تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
 1. #1
  kambiz1984 آواتار ها
  kambiz1984 آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Oct 2010
  سن کاربر
  27
  محل سکونت
  sony ericsson
  نوشته ها
  193
  تشکر
  288
  تشکر شده 412 بار در 171 ارسال

  پیش فرض مقالات و مطالب علمی مربوط به فیزیو لوژی ورزشی

  آشنایی با فیزیولوژی ورزش


  بدن انسان برای اینکه بتواند نقش خود را به طور مؤثر در زندگی ایفا کند باید از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار باشد یعنی به طور مداوم انرژی لازم را در اختیار داشته باشد تا بتواند وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد.

  وقتی سخن از آمادگی جسمانی به میان می آید مقصود از آن داشتن چنان قلب ، عروق خونی و ریه ها و عضلاتی است که بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند و با شور و نشاط تمام در فعالیت ها و تفریحات سالمی شرکت کنند که افراد عادی و غیر فعال از انجام آنها ناتوانند.
  عوامل متعددی در آمادگی جسمانی مؤثر است اما چهار عامل بیش از عوامل دیگر در این میان ایفای نقش می کنند این عوامل عبارتند از (قدرت عضلانی، استقامت عضلانی، انعطاف عضلانی و استقامت قلبی ریوی)

  قدرت عضلانی
  همانطور که می دانید حدود ۴۰ درصد وزن بدن را عضلات تشکیل می دهند این عضلات در خود تولید انرژی می کنند که این نیرو قدرت عضلانی نامیده می شود که البته قابل اندازه گیری نیز هست. مهمترین عامل شناخته شده در آمادگی جسمانی استعداد و توانایی عضلات در وارد کردن نیرو یا مقاومت در برابر آن است.
  تمرینات قدرتی از عواملی است که سبب حجیم شدن تارهای عضلانی می شود و توانایی فرد را در کاربرد نیروی تولید شده افزایش می دهد. قدرت عضلانی اهمیت بسیاری در ورزشهای مختلف و البته فعالیت های روزانه دارد بسیاری از مردان و حتی زنان از عضلات بازو و سرشانه ضعیفی برخوردار هستند که باعث ضعف در فعالیت های ورزشی و روزانه و ایجاد درد و بیماری در سنین بالا می شود.

  استقامت عضلانی
  عضلات در خود انرژی ذخیره می کنند. این عمل به ماهیچه ها امکان می دهد که مدت زیادی به فعالیت خود ادامه دهند. این عمل عضلات را استقامت عضلانی گویند. استقامت عضلانی عبارت است از ظرفیت یک عضله یا گروهی از عضلات برای انقباض مداوم.
  معمولاً استقامت عضله را با قدرت عضلانی اشتباه می گیرند ولی باید توجه کرد که معمولاً استقامت عضلانی عبارت است از توانایی در کاربرد قدرت و نگهداری این توانایی برای مدت نسبتاً طولانی. برای مثال در فعالیت هایی چون: برف پارو کردن، چمن زدن، نظافت و یا حرکات ورزشی چون دراز و نشست، بالا کشیدن بدن در حالت بارفیکس و . . . استقامت عضلانی نقش اساسی دارد که می شود با تمرینات منظم ورزشی آن را افزایش داد.

  انعطاف عضلانی
  توانایی در کاربرد عضلات در وسیعترین دامنه حرکت آنها به دور مفصلها را انعطاف پذیری گویند. این عامل در آمادگی جسمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
  با تمرینات ورزشی میزان توانایی مفاصل بدن در خم شدن و چرخیدن بیشتر می شود و در نتیجه کارایی عضلات بهبود می یابد اگر مفاصل از انعطاف کمی برخوردار باشند محدودیت حرکتی برای بدن ایجاد می شود.
  انعطاف پذیری در فعالیت های روزانه چون باغبانی، خانه داری، فعالیت های ورزشی که احتیاج به نرمی و انعطاف پذیری دارند مؤثر است. که البته این نقش در فعالیت های ورزشی چون ژیمناستیک ، دو میدانی و . . . پر رنگ تر می شود.

  استقامت قلبی و ریوی
  بسیاری از دانشمندان و صاحب نظران ورزشی عقیده دارند که عامل استقامت قلبی ریوی در آمادگی جسمانی بیش از عوامل دیگر اهمیت دارد و بعضی دیگر دقیقاً بر عکس این نظریه مهر تأیید زدند. اما تجربه نشان داده است که استقامت قلبی ریوی از عوامل اساسی آمادگی جسمانی است و با تمرینات استقامتی شدید و سنگین می توان آن را ارتقاء بخشید.

  فیزیولوژی عضلات
  عضلات دستگاهی هستند که مواد غذایی را از صورت شیمیایی به صورت انرژی مکانیکی یا کار تبدیل می کنند. می دانیم که حرکات بدن از انقباض عضلات حاصل می شود بدین معنی که عضلات مخطط که به استخوانهای بدن متصلند با اراده فرد منقبض می شوند و حرکت جابجایی را در بدن میسر می کنند.
  در بدن انسان سه نوع عضله وجود دارد (عضلات مخطط یا اسکلتی ـ عضلات صاف و عضله قلب) که ما در این بخش فقط عضلات مخطط را بررسی می کنیم. عضلات مخطط حاوی ۷۰ درصد آب،۲۰درصد پروتئین و ۱۰ درصد کربوهیدراتها و چربی و نمکهای معدنی و املاح است که البته ترکیبات عضله در اعضای مختلف بدن تغییرات وسیعی دارند.

  در بخش عضلات مخطط ۲ مطلب را بررسی می کنیم :
  ۱) انقباض عضله،
  ۲) منابع انرژی عضله.

  انقباض عضله
  اگر طول عضله به هنگام انقباض تغییر نکند این انقباض را (هم طول) می گویند. در این نوع انقباض جسم مقاوم جابه جا نمی شود تمام انرژی حاصل از انقباض به حرارت تبدیل می شود. ولی اگر انقباض عضله به کوتاه شدن آن منجر شود آن انقباض را (هم تنش) می گویند که باعث می شود جسمی که در برابر عضله قرار می گیرد جابه جا شود.
  سرعت انقباض عضله با مقدار وزنه ای که در مقابل آن قرار می گیرد رابطه عکس دارد. اگر هیچ نیرویی در برابر عضله قرار نگیرد عضله سریعاً منقبض می شود ولی اگر به تدریج نیروی مخالف افزایش می یابد از سرعت انقباض کاسته می شود. تا اینکه اگر میزان نیروی مخالف برابر با نیروی عضله شود سرعت کوتاه شدن یا انقباض به صفر خواهد رسید.

  منابع انرژی
  عضله برای آنکه به حالت انقباض درآید احتیاج به انرژی دارد. منبع اصلی انرژی عضله آدنوزین تری فسفات ATP است که به مقدار کمی در عضله وجود دارد ولی به مقدار زیادی انرژی آزاد می کند. کراتین فسفات CP منبع انرژی دیگری است که در سلولهای عضلانی ذخیره می شود.
  اگر مقدار ATP در سلول بیش از اندازه لازم باشد انرژی اضافی صرف تولید CP می شود و در نتیجه مقدار بیشتری از انرژی ذخیره خواهد شد. به مجرد ذخیره ATP در عضله CP موجود به سرعت و سهولت به ATP تبدیل می شود و در نتیجه CP باعث ثابت ماندن مقدار ATP عضله می شود.
  انرژی حاصل از CP و ATP برای مدت کوتاهی انرژی لازم را تأمین می کنند پس در فعالیت های شدید بدنی که بیش از چند دقیقه طول می کشد باید منبع دیگری از انرژی وجود داشته باشد. این انرژی از تجزیه گلیگوژن حاصل می شود و چون این واکنش در مجاورت اکسیژن قرار می گیرد آن را هوازی یا (با اکسیژن) می گویند.
  اگر اکسیژن به اندازه کافی برای این واکنش های شیمیایی وجود نداشته باشد در عضله اسیدلاکتیک تولید می شود. قسمت اعظم این اسیدلاکتیک مجدداً به گلوکز و گلیگوژن تبدیل می شود و مقداری از آن در عضله بر جای می ماند.
  در ورزشهای سخت و طولانی و مخصوصاً افرادی که از آمادگی جسمانی کمی برخوردارند خستگی عضلات بعد از ورزش مربوط به اسیدلاکتیک باقی مانده در عضله است، میزان خستگی با مقدار اسیدلاکتیک موجود در عضله رابطه مستقیم دارد.
  تولید انرژی در بدن به ۳ طریق انجام می گیرد که ۲ طریق آنها برای تولیدATP نیاز به اکسیژن ندارند (بی هوازی) و در سومین طریقه وجود اکسیژن کاملاً ضروری است که به آن (هوازی) گویند:

  ۱)سیستم ATP-CP
  در ورزشهایی چون: پرتاب نیزه ، پرتاب دیسک ، دو ۱۰۰ متر و شیرجه یا فعالیتهایی که زمان اجرای آن بسیار کم است (حدود ۱۰ ثانیه) و با حداکثر شدت انجام می شوند انرژی مورد نیاز را از این سیستم تأمین می کنند. ATP وCP موجود در عضله به صورت ذخیره وجود دارند و به هنگام فعالیت انرژی مورد لزوم را تهیه می کنند. در این سیستم برای تأمین انرژی احتیاجی به حضور اکسیژن نیست (بی هوازی)

  ۲) سیستم اسیدلاکتیک
  در ورزشهایی که زمان اجرای آنها بین ۱ تا ۳ دقیقه طول می کشد انرژی مورد نیازشان را از این طریق تأمین می کنند مثل دوهای ۴۰۰ و۸۰۰ متر وکشتی. هنگام اجرای این فعالیت ها اکسیژن به قدر کافی در عضله موجود نیست لذا گلوکز موجود در عضله به اسیدلاکتیک و ATP تبدیل می شود. در حقیقت در این سیستم گلوکز عامل اصلی تأمین کننده انرژی عضله است.

  ۳) سیستم هوازی
  هر موجود زنده ای برای ادامه زندگی و فعالیت احتیاج به اکسیژن دارد. بعد از چند دقیقه که اکسیژن به بدن نرسد، نه ATP در بدن ساخته می شود و نه انرژی وجود دارد و در نتیجه زندگی پایان می یابد. در ورزشهایی که بیش از ۳ دقیقه طول می کشد عضلات انرژی مورد احتیاج را از تجزیه مواد غذایی در مقابل اکسیژن بدست می آورند.
  در دوهای ماراتن، کوهنوردی و. . . ATP مورد نیاز عضلات از این طریق تأمین می گردد. پروتئین ها، گلیگوژن و چربیها از جمله مواد غذایی هستند که در این سیستم مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین مقدار تولید ATP را نیز دارد.

  برگشت به حالت اولیه و وام اکسیژن (ریکاوری)
  همانطور که گفته شد برای اینکه بدن از حالت استراحت به حالت فعالیت درآید فعل و انفعالات متعددی در عضله صورت می گیرد تا انرژی لازم کسب شود. همچنین برگشت بدن از حالت فعالیت به حالت استراحت نیز بسیار مهم است که آن را برگشت به حالت اولیه (Recavery) گویند.
  ذخیره اکسیژن بدن هنگام فعالیت های شدید به مصرف سوخت و ساز بدن می رسد؛ در نتیجه هنگام استراحت مقدار اکسیژنی که از ذخیره بدن گرفته شده است باید دوباره به بدن باز گردد و اسیدلاکتیک جمع شده در عضلات نیز باید از سلول های عضلانی خارج شودکه البته هر دو نیز هوازی هستند.
  انرژی از دست رفته بدن را وام اکسیژن (Oxygen Debt) گویند. مقدار وام اکسیژن برابر است با مقدار اکسیژن مورد نیاز در هنگام فعالیت؛ اگر نوع فعالیت شخص ملایم، طولانی و یکنواخت باشد بدن می تواند انرژی مورد نیاز را از هوا بگیرد و وام اکسیژن به وجود نمی آید والی اگر فعالیت شخص شدید باشد به طوری که او مجبور باشد با کمبود انرژی به فعالیت خود ادامه دهد مبتلا به وام اکسیژن می شود.
  مدت زمانی که طول می کشد تا بدن به حالت اول برگردد بستگی به مدت، شدت و آمادگی جسمانی فرد دارد؛ بعد از فعالیت ها در ۲ یا ۳ دقیقه اول مصرف اکسیژن به شدت پایین می آید اما از این شدت به تدریج کاسته می شود تا به حالت یکنواخت برسد. اگر شخص بعد از فعالیت ورزشی خود، به جای استراحت، کار ساده ای مثل راه رفتن یا دویدن آرام (سرد کردن) را انجام دهد اسیدلاکتیک موجود در بدن زودتر از بین می رود (در این مورد در فصل علم تمرین به طور کامل توضیح داده شده است)

  فیزیولوژی گردش خون
  دستگاه گردش خون از رگها و قلب تشکیل شده که خون تیره و روشن در آنها جریان دارد. قلب به صورت تلمبه ای قوی خون روشن را از راه سرخرگ آئورت و سرخرگ ششی به بدن می فرستد و از طرفی سیاهرگهای اجوف فوقانی و تحتانی خون تیره را از بدن به قلب بر می گردانند. به استثنای سیاهرگ ششی که خون روشن و تیره را از ششها به قلب بر می گرداند.
  سلولهای بدن پیوسته در حال فعالیت اند و برای ادامه حیات و فعالیت خود موادی را می سوزانند و مواد دیگری را دفع می کنند دستگاه گردش خون عهده دار رساندن مواد سوختنی به سلول ها و خارج کردن مواد زائد است. قلب از چهار حفره تشکیل شده است.
  دو حفره در طرف راست و دو حفره در طرف چپ. دو حفره بالایی را دهلیز و دو حفره پایینی را بطن می گویند. بطن باعث به حرکت درآمدن خون در بدن می شود و اگر بطن از انقباض بیفتد خون از گردش خواهد ایستاد. شکل قلب شبیه مخروطی است که قاعده آن در بالا و نوک آن در پایین در انتهای بطن ها است.
  در موقع ضربان دو دهلیز با هم منقبض می شوند و بعد از مدت نسبتاً کوتاهی دو بطن منقبض می شوند بعد از این انقباض توقف بیشتر و طولانی تری وجود دارد که به منزلة استراحت قلب است. مدت انقباض بطن ها در افراد بالغ ۳/۰ ثانیه و مدت انبساط آنها ۵/۰ ثانیه طول می کشد روی هم رفته یک دوره کامل قلبی ۸/۰ ثانیه طول می کشد بنابراین در هر دقیقه تقریباً ۷۰ دورة قلبی صورت می گیرد و این رقم را تعداد ضربان قلب گویند. همانطور که می دانید در حدود تا وزن بدن را خون تشکیل می دهد یعنی یک شخص معمولی با وزن در حدود۷۰ کیلوگرم دارای ۵ تا ۶ لیتر خون است قسمت اعظم خون را گلبولهای قرمز تشکیل می دهند.
  کمبود اکسیژن معمولاً موجب افزایش گلبولهای قرمز خون می شود به همین دلیل است که در ارتفاعات زیاد ورزشکاران استقامتی قادر نیستند رکوردهای جهانی از خود به جا بگذارند چون در مکان های مرتفع فشار نسبی اکسیژن در هوای تنفسی کم است و شخص ورزشکار قادر نیست به راحتی اکسیژن مورد نیاز را در هنگام ورزش از هوا کسب کند لذا این امر در کارایی او اثر نامطلوب می گذارد.

  فیزیولوژی تنفس
  طبق تعاریفی که در کتاب های فیزیولوژی انجام شده، تنفس عبارت است از جذب اکسیژن و دفع انیدریدکربنیک به وسیلة سلول زنده، خواه این سلول حیوانی باشد، خواه نباتی.
  عمل تنفس طی ۲ مرحله متمایز انجام می شود :
  ▪ تنفس خارجی: که عبارت است از حرکت هوا به داخل ریه ها، انتقال اکسیژن از ریه ها به خون و انتقال انیدریدکربنیک از خون به ریه ها.
  ▪ تنفس سلولی یا داخلی: که شامل جذب اکسیژن و تولید انیدریدکربنیک توسط سلولها می شود. انقباض حجاب حاجز یا دیافراگم و پایین آمدن در محوطه شکم باعث بزرگ شدن قفسه سینه از بالا به پایین می شود.
  همزمان با این عمل عضلات شکم بتدریج شل می شود و با انقباض عضلات بین دنده ای، دنده ها به بالا کشیده می شود و استخوان جناغ را به جلو می راند این عمل قفسه سینه را از جلو به عقب می برد و از طرفین بزرگ می کند؛ با بزرگ شدن حجم قفسه سینه فشار موجود در ریه ها از فشار جو کاهش می یابد و باعث حرکت هوا به داخل ریه ها می شوند این عمل آنقدر ادامه پیدا می کند تا فشار هوا در ریه ها با فشار جو برابر گردد. کلیه اعمال بالا را دم گویند.
  اما عمل بازدم در نتیجه شل شدن عضلات دمی و بازگشت ریه ها به حالت قبل صورت می گیرد با بالا رفتن عضله دیافراگم و بازگشت حجم قفسه سینه به حالت استراحت، فشار هوا در ریه ها از جو بیشتر می شود و آن قدر هوا از ریه ها خارج می شود تا فشار ریه ها دوباره با فشار جو برابر گردد.

  حجم جاری و تهویه ریوی
  حجم هوایی که با هر بار حرکت به داخل ریه ها جریان می یابد را حجم جاری می نامند و مقدار آن بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی لیتر است و تهویه ریوی عبارت است از حجم جاری ضرب در تعداد حرکات تنفسی در دقیقه که معمولاً بین ۱۰ تا ۲۰ بار در حالت استراحت است.
  در هنگام ورزش تعداد حرکات تنفسی افزایش پیدا می کند و عمیق تر می شود تا جایی که در فعالیتهای شدید ورزشی عضلات دمی و بازدمی فعال می شوند و تهویه ریوی تا حدود ۱۰۰ لیتر در دقیقه افزایش می یابد.
  حداکثر تهویه ریوی ممکن است به ۱۵۰ لیتر در دقیقه هم برسد ولی افزایش تهویه ریوی اگر از ۱۰۰ لیتر در دقیقه بیشتر شود به افزایش جذب اکسیژن کمکی نمی کند زیرا به نظر می رسد که انتقال اکسیژن بیش از این مقدار به بافتها، توسط عضلات قلب و عضلات تنفس محدود می شود 2. کاربر مقابل از kambiz1984 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 3. #2
  kambiz1984 آواتار ها
  kambiz1984 آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Oct 2010
  سن کاربر
  27
  محل سکونت
  sony ericsson
  نوشته ها
  193
  تشکر
  288
  تشکر شده 412 بار در 171 ارسال

  پیش فرض علم تمرین

  علم تمرین

  موارد پایه تمرین :

  1) مرتب باشد ، زمان مسابقه و تمرین تقریبا یکی باشد.
  2) قانونمند باشد
  3) دارای جنبه تربیتی
  4) فصول تمرین
  5) ویژگی های تمرین
  6) ارزشیابی فرایند تمرین
  7) توجه به موارد جنبی بهداشت و تغذیه
  8) بایو ریتم ورزشکار ریتم و حرکت زیستی خاصی است که در انسانها مشترک است.


  اصول تمرین :
  1) اصل ویژگی تمرین : تمرین سازگاریهای ویژه و مخصوص ایجاد می کند.
  2) اصل اضافه بار
  3) اصل تفاوتهای فردی
  4) اصل کاهش سرعت پیشرفت
  5) اصل برگشت پذیری
  6) اصل تنوع
  7) اصل پیشرفت تدریجی

  متغییرهای تمرین :
  الف ) بار تمرین
  1) حجم تمرین (کمی) شامل : زمان یا مدت تمرین ، تکرارهای تمرین ، مسافت پیموده شده یا وزنه جابجا شده
  2) شدت تمرین : (کیفی)
  ب) تواتر : تعداد جلسات تمرین در هفته
  فواید تمرینات با وزنه :
  1) افزایش قدرت
  2) افزایش حجم عضله
  3) افزایش توده بدون چربی
  4) کاهش چربی
  5) افزایش توان
  6) افزایش استقامت
  ویرایش توسط kambiz1984 : February 8th, 2011 در ساعت 10:39 PM 4. #3
  kambiz1984 آواتار ها
  kambiz1984 آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Oct 2010
  سن کاربر
  27
  محل سکونت
  sony ericsson
  نوشته ها
  193
  تشکر
  288
  تشکر شده 412 بار در 171 ارسال

  پیش فرض

  اثر پیری روی عضلات اسکلتی
  هم چنان که بشر پیر می شوذ ظرفیت تولید قدرت عضلات اسکلتی کاهش می یابد . در نتیجه بسیاری از افراد پیر مشکلات در انجام فعالیت های روزانه را تجربه می کنند . تحقیقات اخیر نشان می دهد که کاهش تولید قدرت مشاهده شده در افراد پیر ابتدائاً بعلت اثر دفی عضلانی و تغییر در مقدار بافت قابل انقباض در عضله است تا اینکه بعلت کاهش فعالیت عضلانی باشد .

  یک عقیده اشتباه که افراد پیر ورزش های ساده انجام دهند
  اثرات ورزش روی تعداد و اندازه فیبرهای عضلانی


  سطح مقطع عضله اسکلتی با افزایش سن کاهش می یابد . این پدیده که Sacropenia نامیده می شود در نتیجه کاهش در اندازه عضله ، تعداد و یا ترکیبی از این دو است . بسیاری از محققان که درباره Sacropenia تحقیق می کنند از تکنیک های تصویر برداری و یا بیوبسی عضلانی که بوصرت مقاطع عرضی انجام می شود استفاده می کنند بهر حال Frontera و همکاران هیچ تغییری در اندازه فیبر عضلانی عضله Uastus Lotralis را در مردان بدون ناتوانی 70 – 60 ساله در شروع مطالعه در سال 1986 – 1985 و 12 سال بعد گزارش نکردند از آن جا که مطالعات که بر اساس بیوبسی عضلانی نقص های ذاتی ( مانند محدود بودن ناحیه ) دارند ، بسیاری از محققان توصیه می کنند که Gold standard ( استاندارد طلایی ) برای بررسی تعداد و اندازه فیبر عضلانی باید شامل نمونه برداری از کل عضله باشد . نتایج بررسی میکروسکپی سطح مقطع از تمام عضلات Vastus latralis نشان داد که هر چند یک کاهش کوچک در اندازه فیبر ممکن است اتفاق بیفتد ، کاهش در تعداد کل فیبرهای عضلانی علت اولیه Sacropenia است . ( تصویر 1 ) . محققان هم چنین نشان داده اند که علاوه بر کاهش در CSA عضلات اسکلتی ( سطح مقطع ) عضلات افراد 83 – 65 سال و پیرتر ) شامل بافت قابل انقباض کمتر و بافت غیر قابل انقباض بیشتر در مقایسه با عضلات اسکلتی افراد جوانتر (سنین 44 – 26 سال) می باشد . در صد بیشتر بافت غیر قابل انقباض (چربی و بافت همبند) باعث کاهش ظرفیت تولید قدرت می شود . تغییر در ترکیب بافتی در افراد پیرتر نشان می دهد که توده عضلانی آنها ممکن است به مقدار زیادی نسبت به اندازه سطح مقطع عضلانی به تنهایی کاهش یابد محققان که روی علت اثر دهی عضلانی در افراد پیر تحقیق می کنند اغلب روی چگونگی اثرات سن روی انواع فیبرهای عضلانی متمرکز شده اند . اخیراً بعضی نویسندگان روی سن و مرفوئی عضله بررسی کرده اند و نشان داده اند که اندازه فیبرهای نوع 1 ( آهسته ) با افزایش سن تغییر نمی کنند . اما فیبرهای نوع II (سریع ) بطور انتخابی اثر دهی می شوند . هر چند عقیده عمومی این است که فیبرهای نوع II به میزان قابل توجهی با افزایش سن کوچک میشوند ( در افراد بدون اختلال ) . تعداد فیبرهای 1 و 2 بطور شمابه با سن کاهش می یابد . بر خلاف عقیده عمومی که درصد فیبرهای نوع 1 با افزایش سن تغییر نمی کند یک گروه تحقیقات نشان داده اند که آنها نیز کاهش می یابند . بهر حال
  - سازگاری عضلات اسکلتی در پاسخ به ورزش های قدرتی در افراد پیرتر اتفاق می افتد و محققان این پدیده را ابتدائاً بوسیله تمرینات نوع I و II بررس کرده اند : 1- برنامه های پیش رونده مقاومتی ( Pnt ) یا 2- برنامه های ورزش های شدید . یک مثال از برنامه Pnt در جدول آمده است . برنامه ای با شدت بالا معمولاً شامل 2 تا 6 مجموعه از 8 تکرار در % 85 ماکزیمم یک تکرار شخصی ( RM – 1 ) . هر چند افراد در این مطالعات معمولاً 3 بار در هفته تمرین داشتند ، یک گردد تحقیقی گزارش کرده اند که مقاومت به تمرین ( 3 مجموعه از 8 ورزش در % 85 RM – 1 ) ایجاد شده 1 یا 2 بار در هفته نتایج مشابهی در تولید قدرت با 3 بار در هفته دارد .
  - یک باور غلط این است که افراد پیر باید ورزش ساده انجام دهند . هر چند این ممکن است در شروع یک برنامه ورزشی یا در حضور بیماریهایی نامند بیماری قلبی – دیابت یا اختلال تعادل درست باشد . بعضی محققان پیشنهاد کرده اند که افراد پیر سالم به ورزشهای قدرتی و استقامتی مانند افراد جوانتر پاسخ می دهند . بسیاری از فیزیوتراپ ها (درمانگران فیزیکی) نمی توانند بیماران پیرتر را باشد تی که مناسب است و اثرات مطلوب ایجاد کنند ورزش بدهند . 5. #4
  kambiz1984 آواتار ها
  kambiz1984 آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Oct 2010
  سن کاربر
  27
  محل سکونت
  sony ericsson
  نوشته ها
  193
  تشکر
  288
  تشکر شده 412 بار در 171 ارسال

  پیش فرض

  مکمل های غذایی


  روشهای گوناگونی برای دسته بندی مکمل های غذایی و مواد غذایی نیرو زا وجود دارد برخی از صاحبنظران بر اساس نو ع فعالیت ورزشی دسته بندی را ارائه داده اند به عنوان مثال :
  مکمل های قدرتی
  مکمل های استقامتی

  دسته بندی کلی مکمل ها

  1- مکمل ها یی که بر سوخت و ساز انرژی تاثیر دارند :
  * کراتین
  *ال کارنیتین
  *بیکربنات سدیم
  *کافئین

  2- مکمل هایی که احتمالا بر ترکیب بدن تاثیر می گذارد
  *پروتئین و اسیدهای آمینه
  *پیکو لینات کروم
  *بتا هیدرو کسی بتا متیل بو تیرات (HMB )

  3- مکمل های که احتمالا باعث حفظ سلامتی عمومی ورزشکار می شوند :
  * گلو تامین
  *ویتامین ها
  * مواد انتی ااکسیدان

  اثر بخشی مکمل ها :

  ورزشکاران همیشه در جستجوی آن دسته از مکمل هایی هستند که موجب بر تری آنها در رقابت های ورزشی شود
  مشکل این است که چنین معجونی وجود ندارد و بسیاری از مکمل ها فاقد آثاری هستند که ادعا می کنند
  داروها و مکمل هایی پروتئینی و اسید آمینه ای :
  بخش اعظمی ازعضلات را پروتئین تشکیل می دهد و در اجرای اکثر ورزشها نقش اساسی دارد . تمرینات قدرتی منجر به افزایش توده عضلانی می شود که نشان از افزایش ساخت اکتین و میوزین دارد .
  تمر ینات موجب آسیبهای عضلانی نیز می شوند که در ایفای نقش پروتئین در فر آیندهای ترمیم مهم است .

  مقدار پروتئین مورد نیاز :

  نیاز به پروتئین روزانه برای ورزشکاران نسبت به افرادی که فعالیت زیاد ندارند تقریبا دو برابر است . مصرف کمتر از 6/1 گرم پروتئین به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در ورزشکارانی که سخت تمرین می کنند به تعادل منفی نیتروژن ربط داده می شود

  مقدار پروتئین مورد نیاز را به دو طریق می توان مشخص کرد :

  1- بر اساس وزن بدن
  الف) ورزشکاران به طور کلی در ازای هر کیلوگرم وزن بدن 6/1 -2 گرم و ورزشکاران قدرتی 2-4 گرم
  ب ) افراد عادی بالغ در ازای هر کیلو گرم وزن بدن 1-5/1 گرم
  پ ) کودکان 5/1-2 گرم
  ت ) زنان باردار و شیرده 3/1-8/1 گرم
  ث ) نوزادان 2/2 گرم

  2 – بر اساس درصد کل کالری مصرفی روزانه

  الف ) ورزشکاران به طور کلی 12-15 درصد
  ب ) ورزشکاران قدرتی و احیانا دونده های ماراتن 15-20 در صد
  پ ) افراد عادی10 درصد کل کالری روزانه

  ال – کارنیتین :

  ترکیبی است که عمدتا انتقال اسیدهای چرب با زنجیره ی طولانی به میتو کندری را جهت اکسید اسیون در مسیر تولید انرژی تسهیل می کند . بنابراین تصور می شود افزایش دسترسی به کارنیتین استفاده از چربی رابه عنوان سوبسترای انرژی افزایش می دهد .
  این ماده در ورزشهای استقامتی موثر می باشد و برای نقل و انتقال چربی سلولی کاملا ضروری است . این ماده به دو فرم اصلی بنام ال کارنیتین و دی کارنیتین دیده می شود . فرم L در صورتی که بیش از 10 گرم مصرف شود . باعث ایجاد اسهال می گردد . اما فرم D برای بدن بسیار مضر است .
  همراه با ال کارنیتین لازم است ویتامین C ، B ، نیاسین و آهن نیز مصرف شود .

  موارد استفاده : دونده ها ، دو چرخه سواران و شناگران

  گلو تامین :

  گلوتامین یک اسید آمینه ی غیر ضروری می باشد و از لحاظ مقدار بیشترین اسید امینه موجود در جریان خون و عضلات بوده و دارای خواص زیر می باشد :
  *آزاد سازی هورمون رشد
  *تسریع در بر گشت به حالت اولیه
  * تقویت سیستم ایمنی بدن
  * افزایش سوخت چربی ها
  مکمل گلوتامین در بعضی موارد سبب حفظ غلظت گلوتامین عضله اسکلتی می گردد و می تواند سبب مهار لیپولیز شود .
  در افرا د سالخوره از مصرف گلوتامین باید اجتناب کرد .
  ورزشهای طولانی مدت منجر به افت غلظت پلاسمایی گلوتامین می باشد و چنین کاهشی می تواند عمکلرد ایمنی را ضعیف سازد .
  مکمل های گلوتامین ممکن است با جلوگیری از اختلال در عملکرد ایمنی بعد از ورز شهای طولانی مدت مفید باشد .
  مکمل های گلوتامین در سطح بالا در ورزشکاران استقامتی تجمع آمونیاک خون را به هنگام ورزش شدید و طولانی مدت کاهش می دهد .

  مقدار و طریقه مصرف :
  روزانه 6-10 گرم گلوتامین در دو نوبت در یک لیوان آب توصیه می شود .

  کراتین :

  ATP→ADP+Pi
  CP+ADP→ATP+C
  C+ATP→CP+ADP
  ADP+Pi→ATP

  کرااتین به شکل فسفوکراتین ( PC ) نقش مهمی در متابولیسم انرژی دارد . PC ماده ای است که با فسفو ریلاسیون مجدد ADP در تشکیل ATP شرکت می کند . در فعالیتهای کوتاه مدت و شدید اهمیت دارد .

  * تخلیه ذخایر PC ، توانایی انجام فعالیتهای ورزشی خیلی شدید را کاهش می دهد .

  * نعد اد زیادی از ورز شکاران از کراتین استفاده می کنند . این واقعیت که فروش کراتین در سال 1997 تنها در ایالات متحده بیش از 300 هزار کیلو گرم بوده است خود موید این ادعا ست .

  *آنچه کراتین را از سایر مواد نیرو زا متمایز می کند این است که ظاهرا این مکمل در بهبود عملکرد ورزشی موثر است و از آن مهمتر مصرف آن از سوی مراجع قانونگذارورزشی ممنوع نیست و ظاهرا عوارض جانبی جدی ندارد .

  * بیشنرین غلظت بافتی کراتین در عضله اسکلتی دیده می شود و تقریبا دو سوم ان به شکل کراتین فسفات است

  * متوسط غلظت PC در عضلات معادل 125 میلی مون به ازای هر کیلوگرم عضله خشک است که مکمل سازی کراتین غلظت کراتین عضلات را تقریبا تا 20 درصد افزایش می دهد .

  میران مصرف کراتین :

  * بطور کلی یک رزیم مکمل سازی کراتین شامل یک دوز بارگیری 20 تا 25 گرم در روز به مدت 5 روز است

  * برخی افراد ممکن است نسبت به وزن بدن کراتین مصرف کنند .، در اینصورت روزانه باید3 0/0 گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن مصرف کنند .
  میزان و طریقه مصرف پیشنهادی :

  * یک قاشق چایخوری پودر کراتین تقریبا 5 گرم می باشد . این مقدار را باید قبل از مصرف در نوشیدنی حل نمود

  * بهترین روش جهت افزایش و حفظ کراتین ذخیره ، شروع یک دوره 5 روزه بار گیری کراتین و سپس دوره حفظ ان می باشد .

  * در طی د وره بارگیری باید بین 20 تا 25 گرم کراتین را در چند وعده 5 گرمی با فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت د ر طول روز مصرف نمود .

  * هنگامی که دوره 5 روزه بار گیری کامل شد عضلات اشباع شده اند و احتمال افزایش بیشتر وجود ندارد . بنابراین حفظ آن عامل مهمی است . در این مرحله ورزشکاران به طور کلی 3 تا 5 گرم در روز مصرف می کنند .

  * ورزشکاری که بیش از100 کیلو گرم وزن دارد به واسطه توده عضلانی بیشتر نیاز به کراتین بیشتری دارد ( تا حدود 10 گرم )

  مصرف کراتین و عملکرد ورزشی :

  * به نظر می رسد آن دسته از ورزشکارانی که برای سوخت فعالیت ورزشی خود به PC به عنوان یک منبع انرزی متکی می باشند ( برای مثال ، ورزشکاران پرورش اندام ، وزنه برداران ، د ونده های سرعت .... ) فایده بیشتری از مصرف مکمل کراتین می برد .
  * بیشتر مطالعاتی که تاثیر مصرف مکمل کراتین بر عملکرد قدرتی را سنجیده اند همواره فواید نیرو ز ایی فراوان آن را خاطر نشان کرده اند .
  مصرف مکمل کراتین و تغییرات وزن بدن
  * بطور کلی مصرف طولانی مدت مکمل کراتین با افزایش وزن بدن همراه است که به نظر میر سد این افزایش در درجه اول با وزن بدون چربی در ارتباط باشد .
  * به نظر می رسد ساز و کاری که به افزایش وزن بدن منجر می شود تا حدودی با افزایش آب کل بدن ارتباط دارد .

  مصرف مکمل کراتین و آثار جانبی آن :

  * تاثیر جانبی ناخواسته مکمل کراتین ، افزایش وزن است
  * با توجه به نوع مصرف مکمل کراتین ، گزارشهای زیادی از اختلالات معده ای ، روده ای ، قلبی و عروقی و عضلانی وجود دارد .
  * نگرانی عمده ی دیگری که در خصوص مصرف مکمل کراتین مطرح شده فشار زیادی است که بر اثر محتوای نیتروژن زیاد کراتین به کلیه ها وارد می شود

  اثرات احتمالی مکمل ها :

  جلوگیری از کاتا بولیسم
  افزایش تبادل اسیدهای آمینه در بافت عضلانی
  افزایش وزن و با زسازی عضلات
  بهبود انقباض عضلانی
  افزایش قدرت
  افزایش استقامت
  فعال نمودن هورمون رشد

  برخی از مکمل ها با نام های مختلف :

  کراتین منو هیدرات 100 %
  های کراتاید
  مکمل BCAA ( اسیدهای آمینه شاخه دار ) + ویتامین B6
  مگاماس
  آمینو پرو
  التراوی
  ماسل جوز
  آمینو 2000
  وی کمپلکس
  وی کرم
  های پرو
  گین تچ

  بتا هیدو کسی بتا متیل بو تیرات (HMB ) :

  یک متا بولیت لوسین است که مقدار اندکی از آن در غذاها وجود دارد پژ وهشگران معتقدند که HMB عملکردهای آنتی کا تا بولیک ( ضد سوخت ) دارد و می تواند فقدان نیتروژن را از طریق مهار پرو تئولیزیز عضلانی کاهش که این عمل به نوبه خو د منجر به بهبودی سریع تر می شود .
  نتایج تحقیقاتی که در آنها آزمودنیها روزانه 5/1 تا 3 گرم HMB را به مدت 3 تا 7 هفته مصرف کردند در مقایسه با گروه کنترل قدرت و توده کم چرب بیشتری را کسب کردند
  میزان مصرف پیشنهادی 3 تا 5 گرم در روز است که باعث افزایش قدرت و ساخت عضلات است

  ویتامین و آنتی اکسیدانها :

  ویتامینها مولکو.لهای ضروری هستند که نمی توانند در بدن تولید شوند . بنابراین باید از طریق غذا به دست آید بسیاری از ویتامینها کمک آنزیمهایی هستند که در متابولیسم انرژی و سنتز پروتئین و اسید نو کلئیک در بر گرفته می شوند .

  دسته بندی ویتامینها :

  13 ترکیب را به عنوان ویتامینها در دو دسته قرار د اده اند .
  ترکیبهای محلو ل در آب
  ترکیبهای محلول در چربی
  ویتامینهای A و E ( محلول در چربی ) در ویتامینهای گروه B و C ( محلول در آب ) نقش مهمی در عملکرد ایمنی دارند .
  ورزشکاران تمایل دارند که این ریز خوراکها رابیشتر از مقدار متوسط مصرف کنند .ویتامین هایی با ویژ گی های آنتی اکسیدانی ( از جمله ویتامین C ، E و بتا کاروتن ) ممکن است در ورزشکاران به مقدار بیشتری نیاز باشد به منظور اینکه تولید رادیکالهای آزاد افزایش یافته ی ناشی از ورزش و ******د شدن لیپید را غیر فعال کنند .
  به نظر می رسد تمرین مقاومتی وشدید به تنظیم بالای تطابق پذیری سیستم دفاعی آنتی اکسیدان مربوط شود . با وجود این چنین تطابق هایی ممکن است برای حفاظت از ورزرشکارانی که زیاد تمرین می کنند ناکافی باشد و جنین افرادی باید افزایش مصرف خود از آنتی اکسید انهای غذایی را در نظر بگیرند به منظور اینکه آسیبهای رادیکالهای آزاد را کاهش دهند .

  برخی از ویتامین ها ی موجود در بازار عبارتند از :

  فارماتن
  سوپرادین
  سنتروم
  یور بامین
  تراپوتیک
  مولتی ویتامین + مینیرال
  ویتامین E
  به طور کلی :
  مکمل سازی افراد با ریز خوراکها با مصرف دوزهای بالای ترکیب انتی اکسیدانهای ساده توصیه نمی شود ورزشکاران باید ترکیب پیچیده اجزای انتی اکسیدان را از طریق افزایش مصرف میوه ها و سبزیها به دست آورند .
  مصرف ویتامین ها به مقدار زیاد ( که در ورزشکاران متداول است ) مضر تر است تا مفید تر .
  از آنجایی که اکثر ویتامینه ها در بدن کمک آنزیم هستند زمانی که سیستم آنزیمی اشباع می شود شکلهای آزاد ویتامین می توانند اثرات سمی داشته باشند .

  برای مثال:
  مصرف 300 میلی گرم ویتامین E به مدت 3 هفته کاهش قابل ملاحظه ای را د رفعالیت باکتریایی لنفوسیت پیرامون خون و تکثیر لنفوسیت ناشی از میتوژن ایجاد کرد .
  مصرف زیاد ویتامین A ممکن است در واکنش التهابی و شکل گیری مکمل اختلال ایجاد کند و همچنین تاثیرات ناقص سازی جنین و آسیب شناختی داشته باشد .

  نتیجه گیری :
  به نظر می رسد که مکمل های غذایی انتخاب شده در تولید انرژ ی، ترمیم و رشد بافتها ،ادامه ی فعالیت طولانی مدت وشدید، ریکاوری بهتر و سریع تر و به حداقل رساندن میزان صدمه بعد از ورزشهای مقاومتی شدید اثر دارند .
  برای تاثیر ویتامین C به تنهایی و همراه با ویتامین E و HMB مدارکی برای کاهش CK و همچنین DOMS و صدمه با فتی درمان ال کار نیتین موجود است .
  مکمل های غذایی صدمه عضلانی را از بین نمی برند بلکه از شدت علائم و نشانه های خاصی می کاهند
  به نظر می رسد که لازم است مکمل های غذایی برای دوره ای از روزها تا هفته ها قبل از فشار ورزشی به منظور موثر بودن مصرف شدند.
  مکمل های غذایی که راجع به آنها بحث شد توصیه میشوند و به کار میروند زیرا نشان داده شده روی افرادی که تمرین مقاومتی یا هوازی دیده اند تاثیر دارند و تولید انرژی،ترکیب مجدد گلیکوژن و عملکرد ایمنی را افزایش می دهند. 6. #5
  kambiz1984 آواتار ها
  kambiz1984 آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Oct 2010
  سن کاربر
  27
  محل سکونت
  sony ericsson
  نوشته ها
  193
  تشکر
  288
  تشکر شده 412 بار در 171 ارسال

  پیش فرض

  بیولوژی زمانی  ریتم های بیولوژیکی نباید با بیوریتم ها اشتباه گرفته شوند، بیوریتم ها بطور کلی اساس علمی ندارند با توجه به این تئوری سه دوره متفاوت و مستقل از بدو تولد و به طور جداگانه شکل می گیرد. یک دوره یا سیکل که نشان دهنده نیرو و توان فیزیکی است و مدت زمان آن حدود بیست و سه روز بطول می انجامد سیکل دیگر مربوط به عواطف و احساسات می شود و طول دوره آن بیست و هشت روزه است که البته از آن به عنوان توانایی عقلانی نیز یاد می شود، مدت آن نیز می تواند تا سی و سه روز نیز به درازا بکشد نیمی از میزان هر دوره (سیکل) می تواند دستخوش تغییراتی در ساختار و از یک فاز منفی به مثبت شود این تئوری بر این باور است که ورزش کردن می تواند سودمند باشد اگر این سیکل یا دوره مثبت باشد. همچنین می تواند نتیجه عکس داشته باشد زمانیکه این دوره منفی باشد. اما شرح این بیوریتم زمانی مشکل می شود که این سه نوع ریتم با یکدیگر ترکیب شوند. طرفداران این تئوری برای توجیه گفته های خود به موفقیت های ورزشهای قهرمانی اشاره می کنند. اما این یک دلیل و مدرک گزینشی است و تئوری آن را به راحتی و با توجه به تحقیقات انجام گرفته و سوابق گذشته آن را مردود اعلام می کند. به عنوان مثال هیچ رابطه ای بین بهترین عملکرد (بازدهی) کارگران شرکت رایلی و بیوریتم های ورزشکاران زن شرکت کننده د ر مسابقات کاپ قهرمانی اروپا وجود ندارد. آن ها استنباط می کنند که هیچ گونه توجیهی برای بکارگیری تئوری بیوریتم ها و تمرینات طاقت فرسا و آمادگی علمی قهرمانان وجود ندارد. در پذیرش بیولوژی زمانی به عنوان یک علم مشهور یک چنین اختلافاتی پیرامون آن به وجود می آید. ریتم کلاسیک بیولوژیکی به صورت موج سینوسی طراحی و نشان داده می شود و مشخصه آن اغلب به صورت آنالیز کسینوسی تعیین می شود. نقطه وسط بین بالاترین و پایین ترین نقطه از یک ریتم رامیزور (mesor) می نامند. اوج یک ریتم بطور نسبی از اختلاف بین بالاترین نقطه و پایین ترین آن در یک منحنی کسینوسی به وجود می آید (یعنی میزان اختلاف بین مینیمم و ماکسیمم یک ضرب آهنگ) . هنگامیکه این منحنی در وضعیت اوج یا حداکثری می رسد به آن آکروفیض (Acrophose) می گویند. اما این وضعیت ارتباط تنگاتنگی با نوسانات سینوسی دارد. آکروفیض می تواند با مقیاس های زاویه ای یا درجه ای (هر دوره برابر با 360 درجه ) و یا در یک واحد مشخص تعریف شود (دقیقه، ساعت، روز، هفته، سال) . در بیشتر موارد نوسانات دوره ای می تواند ناشی از مدل های آماری متناوب باشد البته می تواند ناشی از یک هارمونی (سازگاری) ابتدایی در طول یک دوره نیز باشد دوره اوج یا (peak) می تواند برای ریتم های غیر سینوسی بکار رود. زمانیکه یک دوره یا طول یک چرخه از ریتم شناسانده و تثبیت می شود دیگر خصوصیات مهم آن تعیین خواهد شد. بیشتر مقیاس های عملکرد فیزیکی بدن انسان بر روی ریتم فعالیتهای روزانه و تعیین دمای بدن استوار است اما تأثیر پذیری بسیاری از چرخه خواب و بیداری انسان و همچنین عوامل فیزیولوژیکی دارد. مهم ترین ریتم های فیزیولوژیکی در قسمت های بعد به تفصیل توضیح خواهیم داد. در این قسمت بیشتر به نتایج فعالیتهای ورزشی خواهیم پرداخت.

  ریتم روزانه انسان ها در هنگام استراحت:

  تنها در شرایط کنترل شده تجربی است که فعالیتهای انسان بر روی یک روال یکنواخت قرار دارد. فعالیتهای عادی که به طور معمول در زندگی انسان اتفاق می افتد تأثیر پویایی بر روی ساختارهای فیزیولوژیکی در طول شب و روز دارد.

  ریتم دمای بدن:

  دمای بدن که پیشتر درباره آن صبحت کردیم یک متغیر اساسی است و به عنوان یک شمارشگر در ریتم روزانه عمل می کند. بطور کلی دمای بدن به وسیله اتصال شوند به روده بزرگ اندازه گیری می شود اما اگر بخواهیم به شکل ایمنی تر و مقبول تری دما را اندازه گیری کنیم از دماسنج مادون قرمز استفاده می کنیم در شرایط دیگر و محیط های اجتماعی از دماسنج های خارجی استفاده می شود که چندان رضایت بخش نیست . اندازه گیری دمای اوره نیز می تواند یکی از راه های قابل قبول برای فهمیدن دمای مرکزی و واقعی بدن است اما این روش نیز می تواند محدودیت های اجتماعی همچون شیوه قبل که از طریق اتصال شوند به روده به وجود می آورد موجب شود. دمای بدن در طول مدت زمان چهار ساعت خواب به کمترین مقدار ممکن می رسد و پیش از بیداری کامل افزایش می یابد. این افزایش تا زمانی ادامه می یابد که این ریتم به بالاترین مقدار خود در هجده ساعت باقیمانده برسد. وسعت ریتم دمای بدن در جوانان 4/0 تا 5/0 درجه سانتی گراد می باشد. اجزای تشکیل دهنده ریتم دمایی در اندام های درونی از جمله روده بسیار بزرگ است در مطالعات پیوسته و جداگانه روزمره. گستردگی این ریتم یا ضرب آهنگ به طور قابل توجهی از آن شرایط عادی و نرمال کاهش می یابد. مهم ترین عوامل تأثیر گذار بر دمای بدن خواب و ورزش کردن است. ماینرو واتسن معتقدند که ریتم روازنه در اعماق بدن انسان نتیجه کاهش نوسانات در مکانیسم از دست دادن گرما می باشد نه در تولید گرما. به نظر می رسد که ترتیب و توالی دما در هر یک از ساعات روز با یکدیگر متفاوت است. اوج این فعالیت ها در طول دوازده ساعت از شبانه روز رخ می دهد در این زمان اتلاف گرما می تواند توسط انقباض روده ای خنثی شود و در نتیجه دمای بدن افزایش می یابد. ملاتونین نقش موثری در کاهش دمای بدن دارد این غده مخروطی شکل با ترشحاتی که از خود تولید می کند سبب کاهش دمای بدن می شود.

  ریتم ها در نوسانات متابولیکی:

  مصرف اکسیژن در طول مدت زمان استراحت نشانگر یک ریتم روزانه است که مقدار مینیمم یا حداقل آن در حدود چهار ساعت است. به نظر می رسد که ریتم (VO2) تا حدودی یک نتیجه یا اثر است نه اینکه دلیلی برای ریتم دمای بدن باشد. تغییر روزانه در دمای هسته مرکزی بیانگر آن است که فقط سی و هفت درصد از میزان یاد شده اکسیژن مصرفی است. ریتم روزانه در VO2 (اکسیژن مصرفی) ناشی از تغییرات تحریک هورمون تیروئید نمی باشد چون این متغیر ممکن است از بیشترین مقدار VO2 مصرفی بر کمترین مقدار خود تنزل پیدا کند. تغییرات در مراحل به گردش درآمدن اسیدهای آمینه نیز می تواند تأثیرات شایانی در ریتم اکسیژن مصرفی VO2 داشته باشد. گلوکز خون در طول بیست و چهار ساعت تقریباً ثابت است و این به خاطر آن است که احتمالاً تحت تأثیر پدیده متابولیکی چند تایی است. برخی از نویسندگان از جمله سُویِر و همکارانش توانسته اند در این متغیر ریتم را پیدا کنند گر چه مقدار آن خیلی ناچیز است. این خیلی عادی و معمولی است که بتوان مقدار کمی از این ریتم را در مدت زمان کمتر از بیست ساعت در گلوکز خون پیدا کرد. البته میزان آن در زمان استرحات یا خواب مقداری افزایش می یابد. نویسنده ی دیگری به نام شریلف معتقد است که میزان اسیدهای چرب در شب بیش از طول روز است اگر چه این موضوع تا حدود زیادی مربوط به غذاهایی است که خورده می شوند .مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 06:13 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved