مادربوردها هنوز نقشی حیاتی در رایانه‌هابر عهده دارند. آنها رابط کاربری فضای ذخیره داده و کنترل‌کننده‌های یو.اس.بی را دراختیار می‌گذارند وعلاوه بر طراحی و جنس قطعات،عواملی‌ چون کیفیت بایوس و کارایی‌های فوق‌العاده دیگر آنها کیفیت‌شان را تعیین می‌کنند.

هنگامی که صحبت از آخرین فناوری‌های اینتل در زمینه رایانه‌های دسکتاپ به میان می‌آید،بی‌اختیار همه توجه‌ها متوجه قطعات تشکیل‌دهنده پلتفرم آن می‌شود


پردازنده ها
امسال پردازنده های سری هزول اینتل چندان چنگی به دل نمی زنند و در برابر نسل قبلی خود سری آیوی بریج از نظر سرعت سیکل ساعتو اورکلاک (ارتقا از طریق دستکاری تنظیمات) حرف چندانی برای گفتن ندارند. گرافیک سطح بالای آیریس (Iris5300)هزول با 128 مگابایت حافظه eDRAMدر لپ تاپ ها و حتی در تبلت ها نیز غوغا می کند
رابط کاربری ذخیره داده


شاید پردازنده های هزول چندان خاص نباشند،اما پای مادربوردهای سوکت LGA1150و چیپ ست های سری 8 را به میدان باز کرده اند. آنچه این مادربوردها رامهم می سازد، تراشه (چیپ) هاب کنترل کننده پلتفرم یا PCHآنهاست.حالا تراشه پل شمالی مادربورد با خود پردازنده یکی شده است.

حرف جدید چیپ ست سری 8 اینتل در مادربوردهای سری
Z87 (جایگزین سری Z77نسل قبلی مادربوردها (شامل شش عدد درگاه اتصال یو.اس.بی 3.0 و امکانافزودن تا 14 درگاه یو.اس.بی 2.0 است. درگاه های اتصال ساتای با سرعت 6 گیگابایت برثانیه (SATA6Gbps)برای فضای ذخیره داده (storage)به شکل قابل ملاحظه ای در کاهش گلوگاه های خروجی ذخیره داده و آموزش تعمیرات کامپیوتر موثرند.
این روزها با این که سرعت نقل و انتقال داده فضا های ذخیره وضع جامد جدید از سرعت ساتای 6Gbpsپیشی گرفته است، اما هنوز درایو های مجهز به رابط کاربری پایانه های اتصال پی.سی.آی اکسپرس (PCI express)چندان متداول نیستند. با همه اینها مادربوردهای مخصوص بازی باید همه این قابلیت هارا داشته و همیشه از زمان خود جلوتر باشند.
شما به جای این که دیسک ذخیره داده مدرن وضع جامد پی.سی.آی را بخرید و منتظر باشید تا مادربوردی برای آن بیاید، به پلتفرمی نیاز دارید که برای پشتیبانی از جدیدترین وسایل جانبی آماده باشد. این واقعا مسخرهاست که ما باید یکی دو سال دیگر انتظار بکشیم تا مادربوردی با پشتیبانی محلی بیشتراز سرعت ساتا 6Gbpsبه بازار بیاید.با نگاه به فناوری فضای ذخیره برق آسای (Intel RapidStorage) اینتل با قابلیت راید فعال شده TRIM، وقتی که مادربوردی را میخرید، باید کلا سرعت درگا ه های اتصال و کارایی های آن از نظر ساتا را مورد توجه قراردهید.
موضوع مطرح دیگر درباره درگا ه های محلی اتصال یو.اس.بی و ساتا 6Gbps، رابط کاربری کم جان DMI 2.0است که تراشه PCHرا به پردازنده هزول متصل می کند. عملکرد این رابط کاربری درست مشابهدو رابط کاربری DMI 2.0در دو پلتفرم اصلی پیشین اینتل (که حداکثر سرعت آنها را به 20Gbpsمی رساند) است.هر یو.اس.بی 3.0 تکی سرعتی برابر با 5 گیگابایت برثانیه دارد و شش عدد از اینها به همراه شش عدد پایانه اتصال ساتای 6 گیگابایت بر ثانیهای و هر سخت افزار غیرگرافیکی که از طریق درگاه پی.سی.ای اکسپرس متصل شده باشد، درهر لحظه باید مجموعا این 20 گیگابایت بر ثانیه را بین خود تقسیم کنند که واقعا با توجه به پیشرفت سرعت بعضی از سخت افزارهای امروزی مانند درایوهای SSD، واقعا عقب مانده به نظر می آید.
گرافیک
در مورد گرافیک تعبیه شده در پردازنده رایانه های دسکتاپ قضیه کاملا فرق دارد. همه کاربران و از جمله بازیخورها هنوز طالب واحدهایپردازشگر گرافیکی مستقل و اختصاصی هستند.این موضوع دوباره اهمیت مادربوردها را مطرح می کند.وقتی گذرگاه های مربوط به پی.سی.آی اکسپرس در واقع درون پردازنده قرار دارند، این چیپست مادربورد است که روی آنها اثر می گذارد. درباره مادربوردهای Z87، شما از امکانات زیادی و آموزش تعمیر کامپیوتربرخوردارید.در اینجا پیکربندی مادربوردها 16 گذرگاه به جای یک پایانه پی.سی.آی اکسپرس با سرعت 16Xبرای یک GPUتکی یا دو عدد پی.سی.آی اکسپرس 8Xبرای پیکربندی دوبل GPUدر اختیار شما می گذارد.
از سوی دیگر مادربورد Z87به دلیل بهره بردن از پایانه اتصال PCI Express 3.0پهنای باند هر گذرگاه را به دو برابر می رساند.بنابر این در پیکربندی دو کارت گرافیک رویبورد Z87هر یک ازکارت های گرافیک به پهنایباندی برابر با آنچه ترتیب کامل 16 گذرگاه دوبل پی.سی.آی اکسپرس 0/2 فراهم می کند،دسترسی دارد.