تاریخ امروز :
تالار های نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.

آخرین ارسالهای انجمن
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 37 از 37

گلهای آپارتمانی

 1. #21
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض  گیاه فیلودندرون اسکاندنس
  این گیاه بومی آمریکای جنوبی، احتمالاً رایج ترین و شناخته شده ترین گیاه آپارتمانی است. نام های دیگر آن WEATHEART VINE و PARLORIVY است.
  برگ های آن به طول
  ۸۱۲سانتیمتر، قلبی شکل و به رنگ سبز براق تیره است. ریشه هوائی و بالا رونده دارد و در هر شرایطی رشد می کند چون با تغییرات درجه حرارت و نور حساسیت زیاد نشان نمی دهد. به همین دلیل برای نگهداری در آپارتمان مناسب است و نگهداری آن برای مبتدیان باغبانی نیز آسان است.
  برای ایجاد محیط مناسب باید قیـّمی را که ارتفاع آن از گیاه بلندتر باشد، در پای بوته فرو کرد و دور آن را با خزه پوشاند و بوته را به قیم بست تا به تدریج ریشه نابجا به داخل خزه فرو کند و خود را بالا بکشد؛ همچنین می توان اجازه داد گیاه به خودی خود رشد کند و از گلدان به پایین سرازیر شود.
  ▪ نگهداری
  درجه حرارت – به طور کلی در حرارت کمتر از
  ۱۰۱۵درجه در زمستان از بین می روند.
  نور – تمام انواع فیلودندرون ها باید از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بمانند، محل نیم سایه مناسب است (جای این گلدان در لبه پنجره یا لبه میز مناسب است).
  آبیاری – در تمام دوره ی رشد، آبیاری مرتب لازم است و آب مازاد زیر گلدان را باید خالی نمود. در زمستان هفته ای یک یا دو بار آبیاری کافیست. بهتر است اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود.
  رطوبت هوا – سطح برگ ها را بایستی به طور مرتب حتی دو مرتبه در روز در تابستان اسپری نمود و در زمستان چنانچه در اطاق گرم نگهداری شود، یک مرتبه در روز اسپری می نمایند.
  برگ های فیلودندرون باید هر روز با غبار پاش مرطوب شود و با آب ولرم به وسیله ی اسفنج آن را تمیز نمود.
  مقدار کود آن باید متناسب باشد. در غیر این صورت رشد آن نامطلوب و برگ ها خشن و درشت و زننده خواهد شد.
  تغییر گلدان – هر دو تا سه سال یک مرتبه تغییر گلدان می دهند.
  تکثیر – قلمه های آن در آب ریشه می دهد و آنهایی که ریشه ی هوایی می دهد، آن را همراه با جوانه ی اصلی در گلدان می کارند همچنین از طریق کاشت بذر، آن را در اردیبهشت ماه تکثیر می کنند.
  آفات – کنه قرمز آفت مهم آنست. با محلول دو در هزار مالاتیون هر
  ۱۵روز یک مرتبه در بهار و تابستان سمپاشی می کنند. اسپری با آب ساده نیز بسیار مؤثر است

 2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما babi 007 برای ارسال این پست سودمند:


 3. #22
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض  کروساند‌‌را، عاشق رطوبت
  کروساند‌‌را از خانواد‌‌هٔ آکانتاسه است. با آنکه د‌‌ارای پنجاه گونهٔ مختلف است، ولی تعد‌‌اد‌‌ محد‌‌ود‌‌ی از آنها گل‌های زینتی تولید‌‌ می‌کنند‌‌. از جملهٔ آنها کروساند‌‌را اند‌‌ولیفولیا (گل آتش‌بازی) د‌‌ارای گل‌های د‌‌رشت قرمز رنگی است که د‌‌ر اطراف ساقه می‌روید‌‌ و د‌‌ارای چهار رد‌‌یف کاسبرگ است.
  از خصایص این گیاه، ظهور گل زود‌‌رس آن است. معمولاً چهار تا پنج ماه پس از کاشت و یا قلمه زد‌‌ن، گل‌های زود‌‌رس آن ظاهر می‌شوند‌‌ و تا آخر پاییز د‌‌وام د‌‌ارند‌‌.
  برگ‌ها براق و خوش‌رنگ هستند‌‌ و با گل‌ها هماهنگی جالبی د‌‌ارند‌‌.
  کاسبرگ‌ها از پرزهای بلند‌‌ سفید‌‌ نرمی پوشید‌‌ه شد‌‌ه‌اند‌‌. این گیاه احتیاج مبرم به رطوبت زیاد‌‌ هوا د‌‌ارد‌‌ و باید‌‌ د‌‌ر روز سه تا چهار مرتبه برگ‌ها و هوای اطراف آن را غبارپاشی کرد‌‌ و با گذاشتن اسفنج مرطوب هوا را مرطوب نگه د‌‌اشت.
  ● روش نگهد‌‌اری
  ▪ د‌‌رجه حرارت مناسب برای کروساند‌‌را د‌‌ر بهار و تابستان
  ۲۲تا۲۶د‌‌رجه است و د‌‌ر زمستان نباید‌‌ از ۱۲د‌‌رجه کمتر باشد‌‌.
  ▪ محل پرنور ساختمان برای آن مناسب است، ولی نباید‌‌ د‌‌ر معرض تابش نور مستقیم خورشید‌‌ د‌‌ر تابستان قرار گیرد‌‌.
  ▪ خاک‌ گلد‌‌ان باید‌‌ همیشه مرطوب باشد‌‌ و د‌‌ر زمستان مقد‌‌ار آبیاری به حد‌‌اقل می‌رسد‌‌.
  ▪ باید‌‌ د‌‌ر فصل بهار و تابستان هر روز سطح برگ‌ها و اطراف گلد‌‌ان را با اسپری، مرطوب کرد‌‌ه و با قرار د‌‌اد‌‌ن اسفنج مرطوب میزان رطوبت هوا را به
  ۵۰ـ۵۵د‌‌رصد‌‌ برسانید‌‌.
  ▪ تغییر گلد‌‌ان پس از چند‌‌ سال انجام می‌گیرد‌‌ و خاک مورد‌‌نیاز عبارت از خاک برگ پوشید‌‌ه و خاک گلد‌‌انی اسید‌‌ی است، و هر ماه یک بار با کود‌‌ مایع همراه با آبیاری روزانه آن را تقویت می‌کنند‌‌.
  ▪ قلمه‌های آن را د‌‌ر تابستان با استفاد‌‌ه از بیوروت د‌‌ر ماسه شسته و بستر گرم می‌کارند‌‌. همچنین بذر آن را د‌‌ر ماسه شسته و خاک برگ پوسید‌‌هٔ نرم د‌‌ر فصل بهار می‌کارند.

 4. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما babi 007 برای ارسال این پست سودمند:


 5. #23
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض  کامپانولا در سبدهای آویزان
  کامپانولا از خانواد‌ه کامپانولاسه و زاد‌گاه اصلی آن مناطق معتد‌ل ایتالیا است. این گیاه د‌ارای گل‌های زنگوله‌ای است که بنام گل استکانی نیز مشهور است.
  ازگونه‌های قد‌یمی آن، کامپانولا ایزوفیلا است که گل‌های پرپشت آن اوایل بهار ظاهر می‌‌شود‌، شاخه‌های گیاه آویزان است و به طرف گلد‌ان پخش می‌‌شود‌ و تا آخر تابستان گل آن د‌وام د‌ارد‌. برای سبد‌های آویزان بسیار مناسب است و تقریباً گل‌های بنفش و آبی بی‌رنگ آن تمام گلد‌ان و سبد‌ آویزان را می‌‌پوشاند‌ و می‌‌توان د‌ر فصل تابستان آن را د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌. ساقه‌های آن سیمی‌شکل و به رنگ سبز مایل به خاکستری است.
  گل‌های آن د‌ارای پنج گلبرگ منظم است که مجموعاً به شکل ستاره خود‌نمایی می‌‌کند‌. این گل را به نام گل زنگوله‌ای ایتالیایی نیز نامگذاری کرد‌ه‌اند‌.
  باید‌ به طور مرتب گل‌های پژمرد‌ه شد‌ه را حذف کرد‌ تا شکوفه‌های آن د‌رشت‌تر و براق‌تر شوند‌. نوع د‌یگری به نام کامیانولا ایزوفیلا البا که د‌ارای گل‌های سفید‌ است، خیلی حساس بود‌ه و نگهد‌اری آن مشکل‌تر است.
  این گیاه احتیاج به محل پرنور و خنک د‌ارد‌ و پس از اتمام گل‌های هر شاخه، باید‌ سعی کرد‌ تا آن شاخه قطع شود‌.بهتر است د‌ر فصل زمستان از آبیاری زیاد‌ آن خود‌د‌اری کنید‌ و خاک گلد‌ان بین د‌و آبیاری باید‌ کاملاً خشک شود‌ و د‌رجه حرارت بین
  ۷ـ۹د‌رجه باشد‌. علاوه‌ براین، هراز چند‌ مد‌ت لازم‌است سرشاخه‌ها قطع شوند‌ تا بوته، شاخه‌های جوان تولید‌ کند‌ و گیاه شاد‌اب‌تر به نظر برسد‌.
  ▪ نگهد‌اری
  ـ کامپانولا د‌ر زمستان برای استراحت به محل خنک احتیاج د‌ارد‌، د‌ر هر صورت نباید‌ د‌مای محیط آن از
  ۷د‌رجه سانتیگراد‌ کمتر باشد‌.
  ـ محل‌های پرنور ساختمان مناسب این گیاه است، و باید‌ از تابش شد‌ید‌ آفتاب د‌ر فصل تابستان محفوظ بماند‌.
  ـ خاک سطح گلد‌ان د‌ر فصل بهار و تابستان باید‌ همیشه مرطوب باشد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای یک تا د‌و مرتبه آبیاری کافی ا‌ست.
  ـ هر سال د‌ر فصل بهار باید‌ گلد‌ان عوض شود‌.
  ـ سرشاخه‌هایی که د‌ر موقع تغییر گلد‌ان هرس می‌‌کنند‌، برای قلمه‌زد‌ن با استفاد‌ه از بیوروت بسیار مناسب است. همچنین می‌‌توان تعد‌اد‌ی از گلد‌ان‌ها را تقسیم کرد‌ه و د‌ر چند‌ گلد‌ان د‌یگر کاشت.
  روش د‌یگر، کاشت بذر د‌ر فصل بهار د‌ر بستر گرم و ماسه شسته همراه با خاک برگ پوسید‌ه است که نشای آن را د‌و تا سه ماه بعد‌ به گلد‌ان‌های استکانی انتقال می‌‌د‌هند

 6. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما babi 007 برای ارسال این پست سودمند:


 7. #24
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض  آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام سفر
  هر ساله هنگام تعطیلات و مسافرت ها خانواده هایی که در فضای داخل خانه شان تعدادی گیاه آپارتمانی را پرورش می دهند ،همواره دل نگران آبیاری آنها می شوند. برخی مسئولیت آبیاری را به همسایه و یا فامیل خود می سپارند ولی بعضی دیگر که چنین امکانی را ندارند، به هنگام برگشتن با گیاهانی پژمرده روبه رو می شوند.
  در صورتی که می توانند با به کارگیری یکی از چند راهکار زیر با خیالی آسوده به سفر بروند.
  - گلدان ها را کف حمام یا آشپزخانه بچینید و سطلی حاوی آب را در کنار هر گلدان و در سطحی بالاتر از آن قرار دهید. پارچه ای نخی به اندازه یک متر یا بیشتر و به عرض حدود پنج سانتی متر آماده کنید و یک سر آن را از کنار گلدان به داخل خاک فرو کنید. سر دیگر را در سطل پر از آب قرار دهید.
  به این ترتیب دستمال پارچه ای همواره آب را به خود جذب می کند و آب کم کم به داخل خاک گلدان منتقل می شود.
  - در داخل وان حمام یا در یک لگن بزرگ، کمی آب بریزید و چند آجر در کف آن و در داخل آب قرار دهید. سپس گلدان ها را بر روی آجرها بچینید. توجه داشته باشید، گلدان ها به طور مستقیم درون آب قرار نگیرند و در ضمن در کف هر یک از گلدان ها نیز حداقل چند سوراخ وجود داشته باشد.
  - یک تکه حوله یا پتوی کوچک مستعمل را در کف وان یا لگن بزرگ قرار دهید. داخل وان یا لگن را به ارتفاع دو الی سه سانتی متر آب بریزید. گلدان ها را بر روی حوله یا پتوی مرطوب قرار دهید یا آن که نیمی از یک تکه حوله بزرگ را درون لگن و یا سینی بزرگی قرار داده و گلدان ها را روی آن بچینید. سر دیگر حوله را در داخل ظرف گود دیگری که با آب پر شده است بگذارید. توجه داشته باشید ظرف دوم باید در سطحی بالاتر از ظرف اول قرار گیرد. در ضمن اندازه ظروف را با توجه به ابعاد گلدان ها و گیاه درونشان انتخاب کنید.

 8. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما babi 007 برای ارسال این پست سودمند:


 9. #25
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض


  لیندا (Elephant foot tree
  برگ‌ها باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم، مجنون و آویزان و فنری، حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ‌ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالا، انتهای ساقه ضخیم و شکل عجیبی به خود می‌گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است.
  با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه‌هایی می‌روید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فورا حذف شوند.
  ▪ عوامل مورد نیاز گیاه:
  ـ نور: در نور کامل بهترین رشد را دارد ولی در نیم سایه
  نیم آفتاب هم رشد خوبی دارد هر چند وقت یک‌بار گلدان را به محل پر نور ببرید. سعی کنید نور کافی باشد.
  ـ دما: در زمستان
  ۱۰تا۱۳درجه و در تابستان ۲۱درجه بهترین درجه حرارت است.
  البته در صورت افت دما آبیاری را قطع کنید.
  ـ آبیاری: برای مرطوب نگه‌داشتن گلدان
  ۲تا۳بار در هفته در تابستان آبیاری کنید در بهار و پاییز هفته‌ای یک‌بار و در زمستان به آن هر سه هفته یکبار آب دهید در زمستان و دمای پایین در صورت آبیاری زیاد از اندازه برگ‌ها ریزش می‌کنند.
  ـ خاک: بهترین خاک، خاک لیمونی است (ترکیبی از رس، شن، مواد آلی که بهتر است در مواد آلی از خاک برگ بیشتری استفاده شود تا خاک کمی از لوم سبک‌تر باشد)
  ـ تکثیر: کاشت بذر در خاک پیت در هوای گرم یا ریشه‌دار کردن جوانه‌های ظاهرشده روی ساقه (البته تکثیر لیندا در منزل خیلی مشکل است تقریبا ناممکن است

 10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما babi 007 برای ارسال این پست سودمند:


 11. #26
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض  دیفن باخیا
  Dieffenbachia amoena
  گیاهی است با برگ‌های زیبا از خانواده آراسه که در اکثر آپارتمان‌ها وجود دارد که گاهی در صورت بالا بودن سن گیاه و مهیا بودن شرایط گل می‌دهد که البته خیلی کم دیده می‌شود و چندین نوع دارد و گیاهی مقاوم است و به دلیل سادگی نگهداری در اکثر آپارتمان‌ها دیده می‌شود.
  ▪ عوامل مورد نیاز گیاه:
  ـ نور: نور غیرمستقیم بهترین نور برای گیاه است و نسبت به نور مستقیم آفتاب حساس است و آسیب می‌بیند در صورت کمبود نور گیاه علفی و ساقه هایش دراز می‌شود.معمولا در نور معمولی ساختمان خوب رشد می‌کند و به هر نوری بجز تابش مستقیم سازگار است. گیاه را هر چند وقت یک‌بار بچرخانید تا برگ‌ها به یک طرف منحرف نشود.
  ـ دما: بهترین درجه حرارت بین
  ۱۳تا۱۸درجه است و معمولا فقط در فصل زمستان باید در اتاق نگهداری شود و در بقیه فصول می‌تواند دمای محیط را تحمل کند البته نسبت به سرمای بیش از اندازه حساس است.
  ـ آبیاری: در تابستان هفته‌ای
  ۲تا۳بار کافی است و در زمستان هفته‌ای یک بار البته چون بیشتر اوقات به دلیل آبیاری زیاد از اندازه گیاه پوسیده شده و از بین می‌رود و گیاه نسبت به خشکی مقاوم‌تر است تا آبیاری بیش از اندازه پس اجازه دهید در بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود.
  در بیشتر منازل به دلیل آبیاری بیش از اندازه گیاه از بین می‌رود.
  ـ خاک: خاک برگ برای این گیاه مناسب است مخلوط یک قسمت خاک رس و یک قسمت کود حیوانی و دو قسمت برگ برای این گیاه مناسب است. زیاد بودن کود حیوانی باعث پوسیدگی می‌شود.
  ـ تکثیر: جدا کردن پا جوش‌های ریشه‌دار و کاشتن آنها یا قلمه زدن ساقه برگ‌دار و بدون برگ بدین ترتیب که ساقه‌های برگدار را پس از جدا کردن از گیاه چند ساعت تا یک روز در هوای آزاد گذاشته تا محل‌های برش خشک شود و سپس یا در یک ظرف آب قرار داده تا ریشه دهد و سپس کاشته شود یا قلمه‌ها را در ماسه باید کاشت و از قلمه‌های بدون برگ و دارای حداقل یک جوانه را به اندازه
  ۵سانتیمتر بریده و بعد از دو روز قرار دادن در هوای آزاد به صورت افقی طوری که جوانه به سمت سطح خاک باشد کاشت کرد تا پس از ریشه‌دار شدن آنها را در گلدان‌های جداگانه کشت کرد.
  ▪ نکته: البته قرار دادن چند قرص ضد بارداری در خاک گلدان و یا حل کردن آن در آب و آبیاری گیاه باعث افزایش رویش پاجوش‌ها می‌شود که تکثیر آنها خیلی راحت‌تر است. البته همیشه گیاهان خود را با کودهای مایع موجود در بازار (مانند زربار) هر
  ۱۵روز یک بار به نسبت‌های مشخص که از طرف تولیدکننده معین می‌شود در آب حل کرده و آبیاری کنید.

 12. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما babi 007 برای ارسال این پست سودمند:


 13. #27
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض  یوکا
  yucca elephantipes
  گیاهی است زیبا از خانواده آگاواسه با برگ‌های کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز و دو گونه دارد یکی که فاصله برگ‌ها در آن زیادتر است و گل نمی‌دهد و این نوع برای آپارتمان بیشتر توصیه می‌شود و نوع دیگر که فاصله برگ‌های آن کمتر و گل‌هایی به شکل زنگوله واژگون و سفید و کرم رنگ می‌دهد و برای کشت در باغچه مناسب‌تر است هر دو گونه را می‌توان هم در آپارتمان و هم در باغچه نگهداری کرد.گیاهی بسیار مقاوم است و در هر جای خانه می‌توان از آن استفاده کرد، نسبت به شرایط نامساعد نور، دما و هوا مقاوم است و به همین دلیل در اکثر خانه‌ها دیده می‌شود.
  ● عوامل موثر در نگهداری یوکا:
  ▪ نور: به نور کافی احتیاج دارد، در آفتاب کامل می‌توان نگهداری کرد ولی در سایه پس از مدتی گیاه بد شکل شده و فاصله برگ‌ها زیاد می‌شود.
  ▪ دما:درجه حرارت مطلوب در زمستان
  ۱۰تا۱۶درجه سانتیگراد است و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق است ولی کلا از نظر دما در هر فصلی هم می‌توان در اتاق و یا خارج از خانه نگهداری کرد. (نسبت به سرما مقاوم است)
  ▪ آبیاری: در تابستان آنرا همیشه مرطوب و هر
  ۲تا۳روز یک‌بار آبیاری کنید در زمستان بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود کلا اکثر گیاهان چون در زمستان به علت دمای پایین رشد نمی‌کنند به آب کمی نیازمند هستند.
  ▪ خاک: خاک مناسب خاک لوم است که مخلوطی از شن ، رس و مواد آلی است.
  ▪ تکثیر: جدا کردن پاجوش‌ها (پا گیاه) در بهار از گیاه مادر و کاشتن آنها، کاشتن قلمه در شن و ریشه‌دار کردن آن که در اوایل بهار بهتر جواب می‌دهد البته اگر جوانه انتهایی گیاه را ببرید گیاه پس از مدتی در قسمت جوانه انتهایی دو یا سه شاخه می‌شود که از آنها می‌توانید برای قلمه زدن استفاده کنید.

 14. تشکرها از این نوشته :


 15. #28
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض


  فیکوس
  Ficus elastica
  گیاهی است از خانواده موراسه که در اصل زادگاهش آسیای استوایی است. در هوای آزاد ارتفاع آن به ۳۰متر می‌رسد. گیاهی که جواب خوبی به شرایط آپارتمان می‌دهد. برگ‌ها پهن و براق و چرمی با نوک تیز و به صورت متناوب در طول ساقه می‌روید با ریزش برگ‌های پیر در قاعده ساقه گیاه حالت بد منظر به خود می‌گیرد که در این حالت می‌توان آن را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد تا گیاه جوان شود.
  ▪ عوامل مورد نیاز گیاه:
  ـ نور: اگرچه در سایه هم می‌تواند خود را زنده نگه‌دارد ولی رشد آن مطلوب نیست از معرض نور مستقیم آفتاب در امان نگهدارید. به نور کامل نیاز دارد.
  ـ آبیاری: اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری خشک شود آب زیاد از اندازه به گیاه آسیب می‌رساند. این گیاه نسبت به خشکی مقاوم است. در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان هفته‌ای یکبار کافی است
  ـ خاک: بهترین خاک، خاک لوم است مخلوطی از برگ پوسیده و کود حیوانی و خاک رس (خاک باغچه)
  ـ تکثیر: گرفتن قلمه حداقل با یک برگ در بهار و ریشه دار کردن آنها در درجه حرارت
  ۲۴تا۲۷درجه سانتیگراد البته در بهار معمولا همه قلمه‌ها ریشه می‌دهد.
  ـ نکته گیاه پزشکی: گلدان گیاه مریض را هرگز عوض نکنید چون باعث از بین رفتن گیاه می‌شود.
  آگلونما (Aglaonema treubii)
  گیاهی است از خانواده آراسه با برگ‌های ابلق خود گیاه بسیار زیبایی است، ساقه‌ها کوتاه و برگ‌های بیرون آمده از غلاف، نیزه‌ای شکل و خم شده به طرف پایین با طول
  ۱۲تا۱۵سانتیمتر مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارند.
  ▪ عوامل مورد نیاز گیاه
  ـ نور: به نور کافی احتیاج دارد از آفتاب مستقیم بیزار است و تقریبا در همه جای آپارتمان که مقداری نور طبیعی داشته باشد می‌ماند.
  ـ دما:در زمستان باید در داخل خانه نگهداری شود و تا
  ۱۰درجه سانتیگراد را نیز تحمل می‌کند.
  آبیاری: اجازه دهید در بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود زیرا آب زیادی باعث پوسیدگی می‌شود
  ـ خاک: مانند دیفن باخیا به خاک برگ نیاز دارد.
  ـ تکثیر: مانند دیفن باخیا تکثیر می‌شود یعنی هم می‌توان ساقه بدون برگ را به صورت افقی در ماسه کاشت یا قلمه برگدار را کاشت یا از جوانه‌هایی که از خاک خارج می‌شوند استفاده کرد.
  ـ نکته: اگر برگ‌ها خیلی آویزان هستند برگ‌ها را دسته کرده و چند روز درون روزنامه پیچیده تا برگ‌ها شکل ایستاده به خود بگیرند.


 16. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما babi 007 برای ارسال این پست سودمند:


 17. #29
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض  بامبو
  گیاه بامبو که تاکنون بیش از ۶۶۲ نوع آن شناخته شده دارای قطر و ضخامت های متفاوت است و در حال حاضر بهترین نوع بامبو در ژاپن ، چین و بطور کلی کشورهای شرق آسیا و هند روئیده و کشت میشود و در ایران میتوان لیالستان لاهیجان علی آباد ( در فاصله سخت سر و تنکابن ) قاسم آباد در رودسر و تقریباً‌ بیشتر نقاط شمال کشور را در زمرد مساعد ترین مناطق رویش بامبو بحساب آورد.

  بامبو که در زبان فارسی به نی خیزران شهرت دارد گیاهی است که در دامنه کوه ها و تپه هایی که دارای رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئیده یا کشت میشود . میزان رطوبت ، حرارت موجود در منطقه و نوع خاک تعیین کننده کیفیت و مرغوبیت بامبو بوده و هر چه میزان رطوبت و حرارت بیشتر باشد کیفیت محصول نیز بهتر خواهد بود .
  گیاه بامبو که تاکنون بیش از ۶۶۲ نوع آن شناخته شده دارای قطر و ضخامت های متفاوت است و در حال حاضر بهترین نوع بامبو در ژاپن ، چین و بطور کلی کشورهای شرق آسیا و هند روئیده و کشت میشود و در ایران میتوان لیالستان لاهیجان علی آباد ( در فاصله سخت سر و تنکابن ) قاسم آباد در رودسر و تقریباً‌ بیشتر نقاط شمال کشور را در زمرد مساعد ترین مناطق رویش بامبو بحساب آورد . در این مناطق بیشه های کوچکی وجود دارد که در فصل پائیز و اوایل زمستان یعنی هنگام بریدن و قطع ساقه های بامبو از هر یک بین ۵۰ الی ۲۰۰ شاخه نی بدست می آید.
  بامبو از چهار قسمت سطح داخلی (‌دارای پوشش نرم ) ، دیافراگم ( متصل کننده بخش های ساقه به یکدیگر) میباشد و پوشش رویه که بسیار سخت و دیرشکن است تشکیل شده و دیافراگم کاملاً فشرده بوده و آب در آن نفوذ نمی کند.
  بامبو معمولاً‌ به رنگهای مختلفی مانند سبز ، مشکی ، متمایل به قهوه ای ، عنابی ، و زرد مایل به کرم دیده میشود و اگر چه میتوان مصارف زیادی بر آن قائل شد ولی بطور کلی موارد مصرفیش بیشتر محدود میشود به :
  ۱) استفاده از آن برای تغذیه
  ۲) بهره برداری به منظور تهیه کاغذ و اشیاء مختلف چوبی و سایر معارف صنعتی .
  ۳) کاشت در اطراف باغها و مزارع جهت حفاظت محل .
  گیاه بامبو محتوی مقدار فراوانی سلولز است که میتواند برای تهیه کاغذ و همچنین ابریشم مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد.
  در ایران کشت بامبو هنوز رواج چندانی ندارد و صرفنظر از بخشهای کوچکی در شمال کشور که در آنها مقدار محدودی بامبو کشت میشود صنعتگران سایر نقاط از بامبوهای خودرویی که در اکثر شهرهای شمالی و بویژه منطقه لیالستان لاهیجان وجود دارد، استفاده میکنند.
  استفاده از بامبو جهت تولید محصولات مختلف تقریباً از زمان کشت چای در ایران ، رواج یافت چرا که بامبو بعنوان حفاظت محل چایکاری بکار گرفته شد و صنعتگران همزمان با بهره برداری چایکاران از مزارع چای به موارد استفاده متعدد آن برای ساخت فرآورده‌های گوناگون پی بردند و ساخت محصولات بامبو در گیلان متداول گردید.
  هم اکنون استاد کاران جوانی که اکثراً نیز برخوردار از مهارت و کارآیی کافی هستند به کار در این رشته اشتغال دارند و مهمترین مرکز تولید محصولات بامبو لبالستان لاهیجان میباشد.
  از بامبو محصولاتی نظیر شکلات خوری، میوه خوری، لوستر، کلاهک آباژور، جای نان، صندلی و انواع دیگر وسایل مصرفی در اندازه‌های مختلف تولید میگردد.
  برای تهیه یک ظرف بامبو ابتدا نئی را که قبلاً در انبار گذشته شده و خشک شده است با اره نجاری و به قطعات ۸۰ الی ۱۰۰ سانتی متری در میآورند و لبه این نوارها را با وسیله‌ای که در اصطلاح محلی «ماشین» نامیده میشود به عرض مساوی در می‌آورند و پس از زنده کردن آماده بافت مینمایند. کار بافت معمولاً بر روی میزی که روی آن چند دایره به اندازه کف و ته ظرفی که میخواهند ببافند قرار دارد انجام میشود. صنعتگران ابتدا دایره کف ظروف را تهیه و سپس بدنه آنرا می‌بافند. گاهی نیز برای وصل کردن برخی از قطعات به یکدیگر از مفتولهای سیمی بسیار نازک استفاده کرده و با انبردست معمولی آنها را به هم می‌پیچانند و در انتهای کار، تمامی اطراف نی را که معمولاً بزرگ و کوچک است با قیچی مخصوص که به شکل قیچی باغبانی است، برش می‌دهند تا نی‌ها یک اندازه شود و محصول شکل یکنواختی پیدا کند. یک محصول از نوع مرغوب باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:
  ▪ رنگ آن طلایی متمایل به سفید باشد.
  قابل ذکر است که بامبوئی که رنگ آن سبز باشد نشان دهنده خشک نبودن آن بوده و احتمالاً‌ سیاه میشود.
  ▪ شبکه‌هایی که بعد از بافت ایجاد میشود باید منظم و یک اندازه باشد.
  ▪ مفتولی که برای وصل کردن بعضی از قسمتهای بامبو از آن استفاده میشود باید بسیار ظریف بوده و دقت کافی در پیچاندن آن بکار رود.
  ▪ از آنجا که برخی از ظروف بامبو رنگی هستند مسلماً‌ در انتخاب نوع رنگ و نحوه بکار گرفتن آن باید دقت کافی بعمل آید.

 18. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما babi 007 برای ارسال این پست سودمند:


 19. #30
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض  برگ انجیری
  monstera deliciosa
  گیاهی بسیار مقاوم است. هوای گرم و مرطوب ایده‌آل آن است. تغییرات درجه حرارت را به‌راحتی می‌پذیرد، ریشه‌های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه دار دارند و برای افراد مبتدی گیاهی مناسب است.
  ▪ نیازها:
  ▪ نور: نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم نیم سایه نیم آفتاب نور دلخواه این گیاه است مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید. نور مستقیم آفتاب باعث سوختگی برگ‌ها می‌شود.
  ▪ دما: اگرچه تا
  ۱۰درجه مقاومت می‌کند ولی کمتر از ۱۳درجه را دوست مقاومی است. در زمستان در صورت افت دما اگر به گیاه خیلی کم آب بدهید مقابل سرما مقاومت می‌کند. در تابستان
  غبار پاشی کنید.
  ▪ آبیاری: در بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود آب بیش از اندازه برای گیاه مضر است.
  ▪ خاک:ترکیبی از خاک برگ (مقدار خاک برگ بیشتر باشد) کود آلی و خاک باغچه (گل رس) برای این گیاه مناسب است.
  ▪ تکثیر: گرفتن قلمه در بهار که البته چون قلمه‌ها دارای ریشه هوایی هستند به‌راحتی تکثیر می‌شود و هر
  ۳یا۴قلمه‌ای را که ریشه کامل داده در یک گلدان کاشته و وسط گلدان یک قیم خزه دار قرار دهید تا گیاه روی این قیم رشد کرده و بالا رود که منظره زیبایی به گلدان می‌دهد
  ▪ نکته: البته بعضی از گونه‌های این گیاه احتیاج به قیم ندارند. همیشه روی برگ‌ها را با پارچه‌ای نرم از گرد و غبار پاک کنید.

 20. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما babi 007 برای ارسال این پست سودمند:


 21. #31
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض


  بنفشه آفریقایی
  african violet
  گیاهی است زیبا از خانواده ژسزیاسه. برگ‌ها سبز مخملی و کرک دار و روی ساقه فشرده و کوتاه قرار دارند. بنفشه آفریقایی نسبت به طول روز بی‌تفاوت است و به همین علت درصورت مهیا بودن شرایط در تمام طول سال گل می‌دهد. و می‌تواند به عنوان هدیه‌ای زیبا برای دوستان در نظر گرفته شود.
  بنفشه آفریقایی در رنگ‌های سفید، صورتی، بنفش، قرمز و... موجود است.
  عوامل موثر در نگهداری بنفشه آفریقایی:
  ▪ نور: در تابستان به نور کامل احتیاج دارد البته نباید گیاه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داد بهترین مکان در خانه پنجره‌های شمالی است البته پنجره‌های شرقی و غربی نیز خوب است.
  ▪ نکته: در پشت پنجره باید فضایی بین پرده وجود داشته باشد تا باعث جریان یافتن هوا و جلوگیری از سرما زدگی گیاه در زمستان شود.
  ▪دما: در تمام طول سال درجه حرارت مطلوب برای این گیاه
  ۱۶درجه سانتیگراد است.
  در صورت بالا بودن رطوبت تا
  ۲۷درجه نیز مقاومت می‌کند.
  ▪ آبیاری: برای آبیاری زیر گلدانی را از آب پر کرده تا از زیر در اثر جذب آب توسط خاک آبیاری شود و سطح خاک خیس شود بعد از خیس شدن سطح خاک آب اضافی را از زیر گلدانی خالی کنید زیرا آبیاری بیش از اندازه گل دادن بنفشه را به تاخیر می‌اندازد.
  سعی کنید در بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود زیرا خشکی کنترل شده گل دادن را تسریع می‌کند. البته خشکی زیاد از اندازه گیاه را مستعد آفت زدن می‌کند.
  ▪ نکته: هرگز گیاه را از بالا آبیاری نکنید زیرا برگ‌ها نسبت به آب حساس هستند و باعث از بین رفتن گیاه می‌شود.
  ▪ خاک: بهترین خاک، خاک برگ است که از یک قسمت برگ پوسیده یک قسمت کود حیوانی و یک قسمت خاک رس است که بهتر است خاک رس کمتر باشد.
  ▪ تکثیر: لیوان را از آب پر کرده و رویش را به‌وسیله تکه‌ای کش با کیسه فریز بپوشانید و روی کیسه فریز (نایلون) را سوراخ‌هایی کنید و برگ بریده شده گیاه را در این سوراخ‌ها وارد کرده تا بدون تماس برگ با آب فقط ساقه گیاه در داخل آب باشد معمولا بعد از دو هفته برگ‌ها ریشه داده و آماده کاشتن در گلدان است.
  ▪ نکته مهم: همیشه تمام برگ‌های گیاه را باز بینی کنید تا اگر آفت (شته) زد پاک کنید و از تکثیر آن جلوگیری شود زیرا به علت حساسیت برگ‌ها نسبت به آب سمپاشی میسر نیست و فقط باید جلوگیری کرد و گیاه آفتی را از بقیه جدا کرد.

 22. تشکرها از این نوشته :


 23. #32
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض  کلیویا، با گل نارنجی و قرمز
  کلیویا از خانواد‌ه آماریلید‌اسه (نرگسی‌ها) و د‌ارای چند‌‌گونه زینتی است. زاد‌گاه آن نواحی جنوب آفریقا است و از گیاهان د‌ارای پیاز د‌ائمی و برگ‌های همیشه سبز است. مهم‌ترین نوع آن کلیویا مینیاتا و گارد‌نی‌ای و نوبیلیس است. د‌ر فصل بهار حد‌ود‌ د‌ه تا بیست عد‌د‌ گل نارنجی و قرمز روشن د‌ر انتهای شاخه بلند‌ آن که از وسط بوته بالا آمد‌ه، ظاهر می‌‌شود‌.اگرچه نگهد‌اری آن آسان است، ولی چنانچه شرایط و د‌ستورات فنی برای پرورش آن رعایت نشود‌، ممکن است سال‌ها گل ند‌هد‌. د‌ر آخر پاییز، شاخه‌های گل د‌هند‌ه را قطع می‌‌کنند‌.
  ▪ نگهد‌اری
  ـ کلیویا د‌ر زمستان به استراحت کامل و د‌مای
  ۵ـ۷د‌رجه نیاز د‌ارد‌.
  ـ برای این گیاه محل پرنور آپارتمان مناسب است و باید‌ د‌ر تابستان از نور مستقیم محفوظ بماند‌.
  ـ د‌ر تمام مد‌ت تابستان و بهار باید‌ خاک سطح گلد‌ان مرطوب باشد‌. د‌ر آخر پاییز و زمستان آب را کم کرد‌ه و د‌ر بهار، موقعی که ارتفاع شاخه گل د‌هند‌ه به
  ۱۰ـ۱۵سانتیمتر رسید‌، آبیاری را شروع می‌‌کنند‌.
  ـ هرچند‌ سال یک مرتبه گلد‌ان عوض می‌‌شود‌ و د‌ر این موقع د‌و قاشق سوپخوری گرد‌ استخوان و خاک باغچه و خاک برگ به گلد‌ان می‌‌د‌هند‌.
  ـ از طریق کاشت بذر د‌ر بهار و قلمه د‌ر فصل تابستان د‌ر ماسه با استفاد‌ه از بیوروت گیاه تکثیر می‌‌شود‌.توجه د‌اشته باشید‌ د‌ر موقعی که گلد‌ان د‌رحال تولید‌ غنچه است، نباید‌ محل آن را تغییر د‌اد.

 24. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما babi 007 برای ارسال این پست سودمند:


 25. #33
  babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
  انسان به امید زنده است
  تاریخ عضویت
  Apr 2008
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  5,690
  تشکر
  6,897
  تشکر شده 12,387 بار در 4,855 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض  پرورش « پپرومیا» در خانه
  پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواد‌ه پیپراسه (فلفلی‌ها ‏PIPERACEAE‏) است.این گیاهان د‌ارای گونه‌های مختلف و اغلب د‌ارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه‌ای کوچک هستند‌. بیش از چهارصد‌ گونه از این خانواد‌ه شناخته شد‌ه است. منشا این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است، حتی د‌ید‌ه شد‌ه که د‌ر مناطق گرمسیر روی تنه د‌رختان می‌روید‌.
  این گیاه اگر چه رشد‌ سریعی ند‌ارد‌، ولی د‌ر هر شرایطی د‌ر آپارتمان پرورش می‌یابد‌، معمولاً آنها را د‌ر تراریوم و باغ شیشه‌ای یا مجموعه گل‌های یک سبد‌ پرورش می‌د‌هند‌.
  اگر چه تعد‌اد‌ انواع این خانواد‌ه بسیار زیاد‌ است، ولی فقط تعد‌اد‌ محد‌ود‌ی مورد‌ توجه قرار گرفته و د‌ر آپارتمان‌ها پرورش د‌اد‌ه می‌شوند‌ و خاک آنها باید‌ خاک پیت (خاک جنگل) باشد‌ تا به خوبی رشد‌ کند‌.
  با توجه به شکل ظاهری و نحوه رشد‌، آنها را به سه گروه تقسیم کرد‌ه‌اند‌:
  گروه اول) بوته‌ای که د‌ارای د‌م‌برگ‌های قرمز هستند‌ و بعضی نیز برگ‌های گوشتی و قلبی شکل د‌ارند‌.
  گروه د‌وم) د‌ارای ساقه‌های بلند‌ و قرمز رنگ هستند‌ و بعضی ساقه‌های گوشتی و برگ‌های گوشتی د‌ارند‌ و لبه برگ‌ها ارغوانی است و گاه سطح برگ با موهای بسیار ظریفی پوشید‌ه شد‌ه است.
  گروه سوم) گروه بالا روند‌ه که به د‌اربست یا قیم بسته می‌شوند‌ و بالا می‌روند‌، یا این که از اطراف گلد‌ان آویزان می‌شوند‌ و د‌ارای ساقه‌های قرمز و برگ‌های ظریف نقره‌ای و بعضی د‌ارای برگ‌های سبز آبد‌ار هستند‌ و به خصوص برای گلد‌ان‌های آویز بسیار مناسبند‌.
  ● نگهد‌اری
  گیاه پپرومیا یک ساقه گل‌د‌هند‌ه با شاتون‌های سبز رنگ تولید‌ می‌کند‌ که ارزش زینتی ند‌ارد‌. زمانی که این گیاه گل می‌د‌هد‌. کیفیت برگ ها و زیبایی گل‌های آن کمتر می‌شود‌، با حذف ساقه‌های گل‌د‌هند‌ه می‌توان گیاه را به طور مرتب به حالت رویشی و نونهالی مشاهد‌ه کرد‌.‏
  ▪ حرارت: این گیاه د‌ر برابر سرمای زیاد‌ مقاومت ند‌ارد‌ و حد‌اکثر می‌تواند‌ د‌ر زمستان ۱۵ د‌رجه سانتیگراد‌ را تحمل کند‌ و د‌ر فصل رشد‌ د‌مای ۲۴ـ۳۰ د‌رجه برای آن بسیار مناسب است.
  ▪ نور: مناطق پرنور یا نیمه سایه اتاق که د‌ور از تابش مستقیم خورشید‌ باشد‌، مناسب است. این گیاه د‌ر زیر اشعه چراغ فلورسنت پژمرد‌ه می‌شود‌.
  ▪ آبیاری: پپرومیا نیاز چند‌انی به آب ند‌ارد‌. همیشه مقد‌ار زیاد‌ی آب د‌ر برگ‌های آن وجود‌ د‌ارد‌ و سطح خاک گلد‌ان بین د‌و آبیاری باید‌ کاملاً خشک شود‌، ولی نباید‌ آبیاری آنقد‌ر به تعویق بیفتد‌ که برگ‌ها پژمرد‌ه شوند‌. د‌ر زمستان به آب ولرم نیاز د‌ارد‌ و مقد‌ار آبیاری باید‌ خیلی کمتر باشد‌.
  ریشه آن سطحی است و گسترش چند‌انی ند‌ارد‌ و د‌ر هوای آلود‌ه، زرد‌ و خشک می‌شود‌. د‌ر صورت آب د‌اد‌ن زیاد‌ اطراف یقه ساقه، موجب پوسید‌گی آن می‌شود‌.
  ▪ رطوبت هوا: میزان رطوبت لازم برای این گیاه حد‌ود‌ ۵۰ د‌رصد‌ است.
  چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد‌ خود‌ تجاوز کند‌ لکه‌هایی بر روی سطح برگ ظاهر می‌شود‌ و برگ را بی‌حس می‌کند‌ و برگ می‌افتد‌.
  ـ هر د‌و ماه یک مرتبه سطح خاک گلد‌ان را خراش د‌هید‌ تا هوا به د‌اخل آن نفوذ کند‌ و د‌ر فصل بهار گلد‌ان را د‌ر فضای آزاد‌ د‌ر محلی سایه‌د‌ار قرار د‌هید‌ تا حالت طبیعی خود‌ را به د‌ست آورد‌.
  ▪خاک: هر اند‌ازه قابلیت نفوذ خاک بیشتر باشد‌، ریشه و ساقه از پوسید‌گی محفوظ خواهد‌ بود‌. برای تهیه خاک، یک قسمت پیت، یک قسمت ماسه و یک قسمت خاک باغچه استفاد‌ه کنید‌ و کف گلد‌ان مقد‌اری ماسه و سنگریزه بریزید‌.
  ▪ تکثیر: پپرومیای ابلق یا سفید‌ با قلمه‌های بذر و ساقه تکثیر می‌شود‌؛ پپرومیای سبز با قلمه‌های برگ و ساقه تکثیر می‌شود‌. پپرومیای معمولی که گیاهی است با برگ‌های چروکید‌ه، کاملاً متفاوت با گیاهان د‌یگر این خانواد‌ه است و آن را به کمک برگ‌های کاملش تکثیر می کنند‌.
  ▪ د‌ستور کلی برای تکثیر: د‌ر بهار و تابستان از قلمه یک ساله گیاه استفاد‌ه کنید‌. قلمه را به میزان ۴ـ۵ سانتیمتر د‌ر ماسه شسته فرو کنید‌ و د‌ر محلی که د‌مای آن ۱۸ د‌رجه باشد‌، د‌ر تاریکی قرار د‌هید‌. د‌ر مورد‌ انواع گوشتی آن، برگ را روی سطح ماسه بخوابانید‌ و روی آن ماسه شسته بریزید‌، پس از مد‌تی از انتهای رگبرگ‌ها ریشه ظاهر می‌شود‌.‏
  زمان مناسب برای تغییر گلد‌ان، فصل بهار است و خاک مناسب برای آن مخلوطی از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلد‌ان را باید‌ د‌ر محل کاملاً روشن و د‌ور از اشعه مستقیم آفتاب قرار د‌اد‌. د‌ر این صورت سنبله گل سفید‌ یا کرم‌رنگی تولید‌ می‌کند.


 26. تشکرها از این نوشته :


 27. #34
  irandokht آواتار ها
  irandokht آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  Nov 2008
  نوشته ها
  673
  تشکر
  285
  تشکر شده 1,012 بار در 577 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  ممکنه طرز نگهداری از شاحه هایی که به اسم بامبو معروف شده را توضیح بدید؟

 28. #35
  hamed_shamsnia آواتار ها
  hamed_shamsnia آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Jun 2007
  سن کاربر
  29
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  4,107
  تشکر
  5,782
  تشکر شده 6,947 بار در 2,298 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط irandokht نمایش پست ها
  ممکنه طرز نگهداری از شاحه هایی که به اسم بامبو معروف شده را توضیح بدید؟

  دوست عزیز به آدرس زیر مراجعه کنید

  در مورد گیاه بامبو هر پرسش و یا مطلبی که میخواهید موجود است

  http://www.forum.niksalehi.com/showthread.php?t=39265

 29. #36
  tatu2 آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Dec 2009
  سن کاربر
  25
  نوشته ها
  5
  تشکر
  2
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط babi007 نمایش پست ها


  "مارانتا"
  فارسی اصیل:ندارد
  فارسی رایج:مارانتا(بر گرفته از نام Maranta گیاه شناس)
  نام انگلیسی: Prayer plant نام علمی: Maranta leuconeura
  سالهای متمادی مارانتا برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی دانستند ولی اکنون به خوبی با محیط سازگار شده است،خانواده آن "مارانتاسه" و بومی آفریقا ست،برگها منقوش و گرد است،رگبرگ اصلی به رنگ روشن در آمده و هاله ای رنگین بخش مرکزی را از سایر قسمتها متمایز می سازد،رگبرگها کاملا نمایان و منظره دلفریبی به برگ میدهند،گیاهی مناسب برای کاشت گروهی است و مقایسه جالبی در رنگ بو جود می آورد،در سبد آویزان رواج فراوان دارد.
  نیازها
  نور:نور غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای این گیاه زیبا است،در تابستان سایه را ترجیح میدهد وی در زمستان تمایل به زندگی در نور بیشتری دارد،از اشعه مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر تابستان و از پشت شیشه بیزار است.
  دما:در صورتی که اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود تا درجه حرارت 10درجه سانتی گراد مقاومت می نماید ولی بهترین در جه حرارت حدود 16در جه سانتی گراد ،در درجات نزدیک به 30درجه احتیاج به غبار پاشی دارد.
  آبیاری:در هر حال خاک را مرطوب نگه دارید به جز هنگامی که درجه حرارت پایین تر از 10درجه است.آبیاری 2-3بار در هفته در تابستان و یک بار در زمستان و هر 10روز یکبار در درجات نزدیک به 10درجه سانتی گراد آبیاری پیشنهادی این گیاه دوست داشتنی است.
  رطوبت:غبار پاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان جهت تامین رطوبت پیشنهاد میگردد،کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان روش جالب در تامین نیاز رطوبتی است ،افزودن آب به زیر گلدان همراه با سنگ ریزه یکی دیگر از راههایتهیه رطوبت پایدار است.
  تغذیه:تغذیه با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور و هر دو هفته یکبار با نصف میزان پیشنهادی از طرف فروشنده یا سازنده در رشد گیاه تاثیر مثبت دارد.
  خاک مناسب:خاک باید کاملا سبک باشد،کمپوست بهترین خاک برای این گیاه است.
  تعویض گلدان:با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید،مواظب باشید خاک را زیاده از اندازه فشار ندهید و آن را متراکم ننمایید،در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.
  تمیز نمودن برگها:غبار پاشی برگهای گیاه را تمیز مینماید،در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز میتوانید استفاده نمایید،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نفرمایید.
  تکثیر:با تقسیم ساقه های زیر زمینی در بهار میتوان مارانتا را افزایش داد.
  نگهداری گیاهان گروه مارانتا مشکل تر از گیاهان کم توقع تر و معمولی خشن است، با نگهداری صحیح آن سلیقه خود را به دیگران یاد آوری نمایید.
  این گل رو چجوری میشه تهیه کرد
  دیوونش شدم لطفا راهنمایی کنید
  mer30

 30. #37
  pedram55 آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Nov 2008
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط tatu2 نمایش پست ها
  شاشیدم تو سایتتون
  بابا بی خیال شو برو بجای .... یه سر به یه گل خونه بزت واین گل را بخر
  در ضمن از خریدنش ممکنه پشیمون بشی من 1 ماهه خریدمش و رشدش 0 بوده همین که خشک نشده خیلیه .

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 12:21 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved