خرید کریو

خرید vpn

خرید vpn

خرید کریو

خرید vpn

خرید وی پی ان

وی پی ان

دانلود فیلم

خرید کریو

خرید vpn

خرید vpn

خرید کریو

خرید vpn

خرید وی پی ان

وی پی ان

دانلود فیلم

پستانداران ماقبل تاریخ
تاریخ امروز :
تالار های نیک صالحی - صفحه اصلی
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 17 , از مجموع 17

مشاهده : 7586 , پاسخ ها : 16
موضوع: پستانداران ماقبل تاریخ

1. Top | #1
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57
    تشکر شده 1,226 بار در 852 پست

پیش فرض پستانداران ماقبل تاریخ

همه چیز در مورد پستانداران ما قبل تاریخ

مــوضوع پــست: پستانداران ماقبل تاریخ, ارسـال کـننده: sahin, انـــجمن: تالار های نیک صالحی
    كوروش بزرگ:
    من یاور یقین و عدالتم من زندگی ها خواهم ساخت، من خوشی های بسیار خواهم آورد من ملتم را سربلند ساحت زمین خواهم کرد، زیرا شادمانی او شادمانی من است.

2. Top | #2
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

سلسله: Animalia

شاخه : Chordata

رده : Mammalia

راسته : Mesonychia

خانواده : Mesonychidae

جنس: Mesonyx

گونه : دو گونه از این جانور شناخته شده است / Mesonyx obtusidens - Mesonyx uintensis

معناي اسم : نام این جانور Mesonyx است.
    " مسونیکس Mesonyx " به معنای " نیم پنجه Half-claw " گاهی به نام قبلی اش " ایکرودی Acreodi " هم خوانده می شود.

دوران زمين شناسي: اواسط یکی از دوره های اولیه زمین شناسی به نام Eocene

محدوده زماني: حدود 45 میلیون سال پیش

محدوده مكاني زندگي: جاییکه ایالت وایومینگ ، امروز در آن قرار دارد و نیز شرق آسیا.

وضعيت حفاظت : منقرض شده است.

تالار های نیک صالحی

توليد مثل : بچه زا

ساير اطلاعات : این جانور گرگ مانند درواقع جثه ای مثل سگ های امروزی داشته است اما کمی پهن تر. می توان گفت که شبیه گرگ های تاسمانی بوده است منتهی با دمی قوی و پاهایی کوتاه . نیم پنجه، پاهای فرز و چابکی داشته که او را به دونده ای سریع بدل کرده بودند . جالب اینکه بر خلاف سگ سانان امروزی ، پنجه هایش به سم های کوچکی منتهی می شده اند. این جانور در واقع وابستگی بسیار نزدیکی به پستانداران سم دار مثل آهوان داشته است. عجیب تر اینکه گروهی از زیست شناسان بر این باورند که نیم پنجه در واقع با وال های امروزی به نوعی، خویشی دارد. مسونیکس قادر بوده به سبکی و آرامی بر روی پنجه هایش حرکت کند و به شکار نزدیک شود. محتملا" از علفخواران سم دار تغذیه می کرده است. طول کاسه سر گونه ای که در محدوده وایومینگ کشف شده از پهلو 429 میلیمتر و از روبرو 206 میلیمتر است.

مقياس با انسان :

( در حال جستجو )

تالار های نیک صالحی

منبع:راز بقا Raaze ****** - صفحه اصلی باتشکر ازneda_ariania
    موفق باشید!
    كوروش بزرگ:
    من یاور یقین و عدالتم من زندگی ها خواهم ساخت، من خوشی های بسیار خواهم آورد من ملتم را سربلند ساحت زمین خواهم کرد، زیرا شادمانی او شادمانی من است.

3. Top | #3
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

سلسله : Animalia

راسته : Mesonychia

خانواده : Triisodontidae

جنس: Andrewsarchus

گونه : A. mongoliensis

معناي اسم : نام علمی این جانور Andrewsarchus mongoliensis می باشد.
    " اندروسارکوس Andrewsarchus " به معنی " حیوان اندرو Andrews' beast " است چرا که فسیل این جانور توسط یکی از اعضای گروه کاشف و فسیل شناس معروف " روی چپمن اندروز Roy Chapman Andrews " ، در ماه ژوئن سال 1923 ، در پایگاهی در صحرای گوبی در مغولستان کشف شد.

دوران زمين شناسي : ابتدای یکی از دوره های اولیه زمین شناسی به نام Eocene

محدوده زماني: بین 45 تا 36 میلیون سال پیش

محدوده مكاني زندگي: جایی که امروز به نام مغولستان نامیده می شود.

تالار های نیک صالحی

طول : احتمالا" طول بدنش حدود 13 فیت / 4 متر بوده است.

ارتفاع : بلندی بدنش از زمین تا شانه شاید به حدود 6 فیت / 2 متر می رسیده است.

وزن : به نظر می رسد وزنی حدود 400 تا 1000 پوند / 181 تا 453 کیوگرم داشته است.

تغذيه : بررسی ها چنین نشان داده که این حیوان بیشتر همه چیز خوار بوده است تا گوشتخوار و تغذیه از لاشه حیوانات ، استخوان ها ، گیاهان ریشه دار و نرم تنان را به خوردن گوشت تازه شکار ترجیح می داده است.

دندان ها: چنین می توان گفت که اندروسارکوس ، صاحب قوی ترین آرواره و درشت ترین دندانها در بین پستانداران خشکی بوده است و اگر لازم می شده ، به راحتی می توانسته که استخوان های بزرگ را با دندان هایش خرد کند. به همین دلیل این جانور در مناطق ساحلی معمولا" به راحتی می توانسته از لاشه وال های ما قبل تاریخ ، خرچنگ ها و لاک پشت هایی که لاک سختی داشته اند تغذیه کند.

ساير اطلاعات : این پستاندار ما قبل تاریخ تنها از روی استخوان غیر طبیعی کاسه سرش که 83 سانتیمتر درازا و 56 سانتیمتر پهنا داشته و نیز تکه هایی از استخوانهای بدنش شناخته شده است. محتملا" بزرگترین پستاندار گوشتخوار خشکی بوده است. از خصوصیات بارز این حیوان می توان به بدن کشیده ، دم دراز و پاهای کوتاهش که به پنجه هایی سم دار منتهی می شده اند اشاره کرد.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

تالار های نیک صالحی

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

4. Top | #4
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

فرو رده : Eutheria

بالا راسته : Laurasiatheria

راسته : Carnivora

زير راسته : Feliformia

بالاخانواده : Feloidea

خانواده : Felidae

زیرخانواده: Felinae

فرو خانواده: Metailurini

جنس: Dinofelis

گونه : در نهایت 10 گونه از این جانوران ، شناخته شده اند.

معناي اسم : نام این جانور Dinofelis می باشد.
    " دینوفلیس Dinofelis " به معنای " گربه مخوف terrible cat " است و از جنس گربه های دندان شمشیری است.

دوران زمين شناسي : ابتدای بخشی از عهد سوم زمین شناسی به نام Pliocene تا ابتدای قسمتی از عهد چهارم به نام Pleistocene

محدوده زماني: بین 5 میلیون تا نهایتا" 1.4 میلیون سال پیش

محدوده مكاني زندگي: اروپا ، آسیا ، آفریقا و آمریکای شمالی

وضعيت حفاظت : منقرض شده اند.

تالار های نیک صالحی

ارتفاع : بلندی بدن از زمین تا شانه ها به 70 سانتیمتر می رسیده است.

تغذيه : گوشتخوار بوده اند و بخصوص از بابون ها و بزهای کوهی تغذیه می کرده اند.

دندان ها: به آنها گربه های دندان شمشیری بدلی هم می گویند چرا که دندان های نیششان کوچک بوده و بیشتر شبیه گربه های امروزی بوده اند تا دندان شمشیری های ما قبل تاریخ.

ساير اطلاعات : از نظر بدنی ، جثه ای بین پلنگ ها و شیر های امروزی داشته اند. شاید بتوان گفت که بیشتر هم اندازه جاگوار ( ژاگار ) بوده اند اما پاهای جلویی قوی تری داشته اند. گربه هایی با جثه هایی متوسط اما بسیار قدرتمند که دندان های نیش مشخصی داشته اند. با کمک همین دندان ها قادر بودند که زخم هایی بس کشنده بر بدن قربانی شان بخصوص در ناحیه گردن ایجاد کنند. فسیل این جانور در آفریقای جنوبی در حالیکه یک بابون در کنارش دیده می شد ، کشف گردید. به نظر می رسد که بابون ، شکار این حیوان بوده است.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

تالار های نیک صالحی

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

5. Top | #5
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

راسته : Proboscidea

خانواده : Mammutidae

جنس: Mammut

گونه : دو گونه شناخته شده دارد / Mammut americanum – Mammut borsoni

معناي اسم : نام این حیوانات Mammut است.
    در زبان یونانی با نام ماستودون Mastodon یا ماستودونت Mastodont شناخته می شوند و معنای آن " دندان پستانی شکل nipple tooth " است.

دوران زمين شناسي : ابتدای بخشی از عهد چهارم زمین شناسی به نام Pleistocene

محدوده زماني: بین 4 میلیون تا 10000 سال پیش

محدوده مكاني زندگي: در محدوده ای بین آسیا و اروپا و نیز شمال آمریکا می زیسته اند اما گونه آسیایی / اروپایی ماستودون (Mammut borsoni ) ، حدود سه میلیون سال پیش از بین رفت و فسیل هایش را در انگلیس ، آلمان ، هلند و بخش های شمالی یونان یافتند اما گونه دیگر (Mammut americanum ) که متعلق به آمریکای شمالی بود ، حدود 10000سال پیش ، تقریبا" همزمان با انقراض حیوانات بزرگ آن دوره ، از بین رفت.

تالار های نیک صالحی

طول : طبق بررسی ها ، طولی برابر 15 فیت / 4.5 متر داشته اند.

ارتفاع : بلندی آنها از زمین تا شانه ها به حدود 8 تا 9 فیت / 2.4 تا 3 متر می رسیده است.

وزن : حدود 8000 تا 12000 پوند / 3600 تا 5500 کیلوگرم وزن داشته اند.

تغذيه : گیاهخوار بوده اند. زمانیکه ماستودون ها از سر شاخه ها تغذیه می کرده اند، ماموت ها مشغول چریدن علف ها بوده اند.

دندان ها: با اینکه ماستودون ها از نظر ظاهری مثل ماموت های پشمالو ، خز پر پشتی داشته اند و از نظر بلندی قامت هم از زمین تا شانه ها به حدود سه متر می رسیده اند ، اما تفاوتی اساسی بین این دو جانور وجود داشته است که آن هم به وضعیت دندان های آسیابشان بر می گردد. ظاهر دندان های آسیاب ماستودون ها با دندان های ماموت ها متفاوت بوده یعنی ماستودون ها از نظر درشتی ، شکل مخروطی و تاج پستانی شکل دندان های آسیابشان ، منحصر به فرد بوده اند. درواقع شکل خاص تاج دندان های آسیاب ماستودون ها مناسب جویدن برگ ها بوده و تاج بلند دندانهای آسیاب ماموت ها بیشتر به درد چریدن علف ها می خورده است. نام ماستودون هم از همین شکل ظاهری دندان آسیابش ( دندان پستانی شکل ) ، گرفته شده است. گاهی طول دندان های عاج ماستودون از 5 متر هم تجاوز می کرده است و بیشتر بصورت افقی رشد می کرده اند برخلاف ماموت ها که عاج های پر پیچ و خمی داشته اند.

ساير اطلاعات : ماستودون ها از نظر جثه از ماموت ها کوچکتر بوده اند و می توان چنین گفت که به فیل های امروزی نزدیک تر بوده اند. جثه نرها از ماده ها بزرگتر بوده و به همین نسبت عاج بلندتری هم داشته اند. همچنین نرها دیرتر به بلوغ جنسی می رسیده اند.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

mammut borsoni
    تالار های نیک صالحی

گاهی طول دندان های عاج ماستودون از 5 متر هم تجاوز می کرده است و بیشتر بصورت افقی رشد می کرده اند.

تالار های نیک صالحی

ماستودون ها از نظر درشتی ، شکل مخروطی و تاج پستانی شکل دندان های آسیابشان ، منحصر به فرد بوده اند. درواقع شکل خاص تاج دندان های آسیاب ماستودون ها مناسب جویدن برگ ها بوده است. نام ماستودون هم از همین شکل ظاهری دندان آسیابش ( دندان پستانی شکل ) ، گرفته شده است.

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

6. Top | #6
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

بالا راسته : Paenungulata

راسته : Embrithopoda

خانواده : Arsinoitheriidae

جنس: Arsinoitherium

گونه : اسامی علمی گونه های شناخته شده / Arsinoitherium andrewsii - Arsinoitherium giganteum - Arsinoitherium zitteli

معناي اسم : نام این حیوان آرسینوسیریوم Arsinoitherium است.
    این اسم از واژه آرسینو Arsinoe ، نام یکی از ملکه های یونانی مصر گرفته شده است چرا که اولین بار فسیل این جانور در نزدیکی قصر این ملکه کشف شد و آنجا تنها پایگاهی بود که اسکلت این جانور به طور کامل در آنجا یافت شد.

دوران زمين شناسي : اواخر یکی از دوره های اولیه زمین شناسی به نام Eocene و ابتدای دوره Oligocene ( دوره Oligocene بین دوران Eocene و Miocene قرار داشته است ) .

محدوده زماني: بین 36 تا 30 میلیون سال پیش

محدوده مكاني زندگي: آرسینوسیریوم در جنگل های بارانی مناطق گرمسیری و حاشیه مرداب ها زندگی می کرده است. فسیل این حیوان در مناطقی که امروزه مصر ، اتیوپی ، لیبی ، آنگولا و عمان نام دارند ، یافت شد.

تالار های نیک صالحی

طول : از ابعاد فسیلش چنین به نظر می رسد که طولی برابر 3 متر داشته است.

ارتفاع : بلندی قامتش از زمین تا شانه ها به 1.8 متر می رسیده است.

تغذيه : گیاهخوار بوده و از سرشاخه ها تغذیه می کرده است.

دندان ها: 44 دندان داشته است.

ساير اطلاعات : این جانور وابستگی نزدیکی به فیل ها دارد و همانند کرگدن ها گیاهخوار بوده است. آنچه در ظاهر این حیوان ، جلب توجه می کرده ، شاخ های چاقو مانند روی پوزه اش بوده است که جنسی استخوانی و سخت داشته اند. یک جفت شاخ کوچک قبه مانند هم بر بالای سرش ، دقیقا" پشت شاخ های بزرگش داشته است. از اسکلت تنومندی برخوردار بوده اما به خوبی مشخص است که قدرت دویدن چندانی نداشته و اگر مجبور به دویدن می شده تنها می توانسته همانند فیل ها یا کرگدن ها این کار را انجام دهد. پاهایش هم ستونی شکل بوده اند و به پنج انگشت ختم می شده اند و به این لحاظ بیشتر به فیل ها شباهت داشته است تا به کرگدن ها.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

آنچه در ظاهر این حیوان ، جلب توجه می کرده ، شاخ های چاقو مانند روی پوزه اش بوده است که جنسی استخوانی و سخت داشته اند.

تالار های نیک صالحی

یک جفت شاخ کوچک قبه مانند هم بر بالای سرش ، دقیقا" پشت شاخ های بزرگش داشته است.

تالار های نیک صالحی

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

7. Top | #7
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

خانواده : Deinotheriidae

زیرخانواده: Deinotheriinae

جنس: Deinotherium

گونه : سه گونه شناخته شده دارد / Deinotherium bozasi - Deinotherium giganteum - Deinotherium indicum

معناي اسم : نام این حیوان " دینوسیریوم Deinotherium " است.
    " دینوسیریوم Deinotherium " به معنی " جانور مخوف " است. گاهی به نام " عاج دار کج بیلی Hoe Tusker " هم خوانده می شود.

دوران زمين شناسي : اواسط قسمتی از دوره سوم زمین شناسی به نام Miocene ، تا اوایل قسمتی از عهد چهارم زمین شناسی Pleistocene

محدوده زماني: بین 20 میلیون تا 2 میلیون سال پیش

محدوده مكاني زندگي: بخش هایی از آسیا ، آفریقا و اروپا زیستگاه این جانور غول پیکر بوده است.

تالار های نیک صالحی

ارتفاع : بلندی قامت نرها از زمین تا شانه ها بین 12 تا 15 فیت / 3.5 تا 4.5 متر بوده است. هر چند که بزرگترین گونه ، بالای 16 فیت / 5 متر ارتفاع داشته است.

وزن : چنین برآورد شده که دینوسیریوم حدودا" بین 5 تا 10 تن وزن داشته است. نرهای درشت جثه احتمالا" وزنشان به 14 تن هم می رسیده است.

تغذيه : گیاهخوار بوده و از گیاهان و نیز پوست درختان تغذیه می کرده است.

دندان ها: چیزی که در ظاهر این حیوان بسیار جلب توجه می کند ، عاج های عجیب و کج بیل شکلش است. چنین به نظر می رسد که این عاج ها برایش کاربردهای متفاوتی داشته اند. از آنها برای خارج کردن ریشه های خوراکی گیاهان استفاده می کرده ، شاخه های درخت ها را پایین می کشیده تا به برگ ها برسد و یا اینکه پوست درختان را می کنده تا به مصرف برساند.

ساير اطلاعات : احتمالا" به فیل های امروزی شباهت داشته است غیر از اینکه خرطومش کوتاهتر بوده و عاج هایی خمیده و رو به پایین داشته که به فک پایین اش متصل بوده اند. سطح کاسه سر این حیوان کوتاه و تخت بوده اما استخوان پشت سرش بلند بوده است. پوزه درازی داشته. نکته جالب توجه اینکه استخوان فک پایین اش بلند بوده و به سمت پایین خمیدگی داشته است. بررسی ها چنین نشان داده که این جانور مخوف ، سومین پستاندار بزرگ خشکی بوده که در گذشته می زیسته است.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

چنین به نظر می رسد که عاج های کج بیل شکل دینوسیریوم ، برایش کاربردهای متفاوتی داشته اند. از آنها برای خارج کردن ریشه های خوراکی گیاهان استفاده می کرده، شاخه های درخت ها را پایین می کشیده تا به برگ ها برسد و یا اینکه پوست درختان را می کنده تا به مصرف برساند.

تالار های نیک صالحی

سطح کاسه سر این حیوان کوتاه و تخت بوده اما استخوان پشت سرش بلند بوده است. پوزه درازی داشته. نکته جالب توجه اینکه استخوان فک پایین اش بلند بوده و به سمت پایین خمیدگی داشته است.

تالار های نیک صالحی

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

8. Top | #8
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

راسته : litoptema

خانواده : Macraucheniidae

جنس: Macrauchenia

گونه : سه گونه شناخته شده دارد. / Macrauchenia patagonica ، Macrauchenia ullomensis ، Macrauchenia boliviensis

معناي اسم : نام این پستاندار ما قبل تاریخ ،Macrauchenia است. ( تلفظ صحیح : mak-raw-KEE-nee-ah )
    معنای تحت اللفظی" ماکروکینیا Macrauchenia " ، " گردن بزرگ Big Neck " است که در واقع منظور همان " گردن دراز long-neck " می باشد. در واقع واژه " آکروکینیا Auchenia " نام قدیمی و لاتین " لاما llama " است که در زبان یونانی ، معنی گردن می دهد.

دوران زمين شناسي : از اوایل یکی از دوره های سوم زمین شناسی به نام مایوسین Miocene تا اواخر قسمتی از عهد چهارم زمین شناسی به نام پلایستوسین Pleistocene

محدوده زماني: حدودا" بین 7 میلیون تا 10 هزار سال پیش

محدوده مكاني زندگي: آمریکای شمالی و جنوبی

تالار های نیک صالحی

ارتفاع : از زمین تا شانه ها ، قامتی در حدود 1.5 متر داشته است.

تغذيه : گیاهخوار بوده و از برگ درختان یا علف ها تغذیه می کرده است. با بررسی وضعیت دندان های این جانور به این نتیجه رسیدند که او ابتدا با خرطومش برگ ها را می کنده و سپس آنها را می خورده است.

دندان ها: 44 دندان داشته است که مناسب جویدن گیاهان بوده اند.

تولید مثل: بچه زا

ساير اطلاعات : اولین فسیل این جانور توسط چارلز داروین کشف شد. از مشخصات بارز این پستاندار ، گردن بلند و پاهای دراز سه انگشتی اش بوده است. می توان گفت که ماکروکینیا ، شبیه شتری بی کوهان بوده که خرطوم کوتاهی هم داشته است. با این حال وابستگی نزدیکی بین این جانور ما قبل تاریخ با شتر ها یا خرطوم داران وجود ندارد. بررسی ها چنین نشان داده که ماکروکینیا ، از تحرک خوبی برخوردار بوده و به سرعت می توانسته مسیر خود را در هنگام دویدن تغییر دهد. این پستاندار ما قبل تاریخ، زندگی گروهی داشته است.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

9. Top | #9
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

خانواده : Gomphotheriidae

فرو خانواده: Amebelodontini

جنس: Platybelodon

گونه : 4 گونه شناخته شده دارند.

معناي اسم : نام این پستانداران ما قبل تاریخ " پلاتی بلودون Platybelodon " است.
    " پلاتی بلودون Platybelodon " به معنای " عاج تخت Flat-tusk " می باشد. بخاطر شکل بیل مانند عاج های زیرینشان ، عموما" آنها را با نام " shovel tusker " به معنای "عاج دار بیلی" هم می نامند. این نام به چندین جنس مختلف که شباهت زیادی با پلاتی بلودون داشته اند نیز اطلاق می شود.

دوران زمين شناسي : ابتدای قسمتی از دوره سوم زمین شناسی به نام Miocene

محدوده زماني: بین 15 تا 4 میلیون سال پیش

محدوده مكاني زندگي: در کناره باتلاق ها و مرداب ها می زیسته اند. فسیل های این جانوران غول پیکر در آمریکای شمالی ، اروپای شرقی ، آفریقا و شمال غربی چین یافت شده اند.

تالار های نیک صالحی

طول : طول بدنشان به حدود 20 فیت / 6 متر می رسیده است.

ارتفاع : بلندی بدنشان از زمین تا شانه ها حدود 9 فیت / 2.8 متر بوده است.

وزن : به نظر می رسد که وزنی حدود 4.5 تن داشته اند.

تغذيه : آنها گیاهخوار بوده اند و به دلیل اینکه در کناره باتلاق ها زندگی می کرده اند چنین به نظر می رسد که عمده تغذیه شان از گیاهان آبی بوده است.

دندان ها: از عاج بیل شکلشان برای کندن گیاهان آبی و نیمه آبی استفاده می کرده اند اگر چه از روی خطوطی که بر دندان هایشان بر جای مانده است می توان چنین نتیجه گیری کرد که از عاج های تخت زیرینشان برای کندن پوست درختان هم استفاده می کرده اند. کاربرد دیگر عاج های تختشان شاید این بوده که در مناطق خشک برای بدست آوردن آب ، زمین را با آنها حفر می کرده اند. دندان های جلویی این جانوارن بسیار تیز و مناسب جویدن برگ ها بوده است. ضمنا" دو عاج هم در فک بالایی شان داشته اند که احتمالا" برای دفاع از خود در برابر مهاجمین ، از آنها استفاده می کرده اند.

ساير اطلاعات : وابستگی نزدیکی به فیل های امروزی دارند.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

از عاج بیل شکلشان برای کندن گیاهان آبی و نیمه آبی استفاده می کرده اند.

تالار های نیک صالحی

تصویری از جمجمه پلاتی بلودون Platybelodon / عاج تخت Flat-tusk

تالار های نیک صالحی

پلاتی بلودون Platybelodon

تالار های نیک صالحی

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

10. Top | #10
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

خانواده : Moeritheriidae

جنس: Moeritherium

گونه : 5 گونه شناخته شده دارد.

معناي اسم : نام این پستاندار ما قبل تاریخ ، Moeritherium است. ( تلفظ صحیح : mee-ri-THEER-ee-um )
    " میریسیریوم Moeritherium " به معنای " حیوان دریاچه میریس the beast from Lake Moeris " یا " حیوان میریس Moeris beast " می باشد چرا که اولین بار ، فسیل این جانور در حوالی این دریاچه در 80 کیلومتری جنوب غربی قاهره کشف شد.

دوران زمين شناسي : در ابتدایی ترین دوران اولیه زمین شناسی به نام " ایوسین Eocene " می زیسته است.

محدوده زماني: بین 37 تا 35 میلیون سال پیش

محدوده مكاني زندگي: بخش های شمالی و غربی آفریقا

تالار های نیک صالحی

طول : درازی بدنش 3 متر بوده است.

ارتفاع : بلندی بدنش از زمین تا شانه ها به حدود 70 سانتیمتر می رسیده است.

تغذيه : بررسی وضعیت دندان های میریسیریوم نشان می دهد که این جانور از گیاهان نرم و لطیف آبی تغذیه می کرده است.

دندان ها: شکل دندان های نیشش به مانند عاج های کوچکی بوده اما بیشتر شبیه دندان های کرگدن بوده تا فیل های امروزی.

ساير اطلاعات : این پستاندار ما قبل تاریخ ، وابستگی نزدیکی به فیل ها دارد و از طرفی وابستگی دورتری هم با گاوهای دریایی پیدا می کند. این حیوان خوک شکل ، از فیل های امروزی کوچکتر بوده است. محققین بر این باورند که این جانور در باتلاق ها و رودخانه ها زندگی می کرده و عادت داشته که در مانداب ها ، غلت بزند. شکل جمجمه اش بیانگر این حقیقت است که خرطومی به مانند فیل ها نداشته اما احتمالا" لب بالایی اش نرم و قابل انعطاف بوده و به کمک آن گیاهان آبی را می گرفته است.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

11. Top | #11
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

خانواده : Elephantidae

زیرخانواده: Stegodontinae

جنس: Stegodon

گونه : 12 گونه شناخته شده دارد.

معناي اسم : نام این فیل ما قبل تاریخ Stegodon است.
    واژه " استگودون Stegodon " از یک کلمه یونانی گرفته شده . " stegein " به معنی " طاق roof " و " odon " به معنی " دندان tooth " می باشد. به این دلیل که لبه های دندان های آسیاب استگودون ، طاقی شکل بوده اند.

دوران زمين شناسي : در طول قسمتی از عهد سوم زمین شناسی به نام پلایوسین Pliocene و نیز اوایل قسمتی از عهد چهارم زمین شناسی به نام پلایستوسین Pleistocene می زیسته است.

محدوده زماني: برخی از فسیل های بدست آمده ، قدمتشان به 900 هزار سال پیش می رسد.

محدوده مكاني زندگي: در بخش های وسیعی از آسیا زندگی می کرده است.

تالار های نیک صالحی

طول : طول بدن آنها که جثه بزرگی داشته اند گاها" به 26 فیت / 7.92 متر می رسیده و این بدون احتساب طول عاج 10 فیتی / 3 متریشان است.

ارتفاع : برخی از انواع استگودون در بین راسته خود از بزرگترین جثه برخوردار بوده اند و حتی بلندی بدن بالغینشان از زمین تا شانه ها به 13 فیت / 3.96 متر می رسیده است.

تغذيه : گیاهخوار بوده است.

دندان ها: عاج هایشان معمولا" بدون خمیدگی و بسیار صاف و مستقیم رشد می کرده است. در برخی از استگودون ها ، فاصله بین عاج ها انقدر کم بوده که گاهی نمی توانسته اند خرطومشان را از بین دو عاج عبور دهند. تفاوت عمده و اساسی استگودون ها و فیل ها را می توان در دندان های آسیابشان مشاهده کرد. دندان های آسیاب استگودون ها دارای لبه های طاقی شکل و کوتاه بوده است اما دندان های آسیاب فیل ها ، تاج بلندی دارد.

ساير اطلاعات : همانطور که ذکر شد برخی از انواع استگودون بسیار درشت هیکل و عظیم الجثه بوده اند اما برخی هم اندازه هایی کوچک داشته اند که به "کوتوله dwarf" معروف هستند. استگودون های کوتوله تا 12000 سال پیش هم روی این کره خاکی می زیسته اند و محل زندگیشان ، جزیره ای به نام " فلورس Flores " در اندونزی بوده است. در گذشته بر این باور بودند که استگودون ها از اجداد ماموت ها و فیل های امروزی هستند اما اکنون به این نتیجه رسیده اند که هیچ نسلی از استگودون ها ، باقی نمانده است. در واقع ساختار اسکلت استگودون ها به مراتب تنومند تر و منسجم تر از اسکلت فیل ها بوده است. بررسی ها چنین نشان داده که استگودون ها ، شناگرانی ماهر بوده اند. اخیرا" در سال 2003 ، فسیلی از گونه کوتوله این جانور به همراه فسیل هایی از ( هومو فلورسینسیس ) از انسان های ما قبل تاریخ ، در غاری در فلورس (اندونزی) کشف شد که خود بیانگر این حقیقت است که این فیل های کوچک اندام ، شکار و غذای این انسان های نخستین بوده اند. یکی از گونه های جالب و دیدنی استگودون با نام " استگودون تترابلودون سیرتیکوس Stegodon tetrabelodon syrticus " که در اواخر عهد مایوسین می زیسته است ، کمی از نظر ظاهری با بقیه استگودون ها فرق داشته به اینصورت که دارای 4 عاج بوده است. فسیل این گونه ، در آفریقای شمالی کشف شده است.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

برگرفته از:

Wikipedia, the free encyclopedia
    www.indiana9fossils.com
    www.spiritus-temporis.com
    www.elephant.se[/QUOTE]

[QUOTE=neda_ariania;2831]
    ابوظبی / 8 میلیون سال پیش

تالار های نیک صالحی

((( تصاویری از کشف فسیل استگوتترابلودون در ابوظبی )))

2005 - 2003

استخوان ران ( 1 )

تالار های نیک صالحی

( 2 )

تالار های نیک صالحی

( 3 )

تالار های نیک صالحی

( 4 )

تالار های نیک صالحی

( 5 )

تالار های نیک صالحی

استخوان درشت نی ( 1 )

تالار های نیک صالحی

( 2 )

تالار های نیک صالحی

( 3 )

تالار های نیک صالحی

( 4 )

تالار های نیک صالحی

لگن خاصره ( 1 )

تالار های نیک صالحی

( 2 )

تالار های نیک صالحی

( 3 )

تالار های نیک صالحی

عاج ( 1 )

تالار های نیک صالحی

( 2 )

تالار های نیک صالحی

( 3 )

تالار های نیک صالحی

( 4 )

تالار های نیک صالحی

( 5 )

تالار های نیک صالحی

( 6 )

تالار های نیک صالحی

( 7 )

تالار های نیک صالحی

( 8 )

تالار های نیک صالحی

( 9 )

تالار های نیک صالحی

( 10 )

تالار های نیک صالحی

( 11 )

تالار های نیک صالحی

دندان آسیاب

تالار های نیک صالحی

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

12. Top | #12
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

خانواده : Gomphotheriidae

جنس: Amebelodon

گونه : نام دو گونه شناخته شده / Amebelodon floridanus ، Amebelodon britti

معناي اسم : نام این پستاندار ما قبل تاریخ " آمبلودون Amebelodon " است.
    همانطور که در تاپیک پلاتی بلودون اشاره شد ، به این جانوران بخاطر شکل بیل مانند عاج های فک پایینشان ، عموما" ( عاج دار بیلی shovel tusker ) می گویند.

دوران زمين شناسي : اواسط تا اواخر قسمتی از دوره سوم زمین شناسی به نام مایوسین Miocene

محدوده زماني: بین 9 تا 6 میلیون سال پیش

محدوده مكاني زندگي: ابتدا در محدوده ای که امروزه به نام آمریکای شمالی شناخته می شود ، می زیستند اما سپس به آسیا مهاجرت کردند چنانکه فسیل هایی از آنها که مربوط به اواخر دوره مایوسین است در چین یافت شده است. فسیل هایی هم از این جانور در شمال آفریقا کشف شده است که مربوط به 5 میلیون سال پیش هستند.

تالار های نیک صالحی
    استخوان فک پایین آمبلودون

ارتفاع : بلندی قامت بزرگترینشان از زمین تا شانه ها به 8 فیت / 2.43 متر می رسیده است.

وزن : بررسی ها چنین نشان داده که وزن بزرگترینشان می توانسته به حدود 1000 کیلوگرم برسد.

تغذيه : بیشتر از برگ های پهن درختان تغذیه می کرده است تا علف های سطح زمین. با اینحال هم گیاهان آبی و هم خشکی در فهرست غذایی اش جا داشته اند.

دندان ها: دو جفت عاج داشته است. یک جفت در بالا که بسیار شبیه عاج های فیل های امروزی بوده و یک جفت هم در پایین که از جلوی فک پایینی امتداد پیدا می کرده اند. عاج های پایینی شکلی دراز ، باریک و تخت داشته اند. به علت شباهت این عاج ها به بیل به ( آمبلودون ) ، عاج دار بیلی هم می گویند. ظاهرا" حیوان از این عاج ها برای عملی مشابه بیل زدن استفاده می کرده و با آنها گیاهان آبی را برای خوردن از بستر دریاچه ها می کنده است. بررسی روی شیارهای ایجاد شده بر سطح این دندان ها نشان می دهد که از آنها نه تنها برای کارهایی مشابه بیل زدن که برای کندن پوست درختان هم بهره می برده است.

ساير اطلاعات : گونه های مختلف عاج دار بیلی ( آمبلودون ) ، از تنوع اندازه برخوردار بوده اند . برخی از آنها از فیل های امروزی کوچکتر بوده اند و برخی نیز اندازه ای مشابه ماموت های عظیم الجثه داشته اند و از فیل های آفریقایی امروزی بسیار بزرگتر بوده اند. با اینکه بیشتر ، این حیوان را با خرطومی کوتاه به تصویر کشیده اند اما حقیقت این است که این جانور ما قبل تاریخ ، همانند فیل های امروزی خرطومی بلند داشته که احتمالا" وجود چنین خرطوم بلندی برای تغذیه اش هم بسیار مهم بوده است.

مقياس با انسان :

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

13. Top | #13
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

خانواده : Elephantidae

جنس: Mammuthus

گونه : 11 گونه شناخته شده دارند.

معناي اسم : نام این حیوانات Mammuthus است.
    این نام از یک کلمه روسی گرفته شده است و معنای آن بزرگ و عظیم الجثه می باشد.

دوران زمين شناسي : ابتدای بخشی از عهد سوم زمین شناسی به نام Pliocene

محدوده زماني: بین 4.8 میلیون تا 4800 سال پیش

محدوده مكاني زندگي: آمریکای شمالی ، آفریقا و محدوده ای بین آسیا و اروپا

تالار های نیک صالحی

ارتفاع : بلندی قامت بزرگترین گونه شناخته شده ، از زمین تا شانه ها به 16 فیت / 5 متر می رسیده است.

وزن : احتمالا" وزنی بین 6 تا 8 تن داشته اند اما شاید وزن نرهای درشت جثه به 12 تن هم می رسیده است.

تغذيه : گیاهخوار بوده اند.

دندان ها: غالبا" مجهز به عاج هایی بلند و انحناء دار بوده اند . بلندترین عاج کشف شده از این ماموتها در سال 2005 ، طولی برابر 11 فیت / 3.3 متر داشته است. در عین حال ، دندان های آسیاب ماموت ها برای جویدن علف ها بسیار مناسب بوده اند.

ساير اطلاعات : این پستانداران عظیم الجثه ما قبل تاریخ ، در واقع وابستگی نزدیکی به فیل های امروزی داشته اند. گونه های شمالی آنها، بخاطر داشتن موهای بلند ، معروف هستند. ماموت پشمالو woolly mammoth ، آخرین گونه شناخته شده بوده که در نهایت در اواخر عصر یخ بندان از بین رفته است. بزرگترین گونه شناخته شده ، ماموت امپراطور بوده که در محدوده ای که اکنون کالیفرنیا نام دارد ، می زیسته است اما به هر حال بسیاری از گونه های شناخته شده ، به بزرگی فیل های آسیایی بوده اند. بر اساس بررسی های انجام شده روی فیل های امروزی ، به نظر می رسد که احتمالا" دوران بارداری ماموت ها حدودا" 22 ماه به طول می انجامیده و تنها یک بچه به دنیا می آورده اند. به نظر می رسد نوع زندگیشان مثل فیل های آفریقایی و آسیایی بوده است به این ترتیب که ماده ها در گروهی زندگی می کرده اند که سرپرستی آن بر عهده مادر خانواده بوده است در حالیکه نرها به تنهایی زندگی می کرده اند یا اینکه بعد از رسیدن به بلوغ جنسی ، گروه را ترک می کرده اند.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

تالار های نیک صالحی

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

14. Top | #14
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

راسته : Perissodactyla

بالاخانواده : Rhinocerotoidea

خانواده : Hyracodontidae

زیرخانواده: Indricotheriinae

جنس: Paraceratherium

گونه : 5 گونه شناخته شده دارد.

معناي اسم : نام این حیوانات " پراسراسیریوم Paraceratherium " است.
    آنها را عموما" با نام های " ایندریکاسیریوم Indricotherium " یا " بالوچیسیریوم Baluchitherium " هم می شناسند.
    " ایندریکاسیریوم Indricotherium " به معنای " حیوان ایندریک Indrik beast " است. و اما Indrik نام حیوانی است در افسانه های محلی روسیه که یک شاخ هم داشته است همانند " اسب تک شاخ unicorn " .

دوران زمين شناسي : آنها در اواسط دوره آلیگوسین Oligocene تا اوایل قسمتی از دوره سوم زمین شناسی به نام مایوسین Miocene می زیسته اند.

محدوده زماني: حدودا" بین 30 تا 20 میلیون سال پیش

محدوده مكاني زندگي: فسیل این جانوران در بخش های زیادی از آسیا ، شامل قزاقستان ، پاکستان ، هندوستان ، مغولستان و چین کشف شده است.

[IMG]http://i38.*******.com/5198g1.jpg[/IMG]

طول : بدون دم یعنی فقط طول بدن " بالوچیسیریوم Baluchitherium " ، بین 27 تا 28 فیت / بالای 8 متر بوده است. حداکثر بلندی سر و گردنش به حدود 24 تا 25 فیت / 7.5 متر می رسیده است و طول جمجمه اش 4.5 فیت / 1.35 متر بوده است.

ارتفاع : بلندی قامت " ایندریکاسیریوم Indricotherium " از زمین تا شانه ها به 18 فیت / بین 5 تا 5.5 متر می رسیده است.

وزن : برآورد وزن " پراسراسیریوم Paraceratherium " سخت است اما می توان گفت که بالای 10 و نزدیک 20 تن وزن داشته است.

تغذيه : گیاهخوار بوده اند و از برگ درختان ، شاخه های کوچک و بوته های بزرگ تغذیه می کرده اند.

دندان ها: دندان هایی شبه عاج در آرواره بالاییشان داشته اند که به پایین متمایل بوده و روی دندان های متمایل به جلو در آرواره پایینی بسته می شدند. درواقع دندان های جلوییشان تبدیل شده بودند به یک جفت دندان پیشین که هم در بالا و هم در پایین قرار داشتند و آنقدر بزرگ بودند که به عاج هایی کوچک شبیه باشند. دندان های پیشین بالایی ، مستقیم به سمت پایین متمایل بودند درحالیکه دندان های پیشین پایینی به سمت بیرون متمایل بودند.

ساير اطلاعات : این پستاندارن عظیم الجثه شبه کرگدن بدون شاخ ، بزرگترین پستانداران خشکی بوده اند که تاکنون شناخته شده است. احتمال زیاد ، آنها حتی از بزرگترین ماموت ها هم بزرگتر بوده اند اگر چه بزرگترین گونه از ماموتها با نام ماموت جلگه ای " Steppe Mammoth " و نام علمی " Mammuthus trogontherii " ، ممکن بوده که در سایز و وزن به " پراسراسیریوم Paraceratherium " برسد. جمجمه شان تخت و دراز بوده است و همانطور که اشاره شد فاقد شاخ بوده اند. استخوان پیشانی طاقدار داشته اند که روی بینی را می پوشانده است. به نظر می رسد که لب بالایی شان را به راحتی می توانسته اند حرکت دهند . گردنشان بسیار دراز بوده ، بدن تنومند و قوی ای داشته اند و پاهایشان کلفت و ستون مانند بوده است. نرها جثه بزرگتر و جمجمه سنگین تری نسبت به ماده ها داشته اند. احتمالا" مشابه زرافه ها مبارزه می کرده اند و از گردن هایشان برای تاب دادن سرشان علیه یکدیگر استفاده می کرده اند. در کل اسب ها ، تاپیرها و کرگدن ها ، نزدیک ترین وابستگان به پراسراسیریوم ها هستند.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

ایندریکاسیریوم Indricotherium " به معنای " حیوان ایندریک Indrik beast " است. و اما Indrik نام حیوانی است در افسانه های محلی روسیه که یک شاخ هم داشته است همانند " اسب تک شاخ unicorn " .

تالار های نیک صالحی

جمجمه شان تخت و دراز بوده است و همانطور که اشاره شد فاقد شاخ بوده اند. استخوان پیشانی طاقدار داشته اند که روی بینی را می پوشانده است.
    دندان هایی شبه عاج در آرواره بالاییشان داشته اند که به پایین متمایل بوده و روی دندان های متمایل به جلو در آرواره پایینی بسته می شدند. درواقع دندان های جلوییشان تبدیل شده بودند به یک جفت دندان پیشین که هم در بالا و هم در پایین قرار داشتند و آنقدر بزرگ بودند که به عاج هایی کوچک شبیه باشند. دندان های پیشین بالایی ، مستقیم به سمت پایین متمایل بودند درحالیکه دندان های پیشین پایینی به سمت بیرون متمایل بودند.

تالار های نیک صالحی

جثه پراسراسیریوم در مقایسه با :

انسان و فیل

تالار های نیک صالحی

زرافه

تالار های نیک صالحی

تالار های نیک صالحی

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

15. Top | #15
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

[IMG]http://i34.*******.com/2we98y9.jpg[/IMG]
    تنبل زمینی / ground sloth / Megatherium

بالا راسته : Xenarthra

راسته : Pilosa

خانواده : Megatheriidae

جنس: Megatherium

گونه : 8 گونه شناخته شده دارد.

معناي اسم : نام این پستاندار ما قبل تاریخ ، Megatherium است. ( تلفظ صحیح: meg-ah-THEER-ee-um )
    " مگاسیریوم Megatherium " به معنانی " حیوان عظیم الجثه Giant Beast " می باشد. این پستاندار با نام عمومی " تنبل زمینی ground sloth " شهرت دارد.

دوران زمين شناسي : اواخر قسمتی از عهد سوم زمین شناسی به نام پلایوسین Pliocene تا ابتدای دوره هالوسین Holocene

محدوده زماني: بین دو میلیون تا 8 هزار سال پیش می زیسته است.

محدوده مكاني زندگي: آمریکای جنوبی

[IMG]http://i34.*******.com/350rx8l.jpg[/IMG]

ارتفاع : بلندی قامتش، هنگامی که بر پاهای عقبی اش می ایستاده به 6 متر می رسیده است .

وزن : طبق بررسی ها احتمالا" وزنی در حدود 3.8 تن داشته است.

تغذيه : تنبل زمینی ، پستانداری گیاهخوار بوده است. عمده تغذیه اش از برگ درختان بوده اما دست های بسیار قوی و چنگال های درازش این احتمال را به ذهن متبادر می کنند که لاشه خواری هم می کرده است. حتی چنین به نظر می رسد که قادر بوده دست به شکار و کشتن حیوانات هم بزند.

ساير اطلاعات : تنبل زمینی بر خلاف وابستگان کنونی اش " تنبل های درختی tree sloths " بخاطر جثه سنگین و بزرگش، قادر نبوده که از درختان بالا بکشد و به همین دلیل به این نام خوانده می شود. در واقع جثه اش برابر یک فیل نر آفریقایی امروزی بوده است. با اینکه اصولا" بر روی هر 4 پایش حرکت می کرده اما دانشمندان با بررسی جای پاهایش به این نتیجه رسیدند که ساختار بدنی اش مشابه حیوانات دو پا بوده و قادر بوده که مثل خرس بر روی دو پای خود هم راه برود. زمانی که روی دو پای عقبی خودش می ایستاده ، بلندی قامتش به دو برابر قامت یک فیل می رسیده است. تنبل زمینی مجبور بوده که پاهایش را از پهلو بر زمین بگذارد چرا که چنگال های بسیار بزرگش مانع از این می شده اند که بتواند کف پاهایش را بر زمین بگذارد. از نظر بدنی بسیار قوی و تنومند بوده و اسکلت درشتی داشته است. مگاسیریوم در واقع یکی از جالب توجه ترین پستاندارن عظیم الجثه ما قبل تاریخ بوده است.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

16. Top | #16
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

تالار های نیک صالحی

راسته : Carnivora

خانواده : Felidae

زیرخانواده: Machairodontinae

جنس: Smilodon

گونه : اسامی علمی گونه های شناخته شده این پستانداران ما قبل تاریخ / Smilodon fatalis - Smilodon gracilis - Smilodon populator

معناي اسم : نام این جانوران Smilodon می باشد.
    اسمایلودون ، یک کلمه مرکب یونانی است به معنی تیز دندان. گاهی آنها را saber-toothed tiger به معنی ببر دندان شمشیری می نامند اما در حقیقت، وابستگی چندانی به ببرها ندارند و به زیرخانواده دیگری با نام Pantherinae مربوط می شوند اما در عین حال از اعضای منقرض شده زیرخانواده Machairodontinae هستند.

دوران زمين شناسي : اواخر بخشی از عهد چهارم زمین شناسی به نام Pleistocene

محدوده زماني: حدودا" 2.5 میلیون تا 10.000 سال پیش

محدوده مكاني زندگي: آمریکای شمالی ( حدود کالیفرنیا ) و آمریکای جنوبی ( حدود آرژانتین )

تالار های نیک صالحی

طول : بین 4 تا 5 فیت / 1.2 تا 1.5 متر

ارتفاع : بین 3 تا 3.4 فیت / 0.9 تا 1.05 متر

وزن : احتمالا" وزن بزرگترین گونه به 400 کیلوگرم می رسیده است.

تغذيه : گوشتخوار بوده اند و به طور حتم تنوع غذایی گسترده ای داشته اند. چنین به نظر می رسد که از گاوهای کوهان دار وحشی ، گوزن های شمالی ، آهوان کوهی ، شترهای آمریکایی ، اسب ها ، ماموتهای جوان و نیز پستانداران شبه فیل به نام ماستودون تغذیه می کرده اند. مطالعات و بررسی ها نشان داده که این حیوانات به سرعت طعمه خود را از پای در می آورده اند. فک آنها بسیار ضعیف عمل می کرده اما در عوض ، دندان های نیش بلندی داشته اند که با قدرت آنها را در بدن حیوان فرو می کرده اند و با پاره کردن شاهرگ یا نای قربانی، به سرعت طعمه را از پای درمی آورده اند. در واقع ببر های دندان شمشیری نسبت به شیر ها یا ببر های کنونی ، در کشتن طعمه های بزرگ ، بسیار موفق تر عمل می کرده اند . دانشمندان با بررسی برخی فسیل ها متوجه زخم های التیام یافته ای روی بدن این جانوران شدند. در پاره ای بررسی ها به این نتیجه رسیدند که حیوان از یک بیماری جان سالم به در برده است. چنین می توان نتیجه گیری کرد که این حیوانات زندگی اجتماعی داشته اند و برای اعضای پیر یا زخمی گروهشان به شکار پرداخته و غذا تهیه می کرده اند.

دندان ها: عمده شهرت این پستانداران ما قبل تاریخ ، بخاطر دندان های نیش بسیار بلندشان بوده است که طولشان در بزرگترین گونه از این پستاندار به حدود 7 اینچ / 17 سانتیمتر می رسیده است . آرواره های این حیوانات برخلاف سایر گربه های هم اندازه شان بسیار ضعیف عمل می کرده و قدرت شکارگریشان را مدیون دندان های نیش بلندشان بوده اند. ببر های دندان شمشیری قادر بوده اند که آرواره خود را تا 120 درجه باز کنند و این در حالیست که یک شیر تنها قادر است تا 65 درجه ، دهان خود را بگشاید.

ساير اطلاعات : اندازه نر و ماده این حیوان یکی بوده است.

مقياس با انسان :

تالار های نیک صالحی

www.enchantedlearning.com

[QUOTE=alireza kamali;1901]تالار های نیک صالحی

موفق باشید!
    كوروش بزرگ:

17. Top | #17
    تالار های نیک صالحی
    كاربر عالي

میانگین پست در روز
    0.57

بیش از ۱۴۰ سال است که دانشمندان در مورد عوامل دخیل در انقراض تعداد بسیار زیاد جانوران بزرگ جدل می‌کنند. نظریه‌های مربوط به انقراض جانوران بزرگ متعددند ولی دو نظریه عامل آب و هوایی و عامل انسانی ساده و قدرتمندتر از بقیه هستند.

برای مدتهای طولانی چنین تصور می‌شد که انقراض تعداد بسیار زیاد جانوران بزرگ ناشی از تغییرات آب و هوایی بوده‌است. ولی انسان شناس آمریکایی «پل مارتین» نشان داد که ممکن است انسان این گونه‌ها را از بین برده باشد. «مارتین» بر این نکته تاکید دارد که غالب گونه‌های منقرض شده پستانداران گیاهخوار یا پرندگان بی پروازی بودند که وزن آنها بیش از ۵۰ کیلوگرم بوده و از نظر اندازه برای تغذیه انسان مطلوب بوده‌اند. او همچنین انقراضهای مشابهی را در بخش‌های جنوبی آمریکای شمالی کشف می‌کند و با توجه به زمان این انقراضها به این نتیجه می‌رسد که انقراض آنها هم‌زمان با تکامل یا ظهور گروه‌های انسانی با تکنیکهای پیشرفته شکار صورت گرفته‌است. برای نمونه در آفریقا جایی که نوع انسان در آنجا تکامل پیدا کرده انقراض گونه‌های بزرگ قبل از نیمکره شمالی صورت گرفته‌است. به هر حال تعیین تاریخ دقیق این انقراضها و مشکل تر از آن ایجاد ارتباط بین آنها و تغییرات فرهنگی در گروه‌های انسانی کار بسیار مشکلی است. اثبات چنین رابطه‌ای در آمریکای جنوبی نیز به همان اندازه مشکل است. «مارتین» بر آن است که ۳۵ جنس مشتمل بر ۵۵ گونه در انتهای آخرین یخبندان (ویسکانسین) منقرض شده‌اند.

این تعداد ۲ برابر انقراضهایی است که طی تمام یخبندانهای قبلی صورت گرفته‌است. طی دوره انقراض، آب و هوا در حال بهبود بوده‌است. این مقایسه، این تصور را تقویت می‌کند که عامل دیگری به جز تغییرات آب و هوا مسئول انقراضها بوده‌است. بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که امکان تأثیر شکارگری انسان مورد توجه قرار گیرد. مردم شناس دیگر آمریکایی «دونالد گریسون» اخیراً نشان داده‌است که هم‌زمان با انقراض پستانداران بزرگ افزایشی در میزان انقراض پرندگان آمریکای شمالی (از توکا گرفته تا عقاب) وجود داشته‌است. از آنجا که ممکن است انسان نقشی در انقراض این پرنده‌ها نداشته باشد تردیدی در مورد فرضیه مربوط به نقش انسان در انقراض پستانداران بزرگ پلیستوسن به وجود می‌آید. از طرف دیگر به خوبی ثابت شده‌است که انسان طی ادوار تاریخی نه چندان دور حیوانات درشت، کم تحرک و رامی را که معمولاً تولید مثل کندی داشته‌اند از بین برده‌است. بنابراین شواهد غیرمستقیم و قدرتمندی در تائید فرضیه «مارتین» در دست است. اختلاف نظر در این مورد می‌تواند ادامه داشته باشد ولی اگر چه احتمالاً همه پستانداران بزرگ تنها تحت تأثیر یک عامل منقرض نشده‌اند ولیکن مطالعات رو به ازدیادی نشان داده‌است که زمان انقراض گونه‌های بزرگ جثه با رسیدن یا افزایش تراکم جمعیت انسانی هم‌زمان بوده‌است. احتمالاً تکنیکهای جدید اجازه خواهد داد نوع دقیق گونه‌هایی را مشخص کرد که باقیمانده خون آنها بر سطح ابزارهای ماقبل تاریخ مانده‌است. از این طریق می‌توان نشان داد که کدام یک از حیوانات بیشتر از بقیه مورد شکار انسان‌های اولیه واقع می‌شدند.
    كوروش بزرگ:

تالار های نیک صالحی مجوز های ارسال و ویرایش