تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1
  MAAAH آواتار ها
  MAAAH آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Jun 2006
  نوشته ها
  2,643
  تشکر
  12,681
  تشکر شده 12,571 بار در 4,480 ارسال

  پیش فرض تاریخچه ی مومیایی

  توت عنخ آمون
  درباره " توت عنخ آمون " مطلب بسیاری در این وبلاک موجود میباشد . در سال 1922 باستان شناس انگلیسی بنام " هوارد کارتر " هنگام حفاریهای باستانی در نزدیکی "الا قصر " مقبره "توت عنخ امون" را کشف کرد . توت عنخ امون " از فرمانروایان سلسله هجدهم مصر بود که در حوالی سال 1348 قبل از میلاد به سلطنت رسید .جسد مومیایی شده این فرعون در تابوتی بطول 180 سانتیمتر قرار داشت که حاوی 1065 کیلوگرم طلا بود . روی نوارهای صورتش, صورتک بسیار زنده نمایی از طلا و پر از جواهرات قرار داده بودند . مجموعه شگفت اوری از انگشتر و گردنبند و طلسم و زینت الات نفیس در لابلای پارچه های کفن یافت شد . اندامهای داخلی بدن فرعون را در اورده و پس از مومیایی کردن در یک صندوق جداگانه از جنس رخام گذاشته بودند . مومیایی و تابوت هنوز در مقبره هستند و طلا و جواهرات در موزه ملی مصر در قاهره به نمایش گذاشته شده اند .

  اینس د کاسترو  پدرو پادشاه کاستیل هنگامی که شاهزاده جوانی بیش نبود, به دختری بنام " اینس د کاسترو " دل باخت . اما پدرش که بخاطر مصالح سیاسی از ازدواج ان دو بیمناک بود, اتهامی جعلی به اینس بست و دستور داد سر از بدنش جدا کردند . پدرو به انتظار مرگ پدر ماند و وقتی به پادشاهی رسید, دستور داد قلب دست اندرکاران قتل " اینیس د کاسترو " را از سینه در اورند و همچنین به فرمان او قبر اینیس را نیز نبش کردند . جنازه را مومیایی کردند و لباس به تنش پوشاندند و انگاه بر تخت نشاندند و رسما" به عنوان ملکه کاستیل تاجگذاری کرد . تمام اشراف و نجبا را وادار کردند تا با بوسیدن دست مومیایی به او ادای احترام کنند و به چشم یک ملکه زنده به او بنگرند .!! پدرو در سال 1369 از دنیا رفت .


  ریچارد دوم
  ریچارد دوم پادشاه انگلستان در سال 1399 میلادی از سلطنت خلع شد و احتمالا" در سال 1400 به قتل رسید . در سال 1413 هنری پنجم دستور داد جسد ریچارد دوم را مومیایی کردند و انرا با البسه و نشانهای تمام عیار سلطنتی به نمایش گذاشت . سه روز بعد هنری در دومین تدفین ریچارد دوم به عنوان صاحب عزا حضور یافت و جسد مومیایی شده ریچارد دوم را در کلیسای " وست مینستر " بخاک سپردند . مدتی بعد سوراخی در پهلوی مقبره ایجاد کردند و دیدار کنندگان میتوانستند دست خود را به درون سوراخ ببرند و سر شاه را لمس کنند . در سال 1776 یک بچه مدرسه ای مشتاق, دست در سوراخ کرد و استخوان فک ریچارد دوم را دزدید . اخلاف این پسر تا سال 1906 این عتیقه را نگهداری کردند و در این سال ان را به سر جای اولش بازگرداندند .! ( دزد هم دزدهای قدیم


  کاترین والوا
  کاترین والوا, همسر هنری پنجم در سال 1437 درگذشت, نوه اش هنری هفتم, در کلیسای " وست مینستر " دست به تغییر بنای اساسی زد و در نتیجه جسد مومیایی شده ملکه را نقل مکان دادند . جسد را در تابوت چوبی نتراشیده ای بر زمین گذاشتند و مدت 200 سال در معرض نمایش بود . خدمه کلیسا در ازای یک شلینگ در تابوت را بلند میکردند تا دیدارکنندگان بتوانند جسد را تماشا کنند . اما ظاهرا" تماشای تنها برای " ساموئل پپیز " کافی نبود . وی در سی وششمین سالروز تولدش به کلیسای وست مینسر رفت . حال احساس را از زبان خودش بشنویم : بالاتنه بدنش را در دستانم گرفتم و به یاد اینکه برای اولین بار ملکه ای را میبوسم, بر لبانش بوسه زدم .! عاقبت در سال 1776 جسد را از ملاء عام خارج کردند .


  دوک مون ماوث
  این شورشی انگلیسی را در سال 1685 – و ضمن یکی از فجیع ترین اعدامهای تاریخ سر از بدن جدا کردند ( با 5 ضربه تبر ) تنه و سر جسد را به قبرستان فرستادند, اما در اخرین لحظات متوجه شدند که از او تصویری وجود ندارد . از انجا که او پسر نامشروع چارلز دوم پادشاه انگلستان بود, شایان اهمیت بود که تصویری از او موجود باشد . پس سر و تن را از قبرستان بازگرداندند و به یکدیگر دوختند و لباس بر ان پوشاندند و سرانجام تصویری از ان کشیدند . این تصویر در نشنال پرتریت گالری لندن نگهداری میشود .


  بانوی محفوظ
  " مارتین وان بوچل " انگلیسی که عادات عجیب و غریب خاص خود را داشت, در فاصله سالهای 1735 تا 1812 زندگی میکرد . در عقدنامه ازدواج او تبصره ای بود – حاکی از اینکه او بعضی از اموال را فقط تا وقتی همسرش روی زمین میماند میتوانست در تصرف خود داشته باشد . وقتی همسر " وان بوچل " در گذشت وی جسدش را مومیایی کرد, لباس عروسی به او پوشاند و درون محفظه ای شیشه ای در اتاق پذیرایی اش گذاشت و به این ترتیب مالکیت خود را بر اموال مربوطه محفوظ داشت . " بانوی محفوظ " توجه عده بیشماری را بخود جلب کرد . وان بوچل همیشه از او به عنوان " عزیز از دست رفته من " یاد میکرد . وقتی او دوباره ازدواج کرد همسر جدیدش که دل خوشی از این رقیب نداشت, دو پا را در یک کفش کرد که جسد را باید از خانه منتقل کنند . بوچل برای اجرای تعهدش مبنی بر اینکه همسر سابقش باید همیشه روی زمین بماند,جسد مومیایی شده را به کالج سلطنتی جراحان هدیه کرد و جسد در انجا بود تا انکه در یکی از حملات هوایی المان در ماه مه 1941 در اثر سقوط بمت متلاشی و خاکستر شد .


  جرمی بنتام  جرمی بنتام فیلسوف انگلیسی و پدر مکتب " سودخواهی " که در سال 1832 در سن 84 سالگی درگذشت در وصیتنامه اش تمام اموالش را وقف بیمارستان " یونیورسیتی کالج " لندن کرد – مشروطه به اینکه جسدش را نگهداری کنند و در تمام جلسات هیت مدیره بیمارستان حاضر کنند . وی دکتر " ساوثوارد اسمیت " را برای تدارک مومیایی جسد خویش انتخاب کرد . اسمیت اسکلت را مهیا کرد و یک شبیه مومی از سر بنتام ساخت و به ان چسباند, سپس لباس و کلاه مناسبی هم برایش تهیه کرد . به گفته اسمیت " در محفظه ای از چوب ماهون که درهای تاشوی شیشه ای داشت – جرمی بنتام بر صندلی راحتی خود نشسته بود و عصای مورد علاقه اش را در دست داشت.... به این ترتیب 92 سال تمام جرمی بنتام در تمام جلسات حضور یافت .


  خولیا پاستراتا
  این زن ریشدار مکزیکی عجیب الخلقه (1860 – 1832) که به عنوان زشت ترین زن تاریخ از او یاد کرده اند در سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است . مدیر برنامه اش برای انکه او فقط برای خودش باشد با او ازدواج کرد و وقتی او ابستن شد, برای تماشای زایمانش به فروش بلیط بخت ازمائی اقدام کرد. بچه مرده بدنیا امد و مثل مادرش عجیب الخلقه بود . اندکی پس از زایمان خولیا مرد . شوهرش جسد مادر و بچه را مومیایی کرد و در محفظه ای شیشه ای قرار داد و بلافاصله در سراسر دنیا انها را در معرض نمایش گذاشت . طبق اخرین گزارش مومیایی خولیا در سوئد به نمایش گذاشته شده بود . ( این ادم دو پا برای پول چه کارها که نمی کند )  چی هانگ
  این کاهن بودائی چاق و چله بیش از اندازه مورد علاقه پیروانش در تایوان بود . وقتی مرگش را نزدیک دید, دچار این بیم شد که مبادا لیاقت عشق امتش را نداشته است . پس تصمیم گرفت قداست خود را بیازماید . او وصیت کرد که پس از مرگ جسدش را برای مدت سه سال در گوزه بزرگی نگه دارند. در پایان سه سال اگر جسدش نپوسید و از بین نرفت, انرا با طلای خالص رنگ بزنند و برای همیشه به زیارتش بیایند . پس از پنج سال وقتی که پیروانش پول کافی برای خرید طلا جمع کردند, کوزه را باز کردند . جسد "چی هانگ " کاملا سالم مانده بود و فقط لاغرتر شده بود . جسد را به معبدی در تایپه بردند تا زر اندودش کنند و سیل زائران به زیارتش بیایند و هدیه و پیشکش برایش بیاورند . امروز چی هانگ در معبدی در تایپه در معرض نمایش نشسته است
  ویرایش توسط MAAAH : May 24th, 2008 در ساعت 10:53 PM

  دست و بالم از حرف خالیست ...
  هر چه هست توئی
  و تو
  حرف نداری ...


  هر کس بد ما به خلق گوید، ما دیده به بد نمی خراشیم، ما نیکی او به خلق گوئیم، تا هردو دروغ گفته باشیم!

 2. 6 کاربر مقابل از MAAAH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. #2
  MAAAH آواتار ها
  MAAAH آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Jun 2006
  نوشته ها
  2,643
  تشکر
  12,681
  تشکر شده 12,571 بار در 4,480 ارسال

  پیش فرض مومیایی حیرت انگیز دوشیزه 15 ساله!

  صدها نفر برای دیدن مومیایی "دوشیزه" در موزه «سالتا» در شمال غربی آرژانتین صف کشیدند.
  مومیایی یک دختر که باستان شناسان آن را "بی نقص" توصیف می کنند نخستین بار در آرژانتین به نمایش درآمد.
  یک بازدیدکننده:"من متحیر شده ام.وقتی نگاهش می کنید هر لحظه انتظار دارید از جا بلند شود و زبان باز کند" .
  صدها نفر برای دیدن مومیایی "دوشیزه" در موزه «سالتا» در شمال غربی آرژانتین صف کشیدند.
  بقایای این دوشیزه که هنگام مرگ 15 ساله بود، درون گودال یخی 6700 متری آتشفشان کوه های «آند»که نزدیک مرز شیلی است کنار دختر و پسری خردسال پیدا شد.کارشناسان براین باورند که آنها 500 سال پیش به دست قوم «اینکا» قربانی شده اند.
  دکتر «یوهان رینهارد»سرپرست گروه باستان شناس که این جنازه ها را سال 1998 کشف کرد می گوید:مومیایی هایی که به این خوبی حفظ شده باشد ندیده بودم.
  تصور می شود این سه نفر که «کودکان لولایلاکو» لقب گرفته اند در آیین شکرگزاری ازآنچه «خدایان اینکا» نامیده می شدند،برای برداشت سالانه«ذرت»قربانی شده باشند.

  مومیایی "دوشیزه" در محفظه ای پر از هوای سرد و مشابه شرایطی که در آن پیدا شد نمایش داده می شود.بازدیدکنندگان آرژانتینی نسبت به کیفیت مومیایی ابراز حیرت کرده اند زن گفت:"من متحیر شده ام.وقتی نگاهش می کنید هر لحظه انتظار دارید از جا بلند شود و زبان باز کند."
  این نمایش اما خشم چندین گروه بومی آرژانتین را هم به دنبال داشته است.«میگل سوارز» از قبیله دره «کالچاکیز» در سالتا اعلام کرد:نمایش مومیایی "اشتباهی بزرگ" است و امیدوارم بازدیدکنندگان به مرده احترام بگذارند.
  امپراطوری اینکاها، زمانی بخش بزرگی از آمریکای جنوبی از جمله پرو و بولیوی امروزی تا مرکز شیلی و بخش هایی از آرژانتین را در بر می گرفت که 1532 میلادی با تهاجم اسپانیایی ها فروپاشید

  دست و بالم از حرف خالیست ...
  هر چه هست توئی
  و تو
  حرف نداری ...


  هر کس بد ما به خلق گوید، ما دیده به بد نمی خراشیم، ما نیکی او به خلق گوئیم، تا هردو دروغ گفته باشیم!

 4. کاربر مقابل از MAAAH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 5. #3
  MAAAH آواتار ها
  MAAAH آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Jun 2006
  نوشته ها
  2,643
  تشکر
  12,681
  تشکر شده 12,571 بار در 4,480 ارسال

  پیش فرض

  مقدمه :

  مومیایی در اغلب فرهنگهای مدرن هنر و دانش حفظ موقت بازمانده های انسان برای ممانعت از تجزیه و مناسب شدن آن جهت نمایش در مراسم تدفین میباشد. سه هدف مومیایی کردن : حفظ ، پاکسازی و نمایش یا ترمیم بدن مرده برای رسیدن به این هدف است. مومیایی کردن تاریخ بسیار قدیمی و وابسته به فرهنگهای مختلفی دارد همچنین فرهنگهای زیادی به فرایند مومیایی مفهوم عمیقتر مذهبی دادند.
  تاریخچه مومیایی

  مومیایی کردن در خیلی از فرهنگها انجام شده است و یکی از اولین فرایندهای جراحی و اعمال جراحیست که انسان آن را به انجام رسانده است ، در دوران باستان شاید تنها فرهنگ دنیای قدیم که مومیایی را به بالاترین حد آن رساند مصر باستان بود که فرایند موميايي کردن را توسعه داد. مصریان باستان اعتقاد داشتند که حفظ بدن مومیایی شده روح را بعد از مرگ قدرتمند ساخته و این روح قدرتمند شده میتواند به جسد بازگردد.

  فرهنگهای دیگری که مومیایی کردن را انجام می دادند ، اینکا ها و فرهنگهای دیگر کشور پرو بودند که یک روش مومیایی کردن هم در این فرهنگها وجود داشته است.

  مومیایی کردن در اروپا حیاط پراکنده تر و گاه و بی گاه تری داشته است. این عمل از زمانهای مختلف انجام میشده مخصوصا طی جنگهای صلیبی که افراد شجاع و شوالیه های صلیبی دوست داشتند بدنشان برای مراسم مذهبی که در نزدیک خانه شان انجام میشد حفظ شود. مومیایی کردن زمانی که آناتومیست ها و افراد متخصص کالبد شناسی دوران رونسانس نیاز داشتند بدن موجوداتی را حفظ کنند دوباره به صحنه اروپا بازگشت.

  مومیایی کردن در عصر حاضر و روشهای آن بیشتر در دوران جنگهای مدنی آمریکا به وجود آمد که باز هم مربوط به اشخاصی بود که بسیار دور از خانواده کشته میشدند و خانواده آنها دوست داشتند که آنها را در محل زندگیشان دفن کنند. دکتر توماس هولمز از یک سپاه پزشکی برای حفظ و نگهداری اجساد و همچنین مومیایی آنها جهت برگشت به خانوادشان استفاده می کرد. مقامات نظامی همچنین به اشخاصی که اجساد را مومیایی میکردند اجازه کار در مناطق نظامی را دادند. بدن آبراهام لینکلن نیز برای امکان دفن آن در نزدیکی خانه اش و همچنین امکان نمایش عمومی مومیایی شد و باعث شهرت بیشتر عمل مومیایی گردید.

  در سال 1867 شیمیدان آلمانی "آگوست ویلهلم فون هافمن" فورمالدئید را کشف کرد که به تدریج خواص حفظ کنندگی آن و خواص نگهدارنده بودن آن کشف شد و این ماده به عنوان اساس روش مومیایی کردن در عصر حاضر قرار گرفت. در اواخر قرن 19 و اوایل قرن بیستم معمولا از آرسنیک برای مومیایی کردن استفاده میشد ولی بعد از اینکه مواد شیمیایی کمتر سمی و موثرتری کشف شد آرسنیک کنار گذاشته شد. سوالاتی مبنی بر اینکه اجساد مومیایی قبلی آب زیر زمینی اطراف خود را به آرسنیک آلوده کرده اند یا نه نیز وجود دارد. همچنین موارد قانونی وجود دارند که افرادی مشکوکند که مسمومیت با آرسنیک نتیجه مومیایی بوده و نه نتیجه قتل.

  مهم است که بین مومیایی کردن و تاکسیدرمی تفاوت قائل شویم. مومیایی کردن در حقیقت بدن انسان را بطور کامل و سالم نگه میدارد در حالی که تاکسیدرمی باز سازی یک شکل حیوان با استفاده از تنها پوست آن است.


  مومیایی کننده کیست ؟

  باید بین یک مومیايی کننده و کسی که متخصص کفن و دفن است تفاوت قائل شد. هر شخصی که بدن مرده را جهت مراسم تدفین آماده میکند متخصص کفن و دفن مینامند در حالی که مومیایی کننده کسیست که آموزش مخصوص دیده تا عمل مومیایی را انجام دهد. این تخصص معمولا به کالبد شناسی ، شیمی ، تانتالوژی و نظریه مومیایی کردن به طور خاص می پردازد و این نظریه مومیایی کردن با توجه به منطقه ای از دنیا که انجام میشود کاملا متفاوت است. این علوم با آموزش عملی در یک محل دفن مردگان یا مرده شور خانه و فرایند رسمی نگه داری آخرین بازمانده های بدنی که مناسب مومیایی شدن تشخیص داده شده میباشد.

  نیاز ها و یا احتیاجات قانونی جزو ملزوماتیست که بسیار برای مومیایی کردن متغییر است و کاملا وابسته به مکان جغرافیایی است که مومیایی انجام میپذیرد اما استاندارد های خاصی وجود دارد که بر مبنای آن معیارها دانشجوی تحت آموزش مومیایی کننده متخصص و حرفه ای قرار میگیرد. لازم است توجه کنید برخی از مناطق و حتی کشورهای خاص نیاز خاصي برای اینکه چه کسی مومیایی کردن را انجام دهد احساس نمیکنند ، همچنین در بیشتر مناطق دنیا مومیایی کردن توسط مومیایی کنندگان حرفه ای صورت نمی گیرد بلکه دکترها این کار را انجام میدهند و با وجود آنکه علم آناتومیک لازم را دارند اشخاص مناسبی در این حوزه نیستند و معمولا نتایج حاصل مناسب نمایش عمومی نمیباشد.

  دست و بالم از حرف خالیست ...
  هر چه هست توئی
  و تو
  حرف نداری ...


  هر کس بد ما به خلق گوید، ما دیده به بد نمی خراشیم، ما نیکی او به خلق گوئیم، تا هردو دروغ گفته باشیم!

 6. کاربر مقابل از MAAAH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 02:19 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved