تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 13 از 13
 1. #1
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  Smile روش هاي پيشگيري از بارداري ( انواع و شرح )

  با سلام خدمت تمام دوستان عزيز
  با توجه به اهميت موضوع و همين طور اطلاعات اندك اكثر زوج هاي ايراني در زمينه پيشگيري از بارداري ، لازم ديدم با ايجا اين تاپيك به سوالات احتمالي شما پاسخ بديم و از بارداري ناخواسته و افزايش بي رويه جمعيت جلوگيري كنيم .
  چرا كه در پيشگيري از بارداري آگاهي حرف اول رو ميزنه .

 2. 3 کاربر مقابل از ghorobfarda عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. #2
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  Angry روشهای سنتی

  آگاهی از باروری
  به این روش، روش طبیعی پیشگیری از بارداری یا پرهیز دوره ای هم گفته می شود. آگاهی از باروی مستلزم پرهیز از ارتباط جنسی یا استفاده از روشهای سد کننده پیشگیری از بارداری در روزهایی از چرخه قاعدگی زن است که احتمال بیشتری برای حاملگی اش وجود دارد.
  از آنجا که اسپرم تا حدود ۷ روز می تواند در راههای تناسلی زنانه باقی بماند و تخمک تا ۲۴ ساعت پس از آزاد شدن قابل بارور شدن است، یک زن می توند از رابطه جنسی ۷ روز پیش از تخمک گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن باردار شود. روشهایی که تخمین می زنند چه زمانی یک زن بارور است بستگی به چرخه قاعدگی، تغییرات مخاط دهانه رحم یا تغییر در درجه حرارت بدن دارد. این روش می تواند اثر بخش باشد ولی احتیاج به یک زوج بسیار با انگیزه و هوشمند برای اثر بخشی این روش است.
  با توجه به كشفيات چند سال اخير در رابطه با آزاد شدن بيش از يك تخمك در برخي زنان آن هم در زمانهاي مختلف امكان دارد اين روش حتي با دقت بالاي فرد كارساز نباشد .

  روش صرفنظر کردن (withdrawal)
  در این روش که قطع رابطه جنسی هم خوانده می شود، رابطه قبل از برز انزال قطع ميشه .
  این روش هیچ حفاظتی علیه عفونتهای منتقله از راه جنسی مانند ایدز ندارد. بیماریهای عفونی به وسیله تماس مستقیم با ضایعات سطحی و مایع پیش انزالی قابل انتقال است .
  با توجه به اينكه اندكي اسپرم در مايع مني پيش از انزال وجود دارد اين روش چندان مطمئن نيست و توصيه نمي شه .

 4. کاربر مقابل از ghorobfarda عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 5. #3
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  Arrow قرص هاي ضد بارداري

  تقسيم بندي قرصهاي ضد حاملگي
  ۱- پروژسترون(ميني پيل):
  در ايـن قـرصها تنها هورمون
  پـروژستـرون وجـود دارد- ويژه خانمهاي شيرده و يا مبتلا به
  فشار خون بالا مي باشد. خانمهاي شيرده مي بايست ۶
  هفته پس از زايمان شروع بمصرف اين قرصها كنند. بـسـته
  اين قرصها ۲۸ عددي مي بـاشد. نحوه مصرف آنها روزي يك
  قــرص سر ساعت معين از روز نخست قاعدگي ميباشـد و
  پـس از اتـمـام بسـتـه مـصرف قرص بسته جديد بدون وقفه
  آغـاز ميــگردد. در صورتي كه مصرف قرص كمتر از ۳ ساعت
  از زمان مقرر فراموش گردد بلافاصله پس از يادآوري آن قرص مصرف و مابقي قرصها نيز طبق روال مصرف ميگردد اما هرگاه مصرف قرص بيش از ۳ ساعت به تاخير افتاد بلافاصله پس از يادآوري قرص فراموش شده مصرف گرديده و تا يك هفته ميبايد از يك روش ضد بارداري ديگر استفاده نمود. اثر اين قرصها از قرصهاي تركيبي پايين تر ميباشد.

  ۲- تركيبي:
  اين قرصها تركيبي از دو هورمون استروژن و پروژسترون ميباشد. اين قرصها خود به سه دسته تقسيم بندي ميگردند:

  * منو فازيك(تك مرحله اي): ميزان هورمونهاي استروژن و پروژسترون در تمام قرصها يكسان ميباشد.ق رصهاي LD وHD در اين گروه قرار دارند.
  * دي فازيك(دو مرحله اي): ميزان هورمونهاي استروژن و پروژسترون در دو مرحله تغيير ميكند.
  * تري فازيك(سه مرحله اي): ميزان هورمونهاي استروژن و پروژسترون در سه مرحله به تدريج افزايش مي يابد.
  بسته بندي قرصهاي تركيبي نيز دو گونه ميباشد:
  ۱- بسته هاي ۲۱ عددي: اين بسته ها حاوي ۲۱ عدد قرص موثر ميباشد.
  ۲- بسته هاي ۲۸ عددي: اين بسته ها حاوي ۲۸ عدد قرص بوده كه ۲۱ عدد آن موثر بوده و ۷ عدد آن را قرصهاي خنثي تشكيل ميدهند. ۷ قرص آخر تنها براي كمك به حافظه مصرف كننده ميباشد.


  نحوه مصرف قرصهاي LD و HD
  ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــقر صهاي LD
  كرم رنگ بوده و دوز پايين دارند.
  قرصهاي HD
  سفيد رنگ بوده و دوز بالا دارند.
  نحوه مصرف:

  از روز ۵ قاعدگي مصرف قرصها آغاز ميگردد (خواه خونريزي قطع و يا ادامه داشته باشد). ۲۱ روز قرصها سر ساعت معين مصرف گرديده و پس از اتمام بسته يك هفته (۷ روز) مصرف قرص قطع گرديده و از روز هشتم مصرف بسته جديد قرص آغاز ميگردد. (خواه خونريزي قطع و يا ادامه داشته باشد)
  در صورت فراموشي مصرف قرص:
  ۱- هرگاه مصرف يك قرص فراموش گردد: به محض يادآوري قرص را مصرف كرده و قرصهاي بعدي را نيز در زمان مقرر مصرف كنيد.
  ۲- هرگاه مصرف دو قرص متوالي فراموش گردد: به محض يادآوري ۲ قرص را همزمان مصرف كرده و ۲ قرص ديگر را همزمان روز بعد مصرف كنيد.مابقي قرصها را در زمان مقرر مصرف كنيد.تا يك هفته نيز از يك روش ديگر پيشگيري از بارداري استفاده كنيد.
  ۳- هرگاه مصرف ۳ قرص متوالي فراموش گردد: در اين صورت مابقي بسته قرص را بدور انداخته و همان روز مصرف قرصهاي بسته جديدي را آغاز كنيد. تا يك هفته نيز از يك روش ديگر پيشگيري از بارداري استفاده كنيد.
  * معمولا پس از دو هفته از مصرف قرصهاي LD
  وHD ديگر حاملگي صورت نخواهد گرفت اما بهتر است ماه نخست مصرف اينگونه قرصها از يك روش ديگر پيشگيري از بارداري استفاده كنيد.

  نحوه مصرف قرصهاي سه مرحله اي
  بسته اين قرصها از ۶ قرص نارنجي رنگ،۵ قرص زرد رنگ و ۱۰ قرص سفيد رنگ تشكيل شده است.
  نحوه مصرف:

  از روز نخست قاعدگي مصرف قرصها آغاز ميگردد و هر روز سر ساعت معين قرصها مصرف گرديده پس از اتمام بسته يك هفته مصرف قرص قطع گرديده و از روز هشتم مصرف قرصهاي بسته جديد آغاز ميگردد.
  در صورت فراموشي مصرف قرص:
  ۱-هرگاه كمتر از ۱۲ ساعت از زمان مقرر مصرف قرص گذشته باشد: قرص فراموش شده را مصرف كرده و بقيه قرصها را در زمان مقرر بخوريد.
  ۲- هرگاه بيشتر از ۱۲ ساعت از زمان مقرر مصرف قرص گذشته باشد: قرص فراموش شده را نخورده و مابقي قرصها را در زمان مقرر بخوريد. تا تمام شدن بسته نيز از يك روش ديگر جلوگيري از حاملگي استفاده گردد.
  * هرگاه براي بار نخست از اين قرصها استفاده ميكنيد در ماه اول از يك روش ديگر جلوگيري استفاده كنيد.
  نكات مهم:
  ۱-براي كاهش حالت تهوع ناشي از مصرف اينگونه قرصها بهتر است آنها را پس از غذا مصرف كنيد.
  ۲-مصرف قرصها بايد هر روز در يك ساعت معين انجام گيرد.
  ۳-هر گاه قرصها را بطور مرتب مصرف گرديد و يك دوره قاعدگي براي شما اتفاق نيفتاد نگران نباشيد اما اگر دو بار پياپي قاعده نشديد به پزشك مراجعه كنيد.
  ۴-در مواردي اثر قرصهاي خوراكي جلوگيري از بارداري كاهش يافته و بايد از يك روش مكمل ديگر جلوگيري از بارداري استفاده گردد اين موارد شامل:
  * تداخل دارويي: مصرف آنتي بيوتيكها (مانند آمپي سيلين، پنسيلين، تترا سايكلين)،ق رصهاي آرامبخش (مانند ديازپام)، قرصهاي ضد سل، قرصهاي ضد تشنج، قرصهاي ضد انعقاد خون اثربخشي قرصهاي ضد بارداري را كاهش ميدهند.
  * اسهال و استفراغ شديد نيز اثر بخشي قرصها را كاهش ميدهد و بايد از روش ديگر جلوگيري از بارداري استفاده گردد.
  ۵- آزمايش نمونه از دهانه رحم (پاپ اسمير) در آغاز مصرف قرصهاي ضد بارداري و هر ساله براي خانمها ضروري ميباشد.
  ۶-قدرت بارداري معمولا پس از ۳ ماه از قطع قرصهاي ضد بارداري باز ميگردد. (اين زمان در افراد مختلف از يك ماه تا ۶ ماه متغير ميباشد


  علائم هشدار دهنده:
  اگر در حين مصرف قرصهاي ضد بارداري دچار علائم زير شديد، حتما به پزشك مراجعه كنيد:
  سرفه همراه با خلط خوني ، تنگي نفس، احساس فلجي يكطرفه بدن يا دست و پا، تورم يا درد غيرطبيعي در پاها، سردرد شديد يكطرفه، كوري گذرا، درد سينه اي و شكمي، زردي پوست يا چشم
  .
  فراموشي قرصهاي LD- HD :
  به نسبتي كه زن ، خوردن قرص را فراموش كند و برحسب اينكه چه وقت فراموش كرده باشد، احتمال حامله شدن او در ميان خواهد بود.اگر زني يك شب خوردن قرص را فراموش كند به محض اينكه متوجه اين نكته شد بايد قرص را بخورد. اگر تا شب بعد به يادش نيامد، (فراموشي دو شب )شب بعد سه قرص بخورد و براي اطمينان تا تمام شدن قرصهاي آن بسته از روش ديگري (كاندوم) نيز استفاده كند. اگر سه شب پشت سرهم ( يا بيشتر ) خوردن قرص فراموش شده باشد بايد از خوردن بقيه قرصها خودداري گردد و از روش ديگري براي جلوگيري از حاملگي استفاده شود تا قاعدگي آغاز گردد. سپس از روز پنجم قاعدگي خوردن قرصهاي بسته جديد آغاز شود.

  مراقبتهاي لازم حين مصرف قرصها:
  در خانمهايي كه به طور مرتب قرص مي خورند معاينات باليني(مثل اندازه گيري وزن و فشار خون)، معاينه پستان، معاينه لگن و لمس كبد ابتدا سه ماه پس از شروع قرص و پس از آن هر سال يك بار ضرورت دارد. در آغاز مصرف قرص، پاپ اسمير لازم است . در موارد سن بالاي 35 سال ، سابقه ديابت بارداري و چاقي، آزمايش قند خون و چربيها قبل از تجويز قرص ضروري است.
  فراموشي قرصهاي تركيبي چند مرحله اي:
  اگر يك قرص فراموش شود و اگر در مدتي كمتر از 12 ساعت از زمان هميشگي مصرف به خاطر آمد، قرص فراموش شده مصرف شود. اگر پس از 12 ساعت بخاطر آمد، نيازي به مصرف آن نيست. بقيه قرصها را همراه كاندوم تا پايان بسته ادامه دهد.
  قرصهاي دوران شيردهي ( قرصهاي خوراكي كه فقط پروژستين دارند):
  اين قرصها به جاي هر دو هورمون پروژسترون و استروژن، فقط حاوي هورمون شبه پروژسترون هستند. ميزان اثر قرصهايي كه فقط پروژستين دارند اندكي كمتر از قرصهاي خوراكي تركيبي است. اين نوع قرص، اگر بدرستي و بطور مستمر مصرف شود 5/99 درصد و اگر بطور معمول خورده شود تا 95 درصد از حاملگي(طي 6 ماه اول پس از زايمان) جلوگيري مي كند.
  زنان شيرده مي توانند از قرصهايي كه فقط پروژستين دارند استفاده كنند زيرا برخلاف قرصهاي تركيبي، بر كميت و كيفيت شير مادر اثر ندارد. در واقع، اگر شيردادن به طور انحصاري و مستمر و حتي در طول شب انجام گيرد، خود بتنهايي قادر است زن را تا مدتي از حاملگي مجدد محافظت كند. در غِير اينصورت استفاده از قرصهاي ميني پيل در طول مدت شيردادن، احتمال حامله شدن مادر را از ميان مي برد.

  عوارض قرصهاي دوران شيردهي:
  اختلال قاعدگي بصورت لكه بيني، قطع قاعدگي و يا خونريزي طولاني است. معمولا مقدار خونريزي كم است.
  نحوه مصرف:
  بسته هاي اين قرص 28 تايي است. هر روز در ساعت معين (بهتر از همه، شبها بعد از شام) يك قرص خورده مي شود. با تمام شدن هر بسته، از شب بعد، بدون فاصله، خوردن قرص هاي بسته بعد آغاز مي گردد. در 6 ماه اول بعد از زايمان، حتي اگر عادت ماهانه برقرار شود، خوردن قرصها ادامه مي يابد. لازم است 6 هفته پس از زايمان اولين قرص مصرف شود ولي اگر زير 6 هفته قاعدگي رخ داد از اولين روز خونريزي، اولين قرص مصرف شده و هر شب ادامه يابد.
  شيردادن و جلوگيري از حاملگي:
  شير مادر غذاي مطلوب نوزاد است و در عين حال سبب جلوگيري موقت از حاملگي مي شود مشروط بر آنكه 3 مورد زير رعايت شود:
  اول: تغذيه انحصاري كودك فقط با شير مادر تا 4 الي6 ماهگي
  دوم : اينكه مادر هنوز قاعده (پريود) نشده باشد
  سوم: از آخرين زايمان بيش از 6 ماه نگذشته باشد
  زنانيكه به كودك خود مايعات يا غذاي كمكي مي دهند بايد حتما به طور همزمان از روش ديگري هم براي جلوگيري از حاملگي استفاه كنند
  .
  مراقبتهاي لازم:
  اگر حين مصرف قرص دچار اسهال و استفراغ شديد، حتما قرص را تكرار كرده و تا دو روز از كاندوم استفاده نماييد
  .
  فراموشي قرصهاي شيردهي:
  اگر مصرف يك قرص براي مدت بيشتر از 3 ساعت بعد از زمان معين فراموش شود، در همان لحظه قرص فراموش شده را بخورد. ولي اگر بيشتر از 3 ساعت فراموشي طول كشيد، قرص فراموش شده را بلافاصله مصرف و تا 2 روز از كاندوم استفاده كند.
  موارد منع مصرف:
  شك به بارداري ، بيماري شديد كبدي، سرطان پستان، سابقه حاملگي خارج رحمي، خونريزي رحمي با علت ناشناخته.
  روش قطع قاعدگي در شيردهيL.A.M) ( : در صورت 3 شرط:
  1- تغذيه انحصاري با شير مادر
  2- فاصله شير دهي كمتر از 4 ساعت
  3- شيردهي در شب
  احتمال حاملگي در 6 ماه اول زايمان نادر بوده و در اين مدت نياز به استفاده از روش ضد بارداري هورموني نيست و مي توان فقط از كاندوم استفاده كرد. ولي در صورت وقوع قاعدگي طي اين مدت حتما از روش مطمئن ديگر ضد بارداري مثل IUD، قرص شيردهي، آمپول تزريقي استفاده نماييد.
  مركز مشاوره بهداشت باروري هر روز از ساعت 12-9 بجز ايام تعطيل با حضور كارشناسان و پزشكان مجرب خدمات زير را ارايه مي نمايد
  مشاوره دوران بلوغ و نوجواني ،
  مشاوره قبل ازازدواج ،
  مشاوره قبل از بارداري ،
  مشاوره مراقبتهايدوران بارداري ، زايمان و پس از زايمان ،
  مشاوره تنظيم خانواده ،
  مشاوره تغذ يه
  مشاوره بيماريها ي مقاربتي ،
  مشاوره نازايي ،
  مشاوره بهداشت روان زنان ،
  مشاوره دوران يائسگي
  مشاوره سرطانهاي زنان


 6. کاربر مقابل از ghorobfarda عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 7. #4
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض دستگاه داخل رحمی یا Iud

  دستگاه داخل رحمی یا IUD

  دستگاه داخل رحمی یا IUD وسیله ‌ای پلاستیکی است که در داخل رحم برای جلوگیری از باردار شدن گذاشته می‌شود. مزیت آن این است که طولانی اثر بوده و مانند قرص نیازمند یادآوری روزانه مصرف کننده ندارد. در لذت جنسی دخالتی ندارد و روشی برگشت پذیر است به نحویکه پس از خارج کردن از بدن، فرد دوباره می تواند بچه دار شود.
  دستگاه داخل رحمی برای خانمهایی که یک فرزند دارند و تمایل به فاصله گذاری دارند، برای خانمهای شیرده و برای خانمهایی که بدلایل پزشکی نمی خواهند از قرصهای ضد بارداری استفاده کنند قابل استفاده است.
  دو نوع مختلف IUD در دسترس است: یک نوع به شکل T است و با مس پوشیده شده است، نوع دوم با مارپیچی پلاستیکی پوشیده شده است که هورمون پروژسترون آزاد می‌کند.
  IUD چگونه عمل می‌کند؟

  IUD از نوع پوشیده شده با مس، اکثرا مانع بارور شدن تخمک توسط اسپرم می‌شود. در نوع هورمونی آزاد کننده پروژسترون، تخمک گذاری (خارج شدن تخمک از درون تخمدان در طی سیکل قاعدگی) مهار می‌شود و همچنین مخاط دهانة رحم را ضخیم می‌کند که مانع ورود اسپرم به رحم می‌شود. وجود IUD در رحم مانع لانه گزینی تخم در رحم حتی در صورت بارور شدن تخمک است که خود مانع رشد تخم و از بین رفتن آن می‌شود.
  در انتهای IUD نخی قرار داده شده است که از رحم خارج می گردد. این نخ در حقیقت یک وسیله کنترل است که به فرد این امکان را می دهد که بتواند از وجود دستگاه درون رحم و محل قرار گیری آن اطمینان حاصل کند.

  کارآیی IUD چقدر است؟

  در طی یک دوره یکساله از هر 100 زوج استفاده کننده از این روش کمتر از 1 زوج احتمال بارداری دارد. در حقیقت IUD یکی از مؤثرترین و مطمئن‌ترین روشهای جلوگیری از بارداری است. با وجودیکه IUD روشی مطمئن برای پیشگیری از حاملگی است، ممکن است از محل مناسب خود در رحم خارج ‌شود و در نتیجه خطر بارداری وجود داشته باشد. IUD روش جایگزین برای زنانی است که به دلایل پزشکی و یا به دلیل استفاده از برخی داروها نمی‌توانند و یا نباید از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده نمایند. IUD روش طولانی مدت اما برگشت پذیر جلوگیری از بارداری است.

  فراموش نکنیم که اصل اساس در کارآیی روش‌های پیشگیری از بارداری ناخواسته، انتخاب روش مناسب جهت هر فرد و استفاده دائمی و مناسب از آن روش مطابق دستورالعمل آن است.
  پیشگیری از ابتلا به بیماریهای مقاربتی

  IUD در مقابل بیماریهای مقاربتی فرد را محافظت نمی‌کند. برای این منظور همواره استفاده از کاندوم در کنار IUD لازم است.
  عوارض جانبی احتمالی

  شایعترین عوارض جانبی IUD عبارتند از:
  • قاعدگی شدیدتر همراه با دل پیچه در نوع IUD مسی
  • قاعدگی‌های نامنظم در نوع IUD هورمونی
  • خارج شدن IUD از محل خود به خصوص در زنان جوان
  • سوراخ شدن رحم که بسیار نادر است
  در گذشته IUD خطر عفونت‌های لگنی را اضافه می‌نمود. امّا در انواع جدید خطر این عفونت بسیار ناچیز است. یکی از مسائل مطرح دیگر در خصوص IUD افزایش خطر حاملگی نابجا بود. حاملگی نابجا زمانی است که تخم بارور شده در جایی غیر از رحم لاله‌گزینی و شروع به رشد نماید. این خطر در حال حاضر نه تنها مطرح نیست بلکه دانشمندان متوجه شده‌اند که حتی خطر حاملگی نابجا در مصرف کنندگان IUD کمتر از سایرین است.
  توجه: در صورت عدم لمس نخ دستگاه و یا لمس آن در محلی بالاتر یا پایین تر از محل اولیه، مراجعه به پزشک و یا ماما برای بررسی نحوه قرارگیری IUD لازم است.
  IUD برای چه کسانی مناسب است؟

  IUD برای جوانان و زنانی که تا کنون فرزندی نداشته‌اند توصیه نمی‌شود. از هر 100 IUD که در رحم گذاشته می‌شود ممکن است 10 IUD در طی سال اول از محل خود خارج شود که این مسأله در زنانی که تا کنون زایمان نداشته‌اند شایع تر است. همچنین زنانی که شرکای جنسی متعدد دارند و شرکایشان از کاندوم استفاده نمی‌کنند در معرض ابتلا به بیماریهای مقاربتی هستند. به همین جهت اکثر پزشکان IUD را به گروه‌های گفته شده در بالا پیشنهاد نمی‌دهند. در حقیقت اگر یک زن جوان که تا کنون زایمان نداشته است از IUD استفاده کند، در صورت ابتلا به عفونت‌های لگنی این خطر برایش وجود دارد که هیچگاه نتواند بچه‌دار شود.
  چگونه می توان IUD را تهیه نمود؟

  IUD حتماً باید توسط پزشک یا ماما در رحم کار گذاشته شود. بهترین زمان برای این عمل زمان خونریزی قاعدگی است. IUD های مسی می‌بایستی هر 10 سال یکبار توسط پزشک یا ماما جایگزین شوند. IUDهای هورمونی باید سریعتر تعویض شوند که معمولاً کمتر از هر 5 سال یک بار است. همچنین اگر زنی که از IUD استفاده می‌کند بخواهد باردار شود می‌تواند به پزشک مراجعه نماید و IUD را خارج نماید.


  http://www.javanesalem.ir/informatio...l?page=iud.htm

 8. کاربر مقابل از ghorobfarda عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 9. #5
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض كاندوم

  كاندوم بهترين وسيله جهت پيشگيري از انتقال عفونت ها و بيماري هاي مقاربتي از جمله ايدز- هپاتيت - سفليس - سوزاك و...
  ليكن به دليل احتمال پارگي كاندوم روش چندان مناسبي جهت پيشگيري از بارداري نيست و 12 % احتمال بروز بارداري وجود دارد كه قابل توجه مي باشد .

 10. #6
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  Lightbulb بستن لوله های اسپرم بر ( وازکتومی بدون تیغ جراحی Nsv )

  بستن لوله های اسپرم بر ( وازکتومی بدون تیغ جراحی NSV )
  توضیح روش:
  وازکتومی بدون تیغ جراحی یک روش دایمی پیشگیری از بارداری برای آقایان است. این روش با یک عمل جراحی سرپایی و بی حسی موضعی ومعمولا کوتاه تر از 20 دقیقه انجام می گیرد. طی این عمل لوله های اسپرم بر ، از طریق ایجاد یک سوراخ کوچک بر روی کیسه بیضه ها بسته می شوند.
  مکانیسم عمل:
  بسته شدن لوله های اسپرم بر از ورود اسپرم ها به مایع منی جلوگیری می نماید. در این حالت مایع منی فرد بدون اسپرم بوده و لقاح صورت نخواهد گرفت.

  اثر بخشی:
  یکی از اثر بخش ترین روش های پیشگیری از بارداری است. با پیگیری های بعد از عمل و انجام دو نوبت آزمایش آنالیز اسپرم پس از عمل جراحی که نبودن اسپرم در مایع منی را تایید کند، میزان موفقیت نزدیک به 100% است.
  مزیت ها:
  * اثر بخشی بالا
  * دایمی بودن
  * تداخل نداشتن با فعالیت جنسی
  * عدم نیاز به یاد آوری و مراجعه های مکرر
  * نداشتن اثر منفی بر قدرت مردانگی ، میل جنسی و صفت های ثانویه مردانه ( ریش - سبیل و صدای مردانه )
  * عارضه نداشتن برای سلامتی استفاده کننده از روش دراز مدت
  * تاثیر نداشتن بر حجم و ظاهر مایع منی و کیفیت تماس جنسی
  * افزایش لذت جنسی بدلیل از بین رفتن نگرانی حاملگی ناخواسته
  * اثر بخشی بیشتر، نیاز کمتر به مراقبت های قبل و پس از عمل ، احتمال بیشتر در موفقیت عمل بازگشت، زمان کوتاه تر عمل جراحی، امکان کسب اطمینان از موفقیت عمل و عارضه های کمتری در مقایسه با بستن لوله های رحمی
  * چاق نشدن فرد پس از عمل
  عوارض شایع و چگونگی برخورد با آنها:
  وازکتومی عارضه دراز مدت قابل توجه و سیستمیک نداشته و عارضه های احتمالی محدود به محل عمل می باشد. این عارضه ها شامل درد، سوزش و کبودی مختصر ناحیه عمل بوده که عموما بعد از حداکثر یک هفته برطرف می شوند.
  عوارض غیر شایع و چگونگی برخورد با آنها:
  1- هماتوم
  2- عفونت پوست ناحیه عمل و یا اپیدیدمواتورکیت عفونی
  3- اپیدیدیمیت احتقانی و درد مزمن بیضه ها
  در صورت بروز هر یک از عارضه های غیر شایع یاد شده ، متقاضی باید به مرکز ( مراکز ) ارائه خدمت وازکتومی مراجعه کند.
  موارد منع استفاده مطلق:
  باید توجه داشت هیچگونه منع مطلقی در انجام وازکتومی وجود ندارد، اما در برخی شرایط وازکتومی باید با « احتیاط » ، « تاخیر » و یا « ارجاع » به یک مرکز مجهز انجام گیرد. این موارد به شرح ذیل می باشند:
  موارد احتیاط :
  مواردی هستند که خدمت وازکتومی برای متقاضی با احتیاط انجام می شود. این موارد عبارت هستند از:
  * آسیب اسکروتوم و یا سابقه عمل جراحی آن
  * واریکوسل و هیدروسل بزرگ
  * عدم نزول بیضه یک طرفه ( وازکتومی در سمت نزول یافته انجام گرفته و اگر 3 ماه بعد از عمل در مایع منی اسپرم وجود داشته باشد وازکتومی سمت مقابل نیز باید انجام گیرد. )
  * دیابت
  موارد تاخیر:
  مواردی هستند که وازکتومی با تاخیر ( به منظور رفع مشکل و درمان در صورت لزوم ) انجام می شود. این موارد عبارت هستند از:
  * بیماری مقاربتی فعال
  * التهاب سرآلت ، لوله های اسپرم بر و یا بیضه ها
  * عفونت پوست اسکروتوم
  * عفونت حاد سیستمیک و یا گاستروآنتریت شدید
  * فیلاریازیس و الفانتیازیس
  * اپیدیدیمیت و یا اورکیت
  موارد ارجاع:
  مواردی هستند که متقاضی باید برای انجام وازکتومی به بیمارستان ارجاع می شود. این موارد عبارت هستند از:
  * فتق کشاله ران
  * عدم نزول بیضه دو طرفه
  * اختلالات انعقادی
  * ایدز
  * وجود توده در کیسه بیضه ها
  تکنیک عمل وازکتومی بدون تیغ جراحی:
  وازکتومی بدون تیغ جراحی توسط دو پنس خاص به نام های پنس شکافنده ( Dissecting forceps ) و پنس گرد ( Ringed clamp ) قیچی راست کوچک و پنس هموستات انجام می گیرد . با تزریق 5/0cc لیدوکایین 1% یا 2% بدون آدرنالین در زیر پوست و 5/2cc از آن در هر طرف اسکروتوم، پوست و وازدفران های چپ و راست بی حس می شوند. هر کدام از وازدفران ها از محل سوراخ ایجاد شده روی اسکروتوم خارج و در دو نقطه به فاصله 1 سانتی متر با نخ سیلک گره زده شده و فاصله ای از وازد فران که بین دو گره قرار گرفته است، چیده می شود.
  آزمایش ها و معاینه های لازم :
  معمولا قبل از انجام وازکتومی نیاز به درخواست هیچگونه آزمایشی نمی باشد. در گرفتن شرح حال، سابقه پزشکی متقاضی بررسی شده و معاینه فیزیکی عمومی با توجه ویژه به دستگاه ژنیتال انجام شود.
  دستورهای پس از عمل:
  * استراحت به مدت یک روز
  * آب نزدن به محل عمل تا دو روز
  * نداشتن تماس جنسی تا 4 روز
  * پوشیدن شورت تنگ و یا بیضه بند و انجام ندادن کار سنگین تا یک هفته
  هشدارها و چگونگی برخورد با آنها:
  مواردی هستند که فرد وازکتومی شده در صورت رویارویی با آنها، باید فورا به مرکز یا مراکز انجام دهنده وازکتومی مراجعه نماید.
  1- تب بیش از 38 درجه تا 4 هفته ، به ویژه در هفته اول
  2- درد شدید ناحیه عمل که به مسکن های معمولی پاسخ ندهد
  3- خروج خون و چرک از محل زخم
  4- تورم بیش از حد اسکروتوم
  موارد قابل توجه در پیگیری ها و مراجعه های بعدی:
  * بهتر است فرد وازکتومی شده یک هفته پس از عمل برای معاینه محل عمل به پزشک ارائه دهنده خدمت مراجعه نماید.
  * فرد وازکتومی شده باید سه ماه بعد از عمل از نظر آزواسپرمی ( نبودن اسپرم در مایع منی ) آزمایش شود. لازم است در این مدت و تا اخذ نتیجه آزمایش، یک روش مطمئن جلوگیری از بارداری ( مانند کاندوم ) مورد استفاده قرار گیرد. برای پیگیری و اطمینان از موفقیت کامل عمل ، انجام اسپرم آنالیز بعدی با فاصله زمانی یک ماه از آزمایش اول ( چهارم ماه پس از عمل ) خواهد بود.
  برگشت پذیری وازکتومی بدون تیغ جراحی:
  وازکتومی بدون تیغ جراحی یک روش دائمی پیشگیری از حاملگی بوده و متقاضیانی که خواهان فرزند دیگری هستند به هیچ عنوان نباید از این روش استفاده نمایند. در موارد نادری که ممکن است متقاضی پس از وازکتومی خواهان انجام عمل Reversal Vasectomyl گردد.
  Reversal Vasectomy ( عمل جراحی برگشت وازکتومی ) یک عمل جراحی است که با استفاده از میکروسکوپ و یا لوپ انجام شده و طی آن دو انتهای بریده شده وازدفران به یکدیگر پیوند زده می شوند. میزان موفقیت عمل برگشت بین 60 تا 80 درصد و ظهور اسپرم در مایع منی پس از عمل برگشت، تا بیش از 95% گزارش گردیده است.

  ویرایش توسط ghorobfarda : October 14th, 2007 در ساعت 10:31 PM

 11. #7
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  Post توبكتومي ( بستن لوله هاي رحمي )

  توبكتومي يكي از روش هاي دائمي پيشگيري از بارداري است.در اين روش لوله هاي رحمي مسدود مي شود و به اين ترتيب از برخورد تخمك زن با نطفه مرد در داخل لوله رحمي جلوگيري به عمل آمده و در نتيجه لقاح صورت نمي گيرد.
  مزايا
  -روشي دائمي و مطمئن است.
  -
  روشي ساده و بي خطر است.
  -
  بلافاصله پس از عمل موثر است.
  -
  بر روي فعاليت هاي طبيعي تخمدان تأثيري ندارد و با كاهش خطر سرطان تخمدان همراه است.
  -
  بر روي فعاليت جنسي زن و مرد تأثيري ندارد.

  عوارض
  تاكنون بستن لوله هاي رحمي در زنان با هيچ عارضه شناخته شده اي همراه نبوده است.
  توبكتومي براي چه افرادي مناسب تر است؟
  -خانم هايي كه بارداري براي سلامت و جانشان خطرناك است.
  -
  زوج هايي كه به هيچ وجه قادر به استفاده از ساير روش هاي پيشگيري از بارداري نيستند.
  -
  زوج هايي كه به هيچ وجه تمايل به بچه دار شدن نيستند.

  موارد منع مصرف
  -حاملگي
  -
  عفونت هاي حاد و فعال لگنی
  -
  عدم تحمل نسبت به بيهوشي به دلايل پزشكي
  نکات مهم - بهتر است تا پس از اولين قاعدگي پس از عمل از نزديكي خودداري كرد.
  - تا يك هفته پس از عمل بايستي از انجام كارهاي سنگين خودداري كرد.

 12. #8
  .sefid. آواتار ها
  .sefid. آفلاين است کاربر متخصص بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2006
  نوشته ها
  3,219
  تشکر
  5,480
  تشکر شده 7,266 بار در 2,983 ارسال

  Exclamation جدیدترین نتایج تحقیقات دانشمندان در مورد مصرف قرصهای ضدبارداری اعلام شد

  نتایج بررسی های دانشمندان آمریکایی و بلژیکی نشان می دهد که استفاده طولانی مدت از قرص های ضدبارداری می تواند پلاک هایی در شریان ها ایجاد کند و همچنین موجب بروز سرطان گردن شود.
  به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، محققان دانشگاه "گنت" در بلژیک که نتایج تحقیقات خود را درمجله نیچر منتشر کرده اند و محققان کلینیک قلب زنان در روچستر آمریکا که نتایج بررسی های خود را در مجله "لانست" منتشر کرده اند، پژوهش های جدیدی را در خصوص تاثیرات مخرب مصرف طولانی مدت قرص های ضدبارداری در زنان انجام داده اند.
  در تحقیق اول، محققان بلژیکی هزار زن را که بطور عادی از قرص های ضدبارداری استفاده می کردند و گروهی دیگر متشکل از هزار زن را که قرص مصرف نمی کردند، مورد بررسی قرار دادند.
  در این بررسی ها مشخص شد که پلاک های شریانی در هر 10 نفر از گروه اول بین 20 تا 30 درصد افزایش یافته است.
  پلاک های شریانی، چربی های سفت شده و کلسترولی هستند که با گذشت زمان می توانند سبب بروز مشکلات قلبی شوند. این دانشمندان نتایج یافته های خود را در کنگره انجمن قلب آمریکا در فلوریدا ارائه کردند.
  همچنین در تحقیق دوم، دانمشندان آمریکایی موفق شدند فرضیه های گذشته در خصوص افزایش خطر ابتلا به سرطان گردن را در زنانی که حداقل به مدت 10 سال از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند، تائید کنند.
  در حقیقت استفاده مداوم از قرص های ضدبارداری خطر ابتلا به سکته قلبی، سرطان گردن و سرطان سینه را افزایش می دهد، با وجود نتایج تحقیقات گروهی از دانشمندان انگلیسی که چندی قبل در مجله British Medical Journal منتشر شد نشان می دهد که استفاده از این قرص ها زنان را در مقابل سرطان تخمدان و جوش های آکنه محافظت کرده و خطر ابتلا به این بیماری ها را در این زنان کاهش می دهد.
  هیچ کس نباید شب به بستر برود قبل از اینکه از خود بپرسد: امروز چه کرده ام تا لیاقت داشته باشم فردا هم زنده بمانم.(دکتر شوایتزر)

 13. 2 کاربر مقابل از .sefid. عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. #9
  darya5 آواتار ها
  darya5 آفلاين است کاربر خوب
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  محل سکونت
  samsung i 900 omnia
  نوشته ها
  389
  تشکر
  1,451
  تشکر شده 847 بار در 346 ارسال

  پیش فرض

  به نظر من از بين همه روشهاي پيشگيري از بارداري دستگاه داخل رحمي بهتر از وسايل ديگه هست چون نه عوارضي داره و احتمال حاملگي در اون وجود نداره.
  * `° -.،__،،.- *`°``* -. ، _ _،،.- *`°``*-.،__،،.- *` °

  من اعتقاد دارم ، زندگی شگفت انگیز و فوق العاده است
  * `° -.،__،،.- *`°``* -. ، _ _،،.- *`°``*-.،__،،.- *` °

 15. #10
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط darya5 نمایش پست ها
  به نظر من از بين همه روشهاي پيشگيري از بارداري دستگاه داخل رحمي بهتر از وسايل ديگه هست چون نه عوارضي داره و احتمال حاملگي در اون وجود نداره.
  دوست عزيز شما اگر فقط كمي در پست مربوط به آي يو دي دقت كرده بوديد متوجه عوارض آن ميشديد .
  تمام روش ها عوارض خاص خود را دارند كه ممكن است در همه بروز نكند . بنابر اين انتخاب و توصيه يك روش به فردي كاملا وابسته به خصوصيات جسمي فرد مي باشد .

 16. #11
  .sefid. آواتار ها
  .sefid. آفلاين است کاربر متخصص بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2006
  نوشته ها
  3,219
  تشکر
  5,480
  تشکر شده 7,266 بار در 2,983 ارسال

  پیش فرض

  جدیدترین نتایج تحقیقات دانشمندان در مورد مصرف قرصهای ضدبارداری اعلام شد
  نتایج بررسی های دانشمندان آمریکایی و بلژیکی نشان می دهد که استفاده طولانی مدت از قرص های ضدبارداری می تواند پلاک هایی در شریان ها ایجاد کند و همچنین موجب بروز سرطان گردن شود.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، محققان دانشگاه "گنت" در بلژیک که نتایج تحقیقات خود را درمجله نیچر منتشر کرده اند و محققان کلینیک قلب زنان در روچستر آمریکا که نتایج بررسی های خود را در مجله "لانست" منتشر کرده اند، پژوهش های جدیدی را در خصوص تاثیرات مخرب مصرف طولانی مدت قرص های ضدبارداری در زنان انجام داده اند.
  در تحقیق اول، محققان بلژیکی هزار زن را که بطور عادی از قرص های ضدبارداری استفاده می کردند و گروهی دیگر متشکل از هزار زن را که قرص مصرف نمی کردند، مورد بررسی قرار دادند.
  در این بررسی ها مشخص شد که پلاک های شریانی در هر 10 نفر از گروه اول بین 20 تا 30 درصد افزایش یافته است.
  پلاک های شریانی، چربی های سفت شده و کلسترولی هستند که با گذشت زمان می توانند سبب بروز مشکلات قلبی شوند. این دانشمندان نتایج یافته های خود را در کنگره انجمن قلب آمریکا در فلوریدا ارائه کردند.
  همچنین در تحقیق دوم، دانمشندان آمریکایی موفق شدند فرضیه های گذشته در خصوص افزایش خطر ابتلا به سرطان گردن را در زنانی که حداقل به مدت 10 سال از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند، تائید کنند.
  در حقیقت استفاده مداوم از قرص های ضدبارداری خطر ابتلا به سکته قلبی، سرطان گردن و سرطان سینه را افزایش می دهد، با وجود نتایج تحقیقات گروهی از دانشمندان انگلیسی که چندی قبل در مجله British Medical Journal منتشر شد نشان می دهد که استفاده از این قرص ها زنان را در مقابل سرطان تخمدان و جوش های آکنه محافظت کرده و خطر ابتلا به این بیماری ها را در این زنان کاهش می دهد.
  هیچ کس نباید شب به بستر برود قبل از اینکه از خود بپرسد: امروز چه کرده ام تا لیاقت داشته باشم فردا هم زنده بمانم.(دکتر شوایتزر)

 17. #12
  mahtabi آواتار ها
  mahtabi آفلاين است همکار قدیمی بخش اخبار و سایر گفتگو ها
  تاریخ عضویت
  Feb 2007
  سن کاربر
  دیگه چیزی به رفتن نمونده
  نوشته ها
  4,584
  تشکر
  6,171
  تشکر شده 13,331 بار در 5,609 ارسال

  Exclamation اسامي آي يو دي‌هاي تقلبي اعلام شد

  از سوي وزارت بهداشت
  اسامي آي يو دي‌هاي تقلبي اعلام شد
  خبرگزاري فارس: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اسامي آي يو دي هاي تقلبي را اعلام كرد.
  به گزارش خبرگزاري فارس، روابط عمومي وزارت بهداشت، اعلام كرد، بر اساس بررسي‌هاي انجام شده، در اداره كل آزمايشگاههاي غذا و دارو، آي يو دي هاي با نام‌هاي Optima ،Medico techno ،MultiLoad،copper T تقلبي و غير قابل مصرف هستند.
  آي يو دي يكي از لوازم پيشگيري از بارداري است كه توليد آن نيازمند تجهيزات، امكانات و مواد اوليه خاصي است و استريل بودن آن در زمان مصرف اهميت ويژه‌اي دارد.
  وزارت بهداشت با هشدار به وجود آي يو دي هاي غير مجاز و تقلبي در بازارهاي فروش لوازم پزشكي و پيگيريهاي لازم، مراتب را به دبير ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، سازمان حمايت از مصرف كنندگان و توليد كنندگان، وزارت بازرگاني و دبيرخانه تغزيرات حكومتي وزارت بازرگاني اعلام كرده و خواستار برخورد با توزيع كنندگان غير مجاز اين كالاها شده است.
  با تشکر فریبا
  من هنوز ایمان دارم مادرم را خواهم دید
  وقتی تمام دیوار بیمارستان تیتر زده اند : آی ... سی .... یو
  این فشار ها که به خونت می آیند ،
  تمام رگ هایم از بهشت متنفر می شوند
  که زیر پایت را خالی می کنند ...
  " هومن شریفی "


 18. کاربر مقابل از mahtabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 19. #13
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت خبر داد:
  توزيع انحصاري «آ.يو.دي‌» در داروخانه‌هاي كشور از20 روز ديگر


  رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت، با بيان اينكه براي جلوگيري از پديده قاچاق «آ.يو.دي» در كشور تا 20 روز آينده اين وسيله پيشگيري از بارداري فقط در داروخانه‌هاي كشور توزيع مي‌شود، گفت: البته اين محصول در ادارات كل آزمايشگاه‌ها و تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت بررسي مي‌شوند.
  دكتر محمد اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه بالاخره وزارت بهداشت در آخرين قدم توانست با مشاركت يكي از شركت‌هاي پخش معتبر و فعال، توزيع آي.يو.دي را در كشور تحت كنترل درآورد، افزود: همچنين با همكاري دفتر حقوقي وزارت بهداشت با سازمان‌هاي مسوولي چون ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، تعزيرات حكومتي و وزارت بازرگاني جلوي فروش iud قاچاق گرفته شد.
  وي، با بيان اينكه بيشتر ‌آ.يو.دي‌ها علاوه بر داروخانه در فروشگاه‌هاي تجهيزات پزشكي هم به فروش مي‌رسيد، گفت: تلاش كرديم با استاندارد كردن كانال پخش و توزيع iud كنترل بهتري بر روي اين محصول داشته باشيم.
  رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت، با بيان اينكه معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت از نيمه دوم سال گذشته به برچسب گذاري محصولاتي با احتمال بيشتر قاچاق اقدام كرده است،‌ افزود: هنوز تصميمي نسبت به برچسب گذاري آ.يو.دي‌هاي تاييد شده از سوي اين معاونت صورت نگرفته شده است.
  دكتر اسلامي در پايان خاطرنشان كرد: با كنترل iud‌ در اداره تجهيزات پزشكي و اداره كل آزمايشگاه‌هاي وزارت بهداشت مجوزهاي لازم به لحاظ كيفي داده و بدين ترتيب زنجيره تامين و توزيع آ.يو.دي استاندارد مي‌شود

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: May 2nd, 2010, 09:25 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: May 8th, 2009, 09:27 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 10:24 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved