تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
صفحه 1 از 10 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 200
 1. #1
  KIA آواتار ها
  KIA
  KIA آفلاين است كاربر كارامد

  به بعضیام باس گفت " من چشم میزارم تو گمشووووو
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  سن کاربر
  35
  محل سکونت
  البرز
  نوشته ها
  2,106
  تشکر
  58
  تشکر شده 1,493 بار در 631 ارسال

  Arrow بحث درباره تکثیر انواع ماهیان زینتی

  پرورش گورامی

  تمام گوارامیها برای تکثیر و پرورش شرایط یکسان و مساوی ای دارن . اگه بتونید یک نوع اون رو با موفقیت تکثیر کنید از بقیه گونه های دیگه هم براحتی می تونید تخمگیری کنید ! ترتیب و رعایت انجام کارهای لازم برای تکثیر گوارامیها دارای اهمیت زیادیه . چنانچه بموقع آن کارها انجام نگیرد نتیجه تکثیر خراب خواهد شد. باید همزمان با آماده ساختن ماهیهای مولد برای انجام تخمریزی پیش بینی لازم را برای تهیه غذای لاروهای گوارامیها صورت بگیرد و از قبل اقدامات لازم را انجام داد و برای آنها غذا تهیه کرد. لاروهای گوارامی در ابتدا خیلی ریز هستند و غذای خیلی ریزتری احتیاج دارند. معمولا نوزادان میگو را تا یکهفته بعد از شنای آزاد نمی توانند صید کنند و بخورند زیرا برایشان بزرگ است و اگر بی غذا بمانند تمام آنها تلف خواهند شد. بنابراین باید موجودات زنده خیلی ریزتری را مانند انفوزئرها و فیتوپلانکتنها را تولید کرد. تا لاروهای گوارامی بعد از آنکه کیسه زرده زیر شکمشان را جذب کردند و دارای شنا آزاد شدند، بتوانند آنها را بعنوان اولین غذا استفاده نمایند.

  طرز تهیه آنفوزئرها و فیتوپلانکتنها:

  ابتدا ظرفی را آب کنید و در مکانی قرار دهید که نور مستقیم آفتاب به آن بتابد. برای تولید فیتوپلانکتنها و تک سلولیهای گیاهی مقداری برگ کاهو را داخل ظرف قرار دهید. برای تولید انفوزئرها بهتر است مقداری کاه گندم را داخل ظرف قرار دهید. بعد از گذشت یکهفته داخل آب موجودات ره بینی و خیلی ریزی تولید شده اند که غذای لاروهای گوارامی در مرحله اولیه زندگی شان خواهد بود.


  طرز تکثیر و پرورش گوارامیها

  ابتدا آکواریومی که ارتفاع آب آن 15 سانتیمتر باشد را با آب که دارای سختی 6 تا 8 درجه DH و دمای مناسب 27 درجه سلسیوس باشد، مهیا و آماده می سازیم. برای جلوگیری از مزاحمتهای احتمالی دور آکواریوم پوشیده می شود که از بیرون برایشان مزاحمت ایجاد نشود و داخل آکواریوم شن یا ماسه و شعله اکسیژن قرار داده نمی شود. گوارامیها قادرند از سطح آب اکسیژن بگیرند و باید در محیطی آرام و ساکت و بدور از مزاحمتهای دیگران و بدون تلاتم آب تخمریزی کنند. چند شاخه گیاه طبیعی یا مصنوعی در روی سطح آب قرار دهید. از آنجائیکه گوارامیهای نر خیلی زیاد علاقه به تخمها و نوزادان دارند با شتاب و عجله می خواهند صاحب نوزاد شوند و این عجله و شتاب در مواقعی که ماهی ماده آمادگی نداشته باشد اختلاف بوجود می آید و ماهی نر شروع به زدن و کندن دم و باله های ماهی ماده می کند. اگر ماهی ماده همچنان بی میل و بی رغبت به تخمریزی باشد، آنچنان ضربات شدیدی را خواهد خورد که گاهی منجر به تلف شدن ماهی ماده خواهد شد. وجود چند شاخه گیاه طبیعی و مصنوعی پناهگاهی برای ماهی ماده خواهد بود که بتواند رد لابلای آنها پنهان و مخفی شود. و بتدریج ماهی ماده آماده خواهد شد و با گذشت چند ساعت اعلام آمادگی برای تخمریزی خواهد کرد. و بدون ناراحتی و درگیری و با بدن سالم و شاداب به کنار ماهی نر خواهد آمد و با راهنمایی ماهی نر به قسمت لانه هوایی هدایت می شود. و در آنجا آرام باقی می ماند و در چندین مرحله با ماهی نر تخمریزی می کنند. بنابراین نحوه تخمریزی و مراحل انجام کارها بترتیب اهمیت بشرح زیر است.
  1- آکواریوم محل تخمریزی باید دارای آبی با سختی بین 6 تا 8 درجه DH و دمای 27 درجه سلسیوس باشد. ارتفاع آب حداکثر 15 سانتیمتر و دور آکواریوم پوشیده شود.
  اکسیژن داخل آکواریوم قرار نمی گیرد چون باعث تلاتم آب خواهد شد و گوارامیها محیط آرام و ساکت را دوست دارند. هیچگونه شن و یا ماسه در کف قرار ندهید و هرگز برای آنها مزاحمت ایجاد نکنید. چند شاخه گیاه داخل آکواریوم قرار دهید تا علاوه بر اینکه محیط طبیعی برای ماهیها ایجاد می شود، ماهی ماده بتواند در لابلای آن رد مواقع ضروری پنهان شود. با ایجاد چنین محیطی حالا می توانید ماهی نر را بداخل آکواریوم بگذارید.
  ماهی نر شروع به ساختن لانه هوایی می کند و با بزاق دهانش از سطح آب هوا می گیرد و بصورت حبابهای بلوری شفاف در سطح آب بصورت لانه هوایی به خانه سازی می پردازد. بیشتر دوست دارد در بین گیاهان باشد. اگر گیاهان برگ دار پهن استفاده شود، در زیر برگ گیاه لانه هوایی ایجاد می کند. و سر پناه مناسبی برایش خواهد بود. و مکان مناسبی برای تخمها و لاروها در چند روز اول است.
  2- بعد از گذشت 24 ساعت حالا نوبت به معرفی ماهی ماده خواهد بود. بآرامی ماهی ماده را داخل آکواریوم قرار دهید. دقت کنید، کوچکترین ضربه ای به بدن ماهی ماده باعث صدمه جدی و یا اینکه احتمالا از شدت درد و ضربه وارده به بدنش تخمریزی را به تأخیر می اندازد که در این فاصله چون حوصله ماهی نر کم است امکان ضربه زدن شدید به ماهی ماده زیادتر می شود و ممکن است ماهی ماده تلف شود. بنابراین با حوصله و بآرامی ماهی ماده را در کنار ماهی نر قرار دهید. با اضافه شدن ماهی ماده به آکواریوم، حرکات زیبا و دیدنی ماهی نر شروع خواهد شد. بطوریکه رقصهای زیبا و با ایجاد حرکاتی موزون که بهمراه این حالت، آبششها را باد می کند و ژست مخصوصی می گیرد و با گاردهای زیبا به دور و اطراف ماهی ماده می چرخد و همراه رقص، ماهی ماده را به آغوش می گیرد و به زیر لانه هوایی که ساخته است می برد و خیلی زود خانه اش را تکمیل تر و بزرگتر می کند. سپس ماهی ماده را دعوت به تخمریزی در محل لانه هوایی می کند. اگر ماهی ماده آماده باشد در همان ساعات نخست اعلام خواهد کرد و برای تخمریزی به زیر لانه هوایی می رود و خیلی آرام می ایستد و تخمریزی شروع می شود. و چندین ساعت تخمریزی طول می کشد و در هر نوبت تخمها در داخل لانه هوایی چیده می شود چنانچه ماهی ماده به هر دلیلی آماده نباشد و از کنار ماهی نر فرار کند و به طرف دیگری برود. این عمل باعث عصبانیت ماهی نر خواهد شد. ماهی نر دوباره دنبال او می رود و از او دعوت بعمل می آورد و چنانچه با بی میلی و فرار ماهی ماده روبرو شود. شروع به زدن ماهی ماده می کند. ماهی ماده که احساس خطر می کند سعی در مخفی و پنهان شدن دارد. در این مرحله وجود گیاهان بکمک او خواهند بود و او در لابلای آنها دور از ماهی نر ساعتی را پنهان می شود. این تعقیب و گریزها و ضربه زدنها ساعتها ادامه خواهد داشت. و در مواقع عصبانیت ماهی نر در هر دفعه با حمله تکه ایی از باله یا دم و یا از بدن ماهی ماده را کنده و با بی رحمی تمام با او رفتار می کند. اگر ماهی ماده نتواند بخوبی خود را مخفی کند، خیلی زود بد شکل و بد قیافه و بی حال و پژمرده و نیمه جان می شود و چنانچه اوضاع بهمین صورت پیش برود تلف خواهد شد. بنابراین باید مراقب باشید قبل از آنکه ماهی ماده به این وضع دچار شود، چندین شاخه گیاه حتما در آکواریوم قرار دهید. و در صورتیکه تشخیص دادید ماهی ماده آمادگی تخمریزی ندارد او را سریعا از آنجا خارج کنید.
  چنانچه ماهی ماده اعلام آمادگی نماید در نهایت حداکثر بین 24 الی 48 ساعت جفت تخمریزی خواهند کرد و پس از پایان تخمریزی ماهی ماده را به آکواریومی که از قبل آماده کرده اید و دارای آب سالم و تمیز و آماده دارد منتقل کنید و مقداری داروی متیلن آبی به آب اضافه کنید تا زخمهای ماهی ماده عفونی نشوند و سپس ماهی ماده را با غذاهای زنده برای مرحله بعدی که باید 15 روز آینده باشد آماده نمائید. خیلی زود قسمتهای کند شده بدن ماهی ماده ترمیم خواهد شد و بحالت اول بر می گردد و بنابراین همه نگرانیها پایان خواهد یافت. مسئولیت و مراقبت از تخمها بعهده ماهی نر خواهد بود. بنابراین ماهی نر در آکواریوم باقی می ماند و شما می توانید تخمها را در داخل لانه هوایی مشاهده نمائید که بصورت دانه های ریز و مانند شکر سفید رنگ است.
  ماهی نر از تخمها مراقبت می کند و گاهی که در اثر ترکیدن حبابهای هوایی بعضی از تخمها به پایین می افتند سریعا ماهی نر با دهان برداشته و آنها را مجددا به داخل لانه هوایی بر می گرداند. ماهی نر مرتب این عمل را تکرار می کند و بخوبی تخمها را تمیز می کند و برایشان حبابهای جدید می سازد و از آنها بخوبی مراقبت بعمل می آورد. تا اینکه تخمها بعد از 36 ساعت باز خواهند شد. همچنان نر فعالیت می کند و تمام لاروهای تازه بدنیا آمده را تمیز می کند و دوباره به حبابهای هوایی بداخل لانه بر می گرداند. از زمانیکه تخمها تبدیل به لارو می شوند. حداکثر تا سه روز ماهی نر در کنار لاروها باقی می ماند بعد از آن بهتر است ماهی نر را برداشته و لاروها را به تنهایی نگهداری کنید. در این سه روز که ماهی نر از آنها مراقبت می کند هیچگونه غذایی احتیاج ندارند و از کیسه زرده ایی که در زیر شکمشان دارند تغذیه می کنند. از این مرحله به بعد چون لاروها قد می کشند و قادرند بخوبی شنا کنند و به تمام نقاط دیگر آکواریوم می روند و از فرمان پدر اطاعت نمی کنند و در نهایت ماهی پدر عصبانی می شود و آنهایی که از لانه دور می شوند با عصبانیت می خورد، پس برای محافظت از بچه ها بهتر است ماهی نر را در روز چهارم بردارید.
  از روز سوم معمولا لاروها قادرند شنای آزاد داشته باشند و می توانند موجودات ریز زنده را صید کنند و بخورند. بهترین این موجودات ریز زنده در این مرحله برای لاروها می تواند آمفوزئرها و فیتوپلانکتنها باشد. که برای این منظور همانطوریکه قبلا گفته شد بایستی از یکهفته قبل برایشان تدارک دیده و پرورش داده باشید.
  حالا باید از ظرفی که در آن کشت و پرورش آمفوزئر و فیتوپلانکتن داده اید یک لیوان از آن آب را بردارید و در تمام سطح آکواریوم لاروها بآرامی پخش کنید. تا لاروهای گوارامی خیلی زود بتوانند در تمام نقاط آکواریوم براحتی آن موجودات زنده ریز را که همراه آن آب به آکواریومشان وارد شده است بخوبی صید کنند و آنها را بعنوان غذا بخورند. روزانه چهار نوبت باید بدین ترتیب به آنها غذا بدهید و معمولا تا پنج روز غذای آنها بدین روال خواهد بود. رنگ آب آنها سبز خواهد شد که مناسبترین آب برای رشد لاروهای گوارامی همان آب سبز است.
  بعد از گذشت پنج روز لاروها کمی بزرگتر شده اند و حالا قادر خواهند بود که از نوزادان میگوی نمکی که تازه از تخم باز شده اند و ریز هستند تغذیه بعمل آورند. (دقت کنید نباید از نوزادان میگو که در 24 ساعت یا بیشتر از تخم در آمده اند استفاده کنید زیرا نوزادان میگو بصورت میکرونی رشد می کنند که البته اندازه رشد آنها را با چشم نمی توانید مقایسه کنید. و در این مرحله لاروها قادر به خوردن آنها هستند.) نوزادان میگو در مدت 24 ساعت بعد از باز شدن رشد می کنند و قد می کشند که بزرگ بودن آنها باعث خواهد شد لاروهای گوارامی قادر بخوردن آنها نباشند ولی نوزادان میگوی تازه از تخم درآمده ریز هستند و لاروهای گوارامی زرد می زند و کاملا شکم لاروها توپ و برآمده می شود و شما می توانید تشخیص دهید که آیا آنها غذا خورده اند یا خیر؟ چنانچه مشاهده نمودید که شکم لاروها خالی است باید مجددا به آنها آمفوزئر و فیتوپلانکتن بدهید و در روزهای بعد مجددا نوزادان میگو را امتحان کنید. چنانچه تعداد لاروهای گوارامی زیاد هستند، بهتر است آنها را به محیط بزرگتری که از قبل مهیا و آماده ساخته اید انتقال دهید و در آنجا با رعایت تمام اصول صحیح و با حفظ و کنترل زنجیره های مراقبتهای ویژه پرورش دهید.
  دیده شده است که یک جفت گوارامی حدود دو هزار عدد تخم گذاشته است و تمام آنها تبدیل به لارو شده اند ولی بدلیل عدم رعایت اصول مربوط به تغذیه و در واقع گرسنگی تمام آنها تلف شده اند. اهمیت پرورش آمفوزئرها و فیتوپلانکتنهای گیاهی و استفاده در تغذیه در مراحل اولیه زندگی لاروها آنقدر مهم است که نتیجه تکثیر را بطور کلی عوض می کند و سپس بعد از گذشت پنج روز لاروها چون قد می کشند و بزرگتر می شوند قادرند بخوبی از نوزادان میگو تازه بدنیا آمده بخوبی تغذیه کنند و با سرعت رشد خواهند کرد. مشکل نگهداری لاروها اساسا تا 15 روز اول زندگیشان است. مسئله مهم دیگر گوارامیها اختلاف اندازه آنها است. که خیلی زود ریز و درشت خواهند شد یعنی تمام لاروها به یک اندازه رشد نخواهند کرد بعضی ها که بهتر غذا خورده اند سریعتر رشد می کنند و بزرگتر می شود و بهمین ترتیب بین اندازه آنها اختلاف زیادی به چشم می خورد. و این خطری است که چنانچه گرسنگی ببینند. بزرگترها به کوچکترها حمله می کنند و آنها را طعمه قرار می دهند و در بین آنها عادت همجنس خواری پیش خواهد آمد که روزانه تعداد زیادی از آنها توسط هم نوعانشان از بین خواهند رفت و روز به روز تعداد آنها کمتر خواهد شد. که چاره کار تغذیه مناسب است و باید در هر 15 روز یکبار آنها را رقم بندی کرد. یعنی بزرگترها را جدا و با همدیگر نگهداری کنیم و کوچکترها را هم با همدیگر نگهداری کنیم و تمام اصول و برنامه غذایی آنها را بدقت انجام دهیم و طبق و یک برنامه مرتب و منظم هر 15 روز یکبار آنها را رقم بندی کنیم. برای این منظور می توانید از تورهایی که چشمه های متفاوت دارند به اندازه مورد نیاز درست کنید و ماهیها را داخل آن تورها قرار دهید آنهایی که کوچکترند از چشمه های تور بخوبی عبور می کنند و بزرگترها در داخل تور باقی می مانند و با زحمت کمتری آنها رقم بندی خواهند شد. چنانچه این اقدامات را انجام دهید تعداد زیادی از لاروها به ثمر خواهند رسید. باید توجه داشته باشید! بهترین راندمان و درصد موفقیت زمانی است که از ابتدای تخمریزی تا عرضه به بازار فقط 3% درصد خطا داشته باشید (یعنی از هر 100 عدد لارو فقط 3 عدد آن از مرحله تخمریزی تا فروش تلفات بدهید) چنانچه بیشتر از 3% خطا دارید و تلفات می دهید باید برگردید و بدقت از اول تا آخر تمام برنامه کارتان را مرور کنید و نواقص آنرا برطرف سازید. و در هر قسمت که اشکال دارید باید سریعا برای رفع آن اقدام نمائید تا از تلفات بیشتر لاروها جلوگیری بعمل آید

  اگر انسانها بدانند فرصت با هم بودنشان چقدر محدود است محبتشان نسبت به هم نا محدود ميشود "..


 2. 20 کاربر مقابل از KIA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. #2
  KIA آواتار ها
  KIA
  KIA آفلاين است كاربر كارامد

  به بعضیام باس گفت " من چشم میزارم تو گمشووووو
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  سن کاربر
  35
  محل سکونت
  البرز
  نوشته ها
  2,106
  تشکر
  58
  تشکر شده 1,493 بار در 631 ارسال

  پیش فرض

  ماهیان آکواریم آب شیرین بیش از بیست هزار گونه در دنیا شناسایی و یا با علم ژنتیکی بوجود آمده اند. تنها گونه های محدود و معینی از آنها به ایران وارد شده است که باتلاش و زحمات فراوان تکثیر پرورش آنها میسر شده است. مطالب مفید بصورت کتاب یا جزوه که بتوان به آن دسترسی پیدا کرد و یا مسائلی چون نگهداری، تکثیر، پرورش و تشخیص جنسیت را تحقیق و مطالعه کرد کمتر یافت می شود. در اینجا در مورد شش خانواده از ماهیهایی که با موفقیت در ایران قابل تکثیر و پرورش بوده اند صحبت شده است که با ایجاد سالن و کارگاه پرورش ماهی، می توانید براحتی آنها را تکثیر و پرورش دهید که آنها عبارتند از :
  1- خانواده ماهیهای زنده زا
  2- خانواده ماهیهای طلایی
  3- خانواده ماهیهای بارب
  4- خانواده ماهیهای تترا
  5- خانواده ماهیهای سیچلاید
  6- خانواده ماهیهای گوارامی

  جدول نمونه ماهیهای قابل پرورش در ایران
  ردیف
  نام خانواده
  نام ماهی
  دوره جنین تخمها
  دوره تکثیر
  سن بلوغ
  اول
  ماهیهای زنده زا
  گوپی ، پلاتی ، سوارتیل، مولی
  48 ساعت
  هر ماه یک نوبت
  5 ماهگی
  دوم
  ماهیهای طلایی
  بلک مور، فلس مرواریدی، ردکپ،
  کله شیری
  48 ساعت
  هر 15 روز یک نوبت
  یک سالگی
  سوم
  ماهی های بارب
  تایگر بارب ، گرین بارب، رزی بارب،
  شوبرتی بارب
  24 ساعت
  هر 15 روز یک نوبت
  6 ماهگی
  چهارم
  ماهی های تترا
  تترا سیاه، تترا پنگوئن، تترا نئون، تترا جواهر
  24 ساعت
  هر 10 روز یک نوبت
  6 ماهگی
  پنجم
  ماهی های سیچلاید
  آنجل، اسکار،
  سیچلاید گوره خری، جولی فیش
  48 ساعت
  هر 10 روز یک نوبت
  6 ماهگی
  ششم
  ماهیهای گوارامی
  پرل گوارامی، فایتر، گورامی آبی،
  گورامی بوسنده
  24 ساعت
  هر 10 روز یک نوبت
  6 ماهگی
  اگر انسانها بدانند فرصت با هم بودنشان چقدر محدود است محبتشان نسبت به هم نا محدود ميشود "..


 4. 14 کاربر مقابل از KIA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 5. #3
  Rezai آواتار ها
  Rezai آفلاين است کاربر خوب
  تاریخ عضویت
  Jul 2006
  نوشته ها
  408
  تشکر
  893
  تشکر شده 895 بار در 262 ارسال

  پیش فرض

  سلام
  ميشه به جاي نوزاد ميگو از چيز ديگري استفاده كرد؟
  حتما بايد غذاي زنده بهشون داد؟

 6. 3 کاربر مقابل از Rezai عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 7. #4
  ghafourian آواتار ها
  ghafourian آفلاين است مدیر بخش ادبیات طنز
  تاریخ عضویت
  Aug 2006
  سن کاربر
  رفتم تو 35
  محل سکونت
  سیدنی
  نوشته ها
  369
  تشکر
  1,952
  تشکر شده 1,780 بار در 636 ارسال

  پیش فرض

  اونی که :
  1-کمتر از بقیه به اصول تنظیم خانواده توجه داره
  2- در هفته سه بار شب جمعه داره
  3- از لباس و پوشش مناسب برخوردار نیست
  4- عقاید فروید لعنت الله علیه بر او اثر کرده (فروید بد است. چون خیلی ها می گن)
  5- تو همه پرسی از همه بیشتر رو اسمش کلیک بشه
  6- بیکارتر از بقیه باشه
  7- امر خطیر ازدواج را آسان بگیرد!
  و اکنون طبق فرمان نوید سعی و جدیت و تلاش زیاد بکار می برم که توضیح بدهم:
  گوپی زرتی میزاد. دلیل هم نمی خواد. کافیه جاش امن و گرم باشه. اصولاً این ماهی چون به فضا و امکانات زیست محیطی خاصی نیاز نداره، شرایط براش خیلی راحت مناسب می شه. و این یعنی نی نی !!
  اگر کسی چیزی گفت و ما با لگد زدیم توی شکمش، آنوقت او میرود یک جای دیگر حرفش را میزند
  پیش از لگد فکر کنیم

 8. 10 کاربر مقابل از ghafourian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 9. #5
  Rezai آواتار ها
  Rezai آفلاين است کاربر خوب
  تاریخ عضویت
  Jul 2006
  نوشته ها
  408
  تشکر
  893
  تشکر شده 895 بار در 262 ارسال

  پیش فرض

  به نظر شما براي تكثير گوپي كدوم نژادش بهتر؟
  البته من خودم گوپي سوپر رو پيشنهاد مي كنم كه قيمتشم
  از گوپيهاي معمولي بيشتر‌‌‌‍‌(1200)ت.
  نظر شما چيه؟

 10. 2 کاربر مقابل از Rezai عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 11. #6
  DAMPARVAR آواتار ها
  DAMPARVAR آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  May 2007
  سن کاربر
  40
  نوشته ها
  582
  تشکر
  2,189
  تشکر شده 4,771 بار در 697 ارسال

  پیش فرض بازيابي اطلاعات اوليه (پستهاي 1 الي 5 )

  شماره پست : 1
  نویسنده : نمو تي ان
  عنوان : چگونگی انتخاب جفت و روشهاي جفت گيري براي ماهيان
  سلام. به تمام دوست داران و متخصصين در امور ماهيان وابزيان.
  در دنیای ابزیان يكي از مسايلي كه اكثر اكواريوم داران را بخود جذبميكند انتخاب جفت و بازي كردن جفت با يكديگر و توليد مثل ماهيان است كه تماشاي انلحظات يكي از زيبا ترين جذابيتهاي دنياي زير اب است كه من خودم چندين بار شاهد اينلحظات بودام,ولی به تازگی با مشگلي مواجه شدم بس دشوار.از اونجايي كه من علاقه امبه اكواريم بخاطر جذابيت توليد مثل ماهيهاست
  ,
  مدتي بود كه توسط چند انجل كه تخمريزي ميكردن و اماده وجفت خرده خريده بودم سرگرم بودم.ولي الان مدتي هست كه بخاطريك حادثه (شكستن پايه اكواريم و عدم حضورم در لحظه سياه بخت شدنم)ديگر از ان لذتبرخوردار نيستم.الان مدتي كه ماهيان گوشت خوار در اكواريم نفرين شدم نگه ميدارم,وليهركاري ميكنم باهم جفت نميخورن ديگه زله شدم چکار كنم ,اگر بايد كاري انجام بدم بمن ياد بديد,چون خيلي دوستشون دارم و نميخوامعوضشون كنم.البته كوزه در سايز مناسبم دو عدد گذاشتماینم لیست ماهیهایی کهدارم:
  سورم نارنجي بالغ 1 جفتسورم زرد بالغ 1 جفتسورم زیتونی بالغ 1جفتگرین تیلر بالغ 1 جفتپرت ماده سه عدددر مورد هركدومشون اگر كسياطلاعاتي داره بده ممنون ميشمهر كدوم جفت بخورن مهم نيستپيشاپيش ازراهنماييهاتون تشكر ميكنم
  شماره پست : 2
  نویسنده : بلو اسكين
  عنوان : -
  براي جفت خوردن كار زيادي از دستت بر نمياداگه سورما به اندازه كافي بزرگ شدهباشن و به سن بلوغ رسيده باشن خودشون چفت هم رو پيدا ميكنن
  شماره پست : 3
  نویسنده : نمو تي ان
  عنوان : -
  رسيدن ولي همش ماده هاي بيچاره از دست این نرها كتكميخورن ميرن يگوشه پناه ميگرن
  شماره پست : 4
  نویسنده : بلو اسكين
  عنوان : -
  1 هفته جدا كن بعدش بنداز كنار هم
  2 بار اين كار رو انجام بده اگه بازم زدن ديگه بيشتر از نميدونم
  شماره پست : 5
  نویسنده : @@@
  عنوان : -
  يه نر بنداز و ماده ها رو روشون امتحان كن و اگه يه شيشه بزاري وسط آكواريومت تامدتي همديگرو ببينن تا مست هم ديگه بشن بد نيست (البته يك جفت نر و مادشو نه همشونرو )
  اگه بازم نشد اونا رو به صورت دسته جمعي نگه دار تا خودشون از بين خودشونجفت گيري كنن و اگه باز هم نشد به احتمال 90 درصد ماهي هات به سن بلوغ نرسيدن

 12. 8 کاربر مقابل از DAMPARVAR عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 13. #7
  FALASAKS آواتار ها
  FALASAKS آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Sep 2007
  سن کاربر
  13 ساله
  نوشته ها
  6
  تشکر
  1
  تشکر شده 19 بار در 5 ارسال

  پیش فرض

  معمولا بین ماهی های گیاه خوار یا بهتربگم صلح جو،ماهی های زنده زا تکثیرشون راحت تره.
  از نظر من گوپی و مولی که از خانواده ی کارپ های دندان دار زنده زا هستند،تکثیرشون از همه راحتتره.

 14. 4 کاربر مقابل از FALASAKS عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 15. #8
  melain62 آواتار ها
  melain62 آفلاين است همکار قدیمی بخش آبزیان آب شیرین
  تاریخ عضویت
  May 2007
  سن کاربر
  25
  نوشته ها
  654
  تشکر
  2,979
  تشکر شده 5,255 بار در 757 ارسال

  پیش فرض

  مولی ها هم از انواع زنده زا هستند که مثل گوپی زرت و زرت بچه دار می شن
  قربان شما
  عاملی

  ** **

 16. 3 کاربر مقابل از melain62 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 17. #9
  آروانا آواتار ها
  آروانا آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Jun 2007
  نوشته ها
  15
  تشکر
  28
  تشکر شده 53 بار در 23 ارسال

  پیش فرض 1

  آنجل هم براي تكثير ماهي خوبيه البته يه كم سوسوله :)
  در اين در گه كه گه گه كه كه كه كه شود ناگه
  مشو غرِِّه به امروزت كه از فردا نهي آگه:confused:

 18. 3 کاربر مقابل از آروانا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 19. #10
  Saha G آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Sep 2007
  سن کاربر
  17
  نوشته ها
  10
  تشکر
  5
  تشکر شده 9 بار در 4 ارسال

  پیش فرض

  مولی
  مولی خیلی راحته چون هم بچه هاش بزرگترن (نسبت به بقیه) همم تن تن بچه میاره
  کلا مولی ها ماهی های بیشور و پر طایفه ای هستند.

 20. 4 کاربر مقابل از Saha G عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 21. #11
  farzad samadzadeh آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Sep 2007
  سن کاربر
  17.5
  محل سکونت
  NOKIA 3110
  نوشته ها
  10
  تشکر
  48
  تشکر شده 30 بار در 16 ارسال

  پیش فرض

  گورامی هم بد نیست

 22. #12
  @@@ آواتار ها
  @@@
  @@@ آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  iphone
  نوشته ها
  610
  تشکر
  246
  تشکر شده 977 بار در 468 ارسال

  پیش فرض چرا ماهی ها خود به خود تخم میریزن

  با سلام
  یک سوال همیشه برای من مطرح بود و من نتونستم جوابش رو از کسی بگیرم گفتم شاید شما دوستان بدانید
  بعصی ماهی ها مثل فلاور ، سیچلاید گورخری ، پرت ، و ..... وقتی یک ماده در آکواریوم داشته باشید بدون نر هم تخم میریزد ولی بعضی از ماهی ها مثل آنجل و دیسکس اگر سالها هم یک ماده بدون نر باشد به هیچ عنوان به صورت تنها تخم گذاری نمیکند
  آیا این فقط یک چیز غریزی است ؟
  آیا دلیل علمی دارد ؟
  با تشکر سعید
  وقتی که پول از درب خانه وارد میشود عشق از پنچره فرار می کند
  ;)

 23. #13
  ali333 آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Jun 2007
  نوشته ها
  77
  تشکر
  79
  تشکر شده 193 بار در 78 ارسال

  پیش فرض

  كي گفته كه انجل و ديسكس بدون نر تخم نمي ريزند.

  ماهي اگر سالم باشد (هر چند روز يك بارش بستگي به ماهي داره) سر يك موقع خاص تخم مي ريزه حالا چه نر باشه چه نباشه. وظيفه نر در اينجا فقط پاشيدن اسپرم روي تخم ها هست. البته ماهي هاي خوراكي اگر تخم نريزند چه به صورت طبيعي و چه به صورت مصنوعي دچار چسبندگي تخم ها و انسداد لوله تخمدان ميشوند و ميميرند كه ماهيان زينتي از اين قاعده مستثني هستند.

 24. #14
  @@@ آواتار ها
  @@@
  @@@ آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  iphone
  نوشته ها
  610
  تشکر
  246
  تشکر شده 977 بار در 468 ارسال

  پیش فرض

  ما که تا حالا نه دیدیم و نه شنیدیم آنجل ماده خودش تخم بریزه
  وقتی که پول از درب خانه وارد میشود عشق از پنچره فرار می کند
  ;)

 25. کاربر مقابل از @@@ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 26. #15
  hogen آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Feb 2007
  نوشته ها
  112
  تشکر
  63
  تشکر شده 183 بار در 88 ارسال

  پیش فرض

  سیچیلاید گورخری اگه تخم بریزه و نر نداشته باشه تخم ها خراب میشن؟

 27. #16
  ali333 آفلاين است کاربر معمولي
  تاریخ عضویت
  Jun 2007
  نوشته ها
  77
  تشکر
  79
  تشکر شده 193 بار در 78 ارسال

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط @@@ نمایش پست ها
  ما که تا حالا نه دیدیم و نه شنیدیم آنجل ماده خودش تخم بریزه

  عزيز دل من انجل داشتم كه بدون نر تخم بريزه اونم نه يكي بلكه چند تاشون اين جوري بودن.

 28. #17
  farzad samadzadeh آفلاين است كاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Sep 2007
  سن کاربر
  17.5
  محل سکونت
  NOKIA 3110
  نوشته ها
  10
  تشکر
  48
  تشکر شده 30 بار در 16 ارسال

  پیش فرض

  من تا به حال نشنیده ام که ماهی ماده بدون نر تخم ریزی کند انجل هایی که دوستان اشاره کردند تخم هاش به لارو تبدیل میشن یا نه؟

 29. #18
  DAMPARVAR آواتار ها
  DAMPARVAR آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  May 2007
  سن کاربر
  40
  نوشته ها
  582
  تشکر
  2,189
  تشکر شده 4,771 بار در 697 ارسال

  پیش فرض

  با سلام به دوستان خوب من
  به خدمتتان عرض كنم ماهيان براي تخم ريزي گاه به وجود نر احتياج داشته و گاه نيازي به وجود نر براي باروري تخمها نيست.
  در رابطه با مواردي كه نر بايد براي لقاح تخمها وجود داشته باشد.در بعضي موارد فاكتورهاي محيطي سبب رشد و نمو تخمها در بدن ماهي ماده شده و در شرايط مناسب بدون وجود نر نيز تخمهاي بسيار رسيده ممكن است از تخمدان ماهي ماده ريزش يابند.در ماهي گلدفيش در صورتي كه رشد و نمو تخمكها به مرحله كمال رسيده باشد.اگر سر ماهي ماده بسيار اماده را در دست بگيريد احتمال ريزش تخمها از ماهي آويزان شده وجود دارد.
  اينكه كدام يك از ماهياني كه دوستان ميفرمايند بدون حضور نر ميتواند تحريك شده و به تنهايي فرايند تخمريزي را طي كند در حال حاضر مطلبي در اثبات يا رد آن به ياد نمي آورم و تنها بايد اين نكته را در نظر گرفت كه اين ماهيان دو جنسي بوده و حضور ماهي نر براي بارور ساختن تخمها الزامي است.و در صورتي كه ماهي ماده خود بخودي يا به طريق مصنوعي تخمش گرفته شود نابارور بوده و به لارو تبديل نميشود.
  در مورد ماهياني كه براي تخمريزي به وجود نر نيازي ندارند ميتوان به ماهي كراس اشاره كرد كه ماده به تنهايي با ريختن تخم به طريق بكر زايي ميتواند توليد نسل كرده و وجود نر الزامي نيست و در صورت بودن تنها سبب تحريك ماده خواهد بود.
  با احترام و ارادت
  ویرایش توسط DAMPARVAR : October 2nd, 2007 در ساعت 11:12 PM

 30. 5 کاربر مقابل از DAMPARVAR عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 31. #19
  azna آواتار ها
  azna آفلاين است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Oct 2007
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

  Arrow چگونه باعث مرگ ومیر بیشمار بچه ماهیهای تازه به دنیا آمده نشویم

  من خودم گوپي نگه ميدارم وبراي زنده نگه داشتن بچه هاش يه قطرهاي هست به نام ((تقويتي زد استرس يك در يك)) خيلي هم خوب جواب ميده ارزون هم هست .
  براي غذاشونم از غذا هاي خيلي ريز استفاده ميكنم.

 32. #20
  @@@ آواتار ها
  @@@
  @@@ آفلاين است كاربر عالي
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  iphone
  نوشته ها
  610
  تشکر
  246
  تشکر شده 977 بار در 468 ارسال

  پیش فرض

  برای ماهی هایی مثل آنجل باید آرتمیا رو جوری تنظیم کنی که وقتی بچه ها شنا کردن آرتمیا هم باز شود و بعد اینکه هر روز آب آکواریوم رو سیفون کنی و بعد اینکه از دادن غذای زیاد و کم خود داری کنی
  وقتی که پول از درب خانه وارد میشود عشق از پنچره فرار می کند
  ;)

صفحه 1 از 10 12345 ... آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: September 17th, 2008, 06:33 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: September 17th, 2008, 02:20 PM
 3. All Antivirus Update 2008 مجموعه کامل لینکهای بروزرسانی برای انواع آنتی ویروسهای برتر
  توسط sinamin در انجمن نرم افزارهای آنتی ویروس و فایروال
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: August 6th, 2008, 03:30 PM
 4. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: April 24th, 2007, 01:01 PM
 5. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: April 17th, 2006, 08:28 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 10:02 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved