تبلت ها صفحه نمایش های رنگی هستند که قابلیت اتصال به اینترنت و گوش دادن به موسیقی و بازی های متنوع را دارند. تبلت ها در مقایسه با لپ تاپ ها بسیار وزن سبک تری داشته و از این جهت قابل حمل هستند و حتی بهتر از لپتاپ ها میتوان آنها را حمل نمود. تبلت ها بیشتر مورد استفاده ی دانشجویان و دانش آموزان هستند تا لپ تاپ ها.

اما فبلت ها چگونه اند؟
فبلت ها ترکیبی از گوشی های هوشمند و تبلت هاهستند فبلت ها مثل گوشی های هوشمند کار میکنند و مثل تبلت ها قابلیت پخش موسیقی، ویدئو،نقاشی و.. را دارند.
فبلت ها ابزارهای ارتباطی هستند که صفحه ای بزرگتر از گوشی های هوشمند دارنداما از تبلت ها کوچکتر هستند در واقع صفحه نمایش فبلت از گوشی ها بزرگتر و از تبلت کوچکتر است.
تبلت خود به تنهایی یک نوع فبلت است که از لحاظ اندازه بزرگتر بوده و حدودا ۷ تا ۱۵ اینچ است. اما فبلت ها تقریبا ۵٫۱ تا ۶٫۹ اینچمیباشند و و تبلتی که بین ۷ تا ۹٫۵ اینچ اندازه داشته باشد را مینی فبلت میگویند.
تفاوت عمده ای که این دو دارند این است که فبلت ها مثل گوشی های هوشمند بوده و بسیار راحت تر از تبلت ها قابل حمل هستند در حالی که تبلت ها برای مصارفی مثل گوشی های هوشمند بسیار بزرگ هستند. مثلا فبلت گلگسی مگا۶٫۳ سامسونگ جزء یکی از فبلت های بزرگ است و وزنی حدودا ۱۹۹ گرم دارد.

از لحاظ صفحه نمایش تبلت از فبلت بزرگتر است هر دوی این ها میتوانند به عنوان گوشی هوشمند هم به کار بروند اما اندازه تبلت به عنوانیک گوشی بسیار بزرگ است بنابراین اغلب از فبلت ها به عنوان گوشی هوشمند استفاده میشود.
تبلت ها معمولا دارای دوربین هم هستند اما بیشترتولید کنندگان این محصولات تبلتها را به منظور حمل و نقل آسان آن تولید میکنند بنابراین دوربین تبلت ویژگی بارز آن نیست در عوض فبلت ها دوربینهای با کیفیتی دارند تقریبا شبیه به دوربینهای گوشی های هوشمند مثلا ۸ تا ۱۳ مگا پیکسل کیفیت دوربین فبلت ها است درحالی که دوربین تبلت نهایتا تا ۵ مگا پیکسل میرسد.
از نظر فنی تفاوتی بین فبلت و تبلت وجود ندارداماتولید کنندگان معمولا فبلت را به باتری هایی با عملکرد بهتر مجهز میکنند بنابراین فبلت ها کاربردی تر از فبلت ها هستند.
تبلت بهدلیل صفحه نمایش بزرگتر معمولا تا ۱۰ ساعت باتری را نگه میدارند اما فبلت ها با صفحه نمایش کوچکتر ۱۵ تا ۲۰ ساعت میتوانند باتری را نگه دارند.