تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    tassoti آواتار ها
    tassoti آفلاين است پاسخگو و راهنما ابزیان
    سن کاربر
    25
    تشکر شده 2,905 بار در 812 ارسال

پیش فرض استرس در ماهيان آكواريومي

استرس
    در ماهيان آكواريومي

اكثر ماهيان زينتي مي توانند خودشان را با شرايطي كه مقداري با محيط طبيعي آن ها متفاوت باشد وفق دهند اما اين بدين معنا نيست كه اين شرايط يك فضاي كامل و سالم براي رشد ماهيان آكواريومي هست . ماهي ها داري سيستم ايمني در بدن خود مي باشند كه اگر ماهي ها در شرايط محيطي مناسب نگهداري شوند و عوامل استرس زا در آكواريوم به حد اقل برسد ماهي ها با استفاده از اين سيستم ايمني به خوبي مي توانند در برابر بيماري ها از خود مراقبت كنند عوامل استرس زا در آكواريوم باعث مختل شدن سيستم ايمني ماهي ها و در نتيجه آسيب پذير شدن آن ها در برابر انواع بيماري ها مي شود . البته اين را نيز نبايد فراموش كنيم كه از بين بردن استرس در آكواريوم همه چيز نيست اما تا 90 % مي تواند براي پيشگيري از بيماري ها و طول عمر ماهي ها به ماهي بازان كمك كند.

عوامل استرس زا

1 خريداري ماهي هاي مناسب با شرايط آب تانك يكي از عوامل جلوگيري از استرس مي باشد . مثلا بعضي از ماهي ها نياز به آبي با PH قليايي دارند و برخي ديگر آبي با خواص كمي اسيدي را مي پسندند و دسته اي ديگر نياز به آب با شرايطي خنثي دارند. من باب مثال و جود يك تيكه چوب در اكواريوم مالاوي ها مي تواند شرايط آب را بر هم بزند يا يك تيكه مرجان آهكي در آب ديسكس كه اين برهم خوردن شرايط آب مي تواند باعث استرس در ماهي ها شود .

2 تركيبات نيتروژن ( آمونياك - نيتريت - نيترات ) كه درجات مختلفي از مسموميت را مي توانند ايجاد كنند و در همه درجات استرس زا هستند . مقدار كمي از آمونياك مي تواند باعث مسموميت ماهي ها شود . براي جلوگيري از به وجود آمدن امونياك آكواريوم به فيلتر بيولوژيك مناسب نياز دارد تا آمونياك را به نيتريت و نيترات تبديل كن اما توجه داشته باشيد كه خود نيترات هم مي تواند باعث استرس در ماهي ها شود كه با سيفون منظم ضايعات مي توان مقدار آن كاست .

3 درجه حرارت : درجه حرارت بايد متناسب با ماهي هاي داخل تانك تنظيم شود . برخي ماهي ها به آبي نسبتا سرد نياز دارند و برخي ديگر به آب تقريبا ولرم وجود دماي نا مناسب مي تواند باعث استرس در ماهي ها و در نتيجه خوب عمل نكردن سيستم ايمني بدن ماهي شود .

4 برخي از ماهي ها نياز به آب لب شور براي زندگي مناسب دارند در حالي كه برخي ديگر از ماهيان حتي مقادير كمك نمك در اب باعث استرس در آن ها مي شود . مثلا : به آب ماهي مولي بايد مقداري نمك آضافه شود تا ماهي به حد اكثر فعاليت و سلامت برسد . اين در حاليست كه بسياري از كت فيش ها و جود نمك در آب را تحمل نمي كنند .

5 اندازه مخزن : اندازه مخزن رابطه مستقيم با ماهي كه در آن مي خواهيم نگهداري كنيم دارد . اگر مخزن كوچكتر از حد معمول براي ماهي ها باشد باعث تنش در نماهي ها مي شود و ممكن است آن ها از خود رفتار پرخاشگرانه بروز دهند . گاهي ممكن است بسته به شرايط اندازه تانك بايد بقزرگتر از حد معمول باشد . مثلا زماني كه يك جفت ماهي سيكليد در تانك به جفت گيري و تخم ريزي مي پردازند منطقه وسيعي از تانك را قلمرو خود قرار مي دهن و به شدت از ان محافظت مي كنند و در چنين شرايطي اگر فضاي باقي مانده براي ساير ماهي ها كم باشد آن ها دچار استرس مي شوند .

6 سازگاري ماهي ها با يكديگر از لحاظ رفتاري : بايد توجه داشت كه ماهيان زينتي از خانواده ها و مناطق مختلفي در جهان هستند و اين باعث به وجود آمدن ماهي هاي خشن و صلحجو شده است شما بايد به ياد داشته باشيد كه ماهيان صلحجو را باهم و ماهيان خشن را نيز بايكديگر نگهداري كنيد . اين را هم به ياد داشته باشيد كه برخي گونه از ماهي ها ممكن است صلحجو باشن اما نسبت به برخي گونه از ماهي ها رفتار خشني از خود بروز مي دهند . از عوامل مهمي كه مي تواند به كاهش تنش و استرس و سازگاري ماهي ها با يك ديگر كمك كند رعايت هم خواني ماهي ها از لحاظ جثه با يكديگر است . مثلا وجود يك ماهي 40-50 سانتي هر چقدر هم كه صلح جو و آرام باشد باعث استرس در يك ماهي 10-15 سانتي مي شود . برخي گونه از ماهي ها بايد به شكل گروهي نگهداري شوند و برخي ديگر تكي و اگر گروهي نگهداري شوند نسبت به هم نوعان خود رفتار مناسبي ندارد و اگر غير از اين شود باعث به وجو آمدن استرس و فشار در ماهي ها خواهد شد .

7 ميزان اكسيژن موجو در اب يكي ديگر از عوامل سلامت و شادابي ماهي هاست . وجود اكسيژن پايين باعث خوب عمل نكردن سيستم امني بدن ماهي و استرس شديد در ماهي خواهد شد و در شرايط حاد حتي منجر به مرگ ماهي مي شود . يك نكته هرچه دماي آب بالاتر برود اكسيژن آب كاهش پيدا مي كند .

8 رژيم غذايي نامناسب و نوع تغذيه از عوامل استرس زا در ماهي است . بهترين نوع تغذيه اين است كه تغذيه با تعدات دفعات بالا و مقدار غذاي كم در هر وعده انجام شود . هم چنين يك رژيم غذايي با تنوع بالا به سلامت و كاهش استرس در ماهي كمك خواهد كرد . در ضمن از دادن غذاهاي تاريخ گذشته به ماهي ها خود داري كنيد چون اين غذا ها و يتامين ها و خواص غذايي مفد خود را از دست داده اند و بيشتر شكم پر كن هستند.

9 تا حد امكان از دارو در اب تانك استفاده نكنيد چون باعث از بين بردن باكتري هاي مفيد و بر هم خوردن شرايط آب مي شود و در نتيجه ماهي دچار استرس خواهد شد .
    10 از اضافه كردن آب كر دار و تصفيه نشده به تانك خود داري كنيد .

نشانه هاي استرس و فشار در ماهي ها

به طور كلي هر گونه رفتار ماهي كه متناسب با هنجار آن ماهي نباشد مي تواند نشانه اي از استرس در ماهي باشد . مثلا برخي ماهي ها هميشه در حال شنا كردن سرع در اب هستند و برخي ديگر به آرامي شنا مي كنند برخي ديگر اكثر روز بي حركت هستند بعضي ها شب شنا مي كنند . بعضي ها در سطوح پاييني آب شنا مي كنند و بعضي ديگر در بالاي آب كه هر گونه تخلف از اين هنجار هاي طبيعي نشانه اي از عوامل فشار و استرس در ماهي مي تواند باشد .

نشانه هاي شايع عبارتند از

1 تنفس ماهي در سطح آب كه بر اثر كاهش اكسيژن محلول در اب به وجود مي آيد . دلايل آن مي توان خوب كار نكردن وسايل اكسيژن رساني - وجود مسموميت در ماهي - جراحت آبششي - بالا رفتن نيترات آب و ...

2 غذا نخوردن يا خوب غذا نخوردن ماهي ها

3 تكان هاي سريع و غير معمول در ماهي . كه ممكتن است بر اثر نور نامناسب تانك يا فلاش دوربين و ... به وجد بيايد .

4 پنهان شدن ماهي ها كه مي تواند بر اثر رعايت نكردن ارتفاع تانك از سطح زمين باشد يا خوب دكور نشدن تانك يا حتي وجود يك ماهي پرخاشگر در تانك .

5 وجود زخم و جراحت بر روي بدن ماهي ها . كه مي تواند بر اثر ديگيري ماهي ها با يكديگر و يا بر اثر برخورد ماهي با و سايل برنده در داخل تانك باشد .
    در نهايت مي توان گفت هر چيزي كه ماهي را از شرايط طبيعي او دور كند باعث استرس در ماهي خواهد شد . كه اين استرس باعث مختل شدن با خوب كار نكردن سيستم ايمني بدن ماهي و در نتيجه بيماري ماهي خواهد شد .

اين متن ترجمه صرف يك مقاله نيست و از مقاله ها منابع متعددي استفاده شده است اميدوارم كه براي دوستان و ماهيبازان عزيز مفيد فايده قرار بگيرد .

منابع : http://fins.actwin.com
    www.fishdeals.com
    www.fishchannel.com

شاد باشيد : مهدي صبوحي
    ویرایش توسط بابک آژیده : September 7th, 2016 در ساعت 03:13 PM

bigwig آواتار ها
    bigwig آفلاين است تازه وارد
    سن کاربر
    22
    تشکر شده 4 بار در 2 ارسال

آيا روشن كردن چند ثانيه اي چراغ اتاق در نصف شب هم باعث استرس ميشه؟

3. 2 کاربر مقابل از bigwig عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

tassoti آواتار ها
    tassoti آفلاين است پاسخگو و راهنما ابزیان
    سن کاربر
    25
    تشکر شده 2,905 بار در 812 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط bigwig نمایش پست ها
    آيا روشن كردن چند ثانيه اي چراغ اتاق در نصف شب هم باعث استرس ميشه؟

سلام

بله باعث استرس ميشه و شوك به ماهي ها وارد ميكنه، مخصوصا اگه ماهي حساس باشه ممكنه باعث مرگش هم بشه .

با سپاس

5. 4 کاربر مقابل از tassoti عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

ahmada1983 آواتار ها
    ahmada1983 آفلاين است کاربر معمولي
    سن کاربر
    28
    تشکر شده 113 بار در 55 ارسال

پیش فرض بیرون پریدن ماهی از آکواریم

با سلام به همه دوستان
    این مطلب رو بخاطر این اینجا قرار دادم که خودم تا حالا یکی دوبار دچار این موضوع شدم وآخرین با با اینکه تانکم درپوش شیشه ای داشت ماهی اسکارم از یه سوراخ 4- 5 سانتی پرید بیرون ولی خوشبختانه به موقع رسیدم ودوباره برشگردوندم به تانک.
    برای شروع این مطلب کوتاه رو می ذارم تا بقیه دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارن بذارن تا همه با این مشکل ونحوه برطرف کردنش آشنا بشیم
    **گاهی ماهی ها از داخل آب به بیرون می پرند و روی زمین فرود می آیند. این امر به ویژه در مورد ماهی هایی که به تازگی وارد آب شده اند صدق می کند و اگر فضای آکواریوم جدید نسبت به محل زندگی قبلی ماهی کوچکتر باشد احتمال پرش افزایش می یابد. بنابراین استفاده از درپوش ضروری است. علاوه براین یک سرپوش مناسب مانع تبخیر و ورود ذرات ریز معلق در هوا به داخل آب می شود. ماهی هایی که عمدتاً از آب بیرون می پرند عبارتند از: ماهی ریشدار، گربه ماهی، ماهی قرمز، دم شمشیری، سیکلید، تیان، اسکار ،مارماهی و...**
    آنکس که بداند و بداند که بداند
    اسب شعف از گنبد گردون برهاند
    آنکس که بداند و نداند که بداند
    بیدار کنیدش که شبی خفته نماند
    آنکس که نداند و بداند که نداند
    لنگان خرک خویش به منزل برساند
    آنکس که نداند و نداند که نداند
    در جهل مرکب ابدالدهر بماند

7. کاربر مقابل از ahmada1983 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

سجاددریایی آواتار ها
    سجاددریایی آفلاين است تازه وارد
    سن کاربر
    17
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

با سلام من یک دلقک ماهی دارم که تازه گی ها به تمام ماهی های آکواریو مم گیر میدهد و اذیت می کندوقبلا اصلا اذیت نمی کرد می خواستم ببینم علت چیست باتشکر

بوئین آواتار ها
    بوئین آفلاين است کاربر معمولي
    سن کاربر
    33
    تشکر شده 221 بار در 107 ارسال

سلام من تو آکواریومم یک سیچلاید مارمالاد به مدت چهار ماه نگهداری می کردم خیلی هم سرحال بود. (البته با بقیه ماهیهام-اسکار- سیلور اسکات- پرت-لجن خوار)چندروزپیش پسر م چند ضربه به شیشه آکواریوم زد و گویا باعث استرس ماهیهام شد.فرداش سیچلاید مارمالاد مرده بود آیا میتونه مرگش از ایجاد استرس باشه یا از تنهایی مرده.
    ویرایش توسط بوئین : October 11th, 2011 در ساعت 04:06 PM دلیل: اشتباه تایپی
    خداوندا دستهایم خالی است ودلم غرق در آرزوها -یا به قدرت بی کرانت دستانم را توانا گردان یا دلم را ازآرزوهای دست نیافتنی خالی کن
    کورش کبیر

Ashkan taghavi آفلاين است همکار قدیمی بخش خودرو
    تشکر شده 3,514 بار در 967 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاددریایی نمایش پست ها
    با سلام من یک دلقک ماهی دارم که تازه گی ها به تمام ماهی های آکواریو مم گیر میدهد و اذیت می کندوقبلا اصلا اذیت نمی کرد می خواستم ببینم علت چیست باتشکر
    سلام.
    از تاریخ پستتون خیلی گذشته و چون جواب نگرفتید(باید ببخشید ولی چون سئوالتون تو تایپیک مربوط به خودش نبود دیر جواب گرفتید) خدمتتون میگم که به احتمال فراوان دلقکتون گرسنست و غذایی به کف تانک براش نمیرسه یا باقی نمیمونه. البته اگه میگفتید ماهیاتون چیه بهتر میشد ولی کلا دلقک هم ماهی همچین ارومی نیست و از بازیگوشی بدش نمیاد..
    موفق باشید

نقل قول نوشته اصلی توسط بوئین نمایش پست ها
    سلام من تو آکواریومم یک سیچلاید مارمالاد به مدت چهار ماه نگهداری می کردم خیلی هم سرحال بود. (البته با بقیه ماهیهام-اسکار- سیلور اسکات- پرت-لجن خوار)چندروزپیش پسر م چند ضربه به شیشه آکواریوم زد و گویا باعث استرس ماهیهام شد.فرداش سیچلاید مارمالاد مرده بود آیا میتونه مرگش از ایجاد استرس باشه یا از تنهایی مرده.
    سلام.
    احتمالش خیلی زیاده که از استرس باشه..تنهایی؟؟!!:confused:نه ..مگه اون همه ماهی کنارش نبودن , پس تنها نبود....ولی اگه شرایط اب تانک و سیفونتون رو هم میگفتید بد نبود..
    موفق باشید
    بدتر از توجيح هاي غلط ، توجيح هاي درست ! يعني تكيه كردن بر يك حقيقت براي پامال كردن حقيقت ديگر !

11. 4 کاربر مقابل از Ashkan taghavi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Roxment آواتار ها
    Roxment آفلاين است کاربر معمولي
    سن کاربر
    26
    تشکر شده 315 بار در 149 ارسال

با این اطلاعاتی که شما دادید باید سیستم دیمر استفاده کنید برای روشنایی

13. کاربر مقابل از Roxment عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

knz948 آواتار ها
    knz948 آفلاين است تازه وارد
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

سلام
    کوموس بیش از حد پوست دیسکس در برخی روزها نشانه چیه

میتونه استرس باشه؟
    >:w<

chicken_k آفلاين است كاربر ساده
    سن کاربر
    21
    تشکر شده 39 بار در 23 ارسال

سلام من یه فایتر دارم که خیلی علاقه داره از تنگ بیرون بپره
    این تنها موردیه که من دیدم
    هیچ مورد استرس زایی هم نیست
    الان 2سالی هست سر یه زمان مشخص-حدود اذون ظهر از مخزن میپره بیرون-منم واسا اینکه نمیره تنگشو گذاشتم توی یه تشت آب دیگه
    به نظرتون میتوانه علتش عادت کردن ماهی باشه؟
    الان کارش شده این که هی بپره توی تشت آّب بعد من هی برش گردونم توی تنگ
    فکر کنم باید ببرمش روان شناس
    من کارم تکثیره فایتره
    فروش تعدادی ماهی و لوازم کارگاه تکثیر-فروش فوری
    http://forum.niksalehi.com/forum648/...ml#post1087539

16. 2 کاربر مقابل از chicken_k عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.