تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1
  maya2015 آفلاين است کاربر ویژک نیکصالحی
  تاریخ عضویت
  Apr 2015
  نوشته ها
  1,361
  تشکر
  87
  تشکر شده 187 بار در 167 ارسال

  پیش فرض روشهای نگهداری صحیح از گیاهان آکواریومی

  میل و علاقه شدید به طبیعت در ذات همه انسانهانهفته است.در گذشته فاصله چندانی میان انسان و طبیعت وجود نداشت و انسان و طبیعت هموارهدو همسایه جوار به جوار محسوب می شدند، اما اکنون با پیشرفت روز افزون علم و به واسطهآن پیشرفت چشمگیر صنعت و افزایش میلیونی جمعیت ، متاسفانه فاصله زیادی میان انسان وطبیعت به وجود آمده است.

  میل و علاقه شدید به طبیعت در ذات همه انسانهانهفته است. در گذشته فاصله چندانی میان انسان و طبیعت وجود نداشت و انسان و طبیعت هموارهدو همسایه جوار به جوار محسوب می شدند، اما اکنون با پیشرفت روز افزون علم و به واسطهآن پیشرفت چشمگیر صنعت و افزایش میلیونی جمعیت ، متاسفانه فاصله زیادی میان انسان وطبیعت به وجود آمده است. زندگی آپارتمان نشینی در شهرهای پرجمعیت باعث شده است تا انسانهاخود را دور از طبیعت احساس کنند. بواسطه این طبیعت را در مقیاس مینیاتوری به منازلخود آورده اند.وجود گلدانهای متعدد، پرندگان در قفس ، حیوانات خانگی و آکواریوم خوددلیل بر این ادعاست.

  بدلیل زیبایی ماهیان و اکوسیستم آبی هرلحظه بر تعداد آکواریوم دوستان افزوده می شود، اما نگهداری از ماهیان آبزی شرایط ویژهای را می طلبد که یادگیری این آموزش ها می تواند زیبایی آکواریوم و هم زندگی سالم اینجانداران را تضمین نماید.

  اگر واقعا خواستار یک آکواریوم زیبا همراهبا ماهیان فراوان و البته سالم هستیم ، باید اکوسیستم این جانداران را تا حد ممکن برایشانفراهم آوریم.

  از مهمترین پایه های یک آکواریوم زنده وشاداب گیاهان آن بشمار می روند.گیاهان آکواریومی علاوه بر این که چرخه آب را تکمیلمی کنند ، زیبایی فوق العاده ای به آکواریوم ما می بخشتند، برگهای گیاهان مامن خوبیبرای ماهیها بوده و محل مناسبی برای تخم ریزی آنها محسوب می شود، بچه ماهیها براحتیلابلای برگها و شاخه ها پنهان شده و از خطر خرده شدن توسط سایر ماهیها در امان می مانند.ریشه گیاهان فضولات ماهیها را که ممکن است پس از چندی فاسد شده و آب آکواریوم را آلودهکند،جذب می کنند.در این مقاله به تفصیل به بررسی نحوه آماده سازی آکواریوم برای کاشتگیاهان آبزی و چگونگی مراقب و نگهداری از آنها می پردازیم.

  ۱) آماده سازی آکواریوم برای کاشت گیاهآکواریومی

  ۲) انتخاب و خرید گیاه آکواریومی

  ۳) کاشت گیاه

  ۴) کود دهی

  ۵) تامین دی اکسید کربن

  ۶) نور دهی

  ۷) دمای آکواریوم

  آماده سازی آکواریوم برای کاشت گیاه آکواریومی

  واقعا اینطور نیست که ما هر گیاهی را خربدهو در کف آکواریوم بکاریم و انتظار داشته باشیم تا این گیاه بخوبی رشد نموده و در محیطآکواریوم گل داده و یا حتی تکثیر شود. شاید مهمترین عمل در کاشت گیاه آبزی محیی ساختبستر مناسب آن است. معمولا کف آکواریوم را با سنگریزه های طبیعی یا گاها سیلیکونی میپوشانیم ، این کف ریزی به هیچ وجه مناسب برای کاشت گیاه نیست. بستر آکواریوم باید بهنحوی مناسب و قابل قبول آماده سازی شود. ابتدا باید سنگریزه هایی با اندازه مناسب ازنوع دریایی یا رودخانه ای انتخاب کنیم تا فاقد آهک باشد ، چراکه آهک برای گیاهان جزوسموم خطرناک محسوب می شود. سپس مقداری شن خاک آلود (مناسب ترین گزینه همین شنهای ساختمانیرود خانه ای هستند که در همه جا یافت می شود) را با سنگریزه ها بخوبی مخلوط می کنیم،کل مجموعه را شستشو می دهیم البته نه آنقدر که همه خاکهای موجود در شن شسته شود. حداقلکف ریزهای ما باید آنقدری باشد تا ۷سانتی متر از کف آکواریوم را پر کند. این مخلوطرا در کف آکواریوم ریخته و صاف می کنیم، این بستری مناسب برای کاشت گیاهان آبزی محسوبمی شود، باید توجه داشته باشید که شن به تنهایی پس از مدتی همچون سنگ سفت شده و بهمرگ گیاه می انجامد و سنگ ریزه تنها هم محلی مناسب برای رشد ریشه گیاه نیست.

  انتخاب و خرید گیاه آکواریومی

  شاید یکی از مهمترین مواردی که باید رعایتکنید انتخاب و خرید گیاه سالم باشد، گیاه سالم بخوبی در شن ریشه انداخته و پس از چندروز شروع به رشد و برگ دهی می نماید.هنگام خرید گیاه به دقت برگهای آن را بررسی کنید.برگهایگیاه باید شفاف ، یک دست و فاقد هرگونه خوردگی ، پاره گی یا سوراخ شده گی باشد. ساقهگیاه نیز باید صاف و محکم باشد و هنگام لمس آن نباید احساس لزج بودن به شما دست بدهد.ریشه یک گیاه سالم بسته به اندازه گیاه باید پرپشت و پر از تارهای ریز باشد، گیاه بدونریشه بزودی خشک خواهد شد. با یک نگاه جزئی قطعا می توان از سلامتی گیاه مطمئن شد. اگرگیاه سالمی نیافتید صبر کنید و از خریدن گیاهان ناسالم بپرهیزید تا هم وقت و هزینهتان هدر نرود.

  کاشت گیاه

  نزدیک ترین ساقه گیاه به ریشه را با انگشتانگرفته و در شن فرو کنید، طوری که حدود یک سانتی متر بالای ریشه گیاه در سن فرو رفتهباشد ، سپس با چند سنگریزه که در اطراف ساقه قرار می دهید گیاه را محکم کنید. گیاهرا باید طوری کاشت که اگر لازم شد فیلتر داخلی در آن روشن کنید ، فشار آب گیاه را ازجا نکند یا جاباجا نکند.هنگام کاشت گیاه بشدت مراقب باشید تا ریشه یا ساقه آن را نشکستهیا آسیبی به آن وارد نشود. از کشات گیاه در کنار جداره شیشه ای آکواریوم خودداری کنید

  کود دهی

  گیاهان نیز همچون سایر موجودات زنده نیازبه تغذیه دارند، تغذیه گیاهان البته با توجه به نوعشان توسط ریشه یا برگها جذب می شود.مسئله کودهی نیز مسئله مهمی است چراکه ما بجهت داشتن یک محیط بسته در آکواریوم که ارتباطیبا طبیعت آزاد ندارد باید منابع طبیعی گیاه را بصورت مصنوعی یا کوددهی تامین نماییم.برای کوددهی باید اول نوع گیاه خود را تشخیص دهیم سپس مواد معدنی لازم را تامین نماییم.البته شرکتهای معتبر خارجی نظیر تترا و سرا کودهای آماده ای رو تولید کردن که از کیفیتخوبی هم برخوردار است. اما هزینه بالایی می طلبد. لاجرم برای کوددهی و نیز صرف هزینهکمتر بهتر است هر ماه یکبار به ازای هر ۱۰ لیتر آب یک قرص آهن در آکواریوم بیندازیم، روی ، مس ، منگنز نیز از سایر مواد معدنی مورد نیاز گیاهان می باشد، می توانید ازگالونهای آب معدنی نیز استفاده کنید و آن را به آب آکواریوم اضافه کنید. بهتر است ازتعداد بیشتری ماهی استفاده کنید تا این مواد معدنی از ادرار و مدفوع ماهی برای گیاهانفراهم شود. از کودهای گیاهان خشکی بهیچ وجه استفاده نکنید چرا که برای ماهیهان و برخیگیاهان آبزی سمی محسوب می شوند.اگر آکواریومتان دارای ابعاد بزرگی است لاشه ماهیانمرده را در شنها دفن کنید وگرنه لاشه ها را خارج نمایید. از کودهای مایع نیز می تواناستفاده کرد. می توانید به ازای هر ۵۰لیتر یک کپسول مولتی ویتامین منیرال در آب بیندازیدکه بسیار مطمئن و تاثیر گذار خواهد بود.

  تامین دی اکسید کربن

  بزرگترین خطری که آکواریوم گیاهی را تهدیدمی کند نبود یا کمبود دی اکسید کربن است. آنطور که می دانیم گیاهان دی اکسید کربن رامصرف نموده و اکسیژن به طبیعت تحویل می دهند ، این خود از اسرار طبیعت می باشد. برایتامین دی اکسید کربن می توانید از پکیج های آماده ساخت شرکتهای سرا و تترا استفادهکنید ، البته هزینه ای بالغ بر ۲۴۰هزار تومان دربر خواهد داشت. با این وجود راه آسانترو ارزانتری نیز وجود دارد تا براحتی بتوانید نیاز حیاتی آکواریوم را تامین کنید.یکبطری نوشابه ۵/۱لیتری را بردارید، درب آن را طوری سوراخ کنید تا شلنگ هوا به سختی واردآن شود ، سپس آن را با چسپ محکم نمایید. حال دو لیوان شکر را در سه چهارم بطری آب بهخوبی حل کنید، سپس دو قاشق غذا خوری خمیرمایه به آن اضافه نموده و بطری را تکان دهید،درب بطری را بسته و سر دیگر شلنگ را داخل آب آکواریوم بگذارید ریالپس از حدود ۱ساعتدی اکسید کربن شروع به تولید خواهد کرد ، با این روش می توانید دی اکسید کربن لازمگیاهان آکواریوم را تامین نمایید، این روش می تواند حدود یک هفته دی اکسید کربن راتولید کند. کمبود دی اکسید کربن باعث پژمردگی گیاهان شده و سوراخ هایی را در برگ هابوجود می آورد، البته قرص های جوشان دی اکسید کربن نیز در بازار موجود است که کمی گرانمی باشند.

  نوردهی

  می توان هم از نور طبیعی استفاده کرد ،یعنی آکواریوم را کنار پنجره تعبیه کرده و از نور مستقیم آفتاب استفاده کرد و یا ازنور مصنوعی نیز بهره برد، روزانه حدود ۸ساعت نوردهی توسط لامپ مهتابی یا لامپهای داخلآبی برای گیاهان کافی است، نور زیاد سبب رشد بیش از اندازه جلبک ها شده و زیبایی آکواریومرا از بین خواهد برد.

  دمای آکواریوم

  گیاهان آبزی بشدت به دمای بالا حساس هستندو این دما برای آنها مرگ آور خواهد بود ، آکواریومی که در آن از گیاه استفاده شده نبایدبخاری داشته باشد ، دمای اتاق یعنی حدود ۲۵درجه یا پایین تر بهترین درجه حرارت محسوبمی شود ، دمای بالاتر باعث لزجی و پژمردگی گیاهان می شود ، پس لازم است از ماهیانیاستفاده شود که تحمل دمای پایین را داشته باشند ، هرچه دما را پایین تر نگهدارید ،خواهید دید که گیاهان شما بهتر و بیشتر رشد نموده و زیبایی خاصی خواهند داشت.

  امید است با رعایت این موارد آکواریومیزیبا داشته باشید و حقوق ماهیان و گیاهان را که در اسارت شما هستند بخوبی رعایت نماید،زیرا تامین محیط مناسب برای زندگی این موجودات جزو وظایف شما محسوب می شود. آکوارویومبهترین تفریح برای تسکین اعصاب در جوامع کنونی بحساب می آید. بیایید با طبیعت مهربانباشیم.

  از: مهندس محمد شهرتی فر

  منبع: آفتاب 2. 2 کاربر مقابل از maya2015 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. #2
  shaeste201 آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Jun 2016
  سن کاربر
  23
  نوشته ها
  14
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  پیش فرض

  دستتون درد خیلی خوبه عالی همینجور ادامه بده

 4. کاربر مقابل از shaeste201 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 5. #3
  screwsazan آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jul 2017
  نوشته ها
  2
  تشکر
  5
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  پیش فرض

  سلام بسیار عالی بود مقاله کاملا جامع بود و جوابگوی تمامی سوالات من بودند با تشکر

 6. کاربر مقابل از screwsazan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 12:29 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved