تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: غازها

 1. #1
  م.رحمتی آواتار ها
  م.رحمتی آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  Jan 2008
  سن کاربر
  29
  محل سکونت
  Nokia 6680
  نوشته ها
  617
  تشکر
  748
  تشکر شده 1,392 بار در 554 ارسال

  پیش فرض غازها

  غازها (geese) پرندگانی باهوش و زیبا هستند. جثه غازها متوسط و گردن آنها نسبتا دراز است. پاهای آنها بلند است. دم غازها بلند و نوک آنها نسبت به جثه آنها باریک می‌باشد. رنگ گونه‌های این جنس تقریبا یکسان است و گردن آنها نسبت به قوها کوتاه‌تر و ستبر است. غازها پرندگان ویژه نواحی شمال می‌باشند و پرندگانی مهاجرند. در جلگه و یا در جنگلهای قطب شمال زاد و ولد می‌کنند.گونه‌ای از پرندگان است که متعلق به خانوادهٔ مرغابی‌سانان (Anatidae) هستند. خانواده مرغابی‌سانان شامل قوها می‌شود که تیره تر از غازها هستند.این نوع از غازها در زیرخانواده غازسانان (Anserinae) و به گروه آنسرینی (Anserini) تعلق دارند. تعدادی از مرغابی‌ها که از خانواده مرغابی‌های وحشی هستند به نام غاز معروفند.
  حیات این حیوانات وابسته به آب است. نوع بیشتر غازها در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی به طور جدی از نوع پرندگان وحشی و مهاجر هستند که برای گذراندن زمستان از شمال به جنوب می‌آیند. غازها قرنها در یک جا (بدون مهاجرت)زندگی می‌کردند.در مغرب (اروپا) غازها از خانواده گری‌لگ (Greylag) هستند اما در آسیا غازهای کمی (از نوع گرلگ) پرورش یافته‌اند.همه غازها اکثرا گیاه خوارند و می‌توانند آفت‌های گلوله‌های پشمی (کاه) که محصول زمینهای زراعتی است بخورند و یا در استخرها (آبگیر) و مناطق پر علف شهری ساکن می‌شوند.آنها همچنین در فرصتهای مناسب بی مهرگان را برای خودشان میگیرند و می‌خورند، غازهای محلی انواع غذا را امتحان می‌کنند. غازها معمولا برای ادامه زندگی جفت گیری می‌کنند گرچه شمار کمی از غازها پس از جفت گیری از هم جدا می‌شوند. غازها گرایشی برای تخم گزاری و نگهداری از آنها دارند. همچنین غازها از آشیانه وجوجه غازها مراقبت می‌کنند که این کار باعث ادامه بقای آنه می‌شود.
  غازها چراگاهها را به محیط آبی ترجیح می‌دهند. سر غازها بزرگ است و ناحیه بین دو چشم و نوک آنها پوشیده از پر می‌باشد. رنگ بدن آنها قهوه‌ای شتری است و بعضی‌ها رنگ سفید دارند. نوک در گونه‌های گوناگون به رنگ زرد ، نارنجی و یا صورتی است. غازها در سن دو سالگی بالغ می‌شوند. این پرندگان به صورت گروهی در علف‌زارها تغذیه می‌کنند.

  نحوه زندگی

  پرندگانی گروهی هستند و در فصل مهاجرت گروههای بزرگی را تشکیل می‌دهند. بسیار باهوش می‌باشند و در موقع تغذیه یک پرنده سایرین را از خطر باخبر می‌کند. خطر را خیلی زود حس می‌کنند. گروهی که در حال مهاجرت هستند شبها را در سواحل ، نیزارها و دریاچه‌ها می‌گذرانند و صبح زود به سوی مزرعه برای تغذیه می‌روند. در نیمه روز به سوی آب بر‌می‌گردند و پس از آب خوردن به استراحت می‌پردازند و بعدازظهر مجددا برای تغذیه می‌روند.
  در تاریکی با جنجال و سر و صدا به محل استراحت می‌روند و در حین پرواز حرکات جالبی نشان می‌دهند. شناگرند و به فرو رفتن در آب سازش ندارند ولی هنگام احساس خطر در آب فرو می‌روند. کمتر غذا از آب می‌گیرند. در موقع اضطراب و هیجان گردن را بطور افقی در امتداد بدن می‌کشند و سر را بسوی بالا نگهداشته و تولید صدای ویژه‌ای می‌کنند سپس با سر و صدا به سوی دشمن خود حمله می‌کنند.
  آشیانه غازها در مجاورت آب در کنار تخته سنگها و روی زمینهای علفی است و در لانه‌سازی مهارت ندارند. شکل و اندازه لانه بر حسب گونه فرق می‌کند. پرنده نر از آشیانه نگهداری می‌کند و در نگهداری جوجه‌ها به پرنده ماده کمک می‌کند. غازها همیشه یک نر و یک ماده باهم زندگی می‌کنند. دوره روی تخم خوابیدن 30 - 24 روز است. غازها عمر درازی دارند و سن آنها را تا 50 سال ذکر کرده‌اند.

  تاریخچه اهلی کردن غاز

  تاریخچه اهلی شدن غاز بسیار قدیمی است به طوری که نقوش زیادی از غاز در مقبره های مصریان قدیم برجای مانده است . در افسانه های تاریخی آمده است که در سال 390 قبل از میلاد ، شبی اقوام وحشی گل ها قصد حمله به سنای رم را داشتند اما سروصدای غازها موجب آگاهی مردم شد واین امر باعث شد تا شهر رم از حمله آنان نجات یابد واز آن زمان به بعد غاز در بین رومیان از شهرت ومحبوبیتی خاص برخوردار گردید . هومر در 388 سال قبل از میلاد مسیح تاریخچه ای در مورد پرورش غاز در روم نگاشت . سپس بره Brehh طبیعی دان مشهور برای اولین بار شرح وخصوصیات غاز را به رشته تحریر درآورد . در قرن هفدهم میلادی مطالعات جانورشناسی بر روی غاز شروع شد وبلون Belon مشخصات دو نوع از غازهای موجود را ذکر کرده است .

  نژادهاي اهلی غاز

  نژادهاي استاندارد شده اي كه از غاز امروزه در ايالات متحده آمريكا وساير نقاط دنيا وجود دارد ، اغلب از نژاد وحشي خاكستري بوجود آمده است . نژادهاي اقتصادي كه امروزه در اغلب پرورشگاه هاي مخصوص غاز در دنيا وجود دارند عبارتند از :

  1 . نژاد تولوز Tuolouse : نژاد فرانسوي ومنسوب به شهر تولوز است و بيش از هر نژاد ديگر از نظر توليد گوشت مورد توجه قرار گرفته است زيرا داراي جثه بزرگ بوده واصلاح شده مي باشد . وزن در غازهاي نر بالغ در حدود 7/11 كيلوگرم ودر غازهاي ماده بالغ در حدود 9 كيلوگرم مي رسد . بدن حجيم ، پهن پايين افتاده وجمع وجور وتقريباً كم پر است .

  2 . نژاد امبدن Embden : به اين نژاد آمدن Emden نيز مي گويند . این نژاد آلمانی است وابتدا در شهر برمن Bermen آلمان پرورش داده می شد وبه همین نام نامیده می شد ، ولی چون اولین بار از شهر آمدن آلمان به انگلستان برده شد ، از این رو به نام نژاد آمدن معروف گردید .نژاد مذکور يكي از نژادهاي محبوب غاز است كه از نظر توليد گوشت قابل توجه است زيرا داراي جثه اي بزرگ است ولي بدن مانند نژاد تولوز پايين افتاده وجمع وجور نيست . پر وبال ها نارنجي سايه دار مي باشد . رنگ منقار روشن تر از رنگ پاهاست ورنگ چشم ها آبي درخشان است .

  3 . نژاد چيني Chines : نژاد چيني از نظر وزن وجثه به پاي دو نژاد تولوز وامبدن نمي رسد ولي از نظر شكل ظاهر كاملاً از دو نژاد ديگر متمايز است . بدن كاملاً مستقيم است وپاها وگردن نسبت به بدن تقريباً بلندتر مي باشد . اين نژاد يك برجستگي دگمه مانند در قاعده منقار دارد . از نظر رنگ دو نوع از اين نژاد وجود دارد . يكي نوع قهوه اي وديگري نوع سفيد است .


  4 . نژاد آفريقائي African : يكي از نژادهاي سنگين وزن غاز است كه استاندارد شده است . اين نژاد براي اولين بار در سال 1874 معرفي گرديد ودر دو گونه قهوه اي ( يا خاكستري ) وسفيد وجود دارد . اين نژاد از نژاد چيني بوسيله بدن سنگين وگردن ستبر وكلفت خود متمايز مي گردد . داراي بدني عميق ، طويل بوده وجناغ كشيده مي باشد و بدن را تقريباً مستقيم نگه مي دارد . پرنده هاي بالغ اين نژاد داراي برجستگي دگمه مانند وبزرگي در انتهاي بالاي منقار مي باشند . رنگ اين دگمه ممكن است در اثر سرما ويا هنگام عصبانيت وآزار تغيير كند .

  5 . نژاد كانادائي Canada : نژادی بزرگ وزیبا با گردنی راست وبلند وسیاه ولکی سفید مانند کروات در زیر گلو است وبه همین دلیل « غاز کروات » نیز نامیده می شود . این غاز از غازهای وحشی امریکای شمالی سرچشمه می گیرد که وزن آن از 5/1 کیلو تا 6 کیلوگرم متغیر است . به علت وحشی بودن بهتر است آن ها را در محیط های بسته نگهداری کرد ویا این که به موقع پرهای آن ها را قطع کرد . چنانچه مدت مدیدی نگهداری شود به خوبی اهلی وخانگی می شود .

  6 . نژاد سبواستوپول Sevastopol :غازي سفيد با جثه متوسط است كه به خاطر پرهاي بلند فر دار معروف است وپرهاي مذكور تمامي بدن پرنده را مي پوشاند . وزن غاز نر آن در حدود 5 تا 6 كيلوگرم ووزن غاز ماده آن در حدود 4 تا 5 كيلوگرم است . منقار وساق پا به رنگ نارنجي وچشم ها به رنگ آبي روشن است . منشأ اين نژاد قاره اروپا ودر امتداد رودخانه دانوب ودر اطراف درياي سياه مي باشد .

  7 . نژاد زرد آمريكايي American Buff : اين نژاد جزو نژاد هاي متوسط الجثه مي باشد وغاز نر آن در حدود 8 كيلوگرم وغاز ماده در حدود 7 كيلوگرم وزن دارند . چشمان آن به رنگ فندقي تيره ورنگ منقار وساق پا وپنجه ها نارنجي است .

  8 . نژاد زرد بريكون Brecon Buff : اين نژاد در سال 1930 ميلادي در ايالت ولز انگلستان به وجود آمد واولين نژاد از نژاد هاي زرد بود كه استاندارد گرديد . اين نژاد جزو نژادهاي متوسط غاز بوده وساق پاي آن صورتي رنگ است وپنجه پا ومنقار وچشم به رنگ قهوه اي است .

  9 . نژاد فرانكونيان Frankonian : نژادي كهن وآلماني است كه از بخش شمالي ايالت بواريا Bavaria آمده است ونژادي كوچك است كه وزن آن در حدود 4 تا 6 كيلوگرم است وروش نگهداري آن بسيار ساده وآسان است . معمولاً به دو گونه قهوه اي وآبي روشن ديده مي شود و گونه آبي روشن آن آخيراً به وسيله موسسه استاندارد آلمان پذيرفته شده است .

  10 . نژاد ليني Leine : اين نژاد در نزديكي اولدنبرگ Oldenburg آلمان به وجود آمده است واز نژادهاي متوسط الجثه بوده كه به خوبي چرا مي كنند ومي تواند در مسافت هاي طولاني به چرا بپردازد . اندامي عمودي وقائم دارد وناحيه خلفي بدن را مستقيم نگه مي دارد ، معمولاً به دو رنگ سفيد وخاكستري ديده مي شود . وزن غاز نر در حدود 7 كيلوگرم ووزن غاز ماده در حدود 5 تا 6 كيلوگرم است . اين نژاد توجه كافي به جوجه هاي خود مبذول مي كند .

  11. نژاد ليپي گانز Lippeganse : نژادي آلماني وبسيار نادر است كه اطلاعات چنداني در مورد آن موجود نيست . معمولاً به رنگ سفيد است و منقار آن نوك تيز وصورتي رنگ است .

  12. نژاد نرماندي Normandy : اين نژاد متعلق به منطقه نرماندي فرانسه مي باشد واز مشخصات مميزه آن امكان تفكيك نر وماده از روي رنگ مي باشد ، به طوري كه غاز نر هميشه سفيد رنگ است ، در حالي كه غاز ماده به رنگ سفيد وخاكستري است . رنگ چشم هاي اين نژاد هميشه آبي است . غاز نر در حدود 5/4 تا 5/5 كيلوگرم وغاز ماده در حدود 4 تا 5 كيلوگرم وزن دارد .

  13. نژاد سفيد نروژي Norwegian White : اين نژاد نروژي به منظور تامين گوشت مناسب به وجود آمده است . غاز نر در حدود 9 كيلوگرم وزن دارد ، در حالي كه وزن غاز ماده در حدود 8 كيلوگرم است . متاسفانه اين نژاد امروزه در نروژ بسيار كمياب شده است . نژادي مقاوم ، دلير وخودكفاست . غاز ماده مادر خوبي براي جوجه هاي خود مي باشد وقادر است كه ساليانه در حدود 100 عدد تخم بگذارد ، البته به شرطي كه مجبور نباشد بر روي تخم ها بخوابد .

  14. نژاد مهاجر Pilgrim : اين نژاد را نيز مي توان از روي رنگ تعيين جنسيت كرد ، به طوري كه غازهاي نر همگي به رنگ سفيد وبا چشم هاي آبي مي باشند ، اما غاز ماده به رنگ خاكستري بالكه سفيد بر روي سر وچشم قهوه اي مي باشند . منقار وپاها در هردوجنس نارنجي است . جوجه يك روزه نر ، زرد يا نقره اي با منقاري روشن است ، در حالي كه جوجه يك روزه ماده خاكستري سبز فام با منقاري تيره است .


  نژادهای وحشی غاز


  غاز باقلا (Anser fabalis) : غاز باقلا دارای 6 گونه است که فقط یکی از آنها در ایران یافت می‌شود. این غاز را غاز پازرد نیز نامیده‌اند. علت آنکه به این غاز ، غاز باقلا می‌گویند این است که هنگام برداشت محصول باقلا به انگلستان می‌رسد واز دانه باقلا تغذیه می‌نماید. این غاز از نظر محل زندگی به دو گروه تقسیم می‌شود. عده‌ای که در جنگلهای نیمکره شمالی زندگی می‌کنند و به اسم غاز باقلای جنگلی نامیده می‌شوند. در حالی که نژاد دوم در زمینهای توندرا و جلگه‌های نیمکره شمالی زندگی می‌کنند و به آنها غاز باقلای جلگه‌ای نام نهاده‌اند.

  پرنده نر و ماده غاز پیشانی سفید (Anser albifrons) : غاز پیشانی سفید دارای جثه‌ای ظریف تر و کوچکتر از غاز خاکستری است. در ناحیه تاج ، پیرامون گونه ، در پایه نوک و پیشانی بخش سفید رنگی دیده می‌شود، به این جهت غاز پیشانی سفید خوانده می‌شود. نوک آنها صورتی رنگ است و رنگ بدن آنها قهوه‌ای مایل به خاکستری است و از غاز خاکستری پررنگ‌تر است. این غازها در زمینهای جلگه‌ای ، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها و برفراز تپه‌های علفی کوچک لانه‌سازی می‌کنند و فعال‌تر از غاز خاکستری و غاز باقلا هستند. حیطه تخم‌گذاری آنها شمال روسیه تا جنوب سیبری است.

  غاز خاکستری یا (Anser anser) : نر و ماده این غازها در زمان بالغ شدن به رنگ قهوه‌ای متمایل به خاکستری است. نوک آن صورتی و بدون علامت سیاه است. این پرنده 7 - 4 عدد تخم می‌گذارد. تخمها به رنگ سفید و شبیه تخم مرغ است. این غاز در نواحی معتدله نیمکره شمالی زندگی می‌کند. صدای آنها شبیه غاز اهلی است. این پرنده در مجاورت آب در پناه بوته‌ها و نیزارها آشیانه‌ای از جنس مواد گیاهی می‌سازند و از گیاهان نورسته تغذیه می‌کنند. در جزایر کوچک گروه این پرندگان دیده می‌شود.

  تولید مثل غاز

  تخمگذاري در غازها در اوائل پاييز شروع مي شود . براي جمع آوري تخم غاز مخصوص جوجه كشي بايد غازهاي تخمي را مورد انتخاب قرار داد وبهترين آن ها را از نظر وزن وتعداد تخم وسلامت بدن وبنيه انتخاب نمود . معمولاً با اين منظور غازهائي را انتخاب مي كنند كه داراي وزن متوسط هستند . از چند ماه قبل از جمع آوري تخم جوجه كشي ، غاز نر وماده را براي جفت گيري بين هم رها مي كنند . تشخيص جنسيت در غازها به خصوص در غازهاي جوان مشكل است غازهاي نر معمولاً بزرگ تر ووحشي تر از غازهاي ماده هستند . غازهاي ماده داراي طبعي ملايم وآرام بوده وكم وبيش ترسو به نظر مي رسند . غازهاي نر اغلب وحشي وجنجو مي باشند وحتي بعضي اوقات بدون هيچگونه دليلي به اطفال وپرندگان ديگر حمله مي كنند . غازنر داراي صدائي بلند است درحالي كه غاز ماده داراي صداي بم ووحشي مي باشد . گردن غاز نر بلند تر از غاز ماده بوده وحجيم تر مي باشد . اگر جمع آوري تخم جوجه كشي در بهار انجام گيرد بايد از پاييز غازهاي نر وماده را بين هم انداخت معمولاً جفتگيري بين غازها در تمام مدت سال انجام مي گيرد .

  منبع : ویکی پدیا و مجله الکترونیکی رشد
  من طـغـيـان مي كنـم پـس هـسـتـم . « كامو »

  ( اهـداء عضـو )

 2. 4 کاربر مقابل از م.رحمتی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. #2
  Discjockey آواتار ها
  Discjockey آفلاين است کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2008
  سن کاربر
  چند میخوره؟؟؟
  محل سکونت
  Nokia 5530
  نوشته ها
  944
  تشکر
  1,951
  تشکر شده 3,658 بار در 1,053 ارسال

  پیش فرض

  با تشکر از جناب رحمتی عزیز. کلمه ی goose خیلی خیلی رایج تر است تا geese. کلمه ی geese در سال های 1910 و ماقبل آن استفاده میشد که در حال حاضر به goose تبدیل شده.

  این هم چند عکس از غاز  حیوان یک قلب دارد که احساس میکند، مانند تو. حیوان لذّت و رنج دارد، مانند تو. حیوان میل به زندگی دارد، مانند تو. حیوان حق زندگی دارد، مانند تو
  -----------------------------------------
  " ماهی قرمز سمبل عید چینی هاست .
  ایرانیان سیب یا انار سرخ را در آب رها می کردند . هرسال 5 میلیون ماهی بخاطر رنگ و لعاب هفت سین میمرند. ماهی قرمز در سفره هفت سین ایرانی جایی ندارد . ماهی قرمز نخرید تا با شروع سال لذت دیدن بهاری دیگر را از آنها نگیریم ."


 4. 3 کاربر مقابل از Discjockey عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 5. #3
  IRAN PARAST آواتار ها
  IRAN PARAST آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  Jan 2009
  سن کاربر
  26
  محل سکونت
  N 73
  نوشته ها
  582
  تشکر
  1,536
  تشکر شده 1,768 بار در 875 ارسال

  پیش فرض

  درود

  یک نژاد دیگه هم هست به نام نژاد پومرانیان


  ( Pomeranian)
  نژادی آلمانی وکهن است که در بین اروپاییان محبوبیت فراوانی دارد . این نژاد در اروپا به صورت خاکستری وسفید دیده می شود ، اما نوع محبوب آن به صورت زین اسبی است که رنگ پرهای کمر ان با جاهای دیگر بدن متفاوت است . منقار ، ساق پا وپنجه ‌ها به رنگ سرخ صورتی فام است . غاز ماده آن تخمگذار خوبی است وسالیانه ۶۰ تا ۸۰ تخم می گذارد . غاز نر در حدود ۸ تا ۵/۸ کیلوگرم ووزن غاز ماده در حدود ۵/۶ تا ۷ کیلوگرم وزن دارد .
  [IMG]http://i16.*******.com/6cxnclv.gif[/IMG]مگر با کلمات می توان از علی سخن گفت ؟باید به سکوت گوش فرا داد تا از او چه ها می گوید ؟ او با علی آشناتر است[IMG]http://i16.*******.com/6cxnclv.gif[/IMG]
  اگر دين جدم پيامبر (ص) جز با كشته شدن من استوار نميشود، پس ايشمشيرها مرا دريابيدامام حسین ع


 6. 2 کاربر مقابل از IRAN PARAST عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 7. #4
  geese آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  نوشته ها
  3
  تشکر
  4
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  سلام
  سوالی داشتم
  امروز 31 روزه که خانوم غازه رو تخمهاش خوابیده !مگه 28 روزه در نمیاد؟
  لطفا راهنمایی کنید

 8. #5
  geese آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  نوشته ها
  3
  تشکر
  4
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  یکیشو از ناحیه پهن به اندازه نخود شکستم خوشبختانه سالم و زنده بود ولی وقتی دوباره زیر غاز قرار دادم زد و تخم رو شکست و پرده حائل پاره شدبر داشتم و تو جعبه ای که دماش با 37 درجه تطبیق میکرد قرارش دادم و قسمت پاره شده رو هم با نایلون ترمیم کردم
  زرده تخم هنوز کشیده نشده است
  به نظرتون میشه اینو نگهش داشت؟

 9. #6
  م.رحمتی آواتار ها
  م.رحمتی آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  Jan 2008
  سن کاربر
  29
  محل سکونت
  Nokia 6680
  نوشته ها
  617
  تشکر
  748
  تشکر شده 1,392 بار در 554 ارسال

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط geese نمایش پست ها
  سلام
  سوالی داشتم
  امروز 31 روزه که خانوم غازه رو تخمهاش خوابیده !مگه 28 روزه در نمیاد؟
  لطفا راهنمایی کنید
  معمولا از 24 روز تا 30 روز(من کمتر از 28 روز ندیدم )جوجه ها میان بیرون.حالا شاید توی شمارش روزها اشتباه کرده باشی!

  نقل قول نوشته اصلی توسط geese نمایش پست ها
  یکیشو از ناحیه پهن به اندازه نخود شکستم خوشبختانه سالم و زنده بود ولی وقتی دوباره زیر غاز قرار دادم زد و تخم رو شکست و پرده حائل پاره شدبر داشتم و تو جعبه ای که دماش با 37 درجه تطبیق میکرد قرارش دادم و قسمت پاره شده رو هم با نایلون ترمیم کردم
  زرده تخم هنوز کشیده نشده است
  به نظرتون میشه اینو نگهش داشت؟
  به نظر من اگه پرده حائل پاره شده باشه وجنین داخل تخم هوا کشیده باشه دیگه امیدی به زنده موندنش نیست من چند سال پیش با یک تخم لاری همین کارو کردم و باعث مرگ حیوون زنده شدم.
  من طـغـيـان مي كنـم پـس هـسـتـم . « كامو »

  ( اهـداء عضـو )

 10. کاربر مقابل از م.رحمتی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 11. #7
  geese آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  نوشته ها
  3
  تشکر
  4
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط م.رحمتی نمایش پست ها
  معمولا از 24 روز تا 30 روز(من کمتر از 28 روز ندیدم )جوجه ها میان بیرون.حالا شاید توی شمارش روزها اشتباه کرده باشی!


  به نظر من اگه پرده حائل پاره شده باشه وجنین داخل تخم هوا کشیده باشه دیگه امیدی به زنده موندنش نیست من چند سال پیش با یک تخم لاری همین کارو کردم و باعث مرگ حیوون زنده شدم.
  سلام
  اتفاقا زنده نموند:(

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 07:34 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved