تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 66
    mahdi3000 آواتار ها
    mahdi3000 آفلاين است مدیر ارشداکواریوم های گیاهی آب شیرین
    تعمیرات کامپیوتر
    سن کاربر
    43
    تشکر شده 20,039 بار در 2,986 ارسال

پیش فرض گپ و گفت با Mahdi3000

سلام دوستان عزیزم

یکی از تانکهایی که بیشترین کار دکور رو روش انجام دادم و خیلی وقت گرفت تانک 270 لیتری بود که نام دکورش چشمان سنگی هست

یعنی این تانک :

نمای روبرو :

نمای نزدیک سمت چپ :

نمای نزدیک از سمت راست :

نمای نزدیک از وسط :

مشخصات :

طول : 120
    عرض : 52
    ارتفاع : 45
    نور : 160 وات لامپ های زیرکابینتی T5 قرمز و سفید 6400 کلوین
    بستر : کود زیر بستر آکوا بیسیس و بستر مانادو شرکت جی بی ال
    فیلتراسیون : فیلتر 2217 ایهایم
    آب : RO
    کود مایع : فلورین مولتی برایت ول و فلورین آهن برایت ول

ساعت نوردهی : 10 ساعت در 24 ساعت
    سیستم دی اکسید : کپسول 5 کیلویی . رگلاتور مکسی ایتالیا . دفیوژر چرخشی 19 سانت جی بی ال
    ویرایش توسط mahdi3000 : January 26th, 2014 در ساعت 11:32 PM

قبل از سئوال درباره گیاهان آکواریومی تاپیک زیر رو مطالعه کنید
    شناخت گیاهان آکواریومی آب شیرین
    لطفا قبل از سئوال درباره جلبکها تاپیک زیر رو مطالعه کنید
    شناخت جلبکها و راه های مبارزه با آنها

mahdi3000 آواتار ها
    تعمیرات کامپیوتر
    سن کاربر
    43

گیاهایی که در این تانک بکار بردم :

همیانتوس میکراندمویدس
    رو تالا روتندیفولیا
    آلترنانترا روسفولیا
    لوبیلیا کاردینالیز
    باکوپا کارلینیانا
    جاوا ویندلو
    گلاسو استیگما
    علف مویی
    نسایی رد

ماهیها :
    تترا نئون
    تترا کاردینال
    تترا نئون مشکی
    تترا جواهر
    سیامی جلبکخوار
    باله ریسمانی
    رنگین کمان نئون
    کت زرد
    ویرایش توسط mahdi3000 : January 26th, 2014 در ساعت 11:38 PM

mahdi3000 آواتار ها
    تعمیرات کامپیوتر
    سن کاربر
    43

سنگهای این دکور رو از جاده ماسوله یعنی از جایی که سربالایی شروع میشه در کنار رودخونه جمع کردم . 3 روز توی آب و نمک گذاشتم تا ضد عفونی بشه و بعدش چندین بار آبکشی کردم و داخل تانک گذاشتم . و البته با سرکه هم امتحان کردم که خوشبختانه واکنش نشون نداد
    مدیاهای داخل فیلتر عبارتند از سرامیک و سابستریت پلاس مارک ایهایم و یک عدد اسفنج به قطر 5 سانت و یک عدد پد پشم شیشه به قطر 3 سانت
    چربی گیر سطح آب هم مارکش دایمکس هست که به لوله ورودی فیلتر اکسترنال وصل کردم
    یک عدد واتر پمپ 8 وات رو هم جهت گردش آب و پخش کردن باقیمانده حباب دی اکسید که از بالای دفیوژر چرخشی خارج میشه قرار دادم
    برای اینکار یک شیلنگ هوا از خروجی بالای دفیوژر تیفان جی بی ال به ورودی هوای واتر پمپ وصل کردم

mahdi3000 آواتار ها
    تعمیرات کامپیوتر
    سن کاربر
    43

در این تانک بغیر از جلبک قهوه ای 3 نوع جلبک دیگه هم داشتم :

1 - جلبک مویی سبز بنام اسپیروجیرا ( Spirogyra )
    2 - جلبک سبز نقطه ای بنام ( Green Spot Algae )
    3 - جلبک ریش سبز بنام ( Hair Thread Fuzz )

کارهایی که انجام دادم اینها بود :

برای از بین بردن جلبک اولی کود آهن رو قطع کردم و شروع کردم به تعویض آب مکرر یعنی هفته ای 3 بار و هر بار 30 لیتر آب سیفون میکردم و آب RO میریختم . با اینکار سختی کلی آب رو از 290 به 130 رسوندم و از طرف دیگر با تزریق دی اکسید یعنی 3 حباب در ثانیه آب سبک و اسیدی شد . هر روز با مسواک جلبک مویی رو جمع میکردم . با این کار در عرض 10 روز جلبک مویی پژمرد و از بین رفت
    کارهایی که برای از بین بردن جلبک مویی سبز انجام دادم باعث شد فسفات و نیترات نزدیک به صفر بشه
    در اینحالت جلبک نقطه ای پیدا شد و روی گلاسوها و برگهای پیرتر گیاهارو پوشش داد
    غذادهی به ماهیهارو بیشتر کردم و تعویض آب رو از هفته ای 3 بار به هفته ای یکبار رسوندم تا نیترات بالا بره . نیترات به 20mg/L رسید . فسفات پتاسیم تهیه کردم و روزی 2 سی سی به تانک تزریق کردم تا اینکه بعد از یکماه کم کم جلبک GSA از بین رفت

از طرف دیگه جلبک ریش سبز بخاطر بالا رفتن فسفات پیدا شد که روی برگها و شیشه تانک رو پوشش میداد و با مسواک هم قابل جمع کردن نبود چون لزج بود . 3 تا سیامی داشتم پس 3 تا دیگه اضافه کردم ولی چون غذای ماهی میخوردن به خوردن این جلبک علاقه نشون نمیدادن در حالی که بهترین راه از بین بردن این نوع جلبک - شارک سیامی جلبکخوار بود . 3 روز غذا نریختم و روز سوم دیدم اثری از جلبکه نیست و توسط سیامی جلبکخوار و رنگین کمان نئون خورده شده بودن

کار نفس گیری بود واقعا
    ویرایش توسط mahdi3000 : January 27th, 2014 در ساعت 01:52 PM

Alireza Amirjani آفلاين است همکار قدیمی
    چوپان همیشه برای ترساندن گله، یک گرگ خیالی می تراشد...
    سن کاربر
    متولد 7/11/58
    تشکر شده 16,995 بار در 3,163 ارسال

مهدی جان واقلا ممنون
    برای نور قاب خاصی استفاده میکنی یا دستسازه؟
    برای کسی که در آن واحد با هرسه تا جلبکی که نام بردی درگیری داره پیشنهاد میکنی به چه ترتیبی اونا ر از بین ببره؟

Sent from my Samsung galaxy note8 using tapatalk
    با یک دل غمگین به جهان شادی نیست
    تا یک ده ویران بود، آبادی نیست
    تا در همه جهان یکی زندان است
    در هیچ کجای عالم آزادی نیست

mahdi3000 آواتار ها
    تعمیرات کامپیوتر
    سن کاربر
    43

نقل قول نوشته اصلی توسط Alireza Amirjani نمایش پست ها
    مهدی جان واقعا ممنون
    برای نور قاب خاصی استفاده میکنی یا دستسازه؟
    برای کسی که در آن واحد با هرسه تا جلبکی که نام بردی درگیری داره پیشنهاد میکنی به چه ترتیبی اونا ر از بین ببره؟

قابلی نداشت . برای قاب رفتم قیمت گرفتم و دیدم واسه 6 تا لامپ 3 تا قاب لازمه که هر کدوم 150 هزار تومن آب میخورد . پس خودم دست بکار شدم و رفتم کارگاه آلومینیوم سازی محلمون . یه ورق 120 در 40 سفید خریدم و یه قوطی 124 در 7 و به قطر 2 سانت
    اول قوطی رو به وسط ورق پرچ کردم که ورق رو صاف نگه داره . بعد بست های فلزی و پلاستیکی لامپ های زیر کابینتی رو به زیر ورق پرچ کردمو قابهای زیر کابینتی رو داخلشون محکم کردم
    برای دو طرفی که روی شیشه 10 میل قرار میگیرن از قوطی پنجره آلومینیومی استفاده کردم یعنی همونجا توی مغازه گفتم برام برش بده تا بتونم یک طرفشو خم کنم بتونم به قوطی بالای ورق آلومینیومی پرچشون کنم . توی عکسها مشخصه
    در ضمن چون ورقش سفید براق بود بعنوان رفلکتور هم عمل میکنه

واسه از بین بردن هر سه جلبک در آن واحد باید نیترات روی 15mg/L و فسفات روی 1mg/L تنظیم باشه و تعویض هفتگی یک سوم آب و تزریق دی اکسید کربن تا 30ppm مد نظر قرار بگیره و جمع آوری با مسواک و استفاده از ماهیها و حلزونهای جلبکخوار هم جزو لیست موجودی تانک گیاهی باشه

مخلصم

سن کاربر
    متولد 7/11/58

مهدی جان ترتیب قرار گرفتن رنگ لامپها رو توی عکس میتونی مشخص کنی؟
    مارک لامپها چیه و چه مدت کار میکنن تقریبی؟
    برای جلوگیری از افزایش دما چیکار میکنی؟

8. 19 کاربر مقابل از Alireza Amirjani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

mahdi3000 آواتار ها
    تعمیرات کامپیوتر
    سن کاربر
    43

مهدی جان ترتیب قرار گرفتن رنگ لامپها رو توی عکس میتونی مشخص کنی؟
    مارک لامپها چیه و چه مدت کار میکنن تقریبی؟
    برای جلوگیری از افزایش دما چیکار میکنی؟

پنج ردیف لامپ نصب کردم . 4 ردیف لامپ زیرکابینتی سفید و 1 ردیف لامپ زیرکابینتی قرمز

به ترتیب که دو ردیف سفید بعد یه قرمز دوباره دو ردیف سفید

البته اون زمان چند تا از لامپها T4 بود که بعدا لامپ T5 بجاش نصب کردم . موقع راه اندازی سرم شلوغ بود و نتونستم برم دنبال زیرکابینتی T5

لامپ زیرکابینتی 2 سال کار میکنه و البته بنده روزی 10 ساعت روشن میزارم . شاید اگر اونموقع لامپهای اسرام فلورا گیرم میومد اصلا زیرکابینتی کار نمیکردم ولی شهرستان هستیمو کمبود امکانات

برای تانکهای دیگه ای که دارم لامپ 90 سانتی زیرکابینتی بکار بردم که چون گیر نمیومد از لامپ پارس 90 سانتی استفاده کردم که اون هم جواب میده

جدیدا لامپ 120 سانتی مارک اوپل هم دیدم که دو تا خریدم دیدم مثل زیرکابینتی عمل میکنه دونه ای 9 هزار تومن

برای جلوگیری از افزایش دما دو تا فن دو تایی دارم که استفاده میکنم . یکی واسه تانک 270 لیتری و یکی برای 160 لیتری
    اینم عکسش
    :

mahdi3000 آواتار ها
    تعمیرات کامپیوتر
    سن کاربر
    43

مطلب دیگه ای که میتونم در مورد این تانک بنویسم اینه که بخاطر سبکی و اسیدی بودن آب در این دو سال چندین بار ماهیهایی مثل تترا نئون مشکی و تترا جواهر و رنگین کمان نئون تخمریزی کردن و از هر کدوم 15 تا 20 عدد بچه دیدم که رشد هم کردن
    ماهیهایی مثل رازبورا و جلبکخوار سیامی و تترا کاردینال و رنگین کمان باله ریسمانی هم بارها جفت گیری کردن و تخم هم ریختن ولی یا بچه نشده و یا توسط ماهیها خورده شدن و البته اینهایی که اسم بردم به آب بسیار سبک نیاز دارن که برای بنده امکان پذیر نیست در این تانک بکار ببرم

الان سختی کلی آب رو سعی میکنم با دستگاه TDS متر همیشه کنترل کنم و زمانی که به 150 ppm میرسه با تعویض 20 الی 30 لیتر آب با آب RO که TDS اون روی 10ppm هست سختی کلی تانک رو به 130 می رسونم

در واقع آب سبک برای بیشتر گیاهای آکواریومی مفیده و باعث میشه جذب کود مایع و انواع المانهای مغذی آب بهتر انجام بگیره . همچنین آب سبک و اسیدی محل زندگی بیشتر انواع ماهیهای نوع تترا هم هست
    ویرایش توسط mahdi3000 : January 27th, 2014 در ساعت 09:19 PM

سن کاربر
    متولد 7/11/58

تاپیک جهت مشارکت دوستان باز شد
    با پوزش از تاخیر

12. 19 کاربر مقابل از Alireza Amirjani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

bmhvnn6 آواتار ها
    bmhvnn6 آفلاين است کاربر متخصص آکواریوم گیاهی آب شیرین

برنده مسابقه عکس آکواریوم

سن کاربر
    32
    تشکر شده 6,708 بار در 790 ارسال

سلام به استاد خودم

1-آقا مهدی عزیز می خواستم بپرسم آیا شما برای دکوراسیون تانکتون از سبک یا قاعده خاصی پیروی کردید؟ آیا اصول دکوراسیون مثل رنگ یا دکوراسیون سخت و ترکیب بندی رو دنبال می کنید؟ یا مثلا الهام از طبیعت رو؟ یا از تانک های نفرات برتر دنیا یا هر تانکی که خوشتون اومده الهام گرفتید؟

2-آیا به نظر شما در تانک های با سایز پایین مثلا در حدود 60 لیتر امکان استفاده از کود های کربن مایع به جای تزریق co2 هستش؟ آیا شما چنین تجربه ای داشتید؟ به نظر شما بهترین روش برای تامین co2 تانک های سایز پایین چیه؟

3- با توجه به تجربیات شما بهترین سایز برای تانک گیاهی چقدره؟ آیا با تانک های مکعبی موافق هستید؟

4- نظرتون درباره تانک های گیاهی در ایران در مقایسه با اونچیزی که الان در دنیا اتفاق می افته چیه؟ (البته این سوال کلی هست و شاید پرسیدنش اینجا درست نباشه. در اینصورت لطفا پاسخ ندید)

متشکرم

mahdi3000 آواتار ها
    تعمیرات کامپیوتر
    سن کاربر
    43

نقل قول نوشته اصلی توسط bmhvnn6 نمایش پست ها
    سلام به استاد خودم
    1-آقا مهدی عزیز می خواستم بپرسم آیا شما برای دکوراسیون تانکتون از سبک یا قاعده خاصی پیروی کردید؟ آیا اصول دکوراسیون مثل رنگ یا دکوراسیون سخت و ترکیب بندی رو دنبال می کنید؟ یا مثلا الهام از طبیعت رو؟ یا از تانک های نفرات برتر دنیا یا هر تانکی که خوشتون اومده الهام گرفتید؟
    2-آیا به نظر شما در تانک های با سایز پایین مثلا در حدود 60 لیتر امکان استفاده از کود های کربن مایع به جای تزریق co2 هستش؟ آیا شما چنین تجربه ای داشتید؟ به نظر شما بهترین روش برای تامین co2 تانک های سایز پایین چیه؟
    3- با توجه به تجربیات شما بهترین سایز برای تانک گیاهی چقدره؟ آیا با تانک های مکعبی موافق هستید؟
    4- نظرتون درباره تانک های گیاهی در ایران در مقایسه با اونچیزی که الان در دنیا اتفاق می افته چیه؟ (البته این سوال کلی هست و شاید پرسیدنش اینجا درست نباشه. در اینصورت لطفا پاسخ ندید)
    متشکرم
    سلام بر وحید عزیز و گرامی
    من کلا نمیخوام تانکم مثل تانکهای حرفه ای خارجی ها بشه که اونو دوباره بازسازی کنم . اگر گیاهایی که اونها در دسترس دارن بدست همه ما برسه مسلمه که همه ما میتونیم عینا همون دکور رو بزنیم . اما سلیقه من اینجوریه که از هر تانکی یه قسمتش خوشم میاد و سعی میکنم زیباییهای چند تانک رو در یک تانک پیاده کنم . گذشته از اینها اونقدر به عکسهای تانکهای مختلف بارها و بارها نگاه کردم که توی ذهنم دکور خاصی نقش میگیره که مثل اون وجود نداره مثل تانک گیاهی 200 لیتری درختان بریده شده که دو ماه پیش راه اندازیش کردم
    و هنوزم دارم روش کار میکنم .

توی تانکهای نانو میشه از کودهای کربن استفاده کرد ولی تانکهایی به اندازه 60 لیتر واقعا بصرفه نیست چون با قیمتی که این محصولات داره باید هر 15 روز یک دونه 250 میلی لیتری با قیمت 50 هزار تومن خرید . من واسه تانک نانویی که داشتم از دیفیوژر سرامیکی استفاده کردم و با استفاده از تبدیل 1 به 2 تونستم از کپسول و رگلاتور تانک 200 لیتری واسه تانک نانو هم استفاده کنم

در مورد بهترین سایز برای تانک گیاهی باید بگم که از نظر طول بستگی به مکانی داره که واسه صاحبخونه مقدوره و یک مورد دیگه طول لامپ های موجود در بازاره . مثلا لامپ 117 سانتی - 87 سانتی - 50 سانتی و غیره موجوده . من اگر طول تانک رو مثلا 110 بگیرم با مشکل نصب لامپ مواجه میشم . یا مثلا اگر طول رو 45 بگیرم لامپ 50 سانتی از دو طرفش بیرون میزنه و اگر 55 بگیرم دو طرف تانک تاریکتر میشه . مهمترین مسئله ارتفاع تانکه که باید خیلی دقت روش انجام بشه . بیشتر لامپهای حرفه ای بازار مثل جی بی ال تا ارتفاع 45 سانتی نور موثر دارن و بیشتر از اون با کمبود نور برای گیاهان مواجه میشیم . برگهای پایین گیاه پوسیده میشن و میریزن و گیاهای کفپوش نمیشه نگه داشت . بعضی گیاه بازها هم دوست دارن لامپ متال کار کنن . در این حالت میتونن ارتفاع رو تا 70 سانت برسونن

با تانک مکعبی موافقم . میشه به دکور عمق خوبی داد و مخصوصا طرح ایواگومی و کوهستان رو خیلی خوب جواب میده . من از تانک مکعبی جیمز فایندلی خیلی خوشم میاد و دوست دارم یک تانک مکعبی بزرگ راه بندازم و البته روش خیلی فکر کردم تا طرحی بزنم که تا حالا هیچ گیاه بازی انجام نداده

نسبت به چند سال پیش تانکهای گیاهی در ایران خیلی پیشرفت کرده و دوستان دکورهای خوبی ارائه میدن . گفتم که اگر مثل کشورهای خارجی در ایران هم هر نوع گیاهی بخوای تهیه کنی پیدا بشه و همه جور تجهیزات آکواریومی محیا باشه ما هیچ کم و کسری از جهت ایده و خلاقیت از اونها کم نداریم

مخلصم
    ویرایش توسط mahdi3000 : January 27th, 2014 در ساعت 11:11 PM

mkfarhang آواتار ها
    mkfarhang آفلاين است کاربر معمولي
    سن کاربر
    35
    تشکر شده 301 بار در 88 ارسال

سلام و درود بر برادر و استاد عزیزمان آقا مهدی
    1-نظر شما پیرامون تاثیر لامپ قرمز روی گیاهان آکواریوم چیست؟آیا لازم و ضروری است؟ تاثیر آن بر گیاهان قرمز چگونه است؟
    2-از هیومیک اسید برای این تانک بهره گرفته اید؟تاثیر آن روی رشد گیاه و جلبک ها چگونه است؟
    3-از تجربیاتتان در خصوص نیاز ماکرو و میکرو المانها،دی اکسید و نور و مراقبت های لازم برای رشد گیاه نسایی قرمز بفرمایید؟
    با تشکر

16. 17 کاربر مقابل از mkfarhang عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

سن کاربر
    متولد 7/11/58

مهدی جان بازم ممنونم ازت
    استفاده از دفیوزرهای سرامیکی راضیت کرده تاحالا
    از لحاظ میزان انحلال دی اکسید و همینطور بسته شدن منافذ سرامیک

18. 16 کاربر مقابل از Alireza Amirjani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

mahdi3000 آواتار ها
    تعمیرات کامپیوتر
    سن کاربر
    43

نقل قول نوشته اصلی توسط mkfarhang نمایش پست ها
    سلام و درود بر برادر و استاد عزیزمان آقا مهدی
    1-نظر شما پیرامون تاثیر لامپ قرمز روی گیاهان آکواریوم چیست؟آیا لازم و ضروری است؟ تاثیر آن بر گیاهان قرمز چگونه است؟
    2-از هیومیک اسید برای این تانک بهره گرفته اید؟تاثیر آن روی رشد گیاه و جلبک ها چگونه است؟
    3-از تجربیاتتان در خصوص نیاز ماکرو و میکرو المانها،دی اکسید و نور و مراقبت های لازم برای رشد گیاه نسایی قرمز بفرمایید؟
    با تشکر
    سلام آقا فرهنگ عزیز
    چند سال پیش لامپ قرمز رو اولین بار توی تانک 100 لیتری نصب کردم چون توی کتابی خونده بودم که گیاها به نور قرمز بیشتری در طیف نوری مورد نیازشون احتیاج دارن و دیگر اینکه گیاهای قرمزی مثل روتالا ماکراندرا در تانک من نارنجی کمرنگ بود در حالیکه وقتی خریدمش قرمز آتشین بود . پس به این نتیجه رسیدم که طیف نور قرمز در لامپ زیرکابینتی سفید کمه . با نصب لامپ قرمز زیرکابینتی نه تنها برگهای ماکراندرا قرمز شد بلکه گیاهانی که سبز بودن ولی دارای رنگدانه قرمز بودن برگهایی که نزدیک نور میشدن قرمز میشد . الان من گیاهی گرفتم که اسمش هیگروفیلا کوریمبوسا کمپکت هست و در دو جای متفاوت در تانک 200 لیتری کاشتم . اونی که زیر نور قرمزه برگهاش قرمز شده و اونی که زیر نور سفیده سبز مونده . اینو نوشتم تا دوستانی که گفتن نور قرمز فقط برای رنگدهی به ماهیها هست جواب خوبی باشه . جوابی همراه با تجربه چند ساله و آزمایش گیاهای مختلف زیر نور قرمز

در مورد هیومیک اسید هم نظرم مثبته چون چندین بار به کمکم اومد و گیاهایی مثل گلاسو و کوبایی و آلترنانترا رو باهاش راه انداختم . بر اثر حمله جلبک گیاهام متوقف شده بودن یعنی در شوک رفته بودن . هیومیک رو با سرنگ به زیر ریشه هاشون تزریق کردم و بعد از چند روز حرکت رو به رشدشون رو مشاهده کردم . وجود مواد npk و المانهای میکرو در هیومیک اسید باعث رشد دوباره گیاها شد
    نسایی رد و ماکراندرا و گلاسو و چند نوع دیگه از گیاها جزو گیاهایی هستن که نگهداری مشکلی دارن و این هم بخاطر درخواست نور زیاد و کود دهی منظم و مصرف دی اکسید زیاد هست . نسایی رد رو در تانکی با کود بستر دست ساز آزمایش کردم و با وجود نور خوب و دی اکسید واقعا خوب چواب داد . برگهاش به 10 سانت هم رسیده . داخل تانکی با بستر ضعیف کاشتم با نور خوب و دی اکسید ولی برگهاش کوچیک موندن . پس کود زیر بستر خیلی براش مهمه مخصوصا

ارادتمندم

mahdi3000 آواتار ها
    تعمیرات کامپیوتر
    سن کاربر
    43

مهدی جان بازم ممنونم ازت
    استفاده از دفیوزرهای سرامیکی راضیت کرده تاحالا
    از لحاظ میزان انحلال دی اکسید و همینطور بسته شدن منافذ سرامیک

والا علیرضا جان در اولین تانک گیاهی خودم از دفیوژر سرامیکی سرا استفاده کردم . باید بگم که راضی کنندس ولی بقول شما روی سرامیکش جلبک میزنه و کم کم حبابهای درشتری از دی اکسید ازش بیرون میاد که باعث میشه حلالیت خیلی کم بشه . معمولا هر یکماه یکبار اونو داخل سفید کننده رقیق شده با آب میزارم تا جلبکها پاک بشن و بعدش دوباره خوب کار میکنه
    تعجبش اینه که توی بعضی تانکهای تاکاشی آمانو دفیوژر سرامیکی نصب هست . تانکهایی با حجم 300 لیتر رو هم در عکسها دیدم که یک دفیوژر سرامیکی کار گذاشتن و گیاها هم دارن فتوسنتز انجام میدن

ارادت

oscar fish آواتار ها
    oscar fish آفلاين است كاربر ساده
    خداوندا به حق شاه مردان مرا محتاج نامردان مگردان
    تشکر شده 98 بار در 30 ارسال

سلام آقا مهدی
    طبق نوشته های شما و یک مقدار تجربه ای که خودم دارم برای آکواریوم گیاهی آب ro کمی تا قسمتی ضروریه مخصوصا برای فصول گرم درسته ؟
    به جز استفاده از فن برای خنک کردن آب که واقعا آب رو بخار میکنه و سختیش رو بالا میبره چه راهکار دیگه ای پیشنهاد میکنید ؟
    با تشکر

22. 13 کاربر مقابل از oscar fish عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

سن کاربر
    متولد 7/11/58

مهدی جان تاحالا با لامپهای fpl تجربه ای داشتی؟
    من تاحالا زیر کابینتی رو بیشتر از 6 ماه نگه نداشتم
    بنظرت از لحاظ صرفه اقتصادی و کیفیت کار کدوم لامپ مناسبتره؟ لامپهای این تانکت یا fpl؟
    امکانش هست از قاب دستسازت یه عکس کامل بندازی؟
    از روبرو و بالا
    راستی نگفتی ارتفاع نور از سطح آب چقدره
    برای یه نانو تانک با ارتفاع 25 سانت و حجم 45 لیتر چقدر نور پیشنهاد میکنی و چه میزان نوردهی در روز؟

24. 15 کاربر مقابل از Alireza Amirjani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

سن کاربر
    متولد 7/11/58

مهدی جان یه سوال دیگه
    برای ساخت قاب یه قوطی 124سانتی گرفتی؟
    کاربرد قوطی به اون بلندی چیه
    و اینکه عرض تانک 52 سانته اما عرض قابو 40 گرفتی چرا؟
    اگه لبه هاشو با کمی خمیدگی از تانک بیرون میاوردی نمای قاب بهتر نمیشد؟

26. 15 کاربر مقابل از Alireza Amirjani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

DarKfish آواتار ها
    DarKfish آفلاين است همکار قدیمی آکواریوم گیاهی
    آزاده باش!
    تشکر شده 1,845 بار در 212 ارسال

سلام مهدی جان.

مرسی از تجریبات خوبی که به اشتراک میذاری،

فقط در مورد "نور قرمز" و "گیاه قرمز" برای من ابهام داره. گیاه قرمز رنگدانه ی قرمز داره و درنتیجه قرمز رو جذب نمیکنه ، بلکه بازتاب میکنه (به اصطلاح ضریب رفلکتانس تو باند قرمز نزدیک به یکه)

حالا اگر ما نور قرمز بتابونیم به یک گیاه قرمز، خب مسلما قرمز تر به نظر میرسه چون ضریب انعکاس تو قرمز برابره یکه. نه اینکه جذب برابره یکه. میخوام بگم حضور نور قرمز اضافی به صورت بصری گیاه های قرمز رو قرمز تر نشون میده ولی تاثیری روی فتوسنتر گیاه نداره.

یه دوستی داشتیم که آلترناتراش رنگ جیگری بود، دقیقا کاری که میکرد این بود که لامپ های گرم رو روشن میکرد و در نتیجه خیلی خونی به نظر میرسید. یا هیومیک اضافه میکرد که رنگ آبی بیشتر فیلتر شه و قرمز تر همه چی به نظر برسه!

حالا با این وجود نظر شما اینه که قرمز روی شادابی و رنگ واقعی (نه بصری) تاثیر میذاره یا همش به صورت بصری و ظاهری هست؟

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین