تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 19 از 19
 1. #1
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  Exclamation تغذیه نوزادان

  تغذيه شيرخواران
  كودك در ابتدا در مرحله نوزادي از شير مادر تغذيه مي‌كند. بابزرگ‌تر شدن او مواد خوراكي ديگر نيز به فهرست غذايي او اضافه مي‌شود تازماني كهاو هم مانند ديگر افراد خانواده تغذيه كند.
  برخي مادران به راستي نمي‌دانند چه زمانمي‌توان كودك را با موادي غير از شير تغذيه كرد و حتي گاهي نوع مواد غذايي و مقدارمصرف آنها را بخوبي نمي‌شناسند. در اين مبحث سعي شده است در مورد غذاهاي كمكيدر سنين معين اطلاعاتي داده شود.
  شروع غذاي كمكي از 6 ماه به بعد است كه بافرني آغاز مي‌شود. بعد از فرني، تغذيهكمكي كودك حريره بادام و پوره سيب زميني و … است. كم كم تا يك سالگي، تنوع غذاييباعث رشد قوه چشايي كودك و كشف رنگها و مزه‌ها و بوهاي مختلف توسط او مي‌شود. بااين كار كودك قدرت انتخاب پيدا مي‌كند و اين مرحله از رشد، اهميت بسيار زيادي دارد. شير مادربهترين و كاملترين غذا براي شيرخواران زير 6 ماه مي‌باشد و در ايندوران شير مادر به تنهايي به علاوه قطره مولتي ويتامين (از 15 روزگي) كليه نيازهايتغذيه‌اي شيرخوار را تامين مي‌كند.

  غذاي كمكي براي شيرخوار بايد پس از 6 ماهگيشروع شود، زيرا بعد از 6 ماهگي نيازهاي غذايي شيرخوار به تنهايي با شير برآوردهنمي‌شود و لازم است علاوه بر شير مادر، تغذيه كودك با غذاهاي نيمه جامد نيز شروعشود.
  تغذيه تكميلي علاوه بر تامين انرژي، دوران بسيار حساسي براي ايجاد عادات صحيحغذايي و استفاده از غذاي سفره خانواده است. شروع تغذيه تكميلي قبل از 6 ماهگي بهدليل آماده نبودن دستگاه گوارش شيرخوار براي پذيرش غذاهاي ديگر غير از شير، اقدامنادرستي است.
  چون دستگاه گوارش كودك هنوز تكامل نيافته و با كوچكترين آلودگي به علتعدم رعايت بهداشت امكان ابتلا به عفونت‌ها از جمله اسهال افزايش مي‌يابد و باعثكاهش يا توقف رشد شيرخوار مي‌شود.
  از طرف ديگر شروع زودرس تغذيه تكميلي سبب كاهش مدت زمان مكيدن پستان مادر مي‌شود.

  اصولي كه بايد در مورد تغذيه تكميلي رعايت شوند عبارتند از:

  1 ـ مواد غذايي بايد از نظر مقدار و نوع به تدريج به غذاي شيرخوار اضافهشود.
  2 ـ ابتدا از يك نوع غذاي ساده شروع و به تدريج مخلوطي از چند نوع غذاداده شود.
  3 ـ از مقدار كم شروع و به تدريج بر مقدار آن افزوده شود.
  4 ـبين اضافه كردن مواد غذايي مختلف حدود 7ـ5 روز فاصله لازم است. زيرا شيرخوار بايدبه يك نوع غذا عادت كند و بعد غذاي جديد اضافه شود. اضافه كردن يك به يك مواد سببمي‌شود اگر كودك ناسازگاري به يك ماده غذايي داشته باشد شناخته شود و بتوان آن رااز غذا حذف كرد. همچنين دستگاه گوارش كودك فرصت پيدا كند تا به غذا عادت كند 5 - ابتدا بايد غذا رقيق تهيه شود به طوري كه غلظت آن كمي‌بيشتر از شير مادرباشد. سپس به تدريج بر غلظت آن افزوده شود. سفت كردن تدريجي غذا سبب ياد گرفتن عملجويدن مي‌شود. 6 ـ اگر در شروع غذاي تكميلي، شيرخوار به غذاي خاصي بي‌ميل بود،نبايد در خوردن آن پافشاري كرد و مي‌توان يك تا دو هفته آن غذا را حذف و سپس دوبارهبه او داد.

  تغذيه کودک در شش ماه اول زندگي
  - شير مادرغذاي منحصربه فرد وايده آل براي کودک در شش ماه اول زندگي
  از لحظه تولد تا پايان 6 ماهگي شير مادر به تنهايي تمام نيازهاي غذايي شير خوار را تا مين مي کند واز 15 روزگي به بعد بايد علاوه بر شير مادر روزانه قطره مولتي ويتامين (25 قطره) يا ويتامين a+d (20 قطره ) به کودک داد . در اين مدت کودک به آب ،آب قند و هيچ چيز ديگري بجز شير مادر احتياج ندارد . آغوز ( شيري که چند روز اول بعد از زايمان ترشح مي شود) با وجود اينکه حجم کمي دارد براي تامين نيازهاي کودک کافي است همچنين داراي موادي است که کودک را در مقابل بيماريها وعفونتها مقاوم مي کند . از مزاياي ديگر شير مادر آن است که براحتي قابل هضم مي باشد و ايجاد حساسيت وآلرژي نمي کتد ، پاک وتميز است وکودکاني که شير مادر مي خورند کمتر به بيماريهاي عفوني واسهال مبتلا مي شوند . شير مادر ضريب هوشي کودک را افزايش مي دهد واز لحاظ اقتصادي نيز به صرفه است . در اين مدت هر زمان وهر چند بار که کودک تقاضا کند بايد شير مادر در اختيارش قرار گيرد .

  -- شير مادر از ابتلاء به بسياري از بيماريها جلو گيري مي کند
  در ماههاي اول تولد که شير خوار بيش از ساير مواقع در معرض خطر است ،شير مادر او را از ابتلاء به بسياري از بيماريها حقظ مي کند . تغذيه با شير مادر ابتلا به بيماريهاي اسهالي وعفونتهاي تنفسي و مرگ ناشي از آنها را به شدت کاهش مي دهد . ضمنا" از ابتلاء به عفونتهاي گوش مياني مننژيت وعفونت دستگاه ادراي مي کاهد . ميزان ابتلا به آسم ، اگزما وانواع شيرخواراني که از شير مادر استغاده مي کنند بسيار کمتر است . بويژه در خانواده هايي که پدر يا مادر ويا يکي از افراد خانواده مبتلا به نوعي بيماري آلرژيک هستند تغذيه کودک با شير مادر نجات بخش است .
  ارزش غذايي شير مادر
  چربي وپروتئين شير مادر بهتر از چربي و پروتئين شيرهاي ديگر هضم وجذب مي شود . به همين دليل دردهاي قولنجي ،جمع شدن گاز ، اسنفراغ وحساسيت نسبت به پروتئين در اين شيرخواران کمتر مشاهده مي شود . ترکيب شير مادر همراه با رشد شير خوار تغيير پيدا مي کند . چربي شير مادر در شروع هر وعده شيردهي کمتر است وسپس ميزان آن تدريجا" بيشتر مي شود . اين تغييرات کمک بزرگي به سير نگه داشتن وافزايش وزن شير خوار مي کند .
  به سبب ويژگيهاي شيرمادر ، شيرخوار پر خوري نمي کند وخوب وزن مي گيرد ، در نتيجه مبتلا به چاقي ناشي از مصرف شير مصنوعي که زمينه ساز بيماريهاي قلبي وعروقي ، مفصلي وديابت در بزرگسالي است نمي شود . ضمنا"در شيرخواراني که از شير مادر تغذيه مي کنند مشکل افزايش کلسترول در بزرگسالي وخطر ابتلاء به بةيماريهاي قلبي – عروقي کمتر است .
  جند نکته مهم در تغذيه کودک با شير مادر :
  - نوزاد در روزهاي اول کمي وزن از دست مي دهد . اين پديده طبيعي است وجاي نگراني نيست ونبايد آنرا به حساب کمبود شير مادر گذاشت .
  - براي تغذيه کودک با شير مادر بهتر است از تنظيم هر نوع برنامه زمان بندي شده خود داري شود به محض اظهار تمايل و احساس گرسنگي شير خوار تغذيه با شير مادر در هر ساعت از شب يا روز وبه هر مدت که او مايل است ، انجام گيرد .
  - بهترين راه براي تشخيص کافي بودن شير مادر ، افزايش وزن شير خوار بر اساس منحني رشد است که با مراجعه به پزشک يا مراکز بهداشتي درماني وبا وزن کردن ماهيانه شير خوار اينکار ميسر است .
  - مدفوع شيرخواراني که از شير مادر استفاده مي کنند شل تر ودفعات آن نيز بيشتر از دفعات اجابت مزاج شيرخواري است که با شير خشک تغذيه مي شود .

  - اگرغذاي کمکي دير شروع شود چه مشکلاتي پيش مي آيد ؟
  بعد از سن 6 ماهگي نياز غذايي کودک تنها با خوردن شيرمادر تامين نمي شود وبا يد علاوه بر شير مادر به کودک غذاي کمکي داده شود در غير اين صورت رشد کودک کند يا حتي متوقف شده و منجر به سوء تغذيه او مي شود . البته اين بدان معني نيست که بايد دفعات شيردهي را کم کرد بلکه بايد مادر را ترغيب کرد که هر زمان که کودک تمايل داشت شير خود را به او بدهد وبر اساس سن کودک چندنوبت نيز غذاي کمکي بعد از شير مادر به او بدهد . اگر غذاي کمکي دير شروع شود کودک تمايل خود را به خوردن غذاهاي ديگر وامتحان کردن مزه و طعم هاي جديد از دست مي دهد . همچنين تکامل عمل جويدن به تعويق مي افتد وکودک غذاي ديگري جزء شير مادر ويا مايعات را نمي خورد که اين خود منجر به کم غذايي ، اختلال رشد وسوء تغذيه مي شود .
  - مناسب ترين غذاها براي تغذيه تکميلي چيست ؟
  غذايي که براي کودک به عنوان غذاي کمکي انتخاب مي شود بايد خصوصيات زير را دارا باشد :
  1- نرم وسهل الهضم باشد .
  2- مواد اوليه آن در دسترس باشد .
  3- قيمت آن ارزان ومناسب عادات غذايي خانواده باشد .
  4- مقوي ومغذي باشد
  5- تازه، پاکيزه وبهداشتي باشد
  6- کاملا" پخته وبعد از خنک شدن مصرف شود .
  - اصولي که در تغذيه تکميلي بايد رعايت شود
  1- مواد غذايي بايد از نظر مقدار ونوع بتدريج به غذاي شير خوار اضافه شود .


  2- ابتدا از يک نوع غذاي ساده شروع وبتدريج به مخلوطي از چند نوع غذا تغيير داد .


  3- از مقدار کم شروع وبه تدريج بر مقدار آن افزوده شود .


  4- بين اضافه کردن مواد غذايي مختلف حدود 7- 5 روز فاصله لازم است . زيرا شيرخوار بايد به يک نوع غذا عادت کند و بعد غذاي جديد اضافه شود . اضافه کردن يک به يک مواد سبب مي شود اگر ناسازگاري به يک ماده غذايي داشته باشد شناخته شود همچنين دستگاه گوارش کودک فرصت پيدا مي کند تا به غذا عادت کند .


  5- ابتدا بايد غذا رقيق باشد مثلا" غلظت آن کمي بيشتر از شير مادر باشد سپس به تدريج بر غلظت آن افزوده شود . سفت کردن تدريجي غذا سبب ياد گرفتن عمل جويدن مي شود .


  6- اگر در شروع غذاي تکميلي شير خوار به غذاي خاصي بي ميل بود در خوردن آن نبا يد پا فشاري کرد مي توان يک تا دو هفته آن غذا را حذف وسپس دوباره به او داد .
  - نحوه شروع وادامه غذاي کمکي :
  غذاهاي کمکي در پايان 6 ماهگي ( 180 روزگي ) شروع مي شود ، همزمان با شروع غذاي کمکي تغذيه با شير مادر بايد همچنان مکرر وبر حسب ميل وتقاضاي شير خوار ادامه داشته وحتي دفعات تغذيه با شير مادر افزايش مي يابد .
  - غذاي کمکي در هفته دوم ماه هفتم :
  درين هفته مي توان حريره بادام را رژيم غذايي کودک اضافه نمود . شروع آن نيز مانند فرني از يک قاشق مربا خوري يک بار در روز است تا روز ششم وهفتم به 12 قاشق مربا خوري در روز برسد . فراموش نشود که در اين هفته بتدريج که مقدار ودفعات تغذيه با حريره بادام افزايش مي يابد مقدار ودفعات تغذيه با فرني کم مي شود بنابراين در هر وعده ويا در تمام دفعات مي توان حريره بادام را جايگزين فرني نمود .
  - نحوه تغذيه تکميلي کودک دردو هفته آخر ماه هفتم :
  ضمن ادامه تغذيه با شير مادر قبل هر وعده غذاي کمکي ، در اين دو هفته شيرخوار با غذاي جديدي آشنا شده وسوپ به رژيم غذايي او اضافه مي شود . بدين ترتيب که روز اول ، صبح وعصر وشب هر بار از سه قاشق مربا خوري فرني ياحريره بادام استفاده مي کند و ظهر علاوه برفرني وحريره بادام ، يک قاشق مربا خوري سوپ هم مي خورد . به اين ترتيب ، هر روز يک قاشق مربا خوري به سوپ ظهر وشب اضافه ولي از فرني ياحريره بادام کم مي شود تا بر حسب اشتهاي کودک مقدار سوپ به 3 تا 6 قاشق مربا خوري در هر وعده برسد .
  چند نکته مهم در تهيه سوپ براي کودک :
  1- هر سه روز يک بار يک نوع سبزي به سوپ اضافه کنيد مانند جعفري ، گشنيز ، لوبيا سبز ،کدوسبز،کرفس ،هويج، گوجه فرنگي ، سيب زميني ، کدو حلوايي .
  2- به سوپ کودک نبايد نمک ، شکر يا چاشني اضافه کرد .
  3-بهتر است کدو ، کرفس ، لوبياسبز را اول پخته وبعد به سوپ کودک اضافه نمود .
  4-سبزيها بايد در آخرين لحظات پخت سوپ اضافه شود .در ظرف نيز بايد بسته باشد تا ويتامين هاي آن از بين نرود .
  5- استفاده از اسفناج تا يک سالگي مجاز نبوده ونبايد به سوپ شير خوار اضافه شود .
  6- سيب زميني راهم مي توانيد به سوپ کودک اضافه کنيد .براي اينکار ، ابتدا سيب زميني را بشوييد وبا پوست آنرا بپزيد .سپس پوست آنرا جدا کرده وسيب زميني پخته شده را به سوپ کودک اضافه کنيد دقت کنيد اگر بعد از پوست کندن سيب زميني ، بخش از آن سبز رنگ بود بايد آنرا جدا کرده ودور بريزيد .
  7-همراه با سوپ مي توانيد به کودک ماست بدهيد . بهتر است ماست با سوپ مخلوط نشود تا کودک با طعم ماست آشنا شود .ولي اگر کودک مخلوط ماست با سوپ را دوست دارد اين کار بلامانع است .
  8- براي تنوع بخشيدن به سوپ کودک ، مي توانيد هر بار يک ماده غذايي جديد مثل جو بلغور گندم ويا رشته فرنگي را که قبلا" پخته ونرم شده است به اندازه يک قاشق مربا خوري به سوپ اضافه کنيد .
  - نحوه تغذيه تکميلي در دو هفته اول ماه هشتم :
  در اين دو هفته ضمن دادن سوپ ، فرني يا حرير بادام ، زرده تخم مرغ هم به رژيم غذايي شيرخوار اضافه مي شود .بنا براين در اين سن به کودک بايد 5 وعده غذا داده شود . بدين ترتيب که صبح زرده تخم مرغ ، ساعت 10 صبح ( بين صبحانه وناهار ) 3 قاشق مربا خوري فرني يا حريره بادام ،ظهر 3 تا 6 قاشق مربا خوري سوپ ، عصر مجددا" 3 قاشق مربا خوري فرني يا حريره ودر شب دوباره 3 تا 6 قاشق مربا خوري سوپ به کودک داده شود . در اين زمان مي توانيد کم کم از سبزيهاي نشاسته اي مثل سيب زميني ، کدو حلوايي ونخود فرنگي (نخود سبز) به فاصله هر 3 روز به سوپ اضافه کنيد . ضمنا" غلظت سوپ بايد مانند حليم با شد.
  زرده تخم مرغ را از چه زمان وچگونه به کودک داد ؟
  زرده تخم مرغ ار 8 ماهگي به رژيم غذايي کودک اضافه مي شود.براي دادن زرده تخم مرغ به کودک ، ابتدا بايد تخم مرغ را به مدت 20 دقيقه در آب بجوشانيد تا کاملا" سفت شود . سپس زرده سفت شده را از سفيده آن جدا نموده و روز اول به اندازه يک نخود از زرده تخم مرغ را در کمي آب جوشيده يا شير مادر نرم وحل کرده ، سپس به شير خوار بدهيد .
  هر روز صبح همراه با فرني به تدريج بر مقدار زرده تخم مرغ اضافه کنيد تا ظرف 10 روز به يک زرده کامل برسد . از آن به بعد يا هر روز نصف زرده تخم مرغ را همراه با 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره به کودک بدهيد ويا يک روز يک زرده کامل تخم مرغ وروز بعد 5 تا 6 قاشق مرباخوري فرني يا حريره بادام به کودک بدهيد و اين کار را به صورت يک روز در ميان تکرار کنيد .
  اگر کودک صبح ها زرده تخم مرغ پخته شده را نمي خورد، آن را با کمي کره وآب مرغ مخلوط ونرم کنيد و به او بدهيد ويا به سوپ او اضافه کنيد . زرده تخم مرغ را مي توانيد رنده کرده يا با پشت قاشق له کنيد وداخل سوپ ويا پوره ( هر نوع پوره اي که درست مي کنيد ) بريزيد .
  - نحوه تغذيه کودک در دو هفته دوم ماه هشتم :
  براي تنوع بخشيدن به غذاي کودک بايد هر چند روز يک بار مواد تشکيل دهنده سوپ را تغيير داد. هر سه روز يک بار مي توان جو ، بلغور گندم ، رشته فرنگي را که قبلا" پخته ونرم شده است به اندازه يک قاشق مرباخوري به سوپ اضافه کرد . بعد از اضافه کردن جو ، گندم و... بهتر است به اندازه يک قاشق مرباخوري کره يا روغن مايع به سوپ اضافه نمود . افزودن کره يا روغن مايع به غذاي شير خوار به ويژه شيرخواراني که رشد کافي ندارد به رشد آنان کمک مي کند .
  از چه زماني مي توانيد به کودک خود پوره سبزيها را بدهيد ؟
  از اواسط ماه هشتم مي توانيد به کودک پوره سبزيجات هم بدهيد . از سبزيهاي نشاسته اي ( مثل سيب زميني وکدو حلوايي ) ويا ساير سبژيها ( مانند هويج ) مي توان پوره تهيه کرد وبه جاي يک وعده فرني صبح يا عصر به کودک پوره سبزي داد . براي تهيه پوره سيب زميني ، ابتدا آنرا شسته وبا پوست بپزيد وبعد از پخته شدن پوست آنرا جدا کرده وهمراه با يک قاشق مرباخوري کره يا روغن مايع نرم کرده وکم کم به آن شير پاستوريزه جوشيده شده اضافه کنيد تا به نرمي وغلظت دلخواه برسد .
  - نحوه تغذيه تکميلي در دو هفته اول ماه نهم :
  از 9 ماهگي مي توان حبوبات را نيز به سوپ کودک اضافه کرد . معمولا" از عدس وماش که هضم آسانتري دارند شروع کنيد . در صورت امکان مي توان از جوانه عدس ياماش در تهيه سوپ استفاده کرد . در مورد ساير حبوبات مثل لوبيا چيتي ، لوبيا قرمز و... بهتر است قبلا" آنها را خيس کرده وپوستشان را جدا نموده وبعد از پختن به سوپ کودک اضافه کرد .
  - نحوه تغذيه در دو هفته دوم ماه نهم :
  در اين سن با استفاده از ميوه هاي فصل آب ميوه تازه تهيه کنيد وبه کودک بدهيد . ابتدا از يک قاشق مرباخوري در روز همراه با يک قاشق مرباخوري آب جوشيده وسرد شده شروع کنيد تا کم کم به 6 قاشق مرباخوري آب ميوه خالص برسد . آب ميوه را مي توان بعد از فرني يا حريره ساعت 10 صبح داد.
  - نحوه تغذيه تکميلي در دو هفته اول ماه دهم :
  از ماه دهم مي توان به جاي آب ميوه ، خود ميوه را به کودک داد . براي اينکار بايد از يک قاشق مرباخوري ميوه هاي فصل ( هلو، سيب ، موز ، گلابي ، . . . ) شروع نمود ومقدار آنرا به سه قاشق مرباخوري رساند . ميوه مورد نظر بايد کاملا" رسيده وشسته باشد وبعد از جدا کردن پوست وهسته آن ، ميوه را با پشت قاشق کاملا" نرم کرده وسپس به کودک بدهيد . مقدار ميوه را به تدريج زياد کرده و به 5 تا 6 قاشق مرباخوري در روز برسانيد . در اين زمان کم کم بر حسب اشتهاي کودک به مقدار سوپ او به ميزان حداکثر 10=6 قاشق مرباخوري در ظهر وشب بيافزاييد . همچنين کودک را با غذاهايي که مي تواند به دهان ببرد مانند نان ، بيسکوئيت ساده ، ماکاروني پخته ، تکه هاي سيب زميني پخته ، کوفته قلقلي و. . . آشنا کنيد .
  - نحوه تغذيه تکميلي در دو هفته دوم ماه دهم :
  در اين زمان علاوه بر تنوع بخشيدن بر سوپ کودک مي توان از کته نرم که در آبگوشت يا آب مرغ پخته مي شود همراه با خود گوشت استفاده کرد . همچنين از گوشت ماهي که تيغ هاي آن کاملا" گرفته شده باشد وهمراه با کته نرم وسبزي پخته شده باشد مي توان به کودک داد .
  - نحوه تغذيه تکميلي در ماه يازدهم ودوازدهم:
  تنوع غذاي کودک را رعايت کنيد با توجه به اشتهاي کودک بر مقدار غذاي هر وعده او اضافه نماييد همچنان براي کودک غذاي جداگانه تهيه کنيد واز دادن غذاي سفره خانواده به کودک بدليل علت داشتن نمک و چاشني اجتناب نماييد .
  - يک نکته مهم در تغذيه کودک زير يکسال :
  از پايان 6 ماهگي وهمزمان با شروع غذاي کمکي تا پايان 12 ماهگي غذاي اصلي شيرخوار هنوز شير مادر است لذا به تغذيه با شير مادر به طور مکرر وبر حسب تقاضا وتمايل شيرخوار در تمام مدت شب وروز به ويژه قبل هر وعده غذاي کمکي بايد توجه شود . معده کوچک کودک را با غذاها پر نکنيد . چه اين امر سبب مي شود که کودک براي مدت طولاني تر سير بماند ودر نتيجه کمتر پستان مادر را بمکد . در نتيجه هم شير کمتر به او مي رسد وهم حجم کلي شيري که مادر توليد مي کتد کاهش خوهد يافت .
  - چه مواد غذايي را به کودک زير يکسال نبايد داد ؟
  بطور کلي تا يکسالگي عسل غير پاستوريزه ، پنير ، سفيده تخم مرغ ، شکلات ، بادام زميني ، ميگو ، فلفل وادويه جات ، ترشي ها ، نمک ، نوشابه هاي گاز دار ، آب ميوه هاي صنعتي ، از ميوه ها ، خربزه ، کيوي ، انواع توت ( توت سفيد ، توت فرنگي ، تمشک ) ، آلبالو، گيلاس ، از حبوبات ، نخود ولپه واز گروه سبزيها اسفناج وکلم توصيه نمي شود . توجه داشته باشيد استفاده از شير گاو در تهيه فرني بلامانع است . زيرا با جوشانيدن شير مقدار مواد حساسيت زاي آن کمتر مي شود .
  در تغذيه کودکان زير يکسال همواره به اين نکات توجه کنيد :
  دادن آب ميوه به مقدار زياد ويا شيريني قبل از غذا ، سبب کم شدن اشتها مي شود ورشد کودک را به خطر مي اندازد . بنابراين آب ميوه ويا ميوه رسيده ونرم را که با پشت قاشق له کرده ايد دوبار در روز بعد از غذاي وسط روز وبا حجم کم به کودک بدهيد ، ويتامين هاي مورد نياز کودک به ويژه ويتامين ث از راه شير مادر تامين مي شود .
  از چه زماني بايد به کودک از غذاي خانواده داد ؟
  بعد از يکسالگي بايد بطور تدريجي کودک را با انواع غذاهايي که افراد خانواده مصرف مي کنند آشنا کرد . از اين زمان بايد کودک از چهار گروه غذايي اصلي يعني گروه نان وغلات ، گروه شير ولبنيات ، گروه گوشت وتخم مرغ وحبوبات و گروه ميوه ها وسبزيها استفاده کند ..
  مصرف نمک را در غذاي کودک محدود کنيد :
  به منظور پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي قلبي ، عروقي توصيه مي شود که در تمام دوران زندگي به ويژه دوران کودکي ونوجواني از مقادير بسيار کم نمک آن هم هنگام طبخ غذا استفاده شود واز افزودن نمک به غذا در سر ميز يا سفره جدا " خودداري گردد . براي کودکان زير يکسال که خوب رشد مي کنند بهتر است به غذايشان نمک اضافه نکنيد ولي براي کودکاني که دچار ايست يا افت وزني هستند وغذاي کاملا" بي نمک خود را نمي خورند هنگام تهيه وطبخ غذا از مقدار بسيار کمي نمک يددار استفاده نماييد .
  ویرایش توسط ghorobfarda : May 13th, 2009 در ساعت 10:58 AM

 2. #2
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  شروع زودرس غذاي كمكي و عوارض آن
  خبرگزاري دانشجويان ايران - رشت

  شروع غذاي كمكي قبل از شش ماهگي نه تنها موجب رشد بهتر شيرخوار نمي شود، بلكه اغلب به كندي رشد منجر مي شود.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران، در ماههاي اول زندگي، قدرت دفاعي دستگاه گوارش شيرخوار در برابر عوامل بيماري زا كمتر است، لذا شروع زودس غذاي كمكي به سهولت شيرخوار را به عفونت و اسهال هاي خطرناك دچار مي‌ كند.

  ملكولهاي درشت غذايي قبل از اين سن مي تواند به راحتي از منافذ دستگاه گوارش شيرخوار عبور كرده و احتمال بروز حساسيت و آلرژي را افزايش دهد از سوي ديگر حركات جانبي نيز كه غذا را براي جويدن به طرف دندانها هدايت مي‌كند بين 8 تا 12 ماهگي ظاهر مي شود.

  لذا شروع زود هنگام غذاي كمكي موجب مي‌شود تا معده كم حجم شيرخوار با ماده غذايي كم ارزش‌تر از شير مادر پر شود و شيرخوار از دريافت مقدار كافي از شير مادر كه هنوز مناسب‌ترين غذاي شيرخوار است، محروم شود كه اين امر نه تنها موجب رشد بهتر شيرخوار نمي شود بلكه اغلب منجر به كندي رشد مي گردد.

 3. #3
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  اگر نوزادي پس از 10 روز كه از تولدش مي گذرد هنوز در حال از دست دادن وزن باشد و يا تا 15 روز بعد از تولد به وزن زمان تولد خود برنگشته باشد نياز به مراقبت ويژه براي كشف و رفع علت دارد.
  به همين جهت توصيه مي شود كه نوزادان را حداكثر در روز پنجم تولد براي توزين و ارزيابي وضع تغديه و سلامت آنان نزد پزشك يا به يكي از مراكز بهداشتي درمان ببرند.
  افزايش وزن در 6 ماه اول زندگي سريعتر بوده و در هفته هاي اول، هر هفته بين 120 تا 240 گرم است يعني هر ماه، حداقل بايد 500 گرم به وزن شيرخوار اضافه شود.
  بعد از 6 ماهگي سرعت افزايش وزن كمتر مي شود و هر ماه حداقل 350 تا 400 گرم مي شود.
  از 12 تا 24 ماهگي افزايش وزن باز هم كمتر شده و به رقمي حدود حداقل 200 گرم در ماه مي رسد . بنابراين وزن كودك حوالي 4 تا 5 ماهگي 2 برابر و يكسالگي 3 برابر و در سن دو سالگي 4 برابر وزن موقع تولد مي شود.
  ویرایش توسط ghorobfarda : October 2nd, 2007 در ساعت 05:12 PM

 4. #4
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  رفتار تغذيه اي با كودك
  تبیان

  در بسياري از جوامع، تغذيه مترادف با مراقبت است. لغتNurture به زبان انگليسي به معني پرورش، تربيت، تغذيه،غذا، پروردن و بزرگ كردن است.
  بي شك براي رشد و تكامل طبيعي شيرخوران و كودكان خردسال نه تنها بايد نيازهاي اساسي جسمي ( تغذيه، بهداشت، پوشاك، سرپناه، ايمني) را تامين كرد بلكه نيازهاي رواني، اجتماعي (عاطفي) آن ها نيز بايد برآورده شوند. وجود مادر يا فردي كه بتواند ارتباط حاكي از محبت و اعتماد با كودك برقرار كند، امري اساسي در تغذيه ي مناسب كودك و رشد و تكامل اوست.


  شيوه هاي رفتاري مادر در زمان غذا دادن به كودك
  اگر مادر در زمان تغذيه كودك سعي كند موارد زير را عايت كند ، مي تواند در تغذيه ي كودك خود موفق باشد.
  - نيازهاي غذايي كودك را تامين كند.
  - احساس استقلال كودك را در خوردن غذا بر آورده سازد، يعني كودك را در امر تهيه غذا حتي به ميزان كم، شريك كند.
  - عكس العمل مناسب و يكنواختي را در مقابل رفتارهاي كودك ابراز كند.
  - ذائقه ي او را به انواع مواد غذايي عادت دهد.
  - محيطي سرشار از محبت و صميمت و به دور از جنجال در زمان غذا خوردن فراهم كند.
  - سفره غذا را در شرايط مناسبي كه خاطره دلپذيري ايجاد كند، بچيند.

  براي اين كه به چگونگي رفتار كودك، عكس العمل مادر و رفتارهاي بعدي كودك پي ببريم، يك مثال مي زنيم: كودك و مادر به مغازه اي وارد مي شوند و كودك درخواست شكلات مي كند. ولي مادر براي كودك توضيح مي دهد واز خريدن امتناع مي كند. او گريه مي كند وجيغ مي كشد، بنابراين مادر مجبور مي شود شكلات را بخرد.
  در اين مثال عملي كه از مادر، بعد از رفتار كودك سر مي زند، تعيين كننده رفتارهاي آتي كودك است. مادر با خريد شكلات، رفتار كودك را براي استفاده از گريه براي به دست آوردن چيزي تقويت مي كند واحتمال اين كه اين رفتار در دفعات بعد تكرار شود زياد است. دراين ارتباط دو جانبه اگر مادر نسبت به گريه كودك بي توجهي مي كرد يا توجه او را به موضوع ديگري جلب مي كرد، احتمال قطع گريه وجود داشت و پيامد نامطلوب فوق حاصل نمي شد. منطقي و معقول بودن رفتار والدين در مقابل درخواست هاي كودك باعث ايجاد رفتارهاي يكنواخت مي گردد و كودك دچار سردرگمي نمي شود. گاهي اوقات، والدين با توجه به شرايط روحي و رواني خود، هر بار در مقابل در خواست يكسان كودك، رفتاري را نشان مي دهند كه با رفتار قبلي متفاوت است. اين رفتارهاي مغاير، كودك را دچار سردرگمي مي كند و ممكن است شيوه ي غذاخوردن او را نيز تحت تاثير قرار دهد.


  رفتارهاي كودك در غذا خوردن
  كودكان در حين صرف غذا مي توانند رفتارهاي زير را داشته باشند:
  لج كردن، غذانخوردن، شكايت كردن، گريه كردن، زدن به درو ديوار، همكاري نكردن، راه رفتن بي هدف، اذيت كردن، داد زدن، لب و لوچه آويزان كردن، ناله كردن، پاسخ سربالا دادن، پرت كردن قاشق و چنگال غذاخوري، تف كردن، آروغ زدن و رد كردن غذا.
  برعكس موارد بالا خوردن غذا با دست، خوردن غذا با قاشق، آرام نشستن در كنار سفره، پذيرفتن بسياري از انواع غذاها و دادن پاسخ به در خواست هاي مادر از انواع رفتارهاي مناسب هستند.


  رفتارهاي مادر
  حكم كردن، درخواست كردن، پرسش، كمك كردن، قرار دادن كودك در وضعيت مناسب، دادن قاشق به دست كودك و خواهش كردن نيز مثال هايي از رفتارهاي مادر هنگام غذا دادن به كودك است.


  تكامل كودك و ارتباط آن با تغذيه
  به دليل اين كه غذا يكي از مهم ترين عوامل موثر و تقويت كننده هاي رفتاري است، لذا بايد دادن غذا با ملاحضات خاصي انجام گيرد. بايد كودكان از نظر جسمي، عاطفي و رواني آماده ي خوردن غذا باشند و اين مسئله بستگي به توانايي كودك دارد:
  نوزاد 10 روز اول بعد از تولد داراي عكس العمل جست جو (Rooting Reflex ) و مكيدن (Sucking Reflex ) است و از قرار دادن دست يا انگشت شست در دهان لذت مي برد.
  بين 2 هفته الي 2 ماه شرايط تغذيه را تشخيص داده و به هنگام قرار گرفتن در وضعيت مناسب شروع به مكيدن مي كند.
  بين 4-3 ماهگي در صورت قرار گرفتن ماده اي جامد در دهان، آن را با زبان بيرون مي اندازد يعني در واقع وجود عكس العمل بيرون اندازي زبان به اين امر كمك كرده و كودك، ماده ي جامد را در اين سن نمي پذيرد. الگوي جويدن با شروع عكس العمل گرفتن (Palmar grasp ) سبب مي شود كه اشيا را به طرف دهان آورده و آن ها را گاز بگيرد.
  بين 6 تا 9 ماهگي هنگام مكيدن، فك كمتر حركت مي كند. شيشه يا پستان را در هنگام خوردن شير با دست مي گيرد و گرفتن وسايل با نوك انگشتان و خوردن از فنجان را شروع مي كند.
  بين 9 تا 12 ماهگي مي تواند مواد غذايي را گاز بگيرد و حركت چرخشي جويدن قابل مشاهده است. در اين سن قاشق را نيز مي گيرد.
  بين 12 تا 15 ماهگي براي استفاده از فنجان و قاشق تلاش زيادي مي كند.
  بين 9 تا18 ماهگي، مرحله ي شروع استفلال است كه مي تواند مادر را خوشحال يا ناراحت كند. بايد انتظار داشت كه كودك قبل ازاين كه چيزي را در دهان بگذارد اول آن را لمس كند.
  بين 15 تا 24 ماهگي در به دست گرفتن فنجان و با قاشق غذاخوردن مهارت بيشتري پيدا مي كند، تمايلات غذايي را ابراز مي كند و گاز گرفتن غذا را با دندان تجربه مي كند.
  ویرایش توسط ghorobfarda : May 13th, 2009 در ساعت 11:00 AM

 5. #5
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  مصرف عسل در کودکان زير يک سال ممنوع !


  عسل يک ماده شگفت انگيز و بي نظيري است که خواص ارزشمند فراواني در حفظ سلامتي انسان دارد. امروزه ثابت شده که عسل طبيعي ( تصفيه نشده و خالص ) علائم آلرژي را کاهش مي دهد.
  در اينجا تعدادي از خواص درماني عسل را براي شما بيان مي کنيم.
  - خواص آنتي بيوتيکي (ميکروب کُش ) دارد.
  - دارويي براي درمان ناراحتي هاي معده است. امروزه ثابت شده که عسل از رشد هليکو باکتر پيلوري در معده جلوگيري مي کند. اين باکتري، مسئول اصلي پيدايش زخم معده و بسياري از بيماري هاي معده است.
  - عسل ، التهاب معده ناشي از مصرف الکل را کاهش مي دهد.
  - عسل اثر بسياري از مواد سرطان زا را کاهش مي دهد.
  - در درمان بيماري قانقاريا ( در اين بيماري خون به عضو نمي رسد و عضو دچار فساد مي شود) مفيد است که هم از مرگ و هم از قطع عضو جلوگيري مي کند.
  - عسل سريع تر از پانسمان زخم، سوختگي بدن را درمان مي کند. با مصرف عسل در هنگام سوختگي بدن، ميزان درد، جراحت و کشيدگي بافت کاهش مي يابد و محل سوختگي سريع تر بهبود مي يابد.
  - مصرف عسل در افراد مسن ، از بروز آب مرواريد جلوگيري مي کند.
  با اين همه، هرگز به کودک زير يک سال نبايد عسل داد که براي سلامتي او مضر است.
  دادن عسل به نوزاد زير يک سال باعث بروز مسموميت " بوتوليسم" مي شود.
  بوتوليسم در اثر اسپورهاي باکتري بوتولينم بوجود مي آيد. اسپورهاي اين باکتري به مقدار زيادي در خاک ، گرد و غبار و عسل وجود دارد. اگر اين اسپورها توسط افراد بزرگسال بلعيده شوند، تأثير بدي بر آنها ندارند. ولي اگر وارد بدن نوزاد شوند، در مجراي گوارشي او تکثير مي يابند و باعث توليد سم بوتولينم مي شوند. حتي اگر براي شيرين شدن سر پستانک نوزاد، عسل به آن بماليد، چنين واکنشي را در بدن او ايجاد خواهد کرد.
  سم بوتولينم به عنوان کشنده ترين سم براي انسان شناخته شده است. مقدار کشنده آن يک ده ميليونيم ميلي گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن است که اين مقدار با چشم غيرمسلح ديده نمي شود. اگر اين مقدار بسيار جزئي وارد جريان خون شود ، در کمتر از چند دقيقه با فلج کردن عضلات تنفسي، باعث مرگ فرد مي شود.
  دادن عسل به نوزاد زير يک سال باعث بروز مسموميت " بوتوليسم" مي شود. </SPAN>بوتوليسم نوزادان، در تمام قاره ها به جز آفريقا وجود دارد.
  بوتوليسم مي تواند توسط خاک يا گرد و غبار ( به خصوص گرد و خاک کيسه جارو برقي ) در نوزاد ايجاد شود، ولي خوردن عسل، مهم ترين عامل بروز اين مسموميت است. مسموميت بوتوليسم در نوزادان زير يک سال اتفاق مي افتد ، ولي بيشتر تا سن 6 ماهگي است. خوشبختانه در بيشتر موارد، مقدار سم آنقدر کم است که مسموميت غيرقابل تشخيص است.
  اولين علامت بوتوليسم در نوزاد ، يبوست است( البته يبوست در بسياري از نوزادان شايع است و خطري هم ندارد ) که 3 تا 30 روز بعد از خوردن عسل بروز مي کند. در طي روزهاي بعدي نوزاد دچار ضعف ، بي ميلي به غذا، کاهش اشتها و گريه کردن ضعيف مي شود.
  اگر بيماري پيشرفت کند، نوزاد کمتر و کمتر حرکت مي کند و آب از دهانش مي ريزد. عمل مکيدن و بازکردن دهان کاهش مي يابد. عدم کنترل سر نيز از علائم جدي اين بيماري است. حتي تنفس ضعيف ممکن است به تدريج يا بطور ناگهاني بروز کند.
  پس اگر کودک سالمي دچار علائم بالا شد يعني يبوست همراه با ضعف در مکيدن و گريه کردن يا نفس کشيدن، بايد او را نزد پزشک ببريد ، زيرا ممکن است دچار بوتوليسم شده باشد، مگر اينکه علت ديگري براي اين ضعف وجود داشته باشد.
  اگر پزشک تشخيص داد که کودک دچار بوتوليسم شده است، بايستي براي مدت يک ماه در ICU تحت مراقبت ويژه باشد ( با سيستم تهويه خودکار و غذاخوردن متناوب از راه لوله ). بعد از آن براي مدت دو هفته هم در بيمارستان بستري شود.
  اگر پزشک بوتوليسم را به درستي و فوري تشخيص دهد و نوزاد هم سريعاً تحت درمان و مراقبت قرار بگيرد، هيچ خطري سلامتي نوزاد را تهديد نخواهد کرد و مي تواند کاملاً بهبود يابد.
  ميزان مرگ ناشي از اين مسموميت در نوزادان بستري در بيمارستان کمتر از يک درصد است.
  اخيراً يک پادزهر براي اين مسموميت کشف شده است که مي تواند مدت زمان بستري شدن در بيمارستان و ICU را کاهش دهد.
  مؤثرترين روش براي جلوگيري از مسموميت بوتوليسم در نوزاد، ندادن عسل به اوست. شير مادر نيز شدت بوتوليسم را کاهش مي دهد.
  بنابراين علي رغم فوايد فراوان عسل، مصرف آن در کودکان زير يک سال مجاز نمي باشد و براي سلامتي آنها مضر است.

  منبع : WWW.DRGREENE.COM

 6. #6
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  شير مادر از بروز ديابت دوران کودکي جلوگيري مي کند


  تحقيقات نشان داده که ديابت جواني* در کودکاني که در شش ماه اول زندگي خود شير گاو مصرف کرده اند، بيشتر رخ مي دهد. وقتي که ميکروبي وارد جريان خون مي شود، سيستم ايمني بدن پروتئين هايي بنام آنتي بادي مي سازد که به اين ميکروب مي چسبند و آن را از بين مي برند.
  به همين دليل سيستم ايمني بدن بر عليه تمام پروتئين هايي که وارد گردش خون مي شوند، آنتي بادي مي سازد. در بدن افراد بزرگسال بر عليه پروتئين هاي موجود در غذا، آنتي بادي توليد نمي شود زيرا ساختمان روده ي آنها کامل شده و نمي گذارد پروتئين هاي کامل موجود در غذا وارد خون شوند. ولي در ماه هاي اول زندگي ، به دليل عدم تکامل ساختمان روده ي نوزاد ، سوراخ هايي در آن وجود دارد که پروتئين هاي غذا مي توانند از آنها عبور کرده و وارد خون مي شوند.
  محققين نشان داده اند که شير گاو حاوي انسولين است ، ولي کاملاً شبيه انسولين انسان نيست. بنابراين وقتي نوزاد در سه ماهه اول زندگي از شير گاو استفاده کند، انسولين گاوي وارد جريان خونش شده و در آنهايي که مستعد ابتلا به ديابت هستند باعث توليد آنتي بادي هايي مي شود. اين آنتي بادي ها به سلول هاي بتا لوزالمعده ( توليد کننده انسولين ) حمله مي کنند و آنها را از بين مي برند. در نتيجه باعث فقدان انسولين و بروز ديابت مي شوند.
  نوزاداني که در جريان خونشان بر عليه انسولين شير گاو، آنتي بادي وجود دارد، خيلي بيشتر دچار ديابت مي شوند.
  نکاتي که بايد به خاطر بسپاريد :
  - مادر گرامي اگر ديابت در خانواده شما ارثي است، بايستي سعي کنيد به نوزاد خود شير گاو ندهيد و با شير خودتان او را تغذيه کنيد.
  - ميزان شيوع ديابت در نوزاداني که داراي زمينه ارثي ابتلا به ديابت جواني هستند و از شير گاو هم استفاده مي کنند خيلي بيشتر از آنهايي است که شير مادرشان را مي خورند. حتي در بين نوزاد حيوانات نيز چنين مسئله اي مشاهده مي شود.

  پي نوشت :
  * ديابت جواني : ديابت وابسته به انسولين است که معمولاً در سنين پايين اتفاق مي افتد . نام ديگر آن " ديابت نوع يک" يا "IDDM ( INSULIN DEPENDENT DIABETES MELLITUS )" است.

  منبع : WWW.DRMIRKIN.COM

 7. #7
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  Exclamation تغذیه نوزادان

  تغذیه سالم نوزاد

  همشهری آنلاین

  رژیم غذایی سالم باید هر چه زودتر از همان دوران نوزادی رعایت شود تا سلامت فرد از جمله سلامت قلبی او در سال‌های بعد تامین شود.


  این توصیه‌ها در مورد تغذیه نوزادان رعایت کنید:
  • تغذیه با شیر مادر تا 4 تا 6 ماهگی تعادل تغذیه‌ای مناسب را برای نوزاد فراهم می‌کند و از آن به بعد غذاها باید بتدریج به عنوان مکمل شیر مادر به نوزاد داده می‌شود.
  • دست کم تا 6 ماهگی از دادن آب میوه کامل به نوزاد خودداری کنید، و پس از آن هم مقدار آن را به 120 تا 180 سی‌سی در روز محدود کنید.
  • به نوزادان و کودکان کمسن غذای بیش از حد ندهید و آنها را به خوردن همه محتوای بشقاب‌شان مجبور نکنید.
  • به اندازه کافی غذاهای سالم به کودکان ارائه کنید تا ذائقه‌اش به آنها عادت کند. حتی اگر کودک در ابتدا به این غذاها علاقه نشان نداد، به ارائه‌کردن آنها ادامه دهید.
  • از دادن غذاهای ناسالم به کودک تنها برای اینکه او چیزی خورده باشد، خودداری کنید.
  ویرایش توسط raya : January 23rd, 2011 در ساعت 03:06 AM

 8. #8
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  به نوزادان زیر 6ماه زیاد آب ندهید


  تبیان
  پزشکان می گویند که به نوزادان زیر شش ماه نباید زیاد آب داد، زیرا دریافت زیاد آب، آنها را در خطر عارضه ای بالقوه مرگبار به نام مسمومیت با آب قرار می دهد.
  به گزارش خبرگزاری رویترز دکتر جنیفر آندرس متخصص فوریت های اطفال در مرکز کودکان بیمارستان جانز هاپکینز در این باره می گوید: "هنگامی که نوزادان تشنه هستند، نوشیدن شیر مادر یا شیر خشک برای آنها کافی است."
  به گفته او از آنجایی که دستگاه کلیوی نوزادن هنوز کامل نشده است، دادن مقادیر بیش از حد آب باعث می شود که آنها املاح (سدیم) را به همراه آب از کلیه دفع کنند.
  از دست دادن سدیم و کاهش آن از حد طبیعی در بدن می تواند بر فعالیت مغز تأثیر بگذارد، به طوری که اولین علائم مسمومیت با آب شامل تحریک پذیری، خواب آلودگی و سایر تغییرات روانی است.
  سایر علائم شامل کاهش درجه حرارت بدن (معمولاً به زیر 36درجه)، پف کردگی و تورم صورت و تشنج است.
  به گفته آندرس علائم اولیه پنهانی هستند، بنابراین تشنج ممکن است اولین علامتی باشد که والدین متوجه آن می شوند. البته در صورتی که کودک فوراً تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد، این تشنج ها احتمالاً پیامدهای درازمدتی نخواهد داشت.
  آندرس و همکارانش می گویند آب به عنوان یک نوشیدنی برای کودکان شش ماه و کمتر باید کنار گذاشته شود. والدین همچنین باید از دادن شیرخشک بیش از حد رقیق شده به کودک اجتناب کنند.

  البته این مشکل زمانی بروز می کند که خیلی آب به نوزاد داده شود. آندرس می گوید در برخی موارد مثل یبوست یا در آب و هوای گرم باید مقدار اندکی آب به نوزادان داد، اما والدین پیش از انجام این کار با متخصص اطفال مشورت کنند، و تنها 30 تا 60 سی سی در یک بار به نوزاد آب بدهند.
  اگر والدین فکر می کنند که کودکشان دچار مسمومیت با آب شده است، یا اگر نوزاد دچار تشنج شده است، باید فوراً کودک را به نزد پزشک ببرند.
  ویرایش توسط ghorobfarda : May 13th, 2009 در ساعت 11:09 AM

 9. #9
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  توصيه يک متخصص اطفال؛
  به کودکان با فاصله کمتر از 3 ساعت شيرخشک ندهيد


  ایسنا
  تغذيه با شيرخشک بيش از 6 تا 8 بار در شبانه روز يعني با فاصله کمتر از 3 ساعت منجر به چاقي کودک مي‌شود.
  دکتر محمد علي نيلفروشان متخصص کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا واحد علوم پزشکي ايران گفت: مواد موجود در شيرمادر کاملا متناسب با نياز کودک است. مثلا چربي‌هاي موجود در آن اشباع شده است و مقادير قابل توجهي امگا 3 دارد. اين در حالي است که ترکيبات موجود در شيرخشک فاقد اين ميزان تناسب با نياز جسمي کودک است.
  وي افزود: علاوه بر مواد اصلي، ريزمغذي‌هاي موجود در شير مادر نيز همه نياز کودک را به خصوص در6 ماهه اول تولد برطرف مي‌کند ولي حتي فرمولهاي جديد شيرخشک هم قابل مقايسه با اين ترکيب خدادادي نيست.

  وي در خصوص مادراني که توانايي شيردهي به کودک خود را ندارند، اظهار داشت: کمتر از 2 درصد زنان در دنيا بدون شير هستند اما برخي از مادران به دليل عدم آگاهي از محاسن شيردهي، تصور مي‌کنند شير دادن به کودک خود منجر به خشک شدن شير آنها مي‌شود که اين مسئله کاملا اشتباه است.
  دکتر نيلفروشان تصريح کرد: مادراني که واقعا توانايي شيردهي ندارند، استفاده از ترکيبات جديد شيرخشک و رعايت اصول تغذيه توصيه مي‌شود.
  وي افزود: استفاده از آب جوشيده، شيشه استريل و ترکيب دقيق ميزان شيرخشک با آب براي کودکاني که مجبور به تغذيه با شيرخشک هستند ضروري است.
  دکتر نيلفروشان ادامه داد: تغذيه کودک با شيرخشک نبايد از 6 تا 8 بار در شبانه روز يعني هر سه ساعت يک بار بيشتر شود چرا که اين امر باعث چاقي کودک خواهد شد
  ویرایش توسط ghorobfarda : May 13th, 2009 در ساعت 11:01 AM

 10. #10
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  180 روز، فقط با شير مادر


  «تغذيه با شير مادر در ساعات نخست زندگي مي‌تواند تا 16 درصد از مرگ و مير نوزادان پيشگيري كند و از مرگ يك ميليون مرگ نوزاد در سال بكاهد.»
  هر سال و در آستانه روز جهاني شير مادر، همه از فوايد تغذيه نوزاد با شير مادر صحبت مي‌كنند، اما شايد كمتر كسي بداند حدود 75 درصد مادران كشور، تغذيه انحصاري با شير مادر را تا 6 ماهگي براي فرزندان خود رعايت نمي‌كنند.
  در حالي كه سازمان جهاني بهداشت اعلام كرده حدود 98 درصد مادران بايد بتوانند نوزادان خود را تا 6ماهگي منحصرا با شير مادر تغذيه كنند، اما آمارها نشان مي‌دهد كه از بين 6 منطقه اين سازمان، در كشور ما كه در منطقه شرق مديترانه است، كمترين ميزان تغذيه با شير مادر در دنيا انجام مي‌شود.
  دهم مرداد با شعار «با حمايت از مادران شيرده، همه برنده‌اند»
  روز جهاني شير مادر است و ۱۰ تا ۱۷ مردادماه نيز در ايران «هفته ترويج تغذيه با شير مادر» نامگذاري شده است.
  دكتر احمدرضا فرسار، متخصص كودكان، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، عضو انجمن ترويج تغذيه با شير مادر و عضو هيأت‌مديره انجمن علمي تغذيه كودكان ايران در رابطه با عواملي كه منجر به كاهش تغذيه انحصاري با شير مادر در كشور شده‌اند در اين گفت‌وگو بيشتر توضيح مي‌دهد. به عقيده او تبليغات پنهان و دهان به دهان تاجران شيرخشك در حال حاضر اعتماد به نفس مادران را از بين برده و همين امر موفقيت در شيردهي را در اغلب مادران كاهش داده است.
  • آقاي دكتر، از باورهاي غلطي كه در جامعه ما باعث شده مادران نسبت به شيردادن به نوزادشان رغبتي نشان ندهند، شروع كنيم؟
  خوشبختانه الان مادران به اهميت و فوايد شير مادر براي سلامت خود و كودكشان آگاهي دارند ولي متأسفانه يك سري از عوامل در اين ميان مشكل ايجاد مي‌كند. يكي از اين عوامل زندگي ماشيني است كه البته غيرقابل حل هم نيست.
  متأسفانه در اين ميان تبليغات پنهان يا دهان به دهان تجار شير خشك اعتماد به نفس مادرها را از بين مي‌برند؛ يعني به مادرها اين باور را تلقين مي‌كنند كه شيرم به كودك نمي‌سازد يا كم است. در حالي كه از نظر علمي ثابت شده كه اگر پستانك يا شيشه داخل دهان كودك نرود، شير مادر تنظيم اتوماتيك دارد؛ يعني هم حجمش با نياز كودك مناسب است و هم تركيبش.
  • خب به‌نظر شما چه بايد كرد كه اين باورها و تلقين‌ها به حداقل برسد؟
  لازمه اين كار بهر‌ه‌گيري از مشاوراني است كه از همان لحظه اول تولد اهميت شير‌دهي را براي مادر و حتي اطرافيان او در منزل روشن كنند ولي متأسفانه چنين سيستمي در كشور ما خيلي ضعيف است و همين باعث شده مادرها از راه‌هايي كه منجر به موفقيتشان در شيردهي مي‌شود، بي‌خبر باشند.
  • منظورتان كدام راه‌هاست؟
  ببينيد، رعايت چند نكته بسيار مهم است. اول اينكه مادر بايد قبل از تولد كودك از نظر جسمي و روحي براي شيردهي آماده شود. البته قبل از زايمان متخصصان زنان و زايمان بايد سينه مادر را معاينه كنند كه درصورت وجود مشكل يا بيماري خاص تا قبل از به دنيا آمدن كودك نسبت به برطرف كردن آن اقدام شود. نكته‌ ديگري كه بسيار مهم است اين است كه يك ساعت اول بعد از تولد كودك را روي سينه مادر بگذارند. همچنين در 5 تا 6 دقيقه اول تولد، كودك بايد با مادر تماس پوست با پوست داشته باشد. ولي متأسفانه در بيمارستان‌هاي ما چه دولتي و چه خصوصي كودك را به بهانه‌هاي مختلف چندين ساعت از مادر دور مي‌كنند.
  • در مورد تغذيه انحصاري كودك تا 6 ماه اول تولد چه باورهاي غلطي در ميان مادران وجود دارد؟
  خب در اين مورد بايد بگويم، اولين باور غلط اين است كه خيلي از مادرها هنوز نمي‌دانند كه 6 ماه اول تولد يعني 180روز كامل. چون به محض اينكه كودكشان وارد 6ماهگي شد، شروع به دادن غذاهاي كمكي به او مي‌كنند. نكته بعدي اين است كه به جز سينه مادر و قطره ويتامين كه از روز 15 تولد شروع مي‌شود، مطلقا چيزي در دهان كودك نبايد برود. به اين معني كه تغذيه بايد فقط منحصر با شير مادر باشد. آب‌جوش، روغن خاك شير عرق نعنا و... همگي شيردهي را با شكست روبه‌رو مي‌كند. علاوه بر اين شير مادر را نبايد ساعت‌بندي كرد.
  • يعني اين باور كه هر 2 يا 3 ساعت يك بار بايد به كودك شير داد غلط است؟
  بله صد درصد. زمان‌بندي در اين مورد هيچ پايه علمي ندارد. به‌خصوص در پايان روز هر وقت كودك خواست، بايد مادر به او شير بدهد به اين دليل كه هورمون‌هاي مؤثر در ترشح شير، در شيرخوردن‌هاي شبانه بيشتر ترشح مي‌شوند.
  • خوب حالا برويم سراغ عكس اين ماجرا. اگر هيچ كدام از اين اتفاق‌ها در اين فاصله زماني بعد از تولد نيفتد، چه عواقبي در انتظار مادر و كودك است؟
  در اين شرايط اگر به كودك مواد غذايي به غير از شير مادر خورانده شود، كودك اين غذاها را مي‌خورد ولي آنزيم‌ها و سيستم گوارشي‌اش آمادگي هضم و جذب را ندارد. بنابراين به سيستم گوارشي فشار مي‌آيد. پس آمادگي اين كودك در بزرگسالي براي ابتلا به بيماري‌هاي گوارشي بيشتر است دوم اينكه چنين كودكي مطمئنا شانس ابتلا به آسم و آلرژي را هم پيدا مي‌كند.
  • استفاده از اين مواد غذايي كمكي تاثير منفي در رشد كودك هم دارند؟
  مطمئنا، وقتي كودك آمادگي هضم و جذب اين مواد را ندارد، پس ماده رشد دهنده‌اي هم براي او وجود ندارد. چون فقط معده كودك پرمي‌شود.
  • ‌ آقاي دكتر، اين شرايط مادر را هم دچار خطر مي‌كند؟
  همين‌طور است، ببينيد، در اين وضعيت شير مادر هم خشك مي‌شود و در اين صورت سلامت مادر و كودك هر دو به خطر مي‌افتد چون 2 سال تمام شيردهي شانس ابتلاي مادر به بعضي از بيماري‌ها از جمله سرطان سينه، ام‌اس، سرطان تخمدان و دهانه رحم. علاوه بر اين چربي‌هايي كه زير پوست مادر است با 2 سال تمام شيردهي آب مي‌شوند و همين شانس ابتلاي مادر به بيماري‌هاي قلبي‌عروقي را كاهش مي‌دهد. البته فراموش نكنيد كه شير مادر همچنين مي‌تواند از بيماري‌هاي غيرواگير در كودك مثل ديابت نوجواني، آسم و آلرژي نوجواني، بيماري لنفوم و كرون براي تمام طول عمر پيشگيري ‌كند. به علاوه اينكه كودكي كه مجبور است شيشه مصرف كند، مكيدن همين شيشه رشد فك تحتاني را به هم مي‌زند و كودك نياز به ارتودنسي پيدا مي‌كند. حتي در خيلي از موارد اين كار با عفونت گوش هم همراه است. علاوه بر اين، چون كودك با مكيدن شيشه مقاديري هوا قورت مي‌دهد دل‌درد هم خواهد گرفت.
  • خيلي از مادرها مي‌گويند شيرشان كم است و با اين مقدار كودكشان سير نمي‌شود. تكليف اين مادران چيست؟
  ببينيد، تقريبا هيچ مادري شيرش كم نيست مگر اينكه بخواهد از شيشه و پستانك استفاده كند. علاوه بر اين مي‌توان گفت تقريبا چيزي حدود سه دهم درصد از مادران هستند كه در بهترين شرايط شيرشان كم است؛ يعني كساني كه قبلا جراحي سينه داشته‌اند، كساني كه در كودكي آبسه سينه داشته‌اند و... اينها موارد نادري هستند.
  • نوزادان همين مادران چطور؟ مي‌توان به اين نوزادان شير خشك داد؟
  در اين موارد كودك بايد تمام شير موجود در سينه مادر را بخورد و در مرحله بعد بايد از شير خشك استفاده كرد.
  • مادراني هم هستند كه مي‌گويند كودكشان اصلا تمايلي به خوردن شير آنها ندارد. در اين موارد مشكل از كجاست؟
  خب در موارد به‌خصوصي كودك عدم‌تمايل به سينه پيدا مي‌كند كه البته اين حالتي موقت است.
  • اگر اين مشكل از همان لحظه تولد وجود داشته باشد؟
  اين ديگر مشكل كودك نيست بلكه عدم‌تجربه مادر است كه چگونه سينه را در دهان كودك بگذارد. اما در موارد بعدي مثلا ممكن است كودك دچار سرماخوردگي كوچكي شود و نتواند از راه بيني نفس بكشد. در اين موارد كودك شير نمي‌خورد چون فقط از راه دهان مي‌تواند نفس بكشد. همين مادر را به اشتباه مي‌اندازد كه كودك شير نمي‌خورد. در ضمن اگر بوي تن مادر يا صابوني كه استفاده مي‌كند عوض شود، كودك موقتا شير نمي‌خورد. اين وضعيت ممكن است در نوزاد مادري كه از غذاهاي بودار استفاده مي‌كند هم ديده شود.
  علاوه بر اين، گاهي اوقات تغييرات در خلق مادر مثل افسردگي يا حتي يك اختلاف كوچك خانوادگي همگي روي سيستم شير خوردن كودك تاثير دارند، شروع پريود ماهانه مادر بعد از زايمان هم منجر به بروز اين حالت مي‌شود. بعضي اوقات هم كودك ممكن است درد داشته باشد يا دهانش زخم داشته باشد. همه اين عوامل موقتي هستند، ولي متأسفانه اغلب مادران در اين هنگام به جاي اينكه سعي كنند شير خود را با قطره‌چكان يا قاشق به كودك بدهند، روي به مواد غذايي ديگر يا شير خشك مي‌آورند.
  • آقاي دكتر، شما به افسردگي مادر اشاره كرديد. آيا افسردگي بعد از زايمان يا اختلالات رواني ديگر مي‌توانند روند شيردهي را از سوي مادر كاملا مختل كنند؟
  بله اين اختلالات هم مي‌توانند روند شيردهي را مختل كنند اما بسيار نادر هستند. جالب اينجاست كه وقتي كودك از سينه مادر شير مي‌خورد، از هيپوفيز مادر ماده‌اي به نام اكسي‌توسين ترشح مي‌شود كه قرار است نام اين هورمون را به« Love hormone »تغيير دهند؛يعني هورمون عشق. اين هورمون در حال حاضر بهترين ضد‌افسردگي در دنيا شناخته شده است. ضمن اينكه يكي از درمان‌هاي افسردگي بعد از زايمان روند شيردهي است، پس نبايد قطع شود. چون حتي نگاه كودك موقع شيرخوردن بهترين درمان براي افسردگي است.
  • حتي اگر مادر مبتلا به بيماري خاصي باشد هم نبايد اين روند متوقف شود؟
  بايد بگويم اين بيماري‌ها هم خيلي نادر هستند مثل عفونت خون كه اصطلاحا به آن سپتي‌سمي گفته مي‌شود يا ايدز. منتها در اينجا هم نبايد قانون كلي داد بلكه بايد شرايط مادر و حتي خانواده را هم بايد در نظر گرفت.
  • اگر مادري مبتلا به ايدز باشد، ويروس اين بيماري از طريق شير به كودك منتقل نمي‌شود؟
  چرا ، ولي نكته مهم اين است كه ويروس ايدز از جفت هم رد مي‌شود. پس از كجا معلوم كه قبل از اينكه كودك به دنيا بيايد آلوده نشده باشد؟ اگر اين ويروس قبل از به دنيا آمدن رد شده باشد، پس كودك ديگر مبتلا شده و مي‌توان شير به او داد به اضافه اينكه آنتي‌كور اين بيماري هم در شير مادر هست. اما اگر قبل از تولد ردنشده باشد، آنوقت است كه به مادر توصيه مي‌كنيم به كودك شير خودش را ندهد. مگر اينكه كودك واقعا در معرض سوء تغذيه باشد.
  • اين حكم به غير از ايدز در مورد چه بيماري‌هاي ديگري داده مي‌شود؟
  در هپاتيت C مرحله حاد حصبه و سل ريوي موقتا بايد شير مادر را قطع كرد، ولي يكي از مشكلات ما در زمينه بيماري‌هاي مادر اين است كه بعضي از همكاران بدون مشورت با متخصص اطفال وقتي مي‌خواهند دارويي را براي مادر تجويز كنند، به او مي‌گويند اين دارو براي كودك مضر است، پس شيردهي هم بايد متوقف شود. اين همكاران كه اكثرا متخصصان اعصاب و روان هستند، بايد به اين نكته توجه كنند كه اگر دارو براي سيستم بدن يك نفر مضر است، مي‌توان از داروي جايگزين استفاده كرد، نه اينكه با قطع شيردهي شانس ابتلاي مادر به بيماري‌هايي مثل سرطان سينه را بيشتر كنيم.
  • آقاي دكتر آيا بدن هر كودك فقط با شير مادر خودش سازگاري دارد؟
  بايد بگويم براي هر كودكي شير مادر خودش بهترين شير است. بعد از آن، شير مادر ديگري كه كودكش با كودك مورد نظر در يك زمان به دنيا آمده باشد؛ حتي در يك ساعت يا يك دقيقه و بعد از آن شير هر مادر ديگري از خوردن شيرخشك بهتر است. اما اگر هيچ كدام از اين شرايط وجود نداشت شير‌خشك را بايد مصرف كرد ولي شير دام براي كودك زير يكسال ديگر توصيه نمي‌شود.  منبع : http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=62531

 11. #11
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  تغذیه نوزاد

  همشهری آنلاین:
  والدین باید بدانند که نوزادشان به چه مواد غذایی نیاز دارد و چگونه باید او را تغذیه کنند، و چگونه این برنامه تغذیه نوزاد را با افزایش سن تغییر دهند.
  برای تغذیه نوزادتان به این نکات توجه کنید:
  • نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، باید هر یک تا سه ساعت یک بار انجام شود.
  • نوزادانی که شیرخشک می‌خورند، باید هر دو تا چهار ساعت تغذیه شوند، چرا که شیرخشک برای هضم شدن به مدت بیشتری نیاز دارند.
  • نباید به نوزاد زیر یکسال شیر گاو داد، زیرا هضم کردن آن برای نوزاد مشکل است.
  • تا قبل از چهار ماهگی نوزاد سعی نکنید به او غذاهای جامد بدهید، و ترجیحا این کار از شش ماهگی به بعد انجام دهید.
  • دادن غذاهای جامد را بین 6 تا 12 ماهگی شروع کنید، و در ابتدا با غذاهای له‌شده یا پوره شروع کنید و بعد به غذاهای جامدتر روی بیاورید.
  • غذاهای جدید یکی یکی با فواصل زمانی برای نوزاد شروع کنید، و به طور دقیق علائم واکنش‌های آلرژی را دنبال کنید. امتحان غذاهای جدید را هنگامی نوزاد گرسنه است، آغاز کنید.


 12. #12
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض


  ناآگاهي مادران و بيماري کودک مهمترين عامل سوء تغذيه نوزادان در كشور است

  يك فوق تخصص نوزادان گفت: سوء تغذيه در ماه‌هاي اول زندگي كودكان، عوارض غيرقابل جبران ناپذيري بر روي مغز دارد.

  دکتر هادي سماعي استاديار دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب افزود: عدم دريافت شيرمادر به اندازه کافي منجر به کم‌ آبي بدن نوزاد مي‌شود که عقب افتادگي رشد جسمي، افزايش سديم و نمک خون، تشنج و خونريزي مغزي را به دنبال دارد.

  وي خاطرنشان كرد: سوء تغذيه نوزادان در ايران به دليل عدم آگاهي مادران يا بيماري کودک است.

  سماعي ادامه داد: نوزاداني که زود به دنيا مي‌آيند، به دليل عدم دريافت و ذخيره روي، آهن، سلنيم و ساير ريزمغذي‌ها در سه ماه آخر دوران جنيني، به دريافت تمام ريزمغذي‌ها نياز دارند.

  اين فوق تخصص نوزادان اظهار داشت: با اين حال نوزادان طبيعي که از شيرمادر تغذيه مي‌کنند تا 6 ماهگي هيچ کمبودي از اين نظر ندارند.

 13. #13
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  قطره‌هاي نامرغوب، فقر آهن را در كودكان افزايش مي‌دهد  به گفته كارشناسان، كم‌خوني فقر آهن در ايران نسبت به ساير كشورهاي جهان روند رو به افزايشي دارد
  به‌طوري كه 80 درصد دختران ايراني در مقطع دبيرستان مبتلا به اين نوع كم‌خوني هستند، اما ظاهرا قرار است اين بخشي از نگراني‌هاي خانواده‌هاي ايراني باشد. چون به تازگي محققان دانشگاه علوم پزشكي بابل با بررسي ميزان ريزمغذي آهن در خون 94 كودك دبستاني در شهر رامسر، اعلام كردند اين بيماري در ميان كودكان نيز رو به افزايش است.
  به‌طوري كه به گفته اين محققان، 51 / 8 درصد از كودكان مورد مطالعه در اين تحقيق به انواع كم خوني مبتلا بودند كه البته25 / 4 درصد از كل موارد كم خوني در آنان از نوع كم خوني فقر آهن بود.
  با اين حال، طبق بررسي ملي سال 1380 دفتر بهبود تغذيه، كم‌خوني فقر آهن در كودكان دختر 15 تا 23 ماهه، 7/13 و در كودكان پسر 14 درصد گزارش شد.
  اين آمار كه به گفته كارشناسان وزارت بهداشت در روستاهاي كشور به 18 درصد هم مي‌رسد، در دختران 6 ساله، 3 درصد و در پسران در همين گروه سني 8/3 درصد گزارش شده است.اما متخصصان اطفال در اين ميان افزايش كم‌خوني فقر آهن را به عوامل مختلفي نسبت مي‌دهند كه مهم‌ترين آنها نامرغوب بودن قطره‌هاي آهن است.
  آهن‌هاي بدطعم!
  «قطره آهن بايد حداقل تا سنين يك سالگي به كودك داده شود در غيراين صورت علاوه بر كم‌خوني فقر آهن، كودك دچار مشكلات ذهني و اختلال در رشد و تكامل نيز خواهد شد.»
  دكتر مينا ايزديار، متخصص خون، سرطان و كودكان و عضو هيات‌مديره انجمن تالاسمي ايران با بيان اين عبارات و با اشاره به اينكه كم‌خوني در كودكان ايراني به‌دليل عدم‌دريافت كافي قطره آهن در دوران شيرخوارگي است، به همشهري مي‌گويد: همه مراكز بهداشتي بايد به‌طور رايگان مولتي ويتامين و قطره آهن را در اختيار خانواده‌هاي شيرخواران بگذارند و پزشكان نيز در اين ميان بايد 10 تا 15 ميلي گرم قطره آهن را به‌طور روزانه براي اين سنين تجويز كنند.
  وي در ادامه توضيح مي‌دهد: اما متأسفانه خانواده‌ها در دادن اين قطره به ميزان كافي به شيرخوار خود كوتاهي مي‌كنند.
  دكتر ايزديار اين عدم‌همكاري والدين را به عوامل مختلفي نسبت مي‌دهد و مي‌افزايد: اهميت‌دادن به باورهاي غلطي كه قطره آهن را بدطعم و مخرب دندان مي‌دانند، مهم‌ترين معضلي است كه گريبان اكثر خانواده‌ها را گرفته است.
  «البته اين نكته را نبايد ناديده گرفت كه شركت‌هاي داروسازي وظيفه دارند مزه دارويي مثل قطره آهن را بهتر كنند ولي متأسفانه سيستم داروسازي در كشور ما رو به سمت توليد و واردات داروهاي نادر رفته و در توليد با كيفيت‌تر داروهاي همه‌گيري مثل قطره آهن كوتاهي مي‌كند.»
  وي با بيان اين عبارات تاكيد مي‌كند: از ميان تمام عوامل مؤثر در بروز كم‌خوني فقر آهن در سنين كودكي، نامرغوب بودن اين داروها مهم‌ترين عامل است در حالي كه توجه به توليد مرغوب قطره آهن بسيار سخت‌تر از سنتز داروهاي پيچيده‌تر است.
  دكتر ربابه شيخ‌الاسلام، متخصص اپيدميولوژي تغذيه و رئيس سابق دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت نيز با تاييد اين موضوع به همشهري مي‌گويد: وزارت بهداشت براي رفع مشكل فقر آهن در كودكان برنامه‌هايي دارد كه يكي از آنها دادن مكمل قطره يا شربت آهن بعد از 6 ماهگي است، ولي اين قطره بسيار بد طعم است.
  صنعت داروسازي نيز به‌دليل ارزان بودن قطره آهن روي خوش‌طعم‌ كردن آن سرمايه‌گذاري نمي‌كند. از طرفي محصولات خوش‌طعم خارجي هم از آهن كافي برخوردار نيستند و متأسفانه در خيلي از خانواده‌ها با استفاده از اين محصولات، كودكان دچار ضعف در سيستم ايمني، فقر آهن و بسياري از بيماري‌هاي ديگر مي‌شوند.
  اين در حالي است كه دكتر پريسا ترابي، رئيس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت با بيان اينكه طي سال گذشته نوعي پودر حاوي مكمل آهن به‌عنوان جايگزيني براي قطره آهن در يك طرح پايلوت مورد استفاده قرار گرفت، به همشهري مي‌گويد: اين پودر با اضافه شدن به غذاي كودك مورد استفاده قرار مي‌گرفت و بر خلاف قطره معمول آهن فاقد طعم و اثر نامطلوب بر رنگ دندان‌هاي شيرخوار بود.
  به گفته اين مقام وزارت بهداشت، قرار است اين پودر بعد از بررسي‌هاي نهايي در سطح كشور مورد استفاده قرار گيرد.
  طبقات مرفه هم درگيرند
  اگرچه به گفته كارشناسان وضعيت نامرغوب دارويي، از مهم‌ترين عوامل سير رو به رشد فقر آهن در كشور است، با اين حال نكته ديگري كه در اين ميان باز هم مهم تلقي مي‌شود، نقش سطح اقتصادي خانواده‌ها براي دستيابي به مواد غذايي حاوي آهن كافي است.
  دكتر شيخ‌الاسلام در اين رابطه مي‌گويد: متأسفانه سياست‌ قيمت‌گذاري بر محصولات غذايي در كشور ما تابع هيچ قانوني نيست به‌طوري‌كه نان محصول ارزاني است ولي در مقابل گوشت كه سرشار از آهن قابل جذب است، فقط براي عده محدودي از مردم قابل دسترس شده است.
  اين كارشناس وزارت بهداشت خاطرنشان مي‌كند: نتيجه اين نابرابري هم افزايش فقر آهن به‌خصوص در كودكان ايراني است. اما ظاهرا طبقات مرفه نيز از اين امر مستثني نيستند چون به گفته دكتر ايزديار در خيلي از طبقات مرفه جامعه نيز با وجود افزايش وزن، شاهد افزايش فقر آهن هستيم.
  وي مي‌افزايد: در اين خانواده‌ها علاوه بر اينكه تغذيه اصولي رعايت نمي‌شود، حتي درصورت وجود فقر آهن نيز به درمان و ميزان قرص تجويز شده براي جبران اين كم‌خوني در كودكان توجهي نمي‌شود.
  با وجود اين اگر از تغذيه ناكافي و نامناسب هم بگذريم، مسئله مهم ديگري كه متخصصان اطفال به آن اذعان مي‌كنند بيماري‌هايي است كه كودكان اغلب به آنها دچار شده و در نتيجه به كم‌خوني مبتلا مي‌شوند.
  به‌طوري كه به گفته دكتر ايزديار اگر كودكي مشكل گوارشي يا انعقادي داشته باشد و به‌دنبال آن دچار خونريزي شود، همين يكي از علل از دست رفتن آهن خون است. وي با اشاره به اينكه در خيلي از موارد نيز عفونت‌هاي روده‌اي منجر به فقر آهن در كودكان مي‌شود، اين عفونت‌ها را عفونت‌هاي شايعي مي‌داند كه به راحتي بين كودكان منتقل مي‌شوند.
  كودهاي غيراستاندارد!
  اما نكته ديگري كه منجر به افزايش فقر آهن در ميان كودكان شده ولي ظاهرا به آن توجه جدي نمي‌شود، استفاده از كود در فصول كشاورزي است.
  «متأسفانه در كشور ما در فصول كشاورزي به جاي استفاده از كود ميكرو كه حاوي ريزمغذي‌هاست از كود نيتراته استفاده مي‌شود. اين كود منجر به تهي شدن خاك از ريزمغذي‌ها خواهد شد و با تاثير روي محصولات كشاورزي منجر به ايجاد فقر آهن در انسان‌ها مي‌شود.»
  دكتر شيخ‌الاسلام با بيان اين عبارات تصريح مي‌كند: وزارت بهداشت برنامه‌هاي مختلفي را براي كاهش اين مشكلات در نظر گرفته از جمله اجراي طرح آهن‌ياري دختران مدارس كه خوشبختانه در حال اجرا شدن است ولي آن‌طور كه از ظاهر امر پيداست متأسفانه طرح‌هاي ديگر اين وزارتخانه از جمله غني‌سازي آرد و نان با آهن و اسيد‌فوليك و... با شدت و حدت اوليه پيش نمي‌روند.


 14. #14
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  سلامت نیوز
  بهترین سن برای شروع غذای کمکی پایان 6 ماهگی است

  بعد از پایان 6 ماهگی نیازهای غذایی کودک تنها با خوردن شیر تامین نمی شود و باید علاوه بر شیر مادر به کودک ، غذایی کمکی هم داده شود.


  به گزارش خبر نگار سلامت نیوز ، ام البنین کافشانی متخصص تغذیه طی مطالعاتی که در شهرستان لنجان انجام داد به این نتیجه رسید که بسیاری از مادران قبل از پایان 4 ماهگی ، غذای کمکی را آغاز می کنند که به دلیل آماده نبودن دستگاه گوارش شیر خوار برای پذیرش غذاهایی غیر از شیر، اقدام نادرستی است.
  بر اساس این تحقیق 1 در /97 درصد از کودکان قبل از 4 ماهگی تغذیه تکمیلی ، شروع می شود و به 14/1 درصد از انها از سن 4-5 ماهگی غذای کمکی داده می شود در حالی که در 84 درصد از کودکان پایان 6ماهگی غذای کمکی شروع می شود.
  این متخصص تغذیه در تحقیق دیگری که در باره توزیع فراوانی تغذیه انحصاری و تداوم تغذیه با شیر مادر کودکان زیر 2 سالدر شهرستان لنجان انجام داد به این نتیجه رسید که 91/3 درصد از کودکان زیر 2سال با شیر مادر تغذیه شده اند که از این تعداد 88/8 درصد تا شش ماهگی به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه شده اند 2درصد از شیر مصنوعی استفاده نموده اند و 3 درصد هم به طور هم زمان از شیر مادر و شیر دام تغذیه شده اند.
  بر اساس یافته های این تحقیق 95درصد از کودکان زیر دو سال تا 12- 18 ماهگی با شیر مادر تغذیه شده اند در حالی که تداوم تغذیه با شیر مادر در سن 19-23 ماهگی 72/5درصد بود.

  گفتنی است بعد از تولد ، سریع ترین مرحله رشد دوران شیر خوراگی است . شیر مادر تامین کننده نیازهای غذایی و ایمنی بخش لازم برای کودک است . این دو ویژگی به طور یک جا از طریق دیگر قابل دسترسی نیست به همین دلیل تغذیه انحصاری با شیر مادر تا 6 ماهگی و تداوم ان تا 2 سالگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است
  ویرایش توسط ghorobfarda : May 13th, 2009 در ساعت 11:10 AM

 15. #15
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  غذاي کمکي در رشد ذهني کودک موثر است
  ایسنا
  غذاي کمکي در شيرخواران بايد پس از شش ماهگي در تغذيه روزانه آنها لحاظ شود زيرا رشد کامل ذهني و جسمي کودک در گرو اين موضوع است.
  دکتر زهرا چاووشي، فوق تخصص گوارش و تغذيه اطفال در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا - واحد علوم پزشکي ايران، گفت: اصرار مادران براي دادن غذاي کمکي به کودک، قوام و غلظت غذا و نداشتن يک برنامه غذايي متنوع باعث دلزدگي کودک از خوردن اين غذاها مي‌شود.
  وي با اشاره به توصيه سازمان جهاني بهداشت مبني بر اينکه نوزادان تا شش ماهگي فقط بايد با شير مادر تغذيه شوند؛ تاکيد کرد: با اين وجود از شش ماهگي به بعد شير مادر به تنهايي در رشد کافي کودک موثر نيست، بنابراين بايد تغذيه کودک با غذاي کمکي آغاز شود که در درجه اول استفاده از حريره بادام، سوپ رقيق و سرلاک هايي مثل سرلاک برنج توصيه مي‌شود
  ویرایش توسط ghorobfarda : May 13th, 2009 در ساعت 11:10 AM

 16. #16
  ghorobfarda آواتار ها
  ghorobfarda آفلاين است همکار قدیمی بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  Aug 2007
  نوشته ها
  7,339
  تشکر
  4,378
  تشکر شده 8,183 بار در 4,359 ارسال

  پیش فرض

  تغذيه تکميلي كودكان شيرخوار را چگونه و از چه زماني آغاز كنيم؟

  ایسنا
  كارشناس مسئول بهداشت خانواده شهرستان ميبد، گفت: تغذيه شير خواران از دغدغه‌هاي والدين است كه تا شش ماهگي شير مادر بهترين و کاملترين غذا براي شيرخوار به شمار مي‌رود و همه نيازهاي تغذيه‌اي شيرخوار را تأمين مي‌کند و تنها به مصرف قطره ويتامين a + d يا مولتي ويتامين نياز است.
  افسانه ياسايي، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا - منطقه يزد، اظهار داشت: بعد از شش ماهگي نيازهاي غذايي شير خوار به تنهايي با شير مادر بر آورده نمي‌شود بنابراين علاوه بر شير مادر، تغذيه کودک با غذاهاي نيمه جامد هم بايد آغاز شود.
  وي، افزود: غذاي کمکي با فرني آغاز مي‌شود سپس با غذاهاي مناسبي چون حريره بادام و پوره سيب زميني و سوپ ادامه مي‌يابد.
  ياسايي گفت: براي تنوع بخشي به غذاي کودک بايد هر چند روز يکبار مواد تشکيل دهنده سوپ را با موادي چون جو، بلغور، گندم و رشته فرنگي تغيير داد، افزودن يک قاشق مرباخوري کره يا روغن مايع به سوپ کودک هم مفيد است.
  وي، افزود: در 9 ماهگي مي‌توان حبوبات را از جمله عدس و ماش با هضم آسانتربه سوپ کودک اضافه کرد. آب ميوه بايد از اواخر اين ماه به کودک داد.
  ياسايي، توصيه كرد: تا قبل از يک سالگي براي پيشگيري از بروز آلرژي بايد از دادن عسل، کيوي، انواع توت، توت فرنگي، تمشک، خربزه، آلبالو و گيلاس به کودک خودداري شود.
  وي، افزود: دادن پنير، سفيده تخم مرغ، شکلات، ميگو، فلفل و ادويه جات، ترشي‌ها، نمک، نوشابه‌هاي گازدار، لپه و نخود، اسفناج و کلم و آبميوه‌هاي صنعتي نيز در اين زمان توصيه نمي‌شود.
  كارشناس مسول بهداشت خانواده شهرستان ميبد، با اشاره به نكاتي در مورد تغذيه تكميلي كودكان گفت: غذا را از مقدار کم (يک قاشق مربا خوري) شروع کرده بتدريج بر مقدار و تنوع آن بيفزاييد و براي دادن غذاي کمکي، از قاشق و ظرف مناسب كودك استفاده کنيد.
  به گفته ياسايي، در شروع تغذيه تکميلي غذا بايد رقيق و سپس به تدريج غلظت آن افزايش يابد.
  وي، تاكيد كرد: با افزايش تدريجي غلظت غذا شيرخوار کم کم خوردن غذاي غليظ و حتي جويدن را ياد مي‌گيرد.
  كارشناس مسول بهداشت خانواده شهرستان ميبد، به مادران جوان توصيه كرد كه غذاي شير خوار مغز پخت و ملايم باشد و با استفاده از مخلوط کن و صاف کردن غذاي کودک، فرآيند تغذيه کودک را مشکل و وقت گيرتر و امکان آلودگي غذا را بيشتر نکنند و اين عمل ياد گيري کودک شما را نيز براي استفاده از غذاي معمول خانواده به تأخير مي‌اندازد.
  ياسايي، گفت: در شروع غذاي تكميلي بايد از يک نوع غذاي استفاده و سپس بتدريج موادي را به آن اضافه شود و از تهيه غذاي جديد چند ماده‌اي پرهيز شود، بين اضافه کردن مواد غذايي مختلف حدود يک هفته فاصله باشد تا اگر کودک نسبت به غذايي حساسيت نشان داد بتوان نسبت به حذف آن اقدام شود.
  وي با تاكيد بر صرف حوصله حين غذا دادن به شير خوار افزود: اگر کودک به غذاي خاصي بي ميل بود در دادن آن پافشاري نکنيد، مي توانيد آنرا حذف و پس از يک تا دو هفته مجدد شروع کنيد.
  ياسايي، افزود: پس از چند ماه از شروع تغذيه تکميلي، تنوع را در وعده‌هاي غذايي کودک رعايت کنيد، زيرا تکرار يک نوع غذا در وعده هاي متوالي کودک را از آن رويگردان مي‌کند، از اين رو توصيه مي‌شود غذاي کودک خانگي و براي تهيه آن از مواد غذايي تازه استفاده شود.
  كارشناس مسول بهداشت خانواده شهرستان ميبد، دادن آبميوه تازه و خانگي به شيرخوار را الزامي برشمرد و افزود: البته نبايد جايگزين وعده غذاي کودک شود، بايد توجه داشت که تا پايان 12 ماهگي، غذاي اصلي شيرخوار هنوز شير مادر است، بنابر اين بايد تغذيه با شير مادر به طور مکرر و بر حسب تقاضا و تمايل شير خوار در تمام مدت شبانه روز ادامه يابد.
  ياسايي، گفت: پس از چند ماه از شروع تغذيه تکميلي، تنوع را در وعده هاي غذايي کودک رعايت کنيد، زيرا تکرار يک نوع غذا در وعده هاي متوالي کودک را از آن روگردان مي کند.
  وي در پايان توصيه كرد: راهنماي تغذيه پشت کارت رشد کودک خود را مطالعه كرده و از اطلاعات موجود در آن استفاده كنيد
  ویرایش توسط ghorobfarda : May 13th, 2009 در ساعت 11:11 AM

 17. #17
  raya آواتار ها
  raya آفلاين است همکار قدیمی فروم نیک صالحی
  سلام دوستان
  تاریخ عضویت
  Feb 2007
  سن کاربر
  متولد 27 آبان 1362
  محل سکونت
  nokia N81
  نوشته ها
  0
  تشکر
  21,016
  تشکر شده 19,848 بار در 9,590 ارسال

  پیش فرض تقویت جیره نوزاد

  اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر بر هیچ کس پوشیده نیست، این در حالی است که کمتر راجع به نحوه تغذیه مادر جهت افزایش میزان شیر و بهبود کیفیت آن سخن گفته می شود. متخصصان بر این عقیده اند که تغذیه مادر در دوران شیردهی تأثیری مستقیم بر نوزاد و سلامت او دارد.

  تأثیر برخی از مواد بر سلامت مادر و کودک کاملاً واضح است و از این روست که به مادر توصیه می شود از نوشیدن قهوه و نیز مصرف شکلات پرهیز کند اما گاهی اوقات مادران از تأثیرات برخی از مواد ناآگاه هستند. برای مثال پس از تولد نوزاد به دلیل نیاز شدید بدن به ویتامین ها و مواد معدنی، زنان اغلب به مصرف میوه و سبزیجات، حبوبات و.‎.‎. روی می آورند و این در حالی است که مصرف این مواد تأثیرات نامطلوبی بر نوزاد گذاشته و باعث بروز دل درد و کولیک در او می شود. یکی از بهترین مواد برای زنان شیرده، بادام است. بادام حاوی مقدار زیادی کلسیم است. علاوه بر این کالری بالایی داشته و مشکلی را برای نوزاد نیز به وجود نمی آورد. آووکادو نیز میوه ای بسیار مغذی و سرشار از ویتامین است. مصرف سالاد آووکادو به عنوان ناهار یا شام سبک بسیار مؤثر است، زیرا آووکادو حاوی نوعی چربی مفید است که این چربی در افزایش میزان شیر تأثیر دارد.

  یکی از راه های مصرف سبزیجات بدون ایجاد عوارض در نوزاد استفاده از آنها در تهیه سوپ است. علاوه بر این، سوپ در تولید شیر مادر مؤثر است. گوشت و مرغ باید حداقل در یک وعده غذایی مادر مورد استفاده قرار بگیرند، زیرا تأثیر بسزایی در افزایش شیر خواهند داشت.

  ماده دیگری که شیر مادر را بطور چشمگیری افزایش می دهد جوی دو سر است که توصیه شده هر بار پس از شیردهی مورد استفاده قرار بگیرد. خوردن یک کاسه جوی دو سر گرم همراه کره یا شیر و کمی نمک و شکر می تواند انرژی از دست رفته را به مادر بازگرداند. جوی دو سر حاوی مقدار زیادی ویتامین بوده و برای سلامت قلب مفید است. از این رو به مادران توصیه می شود هنگام گرسنگی، جوی دو سر را در وعده صبحانه خود قرار دهند. برای آرام کردن کودک و کمک کردن به او برای داشتن خوابی بهتر و طولانی تر در شب توصیه می شود مادر بعدازظهرها یک فنجان چای گرم بنوشد. نوشیدن چای بابونه مفید است و اگرچه نوشیدن هر نوع چای در تولید بیشتر شیر مؤثر است، ولی چای بابونه خواب بهتری را برای مادر و کودک به ارمغان می آورد.
  خدا حافظ همین حالا ....

 18. #18
  raya آواتار ها
  raya آفلاين است همکار قدیمی فروم نیک صالحی
  سلام دوستان
  تاریخ عضویت
  Feb 2007
  سن کاربر
  متولد 27 آبان 1362
  محل سکونت
  nokia N81
  نوشته ها
  0
  تشکر
  21,016
  تشکر شده 19,848 بار در 9,590 ارسال

  پیش فرض انتخاب شیر خشک

  اگر تازه مادر شده‌اید و به هر دلیل نمی‌توانید به کودک شیر مادر بدهید، لازم است یک نوع شیر خشک را انتخاب کنید.
  در بحث با دکترتان در مورد انتخاب شیر خشک به این نکات توجه داشته باشید:
  ▪ آیا نوزادتان به شیر خشک غنی‌شده با آهن نیاز دارد، یا شیری که حاوی آهن اضافی نیست؟
  ▪ شیرهای خشک ساخته شده از شیر گاو یا سویا دو انتخاب موجود هستند.
  ▪ ممکن است نوزاد شما به هریک از این دو نوع آلرژی داشته باشد. اغلب پزشکان در ابتدا شیر خشک ساخته از شیر گاو را توصیه می‌کنند.
  ▪ این شیرها ممکن است به سه شکل در بازار موجود باشند: آماده مصرف(نیاز به مخلوطکردن با آب ندارد)، مایع تغلیظ‌شده( مخلوط‌‌شده با آب) یا پودر (که باید با آب مخلوط شود).
  خدا حافظ همین حالا ....

 19. #19
  raya آواتار ها
  raya آفلاين است همکار قدیمی فروم نیک صالحی
  سلام دوستان
  تاریخ عضویت
  Feb 2007
  سن کاربر
  متولد 27 آبان 1362
  محل سکونت
  nokia N81
  نوشته ها
  0
  تشکر
  21,016
  تشکر شده 19,848 بار در 9,590 ارسال

  پیش فرض تغذیه نوزاد

  والدین باید بدانند که نوزادشان به چه مواد غذایی نیاز دارد و چگونه باید او را تغذیه کنند، و چگونه این برنامه تغذیه نوزاد را با افزایش سن تغییر دهند.
  برای تغذیه نوزادتان به این نکات توجه کنید:
  ▪ نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، باید هر یک تا سه ساعت یک بار انجام شود.
  ▪ نوزادانی که شیرخشک می‌خورند، باید هر دو تا چهار ساعت تغذیه شوند، چرا که شیرخشک برای هضم شدن به مدت بیشتری نیاز دارند.
  ▪ نباید به نوزاد زیر یکسال شیر گاو داد، زیرا هضم کردن آن برای نوزاد مشکل است.
  ▪ تا قبل از چهار ماهگی نوزاد سعی نکنید به او غذاهای جامد بدهید، و ترجیحا این کار از شش ماهگی به بعد انجام دهید.
  ▪ دادن غذاهای جامد را بین ۶ تا ۱۲ ماهگی شروع کنید، و در ابتدا با غذاهای له‌شده یا پوره شروع کنید و بعد به غذاهای جامدتر روی بیاورید.
  ی غذاهای جدید یکی یکی با فواصل زمانی برای نوزاد شروع کنید، و به طور دقیق علائم واکنش‌های آلرژی را دنبال کنید. امتحان غذاهای جدید را هنگامی نوزاد گرسنه است، آغاز کنید.
  خدا حافظ همین حالا ....

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 03:07 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved