تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 91
 1. #1
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض خبرهاي شيلات،ماهي ها و ماهيگيري

  يك كارشناس : نسل ماش ماهي درياي خزر در معرض انقراض قرار گرفت

  رييس پژوهشكده آبزي پروري آبهاي داخلي گفت: يك گونه از ماهيان اقتصادي درياي خزر بنام "ماش ماهي" در معرض خطر انقراض قرار دارد.
  دكتر "علي اصغر خاني پور" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : ماش ماهي درياي خزر از خانواده كپورماهيان محسوب مي‌شود و پراكنش اين ماهي در حوزه ساحلي كشورهاي حاشيه درياي خزر بويژه در آبهاي جمهوري اسلامي ديده مي‌شود.
  وي گفت : بيشترين ميزان صيد ماش ماهي در سواحل ايراني درياي خزر ‪ ۱۲۸‬تن در سال ‪ ۱۳۶۷‬بود كه در سال ‪ ۸۳‬اين ميزان صيد به حدود ‪ ۴۰۰‬كيلوگرم كاهش يافت.
  وي خاطرنشان كرد: طي سال‌هاي اخير به دليل فشار بيش از حد صيد و به هم خوردن شرايط اكولوژيكي مناسب براي تخم ريزي طبيعي ، عدم تكثير مصنوعي و رهاسازي بچه ماهي در دريا ، ذخاير اين ماهي به شدت كاهش پيدا كرده است.
  وي افزود: اين ماهي از نظر رژيم غذايي شكارچي و گوشتخوار است و از سن دو الي سه ماهگي تغذيه از ساير بچه ماهيان را آغاز مي‌كند و در سن چهار تا پنج سالگي بالغ مي‌شود.
  خاني پور تصريح كرد : اين ماهي براي تخم ريزي در اسفند و ارديبهشت ماه وارد رودخانه‌ها و تالاب‌هاي ساحلي از جمله تالاب بين‌المللي انزلي مي‌شود و همچنين در برخي از آبهاي شيرين مانند درياچه سد مخزني ارس نيز زندگي مي كند.
  وي وزن استاندارد صيد اين ماهي را ‪ ۷۰۰‬گرم و حداكثر وزن آن در درياي خزر را سه تا چهار كيلوگرم ذكر كرد.
  وي افزود: با توجه به خطر انقراض نسل و قرار گرفتن اين ماهي در فهرست قرمز ، پژوهشكده آبزي پروري آبهاي داخلي در انزلي در نظر دارد با همكاري شيلات ايران با اجراي طرح‌هاي تحقيقاتي نسبت به بازسازي ذخاير اين ماهي در درياي خزر اقدام كند تا اين ماهي در سبد صيد اقتصادي صيادان قرار گيرد.
  وي اظهار داشت: ماش ماهي يكي از گونه‌هاي اصلي و اقتصادي صيد ماهيان استخواني درياي خزر در دهه‌هاي قبل محسوب مي‌شد.
  رييس پژوهشكده آبزي پروري آبهاي داخلي كشور گفت: پژوهشكده آبزي پروري آبهاي داخلي در سال ‪ ۱۳۷۸‬با اجراي طرح‌هاي تحقيقاتي تعيين بيوتكنيك تكثير مصنوعي ماش ماهي درياي خزر توانايي‌هاي بازسازي ذخاير اين ماهي از طريق تكثير مصنوعي به روش "هورمون تراپي" را مشخص كرد.

  .................................................. .................................................. .......
  بزرگترين مجتمع پرورش ماهي خاوياري كشورامسال درساري به بهره‌برداري مي‌رسد

  مدير كل شيلات استان مازندران گفت : بزرگترين مجتمع پرورش ماهي خاوياري كشور با ظرفيت توليد سالانه پنج تن خاويار و ‪ ۳۰‬تن گوشت ماهيان خاوياري تا پايان امسال در گلدشت ساري به بهره‌برداري مي‌رسد.

  "حسن حبيب نژاد" به مناسبت هفته دولت در بابلسر در گفت و گو با خبرنكاران گفت : براي ايجاد اين مجتمع ‪ ۳۰‬ميليارد ريال سرمايه‌گذاري شده كه ‪ ۲۰‬ميليارد ريال آن از محل اعتبارات بنگاههاي كوچك زودبازده و مابقي از سوي بخش خصوصي تامين مي‌شود.
  وي خاطرنشان كرد: تاكنون هفت فقره موافقت اصولي براي پرورش ماهيان خاوياري در استان مازمدران صادر شده است.
  وي با اشاره به اجراي طرح رفع كليه آلودگيهاي فيزيكي و شيميايي رودخانه تجن به عنوان يكي از رودخانه‌هاي محل تكثير طبيعي ماهيان خاوياري و سفيد، گفت : در صورت موفقيت آميز بودن، اين طرح به ديگر رودخانه‌هاي استان نيز تعميم داده خواهد شد.
  حبيب نژاد گفت : ‪ ۹۵‬درصد از ‪ ۱۱۴‬گونه ماهيان درياي خزر كه جنبه اقتصادي نيز دارند ، براي تخم ريزي به آبهاي شيرين مراجعه مي‌كنند كه بيانگر اهميت پاكسازي محيط رودخانه‌ها براي تكثير آبزيان درياي خزر است.
  مديركل شيلات مازندران يكي از شاخصهاي توسعه استان را از قوه به فعل درآوردن ظرفيتهاي شيلاتي استان ذكر كرد و ايجاد اشتغال، افزايش توليد آبزيان و رشد مصرف سرانه آبزيان را از پيامندهاي مثبت آن دانست.
  وي با اشاره به وجود ‪ ۱۷‬هزار هكتار آب‌بندان در استان گفت : تاكنون ‪۱۱‬ هزار و ‪ ۵۰۰‬هكتار از اين آب‌بندانها تجهيز و لايروبي و براي پرورش ماهي آماده شده است.
  حبيب نژاد يادآور شد : مجموعا حدود ‪ ۹‬هزار نفر در بخش شيلات استان مشغول به كار هستند كه از اين تعداد حدود سه هزار نفر در بخش آبزي پروري و شش هزار نفر در تعاوني‌هاي صيادي مشغول به فعاليت هستند.
  مديركل شيلات استان مازندران افزود: ‪ ۵۳‬شركت تعاوني پره در زمينه صيد ماهيان استخواني در استان فعال هستند كه پارسال حدود هفت هزارو ‪ ۶۰۰‬تن ماهي از دريا صيد كردند

  منبع : سايت ايرنا
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 2. 2 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. #2
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  وضعيت ژنتيكي ماهي قزل آلا در ايران نامطلوب است

  مديركل تكثير و بازسازي ذخاير شيلات ايران، وضعيت ژنتيكي ماهي قزل‌آلا را در كشور با توجه به نتايج پروژه‌هاي تحقيقاتي انجام شده، نامطلوب و نگران كننده خواند.
  "مهرداد رحيمي دانش" روز دوشنبه با بيان اين مطلب افزايش تقاضاي بچه ماهي قزل آلا در كشور ، گسترش مراكز توليد بچه ماهي در ‪ ۱۰‬سال اخير و غير استاندارد بودن اغلب مراكز تكثير قزل‌آلا را از عوامل وضعيت ژنتيكي نامطلوب ماهي قزل‌آلا برشمرد.
  وي گفت :تكثير غيراصولي و غير علمي در مزارع پرورشي و مراكز تكثير بدون مجوز و تكثير پيش مولدين بويژه مولدين نر زودرس نيز سبب ايجاد اختلالات ژنتيكي و همخوني در نسل مولدين و بروز صفات نامرغوب ناشي از آن شده است.
  وي با اشاره به عوارض ناشي از مشكلات ژنتيكي در ماهي قزل آلا در كشور، اظهار داشت:با بروز اين مشكلات، درصد تلفات تخم و بچه ماهي و نيز ميزان ناهنجاريهاي ظاهري و ناقص‌الخلقه بودن بچه ماهيان حاصله در مراكز تكثير در سالهاي اخير تا چند برابر درصد معمول و استاندارد(حتي تا‪ ۳۰‬درصد در مرحله پرورش دارو) افزايش يافته است.
  رحيمي دانش افزود: دوره زماني پرورش ماهيان پرواري نيز در بسياري از مزارع پرورشي كشور با وجود شرايط مناسب محيطي طولاني شده و حتي در بعضي مزارع تا دو برابر زمان معمول (‪ ۲‬سال) افزايش يافته است كه ناشي از مسائل و مشكلات ژنتيكي مربوط به مولدين است.
  وي تصريح كرد: اختلالات ژنتيكي مولدين سبب افزايش ضريب تبديل غذايي، رشد مصرف غذا و افزايش غيراقتصادي هزينه‌هاي توليد در مزارع پرورشي شده و بي - توجهي به كيفيت غذاي مولدين در مراكز تكثير و نبود يك جيره غذايي خاص مولدين، مسائل و مشكلات ژنتيكي آنها را تشديد كرده است.
  وي با بيان آنكه ناهنجاريهاي ظاهري ناشي از مسائل ژنتيكي سبب تغيير شكل ظاهري ماهيان پرواري و كاهش بازارپسندي آنها شده است، افزود: به طور كلي، افزايش تلفات تخم و بچه ماهي، كاهش نرخ رشد،طولاني شدن دوره پرورش، افزايش مصرف غذا و كاهش توليد باعث افزايش هزينه‌هاي توليد و كاهش توجيه اقتصادي صنعت تكثير و پرورش قزل آلا در كشور شده است.
  مديركل تكثير و بازسازي ذخاير شيلات ايران با اشاره به بازديدهاي صورت گرفته توسط كارشناسان فائو از مراكز تكثير و بازسازي ذخاير از جمله مراكز تكثير قزل‌آلاي دولتي و خصوصي كشور در سال ‪ ،۷۶‬اظهارداشت: كارشناسان يادشده در پايان بازديد ضمن تهيه گزارش كارشناسي، راهكارهايي را در زمينه مديريت ژنتيكي ذخاير و اصلاح نژاد ماهيان پرورشي از جمله تهيه و تدوين برنامه ملي مديريت مولدين بومي قزل‌آلا به منظور بهگزيني و اصلاح نژاد قزل آلا در ايران با همكاري فائو در قالب پروژه پيشنهاد كردند.
  وي افزود: در پي بازديد كارشناسان فائو و پيگيريهاي به عمل آمده، دكتر "مك اندرو" از دانشگاه " استرلينگ انگلستان به‌عنوان كارشناس فائو در سال ‪ ۷۹‬به ايران سفر و به منظور تهيه پيش نويس پروژه دريك هفته‌از مراكز تكثير قزل‌آلاي دولتي (ياسوج و كلاردشت) و مراكز تكثير قزل آلاي خصوصي در استانهاي مازندران، فارس و تهران ديدن كرد.
  به گفته وي، نتايج اين بازديدها در نهايت در قالب پيش نويس پروژه، به ارائه پيشنهاد اجراي پروژه‌هايي در زمينه بهداشت و تغذيه و مديريت مولدين و بهگزيني قزل آلا در ايران منجر شد.
  رحيمي دانش سپس گفت: در سال ‪ ۸۲‬نيز با پيگيريهاي صورت گرفته، كارشناسان متخصص اصلاح نژاد قزل‌آلا از موسسه "آكوافورسك" نروژ به ايران دعوت شده و از مراكز تكثير دولتي و بخش خصوصي بازديد كردند كه در پايان سفر، تفاهمنامه همكاري بين شيلات ايران و موسسه مذكور از جمله اجراي يك برنامه سه ساله بهگزيني و اصلاح نژاد قزل‌آلا به امضا رسيد.
  به گفته وي، با وجود تمامي پيگيريهاي به عمل آمده، به دليل مقررات و قوانين خاص مالي و اداري در خصوص استفاده از مشاوران خارجي و عدم حصول نتيجه از برگزاري مناقصه بين‌المللي، تاكنون اقدام عملي در زمينه اجراي طرح اصلاح نژاد قزل‌آلا انجام نگرفته است.
  رحيمي دانش گفت :اكنون با توجه به وضعيت موجود و نتايج سوابق فعاليتهاي انجام شده و موانع اجرايي، راهكار اساسي حل مشكلات ژنتيكي تكثير و پرورش ماهي قزل آلا در كشور، تدوين برنامه علمي بهگزيني و اصلاح نژاد مولدين بومي قزل‌آلا در سطح ملي با استفاده از مشاوران داخلي و متخصصان دانشگاهي و نيز بكارگيري امكانات مراكزتكثير دولتي و خصوصي است تا بتوان همزمان با توسعه آبزي پروري، موانع و مشكلات اجتناب ناپذير اين صنعت را رفع كرد.

  منبع : ايرنا
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 4. 2 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 5. #3
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  ايران و ايتاليا همكاري‌هاي خوبي در توسعه توليد ميگو دارند

  معاون تكثيرو پرورش آبزيان استان سيستان وبلوچستان گفت: ايران وايتاليا همكاري‌هاي خوبي در زمينه توسعه پرورش آبزي پروري وتوليد ميگو دارند.
  "محب علي سيستاني"روزدوشنبه در گفت وگو با ايرناافزود: درراستاي‌افزايش اين همكاري يك هيات ايتاليايي با هدف توسعه‌آبزي پروري وميگو درسفر خود به استان سيستان وبلوچستان و چابهاررونداجراي طرح‌هاي جديد توسعه مزارع ميگو دربخش‌هاي مختلف به ويژه سايت "گواتر چابهار" را مورد بازديد و مطالعه قرار دادند.
  وي با اشاره به اينكه ايتاليا با توجه به دسترسي به آبهاي آزاد وداخلي از نظر صنايع آبزي پروري وشيلات از موقعيت مطلوبي برخوردار است افزود:
  از سوي مسوولان كشورمان در بخش شيلات به منظور افزايش توليد،به ويژه ميگو باهمكاري دولت ايتالياو سازمان ‪ ) UNDP‬طرح توسعه برنامه سازمان ملل) مطالعاتي از سال ‪ ۸۱‬در اين منطقه شروع شده است.
  سيستاني با بيان اينكه اين هيات را تعدادي از فعالان بخش آبزي پروري همراهي مي‌كنند افزود: از جمله اين فعالان شركت ايتاليايي كرسپه (‪(Cirspe‬ مي باشد كه تحت نظر‪ UNDP(‬طرح توسعه برنامه سازمان ملل )است.
  معاون تكثير و پرورش آبزيان استان سيستان وبلوچستان اظهارداشت : همكاري ايران وايتاليا در بخش‌هاي پروژه اجرايي در سيستان وبلوچستان مربوط به تكثير و پرورش گونه‌هاي ماهيان بومي است.
  وي با اشاره به اينكه همكاري دو كشور در چابهار در دو پروژه‌انجام گرفته است گفت: اين پروژه‌ها شامل پروژه دو دوره‌ايي پرورش ميگو در سال درمزرعه- هاي چابهار است كه هم اكنون اين طرح انجام مي‌شود وپروژه ديگر استفاده از سيستم هوادهي در پرورش ميگو است كه در دوره آينده اجرا خواهد شد.
  محب علي سيستاني تصريح كرد: تا كنون در چابهار ‪ ۴۲‬هزار هكتار اراضي قابل كشت ميگو، در آبهاي ساحلي شناسايي شده است .
  وي گفت :در حال حاضر از اين اراضي ، سايت "گواتر" كه چهارهزار هكتار است، بهره برداري شده‌است.
  وي تاكيد كرد: از روز شنبه هفته جاري كار اولين برداشت ميگو از طرح دو دوره‌اي آغاز شده است و پيش بيني مي‌شود در طول مدت برداشت كه حدود ‪ ۱۰‬روز است ، بيش از ‪ ۱۷۵‬تن ميگو از هفت مرزعه در اين سايت برداشت شود.
  وي با اشاره به اينكه استان سيستان وبلوچستان از نظر توليد متوسط سالانه ميگو در كشور اول است گفت: اما در مقايسه با كشورهاي صاحب نام توليد ميگو، فاصله زيادي داريم و مي‌بايست از سوي دستگاه‌هاي ذيربط به منظور استفاده‌كامل از پتانسيل‌هاي منطقه تلاش شود.
  وي افزود: پرورش ميگو در برخي ازكشورها تا سه دوره در سال هم انجام مي‌شود.
  وي تاكيد كرد :طي چند سال گذشته اقدامات خوبي از سوي اداره كل شيلات استان سيستان وبلوچستان در جهت توسعه در زمينه‌هاي مختلف صورت گرفته است ، اما همچنان براي كم كردن فاصله توليد نياز به حمايت بيشتر و سرمايه گذاري داريم.
  وي افزود: با تكميل سايت گواتر و بهره برداري از سايت "روديك "و "دشت كنارك" مساحت مزارع پرورش ميگو به بيش از ‪۶‬هزار هكتار افزايش خواهد يافت وسطح زير كشت نيز، به چهارهزار و ‪ ۲۵۰‬هكتار افزايش مي‌يابد.
  آب وهواي مناسب، زمين با كيفيت ونيروي كار فراوان، چابهار را به مستعد- ترين منطقه در كشور براي پرورش ميگو تبديل كرده است.
  دماي هواي بالاي ‪ ۲۰‬درجه سانتيگراد طي ‪ ۹‬ماه در سال و وجودبادهاي موسمي "منسون" در رفع نياز به اكسيژن استخرهاي ذخيره‌سازي به صورت متراكم ، بهترين امكان پرورش وتوليد ميگو طي دو بار درسال را در چابهار امكان پذير ساخته‌است


  منبع : ايرنا
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 6. 2 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 7. #4
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  ايران مصمم به حذف شانه‌دار مهاجم درياي خزر تا سال آينده است

  رئيس موسسه تحقيقات شيلات ايران گفت: اين موسسه مصمم است حداكثر تا سال آينده شانه‌دار مهاجم را از درياي خزر حذف كند.
  به‌گزارش خبرنگار ايرنا، دكتر "عباس مطلبي" روز چهارشنبه در هفتمين روز از هفته دولت در گفت و گو با خبرنگاران بااشاره به حضور پنجساله شانه دار مهاجم در درياي خزر كه از طريق آب توازن كشتيها از درياي سياه به آبهاي شمالي ايران نفوذ كرده است، افزود: با توسعه اين شانه‌دار در سواحل جنوبي درياي خزر، ذخاير كيلكا ماهيان ايران به شدت كاهش يافته است.
  وي با بيان آنكه حضور اين شانه‌دار خسارات فراواني را به جامعه صيادي شمال كشور وارد كرده است، اظهار داشت: براي مقابله با شانه‌دار مهاجم درياي خزر، ستاد ملي با عضويت دستگاههاي مختلف از جمله معاونت اجرايي رئيس جمهوري تشكيل شده است.
  به گفته وي، مسئوليت اين ستاد بر عهده موسسه تحقيقات شيلات ايران است و اين ستاد در پيگيريهاي خود به اين نتيجه رسيده است كه تنها راه مقابله با شانه‌دار مهاجم درياي خزر، مبارزه بيولوژيك از طريق معرفي گونه‌اي به نام " بروئه اواتا" است.
  مطلبي تصريح كرد: اين موسسه مكلف به تهيه طرح جامع كنترل شانه‌دار مهاجم است و اميدواريم با تهيه اين طرح، مقابله با اين شانه‌دار تا سال آينده آغاز شود.
  وي هرگونه اقدام مقابله‌اي با شانه‌دار مهاجم را مستلزم موافقت چهار كشور ديگر حاشيه درياي خزر دانست و گفت: فعاليتهاي ديپلماتيك براي جلب همكاري اين كشورها در پروژه مقابله با شانه‌دار مهاجم درياي خزر به شكل جدي در حال انجام است.
  وي افزود: هر چهار كشور يادشده در اصل مقابله با شانه‌دار مهاجم درياي خزر موافق بوده ، اما خواستار اجراي فعاليتهاي تحقيقاتي بيشتر در اين زمينه هستند.
  رئيس موسسه تحقيقات شيلات ايران در ادامه افزايش و پايداري توليد آبزيان در كشور را از جهت گيريهاي اصلي فعاليتهاي تحقيقاتي اين موسسه خواند و اظهار داشت: بر اين اساس، محققان موسسه يادشده طرحهاي موفقي را در سالهاي اخير اجرا كرده‌اند.
  وي با اشاره به اجراي " ‪ "۱۶۹‬طرح تحقيقاتي اين موسسه درسال گذشته، گفت:
  موسسه تحقيقات شيلات ايران در سال جاري نيز اجراي ‪ ۱۸۵‬طرح تحقيقاتي را پيگيري مي‌كند.

  مطلبي سپس ميزان اعتبارات اين موسسه را در سال گذشته پنج ميليارد و ‪ ۲۰۰‬ميليون ريال اعلام كرد و افزود: اين ميزان در سال جاري حدود سه برابر افزايش يافته است ، ضمن آنكه با امضاي موافقتنامه با سازمان شيلات ايران، طرحهاي تحقيقاتي كاربردي به ارزش حدود ‪ ۱۸‬ميليارد و ‪ ۵۰۰‬ميليون ريال منعقد كرده‌ايم.
  وي، تنوع بخشي گونه‌هاي پرورشي آبزيان، تكثير و پرورش ميگو و ساير سخت پوستان، بررسي نوسانهاي عوامل محيطي و تاثير آن بر منابع آبزي، بهداشت و بيماريهاي آبزيان و اجراي پروژه‌هاي كاربردي در زمينه بيولوژي و ارزيابي ذخاير آبزيان را از جهت‌گيريهاي طرحهاي تحقيقاتي اين موسسه برشمرد.
  مطلبي، تكثير و پرورش لارو و نوزاد صدف مرواريدساز لب سياه و دستيابي به بيوتكنيك پرورش و تكثير ماهي كمياب "گطان" در جنوب كشور، تكثير و پرورش ماهي "شيربت"، تغيير جنسيت در ماهي "صبيتي" براي نخستين بار در جهان، دستيابي به تكنيك مولدسازي و تكثير مصنوعي ماهي كفال و ماهي سفيد فرم پائيزه در شمال كشور را از جمله دستاوردهاي جديد محققان موسسه تحقيقات شيلات ايران نام برد.
  به‌گفته وي، اين موسسه همچنين تحقيقات ويژه‌اي را بر روي تكثير و تغذيه و پرورش شاه ميگو آغاز كرده و اميد است بزودي به فناوري تكثير و پرورش اين گونه باارزش دست يابيم.
  وي، تكثير گونه "گربه ماهي" در شمال كشور را از ديگر دستاوردهاي محققان موسسه تحقيقات شيلات ايران در سال جاري عنوان كرد و گفت: اين موسسه همچنين در زمينه تكثير و پرورش ماهيان خاوياري به دستاوردهاي ارزشمندي رسيده است.
  رئيس موسسه تحقيقات شيلات ايران با بيان آنكه ذخاير ماهيان خاوياري درياي خزر در معرض تهديد جدي بوده و در صورت روند موجود تا چند سال آينده برداشت اين ماهيان از درياي خزر ممكن نخواهد بود، افزود: بر اين اساس، كنوانسيون "سايتس" صيد ماهيان خاوياري خزر را به اجراي فعاليتهاي بازسازي ذخاير اين ماهيان مشروط كرده است.
  وي با اشاره به فعاليتهاي مناسب صورت گرفته توسط ايران در اين زمينه، اظهار داشت: محققان موسسه تحقيقات شيلات ايران در ماههاي اخير موفق شدند از مولدان پرورشي ازون برون پرورشي، خاويار توليد كنند.
  مطلبي در ادامه اين موفقيت را كه براي نخستين بار حاصل شده است، گام مهمي درحفظ وبازسازي ذخاير گونه ازون برون دانست و گفت: فعاليتهاي مشابهي نيز درخصوص گونه فيل ماهي براي تكثير مصنوعي اين گونه در حال انجام است.
  وي سپس بااشاره‌به‌فعاليتهاي موسسه تحقيقات شيلات ايران در زمينه جايگزيني و تنوع بخشي به گونه‌هاي ميگوي پرورشي در كشور،معرفي گونه "وانامي" به جاي ميگوي سفيد هندي در استان بوشهر را ازجمله اين فعاليتها خواند.
  به‌گفته مطلبي، اين اقدام نتايج خوبي به دنبال داشته و افزون بر مقابله و ريشه‌كني بيماري لكه سفيد در مزارع تحت كنترل، هزينه توليد ميگوي پرورشي در اين مزارع كاهش و ميزان برداشت محصول افزايش يافته است.
  وي افزود: گونه وانامي امسال در سطح وسيعي از مزارع جنوب كشور كشت شده و برداشت انبوه آن از اواخر شهريورماه جاري آغاز خواهد شد.
  رئيس موسسه تحقيقات شيلات ايران، توجه به توليد فرآورده‌هاي مختلف آبزيان را از رويكردهاي اصلي طرحهاي تحقيقاتي اين موسسه اعلام كرد و افزود: اكنون با همكاري اين موسسه و كشور هلند، توليد ‪ ۹‬فرآورده آبزيان ازجمله بستني، اسنك، پنيرماهي، برگرماهي، استيك و سوسيس ماهي در كشور آغاز شده است.
  وي اظهار داشت: اين طرح با سرمايه‌گذاري ‪ ۲‬ميليارد ريالي موسسه تحقيقات شيلات ايران و ‪ ۱۵۰‬هزار يورويي هلند در حال انجام است.
  مطلبي در پايان گفت: فعاليتهاي مشترك ديگري ازجمله در زمينه ماهي حلوا با كويت و يك طرح تحقيقاتي با دانشگاه "تولوز " فرانسه در حال انجام است

  منبع :ايرنا
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 8. 2 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 9. #5
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  صید ماهی 177 کیلوگرمی در سواحل مالزی
  یک ماهی قرمز در سواحل مالزی به تور افتاد که بیش از 177 کیلوگرم وزن داشت.

  به گزارش خبرگزاری فارس از شرق آسیا، صاحب رستورانی که این ماهی را خریده، گفته است که از این ماهی می توان به 500 نفر مشتری سرویس داد.


  گفته می شود این ماهی بزرگترین صید در نوع خود در 23 سال گذشته است.

  23 سال پیش یک ماهی بزرگ از همین خانواده به تور افتاد که 255 کیلو گرم وزن داشت و اتفاقا در همین رستوران طبخ شد.

  مالک رستوران 4 هزار رینگیت معادل یک میلیون تومان بابت این ماهی پرداخت کرده است.
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 10. 4 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 11. #6
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  ماهی درمانی

  در تمامی شبکه های وب، غضروف کوسه ماهی در معرض فروش گذارده شده است. پودر آن در کپسول ها و پوشش هایی بسته بندی شده است و در درمان های دارویی و با هدف استفاده از ویتامین های موجود در آن برای سلامت و بهبود جسمانی تجویز شده است. در این سایت ها گفته شده که این ماهی و انواع دیگر پرتو ماهی ها برای سلامتی انسان و به خصوص در درمان سرطان مزیت های بسیاری دارند.
  به عقیده این سایت ها سرطان یک بیماری بسیار خطرناک است و نمی توان با دارو ها و درمان های مرسوم آن را ریشه کن کرد و بهترین راه برای آن استفاده از پودر اسکلت پرتو ماهی هاست. در این رابطه کتابی با عنوان " کوسه ماهی ها سرطان نمی گیرند" در سال 1990 به تالیف در آمده است.
  اگر چه یک گروه مطالعاتی جدید مساله ضدسرطان بودن غضروف کوسه ماهی را نقض کرده است، اما چندین تحقیق قدیمی و جدید نشانگر آن است که ترکیبی که از این غضروف گرفته می شود یک داروی بالقوه ضد سرطان است.
  حتی اگر این ماده هیچ ضرری هم نداشته باشد باز هم پزشکان را نگران این مطلب می کند که با وجود این ماده بیماران از خوردن دیگر انواع ماهی ها به عنوان تغذیه درمانی امتناع می کنند. در سال 2004 یکی از اساتید دانشگاه "بالتیمور" و تیمش طی یک مطالعه در مورد سرطان کوسه ماهی ها را مورد آزمایش قرار دادند. این مطالعات بر روی تومورهای سیستم عصبی، گوارشی، خونی، تناسلی، استخوانی، هورمونی و پوستی-و حتی غضروف- کوسه ماهی ها ممرکز شده بودند. نتیجه این تحقیقات این بود که انواع کوسه ماهی ها در گروه حیواناتی قرار می گیرند که کمترین میزان ابتلا به سرطان در آنها دیده می شود. این تیم تحقیقاتی تنها 42 مورد ابتلا به 21 نوع سرطان را در این ماهی ها مشاهده کردند.
  از نظر دانشمندان 42 مورد میزان بالایی نیست. ماهی های مریض را نمی توان در قلاب ها و قایق های ماهیگیری دید چراکه این ماهی ها یا طعمه ماهی های سالم می شوند و یا در ته دریا باقی می مانند و همانجا می میرند. به دلیل اینکه ماهی های مریض در نقاط بسیار عمیق آب و به دور از ساحل به سر می برند، نمی توان موارد زیادی از ابتلا به سرطان را در آنها مشاهده کرد.
  همچنین یکی از دانشمندان 10 سال بر روی حیوانات کار کرد تا بتواند برای مدلسازی سرطان در انسان ها در حیوانات سرطان بوجود آورد اما طی این 10 سال موفق نشد کوسه ماهی ها را مبتلا به سرطان کند. یکی دیگر از دانشمندان می گوید" "30 سال به تحقیق بر روی کوسه ماهی ها پرداختم. این موجودات در مقایسه با دیگر مهره داران و استخوان ماهی ها از نظر ابتلا به بیماریها بسیار سالم هستند.
  یکی از دانشمندان صاحبنظر عقیده دارد که حتی اگر اثبات شود که کوسه ماهی ها اصلا مبتلا به سرطان نمی شوند باز هم دلیلی برای استفاده نادانسته از این مواد وجود ندارد
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 12. 3 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 13. #7
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  شمار كشتي‌هاي صيد ماهي ايران در آبهاي آزاد افزايش يافت  رييس سازمان شيلات ايران اعلام كرد: شمار كشتي‌هاي صيد ماهي ايران در آبهاي آزاد امسال به هشت فروند افزايش يافت.
  " شعبانعلي نظامي" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در سمنان افزود:ايران در نظر دارد حجم صيد ماهي در آبهاي آزاد رااز طريق استاندارد كردن صيد و انجام صيد مجاز و قانوني افزايش دهد.
  سهم ايران از بازار ‪ ۹۰‬ميليون تني توليد ماهي از آبهاي آزاد جهان كمتر از نيم ميليون تن است.
  وي با اشاره به توليد ‪ ۵۲۲‬هزار تن محصولات آبزي‌پروري در سال گذشته گفت:
  حجم توليد آبزي پروري در ايران سال گذشته از جهش خوبي برخوردار بوده و امسال نيز اين روند ادامه مي‌يابد.

  وي گفت : توليدات شيلات در پايان برنامه چهارم توسعه بايد به ‪ ۷۶۰‬هزار تن افزايش يابد.
  نظامي سرانه مصرف ماهي در ژاپن را ‪ ۷۰‬كيلوگرم و ميانگين آن در ساير كشورها را ‪ ۱۶‬كيلوگرم عنوان كرد و افزود: با افزايش توليدات آبزي پروري سرانه مصرف ماهي در ايران از شش كيلوگرم به هفت كيلو و ‪ ۲۰۰‬گرم افزايش يافته است.
  وي گفت: اين سرانه در پايان برنامه چهارم توسعه بايد به بيش از ‪۱۰‬ كيلوگرم برسد.
  رييس سازمان شيلات ايران روند اعطاي تسهيلات در كشور را در دولت نهم بسيار خوب توصيف كرد و افزود: اين سازمان در نيمه اول امسال بيش از يك هزار ميليارد ريال تسهيلات اشتغالزا اعطا كرده است.

  منبع : ایرنا
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 14. 2 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 15. #8
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  روز جهاني درياي پاك در كيش


  - مراسم روز پاكسازي دريا همگام با سراسر جهان، يكشنبه 26 شهريور ماه در جزيره كيش برگزار مي‌شود.

  به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان منطقه آزاد كيش، اين مراسم كه روز يكشنبه 26 شهريورماه توسط واحد امور دريايي موسسه ورزش و تفريحات سالم برگزار مي‌شود در 6 نقطه شامل اسكله بزرگ تفريحي كيش، اسكله تفريحي قديمي كيش، كلوپ دريايي مهاجران، مركز غواصي كيش، محل واليبال ساحلي و اسكله مرجان روز جهاني دريايي پاك با حضور گردشگران و ساكنان كيش به اجرا درمي‌آيد.
  اين مراسم با هدف افزايش مشاركت در حفظ و حراست از محيط زيست و فرهنگ‌سازي در خصوصي چگونگي استفاده از موهبت‌هاي الهي به ويژه تفريحات درايي در دو بخش دريا و ساحل از ساعت 16 تا 17 برگزار مي‌شود و پس از آن در محل اسكله تفريحي جديد كيش، مراسم اهداي جوايز انجام خواهد شد

  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 16. 3 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 17. #9
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  ترفندهایی در ماهیگیری

  ماهیگیر ورزشی جذاب و آرامش بخش است که متاسفانه به دلایلی در کشور ما طرفداران زیادی ندارد.

  این درحالیست که کشور ما به دلیل داشتند رودهای زیاد و وجود دریا در جنوب و شمال خود، برای ماهیگیری منطقه ای مناسب محسوب می شود. شاید یکی از دلایل کم طرفدار بودن این ورزش نبود رود یا دریاچه ای طبیعی در شهری مثل تهران است.

  اما کسانی که طرفدار این ورزش مفید هستند مطمینا" اطلاع دارند که ورزشگاه ها و یا پارکهایی در شهرهای ایران وجود دارد که دارای دریاچه ای مخصوص ماهیگیری هستند.

  در این مقاله نکات و ترفندهایی در ورزش ماهیگیری به شما معرفی می شوند:

  چه زمانی برای ماهیگیری مناسب است؟
  اگر شما با قایق به ماهیگیری می روید، زمان ماهیگیری قبل از غروب آفتاب پیشنهاد می شود.

  البته از قدیم زمان خوب برای ماهیگیری، حدودا" دو ساعت قبل از طلوع آفتاب پیشنهاد شده. به هرحال فراموش نکنید که این دو زمان که در واقع روشنایی به اصطلاح گرگ و میش است، بهترین زمان برای ماهیگیر هستند.

  نور عامل موثر
  اگر در شب ماهیگیری می کنید، می توانید از نور استفاده کنید تا ماهی ها را به سمت خود بکشید. این شیوه در اکثر موارد کار ساز است.

  ولی اگر در زمان مناسب (قبل از طلوع یا غروب) ماهیگیری می کنید، سعی کنید تا طعمه خود را به سمت نور به آب اندازید. توجه کنید که ماهی ها معمولا به سمت نور حرکت می کنند.

  جریان آب
  اگر بجای غلاب از تور استفاده می کنید، فراموش نکنید که تور ماهیگیری خود را در جای پهن کنید که از جریان خوبی برخوردار است. توجه کنید که هر چه تور شما بزرگتر باشد شانس شما هم بیشتر خواهد بود.

  طعمه
  طعمه یکی از مهمترین عناصر در ماهیگیر است. اگر از طعمه های آماده استفاده می کنید، بهتر است که طعمه تان سالم و بزرگ باشد.

  البته معمولا پیشنهاد می شود تا از طعمه های زنده استفاده کنید. هرچه طعمه شما بزرگتر و تازه تر باشد شانس موفقیتتان نیز بیشتر خواهد شد. برای جمع آوری طعمه سعی کنید مثلا نیم ساعت قبل از ماهیگیری اقدام کنید. این عمل باعث می شود تا طعمه تان تازه تر بماند.

  خوب گوش کنید!
  اگر در شب ماهیگیر می کنید، سعی کنید به صدای خوردن (آب) ماهی گوش کنید تا اینکه به صدای حرکت آن. به محض اینکه متوجه شدید که ماهی در حال خوردن آب است قلاب خود را بهمراه طعمه به آن منطقه به اندازید.
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 18. 3 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 19. #10
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  تورهاي جديد ماهيگيري به حفظ ذخاير ماهي كمك مي‌كند


  يك تحقيق سازمان ملل نشان مي‌دهد تورهاي جديد ماهيگيري كه بر اساس طرح نجات شيلات رو به اتمام جهاني ارايه شده است به قايق‌هاي ماهيگيري صيد ميگو كمك مي‌كند ميزان صيد ناخواسته ساير آبزيان را تا ‪ ۷۰‬درصد كاهش دهند.
  به گزارش خبرگزاري رويترز از اسلو، صيد ميگو با تورهاي ماهيگيري ظريف بافت بسيار اسراف گرايانه است زيرا اين تورها همه چيز از ماهي‌هاي بسيار كوچك گرفته تا سگ‌هاي دريايي و لاك پشت‌ها را نيز به دام مي‌اندازند كه معمولا لاشه اين حيوانات به دور انداخته مي‌شود.
  ميگو، بيشترين تجارت آبزيان را در جهان تشكيل مي‌دهد كه ارزش بازار آن ‪ ۱۲‬ميليارد دلار در سال است.
  "برنامه محيط زيست سازمان ملل" با انتشار بيانيه‌اي اعلام كرد، اجراي اين طرح در ‪ ۱۲‬كشور گرمسيري كه از مكزيك تا فيليپين رادربرمي‌گيرد "صيد ناخواسته بچه ماهي‌ها، لاك‌پشت‌ها و ساير آبزياني را كه در هنگام صيد به دام مي‌افتند ‪ ۳۰‬تا ‪ ۷۰‬درصد كاهش داده است.
  "مونيك باربوت" رييس محيط زيست جهاني سازمان ملل كه بودجه يك طرح چهارساله به ارزش بيش از ‪ ۹‬ميليون دلار را تامين مي‌كند، نتايج اوليه اين طرح را دلگرم‌كننده توصيف كرد.
  وي افزود: بيش از ‪ ۶۰‬درصد آبزيان صيد شده در صيد جهاني ميگو دورريز است كه اين فعاليت را جزو مضرترين فعاليت‌ها براي محيط زيست قرار مي‌دهد.
  خسارت جهاني صيد ميگو كه اغلب به دليل صيد بچه ماهي‌هايي است كه هنوز بالغ نشده‌اند، ميلياردها دلار برآورد مي‌شود.
  تورهاي جديد قايق‌هاي ماهيگيري شامل پنجره‌هاي مشبك فلزي هستند كه به ميگو اجازه مي‌دهد وارد تور اصلي حبابي شكل شوند، اما اجازه ورود به ماهي‌هاي بزرگتر يا لاك پشت‌ها را نمي‌دهد و آنها را از طريق يك "سوراخ خروجي" به بيرون هدايت مي‌كند.
  ساير انواع تورهاي ماهيگيري سوراخ‌هاي بزرگي در ديواره‌هاي كناري نزديك به قسمت جلو دارند. ماهي‌ها كه از ميگوها باهوش‌ترند بر خلاف كشش قايق‌هاي ماهيگيري شنا كرده و از اين سوراخ‌ها خارج مي‌شوند، اما ميگو داخل تور مي‌ماند.
  آمريكا از جمله كشورهايي است كه واردات ميگوهاي وحشي را از كشورهايي كه از تورهاي ماهيگيري سالم براي محيط زيست استفاده نمي‌كنند، ممنوع كرده است.
  اين تدابير كه سازمان ملل بودجه آنها را تامين مي‌كند همچنين شامل آموزش، سن****‌هايي با فناوري‌هاي بالا و نصب دستگاه‌هاي كنترل زير آب است كه كارايي تورها را افزايش مي‌دهد.
  "آچيم استينر" رييس برنامه محيط زيست سازمان ملل گفت: در مورد ساير انواع شيلات و ديگر چالش‌هاي زيست محيطي از جنگلداري گرفته تا انرژي درسهاي مهمي وجود دارد كه بايد آنها را فرابگيريم.
  اين طرح اندونزي، فيليپين، كامرون، نيجريه، بحرين، ايران، كلمبيا، كوبا، كاستاريكا، ترينيداد و توباگو، ونزوئلا و مكزيك را شامل مي‌شود.
  به گفته "جرمي ترنر" رييس خدمات فناوري ماهيگيري در "سازمان خواروبار و كشاورزي سازمان ملل"، صيد جهاني ميگو در سال ‪ ،۲۰۰۴‬در مجموع ‪۳/۴۷‬ ميليون تن بوده است
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 20. 5 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 21. #11
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  «چهارمین نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزیان و ماهیگیری ایران»
  چهارمین نمایشگاه بین المللی شیلات ، آبزیان و ماهیگیری ایران از 9 آبان ماه به مدت 4 روز در جزیره کیش برگزار می شود. این نمایشگاه توسط سازمان توسعه تجارت ایران , صندوق توسعه صادرات آبزیان ايران و با مشارکت شرکت همایش پردازان معاصر و نیز حمایت سازمان شیلات ایران و برخی شرکتها و سازمانهای دولتی برپا خواهد گردید.
  جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن 2 هزار و 700 کیلومتر نوار ساحلی در شمال و جنوب و 440 هزار منبع آبی خرد و کلان یکی از مستعدترین کشورهای خاورمیانه در زمینه صید و آبزی پروری به شمار آمده و نقش به سزایی در تامین مواد غذایی مورد نیاز جامعه ایفا می نماید.
  نگاه جدی به بازارهای خارجی و داخلی با هدف افزایش سرانه مصرف آبزیان در داخل کشور و صدور محصولاتی شیلاتی و همچنین دستیابی به دانش فنی روز و تبادل اطلاعات و افکار در زمینه شیلات و آبزیان از جمله اهدافی است که برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده است
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 22. #12
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  پرورش در منابع آبي تنها راه عملي براي تأمين تقاضاي آينده آبزيان است
  [IMG]http://www.********eries.net/persian/pics/shilatC3279.jpg[/IMG]
  شیلنا- پايگاه اطلاع‌رساني شيلات ايران
  دهلي نو، چهارم سپتامبر (IANS)
  تقريباً نيمي از آبزيان مصرفي بعنوان غذاي مردم جهان در مزارع پرورش آبزيان توليد مي‌شود تا از طريق صيد از منابع دريايي، اين مطلب چکیده ای از گزارش اخير سازمان كشاورزي و خواروبار جهاني (فائو) است.
  بر اساس گزارش منتشر شده 2006 روز دوشنبه اين هفته همايش دو سالانه زيركميته آبزي پروري فائو كه نمايندگان بيش از 50 كشور در آن شركت نموده‌اند، توليد جهاني آبزي پروري ماهي، سخت پوستان و نرم تنان از 38/40 ميليون تن در 2002 به 47/45 ميليون تن در 2004 افزايش يافته است.
  اين گزارش حاکی است در حالي كه تنها نه درصد آبزيان مصرفي مردم در سال 1980 از فعالیت های آبزي پروري بوده است، اما امروز 43 درصد از اين سهم متعلق به بخش آبزي پروري است.
  چين 67 درصد از ميزان توليد جهاني آبزي پروري ماهي، سخت پوستان و نرم تنان را توليد مي‌نمايد، هند 5/2 ميليون تن، ويتنام 19/1 ميليون تن، تايلند 17/1 ميليون تن و اندونزي 04/1 ميليون تن و ساير كشورها نيز بيش از 1 ميليون تن از توليد جهاني آبزيان را پرورش مي‌دهند.
  در اين گزارش توليد آبزي پروري هند 2/4 درصد از توليد جهاني اظهار شده است.
  بر حسب اشتغال جهاني، 5/9 ميليون نفر در بخش پرورش آبزيان دنيا مشغول به فعاليت هستند كه 3/3 ميليون نفر از آنها (000/800 نفر زن) در هند فعال هستند.
  در 2004 ارزش تجارت جهاني آبزي پروري 63 ميليارد بوده كه سهم هند در اين بين 4/1 ميليارد دلار بوده است. هند نوزدهمين صادر كننده بزرگ آبزيان و فرآورده‌‌هاي شيلاتي است. قسمت اصلي اين صادرات شامل سخت پوستان و بطور عمده ميگو است كه به بازارهاي كليدي آمريكا، ژاپن، چين، اسپانيا، بلژيك و بريتانيا صادر مي‌شود. [IMG]http://www.********eries.net/persian/pics/home3.jpg[/IMG]
  بنابر این گزارش تقاضاي مصرف آبزيان در سطح جهاني روندي صعودي داشته است، به ویژه در كشورهاي توسعه يافته، طوري كه اين كشورها در سال 2004 مقدار 33 ميليون تن آبزيان به ارزش بيش از 61 ميليارد دلار (81 درصد ارزش واردات جهاني همان سال) واردات آبزيان داشته‌اند.
  از اواسط دهه 80، سطوح صيد آبزيان از منابع دريايي تقريباً ثابت باقي مانده و سالانه بين 90 تا 93 ميليون تن توليد در حال نوسان بوده است .
  سازمان فائو اعلام كرده براي هر گونه افزايش معنادار در سطوح فعلي صيد از منابع دريايي شانس كمي وجود دارد.
  صيد از درياها هنوز بالا است ولي احتماً لا و بنا به توضيح دكتر سوباسينگ دبير زيركميته آبزي پروري فائو، برداشت از ذخاير منابع دريايي براي هميشه از اين سطح افزايش نخواهد يافت.
  همراه شدن اين سطح كاهش توليد با رشد جهاني جمعيت و افزايش مصرف سرانه ماهي، مشكلات بيشتري را به ذهن بشر تداعي مي‌نمايد.
  بر اساس گزارش فائو، برآورد مي‌شود كه تا سال 2030 مقدار 40 ميليون تن توليد اضافي آبزيان موردنياز خواهد بود تا فقط بتوان سطوح مصرف فعلي آبزيان را در جهان حفظ نمود.
  به گفته دكتر سوباسينگ، تنها گزينه عملي براي تأمين تقاضاي آينده آبزيان، پرورش آنها در منابع آبي است.

  گفتنی است از جمهوری اسلامی ایران نماینده ای دراین اجلاس که بزرگترین گردهمایی جهانی آبزی پروری است شرکت نداشته است.

  مترجم : عباس مختاری آبکناری
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 23. کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 24. #13
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  20 مهر ماه شروع صيد ماهيان استخواني در استان مازندران
  [IMG]http://www.********eries.net/persian/pics/pareh100.jpg[/IMG]
  شیلنا- پايگاه اطلاع‌رساني شيلات ايران
  آغاز فصل صيد ماهيان استخواني در استان مازندران از 20 مهر
  فصل صيد ماهيان استخواني در استان مازندران از 20 مهرماه سالجاری آغاز می شود.
  به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران مهندس حسن حبیب نژاد مدیرکل شیلات مازندران با بیان این مطلب گفت:
  براساس مصوبات كميسيون عالي برنامه ريزي و بهره برداري از آبزيان درياي خزر (ماهيان استخواني) صيد ماهيان استخواني از مورخ 20 مهرماه سالجاری توسط 53 شركت تعاوني صيادي پره استان با تعداد 4 هزار نفر صياد در سواحل استان آغاز خواهد شد.
  وی با اشاره به برنامه هاي شيلات استان مازندران در اين زمينه افزود: در سالجاري شيلات مازندران با برنامه ريزي دقيق و با حداكثر توان كارشناسي و مديريت صيد مسئولانه، از طريق برگزاري دوره هاي آموزشي، ترويجي، گردهمایی هاي هيئت مديره شركتهاي تعاوني پره ، جذب، آموزش آمارگيران صيد، افتتاح صيد در يكي از تعاونيهاي پره، نظارت و سركشي از صيد تعاونيهاي پره و نظارت بر رعايت استانداردهاي صيد و صيادي و انجام پروژه هاي مرتبط در صدد است تا ذخاير با ارزش ماهيان استخواني درياي خزر را جهت برداشت پايدار حفظ نمايد.
  مدير كل شيلات مازندران ضمن تقدير و تشكر از صيادان به خاطر رعايت قوانين و مقررات صيد استاندارد (چشمه تور، زمان و مكان و ابزار صيد) افزود:
  در فصل صيد گذشته نزديك به 8 هزار و 300 تن انواع ماهي استخواني در استان صيد شد كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 51 درصد رشد داشته است.
  وی در پایان افزود: اين ميزان افزايش با رعايت قوانين و مقررات صيد و صيادي توسط تعاونيهاي پره و مديريت صيد مسئولانه صيد توسط شيلات استان مازندران محقق شده است.
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 25. کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 26. #14
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  هرمزگان اولین طرح ترویجی پرورش ماهی در قفس را اجرا کرد
  [IMG]http://www.********eries.net/persian/pics/ghafas100.JPG[/IMG]

  اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در دریا برای اولین بار در ایران در استان هرمزگان در جزیره هنگام به صورت ترویجی و آزمایشی آغاز شد.
  به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران مهندس سعید مسندانی معاون آبزی پروری اداره کل شیلات هرمزگان با بیان این مطلب گفت:
  نتایج این طرح پس از یک سال به بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری اعلام خواهد شد. وی با تاکید بر لزوم ایجاد مجتمع های فرآوری آبزیان گفت:
  در برنامه چهارم توسعه و برنامه توسعه میان مدت این استان، طرح احداث مجتمع های فرآوری آبزیان در سطح استان هرمزگان پیش بینی شده است.
  وی از مجتمع پرورش میگوی هنگام, به عنوان یکی دیگر از طرحهای دولت در جهت استفاده از ظرفیتهای منطقه یاد کرد و افزود: در حال حاضر تعداد 6 قفس با ظرفیتی بالغ بر 30 تن در نزدیکی جزیره هنگام احداث شده که از این تعداد 3 قفس ذخیره سازی شده و تا ماه آینده یک قفس دیگر نیز ذخیره سازی خواهد شد.
  وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه ریزی دولت برای سرمایه گذاری در مناطق محروم با هدف اشتغالزایی گفت: به دلیل پاکیزگی و عدم آلودگی کناره های جزیره هنگام می توان طرحهای ترویجی بسیاری را به راحتی اجرا نمود

  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 27. کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 28. #15
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 29. #16
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  استفاده آمریکا از ماهی‌ها در مبارزه ضد تروریستی
  مسئولان آمریکایی برای مبارزه ضد تروریستی خود ماهیها را نیز به خدمت گرفته اند.

  به گزارش خبرگزاری "مهر" به نقل از روزنامه اسپانیایی ال پائیس ، گونه ای از ماهی معروف به "خورشید ماهی" که در آبهای شیرین زندگی می کند ، قادر است در چند هزارم ثانیه به کمترین تغییرات ایجاد شده در کیفیت آب و محیط اطراف خود واکنش نشان دهد.

  خورشید ماهی ( سان فیش ) که از جمله ماهی های رایج در آمریکا به حساب می آید ، این توانایی را دارد که به سرعت از چنگال هرگونه عامل تجاوز به محیط اطراف خود بگریزد و هفته ها بدون غذا در گوشه ای خود را پنهان کند.

  این ماهی به طول متوسط هفت و نیم سانتی متر در آبهای سه شهر بزرگ سن فرانسیسکو ، واشنگتن و نیویورک در آمریکا پرورش داده شده است تا درصورت وقوع هرگونه توطئه ای تروریستی ، بتوان جان بیش از 20 میلیون شهروند آمریکایی را در این سه شهر نجات داد.

  آمریکا پس از حوادث 11 سپتامبر سال 2001 همواره از وقوع حمله ای احتمالی از طریق آلوده کردن آب با مواد شیمیایی و بیولوژیک هراس دارد.

  این شیوه مطمئن و ارزان برای مبارزه با تروریسم چهار سال پیش در آمریکا به اجرا گذاشته شد اما تاکنون گزارشی درباره آن منتشر نشده بود.
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 30. 3 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 31. #17
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  كارشناسان : استان گيلان در بازسازي ذخاير درياي خزر نقش محوري دارد

  ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۴/۳۰‬
  .
  به گفته كارشناسان و محققان شيلاتي، استان گيلان به سبب وجود رودخانه‌ها و مراكز شيلاتي، نقش محوري در بازسازي ذخاير درياي خزر دارد.
  وجود مهمترين مراكز تكثيرمصنوعي بچه ماهيان خاوياري و استخواني و مراكز تحقيقات با سابقه در زمينه شيلات درگيلان، اين استان را همواره در تكثير مصنوعي و احياي ذخاير درياي خزر پيشتاز ساخته‌است.
  بازسازي گونه‌هاي درحال انقراض ماهيان استخواني درياي خزر چون سفيد ، سوف و سيم و بازسازي ذخاير ماهيان غضروفي بويژه تاس ماهي ايراني تا حدودي مديون فعاليت مراكز تحقيقاتي و تكثير و پرورش استان گيلان است.
  مركز تكثير و پرورش ماهيان خاوياري شهيد بهشتي سنگر و مركز تكثير،پرورش و بازسازي ذخاير شهيدانصاري در كنار مراكز تحقيقات شيلاتي نظيرمركزتحقيقات آبزي پروري آبهاي داخلي و موسسه تحقيقات بين‌المللي ماهيان خاوياري نقش استان گيلان را در بازسازي ذخاير درياي خزر برجسته كرده‌اند.
  مركز تكثير و پرورش ماهي شهيد بهشتي سد سنگر اولين مركز تكثير و پرورش ماهي در شمال كشور است كه در سال ‪ ۱۳۵۱‬بصورت دولتي براي بازسازي ذخاير تاسيس شده‌است.
  رييس اين مركز به ايرنا گفت : اين مركز تا پايان سال گذشته ‪۱۴۶‬ميليون بچه‌ماهي خاوياري رهاسازي كرده‌است كه عمده‌ترين آن ماهي قره برون يا تاس ماهي ايراني را شامل مي‌شود.
  "محمد حسين طلوعي " افزود:به دليل نقش مركز شهيد بهشتي در تكثير و رهاكرد تاس ماهي ايراني ، سايتس (‪ (cites‬سهميه صادرات خاويار ايران را در چند سال اخير بيش از سهم پنج كشور حاشيه درياي خزر منظور كرده‌است.
  وي گفت : اين مركز از سال ‪ ۱۳۶۹‬تاكنون ‪ ۱۲۰‬ميليون قطعه بچه ماهي سوف توليد و به درياي خزر رهاسازي كرده‌است كه اين رهاكرد موجب احياي نسل ماهي با ارزش سوف شده‌است.
  به گفته وي از سال ‪ ۱۳۶۲‬تاكنون يك ميليارد و ‪ ۱۲۰‬ميليون قطعه بچه ماهي سفيد نيز توسط اين مركز توليد و به درياي خزر رهاسازي شده‌است.
  وي اظهارداشت:مركز شهيد بهشتي نه تنها مهمترين مركز در بازسازي تمام گونه‌هاي در حال بازسازي درياي خزر محسوب مي‌شود بلكه ماهياني هم كه در ديگر مراكز، تكثير مصنوعي آنها صورت مي‌گيرد، دراين مركز توليد شده‌اند.
  وي گفت : نفع تكثير و رهاسازي بچه ماهيان بويژه ماهيان خاوياري از سوي اين مركز نه تنها به ايران بلكه به كشورهاي حاشيه خزر نيز برمي‌گردد.
  همچنين ذخاير ماهي سفيد درياي خزر كه بيش از ‪ ۸۰‬درصد صيد صيادان شمال را تشكيل مي‌دهد مديون فعاليت مركز تكثير، پرورش و بازسازي شهيد انصاري گيلان است.
  رييس مركز تكثير ، پرورش و بازسازي شهيد انصاري رشت نيز گفت: اين مركز فعاليت خود را با توليد بچه ماهي سفيد درايران از سال ‪ ۱۳۶۲‬آغاز كرد.
  "صمد درويشي" به ايرنا افزود: تكثير، توليد و رهاسازي بچه ماهيان سفيد فرم بهاره از سال ‪ ۱۳۶۲‬به طور رسمي در مركز شهيد انصاري گيلان آغاز شد كه هم اكنون سالانه بين ‪ ۱۵۰‬تا‪ ۲۰۰‬ميليون قطعه از اين ماهي در سه استان گيلان، مازندران و گلستان توليد و در درياي خزر رهاسازي مي‌شود كه مركز شهيد انصاري ‪ ۷۰‬درصد اين ميزان را توليد مي‌كند.
  وي يادآورشد: اين مركز تنها مركز تكثير ماهي سيم دركشور است كه با رهاسازي انبوه اين گونه در درياي خزر موجبات جلوگيري از انقراض نسل اين گونه ارزشمند فراهم شده است.
  وي گفت : ذخاير اين گونه در دهه ‪ ۶۰‬در حدي تنزل داشت كه از سبد صيد صيادان حوزه جنوبي درياي خزر كاملا حذف شده بود ولي خوشبختانه با تلاش به عمل آمده در خصوص بازسازي اين گونه هم‌اكنون شاهد صيد سالانه بيش از يكصد تن از ماهي سيم توسط صيادان مجاز در نوار ساحلي گيلان هستيم.
  به گفته وي اين ماهي عمدتا بومي تالاب انزلي است و يكي از گونه‌هاي اقتصادي موجود درياي خزر محسوب مي‌شود.
  رييس مركز شهيد انصاري افزود: امسال براساس مصوبات كميسيون برنامه‌ريزي سازمان شيلات ايران بيش بيني شده‌است كه‪ ۸۰‬ميليون بچه ماهي سفيد و ‪۱۹‬ ميليون بچه ماهي سيم و ‪ ۵۰۰‬هزار قطعه نيز ساير گونه‌هاي استخواني از طريق مركز شهيد انصاري تكثير و توليد و در منابع آبي به درياي خزر رهاسازي شوند.
  وي خاطرنشان كرد: بر همين اساس بر پايه‌برنامه ريزي انجام شده از دوم اسفندماه سال گذشته نسبت به استقرار نيرو در مسير ‪ ۱۰‬رشته رودخانه واقع در نواحي غرب و شرق استان گيلان براي صيد مولدين اقدام شد كه حاصل دو ماه كار استحصال مقدار بيش از پنج تن تخم ماهي سفيد بوده‌است كه اين رقم در طول فعاليت‌هاي مربوط به تكثير ماهي سفيد در استان گيلان رقم بي‌سابقه‌است.
  درويشي اظهارداشت: حاصل انكوباسيون اين ميزان تخم توليد بيش از ‪۲۷۰‬ ميليون لارو است كه‌براي دومين سال متوالي ازاين ميزان نزديك به‌يكصد ميليون لارو مازاد بر نياز براي بازسازي ذخاير، مستقيم به رودخانه‌ها رهاسازي و بخش ديگر آن براي نگهداري و پرورش تا مرحله وزن پايه رهاكرد در استخرهاي خاكي مزارع مختلف اين مركز، نگهداري شده است.
  به گفته وي اين مركز درسال جاري توليد ميليون‌ها قطعه لارو دو گونه بسيار با ارزش از ماهيان استخواني بومي استان گيلان شامل سياه كولي و شاه كولي را نيز آغاز كرده‌است.
  وي گفت: اين مركز امسال همچنين ‪ ۴۵۰‬هزار قطعه لارو و ‪ ۲۵۰‬هزار عدد بچه ماهي سفيد فرم پاييزه را براي اولين بار تكثير و در تالاب انزلي رهاسازي كرده‌است.
  وي افزود: زمينه توليد انبوه فرم پاييزه نيز در اين مركز فراهم شده‌است و درصورت تامين مولدين، فعاليت‌هاي تكثير و رهاسازي اين ماهي در سال آينده ادامه خواهد يافت
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 32. 2 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 33. #18
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  مقررات جديد روسيه براي جلوگيري از انقراض ماهي‌هاي خاوياري درياي خزر

  خبرگزاري جمهوري اسلامي ‬

  با توجه به افزايش خطر انقراض نسل ماهيان خاوياري در درياي خزر، روسيه از اول ماه اوت (دهم مرداد ماه) محدوديت‌هايي را براي صيد اين نوع ماهي در اين درياچه به اجرا در مي‌آورد.
  به گزارش روز پنجشنبه شبكه دوم تلويزيون دولتي روسيه، طبق مقررات جديد تنها آن گروه از شركت‌هاي ماهيگيري در محدوده آبي روسيه در خزر اجازه صيد ماهيهاي خاوياري خواهند داشت كه داراي مراكز پرورش اين گونه ماهيها باشند.
  مساله حفظ نسل ماهيهاي خاوياري در درياي خزر در ماه آينده ميلادي در شوراي حكومتي روسيه كه در استان آستراخان برگزار خواهد شد مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
  "ليديا واسيليوا" رييس مركز علمي و توليدي ماهي خاويار با اشاره به روند رو به انقراض نسل ماهيهاي خاوياري در خزر گفت: در دوره شوروي سالانه تا ‪ ۲۵‬هزار تن از اين نوع ماهيها صيد و ‪ ۲۵۰۰‬تن خاويار توليد مي‌شد ولي در سه سال اخير در روسيه خاويار توليد نشده است.
  در اين گزارش با اشاره به مبارزه نهادهاي دولتي با صيد قاچاق ماهيهاي خاوياري در خزر گفته شد اين ماده غدايي لذيذ در بازارهاي روسيه و حتي بندر آستراخان بسيار كمياب شده است.
  در برخي مغازه‌هاي استراخان خاويار بطور مخفيانه و به قيمت هر كيلوگرم ‪ ۴۰‬هزار روبل (حدود يكهزار و ‪ ۶۰۰‬دلار) عرضه مي‌شود كه بنظر كارشناسان اين نوع خاويار در بسياري موارد داراي كيفيت مطلوب نيست.
  "نيكلاي ساپريكين" رييس اداره مبارزه با قاچاق منابع دريايي خزر به اين شبكه گفت: از ابتداي سال جاري بيش از ‪ ۴۰۰‬كيلوگرم خاويار قاچاق از ماهيگيران غيرمجاز در درياي خزر گرفته شد.
  در پايان اين گزارش گفته شد روسيه علاوه بر مبارزه با ماهيگيري قاچاق ماهيهاي خاوياري خزر به پرورش اين نوع ماهيها در چند مركز پرورش ماهي در رودخانه ولگا و منطقه آستراخان مي‌پردازد.
  كارشناسان روس خوش بين هستند كه با اجراي اين برنامه‌ها در ‪ ۱۰‬سال آينده جمعيت ماهيان خاوياري در درياي خزر به‌حد مطلوب خواهد رسيد.
  كنوانسيون تجارت بين‌المللي گونه‌هاي در حال انقراض گياهي و جانوري در سازمان ملل متحد كه جمعيت ماهيهاي خاويار درياي خزر را بدقت تحت كنترل دارد امسال سهميه‌هاي توليد خاويار براي هر يك از كشورهاي حوزه خزر وضع كرد.
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 34. 3 کاربر مقابل از غنچه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 35. #19
  غنچه آواتار ها
  غنچه آفلاين است كاربر خيلي فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  923
  تشکر
  182
  تشکر شده 930 بار در 511 ارسال

  پیش فرض

  اسپانيا به دنبال توليد انرژي از طريق باد دريا است

  خبرگزاري جمهوري اسلامي ‬
  .
  دولت اسپانيا قانون تازه‌اي را در اين كشور اروپايي به اجرا گذاشته كه بر اساس آن، تاسيسات توليد برق از طريق انرژي باد دريا در مناطق ساحلي كشور ايجاد مي‌شود.
  روزنامه "ال‌پاييس" چاپ مادريد روز پنجشنبه نوشت: اگرچه اسپانيا داراي ‪ ۴‬هزار و ‪ ۸۷۲‬كيلومتر ساحل است اما تاسيسات يادشده فقط در مناطقي ايجاد خواهد شد كه داراي وزش مداوم باد بوده و نصب تجهيزات در آن ازنظر اقتصادي مقرون به صرفه باشد.
  به همين دليل، پيش از بررسي پيشنهاد شركتهاي مختلف براي ايجاد پاركهاي انرژي بادي بايد وزيران صنايع، محيط زيست و كشاورزي اسپانيا، مطالعاتي را در مورد شرايط استراتژيكي زيست محيطي سواحل اين كشور جنوب غربي اروپا آماده كنند و نقاطي را براي ايجاد اين تاسيسات مشخص سازند.
  به نوشته ال‌پاييس، از آغاز سال آينده ميلادي شركتهايي كه در اين زمينه فعاليت دارند مي‌توانند در مورد درخواست نصب تاسيسات يادشده در مناطق ساحلي همانند استخراج از معادن اقدام كنند.
  شركتهاي مزبور بايد در اين پروژه به فعاليتهاي صيد ماهي و جنبه‌هاي حيات دريايي و پرندگان دريايي، دريانوردي، هوانوردي، جهانگردي، منظره، ميراث تاريخي و باستاني، سواحل، مناطق دريايي كه مورد محافظت قرار دارند و موارد نظامي و امنيتي، كابلها و لوله‌هاي زير دريايي و ديگر موارد توجه كنند.
  ال‌پاييس، يكي از شركتهاي اسپانيايي كه در اين زمينه تجربه بسياري دارد را شركت اكسيونا انرژي معرفي كرده كه از چهار سال پيش مطالعات خود را براي ايجاد پارك انرژي بادي در سواحل شهرستان كاديس واقع در جنوب كشور آغاز كرده است.
  اين شركت قصد دارد ‪ ۲۷۳‬دستگاه پره‌اي كه هر كدام ‪ ۳/۶‬مگاوات برق توليد مي‌كند، در آنجا مستقر سازد.
  به نوشته ال‌پاييس، اسپانيا با كمك اين نيروگاههاي بادي ساحلي كه مشابه با قدرت توليد برق مركز اتمي است، خواهد توانست به درخواست برق ‪ ۷۰۰‬هزار محل مسكوني پوشش دهد.
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما
  اي طبيب جمله علتهاي ما

 36. #20
  HessamHashemi آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Apr 2007
  سن کاربر
  26
  نوشته ها
  161
  تشکر
  21
  تشکر شده 111 بار در 48 ارسال

  پیش فرض

  امروز در روزنامه اصفهان زیبا خوندم که امسال با اعتبارات تخصیص داده شده قراره چندین طرح پرورش ماهیان رینتی افتتاح بشه که تولید ماهی تزیینی در اصفهان را تا 30 میلیون قطعه در سال بالا میبره.
  زندگی یعنی خاطرات تکرار نشدنی

 37. کاربر مقابل از HessamHashemi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 08:48 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved