تاریخ امروز :
تالار های نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
صفحه 1 از 51 1234511 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 1020
Like Tree2Likes

اصول راه اندازی آکواریوم گیاهی

dalton_the_boss آواتار ها
    dalton_the_boss هم اکنون آنلاين است کاربر خوب
    سن کاربر
    سکرت
    تشکر شده 798 بار در 295 پست
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

Lightbulb اصول راه اندازی آکواریوم گیاهی

**سلامی چو بوی خوش آشنایی**

یه چند ماهی گذشته که من عضو این فروم شدم.واز دوستان درس محبت و همدلی آموختم.در چندین فروم اروپایی-آمریکایی هم عضوم ولی باور نمایید این فروم بسیار جذابتر و پویا تر از فرومهایی است که دیدم.

بهتر دیدم که مقوله تانکهای انبوه شده با گیاهان یا به قولی اکواپلنت ها رو در یه مبحث جدید راه اندازی کنم.حال اگر مدیران سایت بهتر دیدند که میتونن این پست را ادغام کنند یا تالاری جدید برای این مقوله ایجاد کنند.چون این نوع اکوسیستم ها به سرعت جای خودشون رو در دنیا باز کرده اند.و نیازمند توجه بسیار بیشتری می باشند.

پیشنهاد:در قسمتهای دیگر فروم صحبتهایی متفرقه در مورد اکواپلنت ها شده بود که بسی جذاب تر است اگر مدیران انها را به این تاپیک منتقل نمایند.

در ابتدای کار خدمتتون عرض کنم (البته تکرار مکررات است)
    دوستان همگی بهتر از من میدانند که در اکوا پلنتها
    1- نحوه غذادهی به ماهیان
    2-نوردهی به تانک
    3-فیلتر کردن
    4-سیفون نمودن تعویض آب
    5-استفاده از داروها و مثلا ضد عفونی کننده ها( نمک - متیل بلو-) انتی بیوتیکها(تترا سایکلین و . . . ) و....
    6--نوع ماهیان
    7-نحوه ایجاد جریان اب( چه کفی و چه سطحی)،نحوه غنی کردن اب از اکسیژن و یا دی اکسید کربن-
    8-دمای مجاز و دامنه در اختیار آن- نوع بستر این نوع تانکها-نحوه چیدمان دکور-پشت زمینه-و...
    9- گونه های گیاهان(که رو این مورد زیاد بحث نمیکنیم زیرا تاپیکی خاص خود در فروم دارد)
    10- جلبکها و مبازه به آنها(که خود این مبحث نیازمنده یک تالاره واسه خودش)

و چندین مورد دیگر که من اکنون حضور ذهن ندارم تغییر میکند.چه بسا شما به سان اساتیدی گرام در زمینه نگهداری ماهیان اکواریومی و مثلا ابزیان اب شور یا تراریوم ها باشید ولی به هیچ عنوان نتوانید یه اکوا پلنت ایده ال خود و در خور تحسین راه اندازی کنید میدانید علت چیست؟علت همین تفاوت اکوسیستم هاست.و به هیچ وجهی نمیتوان نسخه هایی مشابه برای تمامی اکواریوم ها پیچید ممکن اکوسیستم شما امازونی باشد،یا استوایی، و یا مردابی و . .. .که باز نحوه عملکرد ماهی باز در تمامی موارد بالایی که گفتم تغییر میکند.

البته چون میخواهیم کمی تخصصی تر در مورد این نوع سیستم ها بحث کنیم از روشهای راه اندازی پیش پا افتاده نحوه انتخاب زمینه ها-حالت چیدمانهای این نوع و...(به صورت ریز به ریز و جزئیاتی) صرفنظر میکنیم.

البته در حد اطلاعات من و در حد جزئی خدمتتون عرض میکنم که اساس که در این نوع سیستم ها نزدیک بودن و طبیعی بودن سیستم است لذا به هیچ عنوان از اشیای مصنوعی در تانک خود استفاده نکنید.زشتترین سنگهای بستر رودخانه ها بسی زیباتر از اسیاب و چرخ چاه و کوزه گنج و از این زمبل زیمبوها است که به کرات در تانکهای دوستان دیده ام.

نوع بستر این تانکها میتواند از شن سیلس-کودهای اماده شرکتهای سرا-تترا و یا خاک برگ وحتی تفاله چایی و ... باشد.که باز هر مورد جای بحث و بررسی زیادی میطلبد.

دمای مناسب برای این گونه تانکها جدای دمای ایده ال برای ماهی نیازمند بررسی و تعیین دامنه استاگر چه در وب حداکثر دامنه دمایی تا 32 درجه برای این نوع سیستم ها عنوان شده است.من خودم در دمای 28 درجه سیستم را ثابت نگه داشته ام و در مورد بیماریهای نیازمند به افزایش دما تا 2 درجه این افزایش را اعمال میکنم.

البته عددی نیستم که نظراتم جامع باشد ولی مستر تاکاشی امانو نیز (که از وی به عنوان پدر این سیستم ها نام میبرند)در اغاز مانند ما از صفر شروع کرده بود.ولی اعتقاد داشت که از شکستها بایستی درس گرفت ونامید نشد و کار ما هم باید همین باشد.

در مورد نحوه انبوه سازی گیاهان نحوه ایجاد جریان کفی نحوه کود دهی میزان نور میزان تزریق گازهای محلول و ... که به مقدار کم و غیر تخصصی در وب برخورد داشتم و اعتقادم این است که آگاهان این نوع سیستم ها دوستان را یاری نمایند تا بتوانیم یه محیط زیبا و به قولی قسمتی از دریاچه مالاوی را به خونه ها مون بیاوریم.

سخن به درازا نمیکشم ولی از دوستانی که سیتم های مبتی بر پلنت ها رو نگهداری میکنند خواهش میکنم که ما رو از اطلاعاتشون بی نصیب نگذارند.و حتی اگر سیستم گیاهی خوبی دارند برای الهام گرفتن از اون عکسش رو بذارند.البته بهتر میبینم از عکسهای سیستم های اروپایی در این تاپیک خودداری کنیمزیرا از لحاظ ایجاد این نوع تانکها به دلیل عدم وجود گونه های مختلف پرورشی گیاهان در ایران عزیزمان ایجاد و شبیه سازی آن گونه تانکها به نظر غیر ممکن می آید.

در خاتمه عرض کنم اینجانب در حال ساختن دستگهای برای تزریق دی اکسید کربن به ریشه ها هستم که وقتی کار تحقیق و انجام اون رو به اتمام رسوندم دوستان رو آگاه خواهم کرد.

امروزه تزریق دی اکسید کربن در یک محیط گیاهی امری اجتناب ناپذیره و اگر با شدت نور مناسب امیخته بشه شما جنگلی انبوه ایجاد خواهید کرد که کار هفتگی شما تنها هرس سرشاخه هایی است که جایی برای رشد ندارد.

امید است مطالب دوستان در مورد این اکولوژیکهای بیس پلنت ما رو در درک و نحوه ساماندهی تانکها مون یاری بده .

به امید روزی که همگی از داشته هامون خوشحال باشیم.

یا حق(دوستدار همتون دالتون رئیس)

منبع:خودم:x:
    من یک مسافرم ولی هنوز هم هستم و خواهم بود

gigil_fingili آواتار ها
    gigil_fingili آفلاين است کاربر معمولي
    سن کاربر
    25
    تشکر شده 809 بار در 191 پست
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

سلام
    من یه تانک جدید راه انداختم خیلی کوچیک تا فقط گیاه پرورش بدم تا یاد بگیرم . اما در مورد تزریق دی اکسید . ببینید الان حضور ذهن ندارم که نسبت دی اکسید هوا به کل هوا به صورت طبیعی چقدر هستش اما در کل عرض کنم پمپ شما پمپ هوا هست نه پمپ اکسیژن . پس هوا رو در آب حل می کنه نه اکسیژن و به صورت طبیعی مقداری دی اکسید کربن در هوا موجود هستش پس پمپتون به صورت خود کار مقداری دی اکسید کربن وارد آب می کنه .

3. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما gigil_fingili برای ارسال این پست سودمند:

سن کاربر
    سکرت
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

این خیلی خوبه که فکر کنیم گیاهان به ماهی ها بوسیله فراهم کردن اکسیژن کمک میکنند و ماهی ها نیز توسط تولید دی اکسید کربن و مواد حاصلخیز کننده اما در بیشتر اکواریوم ها این درست نیست.
    اول از همه باید بدونیم، گیاهان مواد غذایی و دی اکسید کربن رو به کربوهیدرات و اکسیژن تیدیل کرده اونهم بوسیله انرژی (نور)که دریافت میکنند (یعنی فوتوسنتز).وقتی گیاه سریعتر رشد میکنه آنها انها دی اکسید کربن و نیتروژن وفسفات بیشتری رو از آب جذب می کنند و اکسیژن بیشتری تولید میکنند.این برای ماهی ها خوبه و درحالیکه ماهی ها توان ایجاد این میزان دی اکسید کربن رو ندارند مگر اینکه شما تعداد بسیاری از ماهی ها رو درتانکتون نگه دارید.
    شما چطوری میتونید بگید گیاهاتون رشد سریعی دارند؟ در کنار سنجش فیزیکی (اندازه گیاه) شما میتونید مقدار اکسیژن موجود رو هم توسط کیتهای تست اندازه گیری کنید.تنها روش افزایش اکسیژن در تانک یا تزریق توسط راکتورهای مخصوص است(که البته کسی این کار رو نمیکنه) و یا انجام چند فرایند بیولوژیکی که اکسیژن رو ایجاد کنه و اینجا جایی که گیاهان وارد میشوند.
    به خاطر داشته باشید گیاهان فقط وقتی اکسیژن تولید میکنند که در حال فوتو سنتز باشند و این یعنی نور و یعنی روز.در زمانهای دیگه و مثلا در شب آنها نیز مانند بقیه ابزیان مصرف کننده اکسیژنم میشوند.من به این نتیجه رسیدم که بدون تزریق دی اکسید کربن گیاهان نمیتونند اکسیژن بیشتری نسبت به تانک بدون گیاه تولید کنند.(یعنی بدون تزریق دی اکسید کربن اصلا به این فکر نکنید که مثلا تو این تانکتون که گیاه دارید اکسیژن بیشتری واسه ماهیاتون وجود داره نسبت به تانکه دیگه تون که اصلا گیاهی درش نیست) و تنها گیاهان شما وسیله ای دکوری و یا جایگاهی برای مخفی شدن کماهیانتون هستند و در محیط بیولوژیکی تون اصلا بالانسی ایجاد نمیکنند.با تزریق دی اکسید کربن و البته نور کافی و تغذیه مناسب شما به طوور فیزیکی میتونید ببینید که گیاهان اکسیژن تولید میکنند.!!!!!تعجب نکنید!!! باز هم که تعجب کردین.حبابهای از زیر برگها و یا ساقه های شکسته شده به وضوح قابل دیدن خواهد بودو وقتی گیاهان به این سرعت رشد کنند حال میتوانند الودگی های بیشتری رو از آب جذب کنند و اون بالانسی که مد نظرتونه رو در تانک ایجاد کنند.و اینو بدونید که که تزریق دی اکسید کربن فقط یک اثر بر روی ماهیان داره و اونم :تولید بیشتر اکسیژن برای شادابی اونهاست.
    یه فرمول که تو وب دیدم به نظرم جالبه بذارم:
    CO2 = 3.0 * KH * 10^(7.00 – pH(
    من همیشه دنباله راههای کم خرج میگردم واسه تزریق دی اکسید و راههایی که روستان گفته بودند اصلا کارا نبود مثل استفاده از مخمر یا نوشابه (کارا که نبودخنده دار هم بود).تنها چیزی که در تزریق مهمه اینه که دی اکسید کربن زمان کافی رو برای پخش شدن در اب داشته باشه.و به نظرم رسید اگر بتونم دی اکسید کربن رو از ورودی فیلتر اینترنالم بدم داخل و در اونجا با از خروجی با فشار خارج بشه به یه ایده ال دست پیدا کردم.ولی نشد که بشه راهی مزخرف بود.
    با یه مقدار جستجو و کنکاش یه سیستم توپ یافتم که همین الان مشغول کار کردن روشم.یعنی توپه
    به این صورت که شما توسط فرایند شیمیایی کم خرج دی اکسید کربن تولید میکنید در یک شیشه اب معدنی یک و نیم لیتری بعد توسط شیلنگ هواتون میفرستید به یه بطری دیگه از نوشابه خانواده که سرشو بریدین و تو اکواریوم و در گوشه ای از اون و در عمق اب جاسازی کردین. این شد دستگاه تزریق دی اکسید کربن که تو مشهد 30 تومن هست و ماله تترا است(و ما مجانی درستش کردیم) و مطمئن باشید این روش دقیقا همون اثر رو داره
    [IMG]http://i31.*******.com/2e2o713.jpg[/IMG]
    .بعد از چند روز هم که تولید دی اکسید پایین اومده بود میتونید راکتور خروجی رو باز کرده و دوباره از نو پرش کنید.(از منم بهتر میدونید با چی پرش کنید.من چندین حالت رو امتحان کردم سرکه و جوش شیرین ایده ال بود ولی فعلا مشغول تحقیقاتم در مورد موادی که دی اکسید کربن تولید میکنند و در دسترس همه هستند.
    تزریق دی اکسید در اب سبب این واکنش میشود.
    CO2 + H2O -> H2CO3
    H2CO3 + NaOH -> NaHCO3 + H2O
    NaHCO3 + NaOH -> Na2CO3 + H2O
    و فکر میکنم ماده حاصل توسط گیاهان جذب میشه(شیمیداناش کمک کنن)
    منبع:تحقیقات دالتون رئیس در وب و کمی تجربه چاشنی کار

سن کاربر
    سکرت
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

Smile اکواریوم گیاهی من

سلام

در حد دانش من تمامی گیاهان موجود در اکواریوم فروشی ها( و نه در برکه ها و یا ابهای رودها )با هم مشکلی ندارند و من نمونه هایی مختلف از این گیاهان را در کنار هم نگاه داشته ام.بعضی ها میگویند که مثلا گیاه گندمی (واليسنريا) را با کریپتون نمیشه نگه داشت و این رو به شدت تکذیب میکنم.البته چون ممکنه ریشه کریپتون در شنها پخش بشه و ریشهای ضعیف گندمی رو در میان بگیره و سبب تضعیف آن بشه که این هم با کاشتن فاصله دار مثلا 10 سانتی متر از هم حل میشه.

در کل گیاهان که ماهی نیستند که بخواهند همو بخورن یا بزنن.البته گستره دمایی آنها جهت رشد بیشتر متفاوت است و نیز سرعت رشد آنها و استقامتشان در برابر مواد محلول در آب ولیکن میتوان با تدابیری گونه های مختلف گیاهان رو در کنار هم نگه داشت.و تانکی مملو از گیاهان رو تجربه کرد.دست به تحقیق منم زیاد خوب نیست.ولی سرچ کردم و در وب با نقض گفته هایم مواجه نشدم.امیدوارم اساتید بهتر نظر دهند.راستی کسی از دوستان تجربه استفاده از خاک برگ رو در تانکشون دارند؟

و صد البته این هم عکس تانک من است که البته تازه راه اندازیش کردم و از تانک 500 لیتری جدیدترم در اسرع وقت واستون عکس میذارم.اونو میخوام بترکونم.

[IMG]http://i31.*******.com/8xlvsm.jpg[/IMG]

(این ماهی بازی هم از آخر کاری میکنه که منو از خونه بندازن بیرون از بس که اب رو فرشها و این طرف اونطرف ریختم )فکر میکنم اگه همینطور پیش بره یه روز از خواب پا شم ببینم باله در آوردم.که هیچ، سفیدک هم زدم):)):d-خوشحال میشیم دوستان عکس اکواریومهای گیاهی شون رو بگذارند و بگن چه ماهی هایی در این سیستم دارند و از چه نوع موادی برای تغذیه گیاهانشون استفاده میکنند و چه میزان نوردهی کرده و آیا تزریق دی اکسید کربن دارند یا خیر.بسم ا...

2000farzin آواتار ها
    2000farzin آفلاين است كاربر عالي
    سن کاربر
    29
    تشکر شده 3,454 بار در 692 پست
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

سلام خدمت وحید

کارت عالی هست من فکر کنم اگه همینطوری ادامه بدی ماها که سوادی نداریم در این زمینه از شما بهره کافی خواهیم برد ولی یک سئوال اساسی بنظرم اگه در آکواریوم از چمن های طبیعی یعنی پوشش گیاهی کف استفاده بشود دیگر نیازی به سیفون کردن نیست البته من اینچنین فکر میکنم که تمام مانده های ماهیان توسط ریشه های گیاهان جذب و در اون صورت دیگر محلی برای تولید نیترات نمیباشد دوستان نظر بدن شاید من اشتباه میکنم البته ما توی ایران گیاه آکواریومی خوب و متنوع بزور پیدا میکنیم حالا چه برسه به چمنش :d یکی نظر بده چطور میشه کف اکواریوم رو سبزه کرد . البته من فکر میکنم اگه محیط آکواریوم برای ایجاد اکسیزن
    و کربن سازی محیط ایده آلی باشه نیازی به تزریق co2 نباشه و همچنین میزان تزریق co2 در آکواریوم نیاز به اندازه گیری دارد اگر در حین کار متوجه شویم که رشد گیاه باز مانده است نیاز به کمی تزریق داریم اما من در این امر یک نکته خوبی را تجربه کردم که باز گذاردن دریچه آکواریوم به اندازه یک بند انگشت که میتواند در رشد گیاه موثر باشد گیاهان آبزی با خاصیتی که دارند میتوانند چه از ساقه ریشه و برگ co2 مورد نیاز را جذب کنند اما تنها مشکل برای رشد گیاه موردی است که برگهای گیاه توسط جلبک و پوشیده میشوند و نیاز به تمیز نمودن انها برای جذب بهتر co2 میباشد زیرا چنانچه این عمل صورت نپذیرد گیاه در فتوسنتز خود دچار مشکل شده و از ادامه راه باز میماند یک نکته فنی که من در این مورد تجربه کردم همین تمیز نمودن ساقه و برگ و ریشه است و آن هزیونهائی که فروشندگان آکواریوم در مورد گیاهان اکواریومی در خصوص دست زدن زیاد موجب خرابی گیاه میشود کمی مضحک بنظر میرسد من بنظرم داروی ضد جلبک برای پیشگیری مناسب است اما در یک پلانتا اکواریوم جلبک زده نمیتوان عملی را از این دارو انتظار داشت مورد بعدی در خصوص استفاده از کود است هیچ گیاهی از لحاظ رشد
    با گیاه دیگر همسطح نیست گیاهان در برابر کودهای زیاد و یا کم دچار نوسانات مختلف میشوند میزان اومونیاک نیروزن و مواد الی مورد نیاز دز تمام گیاهان یکسان صدق نمیکند استفاده از کود در هنگام استفاده از فیلتر زیر شنی برای دسته بخصوصی از گیاهان نتایج چندان خوبی ندارد مانند گیاه هیگروفیلیا و والیسنریا و حتی امقدور جدولی برای مقیاس استفاده در این امر وجود ندارد
    ویرایش توسط 2000farzin : March 28th, 2008 در ساعت 11:00 PM

7. کاربران : 12 تشکر کرده اند از شما 2000farzin برای ارسال این پست سودمند:

سن کاربر
    سکرت
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

پیش فرض وارد کردن دی اکسید کربن در تانک گیاهی مان

در ادامه مطالب مربوط به دی اکسید کربن ،دوستان از من بهتر میدونند که ما باید به ازای هر 10 لیتر اب در دقیقه یه حباب کوچک دی اکسید کربن وارد آب کنیم یعنی در یه تانک 300 لیتری در هر دقیقه 30حباب و در هر دو ثانیه یه حباب دی اکسیسد کربن وارد کنیم.کسی راهی برای این کار بلده؟البته سیستم تزریق ما باید با روشن شدن اکوسیستم به کار افتد و با خاموش شدنش نیز قطع بشه.البته من تایمرهایی و شیرهای الکترونیکی در مشهد دیده ام.ولی با دی اکسید کربن مچ کردنشون خیلی نرمال نیست. و :)در مورد تولید گاز دی اکسید کربن :ایجاد کردن این گاز با تولید و تزریق اون بطورت یکنواخت و قابل کنترل دو موضوع متفاوت هستند. شما ممکنه به چندین روش گازتولید کنید ولی کنترل اون مهمه که یکنواخت باشه نه بصورت مقطعی.الان زنگ زدم به دوستم که یه کیت کامل تزریق سرا داره حدودن 300 تومن واسش اب خورده

که شامل:

1-کپسول حاوی گاز
    2-رگولاتور همراه با شیر سوزنی
    3-شیر یکطرفه
    4-شلنگ های سیل کو ن ی(با دو مقطع باریک و دیگری کلفت)

5-شمارشگر حباب
    6-سیلندر اختلاط
    7-سه راهی همراه یا شیر تنظیم
    8- مخروط نشانگر میزان گاز
    9-معرف شیمیایی

10-شیر پنوماتیک یا نیوماتیک
    11-دستگاه برقی اندازه گیری پی اچ و شیر برقی مربوط به ان

فکر کنم باید بیخیال این روش تزریق بشیم.ولی عمرا ما باید موفق بشیم. چی کار کنیم با این بی پولی:-<

9. کاربران : 17 تشکر کرده اند از شما dalton_the_boss برای ارسال این پست سودمند:

2000farzin آواتار ها
    سن کاربر
    29
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

سلام بر همه

البته من بیسواد تر ازو اونم که بخوام راهنمائی کنم البته اکواریوم وحید خیلی قشنگه ولی هدفی که وحید داره با اکواریومش جور در نمیاد !! یکی اینکه در نحوه قرار دادن تزئینات اکواریوم محیط باید گونه ای باشد که بتوان ماهی را به دام انداخت مثلا گیاهان بلند قامت در ته آکواریوم یا در کناره ها قرار گیرند خوده منهم در این مورد اشتباه کردم یعنی محیط ته اکواریوم شلوغتر باشد و فضائی مناسب برای شنای ماهی در نظر گرفته شود این خود در خوردن گیاه توسط ماهیان بسیار مهم است که خودم تجربه داشتم سابقا من یک گورامی داشتم که گیاهان اکواریوم من سالاد غذائی اون شده بودند :d دیگه داشت اعصابمو میریخت بهم تا اینکه بطور اتفاقی همین یک ماهه پیش دکورو تغییر دادم گیاهانه اصلی رو به ته و کناره ها انتقال دادم تاثیر این جابجائی واقعا در خوردن گیاهان توسط ماهیان در خور توجه بود البته سایز ماهی هم خیلی مهمه توی این امر مثلا عکس پائینی هم یک آکواریوم گیاهکاری شده هست هم ماهیدار که براحتی با توجه به سایزشان صید میشوند یک روش دیگر برای صید ماهیان پلانتا اکواریوم که مبادا لابلای گیاهان قائم شوند کشیدن تور بر روی گیاهان است که در این روش ماهیان به راحتی گرفتار میشوند و به گیاهان هم ضربه ای نمیرسد در یک پلانتا اکواریوم که بیماری آنرا فرا گرفته دو روش پیشنهاد میگردد
    1 قرنطینه کردن ماهیان و خارج نمودن آنها از پلانتا اکواریوم
    2 مصرف دارو در پلانتا اکواریوم ماهی دار و تعویض آب
    برای پیشگیری از بیماری خوده من از کپسولهای آمپی سیلین استفاده میکنم که بسیار موءثر و گیاهانم رو خراب نکرده و گریسوفولین و هر ماه من این داروها را استفاده میکنم و فردای ان روز آب رو 30% عوض میکنم و تا کنون هم مشکلی پیش نیامده با توجه به اینکه افزایش دما برای بعضی از گیاهان مفید است ولی حداقل دما برای گیاهان اکواریومی 72 درجه
    فارنهایت میباشد زیرا بیشتر گیاهان آکواریومی متعلق به مناطق گرمسیری هستن البته دوست خوبمون وحید ذکر کردند که بالا کشاندن دما باعث خرابی شده است ولی دمای آکواریوم من 30 درجه است و گندمی هام خراب نشده زیرا فاصله بخاری با گندمیها چپ و راست آکواریوم مقابل هم قرار دارند ولی این دما فقط موجب کند شدن رشدشان شده است نه خرابی انها پس نباید دمای اکواریوم بصورت ناگهانی کاهش یا افزایش یافته و موجب وارد آمدن شوک به گیاه شود
    استفاده از گیاه مصنوعی در یک پلانتا اکواریوم زیبا نیست البته اگه هدفتون پلانتا اکواریوم حرفه ای هست
    یک نکته ای هم که باید بگم اینه که از کودهای مکمل گیاه استفاد نکنید زیرا این کودها درست است که فروشندگان آنرا زرق و برق میدهند و میگویند برای ماهیان ضرری ندارد اما باعث بالا رفتن بیش از حد میزان نیترات و فسفت اب خواهد شد چون ترکیبات این کودها مشخص نیست پس استفاد ه کردن آنها به صلاح نیست زیرا ممکن است باعث از بین رفتن ماهیان و سمی شدن محیط اکواریوم هم برای گیاه و ماهی شود

[IMG]http://i29.*******.com/2d1ajjr.gif[/IMG]

11. کاربران : 15 تشکر کرده اند از شما 2000farzin برای ارسال این پست سودمند:

2000farzin آواتار ها
    سن کاربر
    29
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

سلام خدمت همه

یکی از بزرگترین دشمنان سرسخته آکواریوم های گیاهی جلبکها هستند که باعث جلبکها چهره آکواریوم را بد نما جلوه میدهند و در هر شرایطی ممکن است رشد کنند در آب راکد آب جریان دار در همه موارد رشد جلبک امکان پذیر است با کیتهای مختلفی میتوان به اندازه گیری مقادیر آب از لحاظ ph kh co2 و با معیارهای سنجیده شده از قبل میتوان پی به مشکل آکواریوم گیاهی پی برد
    میزان co2 در آب معادل 20 تا 30 پی پی ام
    میزان نیترات بستگی به شرایط تناک و آب شما دارد ممکن است میزان نیترات
    آب شما 3 تا 4 پی پی ام باشد و لی اکواریوم شما جلبک دار باشد پس بایستی با افزایش یا کاهش نسبت به ان اقدام کرد هیچوقت نمیتوان با یقین گفت که در چنین شرایط جلبک قادر به رشد نخواهد بود میزان مقادیر هر چقدر باشد باز ممکن است در ادامه راه طی عوامل دیگر تغییر پیدا کند بهبچ عنوان از گازهای جامد در آب اکواریوم برای کاهش میزان پتاسیم . نیترات . فسفات استفاده نکنید زیرا اندازه بیش از حد آن موجب خسارتهای هنگفتی به گیاهان و اکواریوم شما خواهد شد برای فرض مثال یک قاشق پتاسیم میتواند آب آکواریوم شما رو بجوشاند!!! و شما بجای وعده های غذائی مجبور هستید از ماهیان خود تغذیه کنید:d
    حتما برای اندازه گیری co2 و تزریق ان از کپسولهای مخصوص این امر استفاده کنید و خودسرانه این کار را ناجام ندهید تا با ابن روش بخواهید از جلبک کم کنید یا انرا زیاد کنید
    پس در صورتی که میزان نور دهی شما نیم درصد وات در لیتر است یا کمتر شاهد پیدایش جلبک نخواهیم بود در پیدایش جلبکها همه چی موءثر است مهمترین ان میزان نور است
    بعده آن غذا دهی است مقدار ماهی مقدار گیاه کوددهی میزان سختیgh البته آنطور که بتوان با این میزان جلوی رشد جلبکها را گرفت بهتر است روی 1 تا 2 باشد البته در این موارد
    با کمبود مواد الی مواجه میشویم که برای جذب گیاه ضروری است مانند پتاسیم اهن منیزیوم
    ولی این مقدار هم میتواند برای جلبک و رشد او متفاوت باشد
    قبل از راه اندازی پلانتا اکواریوم حتما میزان مواد کاربردی را در اکواریوم آزمایشی انجام دهید تا مثل من و دالتون جیبتان گنج قارون اکواریوم فروشیها نشود ;)
    موجودات زیادی برای از بین بردن جلبک وجود دارند مانند کت فیشها میگوها حلزونها دافنی ها
    و برخی ماهیان جلبک خور مانند مولی و گوپی اما نگهداری هر یک مشکلاتی در پیش دارد مثلا حلزونها علاوه بر جلبک گیاه میخورند میگوی اب شیرین وقتی بزرگ شود مانند باغبان گیاهانتان را حرس میکند و به آرایش کردن ماهیان دیگر میپردازد ولی ها و گوپی ها علاوه بر خوردن جلبکها موجب سوراخ کردن برگ گیاهانتان میشود مثل پنیر تبریزی دافنی ها هم عمر کوتاهی دارند و توسط ماهیها خورده میشوند و کت فیشها هم البته غیر از یک نمونه بقیه موجب خرابی و ویران شدن گیاهنتان میگردد فقط یک نوع کت فیش به اتفاق نظر کارشناسان برای این امر مفید است که اسمش otocinclus هست که به گیاهان کاری نداره و فقط جلبک خوره اینم عکسش
    [IMG]http://i29.*******.com/24npqae.jpg[/IMG]

13. کاربران : 18 تشکر کرده اند از شما 2000farzin برای ارسال این پست سودمند:

سن کاربر
    سکرت
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

Talking جلبک قورمه سبزی جلبک کوکو سبزی جلبک سبزی آش

سلام به تمام دوستان ستوان دوم خوبم(دو تا ستاره یعنی ستوان دو دیگه)کی میشیم ستوان یک خدا عالمه:x:

در ابتدا با تشکر از مطالب زیبای دوسته عزیزم فرزین در مورد جلبک،

به بررسی انواع جلبکها می پردازم:

من با اکثر اینها دست و پنجه نرم کردم و پیروز میدان بوده ام(به کسی نگین یکی دو بارمن پیروز میدان بوده ام و ده پانزده بار اونا=به هر حال زوره من بیشتر)

اوناع جلبکها:

1- جلبکهای غبار سبز

2- جلبکهای آغازین-قهوه ای first algae

3- جلبکهای رشته ای

4- جلبکهای غبار سبز(لکه سبز)

امیدوارم امری باشه و دل خوشی تا در مورد هر کدوم از این انواع و راههای نابود کردنشون مطالبی از تجربیات خودمون و دیگران رو بتونم قرار بدهم:

قبل از هر گونه توضیح باید بگم تغییر به میزان بسیار کم در نور اکواریوم سبب رشد جلبکها میشه لذا این یه باید است که در فواصل منظم لامپهای فلورسنت خود رو عوض کنید و منتظر وقتی نباشید که مثلا لامپ سوخت زیرا این لامپها به مرور از میزان نوردهی شون کاسته میشه و وقتی شما به طور ناگهای تمامی لامپها رو عوض کنید با دنیایی از جلبکها رو برو می شوید.(در یه کلام تغییر در میزان شدت نور سبب ایجاد جلبکها میشود)

الف)جلبکهای سبز یا لکه های سبز:

این گونه جلبکها به شکل لکه ها نقاط یا خالهی سبز روی شیشه های آکواریوم ظاهر میشوند و بیشتر نوردهی زیاد و وجود کودهی فسفاته کم سبب این تشکلات سبز رنگ است.بهترین راه از بین بردن افزایش فسفاته و صد البته از ماهی لجنخواری به نام رابر نوز هم میشه استفاده کرد.من که مشهد ندیدم از این نوع ماهی.یه سرچ کردم این عکسشه گیر اوردین مارو هم خبر کنین:

[IMG]http://i30.*******.com/2n01pjp.jpg[/IMG]

عموما کت فیشها هم مناسبند ولی به علت مکنده های قوی ای که دارند ممکن اس به گیاهان با برگهای لطیف صدمه بزنند.

ب)جلبکهای رشته ه ای:

اگر مدتی از تانک گیاهیتون گذشته ممکن نیست با این مدل برخورد نکرده باشید.این نوع در یه کلونی هایی تشکیل میشود و با ریشه های در هم رفته که با افزایش میزان امونیاک در تانک رابطه مستقیمی داره.یعنی فقط تغییر در میزان امونیاک چه کم شدن و چه ازدیاد سبب ایجاد این نوع میگردد.

همونطور که اساتید از من آگاهترند:تغییر در میزان آمونیاک سیستم در موارده زیر بوجود میآید لذا از این موارد دوری گزینید.به قول معروووف (( حسن خطرناکه حسننننننننننننن))

1- محدودیت دی اکسید کربن

2- زیر رو رو کردن بستر_(موقع سیفون کردن مراقب باشین)

3-حذف تعدادی گیاه از سیستم

این نوع جلبکهای رشته ای خود تقسیم بندی هایی دارند که فقط مرورشون خالی از لطف نیست:

1- جلبکهای مارپیچی

2- جلبکهای برسی یا خوشه ای یا بی بی ای

بقیشم آماده میکنم میذارم در اسرع وقت.دنیایی داره این جلبکها-بزنیم تو کاره جلبک-هم میشه ماسکشو فروخت هم میشه تو قرمه سبزی مادر از اون استفاده کرد:)):d.(راستی لوچهام هم خوب شدن فرزین- فقط افزایش دما دو درجه)

منبع :تحقیقات دالتون در وب با کمک دکتر فاسترو اسمیت از سرویس گیاهی- دامپزشکی

Algae: Controlling its Growth>:D<

Veterinary & Aquatic Services Department, Drs. Foster & Smith, Inc.

15. کاربران : 22 تشکر کرده اند از شما dalton_the_boss برای ارسال این پست سودمند:

tiger shark آفلاين است کاربر معمولي
    تشکر شده 1,058 بار در 205 پست
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

سلام
    چند تا عکس از کارگاه تولید گیاه های آکواریومی در سنگاپور
    [IMG]http://i28.*******.com/5tzy4n.jpg[/IMG]
    [IMG]http://i28.*******.com/zk0tqr.jpg[/IMG]
    [IMG]http://i28.*******.com/f9m446.jpg[/IMG]
    [IMG]http://i25.*******.com/2hdm8m8.jpg[/IMG]

برای دیدن بقیه عکسها به اینجا مراجعه کنید :
    http://www.aquarticles.com/articles/..._Oriental.html

جناب آقای دالتون من این ماهی را فقط یک بار از نزدیک دیدم در بارهای یکی از دوستان فروشنده ام به اشتباه یک دونه از این ماهی ها بود [IMG]http://i26.*******.com/2ldf14k.jpg[/IMG]

ماهی با نمکی است و واقعاً فعال البته این دوست من اسمش را نمی دانست. سرعت حرکت لبهاش بر روی شیشه و اشیائ آکواریوم فوق العاده زیاد است . البته این ماهی از خانواده گربه ماهی ها نیست بلکه از خانواده سیپرینیده و زیر مجموعه شبیه شیر بتها می باشد (آفتاب دلیل آفتاب این ماهی فلس دارد گربه ماهی ها فلس ندارند )
    در کتاب اطلس رنگی ماهیان زینتی این ماهی را به این شکل معرفی کرده :
    اسم علمی Epalzeorhynchus siamensis
    روباه سیامی پرنده siamese flying fox
    خاستگاه : تایلند، مالزی
    ماهی صلح جویی است که حتی در برابر همنوع خود رفتاری مسالمت آمیز دارد . بهترین ماهی آکواریومی است که از خزه ها تغذیه می کند . پرورش یک قطعه از آن برای تمیز کردن آکواریوم از خزه کافی است . ماهی مذکور رشد و نمو خوبی دارد تکثیر آن ناشناخته است
    ویژگیهای جنسی : تفاوت جنسی نر و ماده قابل تشخیص نیست .
    غذا : تترامین ، تترافیل ، تتراتیبس ، خزه
    دشواری پرورش گروه یک طول ماهی بالغ 10 سانتیمتر ، حد اقل طول آکواریوم 80 سانتیمتر ، دمای آب 22-28 درجه سانتیگراد
    این اسم را سرچ کنید siamese flying fox مطالب زیادی در مورد این ماهی پیدا می کنید
    ویرایش توسط tiger shark : April 1st, 2008 در ساعت 01:57 AM

17. کاربران : 17 تشکر کرده اند از شما tiger shark برای ارسال این پست سودمند:

2000farzin آواتار ها
    سن کاربر
    29
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

سلام خدمت همه

در یک پلانتا آکواریوم غیر از موارد شیمی آب و غذا دهی حتی المقدور باید نسبت به گزینه ماهیان سازگار هم اشاره کرد ماهیان سازگار با گیاهان عبارتند از :
    1آنجل راه راه 2 انواع تتراها 3 دیسکاس 4 لوچ 5 یک مورد کت فیش بنام otocinclus البته ضدو نقیض در مورد گیاهخواری آنجل زیاد است ولی این نوع آنجل نسبت به گیاهان آزاری ندارد البته تجربه شده البته ممکن است ماهیان دیگری هم سازگاری داشته باشند ولی چونکه محیط آکواریوم گیاهی نیاز به ماهیان آرام و با تحرک کم را دارد ماهیان فوق الذکر بهرین گزینه هستند ماهیان فوق قابلیت زیست در کناره همدگیر را دارند
    [IMG]http://i31.*******.com/oqem9c.jpg[/IMG]

گیاهان ویزه خاص ماهیان آمازون در یک پلانتا آکواریوم که میتوانند تا 80 درجه فارنهایت هم دوام بیارن عباتند از :
    1 bleheri
    2 cordifolius
    3 Ozelot
    تاکید بر این شده که دیسکاس با گیاهان فوق سازگاری بهتری دارد البته در بعضی از سایتهای ایرانی از کریپتون بعنوان گیاه آمازون نامبرده شده!! که با دیسکاس سازگاری بهتری دارد عکسهای گیاهان فوق الذکر:

[IMG]http://i30.*******.com/mvkjs2.jpg[/IMG]
    ozelot

[IMG]http://i25.*******.com/2jg5e37.jpg[/IMG]

cordifolios

[IMG]http://i25.*******.com/vxnakl.jpg[/IMG]

bleheri
    'گیاهان فوق تمامی از خانواده Echinodorus میباشند نمونه آخری هم توی ایران هست یعنی bleheri ولی ساقه های ترد و شکننده ای داره و بهتره با یک کش شل دورش بسته بشه

19. کاربران : 15 تشکر کرده اند از شما 2000farzin برای ارسال این پست سودمند:

سن کاربر
    سکرت
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

با تشکر از دوست خوبم فرزین و جناب استاد عزیزم حاج آقای صفار زاده
    در تکمیل فرمایشات مستر فرزین(در مورد انتخاب ماهی برای سیستم گیاهی) مطالبی چند در وب به چشمم خورد که فکر میکنم جایش در همین زمان باشد.
    بعضی ها دوست دارند فقط یک گونه را به صورت گروهی نگهداری کنند و یا فقط یک عدد ماهی را به صورت یک حیوان اهلی تربیت نمایند. در این مورد باید شدیداً تحقیق و بررسی کنید، حتی در مواردی که ماهی انتخابی شما بسیار مقاوم و مناسب برای تمام شرایط باشد. فعلاً موضوع بحث ما آکواریوم هایی است که ماهی ها مانند طبیعت، در کنار هم، در آن زندگی کنند.
    آکواریوم های زیست گروهی یا اکوسیستمی یا بیولوژیکی :
    شرایطی که شما تصمیم دارید از آبزیانی نگهداری کنید که در محیط های مشابه زندگی می کنند، می توانید یک قسمت واقعی از جهان آبزی را به وجود آورید که در شرایطی جز این، امکان دیدنش برای شما و سایر اطرافیانتان وجود نداشته و نخواهد داشت.این نوع آکواریوم های بسیار جذّاب فواید بسیاری نیز دارند، ماهی ها، گیاهان و تزیینات در ترکیب با هم هماهنگ می شوند و تمام گونه هایی که نگهداری می کنید به شرایط یکسانی درمورد آب نیاز دارند. این ماهی ها خود وظایفشان را در نگهداری از محیط می دانند و با کمک گیاهان، خود به خود اکوسیستم را حفظ می کنند و نیاز به رسیدگی بسیار کمتری دارند.نگهداری این گونه آکواریوم ها نیز بسیار ساده است و اگر واقعاً می خواهید از این کار لذّت ببرید، باید بدانید که شما تنها قسمتی از جهان آبی آمازون را به منزل آورده اید.با این کار جنگل بارانی گرمسیری و دریاچۀ "مالوی" را در خانه خود احساس خواهید نمود و این یعنی پیکنیک آخر هفته در خانه!!شما ممکن است ماهی های تزیینی و گیاهانی را نگهداری کنید که از مناطق مختلف آمده باشند و این اشکالی نخواهد داشت، فقط چیزی را نگهداری کنید که دوست داشته باشید، البته شما باید مطمئن شده باشید که ماهی های تزیینی را که نگهداری می کنید با هم در آرامش زندگی کنند و گونه هایی هماهنگ با هم باشند؛ همچنین به شرایط آب و دمای یکسانی نیز نیازمند باشند. ماهی های زینتی در سطوح مختلف آب زندگی می کنند، انواع زیادی هستند که بیشتر آنها در نزدیکی سطح آب، میانه و یا
    کف آکواریوم شنا می کنند.سعی کنید وقتی که ماهی را انتخاب می کنید به این نکته توجه کنید که برای لایه های مختلف آب ماهی انتخاب کنید و یا ماهی هایی که در تمام لایه ها شنا می کنند. همچنین قبل از خرید و انتخاب ماهی، باید اندازۀ آکواریوم خود را بدانید و سعی کنید برای هر لیتر آب یک ماهی داشته باشید. در وحلۀ اوّل توصیه می کنم که به جای خود ماهی، فقط زندگی طبیعی آن و جهان زیر آب را دوست داشته باشید و در وحلۀدوّم به ماهی هایی توجّه کنید که رفتار و نیازمندی های آن ها مطابق با ذوق و سلیقه شما است.
    بهتر است در مورد خلق و خوی ماهی هایی که قرار است با هم نگهداری کنید، زمان فعّالیت آنها در شبانه روز، نوع خوراک آنها و شرایط آب مورد نیازشان بررسی کرده باشید. بسیاری از ماهی ها در شب برای سایرین مزاحمت ایجاد می کنند و خیلی ماهی ها بسیار مهاجم هستند و ماهیان دیگر را می کشند.
    منبع :تجربیات جناب سروان عاملی

21. کاربران : 10 تشکر کرده اند از شما dalton_the_boss برای ارسال این پست سودمند:

2000farzin آواتار ها
    سن کاربر
    29
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

سلام دوستان>:d<

من تصمیم دارم در یک اکواریوم گیاهی به طزیقی آبرا در زیره فیلتر زیر شنی جریان بدهم که از طریق سیفون کردن کف بوسیله شیرهای تخلیه و از ان طرف برای تخلیه کامل آن از جریان پاور هد در زیره فیلتر زیر شنی و روانه کردن فضولات و آب کثیف به سمت مجری تخلیه هدایت شوند ولی نمیدانم لوله ای پیدا میشود که بتوان انرا در زیر فیلتر زیر شنی جای داد که بتوان به پاور هد متصل نمود من سعی دارم یعنی یک سیفون کردنه برقی مخصوص اکواریومهای گیاهی که سیفون دستی مقدور نیست علما چی نظر میدن

23. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما 2000farzin برای ارسال این پست سودمند:

2000farzin آواتار ها
    سن کاربر
    29
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

پیش فرض خزه

سلام بر همه>:D<مخصوصا دالتون عشق اکواریوم گیاهی

امروز یکی از دوستان در مورد خزه سئوال کرد و من سریع بیاد آکواریومهای گیاهی افتادم که دراونها از خزه استفاده میشه این نوع خزه ئی که میخوام براتون بنویسم اسمش خزه کریسمس و در زبون خودمون به اون خزه شاخ گوزنی میگن یا همون خزه هائی که در گل فروشیها میفروشند خزه یکی از سخترین گیاهان هست که میتواند شرایط آب را در کیفیات متفاوت تحمل نماید این نوع خزه آن خزه ئی نیست که همه با جلبک اشتباهش میگیرن و سعی در از بین بردن اون دارند خزه نوعی گیاه فاقد برگ و ریشه میباشد که دارای رشدی کند و آرام هست نوره خورشید در سرعت رشد آن بسیار موءثر میباشد خزه بوسیله هاک تولید مثل میکند هاگ سلولی است که میتواند بهع تنهائی رشد کرده و موجود کاملی را تشکیل دهد اگه ازین نوع خزه توی اکواریومتون دیدین سریع اقدام به ریشه کن کردن ان نکنید بلکه موجبات رشد اون رو فراهم سازید با گذاردن اجسام سخت مانند چوب و سنگ میتوان به تکثیر و زیبا شدن اکواریوم کمک شایانی نمود دمای مورد نیاز برای خزه بین 54 تا 82درجه فارنهایت میباشد بهتریت دما برای تکثیر ان 72 درجه فارنهایت میباشد خزه ها میتوانند به زیبائی اکواریوم شما کمک شایانی کنند و بسختی توسط ماهیان خورده میشوند تنها دشمن آنها کت فیشها میباشند پس خیالتان راحت با توجه به اینکه خز ه ها میزان زیاد دی اکسید کربن در آب مصرف میکنند پس باید در هنگام استفاده انبوه انها در اکواریوم و به همراه گیاه از تزریق co2 بهره برد آنها مکش بسیار بالائی در جذب املاح اب نیز دارند که میتوانند در سبک نمودن اب کمک شایانی نمایند ph مورد نیاز خزه ها بین 5 تا 9 میباشد همچنین میتوانند محافظ خوبی برای ماهیانی که بصورت بارش تخم ریزی میکنند و تخمها از خورده شدن جان سالم بدر برند در زیر اشکال مختلف خزه را میبینید

[IMG]http://i29.*******.com/v3nk75.jpg[/IMG]

chirismas moss ( این نوع خزه براحتی در گل فروشیها یافته و و نوع خشک ان در آب در مدت زمان طولانی سبز میشود و تکثیر میشود)
    [IMG]http://i26.*******.com/2zgchox.jpg[/IMG]

java moss (نمونه از یک خزه که در بستر آکواریوم گیاهی بکار برده شده است)
    [IMG]http://i32.*******.com/21b91sy.jpg[/IMG]

willow moss (زیبائی این خزه ها در اکواریوم مانند شقایقهای آب شور به چشم میایند)

25. کاربران : 21 تشکر کرده اند از شما 2000farzin برای ارسال این پست سودمند:

2000farzin آواتار ها
    سن کاربر
    29
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

Wink نگهدارنده آکواریومهای گیاهی

سلام بر همه دوستان >:D<

امروز تصویر چنتا عکس از مکملهای گیاهان که تقریبا برای یک آکواریوم گیاهی لازم هست رو برای سمع نظرتون گذاشتم

اولین مکمل که نام اون فلوریش هست که برای رشد روز افزون و منظم گیاهان و تقویت ریشه و برگهای اون نقش دارد فلوریش حاوی مواد سرشار و غنی از کلسیم منیزیم روی آهن هست 250 میل ازین دارو برای 12.500 لیتر آب جوابگو هست!! این دارو باعث گسترش نیترات و فسفات در آب نمیشه که برای رشد جلبک مفید هست 250 میل این دارو حدوده 4 هزار تومن
    به پول ما هست جالبه که بدونید برای گیاهان خانگی هم میشود ازش استفادده نمود البته میگن پر فروش ترین مکمل گیاهی فلوریش هست

[IMG]http://i29.*******.com/2zqykc6.jpg[/IMG]

یه کی دیگه از نگهدارنده های آکواریوهای گیاهی دستگاه تزریق co2 کاملا بروز و دیجیتالی و اتومات هست البته این برای آکواریومهای بالای 500 لیتر آب استفاده میشود [-X اسم دستگاهشم delux fully automatic co2 هست حالا دالتون برو با قوطی نوشابه دستگاه co2 درست کن:dالبته حق داری با این گرونی قیمت این دستگاه حدوده 380 هزار تومن به پول ما هست

[IMG]http://i30.*******.com/110y9m8.jpg[/IMG]

البته زیاد نگران نشید که حتما باید از دستگاه تزریق co2 در آکواریومهای گیاهی استفاده کنید چون قرصش هم هست البته نمیدونم توی ایران هست یا این مورد برای اکواریمهائی هست که کمبود دی اکسید کربن دارند و انداختن چنتا قرص در اکواریوم موجبات رشد و نمو گیاه رو فراهم میسازد فقط در زمانی که آکواریوم نور نداره نباید ازین قرصا استفاده کرد زیرا بی تاثیر هست میزان استفاده هم 2 حبه در 10 گالون آب معادل 40 لیتر که 2 بار درهفته هم باید تکرار شود البته قیمتاش متفاوته این مدلی که عکسشو میبنید 5 دلار هست بعضی نمونه هاش 25 دلار هم دارد استفاده ار co2 موجبات تضعیف رشدجلبک رو فراهم میسازد

[IMG]http://i27.*******.com/1zx2r68.jpg[/IMG]

یکی دیگه از اقسام مکمل که خودتون بهتر از میدونید مکمل کریپتو هست که توی ایران 100 البته موجود هست و برای تقویت گیاه و ریشه اون استفاده میشود این برای اون دسته از گیاهانی استفاده میشود که ریشه اونها به میزان زیادی نیترات برای جذب دارد و رشد کندی هم دارد البته این قرصها اونطوری که کارخانش اعلام کرده میزان نیترات و فسفت آبرو بالا نمیبره و ازین لحاظ مطمئن باشید و همچنین موجبات رشد جلبک رو فراهم نمیسازد قیمت یک جعبه این مکمل در اینترنت حدوده 5000 تومان به پول ما هست

[IMG]http://i27.*******.com/2po87eg.jpg[/IMG]

27. کاربران : 12 تشکر کرده اند از شما 2000farzin برای ارسال این پست سودمند:

msmmaze آواتار ها
    msmmaze آفلاين است کاربر خوب
    تشکر شده 1,265 بار در 383 پست
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

پس از مدتها یه پست زدم:d اینم عکس تانک من البته تمام نکردم هنوز
    عکس های پیوست شده عکس های پیوست شده
    • نوع فایل: jpg DSC04397.JPG (95.8 کیلو بایت, 335بار دانلود شده )

29. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما msmmaze برای ارسال این پست سودمند:

navid3312 آفلاين است کاربر معمولي
    سن کاربر
    27
    تشکر شده 302 بار در 80 پست
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط msmmaze نمایش پست ها
    پس از مدتها یه پست زدم:d اینم عکس تانک من البته تمام نکردم هنوز
    خيلي قشنگ شده آقا،ادامه بده قشنگتر هم ميشه. دو تا سئوال ازتون داشتم:
    1. ماسه كف تانكتون رو از كجا خريديد؟قيمت هر كيلوش چنده؟
    2.عرض تانك چند سانتيمتره؟
    با تشكر

melain62 آواتار ها
    melain62 آفلاين است همکار قدیمی بخش آبزیان آب شیرین
    سن کاربر
    25
    تشکر شده 5,245 بار در 757 پست
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

فیلتر زیر شنی ضرری نداره، ولی تو آکواریوم های گیاهی سودی هم نداره. مگر اینکه قرار باشه اون پاورهد رو استفاده کنید که خوب شما برش داشتید.
    سوراخ شدن سیوی ها رابطۀ مستقیم با دما نداره، ولی ممکنه زمانی که شما دما رو بالا می برید واکنش های شیمیایی سرعت بگیره و به عنوان مثال مواد معدنی مورد نیاز گیاه با چیز دیگه ای تو آب ترکیب بشه و گیاه دچار کمبود و سپس سوراخ شدن برگ ها بشه.
    برگ ها رو خوب نگاه کنید ببینید که دور (حاشیۀ) قسمت های سوراخ شده کاملاً سبزه یا به رنگ زرد یا قهوه ای در اومده؟
    شما اگر می خواید که گیاهانتون همون رشد روزهای اول رو داشته باشند باید هر هفته 20% آب رو عوض کنید و همینطور به طور مرتب و مناسب کوددهی داشته باشید.
    قربان شما
    عاملی

** **

32. کاربران : 14 تشکر کرده اند از شما melain62 برای ارسال این پست سودمند:

سن کاربر
    سکرت
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

مهدی جان ممنون از جوابهات
    اول اینکه سیوی ها که برگهاشون سوراخ میشه دورش سبزه سبزه -و چه برگ جدید و چه قدیمی سوراخ میشن.ممکنه از کت فیش باشه؟چون رو برگهای سیوی میشینه(البته کوچیکه و 5 سانتی بیشنر نیست و مکش هاشم زوری نداره) علتش چی میتونه باشه؟ممکنه از عدم تعویض اب باشه چون یه 45 روزی است دست به تانک نزدم.راستی به توصیت نئون گرفتم -انجل هم دارم (4 تا)-البته از 30 و خورده ای نئون الان 15 تاش مونده خیلی عجیب میمردن.هر بار کرم خونی دادم یکی از فرط خوردن عمودی میشد(تو مایه های بیماری کیسه شنا)و فرداش میمرد.شهروز گفت کرم خونی هفته ای یه بار بده منم گفته حله و از اون موقع ماهیام نمردن.برای سلامتیش صلوات

2- الان این کریپتونها هم حس میکنم یه مقداری برگاشون چروک خورده هستن ایا برخورد داشتی با این موضوع؟
    در نهایت اگر بشه بیمارهای گیاهان و روشهای رفع انها رو که تو سایتت توضیح دادی سر فرصت کمی واسمون باز کنی تمامی اکوا پلنتی ها ازت ممنون میشن.

تو یه پستت خونده بودم تو تانکت اصلا سیفون نمیکنی (ایا تعویض رو انجام میدی)؟
    تو این دو ماه که نبودی گیاهات چی شدن؟یه عکس جدید از تانکت بذار حال کنیم.

راستی رییس میترسم پاور هدو روشن کنم ثبات سیستم به هم بخوره اخه قدرتش 2000 لیتر در ساعته .از این کمتر مشهد بود ولی به زیر شنی (رو زیر شنی هم ابر نبود که بندازم یادته که)وصل نمیشد.نظرت اینه که پاور هدو روشن کنم؟
    دیمر هم که گرفتم که قدرت پاور هدو کم کنه ولی وصل نکرده زرتی به فنا رفت.

تانکو که یادته با هم راهش انداختیم؟(ابعاد 1متر طول-90ارتفاع-45 عرض)

34. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما dalton_the_boss برای ارسال این پست سودمند:

2000farzin آواتار ها
    سن کاربر
    29
    لايك دريافتي
    0
    لايك كرده
    0

سلام بر همه

چیه دالتون هی داری شلوغش میکنی گیاهم سوراخ شد آدم و عالم خبر دار شدن ;):d
    شوخی کردم مشتی من متوجه سئوال شما در سایت aqua نشدم شرمنده مشتی
    در مورد سوراخ شدن برگها اونم هیگروفیلیا که دارای برگهای ظریفی هست خیلی شایع هست یکی ازین موارد کمبود مواد آلی مورد نیاز مانند پتاسیم و مخصوصا آهن هست
    یکی دیگر از عوامل ماهیانی مانند آنجل که به برگهای گیاه نوک میزنند و شما از ان غافل هستید من یکبار شهاد نزاع آنجل کوچولو با یک گیاه هیگروفیلیا یا همون سیوی بودم که با 20 تا 30 ضربه به راحتی برگ را سوراخ کرد خودم مات فقط نگاه میکردم ! یکی دیگر از عوامل استفاده از غذاهائی میباشد که روی برگهای گیاه مینشیند و در همان جا تجزیه میشود
    یکی دیگر از عوامل نور زیاد و بیش از حد میباشد البته نور بیش از حد برای کریپتون خوب نیست و موجب سوراخ شدن برگ آن میشود من در جائی خونده بودم ولی باور نکردم تا تجربه به من ثابت کرد!! ولی نور زیاد برای هیگروفیلیا مناسب است نور مناسب برای هیگروفیلیا 2.5 وات در لیتر میباشد ولی باز یک تجربه دیگر هم بگم خدمت شما هیگروفیلا اگه با ماهی و جاندار دیگری باشد که خاصیت خورنده داشته باشد شرایط خوبی برای رشد ندارد زیرا برگهای این گیاهان برای تمامی ماهیان لذیذ میباشد هیگرفیلا در سختی بالا هم میتواند براحتی رشد کند بشرطه اینکه مزاحم نداشته باشد این مزاحم میتواند گیاه یا ماهی باشد یا عوامل دیگر برای جبران خساراتی که به هیگروفیلیا وارد میشود با توجه به اینکه این گیاه نیازی به کاشته شدن ندارد یعنی از گیاهان ساقوی بشمار میرود استفاده از کود مایع خوب مد نظر است در مدت استفاده از کود مایع حتما باید 4 تا 5 ساعت فیلتر خود را خاموش کنید تا گیاه در این مدت بتواند 80 درصد کود را جذب نماید روش کود دهی و تعویض آب و استفاده از ماهیان مانسب با گیاه و استفاده از گیاهان هم خانواده نباید موجب اختلال در رشد گیاه شود

36. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما 2000farzin برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 1 از 51 1234511 ... آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع