تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
 1. #1
  sara_tokli آواتار ها
  sara_tokli آفلاين است كاربر فعال بخش حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2009
  نوشته ها
  206
  تشکر
  312
  تشکر شده 958 بار در 210 ارسال

  پیش فرض نکات مهم قبل از خریداری و نگهداری از طوطی

  هم جواري طوطي با ديگر حيوانات خانگي:


  ايا طوطي با سگ سازگار است؟

  در صورتي كه تمايل به نگهداري سگ هم داريد،پس از ان كه طوطي با محيط جديدش خو گرفت،افدام به تهيه ي سگ نمائيد.طوطي پس از برخي نگاه هاي احتياط اميز موجود جديد رابه رسميت شناخته ولي اين بدان معنا نيست كه همواره او را دوست خواهد داشت.
  سگ انتخاب شده بايستي جوان باشد تا از ابتدا شكار نكردن و جتي دوستي با طوطي را بياموزد.به محص ان كه سگ بدين امر واقف شود،دوستي منقار كجان با سگ ممكن خواهد بود.


  ترس مادرزادي از گربه


  همجوار بودن گربه با طوطي توصيه نمي شود،زيرا انسان نمي داند كه چه زماني غريزه شكار در گربه زنده مي شود.
  بسياري از طوطي ها به استثناء آراهاي بزرگ ترس شديدي از گربه دارند.دليلش ان است كه گربه هاي وحشي در وطنشان دشمن طبيعي انها هستند.بدين دليل طوطي اهلي نيز نسبت به نگاه گربه ي خانگي با ترس عكس العمل نشان مي دهد.


  پستانداران كوچك گياه خوار


  جانوران كوچك خانگي نظير خرگوش،خوكچه ي هندي و هامستركه جزو دشمنان پرنده به حساب نمي ايند،معمولا" نبايستي در جوار پرنده مشكلي را پديد اورند.اما اگر طوطي از انان متنفر باشد،بايد جانوران را در مكاني مجزا نگهداري كرد.علت ان است كه با وجود اين كه خرگوش يا هامستر ويا خوكچه قادر به تهديد كردن پرنده ي بزرگ نيستند،به هر صورت اجتمال ان وجود دارد كه طوطي عدم علاقه ي خود به انها را با تكه تكه كردنشان بروز دهد.


  پرندگان ديگر


  همجوار كردن طوطي خو گرفته با همنوع خود مي تواند به خوبي يا بدي پايان يابد.برخي طوطي ها تحمل يكديگر را داشته،گروهي تنها تحمل همنوع خود را دارند.در هر صورت بايستي با احتياط و دقت،در زماني طولاني دو طوطي نا اشنا را ملاحظه كرد و تنها پس از اطمينان انها را به حال خود گذارد.
  طوطيان كوچك نظير گنجشكي ونوس يا مرغ عشق و پرندگان كوچك زينتي ديگر از روي كنجكاوي به طوطي هاي بزرگ نزديك شده و بسته به ان كه بترسند و يا بزرگ ترها از منطقه ي خود حفاظت كنند،از نزديكي انها دور مي گردند.اصولا" مي توان گفت كه رابطه ي برخي پرندگان با انسان بهتر از ساير جيوانات است.


  منبع:كتاب طوطي اثر پترادايمر
  ویرایش توسط شاهرخ ا : April 27th, 2010 در ساعت 06:09 PM

 2. 6 کاربر مقابل از sara_tokli عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. #2
  sara_tokli آواتار ها
  sara_tokli آفلاين است كاربر فعال بخش حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2009
  نوشته ها
  206
  تشکر
  312
  تشکر شده 958 بار در 210 ارسال

  پیش فرض تدابير و پيش بيني هاي قبل از خريد طوطي

  تدابير و پيش بيني هاي قبل از خريد

  جانوران خانگی صرف نظر از ان که پر.مو یا فلس داشته باشند زندگی را به خانه شما می اورند.اما همواره پدید اوردن شرایط مطلوب حیوان خواه پرنده پستاندار و یا ماهی توسط نگهدارنده کار اسانی نیست.حیوان بایستی استحقاق داشتن شرایط مطلوب خود را دارا باشد زیرابه خواسته ی خود نزد شما نیامده بلکه شما او را طلب نموده اید.
  جانور نیاز به جای مناسب نگهداری صحیح و توجه دارد.تمامی اینها نیاز به صرف وقت صبر وصرف هزینه دارد
  .زمانی که مایل به نگهداری یک طوطی به عنوان جانورخانگی می شوید.مایلید که جانوری منقار کج سر حال سالم ودر اینده اهلی همدم شما باشد.دارا بودن پرنده ایی کسل وخموده در داخل قفس برای هیچکس جالب نیست.
  نگهداری طوطی کار اسانی نمی باشد.
  زیرا اکثرا" پرنده پرورشی نبوده(تکثیرش دشوار است)بلکه وحشی و شکار شده است.جانوران وحشی بایستی با ظرافت و ویژگی خاص به انسانهاومحیط جدید خود عادت داده شوند.انان مانند سایر جانوران خانگی در طول نسلها تکثیر و پرورش به محیط منزل و انسانها خو ندارند
  .
  پیش بینی های اصولی و مراجعه به وجدان
  تنها زمانی که سوالات زیر را واقعا"واز صمیم قلب مثبت می گویید...طوطی جانور مناسبی برایتان خواهد بود
  .
  1
  _آیابدین امر واقفید که طوطی ها طبیعتا"جانورانی اجتماعی و با هوش بوده و به همجوار بودن با طوطی دیگری همنوع خودویا در صورت نگهداری انفرادی بدون قید وشرط به انسانی همدم خویش نیازمند است؟تنهایی زیاد و بحال خود گذاردن موجب غصه خوردن و احساس تنهایی شده ولذا رفتار پرنده راتحت الشعاع قرار داده و حتی موجب بیماریش می شود.
  2_ایا شاغل بوده وروزانه بیش از شش ساعت از خانه دور هستید؟اگر جوانتان مثبت است.آیا کسی از اعضاء خانواده تان هست که جند ساعتی در غیاب شما به طوطی سر بزند؟
  3_آیا فرزندانتان یا سایر اعضاء خانواده تان بقدر کافی در مورد برخورد با جانور می دانند و یا اصولا" تمایلی بدان دارند؟
  4_اگر مستاجر هستید آیا از طرف صاحب خانه مجاز به نگهداری جانور خانگی می باشید؟حتی در صورتیکه طوطی خویش را دائما"در اپارتمان نگهداری کنید.طوطی با صدای بلند خود احیانا"موجب ناراحتی همسایگان شما می شود(البته این امر تنها در مراحل اولیه ی نگهداری و قبل از خوگیری پرنده ملاحظه می شود)
  5_ایا میدانید که برخی از انواع طوطی ها طول عمری به اندازه ی ادمی و حتی بیشتر از انسانها دارند؟ایا بدان واقفید که طوطی ها برخی مواقع رفتاری نظیر بچه ها داشته و هرگز بالغ و اگاه مانند یک انسان نمی شوند؟بنا بر این مجازات نمودن انها جز اثر سوء ترسیدن و به وجود اوردن عدم اطمینان حاصل دیگری به همراه نخواهد داشت
  6_آیا امکان سپردن پرنده هنگام رفتن به مرخصی .ماموریت بستری شدن ووو هر علل دیگرکه موجب غیبت شما می شودبرایتان میسر است؟
  7_آیا شخصی هستید که وقت ازاد خود را با تمایل و اغلب در منزل سپری می سازید؟
  8_آیا می توانید طوطی خود را بیش از مبلها کاغذدیواری درها و پنجره های چوبی پوشش های چوبی فرش ها و پرده ی منزلتان دوست بدارید؟تمامی اشیاءنام برده در خطر منقار قوی پرنده بوده و در صورت غافل ماندن احتمال صدمه زدن به انها وجود دارد.طوطی پرنده ایست ذاتا" جونده و این امر جزو اشتغالات روزمره ی او می باشد.
  9_ایا تحمل فضله پرنده را دارید؟طوطی ها طبیعتا" قادر به کنترل فضله و گذاردن ان در محل معینی نبوده و انرا هرگز نخواهند اموخت.روزانه تعدادی پرهای ریز و درشت از انها جدا می گردد.انها با قیمانده ی خوراک خود را انداخته و جویده های شاخه ی درختان را به زمین می ریزند.بایستی قادر به تحمل تمامی اینها بدون ناراحتی بوده و در صدد اموزش و تربیتهای انسانی بر نیاید.
  10_آیا می توانید طوطی خود را حتی اگر استعداد حرف زدن و یا اصولا"مایل به تقلید صوت نباشد دوست بدارید؟  کدامین نوع طوطی مناسب شماست؟  حال پس ز انکه به تمامی سوالات فوق مثبت جواب دادید.تصمیم به نگهداری طوطی در منزل خود گرفته اید.در این مرحلهنوع طوطی وان کدام که مناسب شماست مطرح خو اهد شد.
  از انجا که این پرندگان نه تنها از نظر فردینیز متفاوت بوده و رفتار وشخصیت خاص خود را دارند جواب به این سوال تنها بطور تقریبی میسر است.ابتدا از منزلتان شروع می کنیم......
  حق خواهید داد برای اپارتمانی کوچک جانوری کوچک وبرای اپارتمانی بزرگ جانوری بزرگ مناسب است.این امر شامل حال طوطی ها نیز می گردد.کوچکترین طوطی هی شامل مثلا"ونوس ها دو جدائی ناپذیر طوطی گنجشکی و مسلما" مرغ عشق می گردد.
  بریا طوطی های بزرگنظیر ارا یاآرارا منزلی بزرگ ضروریست تنها قفس پرنده فضای زیادی را اشغال خواهد کرد.به هر حال هر طوطی تنها نیازمند به جای مخصوص قرار گرفتن قفس نبوده بلکه طوطی اهلی به فضای بازی ذر خارج از قفس که روزانه چهار تا پنج ساعت در ان جولان دهد خواهد داشت . قرار دادن شاخه ی درختان مقاوم در این فضا بسیار مناسب است.علاوه بر این بایستی جهت تامین سلامتی امکان پرواز یا پیاده روی را برای پرنده فراهم ساخت.
  البته نباید تصور کنید که شرایط نگهداری طوطی دشوار بوده و از قلمرو امکانات معمولی یک خانواده به دور است.یک اپارتمان معمولی برای اغلب انواع طوطی ها محل مناسبی است.مشروط بر انکه جانورگه گاه امکان ازاد بودن در انرا داشته باشد.طوطی های اهلی اکثر ایام روز را در جائی که به ان خو گرفته اند سپری می کنند.انان کهساکن آپارتمانی نسبتا" کوچک هستند بایستی حتی الامکان طوطی ئی را انتخاب کنند که پروازکننده نبوده و خزیدن را ترجیح دهد.طوطیان دم کوتاه که صفت "طوطی"خاص انان است.از جمله خزندگان هستند.
  در حالي كه عنواع دم بلند پرواز كننده ي خوبي بوده و در عوض خزنده ي خوبي نيستند.مثلا" هر گاه طوطي بزرگي كه خيلي كم پرواز نماييد مد نظرتان است:طوطي خاكستري آمازون كاكادو و در صورت جاي كافي آرا برايتان مناسب است.اما انواع گفته شده حتما" به مكاني جهت بالا و پايين رفتن(درخت خزيدن)نيازمندند.
  تا به حال تنها برخي از طوطي هاي خانگي نام برده شدند.انواع طوطيان زياد بوده و برخي نظير جدائي ناپذيرها(كه حتما" بايد به صورت جفت نگهداري شوند)و طوطي گنجشكي براي نگهداري در منزل مناسب هستند.اگر پرواز احتمالي پرنده مزاحمتان نيست طوطي بزرگ اسكندر طوطي گردن حلقه دار يا طوطي سر آلوئي نيز به عنوان جانور خانگي مناسب خواند بود.اغلب طوطيان دگر را بهتر است به صورت گروهي در پاسيو نگهداري كرد.
  اميدوارم مفيد واقع شود.

  منبع:كتاب طوطي(نگهداري،تربيت،تغذيه،� �يماريها و شناخت حالات)
  اثر:پترادايمر
  ترجمه:دكتر علي فرشچي
  ویرایش توسط شاهرخ ا : April 27th, 2010 در ساعت 06:11 PM

 4. 2 کاربر مقابل از sara_tokli عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 5. #3
  sara_tokli آواتار ها
  sara_tokli آفلاين است كاربر فعال بخش حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2009
  نوشته ها
  206
  تشکر
  312
  تشکر شده 958 بار در 210 ارسال

  پیش فرض پرنده انفرادي يا جفت؟

  پرنده انفرادي يا جفت؟  _انواع طوطيان از بزرگ و كوچك جانوراني اجتماعي بوده و تحمل تنهايي را
  ندارند.اگر هم نوعي نداشته باشند اجبارا"همدمي(انسان)را بر خواهند گزيد
  لذا در صورت انفرادي بودن طوطي،نگهدارنده بايد خود را همدم او تلقي كند.
  ""در صورتي كه قادر به صرف وقت كافي براي پرنده ي انفرادي نمي باشيد،از ابتدا اقدام به خريد يك جفت طوطي نمائيد"".
  اما در اين حال توجه دو پرنده نسبت به شما به ميزان يك پرنده ي انفرادي نخواهد بود.
  زيرا دو پرنده به قدر كافي يكديگر را مشغول مي سازند.علاوه بر ان ،دو پرنده بخوبي پرنده ي انفرادي قادر به يادگيري و تقليد صدا نيستند.مگر ان كه يكي از ان دو قادر به تكلم باشد.
  طوطي هائي كه در فروشگاه به همنوعي خو گرفته، نبايستي از او جدا گردد،زيرا در غير اين صورت هر دو انهاغصه خواهند خورد و فقدان يك ديگر را تا مدت ها فراموش نخواهند كرد.
  در اين حال خو گيري به انسان مشكل خواهد بود.
  در صورتي كه مايل به نگهداري دو طوطي هستيد.از ابتدا هر دو را خريداري نمائيد.
  خريداري طوطي ها در فواصل زماني مي تواند به دلايل تحمل نكردن و يا ابراز قدرتمندي طوطي اولي نسبت به دومي با مشكلاتي همراه باشد.

  منبع= كتاب طوطي
  اثر= پترادايمر
  ویرایش توسط شاهرخ ا : April 27th, 2010 در ساعت 06:12 PM

 6. 5 کاربر مقابل از sara_tokli عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 7. #4
  generalHemoso آواتار ها
  generalHemoso آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  سن کاربر
  26
  محل سکونت
  Experia X10
  نوشته ها
  1,132
  تشکر
  908
  تشکر شده 1,469 بار در 813 ارسال

  پیش فرض

  موافقم.یه طوطی آرادارم.یه گربه خریده بودم هردوشون ول بودن.دوروزبعداومدم دیدم طوطیه نشسته روجسدگربه.گربه روکشته بود.
  اماباسگ هادوسته.
  داداش کوچیکم یه خرگوش داشت10سال بودنگهش میداشت.خیلی باطوطی اولم دوست بود.طوطیه به خرگوشه سواری میداد.خرگوشه هم کیف میکرد.الان خرگوشه روبردن ولش کردن3روزه هیچی نمیخورد.
  Some Legends Are born Out Of struggle

 8. کاربر مقابل از generalHemoso عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 9. #5
  generalHemoso آواتار ها
  generalHemoso آفلاين است كاربر كارامد

  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  سن کاربر
  26
  محل سکونت
  Experia X10
  نوشته ها
  1,132
  تشکر
  908
  تشکر شده 1,469 بار در 813 ارسال

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط sara_tokli نمایش پست ها
  پرنده انفرادي يا جفت؟  _انواع طوطيان از بزرگ و كوچك جانوراني اجتماعي بوده و تحمل تنهايي را
  ندارند.اگر هم نوعي نداشته باشند اجبارا"همدمي(انسان)را بر خواهند گزيد
  لذا در صورت انفرادي بودن طوطي،نگهدارنده بايد خود را همدم او تلقي كند.
  ""در صورتي كه قادر به صرف وقت كافي براي پرنده ي انفرادي نمي باشيد،از ابتدا اقدام به خريد يك جفت طوطي نمائيد"".
  اما در اين حال توجه دو پرنده نسبت به شما به ميزان يك پرنده ي انفرادي نخواهد بود.
  زيرا دو پرنده به قدر كافي يكديگر را مشغول مي سازند.علاوه بر ان ،دو پرنده بخوبي پرنده ي انفرادي قادر به يادگيري و تقليد صدا نيستند.مگر ان كه يكي از ان دو قادر به تكلم باشد.
  طوطي هائي كه در فروشگاه به همنوعي خو گرفته، نبايستي از او جدا گردد،زيرا در غير اين صورت هر دو انهاغصه خواهند خورد و فقدان يك ديگر را تا مدت ها فراموش نخواهند كرد.
  در اين حال خو گيري به انسان مشكل خواهد بود.


  در صورتي كه مايل به نگهداري دو طوطي هستيد.از ابتدا هر دو را خريداري نمائيد.
  خريداري طوطي ها در فواصل زماني مي تواند به دلايل تحمل نكردن و يا ابراز قدرتمندي طوطي اولي نسبت به دومي با مشكلاتي همراه باشد.

  منبع= كتاب طوطي
  اثر= پترادايمر
  من18 تاطوطی گرفتم همشون همدیگرودوست دارن.بافواصل زمانی.قدیمی ترینشون مال11سالگیمه یعنی10سال پیش.جدیدترینشون ماه پیشه
  8تانرن10تاماده.اولیشون نره آخریشونم نره.
  Some Legends Are born Out Of struggle

 10. کاربر مقابل از generalHemoso عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 11. #6
  sara_tokli آواتار ها
  sara_tokli آفلاين است كاربر فعال بخش حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2009
  نوشته ها
  206
  تشکر
  312
  تشکر شده 958 بار در 210 ارسال

  پیش فرض چه انتظاراتی می توان از طوطی داشت؟

  چه انتظاراتی می توان از طوطی داشت؟


  برخی از منقار کجان بیشتر و بعضی کمتر به عنوان جانور خانگی مناسبند.گروهی زودتر اهلی شده و به انسان خو می گیرند و برخی دیرتر.
  اساسا" می توان گفت:هرچه طوطی جوان تر با انسان دمخور گردد زودتر اهلی خواهد شد.
  نتیجتا" طوطیان تکثیر یافته، بسیار سهل تر و سریع تر به نگهدارنده ی خودخو می گیرند. اما متاسفانه تا به امروز تکثیر برخی از نژادها مثل جدائی ناپذیرها،گنجشکی، ونوس و بعضی انواع انگشت شمار دیگر بدون مشکلات خاصی امکان پذیر بوده.است.
  اکثر طوطیان ارائه شده در بازار هنوز از طریق شکار در طبیعت تامین می گردند.واضح است که در میان این طوطی ها جوان ترها از قابلیت خوگیری بهتری نسبت به مسن تر ها برخوردارند، از انجا که شکارجیان،دلالان و تجار نیز بدین امر واقفند، اکثر طوطی های ارائه شده ترسی از ادمی ندارند ،بلکه اغلب در کشور اصلی یا فروشگاه نیمه اهلی می گردند.چون جوان بوده و بیشتر انعطاف پذیر می باشند.
  هر نگهدارنده ای مایل به داشتن طوطی ای است که حرف زدن بیاموزد.
  تقریبا" تمامی انولع طوطی ها قادر به یادگیری سیلاب، کلمات و جملات بوده و از قدرت تقلید صوت خوبی برخوردارند. اما شرط اصلی ان خوگیریرنده به نگهدارنده و اهلی شدنش می باشد.
  طوطی ترسو سکوت کرده و یا صدای طبیعی خویش را نمایان ساخته و توجهی به صدای صاحبش ندارد.
  توقع نداشته باشید که از ابتدا طوطی سخنگوئی را خریداری نمائید.ضمانتی در مورد استعداد حرف زدن پرنده وجود ندارد.حتی صاحب نظران در این ضمینه متفق القول بوده و نوشته های متفاوتی موجود است.
  اما در مورد یک نوع طوطی می توان به احتمال قریب به یقین گفت که قادر به پیدا کردن تبحر خاص در حرف زدن است.
  این نوع خاکستری است.گرچه در میان طوطی های خاکستری شدت و ضعف وجود داشته و برخی به خاطربه خاطر رفتار غلط نگهدارنده کوچکترین کلمه ای به زبان نمی اورند.
  اما یک بار دیگر تاکید می شود که اهلی شدن و حرف زدن طوطی به عملکرد انسان و خصوصا" شخص نگهدارنده وابستگی نزدیک دارد.
  ویرایش توسط شاهرخ ا : April 27th, 2010 در ساعت 06:13 PM

 12. 3 کاربر مقابل از sara_tokli عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 13. #7
  الهام مهر آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Dec 2012
  نوشته ها
  2
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  پیش فرض

  سلام چرا شاه طوطی دم خوری میکنه؟:((

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 06:14 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved