تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    Allianz آفلاين است كاربر ساده
    خودش ميدونه ......
    تشکر شده 43 بار در 6 ارسال

Exclamation فاجعه در آبشور

با سلام خدمت مدیریت سایت
    و مدیران بخش

با عرض پوزش از ایجاد یک تایپیک جدا در این بخش
    فکر کنم برای فراگیر بودن این موقعیت و توجه خاص دوستان و راهکارهای مقابله با این وضعیت و پی بردن به این موضوع بد نیست تایپیک جداگانه ایجاد بشه

علیاالحال
    ما یک آکواریوم 600 لیتری آبشور از ریف و ماهیان ریف سیف داشتیم
    که نمیگم از نظر محتویات بی نظیر بوده ولی فکر کنم کم نظیر بوده کوچکترینش وجود
    4مارون گلد بدون زد و خورد و خونریزی در یک تانک و زندگی بدون مزاحمت برای همدیگر بزرگترین 3.5" و کوچکترین "1
    3 عدد یلو تانک "4 تا "3
    2 عدد بلوتانک "4
    1 عدد دم زرد "4
    1 عدد دیسجاردنی "2.5
    1 عدد فاکس مگنفیکا "4.5
    1 عدد موریش آیدل "2.5 غذاخور(اونهم از هر نوعی از میگو تا پولکی و گرانول و...)
    1 عدد جراح دلقک "3
    دو عدد همر لنگری و ساده بزرگ
    3 عدد شقایق سنگ از بزرگ پایه بلند تا کوچک پایه کوتاه
    5 عدد شقایق (رز کوچک - دوعدد مگنفیکا XL - یک شقایق متوسط ویولت - یک شقایق متوسط خلیجی )
    1 کولت
    2 عدد اوپن برین متوسط
    2 عدد شقایق دیسکی بزرگ
    1 عدد مرجان توباستریا
    1 عدد مرجان مونتی پورا
    بله با تعجب فراوان این ماهیها حداقل هرکدوم به مدت یکسال تا یکسال و نیم در این تانک بدون حتی یک سفیدک هم زندگی میکردند
    میدونید این تراکم ماهی و غذادهی نیترات و فسفات و سیلیکات و ... بالا تولید میکنند
    در قسمت سامپ تمام مدیا ها بصورت دو برابر ظرفیت موجود بود سامپ دارای رفجیوم و اور فلو با 2000 بیوبال کوچک مجهز شده بود
    نیترات فسفات نیتریت و آمونیاک همگی صفر برای رفع خطا از دو نوع و گاهی اوقات سه تستر استفاده میشد
    خلاصه تمام شرایط آکواریوم بدون نقص در طی این مدت پیش میرفت تا اینکه یک از فروشندگان مدعی به ظاهر دوست برای دفع یک مرجان سارکوفیتون خلیجی اونرو به ما داد
    با وجود مشکوک بودن این شقایق از نظر وضعیت باز دل به صحبت ایشون دادم این مرجان سارکوفیتون حدود 40 تا 50 سانتیمتر بود مرجان برای سایز تانک من اصلا مناسب نبود و نباید پیشنهاد این مورد رو به من میداد
    چندین بار ازشون پرسیدم مشکلی نداره گفت نه .... فقط اگر بمیره نیترات بالا میره
    در هر صورت چون از مشتری های خاصش بودم و از کلیه جیک و جووک تانک من با خبر بود نباید این موجود رو به من میداد اشتباه از من بود که حرفش رو سند دونستم

با ورود این مرجان در روزهای اول مشکلی پیش نیومد ولی کم کم دیدم وضعیت مثل سابق نیست مرجانهای تانک دیگه در موقع دادن از غذا های مخصوص خودشون سر و حال تیز و بز نیستند و یا عکس العمل نشون نمیدن از طرفی دیواره ها و شن و لایوراکها کمی جلبک زدند
    طبعا یک تست نیترات گرفتم برای مدتها با تستر API کمی رنگ زرد متمایل به نارنجی مشاهده کردم (هنوز رنگش به نشانگر سطح دوم هم نزدیک نشده بود)
    خیالم از اون راحت شد بقیه تست ها انجام شد فقط سیلیکات بشدت بالا رفته بود با سیفون اونرو به سطح تقریبا مناسبی رسوندم

اما فاجعه آغاز شد.............................................. ......................
    روز و موج اول :
    مرجان سارکوفیتون در 24 ساعت اول شروع به جمع شدن کرد طبق علایق و دلسوزی با یک موجود جاندار این وضعیت رو تحمل کردم و اونرو از آب جدا نکردم حق هم بدید
    چون کجا باید اونو قرنطینه میکردم؟!!!
    روز و موج دوم :
    بعد از 48 ساعت دیدم تمامیه مرجانهای دیگر بسته شدند متوجه شدم سارکوفیتون دیگه در شرایطی نیست که اونرو بشه تحمل کرد تا اونموقع هنوز زنده بود ولی مسئله حجم اون و ترشحات پوسیدگی بافت های مرده اش بود که خود به اندازه چندین مرجان ریز و درشت بود
    بعد از خارج کردن اون بلافاصله تست انجام دادم بارها و بارها ....
    با JBL و API باورم نمیشد نیترات 60 !!!!!!
    با هر توان و هر موجودی آب RO چه از سیستم خانگی و چه از خود سیستم دستگاه آکواریوم فقط تونستم در این شرایط با سیفون نیترات رو به 40 برسونم
    شبه روز دوم:
    موج سوم و ماجرا ادامه پیدا کرد کمتر از 12 ساعت یا نصفه روز یعنی شب همون روز مجددا بعد از تست به عدد فوق تصور 80 رسید اینبار کلیه شقایقها هم بسته شدند
    متاسفانه در این اوصاف مجبور شدم از تمام ریف ها و شقایقهام با وجود اینکه امیدی به بهبود چندتایشون میرفت رو حداقل برای زنده بودن ماهیها کنار بگذارم و اونها رو از تانک خارج کردم البته اغلب ریف ها مرده بودند
    روز سوم:
    دیگه چیزی برای ازدیاد نیترات نبود با سیفون با حداکثر آب موجود و اضافه کردن Erase-CL تونستم مجددا اینبار نیترات رو تا صبح به 40 برسونم با وجود پتانسیل بالای سامپ تا فردا شب یعنی روز سوم مجددا تمام فاکتورها بعد از تست نرمال شد
    تا این موقع متاسفانه کلیه مرجانها از بین رفتند علاوه بر اون موریش دوست داشتنیم ، جراح دلقک ، فاکس مگنفیکا هم رفتند( در این زمان به آقای مرادی عزیز زنگ زدم و راهنمایی ازشون گرفتم ولی ایکاش زودتر به ایشون مراجعه میکردم ) هنوز بعضی ماهیهای باقی مانده با اشتها غذا میخوردند
    روز چهارم :
    موج چهارم بحران شروع شد بعلت استرس ایجاد شده ماهی های حساس دچار سفیدک شدند درمان آغاز شد ولی شدت بیماری در برخی از ماهی ها بسیار پیشرفته بود ولی کنترل شد
    روز پنجم و شب اونروز:
    موج پنجم و آخرین روز که هیچ وقت فراموش نمیکنم و نخواهم گذشت شروع شد کلیه ماهیها درگیر بیماری دیگری هم علاوه بر سفیدک شدند ظاهرا عفونت دهانی گرفتند در این روز (و نیمه های روز قبل) دیگه غذا خوردن متوقف شده بود و تلفات شروع شد
    اول بلوتانک بعد یلو ها تک تک آبشش هاشون از کار افتاد بعد از اون دیسجاردنی ، دم زرد ، اون یکی بلوتانک نازنینم که از دست غذا میگرفت و بازی با حبابش واقعا دل آدم رو میبرد ، در آخر هم یکی یکی مارون ها هم مردند.........

از کل این مجموعه بازمانده یک تانک قرنطینه حاوی یک گابی دوخال ، یک ماندارین ، یک میگو کلینر ، و چند هرمیت با یک سیستم 600لیتری خالی از موجود زنده بجز لایو راک و چرخش آب اون مونده

دوستان تفکر درست و تجربه و داشتن یک فرد معتمد بنظرم بسیار مطلوب تر از ده ها مدل دارو یا پولهای هنگفت برای خرج و نگهداری این مجموعه هست
    نام این فروشنده برای دوستان محفوظ خواهد ماند شاید که یک روزی پی اشتباهش ببره
    من در مقابل این فاجعه ای که برای موجودات بوجود آمد خودم رو متهم درجه دوم میدونم و امیدوارم برای هیچ یک از دوستان این اتفاق نیوفته
    متاسفانه برای درس گرفتن و ثابت شدن این مبحث با کمال پوزش و معذرت فراوان تعدادی عکس و کلیپ در زیر این پست ضمیمه میکنم
    اگر اشتباه تایپی و غیره شده شرمنده چون واقعا نوشتنش هم حتی سخته
    باز از همه دوستان برای این وضعیت پوزش میطلبم
    در آخر از خدمت آقاي مرادي بابت همكاري و همدلي خاصشون تشكر دارم

امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشید .

1.jpg

2.jpg

3.jpg

5[1].jpg

و یک کلیپ تصویری از وضعیت بحرانی ماهی ها
    http://www.aparat.com/v/IlzUb
    ویرایش توسط Allianz : January 4th, 2014 در ساعت 12:22 AM دلیل: اصلاح املایی و ویرایش آپلود

خودش ميدونه ......

سلام مجدد و تشكر از دوستاني كه تايبيك را مطالعه كردند
    ميخوام مجددا آكواريوم رو با كمك شما دوستان راه اندازي كنم
    از دوستان صاحب نظر و مخصوصا آقاي مرادي براي استارت دوباره درخواست همكاري دارم
    در هرصورت اگر اطلاعات خاص يا شاخص ها رو براي شروع ميخواهيد بگيد تا ارائه كنم .

با تشكر

Sent from my iPad using Tapatalk

3. 5 کاربر مقابل از Allianz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

خودش ميدونه ......

سلامشاخص ها به اين ترتيب هستند

نيتريت ٠
    آمونياك ٠
    نيترات ٤٠
    فسفات ٠/٢٥
    سيليكات .
    Ph ٨ (چراغ خاموش)
    Kh ٩

اورفلو:
    بيوبال ايستا كوچك ٢٠٠٠ عدد

سامپ:
    ٢ بسته export no3
    يك بسته export Bio
    يك بسته export po4

يك بسته دنيترات سيچم
    يك بسته ٥٠٠ فسفات آر
    دو بسته سيليكات گير جي بي ال
    رفجيوم هم با عرض تاسف به كوير تبديل شد.....
    الان ميخوام لايوراكها رو خارج كنم و در آبشور خودش فرچه بزنم ماسه هارو هم در نبود لايو راكها زير و رو كنم بعد از ته نشين شدن سيفون سنگين انجام بدم
    و مجددا لايو راكها رو بچينم
    ممنون ميشم آقاي مرادي افتخار بديد راهنمايي لازم رو بفرماييد
    تصاوير رو از وضعيت آكواريوم در تايپيك اضافه كردم تا تشخيص وضعيت بهتر باشه

با تشكر.
    عکس های پیوست شده عکس های پیوست شده
    • نوع فایل: jpg image.jpg (80.0 کیلو بایت, 77بار دانلود شده )
    • نوع فایل: jpg image.jpg (113.1 کیلو بایت, 74بار دانلود شده )
    • نوع فایل: jpg image.jpg (109.7 کیلو بایت, 76بار دانلود شده )
    • نوع فایل: jpg image.jpg (76.9 کیلو بایت, 126بار دانلود شده )
    ویرایش توسط Allianz : January 9th, 2014 در ساعت 03:26 AM

5. 9 کاربر مقابل از Allianz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

mohsenbazdar آواتار ها
    mohsenbazdar آفلاين است کاربر معمولي
    سن کاربر
    23
    تشکر شده 136 بار در 72 ارسال

باز هم تسلیت میگم دوست گرامی
    وضعیت آبه تانکت که بد نیست فقط نیتراتت بالاست . ولی تانکت پر شده از جلبک یا یه نوع سیانو .... الان واتر پمپ و موج سازهاتون روشنن دیگه! ......بهتره بعد از مراحلی که گفتین یه سیفون خیلی سنگین بزنین و باکتری هم فراموش نکنین....
    راستی دوره از بین رفتن بیماریتونو هم در نظر داشته باشین....

7. 4 کاربر مقابل از mohsenbazdar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

S.H.Moradi آواتار ها
    S.H.Moradi آفلاين است همکار قدیمی
    سن کاربر
    36
    تشکر شده 15,497 بار در 2,642 ارسال

با سلام خدمت جناب زمانی عزیز
    با توجه به مشکلات پیش اومده، برای راه اندازی مجدد تانک پیشنهاد من اینه:
    1- 50 درصد آب تعویض بشه
    2- سنگ ها با آب آکواریوم تمیز شده و مجدداً به تانک برگردونده بشه
    3- سه تا محصول xport شرکت برایت ول تعویض بشه
    4- 50 درصد از مدیاهای سامپتون تعویض بشه
    5- لامپ آکواریوم یه هفته خاموش بشه تا جلبک ها از بین برن
    فعلاً این کارها رو انجام بدید تا مراحل بعدی
    موفق باشید
    Life is like a pathway of untrodden snow Be careful how you step in it for every mark will show

9. 13 کاربر مقابل از S.H.Moradi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Rezamdzr آفلاين است تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

سلام من يه چند روزيه كه اكواريومم به مشكلي خورده كه سردرنميارم ازش چند روزيه بلوتانكم غذا نميخوره و راس زرد همش مياد روي اب گيج ميزنه و اسكيمر خيلي خيلي كف ميكنه چيكار كنم بچه ها؟
    الانم متوجه شدم بلوتانكه خودشو ميكه به لايوراكا
    البته ناگفته نمونه يك هفته پيش چندتا اتفاق پشت سرهم افتاد كه اولي هواي اسكيمر قطع شده بوده و دوم موج ساز خيلي روشن مونده بود كه باعث مردن نئون و ترسيدن بقيه شد
    و يك نميدونم مشكله چيه كه توي رفيجيومم انگاري شن ها به رنگ سياه درومدن و از جمله چندتا سنگ خرده مرجان بزرگ اين ها چين؟
    و سوال اخر ٢تا عروس دريايي توي رفيجيومم پيدا شده اين خوبه بده از كجا امدن سميه چيه داستان؟
    ابعاد تانك ٦٠*٤٠*٥٠
    نيترات١٢.٥-٠
    فسفات تست ندارم
    نيتريت تست ندارم
    پي اچ ٧-٧٠٥
    No2 زرد
    كلسيم ٤٦٠
    منيزيم
    بقيه عناصر هر ١٠روز اضافه ميشه
    تمامي محصولاتم از مارك برتول هست
    ٢٥٠ميل و ٢بسته algone
    3بسته سراميك
    ٣بسته ابر
    اسكيمر gbl نسبتا بزرگ و براي بالا بردن راندمان از يك پمپ هوا استفاده ميشه
    نوردهي پاور ال اي دي از تركيب رنگ سفيد آبي يو وي ٤٠٥ ٤٢٠ نانومتر رويالبلو ديپ رد ٦٦٠نانومتر و + رنگ زرد سفيد قرمز ابي كه فقط براي ٢ساعت اضافه ميشه
    و داراي يك سامپ يه ابعاد خود تانك كه تمامي وسايل داخل هست رفيجوم كه داراي نور ال اي دي تركيب سفيد ابي زرد قرمز مهتابي افتابي كه شبا روشن ميشه و داري يك سنگ گياه مويي و لايوراك هست
    20تا٢٥ سانتي متر شن داخل رفجيوم
    ١٠-١٥ شايدم بيشتر داخل تانك
    و لايوراك تانك اصلي ٢٠كيلو هست
    ماهي ها
    باكس فيش
    ماندالين
    راس زرد
    بلوتانك
    بلني
    گابي
    دلقك مرون
    هرمين٣تا 😡
    كرم لوله اي ٣عدد
    شقايق كوچك
    قارچ
    ماشروم نچندان دروستو حسابي
    پليپ
    من معذرت ميخام كه اين همه متن طولاني شد خواستم يك پست كامل بزارم كه باعث پست اضافي نشه🙏
    ویرایش توسط Rezamdzr : August 30th, 2017 در ساعت 02:13 AM