تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
 1. #1
  .sefid. آواتار ها
  .sefid. آفلاين است کاربر متخصص بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2006
  نوشته ها
  3,219
  تشکر
  5,480
  تشکر شده 7,266 بار در 2,983 ارسال

  Exclamation سوختگی(کلیات،انواع واصول درمانی)

  سوختگی
  نوعی جراحت پوست یا غشاهای مخاطی ( مثل پوشش دهان ، معده ، ملتحمه و مجاری هوایی) است که در اثر گرمای بیش از حد ، سرمای بیش از حد ، مواد شیمیایی و جریان الکتریکی ایجاد می‌شود. جراحت سوختگی می‌تواند از این فراتر رود و ساختمانهای زیر پوست مثل ماهیچه‌ها ، استخوانها ، اعصاب و رگهای خونی را نیز گرفتار کند.

  طبقه‌بندی و ارزیابی سوختگیها
  جهت بررسی یک مصدوم دچار سوختگی ابتدا جراحت سوختگی وی را طبقه بندی کرده و سپس به ارزیابی آن مشغول می‌شویم. برای ارزیابی شدت یک سوختگی و ارائه درمان موثر لازم است که علت سوختگی را بدانیم و با عوارض و عواقب شاخص هر نوع سوختگی آشنا باشیم. سوختگیها را می‌توان به سه روش طبقه بندی و ارزیابی کرد:
  بر اساس عامل و منبع ایجاد سوختگی
  بر اساس درجه سوختگی
  بر اساس شدت سوختگی
  هر سه مورد بالا در تعیین میزان فوریت‌دار بودن درمان سوختگی و نوع مراقبتهای اورژانسی که یک فرد سوخته نیاز دارد، اهمیت دارند.

  عامل و منبع ایجاد سوختگی
  سوختگیها را می‌توان بر اساس عامل ایجاد کننده آن ( مثلاً شیمیایی ، الکتریکی ، حرارتی ، نورانی و تشعشعی) طبقه‌بندی کرد. در نظر گرفتن منبع ایجاد سوختگی (مثلا ً اسید کلریدریک ، جریان برق متناوب و ...) طبقه‌بندی را اختصاصی‌تر می‌کند.

  سوختگی ناشی از آتش
  در سوختگی با آتش نکته مهم سوختگی مسیر تنفسی و مسمومیت با منو اکسید کربن باید مورد توجه قرار گیرد.

  سوختگی شیمیایی
  تماس با برخی مواد شیمیایی مانند اسیدها ، بازها یا قلیاهایی همچون سود سوزآور یا مواد سفید کنند قوی ، حلالها و مواد رنگبر قوی سبب سوزش و صدمه به پوست می‌شود. سوختگی با مواد قلیایی از اسیدها خطرناکتر است چون در پوست بیشتر نفوذ می‌کند و مدت طولانیتری فعال باقی می‌مانند. در اینجا مهمترین کار این است که فورا محل سوخته را زیر شیر آب بگیرید.

  سوختگی با مایعات جوش
  در این موارد آسیبهای بافتی به سرعت روی می‌دهد. سریعترین کاری که در این موارد باید انجام داد کاهش درجه حرارت است. سرد کردن ممکن است شدت ضایعه را بسیار کم کند و به سرعت سبب کاهش درد می‌شود. نکته مورد توجه این است که در سوختگی با قیر ، هرگز قیر را بر ندارید و فقط محل سوختگی را بلافاصله با آب سرد خنک کنید.

  سوختگی الکتریکی
  در این نوع سوختگی اگر چه ممکن است اثر سوختگی بر روی پوست به صورت یک ناحیه کوچک باشد ولی آسیب وارد بر بافتهای زیر پوست می‌تواند بسیار وسیع باشد.

  سوختگی ناشی از اشعه
  توسط دو نوع اشعه خورشید و تشعشات اتمی سوختگی ایجاد می‌گردد. در مورد تشعشات اتمی ابتدا محافظت خود امدادگر از خطر تشعشات و ثانیا رفع آلودگی مصدوم مد نظر قرار می‌گیرد.

  درجه سوختگی
  سوختگیهای پوست را می‌توان به دو دسته با ضخامت نسبی و تمام ضخامت نیز طبقه‌بندی کرد.
  در سوختگیهای با ضخامت نسبی اپیدرم ، یا اپیدرم و قسمت فوقانی درم درگیر می‌شوند، و به بافتهای زیرین آسیبی وارد نمی‌شود. سوختگیهای تمام ضخامت علاوه بر درم و اپیدرم به لایه‌های زیر پوستی نیز آسیب می‌رسانند. هر دو این سوختگیها را می‌توان با سیستم دیگری که درجه نامیده می‌شود به انواع درجه یک ، درجه دو و درجه سه تقسیم بندی کرد که خفیفترین نوع آن سوختگی درجه یک است. سوختگیهای درجه یک و دو از نوع با ضخامت نسبی و درجه سه از نوع تمام ضخامت هستند.

  سوختگی درجه یک
  سوختگی سطحی خفیفترین نوع سوختگی است که فقط لایه خارجی پوست یعنی اپیدرم را درگیر می‌کند. علل آن سوختگی ناشی از شعله ملایم است.

  سوختگی درجه دو
  سوختگی با شدت متوسط است که فقط اپیدرم و قسمتی از درم (اما نه همه درم) را مبتلا می‌کند و به بافتهای زیرین آسیبی نمی‌رساند. این نوع سوختگی مانند سوختگی درجه یک از نوع با ضخامت نسبی است.

  سوختگی درجه سه (سوختگی تمام ضخامت)
  در سوختگی درجه سه تمام ضخامت پوست ، یعنی اپیدرم و درم ، تخریب می‌شود و حتی ممکن است آسیب عمیق‌تر شده و بافتهای زیر پوستی (چربی ، ماهیچه و استخوان) را نیز درگیر کند.
  گاهاً تمایز سوختگی درجه سه از سوختگی درجه دو مشکل می‌باشد؛ با این وجود ناحیه سوختگی در نوع درجه سه معمولاً سیاه رنگ و یا خشک و سفید است اما در نوع درجه دو قرمز و مرطوب بوده و ظاهر عرق کرده دارد.

  شدت سوختگی
  شرایط آسیب ، علت سوختگی ، محل و شکل سوختگی ، وسعت ، سن مصدوم ، محل آن و وجود ضایعات همراه از جمله معیارهایی هستند که در تعیین شدت یک سوختگی بکار می‌روند.
  هیچ کس نباید شب به بستر برود قبل از اینکه از خود بپرسد: امروز چه کرده ام تا لیاقت داشته باشم فردا هم زنده بمانم.(دکتر شوایتزر)

 2. #2
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  التیام سوختگی با تغذیه مناسب


  سوختگی ها، نوعی صدمات بافتی وارد شده به مخاط یا پوست بدن هستند که در اثر حرارت شدید، تماس با مواد شیمیایی (اسید یا قلیا) و الکتریسیته یا پرتودهی ایجاد می شوند.

  80 درصد سوختگی های ناشی از تماس با منابع حرارتی، در منزل به وجود می آیند که به طور سرپایی قابل درمان هستند و حدود 5 درصد آنها (یک میلیون در سال) به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند. شدت ضایعات در سوختگی ها به عمق جراحت، مدت زمان سوختگی و سطح سوختگی بستگی دارد که تعیین کننده نوع روش کنترل و درمان آن است.
  از دیدگاه پزشکی سوختگی ها به سه دسته تقسیم می شوند:
  - سوختگی نوع 1: قرمزی و التهاب پوست به همراه درد بدون تاول و ترشح که در منزل قابل درمان است.
  - سوختگی نوع 2: قرمزی و التهاب پوست به همراه درد و ایجاد تاول و ترشح که باید به پزشک مراجعه شود.
  - سوختگی نوع 3: نوع سوختگی شدید که در آن رنگ پوست تغییر کرده، سفید، زرد یا مایل به قهوه ای می گردد. پوست حالت سختی پیدا کرده و اغلب بدون تاول و درد می باشد که باید فوراً بیمار به مراکز درمانی منتقل شود.
  اقدامات اولیه پزشکی در سوختگی ها:

  - قبل از مراجعه به پزشک یا مراکز درمانی، ابتدا منطقه سوخته شده را با آب سرد یا یخ خنک کنید و با پارچه یا گاز خشک استریل به آرامی روی آن را بپوشانید (هیچ تاولی را نباید باز کرد).
  - بعد از مراجعه، ابتدا پزشک شدت سوختگی ها را تعیین و موضع جراحت را تمیز می کند؛ سپس تاول های باز شده و بافت های پوستی مرده را برداشته و از پمادها و کرم های آنتی بیوتیک برای منطقه سوخته شده استفاده می کند.
  توصیه می شود در صورت امکان منطقه سوخته شده بالاتر از سطح قلب قرار داده شود. در موارد تورم و قرمزی متوسط می توان از بانداژ گرم و مرطوب استفاده کرد و در صورت بروز تب با پزشک تماس گرفت.
  مراقبت های تغذیه ای در سوختگی ها:

  در زمان بروز سوختگی به علت شوک شدید و ناگهانی وارد شده و جراحات به وجود آمده، تعادل الکترولیت ها و مایعات و تعادل ازته بدن منفی می شود، به عبارتی پروتئین ها، نمک و مایعات بدن به هدر می روند و وزن بدن کاهش می یابد. به همین دلیل نیازهای تغذیه ای ( به ویژه در هفته های اول بعد از سوختگی) افزایش می یابد.
  اهداف رژیم درمانی در این بیماران در درجه اول پیشگیری از ایجاد سوء تغذیه، کمک به برقراری تعادل آب و الکترولیت ها برای جلوگیری از ایجاد شوک و تسریع التیام زخم ها و همچنین کنترل قند خون افزایش یافته به علت استرس وارد شده به بدن می باشد.

  در بیمار دچار سوختگی میزان نیاز به انرژی به 5000 – 3500 کیلو کالری و نیاز به پروتئین به 200- 150 گرم در روز افزایش می یابد. پروتئین مصرفی باید از انواع با ارزش زیستی بالا باشد.
  اولین گام بعد از مراجعه به بیمارستان در صورت نیاز، استفاده از تزریق وریدی برای جبران مایعات، الکترولیت ها و برخی از پروتئین های سرمی از دست رفته می باشد.
  بعد از این مرحله، برای پیشگیری از ایجاد سوء تغذیه در صورت تحمل بیمار، تغذیه از راه دهان آغاز می شود. در ابتدا از یک محلول خاص حاوی نمک، آب و بی کربنات به همراه آب لیمو (برای خوش طعم کردن) جهت جایگزینی به جای تزریق وریدی استفاده می گردد. میزان دریافت و دفع مایعات بیمار ( از راه ادرار) تمام مدت باید کنترل گردد تا از دفع زیاد مایعات یا تجمع آن در بدن جلوگیری شود.
  از آنجایی که این بیماران دچار بی اشتهایی می باشند؛ بعد از تنظیم رژیم غذایی، مواد غذایی مورد نیاز در تعداد وعده های بیشتر و مقدار کم در هر وعده، در اختیار آن ها قرار گیرد و از یک رژیم غذایی نرم و ترجیحاً مورد علاقه بیمار استفاده گردد.
  نیاز به مواد مغذی گوناگون نیز در این بیماران افزایش می یابد، به عنوان مثال نیاز به پروتئین و ویتامین C به جهت ترمیم ضایعات بافتی زیاد می شود.
  - ویتامین C مورد نیاز حدود 1500- 1000 میلی گرم به صورت 500 میلی گرم 3 بار در روز می باشد.
  - با افزایش نیاز به انرژی، میزان کربوهیدرات دریافتی و به دنبال آن نیاز به ویتامین های گروه B نیز افزایش می یابد.
  - روی 50- 30 میلی گرم و بتاکاروتن 100000 واحد بین المللی در روز به جهت تقویت سیستم ایمنی بدن و تسهیل در ترمیم پوست، مورد نیاز است.
  - ویتامین E به صورت 1200 واحد بین المللی 3 بار در روز به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی و موثر در ترمیم ضایعات و کاهش ایجاد تاول، توصیه می شود.
  - «ال-گلوتامین» 10-3 گرم به صورت 3 بار در روز، از جمله اسیدهای آمینه لازم برای جلوگیری و بهبود آسیب ناشی از سوختگی، مورد نیاز است.
  لازم به ذکر است که در سوختگی های ناشی از الکتریسیته، اغلب سیستم عصبی و عضلات نیز گرفتار می شوند که در این صورت باید سریعاً بیمار تحت مراقبت های لازم به جهت احیای قلب و ریه ها قرار گیرد.
  از آنجایی که در سوختگی ها برخلاف سایر بیماری ها، وضعیت کاتابولیسمی یا شکست و تحلیل بافتی شدید می باشد و بیشتر ذخایر بدن دچار تخریب می گردد، باید به تامین نیاز مایعات، الکترولیت ها، انرژی، پروتئین ها و سایر مواد مغذی بسیار توجه شود. در این راستا گاهی در مراکز درمانی از مخلوط های تجارتی که غنی از انواع مواد مغذی هستند نیز بنا به مورد، استفاده می شود.
  در دوره نقاهت نیز توجه به دو اصل مهم: پیشگیری از سوء تغذیه و تامین ذخایر بدن اهمیت دارد. انرژی مورد نیاز باید به گونه ای تنظیم شود که نیاز بیمار را در این دوره تامین کند.همچنین وزن بیمار به منظور جلوگیری از ایجاد اضافه وزن در این زمان باید کنترل شود. در رژیم روزانه باید از منابع پروتئینی با کیفیت خوب استفاده شود. دریافت مقدار کافی اسیدهای چرب ضروری به جهت نوسازی بافت های بدن ضروری است و در نهایت ویتامین ها و املاح معدنی طبق نیاز بیمار از طریق رژیم غذایی و یا دریافت مکمل ها باید تامین شود.

  http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=41786

 3. کاربر مقابل از ghorobfarda عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 4. #3
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  به حداقل‌رساندن جاگذاری سوختگی
  وخیم‌ترین سوختگی‌ها باعث جاگذاری و ایجاد جوشگاه خواهند شد.
  گرچه مقداری جاگذاری همیشه پس از سوختگی‌ها قابل مشاهده است، راه‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا این جاگذاری را در کودکتان به حداقل برسانید.
  ● برای کاهش جاگذاری سوختگی این نکات را رعایت کنید:
  به دور محل سوختگی پانسمان فشاری قرار دهید.
  برای جلوگیری از کنتراکتور یا جمع شدگی - یک عارضه وخیم سوختگی که باعث محدویت حرکتی می‌شود- از آتل استفاده کنید.
  تمرینات توصیه‌شده بوسیله فیزیوتراپیست را که حرکت عضو را در محدوده حرکتی وسیعی تقویت می‌کند، انجام دهید.
  کودکتان را تشویق کنید تا فعال بماند و این کارها را به طور مستقل انجام دهد.
  فعالیت‌های روزانه باعث خواهد شد ناحیه دارای اسکار (جوشگاه) را تحت کشش قرار خواهد داد و از عوارض جلوگیری خواهد کرد.


 5. #4
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  سوختگی با آب جوش و مواد شیمیایی


  سوختگی با آب جوش
  اگر به فردی که با مایعات در حال جوش سوخته است برخورد کردید:
  1) لباسی که در محل سوختگی است و اشیایی مثل انگشتر و النگو را درآورید.
  2) محل سوختگی را زیر شیر آب سرد بگیرید و درجه حرارت را به وسیله ی سرد کردن کم کنید، چون در این موارد بافت سریع آسیب می بیند.
  3) از کرم، پماد و یا لوسیون برای محل سوختگی استفاده نکنید.
  4) برای پانسمان تاول های پاره شده یک باند استریل روی تاول بگذارید، سپس آن را با پنبه و چسب بپوشانید. بهتر است تاول ها را نکنید، چون عفونت می کند.
  پوست و سوختگی شیمیایی
  علائم سوختگی پوست با مواد شیمیایی عبارتند از: احساس سوزن سوزن شدن، تغییر رنگ یا بی رنگی پوست، تاول زدن یا پوسته پوسته شدن.
  در این مواقع بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:
  1) فوراً آن قسمتی را که دچار سوختگی شده، زیر آب بگیرید تا ماده شیمیایی رقیق شده و از شدت سوختگی کم شود. حتی اگر ماده شیمیایی به صورت پودر است، آن را بوسیله برس نرم زیر آب از روی پوست پاک کنید.
  2) در حین شست و شو لباس های آلوده را در آورید.
  3) روی ضایعه را پانسمان کنید و خود را سریع به بیمارستان برسانید.

  چشم و سوختگی شیمیایی
  خطر اصلی در اینجا، از دست دادن بینایی است، چون ماده به بافت چشم نفوذ می کند و به قرنیه آسیب می زند، پس چاره ای جز شست و شوی سریع چشم نداریم:
  1) سر خود را زیر شیر آب ببرید و اجازه دهید آب روی چشم شما بریزد. چشمتان را خوب باز نگه دارید.
  اگر قادر نیستید پلک هایتان را باز نگه دارید از کسی کمک بگیرید.
  هر چقدر شست و شوی چشم را بیشتر طول بدهید بهتر است. 10 دقیقه شستن چشم، برای سوختگی با مواد قلیایی زمان زیادی نیست. اگر هر دو چشم آسیب دیده، به طور متناوب هر چشم را 10 ثانیه شست و شو بدهید.

  2) بعد از شست و شو، با استفاده از یک باند استریل روی چشم را بپوشانید.
  3) سریعا خود را به بیمارستان برسانید.
  سوختگی در ناحیه ی دهان و گلو
  در این موارد تورم بافت نرم حنجره، موجب مسدود شدن راه تنفسی می شود و در نتیجه خفگی رخ می دهد. سوختگی در این ناحیه معمولاً به دلیل خوردن آب جوش به طور تصادفی، خوردن سموم، استنشاق هوای گرم، بخار یا گاز اتفاق می افتد.
  اقداماتی که باید در این شرایط انجام دهید:
  1) هر گونه فشار روی گردن را آزاد کنید. باز کردن یقه، گره روسری و ... .
  2) مصدوم را به آرامش تشویق کنید و به او به طور منظم آب بدهید. دادن قطعات یخ یا بستنی بسیار سودمند است.
  3) مصدوم را به سرعت به بیمارستان برسانید.
  4) اگر مصدوم بیهوش است او را در وضعیت ریکاوری (وضعیتی که راه تنفس بیمار باز می ماند) قرار دهید، اقدامات احیا را انجام دهید و وضعیت تنفسی بیمار را کنترل کنید.

 6. کاربر مقابل از ghorobfarda عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 7. #5
  g. ali.jamshidi آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  نوشته ها
  1
  تشکر
  1
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  نام داروی مناسب برای جلوگیری از جا گذاری بعد از سوختگی

 8. #6
  بریدا50 آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Nov 2008
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض داروی مناسب برای جلوگیری از جای گذاری سوختگی

  سلام
  من به دنبال داروی مناسبی برای جای سوختگی میگردم . ممنون میشم کمک کنید

موضوعات مشابه

 1. پایتخت،ضد کلیشه ترین سریال نوروز
  توسط raya در انجمن اخبار فرهنگی و هنری
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: April 12th, 2011, 03:17 PM
 2. مینی پروزکتور جیبی محصولی از Nippon Signal
  توسط zebelak در انجمن علم روز
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: September 15th, 2008, 12:29 PM
 3. مصوبه جدید دولت،باعث افزایش قیمت خودروها می شود
  توسط استاد در انجمن خبرهاي داخلي خودرو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: September 13th, 2008, 05:34 PM
 4. بدترین محصولات جهان*
  توسط darya5 در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: October 30th, 2007, 06:08 PM
 5. پژو سود محصولات خود را كاهش داد
  توسط farzadhny در انجمن خبرهاي خارجي خودرو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: April 5th, 2007, 10:37 AM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 03:05 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved