تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 93
 1. #1
  Sx3D آواتار ها
  Sx3D آفلاين است ریس کل
  آدامس خرسی
  تاریخ عضویت
  Jan 2006
  سن کاربر
  354 سال نوری !!!
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  4,680
  تشکر
  3,174
  تشکر شده 10,442 بار در 2,437 ارسال

  پیش فرض درختچه های مینیاتوری ژاپنی بونسای

  "بن سای" آمیزه ای از هنر و باغبانی
  نوشته شده نرگس عرفانی ۱۳۸۵/۰۶/۰۵
  بن سای مجموعه ای از باغبانی و هنر است که به واسطه آن گیاه با یک تغییر شکل تحمیل شده به یک مجسمه زنده تبدیل می شود. هنرمند با استفاده از مفاد زیبایی، وهمی از طبیعت را در غالب شکل مینیاتوری پدید میآورد.

  مقدمه:

  بن سای مجموعه ای از باغبانی و هنر است که به واسطه آن گیاه با یک تغییر شکل تحمیل شده به یک مجسمه زنده تبدیل می شود. هنرمند با استفاده از مفاد زیبایی، وهمی از طبیعت را در غالب شکل مینیاتوری پدید میآورد. بنسای یک آرایش غیرطبیعی نیست بلکه در قالب یک تغییر شکل ساده، طبیعت اصلی را ذهن آدمی تداعی میکند.
  بن سای در اصل واژهای ژاپنی و به معنی کاشت گیاهان در گلدانهای کم عمق است . به این ترتیب که گیاه در گلدانهایی کم عمق با خاک کم و در شرایط محدود کننده از نظر رشد قرار میگیرد و با آرایش زیبا وتربیت صحیح به درختی مسن ولی کوچک تبدیل می شود. برای تحقق این هدف تمام قسمتهای گیاه اعم از ریشه ها، تنه، شاخه ها، میوه ها و گلها حایز اهمیت هستند.

  ریشه ها:

  ریشه های گیاه بنسای شده، در عین استحکام، سلامت و گستردگی، باید ظاهری کهن به درخت ببخشند. درروشهای متقارن، نامتقارن و اریب، ریشه ها در تمام جهات گسترده شده اند. اما در روشهای بادزده، صخره،رویشی و .... ریشه ها غالباً در جهت خلاف انحنای تنه گسترده شده اند. تا بدین ترتیب به گیاه ظاهری متقارن ببخشند. تعدادی ازریشه ها روی خاک قرار داده میشوند تا قدمت درخت را از نظر ظاهری افزایش دهند و تصور فرسایش خاک را در سالهای گذشته در ذهن القا کنند. برای تحقق این مهم، در زمان انتقال گیاه به گلدان بزرگتر، تعدادی از ریشه ها را روی خاک قرار می دهند و روی آنها را با خزه اسفاگنوم و مقدار کمی خاک می پوشانند. در طی آبیاری های مکرر، این پوشش نازک، از بین میرود و پوست ریشه در معرض نور خورشید، سخت میشود و بدین ترتیب هدف ما در القای تصور کهن بودن گیاه تحقق می آید.
  برای تشکیل ریشه های جدید در جهت مناسب، می توان ریشه را تا لایه کامبیوم خراش داد و روی آن را با خاک و خزه پوشاند. بعد از چند هفته، در محل زخم ریشه های جدیدی ایجاد میشود.

  تنه:

  گرچه همه قسمت های گیاه بن سای شده مهم است ، اما تنه گیاه اولین قسمتی است که توجه ناظر را به خود جلب میکند .تنه بن سای باید پوستی ضخیم ، یک پارچه و تودرتو داشته باشد . تنه باید به گونه ای باشد که هرچه به راس نزدیک میشود ضخامت آن کمتر شود . روی یک تنه خوب نباید آثار زخم ناشی از سیم پیچی دیده شود .

  شاخه ها:


  گیاهان در طبیعت ممکن است شاخه های در هم پیچیده داشته باشند . ولی در بن سای با سیم پیچی ، شاخه ها را به گونه ای تربیت می کنند ، که گیاه زیبا جلوه کند . معمولاً شاخه ها از نظر قطر و طول تفاوت دارند . شاخه های پایین تر ضخیم تر و بلندتر هستند و بخوبی در همه جهات گسترده می شوند . شکل هر شاخه به تنهایی نیز مد نظر است . در هنر بن سای بسیاری از شاخه های گیاه مطلوب به نظر نمی رسد . از این رو این شاخه ها را قطع می کنند .

  برگها:


  در یک بن سای خوب برگ ها سبز ، متراکم و کوچک است . گیاهانی که برگهای بزرگ دارند یا تعداد برگ آنها کم است ،برای بن سای مناسب نیستند . گیاهانی که برگ های کمی دارند ،درختی خزان کرده را تداعی می کنند . برگ های بزرگ نیز نسبت به اندازه کلی درخت بن سای شده، نامتناسب به نظر می رسند، برای آن که اندازه برگها کوچک شود ، از روش بیبرگی یا هرس برگ استفاده می کنند. این روش در کاهش اندازه برگ موثر است ولی در تغییر اندازه گلها و میوه ها زیاد مورد توجه نیست.

  راس ساقه:

  تنه به تدریج باریک می شود ، تا در انتها به راس منتهی شود. هرگاه به ارتفا‎ع کمتری نیاز باشد، می توان راس آن را قطع کرد و شاخه پایینتر از راس را که در راستای تنه است یا زاویه کمی با راستای تنه دارد ،به عنوان راس انتخاب و باپیچیدن سیم آن را تربیت کرد. در هر حال درخت بنسای شده باید دارای راس باشد.

  پشت و روی یک بن سای:


  بنسای را نباید به صورت یک گیاه طبیعی در گلدان رها کرد. بلکه باید آن را طبق طرح مورد نظر کاشت و تربیت کرد. بنسای باید در نظر یک ناظر به خوبی جلوه گری کرده و قسمت جلو و پشت آن با هم فرق کند. کاملترین قسمت، قسمت جلو است . برآمدگی تنه نباید در جلو قرار گیرد.انتهای تنه باید قابل رویت بوده و تنه در یک طرف انحنا داشته باشد. نوک ساقه یا راس در قسمت جلو باید به طرف ناظر باشد.در قسمت جلو نباید شاخهها درهم پیچیده باشند. همچنین نباید به طرف جلو رشد کنند و باید تمام شاخه ها به وضوح قابل دید باشند. قسمت پشت ، عمق مشخص و دیدگاه سه بعدی به گیاه می دهد، لذا یک یا دو شاخه در این قسمت تعبیه می گردد.

  طرق مختلف پرورش بن سای

  پرورش نهالی

  1- مابوری یا پرورش نهالی که از طبیعت گرفته می شود.
  2- پرورش نهالی که از طریق خوابانیدن به وجود می آید.
  3-پرورش نهالی که از طریق جدا کردن به وجود می آید.
  4- پرورش نهالی که از قلمه زدن به وجود می آید.
  5- پرورش نهالی که از طریق پیوند زدن به وجود می آید.
  6- پرورش نهالی که از طریق کاشت بذر به وجود میآید.
  7- پرورش نشا که از یک خزانه فراهم شده است .

  مشهورترین بنساهای ژاپنی به همین طریق پرورش یافته اند. نهالی که در طبیعت به دلیل شرایط نامناسب رشد، خود به خود کوتاه و کوچک مانده است ، برای مبدل شدن به یک بنسای زیبا تنها احتیاج به یک تربیت صحیح دارد.گیاهانی نظیر کاج سیاه ژاپنی ، کاج قرمز ژاپنی ، کاج سوزنی ، عرعر و ... را میتوان از این طریق بنسای نمود.
  مزیت این روش ، صرفه جویی در وقت است . زیرا برای تهیه بنسای از طریق کشت بذر، حداقل به 5 الی 10 سال زمان نیاز داریم. در ژاپن گیاهانی را که با توجه به خصوصیات بنسای از طبیعت جمع آوری میکنند، �آراکی� می نامند. بسیاری از گیاهانی که در صخره ها و کوهستانهای مناطق گرمسیری و معتدل در شکاف صخره ها رشد کرده اند ، به علت شرایط خاص موجود در منطقه و محیط کشت، خود به خود بنسای و تبدیل به درختانی مسن، با ارتفاع کم شده اند.

  خصوصیات آراکی:

  گیاهی که از طبیعت انتخاب وجمع آوری می شود می بایستی واجد خصوصیات زیر باشد:

  - در عین کامل بودن به اندازه کافی کوچک باشد تا در گلدان کم عمق و کوچک جای گیرد.
  - ریشه های قوی و گسترده داشته باشد.
  - شاخه ها باید به نحو مطلوب ، بسته به شیوه بنسای مورد نظر، آراسته باشند.
  - شاخه ها باید به نحو زیبا و دلپذیری در اطراف تنه اصلی پراکنده شده باشند.البته اگر شیوه بنسای مورد نظر روش نردبانی باشداین خصوصیت مورد توجه قرار نمی گیرد.
  - به اندازه کافی سرزنده ، شاداب ، سالم و قوی به نظر برسد، تا نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه نداشته باشد.
  - ارتفاع زیادی نداشته باشد.
  - گیاه انتخابی باید از نوع درختانی باشد که طول عمر زیادی دارند.

  بعد از انتخاب آراکی دورتا دور گیاه را خالی کرده و گیاه را سالم و بارعایت نکات باغبانی از محل رویش خارج میکنند.و با حصیر یا گونی دورتادور ریشه را میپوشانند. سپس با نخ و سیم، گونی یا حصیر را می بندند. قطع ریشه ها تا یک فاصله معینی از تنه، ضروری است. روش برش باید به صورت مورب باشد. گیاه را بعد از انتقال به گلخانه، در گلدانی می کارند. ته گلدان شن درشت، سپس یک لایه خاک و شن و پس از آن یک لایه ماسه و کود حیوانی و بعد شن شسته شده،ریخته میشود.
  گیاه بعد از ترمیم، آماده بنسای و تربیت مخصوص شیوه مورد نظر است.

  چند تذکر در این مورد ضروری به نظر میرسد:

  1- نباید گیاه را در معرض باد قرار داد.
  2- خاک اطراف گیاه نباید خشک شود.
  3- در 2 روز اول نباید گیاه در معرض نور مستقیم قرار گیرد، ,مگر آن که نور تنها به گلدان گیاه بتابد.
  4- به گیاهی که کاملا ریشه نگرفته نباید زیاد کود داد.
  5- در صورتی که گیاه جوانه های متعددی تولید کرد، با توجه به شیوه بنسای انتخابی، جوانه های مناسب را نگه داشت و از تولید شاخه توسط بقیه جوانه ها جلوگیری کرد.
  6- پس ازآن که گیاه کاملا شکل گرفت، میتوان آن را به گلدان زیباتری منتقل کرد.این عمل باید در ماه فروردین و اردیبهشت صورت گیرد.  پرورش به طریق خوابانیدن :

  دومین روش آسان پرورش بنسای، روش خوابانیدن است . درختانی برای این روش مناسب هستند که بتوانند از طریق تنه یا شاخه، ریشه تولید کنند. برای نمونه میتوان از درختانی نظیر انار، افرا، نارون و یا صنوبر نام برد. درابتدا شاخهای را که جلوه مناسبی برای ایجاد یک بنسای دارد، انتخاب و قسمتی از شاخه را حلقه برداری میکنند. سپس آن را با اسفنج یا خزه اسفاگنوم می پوشانند . و اطراف آن را با پلاستیک مسدود میکنند. بعد از یکی از دو سال میتوان ساقه را قطع کرد و قسمت مورد نظر را به گلدان منتقل کرد. پس از آن روشهای تربیتی و سیم پیچی آغاز میشود.

  سایر روشها


  برای بنسای کردن گیاه از روشهای دیگری مانند پیوند زدن نیز استفاده میشود. در این روش از گیاهانی که به شرایط محدود بنسای، مقاوم هستند، به عنوان پایه استفاده میشود. پیوند آن نیز از نوع زینتی است.

  شیوه های بنسای:

  درختان در طبیعت در شرایط و موقعیت مختلفی رشد میکنند. بعضی از آنها عوامل رشد مناسب را در اختیار دارند در حالی که برخی از گیاهان در کوهستانها و مناطق شیبدار یا در کنار دریا و بادهای تند رشد میکنند. به همین دلیل مجبورند در برابر این عوامل نامساعد مقاومت کنند. این مبارزه، باعث تغییر شکل در گیاه میشود و شکلهای گوناگونی که غیرقابل شمارش هستند؛ پدید می آید. در یک بنسای خوب، سعی میشودکه از اشکال اصلی که در طبیعت وجود دارد تقلید شود. برای انتخاب شیوه بنسای آگاهی از طبقه بندی آنها ضروری است.
  بنسایهایی که زیر 15 سانتیمتر ارتفاع دارند بنسای مینیاتوری نامیده میشود.بن سای کوچک 15 تا 32 سانتیمتر ؛ بن سای متوسط 32 تا 60 سانتیمتر و بن سای بزرگ بیش از 60 سانتیمتر ارتفاع دارند . اندازه یک بن سای باید با اندازه یک درخت روییده شده در طبیعت متناسب باشد . برای مثال بوته هایی مانند رزهای پا کوتاه یا شاه پسند درختی ؛ وقتی به رشد کامل می رسند 5/0 تا 2 متر ارتفاع دارند . بنابراین برای بن ساهای مینیاتوری یا کوچک متناسب هستند . درختانی که در طبیعت ارتفاع آنها به 2 تا 4 متر می رسد ؛ مثل ختمی درختی برای بن ساهای متوسط مناسب هستند . درختانی که تا ارتفاع زیادی رشد می کنند مثل چنار ؛ کاج ها و .......... برای بن ساهای بزرگ مناسب هستند .  روش تربیت بن سای ساقه


  راست متقارن:

  در این روش درخت در یک مسیر مستقیم رشد می کند . ریشه ها نیز در همه جهات عمود بر ساقه گسترده شده اند . در این روش ، درخت را به گونه ای تربیت می کنند که درختی رشد کرده در شرایط کاملاً مناسب و طبیعی ، در ذهن تداعی شود . برای ایجاد شکل ساقه راست متقارن ، باید پایین ترین شاخه را در حدود یک سوم ارتفاع تنه حفظ کرد و با سیم پیچی مانع حرکت آن به سمت جلو شود. آشفتگی شاخه ها باعث پنهان شدن قسمت عقبی و پشت درخت میشود. تعیین اولین شاخه مهم است زیرا موقعیت شاخه دوم با توجه به شاخه اول معین میشود. دومین شاخه بلند در قسمت دیگر وکمی بالاتر باشد. این شاخه باید کمی به قسمت پشت متمایل باشدو به گونهای پرورش داده شود، که مقداری از قسمت زیر شاخه در دید ناظر قرار گیرد. این شاخه به تاج درخت عمق میبخشد. سومین شاخه در قسمت عقب و کمی بالاتر از دومین شاخه قرار میگیرد. چهارمین شاخه در راستای دومین شاخه است. شاخه های دیگر نیز به همین ترتیب و به صورت متناوب قرار خواهند گرفت. شاخه ها نباید در دید ناظر بالای سر یکدیگر قرار گیرند زیرا در این صورت به یک میزان از نور خورشید و جریان هوا، بهره مند نخواهند شد.

  روش ساقه راست نامتقارن :

  در این روش، مانند روش متقارن، درخت رو به بالا رشد میکند ولی تنه دارای انحناهای بسیار زیبایی است. انحناها بیشتر به صورت زیگزاگ است. اما شاخه ها وضعیتی مشابه با روش متقارن دارند. در این روش راس ساقه اندکی به یک طرف کج شده است.

  روش اریب :

  این روش بسیار آسان است و برای افراد مبتدی در نظر گرفته میشود، در زمانی کوتاه نیز میتوان آن را ایجاد کرد. در این روش تنه درخت با انحنایی حدود 45 درجه به طرف راست یا چپ متمایل میشود. بدین ترتیب تنه ابتدا به یک طرف مایل شده و دوباره بعد از طی فاصله کوتاه درمسیر اولی قرار میگیرد. اولین شاخه، قوی و نیرومند است و در مکانی که انحنای تنه شروع میشود، واقع شده است. این شاخه یا به صورت افقی گسترده میشودیا روبه بالا متمایل میگردد و بیشترین نور را دریافت میکند. روش تنه کج، درختی را درذهن القا میکند که در اثر نیروهای طبیعی، به این شکل درآمده است.
  گستردگی ریشه بیشتر در خلاف انحنای تنه است. این روش خلق یک بنسای و یک نمونه جالب را برای هنرمندان امکانپذیر می سازد.

  روش بادزده:

  در روش بادزده، یک بنسای را باید آن گونه شکل داد که همانند یک درخت یا گروهی از درختان باشد که در یک مکان بادخیز یا در مجاور ساحل یا در نوک تپه رشد کرده اند.
  در این روش تنه مستقیم است، ولی با زمین زاویه میسازد( عمود بر زمین نیست). زاویه خط تنه از راستای شاقولی حدود 45 درجه است. راس ساقه نیز در مسیرخمیدگی است. شاخه ها باید همچنان به صورت افقی حفظ شوند. خمیدگی درخت و وضع شاخه ها، این تصور را درذهن ناظر القا میکند که درخت در پیکاری طولانی با بادهای شدید است.

  روش نردبانی :

  این روش، که بسیار ساده است، برای بنسای کردن گیاهانی که از طریق خوابانیدن ریشهدار شدهاند. استفاده میشود. این گیاهان را به گونهای تربیت میکنند که تمام شاخه های آنها در یک جهت قرار گیرند. سپس تنه گیاه را به صورت افقی، به طوری که شاخه ها رو به بالا قرار گیرند، دریک ظرف قرار میدهند و روی آن خاک می ریزند. برای تسریع ریشه زدایی، در زیر هر شاخه قسمتی از تنه را زخمی میکنند.
  میتوان بین شاخه ها قطعات سنگ قرار داد تا بنسای نمای کوهستانی به خود بگیرد. بدین ترتیب سیمای یک جنگل در ذهن القا میشود.

 2. 14 کاربر مقابل از Sx3D عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. #2
  Sx3D آواتار ها
  Sx3D آفلاين است ریس کل
  آدامس خرسی
  تاریخ عضویت
  Jan 2006
  سن کاربر
  354 سال نوری !!!
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  4,680
  تشکر
  3,174
  تشکر شده 10,442 بار در 2,437 ارسال

  پیش فرض

  مقدمه

  Bonsai واژه‌ای ژاپنی است و به گیاهانی گفته می‌شود که با وجود داشتن اندازه‌ی بزرگ در طبیعت، برای نگهداری در محیط کوچک سازش یافته‌اند. این کلمه از دو واژه‌ی Bon به معنی سینی یا گلدان کوچک و Sai به معنی درخت یا گیاه تشکیل شده است.

  هنر پرورش بن سای هزاران سال پیش در چین رونق پیدا کرد. چینی‌ها احترام خاصی برای آن قائل هستند. نگاره‌های بسیاری از این هنر در کتیبه‌های باستانی چین وجود دارد. وجود بن سای و طبیعت در خانه از نظر مکتب بودائیسم، مفاهیم خاصی هم دارد. کم کم این هنر از چین به ژاپن رسید. ژاپنی‌های خلاق به توسعه و تکمیل آن پرداختند. هم اکنون چین و ژاپن از مهمترین صادر کنندگان بن سای هستند.

  پرورش بن سای در واقع نوعی نگارگری روی گیاهان زنده است. هنرمند با حالات خاصی که به گیاه خود می‌دهد ضمن الهام از طبیعت، با بیننده صحبت می‌کند. بیشتر این گیاهان ظاهری کهنسال دارند. انسان با تماشای این درختان خود را در کنار طبیعت بکر جنگل احساس خواهد کرد. مشاهده‌ی تغییرات فصل‌ها از ویژگی‌های جذاب بن سای‌های خزان‌دار است.

  تنوع گونه‌های گیاهی، بومی و منطقه‌ای بودن برخی گیاهان، زیبایی درختان کهنسال و ... سبب شده است تا کشورهایی از جمله ایالات متحده، آلمان، ایتالیا، هند، کانادا و ... به پرورش بن سای روی بیاورند. البته چین و ژاپن از نظر کیفیت و کمیت تولید، همچنان در رتبه‌ی نخست قرار دارند.

  تفاوت گیاهان بن سای شده با گیاهان معمولی
  بن ساي به علت رشد در يك محيط محدود، از نظر تبادلات غذايي، اندكي با گياهي كه در باغچه يا جنگل رشد مي كند متفاوت است. يك درخت ريشه‌ي خود را براي جذب مواد غذايي در خاك گسترش مي‌دهد و شاخساره‌ي آن با توجه به ميزان مواد غذايي و نور و ... كه از محيط مي‌رسد، رشد مي‌كند. درخت تا جايي كه ريشه توانايي ارسال مواد غذايي به بالا را دارد، قد مي‌كشد. بعد از آن درخت كم كم رو به پيري رفته و سرانجام خواهد مرد.

  اما در بن ساي اين‌طور نيست. ميزان تبادلات ريشه و اندام هوايي در بن ساي، به پرورش دهنده آن بستگي دارد. اين ميزان هرچه بيشتر باشد، بن ساي بلندتر مي‌شود و بر عكس.

  نكته‌ي مهم در بن ساي تعادل ميان اندام‌ها (زميني و هوايي) است. زماني كه اين تعادل در محيط يك گلدان ايجاد شود، مي‌توان گفت كه گياه به بن ساي تبديل شده است.

  تفاوت ديگر بن ساي با گياه معمولي عمر بيشتر آن است. چون ريشه و شاخساره‌ي بن ساي دائم در حال هرس شدن هستند، همواره توليد اندام‌هاي جوان مي‌كنند. ريشه هم به علت كوتاه بودن قد درخت براي ارسال مواد غذايي زياد دچار مشكل نمي‌شود.

  معيارهاي انتخاب گونه گياهي مناسب
  براي انتخاب گونه‌ي مناسب بايد علاوه بر زيبايي گياه، موارد ديگري را هم در نظر گرفت. ميزان تابش مسقيم آفتاب، شدت نور و دماي محل نگهداري در انتخاب گونه تعيين كننده هستند.

  بسته به اينكه محل نگهداري فضاي بسته (اتاق) است يا فضاي آزاد، گونه‌ي گياه بايد تفاوت داشته باشد. البته در فضاي بسته هم در صورت وجود تابش مستقيم يا استفاده از لامپ‌هاي فلورسنت، مي‌توان از گونه‌هاي فضاي آزاد با رعايت برخي شرايط استفاده نمود.

  گياهان سايه پسند مثل فيكوس‌ها براي اتاق‌هاي كم نور و درختاني مثل نارون، انار و زيتون براي اتاق‌هايي كه روزانه چند ساعتي از تابش خورشيد بهره‌مند مي‌شوند، مناسب هستند.

  درختان زيبايي چون انواع افرا، بلوط، آزاد، ممرز و انواع سوزني برگ‌ها براي بن ساي فضاي آزاد بسيار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

  بن ساي‌هاي هميشه سبز، خزان‌دار، مثمر و غير مثمر
  زيباترين بن ساي‌ها معمولاً گونه هاي خزان دار هستند. اين گياهان در فضاي باز به راحتي رشد مي‌كنند و در برابر تغييرات فصول عكس العمل نشان مي‌دهند. مشاهده‌ي گونه‌هاي خزان دار و تغيير رنگ برگ‌ها در پاييز و زمستان و جوانه زني مجدد آنها در بهار بسيار مورد توجه علاقمندان است. از جمله گونه‌هاي خزان دار مي‌توان چنار، ممرز، بلوط، افرا و ... را نام برد.

  سوزني برگ‌ها، سيتروس‌ها، فيكوس‌ها و ... از جمله بن‌ساي‌هاي هميشه سبز هستند. جذابيت اين گونه‌ها به سبز بودن آنها در پاييز و زمستان بر مي‌گردد. بيشتر گونه‌هاي فضاي بسته هميشه سبز هستند.

  نگهداري از بن ساي‌هاي غير مثمر مانند: فيكوس، برگ نو، افرا، راش و ... قدري راحت‌تر است. پرورش گونه‌هاي مثمر مثل سيب، انار، به، خاس و ... در صورتي كه از آنها ميوه بخواهيم قدري دشوار است. در اين موارد ميزان، نوع و زمان تغذيه‌ي مصنوعي بسيار مورد اهميت است.

  انتخاب گلدان مناسب
  براي تهيه يك گلدان خوب، علاوه بر سليقه و علاقه، در نظر گرفتن چند نكته مفيد است:

  يك گلدان مناسب بايد از نظر وزن با گياهي كه در آن كاشته مي‌شود تناسب داشته باشد. زهكشي گلدان بايد به خوبي انجام شود. در مورد سوزني برگ‌ها بايد كمي بيشتر از معمول باشد. شكل و اندازه گلدان بايد متناسب با نوع گياه باشد.

  تناسب رنگ گلدان با رنگ برگ‌ها يا ساقه هم مي‌تواند در زيبايي گياه تاثير داشته باشد. براي گونه‌هاي خزان دار كه ريزش برگ آنها مورد توجه است، گلدان‌هاي بيضي و گرد زيباتر هستند. در مورد ساقه‌هاي ستبر و گياهان كهنسال، گلدان‌هاي عميق‌تر مناسب‌تر اند. ضمن اين‌كه به تعادل گياه هم كمك زيادي مي‌كنند.

  خاك
  در گلدان‌هاي بن ساي بافت خاك با گلدان‌هاي معمولي تفاوت دارد. زهكشي و توانايي نگهداري آب بايد زياد باشد. به طور متوسط هر گلدان روزانه يك بار آبياري مي‌شود؛ بنابراين بايد از زهكشي مطلوب برخوردار باشد، در عين حال بايد توانايي ذخيره و نگهداري آب و مواد غذايي را هم داشته باشد. به اصطلاح نبايد به راحتي آبشويي شود. يك خاك خوب بايد همزمان دو خصوصيت زهكشي، نگهداري آب و مواد غذايي را داشته باشد.
  سوزني برگ‌ها نياز به خاك تقريباً سبك با زهكشي قوي دارند. قدري هم اسيدي بودن خاك براي /انها مفيد است. در مقابل بيشتر پهن برگ‌ها خاك مرطوب را ترجيه مي‌دهند. با توجه به گونه گياهي مورد نظر، مي‌توان مخلوطي از خاك برگ (هوموس) الك شده، رس و شن را مورد استفاده قرار داد.
  با افزايش نسبت شن قابليت زهكشي خاك بيشتر مي‌شود. هرچه خاك برگ بيشتر باشد، قدرت نگهداري آب بيشتر است. افزايش نسبت رس در مخلوط سبب سنگين‌تر شدن خاك مي‌شود. به طور كلي تهيه يك مخلوط مناسب به روش آزمون و خطا هم بد نيست!
  منبع : bonsai-culture

 4. 11 کاربر مقابل از Sx3D عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 5. #3
  Sx3D آواتار ها
  Sx3D آفلاين است ریس کل
  آدامس خرسی
  تاریخ عضویت
  Jan 2006
  سن کاربر
  354 سال نوری !!!
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  4,680
  تشکر
  3,174
  تشکر شده 10,442 بار در 2,437 ارسال

  پیش فرض

  بر روس عکس ها کلیک کنید تا بزرگ شوند


  بونسای یا درختچه‌های مینیاتوری ژاپنی (به ژاپنی: 盆栽) هنری پرورش درختان و گیاهانی است که در اندازهٔ کوچک ایجاد میشوند. بونسای از دو کلمه ژاپنی بون (=سینی) و سای (= کاشتن) تشکیل شده‌است.
  ویرایش توسط Sx3D : May 13th, 2008 در ساعت 03:59 PM

 6. 7 کاربر مقابل از Sx3D عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 7. #4
  ashkandeldar@yahoo آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Nov 2007
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 1 ارسال

  پیش فرض

  با سلام می خواستم بدانم جای هست که آموزش بنسای بدهد؟

 8. 3 کاربر مقابل از ashkandeldar@yahoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 9. #5
  Sx3D آواتار ها
  Sx3D آفلاين است ریس کل
  آدامس خرسی
  تاریخ عضویت
  Jan 2006
  سن کاربر
  354 سال نوری !!!
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  4,680
  تشکر
  3,174
  تشکر شده 10,442 بار در 2,437 ارسال

  پیش فرض

  قبل از شروع پرورش بونسای باید چیزهایی را بدانید
  محل کاشت  آیا درختتان را در خاک می کارید؟ یا دوست دارید بر روی یک صخره بروید؟ آیا دوست دارید ریشه های آن در معرض دید باشد؟
  آسان ترین روش، کاشت مستقیم درخت در خاک است، البته چگونگی محل رویش را بیشتر طبیعت درخت تعیین می کند. درختی مانند کاج در طبیعت بر روی صخره های کوهستانی می روید و مسلّماً در حالت مینیاتوری آن هم، جذّاب تر است که در شرایط مشابهی دیده شود.
  درخت های کشیده و عمودی معمولاً در خاک می رویند و مقداری از ریشۀ آن ها بیرون از خاک می زند؛ در سبک های خمیده و افتاده معمولاً ریشه ها آشکار هستند، زیرا گیاهانی که در این سبک کاشته می شوند، روی سطوح صخره ها می رویند و یا در وضعیتی هستند که خاک اطراف ریشه شسته شده است.
  نگاه هنرمندانه : تعادل، راستا، شکل
  تمام اجزای یک گیاه، اعم از تنه، ریشه ها و شاخ و برگ، همه باید دست به دست هم دهند و اثری یکدست ایجاد کنند. عناصر اساسی این تأثیر نیز عبارتند از : تعادل، نسبت، شکل، خط و در نهایت ظاهر به کمال رسیدۀ آن.
  تعادل و نسبت، به چگونگی قرار گرفتن شاخه ها و برگ ها، محل درخت در ظرف و تنوّع اندازه های درختان بستگی دارد. دقت کنید که تعادل با تقارن فرق می کند؛ شما به ندرت با یک بونسای متقارن مواجه می شوید. حتّی تعادل به معنای توزیع یکسان نیز نمی باشد و ممکن است یک شاخۀ سنگین در یک سو با یک انحنا در شاخۀ دیگری به تعادل برسند. راستای یک گیاه، نشان دهندۀ این است که چگونه نوک درخت با تنۀ آن ارتباط دارد. شکل یا طرح کلّی بونسای باید همواره ترکیبی از یک مثلّث نا متقارن باشد.
  تمام این عوامل باید به شکل موزون و هماهنگی با هم آمیخته شوند که در ادامۀ موضوع به بررسی جوانب مشخص و خاص هر درخت، شیوه های کاشت و سبک خاص هر یک می پردازیم.
  تــنــــــه
  چون هیچ یک از قسمت های یک بونسای به اندازۀ تنۀ آن اهمیت ندارند، لذا ساختمان تنه به طور یقین ویژگی اصلی و محوری در آرایش یک درخت و سبک آن خواهد بود. تنه ای کلفت دلالت بر درختی بالغ دارد (حالا بالغ باشد یا نه فرقی ندارد) امّا تنۀ بیش از اندازه کلفت درخت را از حالت طبیعی خارج می کند. قاعدۀ خوبی که در این باره به دست آمده می گوید که ارتفاع درخت باید چیزی حدود شش برابر قطر (پهنا) آن در قسمت پایه باشد. ارتفاع کلّی بونسای شما نیز به طرح و سبک، ضخامت درخت و میزان گستردگی شاخه های پایینی بستکی دارد.
  از کاشتن و پرورش درختان در وضعیتی که تنه ای کاملاً استوانه ای دارند خودداری کنید، یعنی ضخامت تنه در بالا و پایین آن یکی نباشد. همچنین بدانید که درختانی که در طول تنۀ آن ها انحناهای زیاد وجود دارد نیز، به زیبایی درختانی که تنها یکی دو انحنا داشته باشند نخواهند بود.
  در بیشتر موارد یک انحنای موضعی در قسمت خاص، از انحنای کلّی در تنه زیباتر خواهد بود و هرگز نباید انحنای درخت به سمت جلو باشد.  تنه باید به شکل طبیعی و زیبا رفته رفته تا نوک درخت باریک شود و البته بالای درخت نباید نوک تیز به نظر آید.
  اگر درخت خیلی بلند باشد، باید قسمت بالایی آن را با برش باریک و مخروطی جدا کرد و سطح برش باید به سمت پشت درخت باشد.
  اگر نوک درخت بیش از اندازه کوتاه است و با سایر قسمت ها تناسب ندارد، بهتر است که تنه را از بالای یک شاخۀ محکم و به سمت جلوی درخت قطع کنید و با سیم بندی که در ادامه آن را شرح می دهم، آن شاخۀ محکم و قوی را بالا ببرید تا نوک تازه ای برای درخت شما تشکیل دهد و جای تنل اصلی را بگیرد.
  مطلوب ترین تنه ها، آنهایی هستند که پیر به نظر آیند و بلاهایی را که طبیعت و آب و هوا بر سرشان آورده به خوبی نشان دهند. اگر روی تنه نشانه هایی از سیم بندی نادرست با هرس بی رویه وجود داشته باشد، به زیبایی بونسای لطمه خواهد خورد؛ به موازات این که مهارت بیشتری کسب می کنید، می توانید روش های بهتری برای القای تصور پیری در درخت پیدا کنید.
  با کندن پوست درخت در محل های مناسب، می توانید حالت های "جین" و "شاری" (دو نوع چوب مرده که برای هر درختی مانند ریش های سفید یک پیرمرد است) را به وجود آورید.

  جین، انتهای مردۀ تنه یا شاخه است. این حالت در نوک درخت های برگ سوزنی موثرتر است. شاری، محل چوب مرده در یک تنه و یا شاخۀ زنده است.


  برخی از علاقه مندان به بونسای برای هرس کردن و سرشاخه زدن از هیچ ابزاری استفاده نمی کنند و به جای آن شاخه ها را با پبچاندن و متلاشی کردن آن ها هرس می کنند تا به این صورت به نظر بیاید که گویا درخت بر اثر عامل طبیعی مانند رعد و برق به این وضع در آمده. البته این روش به درد تازه کارها نمی خورد و ممکن است درخت را از بین ببرید.
  شاخه ها  شاخه ها، نشان دهندۀ این حقیقت مسلّم هستند که بونسای، مینیاتور سادۀ یک درخت نیست. در طبیعت، شاخۀ درختان همواره به شکل انبوه و پراکنده رشد می کند. بر عکس آن درختان، بونسای شما باید شاخه های کمی داشته باشد که با دقت در فضاهای اطراف درخت جهت داده شده اند و جای آن ها مشخص گردیده است. الگوی شاخسار، در واقع طرح کلّی درخت است و این مکان را به درختانی می دهد که تمام برتری و امتیازات خود را به نمایش بگذارند.  در سبک های عمودی و خمیده، پایین ترین شاخه باید از نقطۀ طول یک سوّم درخت شروع شده باشد. این شاخه باید بزرگترین شاخه بوده، به سمت چپ یا راست و کمی به جلو متمایل باشد. در سبک خمیده یا منحنی، این شاخه ها باید در جهت مخالف انحنا با خمیدگی داشته باشد. سپس شاخه ای تقریباً کوچکتر در جهت شاخۀ پایینی با زاویۀ کمی به سمت جلوی درخت کشیده باشد. بین این دو شاخه می تواندشاخه ای باشد که به سمت پشت درخت بروید.  این الگوی عمومی را می توان تا بالای درخت تکرار کرد، اما شاخه ها باید همچنان کوتاهتر و کوتاهتر شوند. شاخه هایی که مستقیماً به سمت جلوی درخت می رویند، به ویژه در شاخه های پایینی، حالت ناخوشایندی دارند. شاخه های کوچک و به سمت جلو در قسمت بالایی درخت، شاخه های تزیینی نام دارند و اگر باعث زیباتر شدن درخت شوند می توان آن ها را حفظ کرد.


  شاخه هایی که معمولاً روبروی شاخه های دیگر می رویند، نباید در یک سطح باشند بلکه باید کمی بالاتر و یا پایین تر باشند. ضمناً دو شاخه نباید درست در یک سمت تنه روی هم قرار گیرند.

  در سبک های افتاده و نیمه افتاده، شاخه های نزدیک به ریشه، باید بزرگتر باشند و همچنین شاخه هایی که به نوک درخت نزدیکتر می شوند، باید کوتاهتر باشند.
  بالاترین بخش درخت معمولاً شاخۀ بزرگی است که در پشت تنه به سمت بالا روییده است و این درست پیش از آن که حالت افتادگی به سمت پایین در تنه درخت شکل بگیرد.
  شاخه ها، همچنین باید از لحاظ اندازه و طول فرق داشته باشند و فاصلۀ آن ها در قسمت فوقانی به نسبت قسمت های پایین تر کم باشد.  معمولاً شاخۀ پایینی بزرگتر است و شاخۀ بعدی کوتاهتر و باز شاخه های بعدی به همین نسبت کوتاهتر می شوند تا بدین شکل بونسای شما زیبا و دارای سبک شود.
  روش کار به این ترتیب است که مجموع طول دو شاخۀ بزرگ تر که معمولاً دو شاخۀ پایینی هستند، باید نصف ارتفاع درخت باشد.  اما شما ممکن است یک درخت نسبتاً کوتاه با تنه ای ضخیم داشته باشید و در این حالت مجموع طول دو شاخۀ گفته شده بیش از ارتفاع درخت خواهد بود، زاویۀ شیب هم برای تماس شاخه ها باید تقریباً یکی باشد. از آنجا که شاخه های درختان برگ سوزنی، زمانی که جوان هستند به سمت بالا و زمانی که پیر می شوند به پایین متمایل می شود، بهتر است که از شاخه های پایینی آن ها را به سمت پایین پرورش دهید.
  برگ ها
  نقش برگ ها در بونسای این است که مکمّل شاخه ها و تنۀ گیاه باشند و این قسمت ها را بهتر به نمایش بگذارند. برگ های انبوه، همه جای درخت و در واقع ساختمان درخت شما را از دید پنهان می سازند و البته برگ های پراکنده و با فاصله، نشان دهندۀ درخت بیمار هستند. برگ های مطلوب برای بونسای شما، برگهایی کوچک و نزدیک به هم هستند که در گروه های انبوه می رویند.
  آن ها باید نشان دهندۀ شادابی و سلامت گیاه باشند، بدون آن که درخت را در پوشش خود پنهان نمایند.
  می توانید حتّی محل رویش برگ ها را کنترل کنید، تا حدی بر اندازۀ آن ها نیز می توانید نظارت داشته باشید، امّا از آنجا که کنترل شما بر اندازۀ برگها محدود است، بهتر است که همواره درختانی را که ذاتاً برگ های کوچکی دارند انتخاب نمایید.
  شما ممکن است از اندازۀ برخی از برگ ها کمی بکاهید، امّا به هیچ وجه نمی توانید در اندازۀ گل ها و میوه ها تغییر ایجاد کنید. از میان درختان گل دار و میوه دار، انواع کوتاه آن ها معمولاً برای بونسای مناسبتر خواهند بود. هر چند ممکن است عجیب به نظر برسد درخت گیلاسی که با ارتفاع 20 سانتیمتر پر از گیلاسهایی به اندازۀ معمولی باشند. این بونسای هرگز با یک سرو کوهی و یا افرای ژاپنی قابل مقایسه نخواهد بود و مسلّماً بیش از آن که زیبا و متحیّر کننده باشد، خنده دار خواهد بود.
  ریشه ها
  حتّی وقتی بونسای شما در سبکی که ریشه های درخت بیرون هستند، نروییده باشد؛ شکل و چگونگی آن بخش از ریشه ها، که بیروه هستند، بسیار مهم است. باید بتوانید محل پیوند ریشه ها را با پایۀ درخت و همچنین بخش های بالایی ریشه های بزرگ را که از پایۀ درخت خارج شده اند و به خاک فرو می روند، ببینید.
  درختی با ریشه های سطحی بسیار، نمونه ای خوب محسوب می شود. ریشه ها باید در تمام جهات و البته با اندازه ها و شکل ها و فواصل مختلف از درخت بیرون زده باشند. اگر ریشه ای بیرون از خاک آمده است که به طور استثنایی بزرگ است، باید در پشت درخت باشد و هرگز نباید در بخش جلویی دیده شود.
  جلو و پشت درخت  تصور این که درختی در جنگل، جلو و پشت داشته باشد، نسبتاً عجیب است. اما چون بونسای یک هنر در پرورش گیاه است و در واقع کپی از طبیعت نیست، جلو و پشت درخت دارای اهمیت می شود.
  اوّلین قسمتی که باید پرورش دهنده مورد توجه قرار دهد جلوی درخت است.
  ظروف
  ظروفی که بری بونسای خود انتخاب می کنید، چون به اندازۀ هر عنصر دیگر در این درخت اهمیّت دارد، باید هماهنگی کامل با گل و گیاه داشته باشد. به عبارتی اگر ظرف درست انتخاب شود، نباید به هیچ وجه از جلوۀ بونسای بکاهد و وقتی کسی به آن نگاه می کند توجه او به ظرف جلب نشود.
  در اوایل تاریخچۀ بونسای، این گیاه کوچک بیشتر بهانه ای بود برای نشان دادن زیبایی کار کوزه گر و گلدان های زیبا و با رنگ های برّاق برای این کار در نظر گرفته می شد.
  امروزه این ظروف تزیینی بیشتر برای گیاهان گل دار، میوه دار و یا درختان برگ ریز به کار می روند. درختان همیشه سبز با ظروف سادۀ قهوه ای، قرمز آجری، خاکستری و ارغوانی کم رنگ زیباتر به نظر می رسند و برای درختان برگ ریز، شما می توانید از گلدان های برّاق نیز استفاده کنید، امّا گلدان نباید بهتر از درخت به نظر برسد. برای گیاهانی با برگ های تیره و انبوه، از رنگ های تیره تر، و برای گیاهانی با برگ های کم و روشن از رنگ های روشن تر استفاده نمایید.
  شکل و اندازۀ کلدان بسیار مهم است. مجدداً تاکید می کنم که اصل مهم، این است که گلدان با مجموعه هماهنگی داشته باشد و زیبایی آن به تنهایی ملاک نیست. برای سبکی که بونسای به شکل افتاده است، از ظروف گرد و یا ظروفی که اظلاع برابر دارند استفاده کنید که فقط چند سانتیمتر عمق داشته باشند تا از مشاهدۀ آن به بیننده احساس هماهنگی و تعادل دست دهد.
  برای سبک های عمودی و گروهی از گلدان های گرد، مستطیل و یا بیضی استفاده نمایید.
  عمق ظرف معمولاً به اندازۀ ضخامت پایۀ تنه است. در کاشت درختان به صورت گروهی باید این عمق به اندازۀ ضخامت کلفت ترین درخت باشد.
  امّا طول گلدان؛ برای درختان عمودی تکی، باید دو سوّم ارتفاع بلندترین درخت باشد و در سبک چند تنه ای و گروهی نیز باید این اندازه نسبت به بلند ترین درخت سنجیده شود.
  برای آن که بتوانید ظرف مناسب را پیدا کنید، باید بینش و تصوّر لازم را به دست آورید. در سایر مراحل و کارهایی که برای درختتان انجام می دهید نیز این یک امر مهم و اساسی است که از کار خود تصویری در ذهن داشته باشید و زیبایی هر درخت به این دلیل است که سلیقۀ فردی در آن منعکس شده و مطمئن باشید که تمام سلیقه ها زیبا است.
  برگرفته ار سایتhttp://ameli.ir
  با تشکر از melain62

 10. 11 کاربر مقابل از Sx3D عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 11. #6
  keit آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  سن کاربر
  34
  نوشته ها
  0
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  سلام . در مورد پرورش گلهاي مينياتوري در آكواريم و شيشه مي توانيد منبعي معرفي كنيد ؟ با سپاس

 12. #7
  iran-rm آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  سن کاربر
  47
  نوشته ها
  7
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  عالي بود

 13. #8
  hamed_shamsnia آواتار ها
  hamed_shamsnia آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Jun 2007
  سن کاربر
  29
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  4,107
  تشکر
  5,782
  تشکر شده 6,965 بار در 2,302 ارسال

  پیش فرض

  مشهد میدان ملک آباد نمایشگاه گل و گیاه

  یک نمونه از این درختان مینیاتوری آورده بود قیمت 68000 تومان خیلی زیبا بود فقط یک دونه داشت


  با تشکر حامد

 14. #9
  sins fisherman آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Nov 2008
  سن کاربر
  18
  محل سکونت
  5610
  نوشته ها
  2
  تشکر
  6
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  با درود
  اگر امکان داره نام چند تا درخت مناسب برای این کار را بگویید ممنون می شوم .
  در ضمن اگر کسی تجربه ای داره در اختیار ما بگزاره بد نیست.

 15. #10
  MOJY1 آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  سن کاربر
  41
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  پیش فرض

  از سایت بسیار مفید شما که هنوز کاملا ندیدم ولی مشخص است جامع است ممنونم.از خیر مقدم شما هم ممنون.:(:confused:

 16. کاربر مقابل از MOJY1 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 17. #11
  tassoti آواتار ها
  tassoti آفلاين است پاسخگو و راهنما ابزیان
  تاریخ عضویت
  Feb 2008
  سن کاربر
  25
  نوشته ها
  956
  تشکر
  2,968
  تشکر شده 2,905 بار در 812 ارسال

  پیش فرض

  پرورش درختان به صورت "بونسای" :

  یکی از هنرهای خیلی زیبایی ژاپنی پرورش درختان به صورت "بونسای" است. بعضی از این گیاهان واقعا" زیبا بوده و ارزش زیادی هم دارند. این هنر برای هزاران سال در چین رواج داشته و پس از ارتباط فرهنگی بین چین و ژاپن، به ژاپن منتقل شده .

  بونسای از دو کلمه ژاپنی "بون=سینی" و "سای= کاشتن" تشکیل شده و در اصل به معنی کاشت درختان توی سینی (ظروف کشیده و کم عمق) است. در این هنر سعی میشود درختان را به صورت فرم پاکوتاه به اشکال گوناگون دربیارند. شکل بونسای خیلی مهم و مفهوم آن را می رساند.

  بعضی از هنرمندان این هنر، بونساهای خیلی کوچک که حتی گاهی اوقات کوچکتر از کف دست هستند را پرورش می دهند که به اسم "مینی بونسای" شناخته میشود.

  بونسای حاصل تلفیق هنر با علم باغبانی است. یک هنرمند خلاق با حس زیبا شناسی و مهارت ، با خلق یک بونسای در گلدان ظریف می کوشد تا درختی کهن بر فراز یک کوه و یا درختی کهنسال و با وقار روییده بر دشتی را تصویر کند. پس بونسای هم یک سرگرمی در زمینه ی باغبانی زینتی است و هم باعث نزدیکی و شناخت انسان از شگفتی های طبیعت می شود.
  برای پرورش یک بونسای دانستن علوم باغبانی، نوردهی، تغذیه، نیاز آبی و همچنین هرس شاخه، برگ و ریشه لازم است. در واقع با استفاده از روشهای خاص رشد گیاه را کم می کنند به طوری که به سلامت آن لطمه ای وارد نشود و هرس ریشه و برگ در فصل رشد باعث کاهش رشد شود . همچنین برای شکل دادن به گیاه با مرور زمان شکل دلخواه را به گیاه انتقال میدهند. تناسب درست بین اجزاء گیاه و همچنین تامین نیاز گیاه به پرورش یک بونسای سالم و زیبا کمک فراوانی میكند.

  برای تهیه یک بونسای می توان دو مرحله ی اصلی را در نظر گرفت:

  تغییر شکل درختی طبیعی که از نواحی کوهستانی یا دشت آورده ایم به درختچه های کوتاه
  تربیت بونسای که منظور تکامل بخشیدن به شکل ظاهری است.

  مرحله ی اول:

  نهال مورد انتخاب باید در عین کامل بودن باید کوچک ، کوتاه ، دارای ریشه های قوی و طول عمر دراز باشد . باید در نظر داشت که تفاوت اساسی یک بونسای و یک درخت در یک باغ کوچکی و بزرگی آنهاست وگرنه بونسای از نظر شکل ظاهری فرق دیگری با درخت طبیعی ندارد.
  قبل از شروع بهار گیاهی با شرایط ذکر شده انتخاب و آن را طوری از خاک بیرون می آوریم که مقداری از ریشه های فرعی وصل به ریشه ی عمودی(اصلی) گیاه باشد و گیاه را همراه خاک اطراف ریشه با ملایمت بیرون آورده تا خاک اطراف ریشه نریزد. گیاه را در ظرف مورد نظر می کاریم. بعد از 20 روز جوانه های کوچکی خواهد داشت . هنگامی که جوانه های تازه به ارتفاعی نزدیک 5/2 میلی متر رسید آن را فشار می دهیم یا کلا قطع می کنیم. حدود 2 الی 3 هفته بعد یک یا سه جوانه تازه در کنار جوانه ی قطع شده شروع به رشد می کنند. این بار جوانه های تازه هرگز خیلی بلند نخواهند شد. پس فاصله ی بین شاخه کوتاه شده و برگ هایی رشد می کنند که از حد طبیعی کوچک تر است.
  با نزدیکی فصل پاییز باید احتیاط های لازم را انجام داد که گیاه خشک نشود ، یخ نزند و مرتب در معرض دید خورشید قرار گیرد. درخت را در ماه فروردین بعدی باید دوباره به همان طریق اولی نشا کرد. دفعات نشاندن گیاه در ظرف دیگر بستگی به نوع درخت و سن آن دارد.

  قرار دادن گیاه در ظرف دیگر دو فایده دارد:
  درون ظرف پر از ریشه شده است و جای خالی برای رشد ریشه های تازه نیست . در هر انتقال حذف مقداری از ریشه ها و رویش ریشه های جدید باعث خواهد شد که مواد به مقدار لازم ( نه بیش از حد ) جذب کند و رشد نموده و از اندازه هایی که مورد نظر ماست بزرگتر نشود.
  شاخ و برگ های زیادی را قطع می کنیم و این عمل موجب تعادل بین مواد جذب شده به وسیله ی ریشه ی گیاه و مقدار هوایی که توسط شاخ و برگ پس داده( فتوسنتز ) می شود ، می گردد.

  2 الی 3 هفته طول می کشد که گیاه در محل جدید ریشه های محکمی بگیرد. هنگامی که ریشه ها محکم شد ، جوانه ها شروع به رشد می کنند. بعد از دو ماه که درخت به ظرفش منتقل شد تمام برگ های آن در مرکز ساقه باید با قیچی قطع گردد. باقیمانده ی برگ های ساقه به زودی پژمرده شده و می افتند این حالت برگ ریزان مصنوعی پاییزی است. دو یا سه هفته بعد شاخه ها و برگ های جدید از جوانه های تازه بیرون خواهند آمد. این شاخه و برگ ها کوچک می شوند و نتیجتا به بونسای شکل باشکوهی می دهند.

  مرحله ی دوم ، تربیت بونسای:

  به سه طریق می توان عمل کرد: 1- هرس کردن شاخه و برگ ها که قبلا به آن اشاره شد. 2- سیم بستن 3- آویزان کردن شاخه

  سیم بستن: برای این که شکل دلخواه خود را به درخت بدهیم از سیم مسی استفاده می کنیم به این ترتیب که شاخه یا تنه را با دست و انگشتان به حالتی که مورد نظر است نگه می داریم. سیم را در جهت عقربه های ساعت به دور آن می پیچیم . شاخه های کوچک را برای 2 تا 3 ماه و شاخه های بزرگتر را برای 3 الی 4 ماه می توان سیم بست.

  آویزان کردن شاخه : به سادگی یک طناب یا نخ را به شاخه ی مورد نظر متصل و انتهای آن رابه جایی متصل می کنیم تا شاخه خمیدگی مورد نظر را پیدا کند.

  شرایط خاک: تمیز باشد ، کود طبیعی نداشته باشد ، قابلیت نگهداری رطوبت را داشته باشد و پوک باشد.

  محل نگهداری : در تمام سال آفتابی باشد ، در معرض هوا بوده ولی از بادهای شدید در امان باشد ، تمیز و دور از گرد و غبار باشد.

  منبع : http://alonefarmer.******.com

 18. 5 کاربر مقابل از tassoti عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 19. #12
  alireza_mahan23 آواتار ها
  alireza_mahan23 آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  سن کاربر
  32
  محل سکونت
  nokia5310-nokia.n96
  نوشته ها
  637
  تشکر
  7,669
  تشکر شده 2,795 بار در 596 ارسال

  پیش فرض

  درختان مینیاتوری
  درختان مينياتوري

  درختان مينياتوري كه به آنها بونساي نيز مي گويند ، درختي با 50 يا 100 وحتي 200 سال عمر
  با تمامي زيبايي طبيعي و خصوصيات كهنساليش ، در عين حال بطور شگفت انگيزي فقط 30
  سانتيمتر قد دارد.
  منشاء هنر بونساي به بيش از 1500 سال پيش به چين و ژاپن مي رسد ، به طوري كه هر خانواده
  اصيل ژاپني اين درخت را به نسل بعد از خود مي سپردندو نسل در نسل مانند گنجي با ارزش از آن
  نگهداري ميكردند.
  اگر شما در محيط كوچكي مانند يك آپارتمان زندگي مي كنيد وآرزوي آن را داريد كه يك محيط
  سرسبزي هر روز در فرا روي شما باشد،با هنر بونساي مي توانيد جنگل شروود را به خانه خود هديه
  کنيد.
  شايد شما فكر كنيد كه بايد صد سال منتظر بمانيد تا درخت شما از لحاظ شكل وبلوغ به كمال رسيده باشد.در صورتي كه سن درخت مهم نيست ،شما مي توا نيد با تدابيري كه انجام ميدهيد ،
  درختي داشته باشيد كه چند ساله باشد ولي صد ساله به نظر برسد.
  شما عزيزان ميتوانيد بر حسب مكان زندگي خود از لحاظ وسعت بونساهاي زير را پرورش دهيد.
  بونساي مينياتوري با قد كمتر از 15 سانتيمتر.
  بونساي كوتاه با قد 15 تا 30 سانتيمتر.
  بونساي متوسط با قد 30 تا 50 سانتيمتر.
  بونساي بلند با قدي بيشتر از 50 سانتيمتر.
  اغلب علاقه مندان گروه متوسط و كوتاه را كه آسانتر است را انتخاب و در صورت تبحر يافتن به
  مينياتوري روي مي آورند.
  از لحاظ شكل هم مي توانيد بونساي عمودي،خميده وافتاده داشته باشيدكه هر يك به نوبه خود
  داراي زيبايي زائدالوصفي مي باشند.نگاه كردن به طبيعت و مطالعات آن ايده خوبي در تربيت بونساي به شما مي دهد.مانند درخت افرا و سرو ناز كه ايده بونساي عمودي،ويك درخت كاج
  باد خورده ايده بونساي خميده،ودرخت زيتون به عنوان بونساي افتاده با تنه پيچ خورده.

  سبكهاي كاشت:
  سبك دو تنه (sowkan) :
  در اين سبك، دو تنه معمولا از يك ريشه مي رويد.
  سبك انبوه يا خوشه اي(kabodachi):
  در اين سبك،يك تنه مجموعه اي از چند دسته تنه كوچك را تشكيل مي دهد.
  : (ekadaboki) سبك الواري
  در اين سبك،يك ريشه برآمده از خاك كه چند تنه از آن روييده است.
  :(yozeyo) سبك گروهي يا جنگلي
  اين سبك شامل چند درخت مجزا كه شكل يك جنگل بسيار زيبا مي باشد.
  دراين سبك نوع درختان يكسان،فاصله هاواندازه ها نا برابر ، با كاشت نا متقارن مي باشد.
  درختان بزرگ را در جلو و درختان كوچكتر را در عقب قرار دهيد،تا عمق جنگلتان بيشتر
  شود.


  انتخاب ظرف وگلدان:
  انتخاب ظروف بايد به گونه اي نباشد،كه آنقدر زيبا باشد كه از جلوه بونساي بكاهد.در نگاه اول بايد بونساي جلوه گر كند.
  براي درختان هميشه سبز،غالبا از گلدانهاي غير تزئيني قهوه اي و خاكستري و براي درختان گلدار
  و برگريز ميتوان از گلدانهاي تزئيني ومناسب با رنگ برگ درخت استفاده كرد.
  براي سبك هاي عمودي و گروهي از گلدان هاي گرد و بيضي و براي سبك هاي از گلدان هايي با
  اضلاع برابر استفاده مي شود .
  طول گلدان به اندازه 3/2 ارتفاع بلند ترين درخت اختيار مي شود.

  انتخاب درخت:
  بهترين درختان براي كاشت بونساي گروهي:
  افرا – بلوط – توس سفيد –راش – صنوبر – نارون چيني.
  بهترين درختان براي كاشت بونساي افتاده:
  آزاليتا – افراي ژاپني – انجير – زازا لك – سرو كوهي – كاج سياه ژاپني.
  بهترين درختان براي كاشت بونساي روي صخره :
  كاج – سرو كوهي – شير خشت كوهي – نارون – انجير كوهي .
  تهيه درخت :
  روش سنتي كاشت بونساي اين است كه بايد از ابتدا آن را از طبيعت يافت و آن را به سيني كاشت منتقل كرد.
  علت كوچك ماندن درخت در طبيعت هر چه باشد،ساليان دراز با انواع فشارهاي محيط مبارزه
  كرده تا زنده بماند،اين گياهان بهترين نمونه ها هستند.چون بسيار پير به نظر مي رسند.
  به علت كم بودن قدمت اين هنر در ايران،طبيعت ايران نمونه هاي بسيار بسيار جالب براي عرضه
  به اين هنر را دارد كه شما مي توانيد با حوصله و متانت به دنبال آنها گشته و آنها را بيابيد.
  اولين درخت هميشه بهترين نخواهد بود،پس با حوصله بگرديد و بهترين را انتخاب كنيد و به ثروت همگاني كه طبيعت است لطمه وارد نكنيد. درخت را ار ريشه درآورده وآنها را با خزه نم دار و پلاستيك بپوشانيدوبه منزل ببريد.
  بهترين زمان براي اين كار قبل از جوانه زني درخت است و در زمستان نبايد درخت را منتقل كرد.
  اگر به درختي در تابستان برخورد كرديد قبل ازانتقال
  بايد هرس شودبعد كاشته شود،تا انرژي
  لازمه براي سرپا نگه داشتن گياه به حداقل برسد .
  روش ديگر كه كارايي آسانتر وبيشتري دارد انتخاب گياه
  از گلخانه است،به دليل اينكه گياه در
  گلخانه در ظروف كوچك ارائه مي شود نسبت به گياهي كه
  از زمين كنده مي شود صدمه كمتري
  مي بيند.
  درختي را انتخاب كنيد كه شادابتر با برگهاي كوچك وتنه
  نسبتا كلفت ومحكم داشته باشد.


  انتقال گياه به محيط كاري:
  پس از اينكه گياه را به منزل برديد ، اگر از نظر
  ريشه ضعيف است، آن را بكاريد و تا يك سال هرس
  نكنيد،اگر ريشه زيادي دارند،ظرف آن را بريده ، از
  كل ريشه 3/1 آن را از اطراف هرس كرده و در
  سيني كوچكتر از سيني قبلي قرار دهيد.دقت كنيد در هرس
  ريشه ها زياده روي نكنيد.
  در فصول آينده باز هم هرس را با احتياط بيشتري
  تكرار كنيد.
  روشهاي كاشت:
  بذر گياهان :
  شما مي توانيد از ابتدا شاهد رشد گياه خود باشيد.از
  مزيتهاي اين روش ،احتياج به هرس گياه
  نخواهد بود. بذر گياهان را از طبيعت يا از مراكز
  كشاورزي تهيه كنيدو به تعداد بيشتر كاشته شود
  تا بهترين گياه انتخاب شود .كاج،راش،بلوط ،صنوبر،از
  جمله درختاني هستند كه اوايل بهار با اين
  روش كاشت مي شوند.بذرها را در پلاستيك حاوي خاك سبك
  و كود برگ در محيط 30 درجه
  قرار داده ،هرگاه جوا نه زد آن را به ظروف منتقل
  كنيد.
  قلمه زدن :
  زمان مناسب براي قلمه زدن اوايل بهار قبل از باز شدن
  جوانه هاست،شاخه اي براي قلمه زدن
  منا سب است كه نه پير و نه جوان ووقتي خم شود به سرعت
  به حالت اول برگردد.
  طول قلمه 10 سانتيمتربا حداقل زاويه 45 درجه درست
  بالاي گره زيري ببريد،اينجا محل ريشه
  جديداست. برگ و جوانه هاي انتهايي را جدا و برگهاي
  بالايي براي تغذيه گياه باقي بماند.
  قلمه را در خاك ودائما مرطوب نگه داشته و از تابش
  مستقيم خورشيد در امان داريد.
  خوابانيدن:
  گياه مورد علاقه تان را از محيط يافت،شاخه اي از آن
  را انتخاب و در جايي كه مي خواهيد ريشه
  بزندبا سيم محكمي بسته و خزه خيسانده را مانند يك
  گلوله به دور آن ببنديد.
  بعد از ريشه زني آن را بريده و به محل مورد نظر
  انتقال دهيد.
  كاشت درخت مينياتوري:
  سيني كاشت را آماده كرده ومخلوطي از شن،ماسه وخاك را
  در داخل آن ريخته ، گياه را از محل
  قبلي خارج كرده،قدري ريشه گياه را در محلول آب و
  ويتامين B1 فرو برده و 3/1 ريشه ها را از
  اطراف و زير آن هرس كرده تا ريشه حالت پهني به خود
  بگيرد.آن را در سيني كاشت گذارده و
  روي ريشه خاك ريخته،آب مي دهيم و ر فضاي باز نگهداري
  مي كنيم.
  هر گاه خاك روي سيني خشك شد به آن آب ميدهيم.به جاي
  كودهاي شيميايي از كودهاي
  طبيعي مانند پودر استخوان و كودهاي حيوا ني ضعيف
  شده استفاده كرد.
  درخت خود را با هرس شاخ و برگ و همچنين با سيم
  بندي،در زماني كه درخت قدرت خود را باز
  يافت،مطابق سليقه خود تزئين كنيد.

  منابع:
  Bonsai tree,,(bof bradli_saeed nori)
  Bonsai in your home,,(paul lesniewicz)
  Information .com www.bonsai
  دست دردست هم نهیم به مهرمیهن خویش راکنیم اباد [IMG]http://www.*******.com/xksocm_th[/IMG]

 20. 4 کاربر مقابل از alireza_mahan23 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 21. #13
  alireza_mahan23 آواتار ها
  alireza_mahan23 آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  سن کاربر
  32
  محل سکونت
  nokia5310-nokia.n96
  نوشته ها
  637
  تشکر
  7,669
  تشکر شده 2,795 بار در 596 ارسال

  پیش فرض

  .

  .


  .
  .  .
  .


  .
  دست دردست هم نهیم به مهرمیهن خویش راکنیم اباد [IMG]http://www.*******.com/xksocm_th[/IMG]

 22. 6 کاربر مقابل از alireza_mahan23 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 23. #14
  sepehr6969 آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  May 2009
  سن کاربر
  20
  نوشته ها
  3
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  باسلام خدمت اهالی سایت :)
  من ز باغبانی اطلاعات زیادی ندارم . ولی خیلی این کار را دوست دارم و توانستم یک حیاط نسبتا قشنگ با گلهای رز و محمدی و درختان متنوع درست کنم.
  میخواستم بدونم میتونم بن سای پرورش بدهم ؟
  چه درختی باتوجه به اب و هوای تهران مناسب بن سای میبشد؟
  ازلحاظ نوری داخل نورگیر یا حیاط جا دارم هرکدام راحتتر باشه
  اگر میشود از کجا باید شروع کنم؟

 24. #15
  tassoti آواتار ها
  tassoti آفلاين است پاسخگو و راهنما ابزیان
  تاریخ عضویت
  Feb 2008
  سن کاربر
  25
  نوشته ها
  956
  تشکر
  2,968
  تشکر شده 2,905 بار در 812 ارسال

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط sepehr6969 نمایش پست ها
  باسلام خدمت اهالی سایت :)
  من ز باغبانی اطلاعات زیادی ندارم . ولی خیلی این کار را دوست دارم و توانستم یک حیاط نسبتا قشنگ با گلهای رز و محمدی و درختان متنوع درست کنم.
  میخواستم بدونم میتونم بن سای پرورش بدهم ؟
  چه درختی باتوجه به اب و هوای تهران مناسب بن سای میبشد؟
  ازلحاظ نوری داخل نورگیر یا حیاط جا دارم هرکدام راحتتر باشه
  اگر میشود از کجا باید شروع کنم؟
  بله چرا نمی تونید فقط حوصله وپشت کار می خواد ;)در مورد مابقی سوالاتون هم تو پست های قبلی توضیحات کامل داده شده . فقط به نظر من از سوزنی برگ ها شروع کنین راحت تره

 25. 2 کاربر مقابل از tassoti عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 26. #16
  sepehr6969 آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  May 2009
  سن کاربر
  20
  نوشته ها
  3
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  :x::x::x:
  مرسی اقا
  ایا درختچه ای با 20-30 سانتیمتر ارتفاع خوب است؟

 27. #17
  sepehr6969 آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  May 2009
  سن کاربر
  20
  نوشته ها
  3
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  با توجه به مطاله پستهای قبلی به این نتایج( برای ابتدای کار) رسیدم.
  پس از انتخاب نهال مناسب برای بنسای (از گلخانه تهیه شده) درخت را از ریشه درمیاوریم و داخل گلدانی به عمق ضخامت پایه و طول 2/3 بلندترین ساقه قرار میدهیم؟
  سئوال : زمان مناسب برای انتقال به گلدان زمستان است؟
  ریشه درخت در زمان اتقال چقدر باید باشد؟
  خاک مناسب(خاک برگ و رس وشن)هم در زیر و هم روی ریشه ریخته میشود؟

 28. #18
  yaghish joon آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jan 2010
  نوشته ها
  1
  تشکر
  1
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  پیش فرض

  اطلاعات كاملي گذاشتين فقط جاي عكس خيلي خيلي خاليه.چندتايي هم كه هست برا من باز نمي شن

 29. کاربر مقابل از yaghish joon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 30. #19
  rezanoda آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  May 2010
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  كجا بونساي هاي متنوع براير فروش دارن ماله گل فروش ها فقط يك نوع گياهه

 31. #20
  EHSAN_GK آواتار ها
  EHSAN_GK آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  May 2008
  سن کاربر
  27
  محل سکونت
  X10
  نوشته ها
  668
  تشکر
  1,044
  تشکر شده 2,578 بار در 588 ارسال

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط rezanoda نمایش پست ها
  كجا بونساي هاي متنوع براير فروش دارن ماله گل فروش ها فقط يك نوع گياهه
  با سلام
  اینجا سوت و کور ترین نقطه فروم نیک صالحی از بس که گل و گیاه طرفدار داره
  مراکز خرید بن سای در تهران

  تاو بن سای ولنجک بغل پمپ بنزین

  باغ منظریه ابتدای خیابون پارک جمشیدیه

  سفیر سبز تو بلوار فردوس

  عموما همه نژاد فیکوس دارن چون از همه سخت جون تره و مناسب تر از لحاظ قیمت مثلا من یه 12 سالشو دارم و 80 خریدم از باغ منظریه
  اما زیبا ترین ها آزالیا ساتسوکی و پیچ گلیسین و افرای قرمز مجنون هستن  خوب حالا سوال خودم کسی از دفتر فروش شرکت plant giant خبر داره (تولید کننده خفن ترین کودهای گیاهی)

  مرسی
  همچو آن رقاصه هندو به ناز پای میکوبم ولی بر گور خویش


 32. 2 کاربر مقابل از EHSAN_GK عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: May 10th, 2009, 01:59 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: April 15th, 2009, 12:00 PM
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: November 12th, 2008, 03:14 PM
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: September 17th, 2008, 05:33 PM
 5. آشنایی با سیستمهای سوخت رسانی کاربراتوری و انژکتوری
  توسط SAMSUNG I300 در انجمن مطالب آزاد و مقایسه انواع اتومبیل
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: May 4th, 2007, 12:02 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 09:48 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved