تاریخ امروز :
تالار های نیک صالحی - صفحه اصلی
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
صفحه 2 از 17 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 40 , از مجموع 335

تولید و مصرف آرتمیا (ARTEMIA production&consumption) ا

كاربر ساده s_m_taheri آواتار ها
    تشکر شده 44 بار در 32 پست

سلام
    من آرتمياي بالغ دارم و ميخوام تكثيرشون كنم. چطور ميتونم اينكارو انجام بدم؟
    I wish my Blood was Blue
    S.M.Taheri

2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما s_m_taheri برای ارسال این پست سودمند:

همکار قدیمی بخش آبزیان آب شیرین melain62 آواتار ها
    تشکر شده 5,245 بار در 757 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط s_m_taheri نمایش پست ها
    سلام
    من آرتمياي بالغ دارم و ميخوام تكثيرشون كنم. چطور ميتونم اينكارو انجام بدم؟
    سلام
    اگر به دقت به آرتمیاها نگاه کنید؛ کیست های کوچک دایره ای شکلی می بینید که به آنها متصل شده، این کیست ها همان تخم آرتمیا هستند امّا از اینجا به بعدش رو من بلد نیستم (منظورم نحوۀ گرفتن این تخم ها و خشکاندن و ... )

قربان شما
    عاملی

** **

4. کاربران : 13 تشکر کرده اند از شما melain62 برای ارسال این پست سودمند:

با سلام
    ممنون ولی من اینو میدونستم.
    I wish my Blood was Blue
    S.M.Taheri

6. تشکرها از این نوشته :

کاربر معمولي persiangulf1999 آواتار ها
    تشکر شده 424 بار در 154 پست

دوست عزیز خشک کردن ارتمیا کاری نیست که بشه در خانه انجام داد

8. تشکرها از این نوشته :

من در این مورد مطلبی پیدا نکردم، تجربه ای هم ندارم؛
    اگر خیلی مشتاقید تا به جواب برسید فکر کنم باید از جناب دامپرور تقاضا کنیم که نظری به این قسمت بیندازند.
    قربان شما
    عاملی

** **

10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما melain62 برای ارسال این پست سودمند:

سلام
    حتما نيازه.
    I wish my Blood was Blue
    S.M.Taheri

12. تشکرها از این نوشته :

همکار قدیمی DAMPARVAR آواتار ها
    تشکر شده 4,766 بار در 697 پست

پیش فرض در رابطه با نگهداري و پرورش آرتميا

[IMG]http://i3.*******.com/66torhd.jpg[/IMG]
    با سلام به دوستان عزيز.
    در رابطه با نگهداري و پرورش آرتميا شايد بتوان موارد زير را به طور خلاصه خدمت سروران گرامي عرض كرد.

- آرتمياه به طور معمول از طريق دو جنسي تكثير ميشوند ولي به طريق بكر زايي توسط ماده نيزدر شرايط خاص (كمبود يا فقدان نر در محيط)تكثير ميشود.
    - نوزادان ميتوانند در كيسه تخم مادر تفريخ شوند يا مادر به توليد تخم پايدار بپردازد.
    - تخمها ي پايا بدون گذراندن يك دوره خشكي نميتوانند تفريخ شوند و اگر تخم غير پايا باشد بايد تفريخ شود و در مواقعي كه آب خشك ميشود تخمهاي غير پايا از بين رفته و تخمهاي پايدار باقي ميمانند.
    - زمان تفريخ نوزادان( nauplii) در كيسه تخم مادر يا توليد تخم بعد از 140 ساعت از زمان لقاح است.كه بستگي به شرايط و گونه دارد.بسته به شرايط يكي از دو روش تكثير فوق اتفاق مي افتد.
    - بلوغ جنسي د ردماي 28 درجه سانتيگراد 12 روز و در دماي 20 درجه سانتيگراد 18 تا 21 روز طول ميكشد.
    - رنگ بدن بسته به غلظت نمك و اكسيژن آب بين سفيد تا قرمز متغيير است.
    - تشخيص جنسيت در ماده داشتن كيسه تخم بزرگ و يك آنتن كوچك است ولي در نرها دو آنتن بزرگ در سر دارند.
    - تقريبا 160000 نوزاد از يك گرم تخم به دست مي آيد.
    - در سن بلوغ تا 15 ميليمتر رشد ميكنند و گونه هاي هيبريد به اندازه بزرگتري ميرسند.ماده ها معمولا از نرها بزرگترند.
    - آرتميا در آب شور زندگي ميكند ولي گونه اي از آن وجود دارد كه در آب شيرين يافت ميشود.
    - آرتميا خواب ندارد .آنها براي نفس كشيدن و تغذيه نيامند حركت هستند.
    - تعداد چشمها : آنها در دوران نوزادي يك چشم و در بلوغ سه چشم دارند.
    - اگر تعداد بسيار زيادي نوزاد در تانكتان ديديد نگران نشويد؟;) انتخاب طبيعي تنها به قويترين آنها اجازه زندگي ميدهد.
    - نوزادان نوردوست(به طرف نور جذب ميشوند) و بالغين نور گريز هستند.
    - حدود حرارت كشنده عبارتست از 0 درجه سانتيگراد و 38 درجه سانتيگراد.
    - غذا عبارتست از جلبك (غير رشته اي)پروتوزوآ،اجزا پوسيده آلي و .... . اندازه غذا بايد بين چند ميكرومتر تا نهايتا 40 تا 60 ميكرومتر باشد(يك ميكرومتر برابر يك ميليونيم متر است).
    - اگر به سرعت شنا كنند نشان از سلامت و شناي كند دليل بر شرايط نامساعدشان دارد.
    - ماده هاي باردار با كيسه هاي تخم قرمز تا تيره و شناي سريع و داشتن خوي تهاجمي در هنگام رسيدن به آرتمياهاي ديگر شناخته ميشوند.
    - ماده ها هر 4 روز يك بار ميتوانند 300 تخم توليد كنند.
    - اگر توليد مثل در دماي 26 تا 28 درجه سانتيگراد باشد،نوزادان ظرف 24 تا 48 ساعت تفريخ ميشوند و 8 تا 14 روز به بلوغ ميرسند و حدود 3 هفتگي توليد مثل ميكنند و بسته به غلظت نمك آب بين 4 تا 5 هفته زنده ميمانند غلظت بيشنر نمك از طول عمرشان ميكاهد.

آرتميا در آكواريوم:

- آب :

براي تهيه آب مناسب ميتوانيد از آب شهري كه 48 ساعت مانده يا ترجيحا آب معدني (كربناته نباشد) استفاده كنيد.بهتر است از ضدعفوني كننده ها استفاده نشود مگر اينكه آب واقعا آلوده باشد.براي جبران آب تبخير شده هر بار تنها مقدار كمي آب اضافه كنيد و افزايش مقدار زيادي از آب جايگزين به يك باره سبب به هم خوردن شوري آب و مرگ تعدادي از آرتمياها خواهد شد.
    - هر دو هفته يك بار حدود 20 درصد آب تانك براي حذف مواد ازته مضر بايد تعويض شود.
    - نمك :

بيشتر منابع 15 تا 35 گرم نمك در ليتر را توصيه كرده اند.(هر قاشق چاي خوري پر حدود 7.5 گرم است).نمك يد دار نبايد به كار رود.(اگر نمك غير يده نداريد ميتوانيد نمك يده را حرارت دهيد)( البته بهتر است از نمك دريايي كه در آفتاب خشك شده يا نمك مخصوص آرتميا كه مواد معدني و جلبكهايي دارد كه براي نوزاد آرتميا مفيد است ،استفاده كرد كه به نظر ميرسد به راحتي تهيه نشود)

حرارت :

حرارت 18 تا 28 درجه مناسب است و بهتر است براي تفريخ و رشد بهتر آرتميا دما 26 تا 28 درجه سانتيگراد باشد.

نور :

بهتر است تانك در كنار پنجره باشد تا از نور استفاده كرده و جلبكها در آن پايداري بهتري داشته باشند.

- تغذيه :

- تغذيه بسيار مهم است ولي 3 روز اول نيازي ندارند زيرا نوزادان ذخيره زرده اندكي دارند.
    - روز 2 تا 10 از جلبك مايع استفاده شود.
    - بعد از روز دهم يك بار در هفته به اندازه نوك چاقو از پودر جلبك استفاده شود.آرتمياها در اين زمان قادرند از غذاهاي درشت تر استفاده كنند.
    - اب پس از تغذيه جلبك مايع يا پودر به رنگ سبز روشن در مي آيد.از دادن غذاي زياد بايد پرهيز كرد.
    - اگر آب تيره شد بايد تا زماني كه آب دوباره شفاف شود از تغذيه خودداري كرد.

- تانك نگهداري :

ميتوان از پلاستيك يا شيشه باشد و مهم اين است كه فلز در آن نباشد و خوب شسته شده و تميز باشد.

-هوادهي :

از يك سنگ هواي كوچك براي رساندن اكسيژن استفاده شود.

با احترام و ارادت :
    دامپرور

منبع :
    http://www.captain.at/artemia-quick-facts.php
    ویرایش توسط DAMPARVAR : September 14th, 2007 در ساعت 03:51 PM

كاربر ساده
    تشکر شده 30 بار در 16 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mamooshy نمایش پست ها
    ولی من شنیده ام که میشه . ولی به زحمت . به آسونیه درست کردن لارو (hatching) نیست اما شدنی است . دوستان اگه کسی توی این کار وارده راهنمایی کنه . یه سئوال دیگه اینکه چه مدت زمانی طول میکشه لارو آرتمیا تبدیل به آرتمیای بالغ ( یک سانتی متری ) شود ؟
    با سلام خدمت دوست گرامی
    با توجه به ثوابق بنده 1-نور کافی ماوراء بنفش باعث رشد ان
    2-حداقل چهارده روز طول میکشد تا به ارتمیای یک سانتیمتری تبدیل شود
    موفق باشی

15. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما farzad samadzadeh برای ارسال این پست سودمند:

كاربر ساده mohsen_444 آواتار ها
    تشکر شده 35 بار در 21 پست

با سلام خدمت دوستان عزیز:)
    به غیر از جلبک و پودر ان چه غذاهایی می توان به ارتمیا داد؟یک غذایی که بشود در خانه سریع ان را اماده کرد:d.
    با سپاس:)

17. تشکرها از این نوشته :

آب سبز تنها چیزیه که می تونید در روزهای اوّل به این جانور بدید، یا لااقل من چیز دیگه ای سراغ ندارم که از دهان آرتمیای تازه هچ شده بره داخل !!:confused:
    قربان شما
    عاملی

** **

19. کاربران : 12 تشکر کرده اند از شما melain62 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر معمولي
    تشکر شده 370 بار در 67 پست

چند نکته ضروری در مورد تغذیه و پروزش با آرتمیا :

ارزش غذایی نوزاد آرتمیا تنها 3 روزه . یعنی بعد از این مدت نوزادان دیگه ارزش تغذیه ای برای بچه ماهی ها ندارن . راه تشخیص هم اینه که روز اول اونها رنگ نارنجی تیره دارن ولی بعد از 3 روز هم کمی درشت تر میشن و هم سفید میشن ! به همین دلیل باید هر بار مقدار کمی درست کرد .

یکی از راههای تهیه آرتمیا به مقدار زیاد استفاده از بخاری آکواریوم و سنگ هوا و استفاده از منبع نور و استفاده از نمک مناسبه . هر چند با هر روشی بالاخره شما میتونین آرتمیا بدست بیارین ولی با استفاده ازاین اصول مقدار نوزادان بدست اومده بسیار بالاست . نوع ظرف هیچ فرقی نمیکنه . و میشه توی یک پارچ پلاستیکی 2 لیتری هم این کار رو کرد .

استفاده از آب جوشیده سرد شده , استفاده از نمک بدون کریستال یا نمک نمکدان , استفاده از بخاری آکواریوم که روی دمای 25 درجه تنظیم شده ( وقتی 25 درجه تنظیم میکنین دما 31 درجه فیکس میشه ) , استفاده از یک لامپ مهتابی یا لامپ کم مصرف در بالای پارچ یا ظرف از روز اول ریختن تخم ها در آب و هوادهی به ظرف بطور دائم .

دادن نوزادان آرتمیا به بچه ماهی ها نباید با آب نمک همراه باشه . چون شوری آب رو بالا میبره و برای نوزادان ماهی ضرر داره و رشدشون رو کم میکنه . بهتره هر بار مقداری از آب منبع اصلی نوزادان آرتمیا رو در یک لیوان ریخته و نیمی از لیوان رو در تاریکی و نیم دیگه رو در روشنایی قرار بدین . نوزادان آرتمیا در قسمت پر نور جمع میشن و به سادگی با سرنگ اونها رو گرفته و در یک صافی بسیار ریز که میتونین از جوراب زنانه هم درست کنین ریخته تا آب نمک جدا شده و بعد صافی رو به آهستگی در ظرف نوزادان ماهی در آب فرو کرده و خیلی ملائم تکان بدین .

با استفاده از بخاری تخم های ارتمیا در کمتر از 18 ساعت باز میشن . در این مرحله اگه نیاز شما کمه , بهتره بخاری رو خاموش کنین تا آب سرد بشه و این باعث میشه تا باز شدن باقی تخم ها با تاخیر صورت بگیره و شما میتونین حداقل یک هفته آرتمیای تازه در اختیار داشته باشین . چون هر روز یک مقدار از اونها باز میشن . وقتی دما 20 تا 22 باشه نوزادان آرتمیا 3 تا 4 روز طول میکشه تا در بیان . با این روش میتونین در تهیه آرتمیا صرفه جویی کنین و دائم مجبور به تهیه نباشین !
    نوزادان ارتمیا بجز مورد استفاده برای تغذیه کله نوزادان ماهی , مناسب برای ماهی های ریز جثه مثل گوپی ها و زبراهاست و بخوبی با آرتمیا تغذیه میشن مخصوصن گوپی ها . استفاده از آرتمیا در تغذیه گوپی ها باعث شادابی فوق العاده و شفافیت و پر رنگ شدن رنگ اونها میشه . تنها نکته ای که هرگز بهش پرداخته نشده اینه که در زمان تغذیه ماهی های از آرتمیا به هیچ وجه نباید به اونها غذای دیگه ای داد . در واقع یک نوع تمیز کننده جهاز هاضمه ماهی به شمار میره .
    آنچنان زيبايم من که الله اکبر وصفی است که از من می کنی !

21. کاربران : 11 تشکر کرده اند از شما ali_rv برای ارسال این پست سودمند:

كاربر ساده
    تشکر شده 14 بار در 6 پست

میتونید از مولتی ویتامین هم استفاده کنید

23. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما yangum برای ارسال این پست سودمند:

کاربر متوسط abbass11 آواتار ها
    تشکر شده 362 بار در 160 پست

سلام دوستان درمورد آرتیما چندتا سئوال داشتم اونم اینه که حتما خودمون باید هچشون کنیم یا هچ شده اون تو بازار هم هست ؟ اگه هست به چه اسمی هست ؟
    قیمتشون چنده؟
    چه مارکش خوبه ؟

25. تشکرها از این نوشته :

هچ کردنش واقعاً کار ساده ای هست و انواع مختلفی رو در اختیار دارید :

48 ساعته (تخم های معمولی در بازار)
    24 ساعته (مارک Sera )
    و از همه جالب تر نوع 2 ساعته که 20 هزار تومان قیمت یک بستۀ اون هست و اگر اشتباه نکنم 2 میلیون نوزاد داخلش هست.
    و آرتمیای زنده که البته درشت هست و به درد بچه ماهی نمی خوره
    در انتها هم آرتمیای منجمد که ماهیران تولید می کنه
    این ها تمام چیزی هست که در بازار پیدا می شه.
    قربان شما
    عاملی

** **

27. کاربران : 20 تشکر کرده اند از شما melain62 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر متوسط abbass11 آواتار ها
    تشکر شده 362 بار در 160 پست

Question

24 ساعته (مارک Sera )
    آرتمیای منجمد که ماهیران تولید می کنه
    این ها تمام چیزی هست که در بازار پیدا می شه.[/quote]

..
    ....
    ......
    ........
    با تشکر از دوست عزیز جناب عاملی

قیمت این آرتیای 24 ساعته سرا چقدره ؟
    آرتیمای منجمد ماهیران هم نیاز به هچ کردن داره یا نه وقیمت چنده واز نظر غذائی ارزشی داره یا به خاطر منجمد شدن از بین میره ؟

29. تشکرها از این نوشته :

کاربر معمولي
    تشکر شده 370 بار در 67 پست

سرا و غیره فرقی نمیکنه . من ایرانی و دره پیت میخرم و 15 ساعته هم درشون میارم . مهم یکی نوره یکی دمای مناسب و یکی هم تهویه دائم ظرف . دما باید ثابت 31 درجه باشه . به ازای هر لیتر آب هم یه قاشق غذاخوری نمک . نمک کریستال نباشه یا نمک نمکدون چون در نمیاد . نمک معمولی یا نمک آلمانی مارک ( مرک ) . ناصر خسرو دارن . هر چیز منجمدی میتونه فقط جاندار باشه نه تخم . و در ضمن هر چیز پخته یا منجمدی ویتامین نداره یا کم داره و هیچی جایگزین تازه نمیشه .
    آنچنان زيبايم من که الله اکبر وصفی است که از من می کنی !

31. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما ali_rv برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط abbass11 نمایش پست ها
    24 ساعته (مارک Sera )
    آرتمیای منجمد که ماهیران تولید می کنه
    این ها تمام چیزی هست که در بازار پیدا می شه
    با تشکر از دوست عزیز جناب عاملی

قیمت این آرتیای 24 ساعته سرا چقدره ؟
    آرتیمای منجمد ماهیران هم نیاز به هچ کردن داره یا نه وقیمت چنده واز نظر غذائی ارزشی داره یا به خاطر منجمد شدن از بین میره ؟
    اون مارک Sera هست و 3000تومن قیمت داره،

آرتمیای منجمد ماهیران هم آرتمیای بالغ هست و برای تغذیۀ ماهی های درشت استفاده می شه. در واقع آرتمیای پیر و دم موت رو می کشن و منجمد می کنند:d

نقل قول نوشته اصلی توسط ali_rv نمایش پست ها
    سرا و غیره فرقی نمیکنه . من ایرانی و دره پیت میخرم و 15 ساعته هم درشون میارم . مهم یکی نوره یکی دمای مناسب و یکی هم تهویه دائم ظرف . دما باید ثابت 31 درجه باشه . به ازای هر لیتر آب هم یه قاشق غذاخوری نمک . نمک کریستال نباشه یا نمک نمکدون چون در نمیاد . نمک معمولی یا نمک آلمانی مارک ( مرک ) . ناصر خسرو دارن . هر چیز منجمدی میتونه فقط جاندار باشه نه تخم . و در ضمن هر چیز پخته یا منجمدی ویتامین نداره یا کم داره و هیچی جایگزین تازه نمیشه .
    کاملاً فرمایش شما درسته، ولی برای کسانی که تجربه ای در این زمینه ندارند و می خوان مقدار کمی هچ کنند ، بی نهایت راحت تره که از انواع مارک بندی شده استفاده کنند.
    خود بنده هنوز که هنوزه دارم از Sera استفاده می کنم، چون با وجود این که گرونه؛ ولی خیلی بی دردسر هست و به تنظیم دما و نمک هم نیاز نداره.خیلی هم تر تمیزتره
    امّا در مقیاس بالا روش شما به صرفه تر خواهد بود.
    قربان شما
    عاملی

** **

33. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما melain62 برای ارسال این پست سودمند:

ناظر کل بخش آکواریوم آب شیرین Mohammad آواتار ها
    تشکر شده 14,247 بار در 1,838 پست

من نمیدونم چرا خوب نمیتونم ارتمیا زنده کنم. از این قوطی کنسروی های ایرانی گرفتم. دما 31، سنگ نمک 30-35 گرم در لیتر که فکر کنم دور و بر استاندارد باشه، نور، حتی ظرف بزرگ هم گذاشتم با 5 لیتر آب (از شیر آب). ولی بازم به نظرم خیلی بیشتر از این حرفها باید در میومدن.

مهدی جان این سراها یک بستش چقدر ارتمیا میده؟ فرضاً 100 تا لارو داریم که روزی 4 بار میخوایم ارتمیا بدیم بهشون. چند روز جواب میده؟

البته من فعلاً لارو ندارم، برای وقتی پرسیدم که احیاناً ماهی ای تخمریزی کرد.

35. تشکرها از این نوشته :

كاربر عالي 2000farzin آواتار ها
    تشکر شده 3,454 بار در 692 پست

سلام خدمت همه

در این جا من قصد دارم به شما یاد بدم چطوری لارو میگو یا آرتمیا رو به اندازه ای تبدیل کنید که برای خوردن ماهیهای بزرگتر هم مناسب باشه
    طبعا همه شما زنده کردن بچه میگو یا آرتمیا رو بهتر از من بلدین با استفاده از انکوباتور و گرمای 28 تا 30 و آب شور و نور مناسب و اکسیزن دهی.
    همه شما میدونید تخم میگو اگه شرایطش مناسب باشه 24 ساعت یا کمتر باید تبدیل شه به لارو برای همین چون نوزادان میگو و آرتمیا دارای ذخیره غذائی میباشند بعد مدتی این ذخیره تمام میشود پس برای اینکار باید آنها را به یک آکواریوم تقریبا با حجم 12 لیتر هم کافی هست
    انتقال داده میشوند آبی که درون آکواریوم موجود میباشد باید سرشار از غذاهای مقوی برای بچه میگوها باشد مانند فیتوپلانکتونها که ما برای تولید فیتو پلانکتون نیاز به کمی جلبک و آب کاملا سبز که در مجاورت نور هست را نیازمندیم شما برای اینکار بایستی در صورت امکان از نوره خورشید استفاده کنید و برای پر کردن آکواریوم مورد نظر حتما از آبی استفاده نمایئد که چرخه آن کامل باشد مثلا آب آکواریوم و بهترین آن آب رودخانه .
    خوب بعد از این که ما آکواریوم مورد نظر رو تهیه کردیم و با استفده از فیلتر اسفنجی البته بهتر است درون آکواریوم یک یا چنتا سنگ هم قرار دهیم .
    این فیتو پلانکتونها ممکن است در مدت سه روز توسط بچه میگوها خورده شوند پس بهتر است از کفی که در آکواریوم ایجاد میشود استفاده کنیم زیرا این کفها همان فیتو پلانکتونها هستند و برای رشد سریعتر آب برنجی که در جوشیده است پس آب برنجی که جوشیده شده است را بعد از سرد شدن به آن اضافه میکنیم مواظب باشید که خورده های برنج داخل آکواریوم نرود زیرا باعث خرابی و فاسد شدن آب و مرگ و میر نوزادان میشود شما میتوانید برای سریعتر آماده کردن و رشد سریع نوزادان از دو نوع کود استفاده نمائید :
    1 . سوپر فسفات
    2. نیترات آمونیوم
    مورد استفاده در ازای هر 10 لیتر آب یک سوم قاشق چای خوری

باتشکر

37. کاربران : 12 تشکر کرده اند از شما 2000farzin برای ارسال این پست سودمند:

كاربر عالي 2000farzin آواتار ها
    تشکر شده 3,454 بار در 692 پست

سلام خدمت همه
    در مورد تبدیل لارو به بالغ چه آرتمیا و چه میگو در صفحه 4 توضیح داده شده است
    باتشکر

39. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما 2000farzin برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 2 از 17 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین