تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  Ashkan taghavi آفلاين است همکار قدیمی بخش خودرو
  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  نوشته ها
  843
  تشکر
  4,463
  تشکر شده 3,513 بار در 966 ارسال

  پیش فرض اصول آكوا اسكيپينگ Aquascaping Principals

  ترجمه مقا له اي از ولفگانگ بريجيت در سال 2005 در رابطه با اصول اوليه و كلي راه اندازي يك آكواريوم گياهي :

  خواندن اين مقاله بسيار ضروريست مخصوصا براي كسانيكه فكر ميكنند داشتن يك پلنت زيبا و منحصر بفرد كار سخت يا طاقت فرسا و نشدنيست و از پس اون برنميان و بعد از هزينه هاي سنگين و بيمورد كه به عده اي سودجو پرداخت ميكنند از خير داشتن اين همه زيبايي و لطافت ميگذرند.

  Aquascaping
  ابتدا نويسنده و مرد بزرگ اين رشته تاكاشي آمانو با كتاب هاي خود سبك جديدي را با تجمع ساده اي از گل و گياه ، سنگها و چوبهاي زيبا به عنوان يه هنر ارزشمند به تمام علاقمندان ( آكواريوم داران) معرفي نمود.  اين مقاله بهمراه تجربيات و نظرات من بر روي سبك و ايده هاي برگرفته از طبيعت استوار است. در ابتدا اين سئوال هميشه مطرح است كه شما ميخواهيد به چه نوع از پلنت برسيد. بسياري از مردم فقط عاشقانه و با لذت به ديدن اين تانكها عادت ميكنند و فكر اينكه ميتونند يكي از اينها رو داشته باشند رو هم نميكنند. بنابراين بسياري فقط به اندازه كافي اعتماد به نفس ندارند كه مطمئنا با خواندن و عمل به اين قوانين ساده ميتوانند به هدف خود دست يابند.

  بسياري معني ( Amanos Nature Aquarium ) يا همان ( NA) رو ايجاد طبيعت يا طبيعي يك منطقه خاص ميدونند در حاليكه ( NA) در واقع هدفش ايجاد يك چشم انداز زير آب و ايجاد يك منظره از طبيعت بيرون در داخل آب است. نه چشم انداز طبيعي زير آب..  من خودم در ابتدا با كپي كردن تانكها و دكورهاي آمانو شروع كردم و بمرور متوجه شدم كه شما ميتوانيد از هر چيزي در طبيعت كپي برداريد .با اين حال خوبه كه در ابتدا و براي شروع و تمرين از يك دكور و تانك ديگه كپي برداريد (مخصوصا تانكي كه دكورش رو بسيار ميپسنديد و بهش علاقه داريد.) با گذشت زمان شما به طور خودكار به سبك خود ميرسيد و جاي كاشت گياهان مختلف ، نحوه و جاي قرار دادن سنگها و گذاشتن فضاهاي آزاد و دادن عمق ميدان (معطوف كردن نگاه بيننده به يك نقطه) بيشتر و غيره را متوجه شده و حتي بسيار محتمل است كه كسان ديگري از شما الگو بردارند.

  بطور طبيعي گياهان تانك و ماهيان (موجودات) داخل آن محور اصلي هستند براي اينكه مواد مغذي براي گياهان و غير مضر براي ماهيها و تسلط بر نحوه آزاد كردن نيترات در اثر غذا دهي و نوع آن به ماهيان و همينطور اكسيژن رساني به ماهيان در جهت بهتر و سريعتر رشد كردن هم ماهي و هم گياه.

  دوباره تكرار ميكنم كه اين مقاله كوتاه در جهت كمك به ايجاد يك آكواريوم گياهي زيبا (چيزي كه تو عكسها و كتابها ميبينيد) توسط شما نوشته شده تا بدونيد كه ميتونيد:
  پس شروع ميكنيم:

  1. قوه تخيل
  تخيل كليد يك آكوا اسكپينگ است.
  تصوري از گياهان و لوازم موجود در ذهن كه آنها را با هم مرور كرده ، سپس با راههاي مختلف تركيب كنيد. اگر قادر به اين كار نيستيد بهتر است كه يك دكور مورد علاقه رو ايجاد و بمرور تغييراتي رو كه به ذهنتون ميرسه رو ايجاد كنيد.  . انتخاب يك پس زمينه
  راههاي مختلفي براي اين انتخاب هست. برخي با استفاده از چوب پنبه ، چوب پوسته درخت، رنگهاي مختلف (غير مضر) ، استفاده و چسباندن شاخ و برگ .. پيشنهاد من براي كنتراست بهتر رنگهاي آبي و مشكي است چراكه نميخواهم با گذاشتن رنگي مثل قرمز در پس زمينه توجه بيننده رو از منظره و نكته اصلي (دكور تانك) منحرف كنيد.

  3. انتخاب بستر (كود يا شن كف)
  بعيد ميدونم كسي بخواد از سنگهاي رنگي صورتي و سرخ و آبي تو پلنتش استفاده كنه و بعد از ديدنش لذت ببره. براي همين بهتون رنگهاي قهوه اي ، خاكستري و سياه رو پيشنهاد ميكنم. انواع مختلفي از كودها و بسترها با كيفيتهاي خوب و بد وجود دارد كه انتخاب بعهده شماست.

  .انتخاب شكل كلي از طرح آينده
  براي اين انتخاب كلا 4 نوع تركيب وجود دارد:

  A: تركيب بندي يا راه اندازي مقعر


  B: تركيب بندي يا راه اندازي محدب


  C: تركيب مثلثي


  D: تركيب بندي مستطيل شكل
  كه در اين تركيب بندي شما كمي آزاد هستيد ولي همچنان به رعايت نكاتي مثل ايجاد فضاي باز و عمق كه گاهي بايد بيشتر و گاهي كمتر باشد رعايت شود.


  5. انتخاب لوازم جانبي
  اين لوازم براي زيبايي بيشتر ميباشد كه شامل انواع سنگ و چوب و .... ميباشد و تاثير بسزايي در طبيعي جلوه كردن تانك شما يا جلوه مصنوعي به آن ميدهد كه بويژه سنگ در اين مورد بسيار كاركردن با آن و استفاده از يكي يا تعدادي از آن در دكور هميشه و مخصوصا در مسابقات حائز اهميت بوده. نكته مهم در اينجا اين است كه هرگز از 2 يا چند نوع مختلف سنگ يا چوب استفاده نكنيد.. سنگ و چوب باعث ايجاد نقطه كانوني در تانك ميشوند پس استفاده از 2 يا نهايتا 3 تا از انها در تانك كافيست.(والبته مهم جاي قرار دادن آن است).


  6. تعيين نقاط كانوني اصلي
  براي داشتن يك نماي زيبا و چشم نواز شما به يك يا حداكثر دو نقطه كانوني در دكور داريد كه آنرا بوسيله سنگ ، چوب يا گياهان زيبا ميتوان ايجاد كرد.
  راهنمايي: براي ايجاد يك نقطه كانوني صحيح شما بايد از هر زاويه اي يك منظره زيبا ببينيد يعني وقتي در مقابل ، بالا و كنار تانك هستيد.در تانكهاي زير 60 گالن (هر گالن 3.7 ليتر) يك نقطه كانوني كافيست.هرگز سعي در ايجاد بيشتر از 2 نقطه كانوني نكنيد.
  فرمول يا نسبت تعيين صحيح نقطه كانوني يا همان "محور" كه فيلسوفان و رياضيدانان يوناني قرنها پيش بدست آوردند: 1:1,618 ميباشد.
  7. پيشزمينه يا نماي كف
  بهترين راه براي عمق دادن به تانك استفاده از گياهان كم رشد (كوتاه)است.اگر از سنگ و چوب و تپه استفاده نمكنيد بايد از اين سبك گياهان كاركنيد. آمانو از اين 2 نوع گياه در بيشتر تانكهاش استفاده ميكنه. Riccia fluitans و glossostigma elatinoides


  8. طرز كاشتن گياه
  ابتدا جاي گياه كه جلو ، وسط يا عقب تانك بنا به رشد و نقطه كانوني گياه در تانك بايد مشخص شود. سعي كنيد گياهان را متراكم بكاريد مخصوصا گياهان ساقه اي . گياهاني هستند كه ميتوان جدا از هم كاشت ولي در نهايت نتيجه متراكم كاشتن بسيار رضايت بخشتر ميباشد. فاصله كاشت گياهان در حدود 1 يك اينچ از بوته يا ساقه كناريست.
  9. رنگ و برگ گياه
  هميشه استفاده از گياهان با رنگ و برگ مختلف كار درستي ست چراكه باعث عمق بيشتر و طبيعي تر شدن تانك ميشود. براي تانكهاي كوچك گياهان كوچكتر ( برگ ريز) بسيار مناسب تر است. گياهان قرمز رنگ باعث كنتراست بيشتر ميشود ولي اين نكته در مورد گياهان قرمز رنگ مهم است چراكه باعث ايجاد نقطه كانوني در تانك ميشود و اگر اين نكته را در نظر نگيريد ممكن است با كار كردن سنگ و ايجاد نقطه كانوني ديگر باعث سردرگمي بيننده و ايجاد تنش در نماي تانك كنيد.


  10. ماهيها
  ماهيها را بايد از ابتدا اضافه كنيد. از تعداد زيادي ماهي در تانك گياهي استفاده نكنيد.
  ماهي را انتخاب كنيد كه بزرگ نباشد و يا نهايت رشد آنها زياد بزرگ نباشد و موقعي كه ماهي كوچك خريداري ميكنيد مطمئن شويد كه زياد رشد نميكند ، علاقه به حفاري كف تانك نداشته باشد و مزاحم گياهان نشود. براي اين منظور تحقيق در سايت و پرسيدن سئوال در منابع و سايتها بسيار كمك ميكند.


  11. نگهداري (حفظ و مراقبت)
  راه اندازي يك پلنت يك چيز است و حفظ و نگهداري و افزايش زيبايي آن يك چيز ديگر. هرس منظم ، تعويض آب ( سيفون) ، كنترل شرايط آب ، co2 ، روشنايي (نور) از جمله اين مراقبتهاست.

  منبع:
  Aquatic Plant Central
  لطفا در صورت کپی برداری و استفاده از این مطالب در سایتهای دیگر، نام گرد آورنده , مترجم و نام سایت نیک صالحی نیز آورده شود.
  (گردآورنده و مترجم: Ashkan taghavi)
  بدتر از توجيح هاي غلط ، توجيح هاي درست ! يعني تكيه كردن بر يك حقيقت براي پامال كردن حقيقت ديگر !


 2. #2
  aqua.plant.love آواتار ها
  aqua.plant.love آفلاين است كاربر متخصص آکواریوم گیاهی
  کاش از پی صد هزار سال از دل خاک, چون سبزه امید بر دمیدن بودی ...
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  سن کاربر
  30
  محل سکونت
  خوزستان
  نوشته ها
  1,103
  تشکر
  4,723
  تشکر شده 4,064 بار در 1,044 ارسال

  پیش فرض اصول آكوا اسكيپينگ Aquascaping Principals

  ایجاد توازن میان نور و CO2 درآکواریوم طبیعی


  نویسنده:تاکاشی امانو___________تاریخ انتشار: فبریه 2007__________برگردان به فارسی: مصطفی لالوند_________ منبع:www.tfhmagazine.com  نور مناسب و تزریق CO2
  عناصر ضروری برای رشد سالم گیاهان آبزی و ایجاد بوته هایی زیبا هستند.مهم این است که این عناصر در جهت رشد انواع مختلف گیاهان آبزی و رشد هر یک از آنها برای ایجاد یک اکواریوم طبیعی درتعادل نگه داشته شوند.نور و CO2برای گیاهان آبزی مانند چرخ یک دوچرخه هستند که اگر یکی از آنها از دست رود، هیچ چیز آن به درستی کار نخواهد کرد.اگر چه برخی از مردم برای جلوگیری از ظهور جلبک عمدا نور را کم نگه میدارند ،امااین یک وضعیت مطلوب برای گیاهان آبزی نیست. رشد سالم گیاهان آبزی هنگامی صورت میپذیرد که مقدار کافی از نور فراهم شده باشد و مقدار متناسب CO2 نیز تزریق شده باشد که به نوبه خود ظهور جلبک نیز سرکوب خواهد شد.

  فوتوسنتز
  رشد سالم گیاهان آبزی تنها زمانی امکان پذیر است که آنها به اندازه کافی بتوانند فتوسنتز انجام دهند.اگر چه به نظر می رسد که برخی از گیاهان آبزی به شدت فتوسنتز میکنند در حالی که در سایرین آهسته تر است، ولی در مجموع همه آنها به درجات مختلف فتوسنتز را انجام میدهند.
  Riccia ، Glossostigma ، Hair grass ، و گونه های مختلف Echinodorus گیاهان نور دوستی هستند که در زیر نور قوی به شدت فتوسنتزانجام میدهند و تعداد زیادی حباب های اکسیژن آزاد میکنند.در مقابل، گونه های Cryptocoryne و Anubias گیاهان سایه دوست هستند که به خوبی در زیر نور نسبتا ضعیف رشد میکنند و فتوسنتز شدیدی ندارند. سرخسها مانند Bolbitis و خزه مانند خزه بید نیز سایه را به خوبی تحمل میکنند و رشد خوبی در زیر نور نسبتا ضعیف دارند.این گیاهان سایه دوست فتوسنتز انجام میدهند، اما آنها این کار را به آرامی و با حل کردن تدریجی اکسیژن درآب انجام میدهند. به منظور ایجاد یک آکواریوم طبیعی زیبا مهم است که به نیازهای نوری مختلف گیاهان آبزی پی ببرید.

  شدت نور
  فرض کنید ما از هر دو نوع گیاهان نور دوست و سایه دوست به عنوان اجزای اصلی طرح آکواریوممان استفاده میکنیم.در ترکیبی از گیاهان با نیازهای مختلف نور،شدت نور باید طوری باشد که در آن گیاهان نور دوست به خوبی رشد کنند.به عنوان مثال، برای یک تانک W90 X D45 X H45 سانتی متری حدود 180 لیتر (در حدود 50 گالن) ،میتوان از تنها یک لامپ 150W متال هالید و یا یک لامپ 150W متال هالید بهمراه دو لامپ 36W قدرت متمرکز برای راه اندازی یک آکواریوم طبیعی معمولی استفاده کرد.تنها گیاهان آبزی نور دوست تحت این شدت رشد می کنند، اما برای بیشتر گیاهان سایه دوست این میزان نورخیلی قویست.
  برای مخزنی با اندازه کوچکتر،مثلا W60XD36XH30سانتی متر مخزن حدود 60 لیتر (در حدود 15 گالن)، دو لامپ 36W قدرت متمرکز استفاده می شود.از طرف دیگر، برای تانک بزرگ W180 X D60X D60 سانتی متری مخزن در حدود 680 لیتر (حدود 180 گالن)، من از سه لامپ 150W متال هالید استفاده میکنم.
  من آکواریوم های طبیعی بسیاری را طراحی و ساخته ام.گیاهان قرمزرنگ تنها زمانی رشد میکنند که به مقدار کافی نور به آنها تابانده شود، بنابراین من میزان روشنایی ام را با توجه به این نوع گیاهان به عنوان معیارهای تصمیم گیری تعیین میکنم.اگر برگهای گیاهی که به طور معمول قرمز رنگ هستند قرمز نبودند این می تواند به دلیل نور ناکافی باشد.اگر نور به اندازه کافی نباشد گیاهی مثل Glossostigmaتنها به سمت بالا رشد می کند.اگر شما نشانه هایی از ناکافی بودن نور دیدید، یک لامپ پرنورتر جایگزین کنید و یا اینکه تعداد لامپها را افزایش دهید. اگردیدید که گیاهان نور دوست به خوبی رشد نکردند بدانید که نور کافی نیست .به عنوان یک جایگزین بجای اضافه کردن نور به داخل مخزن، شما می توانید طرح بندی گیاهان اکواریوم را بطور عمده با گیاهان سایه دوست تغییر دهید.

  تزریق CO2
  هنگامی که قضیه شدت روشنایی حل شد، مسئله بعدی تنظیم میزان تزریق CO2 است.اگر چه تزریق CO2امروزه بسیار رایج است،اما اغلب به عنوان یک ضرورت در نظر گرفته نمیشد و CO2ای که از سطح آب در داخل آب حل میشود کافی تصور می شد ،با این حال هنگامی که حجم زیادی ازفتوسنتز گیاهان آبزی به یکباره دریک فضای محدود آکواریوم انجام میگیرد، حجم کم CO2ی که از راه سطح آب حل شده است به سرعت استفاده می شود و این زمانی آشکارتر میشود که حجم گیاهان آبزی و یا شدت نور افزایش یابد.
  در آکواریوم های طبیعی( گیاهی)، برای تشویق گیاهان آبزی به فتوسنتز CO2را با استفاده از یک سیلندر گاز CO2مایع، تنظیم کننده CO2، و منتشر کننده CO2به اکواریوم تزریق میکنند. ساده ترین و عینی ترین راه برای کشف غلظت CO2در آب اندازه گیری PH آن است.CO2محلول در آب میتواند PH را کاهش دهد و باعث افزایش اسیدیته آب شود.از سوی دیگر، افزایش PH به معنای کاهش مقدار CO2در آب و کاهش فتوسنتز گیاهان آبزی ،و چرخش قلیایی آب است.بنابراین شما می توانید غلظت CO2را با اندازه گیری PH آب بدست آورید. تعریف ما از میزان استاندارد PHهمان میزان PH در درست قبل ازدیده شدن نور در صبح (قبل از تزریق CO2برای شروع روز) و پس از هوادهی کافی در طول شب میباشد.اگرمیزان PH اندازه گیری شده بالاتر از مقدار استاندارد آن درچهار تا پنج ساعت پس از شروع تزریق CO2باشد این مقدارکافی نیست.اگر مقدار اندازه گیری شده PH کمی پایین تر از مقدار استاندارد باشد،این مقدار کافی است.اگر مقدار اندازه گیری شده بسیار پایین تر از استاندارد باشد، مقدار CO2تزریق شده بیش از حد است.

  هر چند که من گاهی اوقات در یک آکواریوم بزرگ از یک کاوشگر برای اندازه گیری PHمداوم استفاده میکنم، برای یک آکواریوم کوچک اگر PH متر در دسترس نبود توصیه میکنم PH را دو تا سه بار در روز به کمک محلول نشانگر PH و اندازه های راهنما برای یافتن حجم CO2تزریق شده اندازه گیری کنید.شما باید ماهی و میگو خود را در اولین روزی که شروع به تزریق CO2میکنید زیر نظر بگیرید،چرا که اگر حجم CO2تزریق شده به تانک بیش از حد باشد ماهی ها و میگوها از کمبود اکسیژن رنج خواهند برد.
  با نور کافی و تزریق CO2، گیاهان آبزی به خوبی فتوسنتز انجام میدهند،و این سبب میشود که زندگی گیاهی در آکواریوم طبیعی رو به رشد باشد.


  * کپی برداری از مطالب بالا بلامانع است اما درج نام مترجم و سایت نیک صالحی بهمراه آن الزامیست


  ویرایش توسط aqua.plant.love : August 4th, 2012 در ساعت 06:20 PM
  نه به خشونت

  *********************

  اکواریم من:
  http://forum.niksalehi.com/forum804/thread86308-7.html


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 09:45 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved