری آرتروز است. این بیماری که در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. از شایعترین بیماریهای مفصلی به شمار می آید. عوامل متعددی در روند بیماری آرتروز موثرند. عواملی مثل جنسیت، نژاد، وراثت یا نحوه زندگی افراد.
  آمار مبتلایان به بیماری آرتروز در قاره آسیا بیشتر از سایر نقاط دنیاست.

  اسکلت بدن ما از استخوان های متعددی تشکیل شده است. هر کدام از اعضای بدن استخوانهای مخصوص خود را دارد. گاه این استخوانها از اعضا درونی بدن محافظت می کنند مثل استخوانهای قفسه سینه که از قلب و شش ها مراقبت می کنند و تقریبا" ثابت و بی حرکت هستند و گاه نقش حرکتی بر عهده دارند، مثل استخوانهای دست یا پا که با کمک عضلات چسبیده به آنها حرکت می کنند. در فاصله بین یک استخوان تا استخوان بعدی مفصل قرار گرفته است.

  مفصل ها مثل لولا عمل می کنند. استخوانها روی مفصل ها می چرخند، بدین ترتیب حرکت در یک عضو میسر می شود. سطح مفصل که با استخوان در ارتباط است با لایه لغزنده ای بنام غضروف پوشیده شده است. لغزندگی سطح غضروف چرخش استخوان روی مفصل را ممکن می کند. با گذشت زمان و سپری شدن عمر سطح مفاصل یا همان غضروف دچار سائیدگی و از بین رفتگی می شود. با کم شدن لغزندگی، حرکت یا چرخش استخوانها روی مفاصل با درد همراه می شود. بیماری آرتروز بیماری است که در آن سطح مفصل یا همان غضروف به شدت آسیب دیده و تا حد زیادی از بین رفته است.

  به همین جهت چرخش یا حرکت استخوان روی مفصل با درد شدید همراه است. درد با شروع حرکت آغاز می شود و با استراحت بهبود می یابد. از بین رفتن غضروف در بیماری آرتروز تنها به علت پیری نیست. عوامل متعددی می توانند موجب سائیدگی سطح مفصل و بروز بیماری آرتروز شوند. کار و فعالیت شدید بدنی، اضافه وزن یا ورزشهای سنگین از جمله این موارد هستند.

  مفاصل استخوانهای زانو و مفاصل استخوانهای لگن بیشتر از سایر مفاصل دچار فرسایش و سائیدگی می شود به همین جهت آرتروز در این مناطق شایع تر است. اما احتمال بروز آرتروز در هر یک از بندها یا همان مفصل های بدن وجود دارد. به عنوان مثال آرتروز انگشتان که در تایپیست ها شایع است.
  سیر بیماری در افراد مختلف متفاوت است و کاملا" به نحوه زندگی فرد وابسته است. متاسفانه هیچ راهی برای ترمیم غضروف فرسوده و از بین رفته وجود ندارد. پیشرفت بیماری آرتروز موجب خشک شدن عضو می شود

  پزشکان تاکید می کنند افراد مبتلا به آرتروز علاوه بر انجام کارهای روزمره به نرمشهای سبک بپردازند. درمان بیماری آرتروز سخت است. برای کاهش درد بیمار باید بطور مداوم از داروهای ضدالتهابی استفاده کند.
  نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد که وجود مکمل های غذایی مانند مواد غذایی سرشار از کلسیم و منیزیم فرسایش غضروف را به تأخیر می اندازد. شیر و لبنیات حاوی این مواد هستند. تغذیه صحیح بخصوص در سنین رشد موجب نیرومند شدن استخوان بندی اسکلت می شود.

  در موارد آرتروز و ساییدگی شدید مفصل ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد. معمول ترین اعمال جراحی که برای آرتروز بکار برده میشود تعویض مفصل ران و تعویض مفصل زانو است.

  دوست عزیز این چندمین باره دارم تذکر میدم لطف کنین منبع رو ذکر کنید بخصوص که لینک هم هست این برای سایت دردسر میشه دفعه بعد پست بدون منبع پاک خواهد شد
  ویرایش توسط ghorobfarda : April 14th, 2012 در ساعت 07:07 PM

 12. تشکرها از این نوشته :


 13. #288
  مراد احمدی آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  نوشته ها
  9
  تشکر
  0
  تشکر شده 8 بار در 6 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض شکستگی انگشت دست

  کف دست ۵ استخوان نسبتا بلند دارد که از یک طرف با مچ دست مفصل شده و از طرف دیگر به انگشتان منتهی می شوند. انگشتان دست و پا هر یک سه بند دارند، جز شست که دارای دو بند است. حال اگر در اثر ضربه ای استخوان انگشت دست یا پا دچار شکستگی شود علائم مختلفی بروز خواهد کرد.

  در شکستگی انگشت دست، دردی ایجاد خواهد شد که با حرکت انگشت آسیب دیده بر شدت آن افزوده می شود. معمولا در این شکستگی، استخوان تغییر شکل یافته و تورم و کبودی بعد از مدتی عارض می شود.  اقدامات اولیه

  در صورت وجود شکستگی باز و یا زخم باز، خونریزی را کنترل و حلقه یا انگشتر را خارج سازید. در مرحله بعد زخم را پانسمان، بانداژ و آتل بندی کنید. از مصدوم بخواهید که مچ دست آسیب دیده را ثابت نگه دارد و برای کاهش درد، تورم و خونریزی احتمالی دستش را کمی بالاتر از سطح قلب قرار دهد.

  شکستگی انگشت مانند هر شکستگی دیگر باید بیحرکت شود. در شکستگی یک انگشت می توانید از انگشت کناری به عنوان آتل استفاده کنید. اما در صورتی که چند انگشت شکسته، میان انگشتان و اطراف دست را با پارچه و پنبه به آرامی بپوشانید. از یک تخته یا مقوای ضخیم که به بزرگی و وسعت کف دست است و مفصل مچ را می گیرد استفاده کرده و دست را روی آن بگذارید. توسط چند باند کم عرض دست را روی آتل ثابت کنید. برای انگشتان پای آسیب دیده نیز این اقدامات را انجام دهید و مصدوم را به مراکز درمانی برسانید.  چگونه حلقه یا انگشتر را از دست آسیب دیده خارج کنیم

  گاهی یک انگشت در اثر ضربه به قدری متورم می شود که نمی توان به راحتی حلقه یا انگشتر را از آن خارج کرد. این مشکل زمانی جدی و خطرناک می شود که حلقه جلوی جریان خون انگشت را مسدود کند.

  در این موارد انگشت را با روغن، گریس، کره یا یک ماده چرب آغشته و سعی کنید حلقه را خارج سازید. در غیراین صورت برای چند دقیقه انگشت آسیب دیده را در آب سرد فرو برده یا روی آن کیسه یخ بگذارید تا از تورم آن کاسته شود.
  در صورت شکست روش فوق، نترسید، انگشت را به ملایمت از سمت نوک به سمت دست ماساژ دهید تا التهاب منتشر و به سمت بالا حرکت کند حال انگشت را چرب و دوباره تلاش کنید.


  منبع : www.iranorthoped.ir و www.aftabir.com

 14. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما مراد احمدی برای ارسال این پست سودمند:


 15. #289
  مراد احمدی آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  نوشته ها
  9
  تشکر
  0
  تشکر شده 8 بار در 6 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض در رفتگی مفصل چیست

  در این‌ نوع‌ آسیب‌های‌ مفصلی‌، استخوان‌ها به‌طور كامل‌ یا نسبی‌ از محل‌ خود خارج‌ می‌شوند. دررفتگی‌ مفصل‌ در اثر نیروی‌ شدیدی‌ كه‌ استخوان‌ را به‌ یك‌ وضعیت‌ غیرطبیعی‌ منحرف‌ می‌كند یا در اثر انقباض‌ شدید عضلات‌ روی‌ می‌دهد.

  این‌ آسیب‌ كه‌ شدیداً دردناك‌ است‌، اغلب‌ شانه‌، فك‌ یا مفاصل‌ انگشتان‌ یا شست‌ را گرفتار می‌كند. دررفتگی‌ ممكن‌ است‌ با پارگی‌ رباط‌ ها و رگ‌ به‌ رگ‌شدگی‌ها و پیچ‌خوردگی‌ها یا صدمه‌ به‌ غشاهای‌ سینوویالی‌ (كه‌ سطح‌ داخلی‌ كپسول‌ مفصلی‌ را می‌پوشانند) همراه‌ باشد. در برخی‌ موارد، دررفتگی‌ مفصل‌ می‌تواند عواقب‌ جدی‌ به‌ دنبال‌ داشته‌ باشد.

  اگر مهره‌های‌ ستون‌ فقرات‌ دچار دررفتگی‌ شوند، ممكن‌ است‌ نخاع‌ آسیب‌ ببیند. دررفتگی‌ مفصل‌ شانه‌ یا مفصل ران می‌تواند به‌ اعصاب‌ اصلی‌ اندام‌ها صدمه‌ برساند و منجر به‌ فلج‌ شود. دررفتگی‌ شدید هر مفصلی‌ ممكن‌ است‌ به‌ شكستگی‌ استخوان‌های‌ آن‌ مفصل‌ نیز منتهی‌ شود. در بسیاری‌ از موارد، افتراق‌ دررفتگی‌ از شكستگی‌ بسته‌ ممكن‌ است‌ مشكل‌ باشد. اگر ذره‌ای‌ شك‌ داشتید، آسیب‌ را با فرض‌ شكستگی‌ درمان‌ كنید.

  تشخیص

  ممكن‌ است‌ موارد زیر وجود داشته‌ باشند:

  • درد شدید و اشكال‌ در حركت‌ دادن‌ محل‌ آسیب‌ دیده‌
  • تورم‌ و كبودی‌ در اطراف‌ مفصل‌
  • كوتاه‌ شدن‌، تا شدن‌ یا پیچ‌ خوردن‌ محل‌ آسیب‌دیده


  اهداف

  • ممانعت‌ از جابه‌جایی‌ محل‌ آسیب‌دیده‌
  • فراهم‌ كردن‌ شرایط‌ انتقال‌ به‌ بیمارستان‌ به‌طوری‌ كه‌ طی‌ انتقال‌، اندام‌ آسیب‌دیده‌، با حفظ‌ راحتی‌ مصدوم‌، ثابت‌ نگه‌ داشته‌ شود.  احتیاط

  سعی‌ نكنید استخوان‌ دررفته‌ را به‌ حفره‌ خود برگردانید چون‌ این‌ كار ممكن‌ است‌ شدت‌ آسیب‌ را افزایش‌ دهد.
  قبل‌ از محكم‌ شدن‌ و ثابت‌ كردن‌ بخش‌ آسیب‌دیده‌، از حركت‌ دادن‌ مصدوم‌ خودداری‌ كنید؛ در غیر این‌ صورت‌، مصدوم‌ در معرض‌ خطر خواهد بود.
  مصدوم‌ را از خوردن‌، نوشیدن‌ یا سیگار كشیدن‌ منع‌ كنید، چون‌ ممكن‌ است‌ نیاز به‌ بی‌هوشی‌ عمومی‌ داشته‌ باشد.

  1- به‌ مصدوم‌ توصیه‌ كنید كه‌ بی‌حركت‌ بماند. قبل‌ از بی‌حركت‌ كردن‌ بخش‌ آسیب‌دیده‌، آن‌ را در وضعیتی‌ كه‌ كاملاً برای‌ مصدوم‌ راحت‌ باشد، ثابت‌ نگه‌ دارید.

  2- بخش‌ آسیب‌دیده‌ را به‌ كمك‌ یك‌ لایه‌ پوششی‌، باند و آویز بی‌حركت‌ كنید. به‌منظور استحكام‌ بیشتر، با استفاده‌ از باند، قسمت‌ آسیب‌دیده‌ را به‌ یك‌ قسمت‌ سالم‌ از بدن‌ ببندید.

  3- شرایط‌ انتقال‌ مصدوم‌ به‌ بیمارستان‌ را مهیا كنید. در صورت‌ بروز شوك‌، به‌ درمان‌ آن‌ بپردازید. علایم‌ حیاتی‌ (سطح‌ پاسخ‌دهی‌، نبض‌ و تنفس‌) را كنترل‌ و ثبت‌ كنید.

  4- هر 10 دقیقه‌، گردش‌ خون‌ را در نواحی‌ پایین‌تر از محل‌ باندپیچی‌ كنترل‌ كنید . در صورتی‌ كه‌ گردش‌ خون‌ مختل‌ شده‌ است‌، باند را شل‌ كنید.

  منبع : تازه های دنیای طب و www.iranorthoped.ir

 16. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما مراد احمدی برای ارسال این پست سودمند:


 17. #290
  مراد احمدی آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  نوشته ها
  9
  تشکر
  0
  تشکر شده 8 بار در 6 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض شکستگی های مچ دست

  با افزایش سن و تحلیل قوای بدنی، پوكی استخوان یك پروسه طبیعی است كه به دنبال آن شكستگیهایی در نواحی مختلف بدن رخ میدهد كه از این میان شكستگی مچ دست شایعترین نوع شكستگیها محسوب میشود.

  هنگام زمین خوردن، مچ دست بیشترین آسیب را می بیند و مهم ترین علت صدمه به آن این است که فرد به طور ناگهانی روی کف دست سقوط می کند. گاهی استخوان های نزدیک مچ دست هم دچار شکستگی می شوند.
  این شکستگی می تواند از یک ترک خوردگی ساده تا شکستگی همراه با جابجایی استخوانی باشد.

  پوكی استخوان در مردان به دلیل افزایش سن و در زنان علاوه بر افزایش سن با اختلالات هورمون دوران یائسگی همراه خواهد بود كه به دنبال آن شكستگیهایی با زمین خوردن هر چند آرام در افراد ایجاد میشود.
  شكستگی مچ در دست زنان مسن 6 برابر بیشتر از مردان بوده و بیشترین محلهای درگیری اول مچ و سپس شانه و ستون مهره است.

  شکستگی های مچ دست انواع گوناگونی دارد که مهم ترین آنها عبارتند از

  در شكستگیهای مچ دست، هدف اصلی از درمان، جااندازی و جوش خوردن شکستگی و بازگشت هر چه زودتر بیمار به زندگی طبیعی است
  حدود یك ششم از شكستگیهایی كه به اورژانسها مراجعه میشود مختص دست و مچ دست است و در جوانان شایعترین علت آن آسیبهای ورزشی است.

  در این نوع شكستگیها بسته به میزان جابجایی استخوان و شكستگی، درمان با روش های جااندازی بسته و یا جراحی برای ثابت كردن و جوش دادن استخوان است. این نوع شکستگی ها معمولا برای جوش خوردن به 6 تا 8 هفته زمان نیاز دارند.

  با توجه به فعالیت زیاد دست در افراد توصیه میشود تنها به درمان و ثابت كردن استخوان بسنده نكنند و حتما فیزیوتراپی و ورزشهای مناسب جهت نرم كردن مفاصل نزدیك به شكستگی را انجام دهند؛ چرا كه خشکی مفاصل از جمله عوارض شایع در شكستگیها به شمار می رود.

  منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران و www.iranorthoped.ir

 18. تشکرها از این نوشته :


 19. #291
  data90 آواتار ها
  data90 آفلاين است کاربر معمولي
  به رفاقت,محبت,گذشت شما نیازمندم
  تاریخ عضویت
  Oct 2010
  سن کاربر
  وا
  محل سکونت
  سمنان
  نوشته ها
  190
  تشکر
  753
  تشکر شده 920 بار در 248 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  درد های مفصل و ماهیچه های پا یک توضیحی دهید . هم علت ان هم درمان ان
  2*2 میشود 7 تا کی به کیه :eteraz:


 20. #292
  amirrezakhan آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Mar 2014
  سن کاربر
  23
  نوشته ها
  98
  تشکر
  1
  تشکر شده 28 بار در 21 پست
  لايك دريافتي
  1
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  آشنایی با گودی کمر و تمریناتی برای بهبود آن

  همه افراد چه کودکان و چه بزرگسالان، به صورت طبیعی قوس کمر دارند، یعنی انحنایی به سمت عقب در ناحیه پایین کمر‌ دارند، اما آنچه که موجب می‌شود انحنای موجود در پایین کمر غیرعادی و به صورت یک بیماری شناخته شود، افزایش بیش از اندازه این گودی است.در واقع آنچه که موجب می شود انحنای موجود در پایین کمر غیرعادی شود، زیاد بودن اندازه گودی کمر است که به گفته دکتر بهروز توانا، متخصص طب فیزیکی، گودی بیش ازحد طبیعی جنبه ارثی دارد، اما این مشکل در صورت کم تحرکی و ورزش نکردن، اضافه وزن و بارداری به دنبال ضعف عضلات کمر و کاهش قدرت عضلات شکم آزار دهنده و دردناک می شود.مدیر گروه طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ارتش در گفت و گو با جام جم به روشی ساده برای تشخیص میزان گودی کمر اشاره می کند و می گوید: گرچه در نظر گرفتن زاویه و درجه مشخصی برای بیان غیرطبیعی بودن گودی کمر ممکن نیست و مساله فقط با معاینه و عکسبرداری قابل تشخیص است، اما برای تشخیص این که بدانیم گودی کمرمان در حد طبیعی است یا خیر، باید بدون کفش، از پشت به دیوار تکیه دهیم و سعی کنیم دو کف دست را از فاصله ایجاد شده میان دیوار و گودی کمر، رد کرده و به هم برسانیم؛ هرچه گودی کمر طبیعی تر باشد این فاصله کمتر و عبور دست ها سخت تر است.علل ابتلا به گودی کمر

  • التهاب دیسک کمر
  • قوز بیش از حد
  • چاقی
  • پوکی استخوان
  • ضعف عضلات شکمی
  • زایمان‌های مکرر
  • در رفتگی دو طرف‌ لگن‌
  • استفاده‌ از کفش‌ پاشنه‌ بلند
  • جابجایی ستون‌ مهره‌ها به‌ سمت‌ جلو (مادرزادی یا هر عامل‌ دیگر)
  • ضعف‌ عضلات‌ شکمی و عضلات‌ خلفی ران‌ و بازکننده‌های مفصل‌ ران‌
  • کوتاهی عضلات‌ ناحیه‌ کمری (بازکننده‌های کمر)

  قوس کمر در گذر زمان

  شاید سوال بسیاری این باشد که آیا قوس کمر به مرور زمان بیشتر می شود؟دکتر توانا به این پرسش چنین پاسخ می دهد: قوس کمر بیشتر نمی شود، اما ضعف عضلات باعث می شود که علائم آن بیشتر بروز کند که این موضوع باعث کم توانی شخص می شود.
  شاید هیچ عاملی در بروز علائم قوس کمر موثر تر از نداشتن تحرک و اضافه وزن نباشد، اما پوشیدن مداوم کفش های پاشنه بلند بیش از سه سانت نیز می تواند علائم دردناک قوس کمر را بیشتر بروز دهد. بر این اساس به افرادی که قوس کمر دارند، توصیه می شود کفش های پنجه پهن و پاشنه پهن بپوشند.
  درست بنشینید؛ زیاد سرپا نایستید

  از آنجا که مشکل قوس کمر جنبه ارثی دارد پس قابل پیشگیری نیست، اما می توان با اصلاح روش زندگی و بخصوص نحوه قرار گرفتن بدن در حالت نشسته و ایستاده، از حاد شدن علائم آن جلوگیری به عمل آورد.به همین دلیل متخصصان طب فیزیکی بر نپوشیدن کفش های پاشنه بلند، پیشگیری از افزایش چربی و برجستگی شکم، اصلاح نحوه نشستن و خوابیدن، بخصوص زمان بارداری به عنوان راه هایی برای جلوگیری از شدت یافتن علائم گودی کمر تاکید می کنند.به گفته دکتر توانا نحوه صحیح نشستن و پر کردن گودی کمر با یک بالشتک کوچک، استفاده از صندلی دسته دار و قرار دادن دست ها روی دسته صندلی، استفاده از زیرپایی، جلوگیری از ایستادن و نشستن طولانی مدت و دراز کشیدن به پهلو از راهکارهای موثر در کاهش درد و ناراحتی ناشی از گودی کمر است.
  پیشگیری و کاهش گودی بیش از حد کمر

  • موقع نشستن روی صندلی، کف پا را صاف بر روی زمین قرار دهید، صندلی خود را تنظیم کنید و در صورت نیاز از یک بالشتک برای پر کردن فضای خالی پشت کمرتان استفاده کنید.
  • وقتی که می‌خواهید مدت طولانی بایستید (مثل زمان شستن ظرف یا اتو کردن لباس‌ها)، یک پا را روی زمین و پای دیگر را روی یک پله، چهار پایه و یا هر چیز مشابه قرار دهید.
  • بهترین حالت برای خوابیدن، خوابیدن به پشت است، در حالی که بالشتی زیر زانو‌ها قرار گیرد. در صورتی که تمایل دارید بر روی شکم بخوابید، حتما بالشی زیر شکم خود قرار دهید.
  • پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند، موجب افزایش گودی کمر خواهد شد.
  • از تقویت عضلات شکم، باسن و کمر توسط ورزش غافل نباشید.

  حرکات‌ ورزشی برای بهبود گودی کمر

  متخصصان طب فیزیکی بر انجام تمرینات ورزشی مرتب برای تقویت عضلات کمر و جلوگیری از چاقی بیش از حد شکم به عنوان روش های پیشگیری از بروز علائم آزار دهنده گودی بیش از حد کمر تاکید می کنند.دکتر توانا نیز بر انجام روزانه پنج دقیقه ورزش خاص برای تقویت عضلات کمر تاکید می کند و می گوید: انجام حرکات ورزشی که به مقاومت و تحرک بالایی نیاز دارد به افراد دچار گودی کمر توصیه نمی شود، اما انجام ۱- اگر علت‌ گودی کمر، ضعف‌ عضلات‌ شکم‌ باشد:
  • شخص‌ به‌ پشت‌ خوابیده‌ و سر و گردن‌ و سینه‌ خود را بالا بیاورد و به‌ کمک عضلات‌ شکم‌ نفس عمیق‌ بکشد و نفس‌ را حبس کند.
  • در همان‌ وضعیت‌ بالا، دست‌های خود را روی سینه‌ گذاشته‌ و بالا بیاید. ۴ تا ۶ ثانیه در این حالت بماند. ۶ تا ۱۰ بار این کار را تکرار کنید.
  • در همان‌ وضعیت، ‌ دست‌های خود را پشت‌ گردن‌ گذاشته‌ و بالا بیاید.
  • شخص‌ به‌ پشت‌ خوابیده‌ یک پای خود را خم‌ کرده‌ روی زمین‌ می‌گذارد. با این‌ کار پشت‌ وی صاف‌ می‌شود. پای دیگر را در این‌ حالت‌ بالا می‌آورد.
  • عمل‌ فوق‌ را با پای دیگر انجام‌ می‌دهد.
  • روی زمین به پشت دراز بکشید. زانو‌ها خمیده و کف پا‌ها روی زمین باشد. ابتدا عضلات شکم و باسن را سفت کنید و کمر را به زمین فشار دهید و بین ۶ تا ۱۰ ثانیه نگه‌ دارید. بعد از چند ثانیه استراحت کنید. این حرکت را ۷ بار تکرار کنید.

  ۲- اگر علت‌ گودی کمر، ضعف‌ عضلات‌ بازکننده‌ ران‌ باشد:
  • شخص‌ به‌ شکم‌ خوابیده‌ و یک پای خود را به صورت‌ مستقیم‌ بالا می‌آورد و عمل باز کردن ران‌ را انجام‌ می‌دهد.
  • عمل‌ فوق‌ را با پای دیگر انجام‌ می‌دهد.
  • می‌تواند هر دو پا را با هم‌ به‌ وضعیت‌ قبل‌ ببرد.
  • زانوی خود را خم‌ کرده‌ و به‌ بالا بیاورد (یعنی دروضعیت‌ دمر و چهاردست‌ و پا، مورد قبل‌ را انجام‌ دهد)

  ۳- اگر علت‌ گودی کمر، کوتاهی عضله‌ سوئز خاصره‌ای باشد:
  • شخص‌ به‌ پشت‌ خوابیده‌ و یک پای خود را در شکم‌ جمع‌ کرده‌ و کف پای دیگر را روی زمین قرار دهد و زانویش را خم کند.

  ۴- اگر علت‌ گودی کمر، کوتاهی عضله‌ راست‌ ران‌ باشد:
  • شخص‌ دمر خوابیده، ‌ پایی که‌ دارای کوتاهی است‌ را از زانو خم‌ می‌کند. دراین‌ حالت‌ درمانگر با دست‌ خود مانع‌ از بالا آمدن‌ باسن‌ وی می‌شود.
  • شخص‌ به‌ پشت‌ خوابیده، ‌ زانوهای وی از تخت‌ آویزان‌ است‌. در این‌ حالت‌ یک پای او را در شکم جمع‌ می‌کنیم‌ و با دست‌ دیگر مانع‌ از صاف‌ شدن‌ زانوی وی می‌شویم.

  ۵- اگر علت‌ گودی کمر، کوتاهی عضلات‌ بازکننده‌ کمر باشد:
  • شخص‌ به‌ پشت‌ دراز کشیده‌ و سعی می‌کند به‌ کمک تراپیست، ‌ پاهای خود را از بالای سر به‌ زمین‌ بزند.

  ۶- تقویت عضلات باسن و کاهش گودی کمر
  • فرد در حالی که به حالت راحت دراز کشیده و زانو‌هایش خم است، سعی می‌کند ضمن منقبض کردن عضلات شکم، لگن خود را کمی بلند نماید.

  ۷- کاهش انحنا یا قوس کمر
  • فرد در حالی که در حالت شروع دو می‌دانی قرار گرفته است، سعی می‌کند با متمایل شدن به سمت جلو بر روی پای عقب خود فشار وارد کند. در مرحله بعد ضمن عوض کردن پا‌ها، همین حرکت را برای پای دیگر انجام می‌دهد.

  ۸- تقویت عضله چهارسر ران و تقویت عضلات سرینی
  • فرد در حالی که کنار دیوار ایستاده است، سعی می‌کند بنشیند.
  • این تمرین را با استفاده از یک صندلی می‌توانید انجام دهید. فرد در کنار صندلی قرار می‌گیرد و به جای اینکه بر روی زمین بنشیند، بر روی صندلی می‌نشیند.

  ۹- کشش و انعطاف پذیری در عضلات اطراف ستون فقرات
  • بخوابید و زانو‌ها را تک تک و یکی در میان به داخل سینه بکشید و ۶ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید. این کار را ۶ تا ۱۰ بار تکرار کنید.
  • این حالت را می‌توانید با هر دو زانو در حالی که دست‌ها زیر زانو است، تکرار کنید.
  • به فاصله ۲۰ سانتی‌متر از یک دیوار بایستید و به آن تکیه دهید. زانو‌ها را کمی خم کنید و کل ستون فقرات را به دیوار بچسبانید (از جمله کمر) و ۶ تا ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را ۶ تا ۱۰ بار تکرار کنید.

  ۱۰- کشش و انعطاف پذیری در عضلات پشت ران
  • اگر کمردرد حاد ندارید، بنشینید و پایتان را دراز کنید. سعی کنید نوک انگشتان دست را به مچ پا برسانید و ۶۰ ثانیه در این حالت نگه دارید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.
  • به یاد داشته باشید که میزان و شدت حرکات فوق با توجه به افراد مختلف (از نظر سن، جنس، وضعیت قوای جسمانی و نوع آسیب) متفاوت است. به طور کلی بهتر است که روزانه دو بار و حداقل به مدت سه ماه این حرکات را انجام دهید.

  ​منبع:

  سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

 21. #293
  amirrezakhan آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Mar 2014
  سن کاربر
  23
  نوشته ها
  98
  تشکر
  1
  تشکر شده 28 بار در 21 پست
  لايك دريافتي
  1
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  دلایل, علایم, پیشگیری و درمان زانو درد

  زانو درد (Knee Pain) مشکل شایعی بوده که افراد در همه سنین را تحت تاثیر قرار می دهد. درد زانو می تواند ناشی از آسیب دیدگی ها همچون پاره شدن رباط و یا غضروف باشد. بیماری ها و مشکلات همچون ورم مفاصل، نقرس و عفونت نیز می توانند باعث زانو درد شوند. خیلی از انواع زانو درد کم و معمولی با درمان خانگی و مراقبت بهبود می یابند. ورزش درمانی و زانوبند نیز می توانند به بهبود درد زانو کمک نمایند. در بعضی از موارد، ممکن است برای درمان زانو درد نیاز به جراحی باشد.
  مکان و شدت درد زانو بسته به علت آن متفاوت بوده و بعضی از اوقات ورم و خشکی زانو، سرخی و داغ شدن آن، ضعف و ناتوانی زانو، صدای تق تق و یا خرد شدن و ناتوانی در صاف کردن کامل زانو نیز با درد همراه باشد. اگر قادر به تحمل وزن خود برروی زانو نیستید، دچار ورم مفصل شده‌اید، نمی توانید کاملا زانوی خود را باز و خم کنید، بدشکلی واضحی در زانوی خود می بینید، بجز درد و سرخی و ورم زانو تب هم دارید و یا زانویتان بی ثبات می باشد، باید به پزشک مراجعه نمایید.دلایل زانو درد

  آسیب دیدگی ها، معمول ترین علت مشکلات و درد زانو می باشند. آسیب های ناگهانی (حاد) به زانو می تواند ناشی از ضربه مستقیم به زانو و یا خم کردن، پیچیدن و یا افتادن برروی زانو باشد. درد، کبودی و یا ورم زانو می تواند شدید بوده و همچنین بیشتر و بیشتر شود. زانو و یا زیر زانو بعد از آسیب ممکن است بی حس، ضعیف، سرد، سوزن سوزن شده و یا به رنگ آبی درآید.آسیب های حاد و ناگهانی که باعث درد زانو می شود، شامل:

  • رگ به رگ شدن، کشیدگی و سایر آسیب ها به رباط و تاندون های متصل کننده کشکگ زانو
  • پارگی در بالشتک لاستیکی مفصل زانو (مینیسک)
  • پارگی های رباط از قبیل رباط صلیبی قدامی (ACL). آسیب دیدگی رباط جانبی داخلی (MCL) شایع ترین آسیب دیدگی رباط زانو می باشد.
  • شکستگی کشکگ زانو، که عموما ناشی از فشار غیرطبیعی برروی زانو از قبیل افتادن، پیچش شدید زانو، نیروی شدید که زانو را خم کند و یا زمانیکه زانو با شدت زیاد با چیزی برخورد می کند.
  • دررفتگی زانو که اغلب در دختران سنین 13 تا 18 سال رخ می دهد.
  • تکه های از استخوان و بافت های ناشی از شکستگی که در زانو گیر می کند.
  • در رفتگی مفصل زانو که عموما آسیبی نادر و در عین حال جدی می باشد.

  التهاب هایی که باعث درد زانو می شوند، شامل:

  • التهاب بورس‌ها (بورسیت)
  • بورسیت جلوی کشککی(شایع‌ترین بورسی که در زانو درگیر می‌شود)
  • بورسیت عقب تاندون کشککی
  • بورسیت جلوی تاندون کشککی
  • بورسیت عضله نیمه غشایی(سمی ممبرانوسوس)
  • التهاب تاندون ها(تاندونیت)
  • تاندونیت پاتلا(زانوی پرشگران)
  • تاندونیت همسترینگ
  • تاندونیت پوپلیتئوس
  • سینویت زانو

  بیماری هایی که باعث زانو درد می شوند، شامل:

  • نرمی غضروف کشکک یا کندرومالاسی کشکک
  • آرتروز زانو
  • کیست بیکر
  • کیست منیسک
  • منیسک دیسکی شکل
  • آرتریت روماتویید زانو
  • آرتریت چرکی
  • استئوکندریت دیسکان
  • تومورها
  • اسپوندیلیت آنکیلوزان
  • سندرم رایتر
  • آرتریت هموفیلیک
  • آرتریت نقرسی
  • آرتریت سلی
  • استئومیلیت
  • بیماری ازگود اشلاتر
  • بیماری لارسن جانسون

  تغییر شکل ها یا دفورمیتی هایی که باعث زانو درد می شوند:

  • پای پرانتزی
  • پای ضربدری
  • عقب زدگی زانو(هیپراکستنشن زانو)
  • خم شدن زانو

  علل دیگر شامل:

  • شلی رباط های اطراف زانو
  • تجمع مایع(افیوژن)مفصل زانو
  • بیماری عروقی محیطی
  • ترومبوز وریدی عمقی(DVT)
  • گیرافتادن بالشتک چربی

  گاهی درد زانو مربوط به خود زانو نیست و ممکن است از ناحیه دیگری از بدن باشد(مثلا درد ران یا مچ پا).به این نوع از دردها درد ارجاعی(درد ریفرال)می گویند. عواملی که خط زانو درد را افزایش می دهد؟

  تعدادی از عواملی که خطر زانو درد و مشکلات زانو را افزایش می دهد، شامل:
  • وزن اضافی - چاقی و یا اضافه وزن، باعث افزایش فشار برروی مفاصل زانو می شود. همچنین اضافه وزن خطر آرتروز را افزایش می دهد.
  • مشکلات بیومکانیکی - اختلالات ساختاری خاص همچون کوتاه بودن یک پا از پای دیگر، انحراف و یا صافی زانو ها شما را در برابر مشکلات زانو آسیب پذیرتر می نماید.
  • فقدان انعطاف پذیری و استحکام زانو - فقدان استحکام و انعطاف پذیری زانو از اصلی ترین دلایل آسیب های زانوی می باشد. ماهیچه های ضعیف و یا خشک با کاهش پشتیبانی از زانو و عدم جذب فشار برروی آن باعث آسیب دیدگی آن می شود.
  • ورزش های خاص - بعضی از انواع ورزش ها باعث فشار بیشتر برروی زانوها می شود. اسکی آلپاین و بسکتبال از جمله این ورزش ها می باشد.
  • آسیب های قبلی - در صورتیکه قبلا زانوی شما آسیب دیده باشد، احتمال آسیب دیدن دوباره زانویتان بیشتر می باشد.

  درمان درد زانو

  درمان های درد زانو بسته به علت آن شامل اقدامات کمک های اولیه، استراحت، استفاده از وسایل کمکی و زانوبند، فیزیوتراپی، دارو های مختلف و در بعضی از موارد جراحی می شود. انتخاب درمان بسته به موقعیت، شدت، نوع مشکل و سن شما، وضعیت سلامتیتان و سطح فعالیت شما می باشد. برای درمان های جراحی و دارویی و فیزیوتراپی نیاز به مراجعه به پزشک می باشد، در ادامه درمان های خانگی و اقدامات احتیاطی برای مشکل زانو درد را بیان می نماییم:برای درمان خانگی زانو دردی که تازه شروع شده است:
  • استراحت کرده و از فعالیت هایی که درد شما را بیشتر می کند، اجتناب نمایید.
  • از کمپرس یخ استفاده نمایید. ابتدا کمپرس یخ را هرساعت و هربار به مدت 15 دقیقه برروی زانو بگذارید. بعد از روز اول، کمپرس یخ حداقل چهار بار در روز برروی زانویتان بگذارید.
  • تا آنجا که می توانید زانویتان را بالا گذاشته، تا ورم آن کاهش یابد.
  • از نوارها و باندهای بستن زانو که در بیشتر داروخانه ها و تجهیزات پزشکی فروشی ها موجود است، استفاده نمایید. استفاده از این موارد هم به کاهش ورم کمک کرده و از زانو نیز حمایت می کند.
  • برای درد از استامینوفن و برای درد و ورم از ایبوپروفن استفاده نمایید.
  • موقع خواب یک بالش زیر زانویتان قرار دهید.

  درمان با طب جایگزین یا سنتی

  استفاده از طب سوزنی برای کاهش درد زانوی ناشی از آرتروز مفید است. استفاده از گلوکزامین و کوندروتین هم ممکن است برای دردهای ناشی از ورم مفاصل مفید می باشد.پیشگیری از زانو درد

  با آنکه پیشگیری از درد زانو همیشه ممکن نیست، اما توصیه هایی که در ادامه می آیند می توانند مفید باشند:
  • اگر شما چاق هستید باید بدنبال کاهش وزن بوده و درصورتیکه وزن متناسبی دارید، سعی به حفظ تناسب اندام خود نمایید.
  • همیشه قبل از ورزش گرمش کرده و بعد از آن نرمش نمایید. عضلات چهار سر ران و عضلات قبل از ران را بکشید و تقویت نمایید.
  • از دویدن رو به پایین تپه ها اجتناب کرده و بجای دویدن راه بروید.
  • بجای دویدن، دوچرخه سواری و شنا نمایید.
  • میزان ورزش خود را کاهش دهید.
  • اگر چاق هستید، وزن کم کنید. هنگام بالا رفتن و پایین رفتن از پله ها، به ازای هر نیم کیلو وزن اضافه، دو نیم کیلو فشار برروی زانو وارد می شود.
  • اگر کف پای شما صاف است، از کف های مخصوص کفش استفاده نمایید.
  • از مناسب بودن کفش های دوندگیتان اطمینان حاصل نمایید.

  سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

 22. #294
  amirrezakhan آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Mar 2014
  سن کاربر
  23
  نوشته ها
  98
  تشکر
  1
  تشکر شده 28 بار در 21 پست
  لايك دريافتي
  1
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) پلاسمای غلیظ شده خون است که مقادیر زیادی پلاکت خون در آن یافت می شود. از این پلاسما که از خود بیمار گرفته می شود، برای درمان مشکلات معمول ارتوپدی همچون آسیب دیدگی های تاندونی و غضروفی و سایر صدمات به بافت های نرم، استفاده می شود. با تزریق پی آر پی به قسمت های مختلف آسیب دیده بدن، این امید وجود دارد که قسمت آسیب دیده شروع به ترمیم خود نماید.پی آر پی به چه منظور استفاده می شود؟در دهه های گذشته از روش پی آر پی در اتاق های عمل برای درمان زخم ها و سرعت بخشیدن به شکل گیری استخوان ها در عمل جراحی ستون فقرات استفاده می شده است. اخیرا از روش پی آر پی در شرایط سرپایی فرای درمان مشکلات معمول همچون التهاب تاندون آشیل، التهاب تاندون روتاتور کاف، اسیب دیدگی های آرنج (Tennis Elbow)،التهاب تاندون پاتلا، پارگی رباط های زانو و نیز تزریق داخلی مفصلی در بیماران دچارآرتروز استفاده می شود. تنها در کشور آمریکا سالانه بیش از 86000 تزریق پی آر پی برای درمان موارد مختلف استفاده شده، که البته مصرف عمده آن بین ورزشکاران می باشد.پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) چگونه تهیه می شود؟پی آر پی از خود بیمار بدست می آید. خون از رگ های دست بیمار گرفته شده و در دستگاه سانتریفیوژ – ماشینی که خون را با سرعت بسیار بالا چرخانده تا قسمت های مختلف خون را از هم جدا کند – قرار میگیرد تا پلاسمای آن جدا شود. پزشک پی آر پی را جداکرده و آن را به بافت آسیب دیده تزریق می نماید.
  دستگاه سانتریفیوژ پی آر پی

  پی آر پی چگونه تزریغ می شود؟تزریق پی آر پی بعد از اینکه چرخش خون انجام شد و پلاکت های خون جدا گشتند، انجام می شود. بعضی از پزشکان از داروهای فعال کننده همچون ترومبین و یا کلسیم کلوراید استفاده می نمایند، در حالیکهبعضی دیگر از پزشکان فقط پلاکت ها را تزریق می نمایند. تحقیقات نشان داده اند که تاندون هایی که برروی آنها تزریق انجام شده خود قادر به فعال کردن پی آر پی هستند و بهمین دلیل نیازی به داروهای فعال کننده نمی باشد.تزریق پی آر پی در مطب پزشک انجام می شود و طول مدت این تزریق حدود 30 دقیقه بعد از بدست آمدن پلاکت ها می باشد. عموما تزریق پی آر پی توسط پزشکان متخصص ارتوپدی انجام می شود.کارایی روش پی آر پی؟تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهند که پی آر پی می تواند چندین فاکتور رشدی را که برای فرآیند درمان لازم هستند، افزایش دهد. تحقیقات کلینیکی که تاکنون انجام شده اند، بخوبی نشان نمی دهند که آیا پی آر پی از سایر درمان ها مفیدتر هست یا نه. هرچند گزارش های موفقیت آمیز بودن این روش موجود است، اما نمی توان گفت که این روش از روش های دیگر بهتر و یا بدتر می باشد. هم اکنون تحقیقاتی بمنظور بررسی کارایی پی آر پی در درمان التهاب تاندون ها در دست بررسی می باشد.هزینه تزریق پی آر پی؟قبل از تزریق پی آر پی باید با بیمه خود و یا پزشکتان درباره اینکه بیمه هزینه ای برای این فرآیند پرداخت می کند و یا خیر صحبت نمایید. در کشورهای خارجی عموما این تزریق تحت پوشش بیمه نمی باشد. اطلاعاتی درباره هزینه پی آر پی در ایران در دست سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه قرار ندارد، اما در خارج از کشور این قیمت عموما بین 500 تا 1000 دلار بوده و حتی بعضی از پزشکان تا 2500 دلار هم برای این تزریق دریافت می نمایند.خطرات پی آر پی؟عوارض جانبی در روش پی آر پی غیرمعمول می باشد. هروقت سوزنی وارد بدن شود، می تواند خطر عفونت را نیز در پی داشته باشد، بجزاین موضوع ممکن است در محل تزریق التهاب و درد دیده شود. تزریق پی آر پی در افرادیکه دچار اختلالات خونریزی دهنده هستند، داروهای ضدانعقادی مصرف می کنند، سرطان دارند، باردار هستند و یا دچار عفونت های فعال می باشند، توصیه نمی شود.سایت پزشک و مجله سلامتی راستینه

 23. #295
  amirrezakhan آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Mar 2014
  سن کاربر
  23
  نوشته ها
  98
  تشکر
  1
  تشکر شده 28 بار در 21 پست
  لايك دريافتي
  1
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  فتق دیسک کمر و پیشگیری و درمان آن


  واژه فتق دیسک کمر (herniated disk) برای اشاره به مشکلی استفاده می شود که در آن بالشتک لاستیکی (دیسک) که بین استخوان های ستون فقرات قرار دارد، دچار مشکل می شود. فقط فردیکه آسیب دیدگی دیسک کمر دارد و این مشکل را تجربه کرده، می تواند عذاب و درماندگی این بیماری را توصیف نماید. این درد عذاب آور بوده و هر حرکتی این درد را شدید تر می کند. این درد یک علامت هشداردهنده هست که میبایست به آن توجه نمایید، در صورت انجام اقدامات لازم، این ناراحتی و درد عموما متوقف شده و مشکل دیسک کمر حل می شود.
  دیسک کمر چیست؟

  دیسک کمر یک بالشتک های لاستیکی بین استخوان های مهره بوده که دور نخاع می پیچند. هر دیسک یک کپسول صاف و گرد است که حدود 1 اینچ قطر و یک چهارم اینچ ضخامت دارد. دیسک ها بشکلی محکم بین ستون فقرات قرار گرفته و توسط رباطهای متصل کننده استخوان های نخاع به هم پیوسته می شوند. بعضی اوقات از دیسک کمر به عنوان وسیله ای برای جذب فشار و شک یاد می شود. با گذشت زمان و افزایش سن این دیسک ها ضعیف تر و آسیب پذیر تر می شوند.
  علایم فتق دیسک کمر کدام اند؟

  امکان ابتلا به فتق دیسک کمر بدون اطلاع از آن و ظاهر شدن هر علامتی وجود دارد. گاهی اوقات دیسک های فتقی که هیچ علامتی از خود نشان نداده اند را می شود با عکسبرداری مشخص نمود. اما بعضی از دیسک های فتقی علامت داشته و علامت آنها درد می باشد. بیشتر دیسک های فتقی در پایین کمر خود را نشان می دهند، هرچند که امکان فتق دیسک های گردن هم وجود دارد. شایع ترین علایم فتق دیسک ها شامل:

  • درد دست ها و پاها – اگر فتق دیسک شما درپایین کمر باشد، عموما شدیدترین میزان درد در باسن، ران و ماهیچه ساق پا خود را نشان می دهد. همچنین این درد ممکن است بخش هایی از پارا نیز شامل شود. اگر دیسک شما در ناحیه گردن دچار فتق شده باشد، عموما در در ناحیه شانه و دست شدیدتر می باشد. این درد عموما هنگام عطسه، سرفه و یا تکان دادن ستون فقرات بیشتر می شود.
  • بی حسی و یا سوزن سوزن شدن – افراد مبتلا به فتق دیسک کمر عموما احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن در بخشی از بدن که تحت تاثیر فتق می باشد، دارند.
  • ضعف - ماهیچه هایی که در رابطه با دیسک هستند، ممکن است ضعیف شوند. این ضعف ماهیچه ها می تواند باعث عدم تعادل و تلوتلو خوردن شود.

  درد دیسک کمر عموما کم کم شروع شده و در حین نشستن و پاشدن، در شب ها، هنگام سرفه، عطسه و یا خندیدن و یا خم شدن و یا راه رفتن بیش از حد درد شدیدتر می شود.
  چه چیزی باعث فتق دیسک کمر می شود؟

  هرچند یک ضربه خارجی شدید می تواند باعث آسیب دیدگی دیسک کمر شود اما مشکلات مربوط به دیسک کم اغلب درنتیجه فرآیند افزایش سن می باشد، هرچه سن بالاتر می رود این دیسک ها آب درون خود را از دست داده و خشک تر شده و در برابر شکستگی آسیب پذیر می شود. همچنین فعالیت های متعادل روزانه همچون اشتباه بلندکردن اجسام سنگین، کشیدگی بیش از حد بدن هنگام ورزش و یا افتادن و لیز خوردن روی یخ می باشد. بعضی از اوقات دیسک افراد بدون هیچ دلیل خاصی دچار ورم، پارگی و یا خوردگی می شود.
  عواملیکه خطر فتق دیسک کمر را افزایش می دهند، کدام اند؟

  فاکتورها و عواملیکه خطر فتق دیسک کمر را افزایش می دهند، شامل:

  • وزن - چاقی و وزن زیاد بدن باعث فشار بیش از حد برروی کمر می شود.
  • شغل - افرادیکه شغلی طاقت فرسا و پرفشار (از نظر جسمی) دارند در خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات مربوط به بافت اسکلتی همچون کمردرد و فتق دیسک کمر هستند. بند کردن، هل دادن، کشیدن و خم شدن مکرر می تواند خطر ابتلا به فتق دیسک کمر را افزایش دهد.
  • ژنتیک - بعضی از افراد با استعداد ابتلا به فتق دیسک کمر بدنیا می آیند و به نوعی فتق دیسک کمر را به ارث می برند.

  عوارض ابتلا به فتق دیسک کمر

  نخاع شما در تمام طول حفره ستون فقرات شما گسترش نمی یابد. دقیقا زیر کمر شما، نخاع به گروهی از ریشه های عصبی که به دم اسب مشهور بوده و شبیه دم اسب هستند، تقسیم می شود. بطور بسیار نادر، فتق دیسک کمر می تواند باعث فشردگی دم اسب شود، در این موارد برای پیشگیری از ضعف و یا ازکارافتادگی دائمی نیاز به جراحی اورژانسی می باشد. در صورت مشاهده هریک از موارد زیر سریعا به اورژانس مراجعه نمایید:

  • درد شدید شده – درد، بی حسی و یا ضعف ممکن است تا حدی زیاد شده که شما نتوانید کارهای عادی روزانه تان را انجام دهید.
  • اختلال عملکرد مثانه و یا روده – افراد مبتلا به سندرم دم اسب ممکن است دچار بی اختیاری شده و یا حتی با یک مثانه پر قادر به ادرار کردن نباشند.
  • بی حسی زینی - در این مشکل پیشرونده کاهش و از دست دادن حس در نواحی مربوط به زین همچون باسن، دور مقعد و پایین پا رخ می دهد.

  روش های تشخیص ابتلا به فتق دیسک کمر

  تشخیص فتق دیسک مهره توسط پزشکان به کمک بررسی تاریخچه بیمار و توجه به نشانه‌ها و علائمی که بیمار بیان می‌کند و همچنین با انجام معاینه بالینی امکان پذیر است. روش‌های غیر بالینی دیگر برای اثبات تشخیص لازم است.

  • رادیوگرافی – هرچند انجام پرتونگاری ساده کمک زیادی به تشخیص فتق دیسک نمی‌کند٬ اما روش مناسب و لازم برای موارد مشکوک است. همچنین یرای رد کردن تشخیص بیماری‌ها و ضایعات دیگر کمک می‌کند.
  • سی تی اسکن – مقطع نگاری کامپیوتری کمک کمی در تشخیص فتق دیسک دارد و برای بررسی قطر کانال نخاع و ضایعه همراه مفید است.
  • ام آرآی – تصویرسازی تشدید مغناطیسی یکی از بهترین امکانات تشخیصی در فتق دیسک است این روش می‌تواند ریشه‌های عصبی و نخاع و بافت‌های اطراف را بخوبی نشان داده و تغییرات را ثبت کند. در نمای T2 فتق دیسک نمایان می‌گردد.
  • میلوگرافی – در میلوگرافی با تزریق ماده رنگی مخصوص به فضای مغزی-نخاعی و پرتونگاری همزمان٬ می‌توان ریشه‌های عصبی و فتق دیسک را مشخص کرد. با متداول شدن ام آرآی استفاده از این روش تقریباً منسوخ شده‌است.
  • آزمایش انتشار عصب – بررسی توان انتشار عصبی و الکترومیوگرافی عضلات٬ در تشخیص فتق دیسک و یافتن ریشه گرفتار شده کمک کننده‌است.

  درمان دیسک کمر

  درمان محافظه کارانه برای فتق دیسک کمر عموما شامل اجتناب از موقعیت های دردناک، پیروی از تمرینات از پیش برنامه ریزی شده و داروهای ضددرد برای کاهش شدت بیماری بوده و حدودا از هر 10 نفر که این موارد را رعایت می کنند 9 نفر در شدت بیماری بهبود پیدا می کنند.
  درمان دارویی دیسک کمر

  • داروهای مسکن در دسترس - اگر درد شما معمولی می باشد، پزشکتان احتمالا به شما مصرف داروهای در دسترس (OTC) همچون ایبوپروفن و یا ناپروکسن را پیشنهاد می نماید.
  • مخدرها - اگر درد شما با مصرف داروهای مسکن در دسترس بهبود پیدا نکرد، ممکن است پزشکتان از داروهای مخدر دار برای بهبود درد شما استفاده نماید.
  • داروهای درد اعصاب (Nerve pain medications) - داروهایی از قبیل گاباپنتین، پرگابلین، دولکستین، آمیتریپیتلین و … بعضی اوقات برای بهبود درد ناشی از آسیب دیدگی اعصاب به شما کمک می نماید. از آنجاکه این داروها اثرات جانبی کمتری نسبت به داروهای مخدر دارند، عموما بیشتر از آنها استفاده می شود.
  • آرام کننده های ماهیچه – در صورتیکه دچار گرفتگی عضلانی نیز باشید، از این داروها برای شما استفاده می شود. سرگیجه یکی از اثرات جانبی معمول این داروها می باشد.
  • تزریق کورتیزون - کورتیکواستروئیدهای مهارکننده التهاب ممکن است بوسیله تزریق مستقیم به نواحی اطراف اعصاب ستون فقرات استفاده شود. تصویربرداری از ستون فقرات به هدایت بهتر سوزن کمک می نماید. بعضی اوقات از داروهای استروئیدی خوراکی برای کاهش ورم و التهاب استفاده می شود.

  درمان بوسیله تراپی

  درمانگران فیزیکی (Physical therapists) به شما موقعیت ها و ورزش هایی یاد می دهند که برای کاهش درد دیسک فتقی شده شما مناسب می باشد. یک فیزیوتراپیست ممکن است به شما درمان زیر را نیز توصیه نماید:

  • سرد و گرم کردن
  • کشش
  • اولتراسوند
  • تحریک الکتریکی
  • استفاده کوتاه مدت از حمایت کننده ها برای گردن و کمر

  درمان جراحی فتق دیسک کمر

  تعداد کمی از افرادیکه فتق دیسک کمردارند، برای درمان نیاز به جراحی دارند. پزشک شما در صورت شکست درمان های محافظه کارانه (عدم هیچگونه بهبود پس از شش هفته) برای شما درمان جراحی پیشنهاد نماید. همچنین در شرایط زیر نیز درمان جراحی پیشنهاد می گردد:

  • بی حسی و یا ضعف
  • مشکل در ایستادن و یا راه رفتن
  • از دست دادن کنترل مثانه و روده

  در اکثر اوقات جراحان فقط قسمت بیرون زده ریسک را خارج کرده و در موارد نادر اقدام به برداشتن کل دیسک می نمایند. در موارد نادر، ممکن است جراح شما پیشنهاد به استفاده از دیسک مصنوعی نماید.
  درمان های خانگی دیسک کمر

  استفاده از داروهای مسکن در دسترس همچون بروفن و ناپروکسن، استفاده از پک های سرد و گرم و همچنین اجتناب از استراحت بیش از حد در رختخواب به بهبود فتق دیسک کمر کمک نموده و جزء درمان های خانگی محسوب می شود. برای حدود 30 دقیقه درحالتی راحت استراحت کرده و سپس برای یک پیاده روی کوتاه مدت و یا انجام کارهای سبک اقدام نمایید. در طول دوره درمان از فعالیت هایی که درد شما را بدتر می نماید، اجتناب کنید.
  پیشگیری از فتق دیسک کمر

  برای پیشگیری از فتق دیسک کمر:

  • ورزش نمایید – تقویت ماهیچه های تنه به ثبات ستون فقرات کمک می نماید.
  • قرار گرفتن در وضعیت مناسب - وضعیت مناسب فشار برروی دیسک و ستون فقرات را کاهش می دهد. هنگام نشستن بخصوص در دوره های طولانی مدت پشت خود را صاف و تراز نگه داشته و قوز نکنید. هنگام برداشتن اجسام سنگین فشار را برروی پاهای خود وارد کنید، نه بر کمر خود.
  • تناسب اندام – وزن اضافی باعث فشار بیش از حد برروی ستون فقرات و دیسک ها شده و حفظ تناسب اندام به شما در پیشگیری از ابتلا به دیسک کمر کمک می نماید.


 24. #296
  amirrezakhan آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Mar 2014
  سن کاربر
  23
  نوشته ها
  98
  تشکر
  1
  تشکر شده 28 بار در 21 پست
  لايك دريافتي
  1
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  واژه فتق دیسک کمر (herniated disk) برای اشاره به مشکلی استفاده می شود که در آن بالشتک لاستیکی (دیسک) که بین استخوان های ستون فقرات قرار دارد، دچار مشکل می شود. فقط فردیکه آسیب دیدگی دیسک کمر دارد و این مشکل را تجربه کرده، می تواند عذاب و درماندگی این بیماری را توصیف نماید. این درد عذاب آور بوده و هر حرکتی این درد را شدید تر می کند. این درد یک علامت هشداردهنده هست که میبایست به آن توجه نمایید، در صورت انجام اقدامات لازم، این ناراحتی و درد عموما متوقف شده و مشکل دیسک کمر حل می شود.
  دیسک کمر چیست؟

  دیسک کمر یک بالشتک های لاستیکی بین استخوان های مهره بوده که دور نخاع می پیچند. هر دیسک یک کپسول صاف و گرد است که حدود 1 اینچ قطر و یک چهارم اینچ ضخامت دارد. دیسک ها بشکلی محکم بین ستون فقرات قرار گرفته و توسط رباطهای متصل کننده استخوان های نخاع به هم پیوسته می شوند. بعضی اوقات از دیسک کمر به عنوان وسیله ای برای جذب فشار و شک یاد می شود. با گذشت زمان و افزایش سن این دیسک ها ضعیف تر و آسیب پذیر تر می شوند.
  علایم فتق دیسک کمر کدام اند؟

  امکان ابتلا به فتق دیسک کمر بدون اطلاع از آن و ظاهر شدن هر علامتی وجود دارد. گاهی اوقات دیسک های فتقی که هیچ علامتی از خود نشان نداده اند را می شود با عکسبرداری مشخص نمود. اما بعضی از دیسک های فتقی علامت داشته و علامت آنها درد می باشد. بیشتر دیسک های فتقی در پایین کمر خود را نشان می دهند، هرچند که امکان فتق دیسک های گردن هم وجود دارد. شایع ترین علایم فتق دیسک ها شامل:

  • درد دست ها و پاها – اگر فتق دیسک شما درپایین کمر باشد، عموما شدیدترین میزان درد در باسن، ران و ماهیچه ساق پا خود را نشان می دهد. همچنین این درد ممکن است بخش هایی از پارا نیز شامل شود. اگر دیسک شما در ناحیه گردن دچار فتق شده باشد، عموما در در ناحیه شانه و دست شدیدتر می باشد. این درد عموما هنگام عطسه، سرفه و یا تکان دادن ستون فقرات بیشتر می شود.
  • بی حسی و یا سوزن سوزن شدن – افراد مبتلا به فتق دیسک کمر عموما احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن در بخشی از بدن که تحت تاثیر فتق می باشد، دارند.
  • ضعف - ماهیچه هایی که در رابطه با دیسک هستند، ممکن است ضعیف شوند. این ضعف ماهیچه ها می تواند باعث عدم تعادل و تلوتلو خوردن شود.

  درد دیسک کمر عموما کم کم شروع شده و در حین نشستن و پاشدن، در شب ها، هنگام سرفه، عطسه و یا خندیدن و یا خم شدن و یا راه رفتن بیش از حد درد شدیدتر می شود.
  چه چیزی باعث فتق دیسک کمر می شود؟

  هرچند یک ضربه خارجی شدید می تواند باعث آسیب دیدگی دیسک کمر شود اما مشکلات مربوط به دیسک کم اغلب درنتیجه فرآیند افزایش سن می باشد، هرچه سن بالاتر می رود این دیسک ها آب درون خود را از دست داده و خشک تر شده و در برابر شکستگی آسیب پذیر می شود. همچنین فعالیت های متعادل روزانه همچون اشتباه بلندکردن اجسام سنگین، کشیدگی بیش از حد بدن هنگام ورزش و یا افتادن و لیز خوردن روی یخ می باشد. بعضی از اوقات دیسک افراد بدون هیچ دلیل خاصی دچار ورم، پارگی و یا خوردگی می شود.
  عواملیکه خطر فتق دیسک کمر را افزایش می دهند، کدام اند؟

  فاکتورها و عواملیکه خطر فتق دیسک کمر را افزایش می دهند، شامل:

  • وزن - چاقی و وزن زیاد بدن باعث فشار بیش از حد برروی کمر می شود.
  • شغل - افرادیکه شغلی طاقت فرسا و پرفشار (از نظر جسمی) دارند در خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات مربوط به بافت اسکلتی همچون کمردرد و فتق دیسک کمر هستند. بند کردن، هل دادن، کشیدن و خم شدن مکرر می تواند خطر ابتلا به فتق دیسک کمر را افزایش دهد.
  • ژنتیک - بعضی از افراد با استعداد ابتلا به فتق دیسک کمر بدنیا می آیند و به نوعی فتق دیسک کمر را به ارث می برند.

  عوارض ابتلا به فتق دیسک کمر

  نخاع شما در تمام طول حفره ستون فقرات شما گسترش نمی یابد. دقیقا زیر کمر شما، نخاع به گروهی از ریشه های عصبی که به دم اسب مشهور بوده و شبیه دم اسب هستند، تقسیم می شود. بطور بسیار نادر، فتق دیسک کمر می تواند باعث فشردگی دم اسب شود، در این موارد برای پیشگیری از ضعف و یا ازکارافتادگی دائمی نیاز به جراحی اورژانسی می باشد. در صورت مشاهده هریک از موارد زیر سریعا به اورژانس مراجعه نمایید:

  • درد شدید شده – درد، بی حسی و یا ضعف ممکن است تا حدی زیاد شده که شما نتوانید کارهای عادی روزانه تان را انجام دهید.
  • اختلال عملکرد مثانه و یا روده – افراد مبتلا به سندرم دم اسب ممکن است دچار بی اختیاری شده و یا حتی با یک مثانه پر قادر به ادرار کردن نباشند.
  • بی حسی زینی - در این مشکل پیشرونده کاهش و از دست دادن حس در نواحی مربوط به زین همچون باسن، دور مقعد و پایین پا رخ می دهد.

  روش های تشخیص ابتلا به فتق دیسک کمر

  تشخیص فتق دیسک مهره توسط پزشکان به کمک بررسی تاریخچه بیمار و توجه به نشانه‌ها و علائمی که بیمار بیان می‌کند و همچنین با انجام معاینه بالینی امکان پذیر است. روش‌های غیر بالینی دیگر برای اثبات تشخیص لازم است.

  • رادیوگرافی – هرچند انجام پرتونگاری ساده کمک زیادی به تشخیص فتق دیسک نمی‌کند٬ اما روش مناسب و لازم برای موارد مشکوک است. همچنین یرای رد کردن تشخیص بیماری‌ها و ضایعات دیگر کمک می‌کند.
  • سی تی اسکن – مقطع نگاری کامپیوتری کمک کمی در تشخیص فتق دیسک دارد و برای بررسی قطر کانال نخاع و ضایعه همراه مفید است.
  • ام آرآی – تصویرسازی تشدید مغناطیسی یکی از بهترین امکانات تشخیصی در فتق دیسک است این روش می‌تواند ریشه‌های عصبی و نخاع و بافت‌های اطراف را بخوبی نشان داده و تغییرات را ثبت کند. در نمای T2 فتق دیسک نمایان می‌گردد.
  • میلوگرافی – در میلوگرافی با تزریق ماده رنگی مخصوص به فضای مغزی-نخاعی و پرتونگاری همزمان٬ می‌توان ریشه‌های عصبی و فتق دیسک را مشخص کرد. با متداول شدن ام آرآی استفاده از این روش تقریباً منسوخ شده‌است.
  • آزمایش انتشار عصب – بررسی توان انتشار عصبی و الکترومیوگرافی عضلات٬ در تشخیص فتق دیسک و یافتن ریشه گرفتار شده کمک کننده‌است.

  درمان دیسک کمر

  درمان محافظه کارانه برای فتق دیسک کمر عموما شامل اجتناب از موقعیت های دردناک، پیروی از تمرینات از پیش برنامه ریزی شده و داروهای ضددرد برای کاهش شدت بیماری بوده و حدودا از هر 10 نفر که این موارد را رعایت می کنند 9 نفر در شدت بیماری بهبود پیدا می کنند.
  درمان دارویی دیسک کمر

  • داروهای مسکن در دسترس - اگر درد شما معمولی می باشد، پزشکتان احتمالا به شما مصرف داروهای در دسترس (OTC) همچون ایبوپروفن و یا ناپروکسن را پیشنهاد می نماید.
  • مخدرها - اگر درد شما با مصرف داروهای مسکن در دسترس بهبود پیدا نکرد، ممکن است پزشکتان از داروهای مخدر دار برای بهبود درد شما استفاده نماید.
  • داروهای درد اعصاب (Nerve pain medications) - داروهایی از قبیل گاباپنتین، پرگابلین، دولکستین، آمیتریپیتلین و … بعضی اوقات برای بهبود درد ناشی از آسیب دیدگی اعصاب به شما کمک می نماید. از آنجاکه این داروها اثرات جانبی کمتری نسبت به داروهای مخدر دارند، عموما بیشتر از آنها استفاده می شود.
  • آرام کننده های ماهیچه – در صورتیکه دچار گرفتگی عضلانی نیز باشید، از این داروها برای شما استفاده می شود. سرگیجه یکی از اثرات جانبی معمول این داروها می باشد.
  • تزریق کورتیزون – کورتیکواستروئیدهای مهارکننده التهاب ممکن است بوسیله تزریق مستقیم به نواحی اطراف اعصاب ستون فقرات استفاده شود. تصویربرداری از ستون فقرات به هدایت بهتر سوزن کمک می نماید. بعضی اوقات از داروهای استروئیدی خوراکی برای کاهش ورم و التهاب استفاده می شود.

  درمان بوسیله تراپی

  درمانگران فیزیکی (Physical therapists) به شما موقعیت ها و ورزش هایی یاد می دهند که برای کاهش درد دیسک فتقی شده شما مناسب می باشد. یک فیزیوتراپیست ممکن است به شما درمان زیر را نیز توصیه نماید:

  • سرد و گرم کردن
  • کشش
  • اولتراسوند
  • تحریک الکتریکی
  • استفاده کوتاه مدت از حمایت کننده ها برای گردن و کمر

  درمان جراحی فتق دیسک کمر

  تعداد کمی از افرادیکه فتق دیسک کمردارند، برای درمان نیاز به جراحی دارند. پزشک شما در صورت شکست درمان های محافظه کارانه (عدم هیچگونه بهبود پس از شش هفته) برای شما درمان جراحی پیشنهاد نماید. همچنین در شرایط زیر نیز درمان جراحی پیشنهاد می گردد:

  • بی حسی و یا ضعف
  • مشکل در ایستادن و یا راه رفتن
  • از دست دادن کنترل مثانه و روده

  در اکثر اوقات جراحان فقط قسمت بیرون زده ریسک را خارج کرده و در موارد نادر اقدام به برداشتن کل دیسک می نمایند. در موارد نادر، ممکن است جراح شما پیشنهاد به استفاده از دیسک مصنوعی نماید.
  درمان های خانگی دیسک کمر

  استفاده از داروهای مسکن در دسترس همچون بروفن و ناپروکسن، استفاده از پک های سرد و گرم و همچنین اجتناب از استراحت بیش از حد در رختخواب به بهبود فتق دیسک کمر کمک نموده و جزء درمان های خانگی محسوب می شود. برای حدود 30 دقیقه درحالتی راحت استراحت کرده و سپس برای یک پیاده روی کوتاه مدت و یا انجام کارهای سبک اقدام نمایید. در طول دوره درمان از فعالیت هایی که درد شما را بدتر می نماید، اجتناب کنید.
  پیشگیری از فتق دیسک کمر

  برای پیشگیری از فتق دیسک کمر:

  • ورزش نمایید – تقویت ماهیچه های تنه به ثبات ستون فقرات کمک می نماید.
  • قرار گرفتن در وضعیت مناسب - وضعیت مناسب فشار برروی دیسک و ستون فقرات را کاهش می دهد. هنگام نشستن بخصوص در دوره های طولانی مدت پشت خود را صاف و تراز نگه داشته و قوز نکنید. هنگام برداشتن اجسام سنگین فشار را برروی پاهای خود وارد کنید، نه بر کمر خود.
  • تناسب اندام – وزن اضافی باعث فشار بیش از حد برروی ستون فقرات و دیسک ها شده و حفظ تناسب اندام به شما در پیشگیری از ابتلا به دیسک کمر کمک می نماید.

صفحه 15 از 15 نخستنخست ... 51112131415

موضوعات مشابه

 1. هشدار یک فوق تخصص ارتوپدی به زنان: مراقب گودی کمر ناشی از کم تحرکی باشید
  توسط raya در انجمن اخبار،حوادث،تازه ها و رويدادهاي پزشکي
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: May 1st, 2011, 12:18 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: September 17th, 2008, 05:33 PM
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: September 17th, 2008, 01:20 PM
 4. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: April 17th, 2006, 06:28 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 08:34 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved