تاریخ امروز :
تالار های نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 18 از 18
    DAMPARVAR آواتار ها
    DAMPARVAR آفلاين است همکار قدیمی
    سن کاربر
    40
    تشکر شده 4,768 بار در 697 ارسال

Question زئوليت(آنزيميت) و كاربرد آن

با سلام
    زئوليت كه با نام تجاري آنزيميت در ايران به فروش ميرسد ، يك كاني معدني است كه پس از استخراج متناسب با نياز مصرف در اندازه هاي مختلفي آسياب و عرضه ميشود.در حال حاضر سه نوع دامي ،طيور و آبزيان آن توسط شركت توليدي ارائه ميشود.نوع دامي بسيار نرم آسياب گشته و شبيه آرد است و براي مصرف در تانك ماهيان زينتي مناسب نيست.دو نوع طيور و آبزيانش در دانه بندي درشت تري آماده شده و برا ي تانك ماههيبازان مناسب است. در فروشگاههاي خدمات دامپروري قابل تهيه است.
    امروزه از آن در پرورش ماهيان گرمابي بطور عمده اي استفاده ميشود.در ماهيان زينتي آب شيرين نيز ميتوان از آن براي حذف آمونياك آب استفاده كرد.

براي بازيابي و احياء فعاليت زئوليت ميتوان آنرا در محلول يك درصد كلريد سديم(نمك معمولي) فرو ببريد.
    البته خشك كردن آن را نيز پيشنهاد ميدهند كه به اثر بخشي روش اول نيست .
    اگر چه از زئوليت ميتوان براي خنثي كردن ميزان بالاي آمونياك در آكواريوم آب شيرين استفاده كرد ولي باید به این نکته توجه داشت که زئوليت نميتواند نيتريت را از آب جدا كند .اگر در سيستمهايي كه جديدا راه اندازي شده اند و سيكل ازت در آنها شكل نگرفته است ، آب مرتبا عوض نشود؛ شاهد مسوميت با نيتريت خواهيم بود (تنبلي ماهيان و بي حالي و بي اشتهايي و نهايتا مرگ) .هر چند كه مقدار آمونياك جزئي باشد.
    در آكواريوم آب شور بايد به اين نكته توجه داشت كه زئوليت نميتواند آمونياك را از آب جدا كند.
    ویرایش توسط DAMPARVAR : October 6th, 2007 در ساعت 09:13 AM

Ehsan_parto آواتار ها
    Ehsan_parto آفلاين است کاربر معمولي
    سن کاربر
    20
    تشکر شده 844 بار در 159 ارسال

پیش فرض يك توضيح اجمالي در مورد زئوليت

زئوليتها گروه بزگي از سيليكاتهاي آبدار را با شباهتهاي زيادي ازنظر تركيب، همراهان و نحوه رخداد، تشكيل مي دهند. اين كانيها، سليكاتهاي آلمينيم داربستي داراي K ,Ca ,Naومقادير بسيار متغير H2O ، بطور كلي در حفره هاي بزرگ چارچوب هستند.
    بسياري از آنها ممكن ايت به آساني و با يك تورم آشكار گداخته شوند و به همين دليل نام زئوليت از واژه يوناني به معني (زئو = جوشيدن و ليت = سنگ ) گرفته شده است.
    زئوليت افزون بر استفاده تجاري (كه در اين موضوع جاي نمي گيرد)به عنوان« سرند مولكولي » به دليل خاصيت تبادل كاتيوني نيز استخراج ميشود. كاتيون ها مانند (Ca2+ ,K+ ,Na+) تنها با پيوند سستي به شبكه چهاروجهي پيوند يافته اند و به آساني شستشو با يك محلول غليظ با يون ديگر ميتوان آنها را جدا يا تعويز كرد. توانايي تبادل كاتيون، اساسي براي نرم كننده آب است كه در آن، آب «سخت» (با غلظت بالاي Ca2+) از راه تبادل Ca2+ (موجود در آب ) با NA2+ فراهم شده توسط يك زئوليت طبيعي يا مصنوعي مانند (NA2Al2Si3O10,2H2O) «نرم» مي شود. آب « سخت » يا به عبارتي آبي كه حاوي يونهاي كلسيم محلول زيادي است ، از محفظه پر از دانه هاي زئوليت گذر مي كند.يونهاي Ca2+ جانشين يونهاي Na+ زئوليت شده و CaAl2Si3O10,2H2O را ايجاد كرده و يونهاي Na+ را وارد محلول ميكند. آب حاوي سديم كف ايجاد نمي كند و « نرم » ناميده ميشود.وقتي زئوليت موجود در محفظه، از كلسيم سير شد، شور آب NaCl غليظي از محفظه عبور ميدهيم. غلظت بالاي يونهاي سديم، واكنش را در جهت عكس پيش ميبرد و Na2Al2Si3O10,2H2O دوباره ساخته شده، كلسيم وارد محلول ميشود.
    خاصيت تبادل كاتيوني براي جدا كردن يونهاي مضر از زباله هاي پرتوزا، يا آمونياك از فاضلابها و زباله هاي كشاورزي نيز بكار ميرود.
    از مهم ترين كانيهاي گروه زئوليت ميتوان به ناتروليت ــ Na2Al2Si3O10,2H2O ، شابازيت ــ Ca2Al2Si4O12,6H2O و هيولانديت ــ CaAl2Si7O18,6H2O اشاره كرد.

مقاله از خودم.
    ویرایش توسط Alireza Amirjani : April 11th, 2011 در ساعت 09:03 AM

3. 9 کاربر مقابل از Ehsan_parto عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

soheil.zahiry آواتار ها
    soheil.zahiry آفلاين است همکار قدیمی بخش آبزیان آب شیرین
    سن کاربر
    31
    تشکر شده 1,620 بار در 467 ارسال

تکمیل

1 - غلظت تمام یونهای فلزی در وحله اول کلسیم و منیزیم میباشند و شامل یونهای آهن - منگنز نیز می شود

اصلاح

2 - الف - فلزات دو ظرفیتی باعث بروز سختی در آب میشوند و این همان پدیده ای است که باعث کف نکردن صابون میشود .

از کتاب اصول تصفیه آب و فاضلاب
    صفحه 648
    پاراگراف آخر خط چهارم

2 - ب - چنانچه آب برای دیگ بخار استفاده شود وجود بیشتر از 50 میلی گرم در لیتر سدیم در آب سبب ایجاد کف می گردد

کتاب اصول تصفیه آب
    صفحه 676
    پاراگراف سوم
    ویرایش توسط Alireza Amirjani : April 11th, 2011 در ساعت 09:05 AM

5. 7 کاربر مقابل از soheil.zahiry عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Ehsan_parto آواتار ها
    سن کاربر
    20

Arrow ذئولیت فقط برای بچه های آکواریوم باز

یادتون هست من در هدود 3 هفته پیش در تایپیک جمع کردن یک فیلتر قوی با هزینه مناسب پست زیر رو زدم.

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan_parto نمایش پست ها
    دوستان در مورد خريد ذئوليت هيچ عجله نكنيد.
    من در حال حاظر به دنبال تهيه 20 كيلو ذئوليت مرغوب براي بچه هاي تالار هستم.
    چند نمونه ذئوليت هاي موجود در بازار رو خريدم و نمونه ايي ار اين 20 كيلو ذئوليت رو به شخصي دادم تا برام آناليزشو بده، اگه مشكلي نبود ميگم و اگر كسي تالب بود بهش ميدم .
    قيمتشم تا حالا تقريبآ كيلويي 2300 تومان برام تموم شده.
    حالا اون ذئولیت ای که حرفشو میزدم بدست آوردم که بهترین ذئولیت موجود در بازار و دارای تاییدیه از دامپزشکی است و مصرفش برای گرفتن یونهای سنگین آب و کاهش آمونیاک آب و تنظیم PH بکار میره.
    حتی شنیدم برای مصرفش میشه بصورت شن کف آکواریوم استفاده بشه و یا اگه بخواید در سامپ قرار گیره
    سایز ریزو مناسبی هم برای مصرف به عنوان شن آکواریوم داره و خودم هم برای آنکه مطمئن بشم ناخالصی که در اثر اسیدی شدن آب (که احتمالش خیلی کم است با وجود خود سنگ ذئولیت ) که باعث رها سازی مواد مضر در آب آکواریوم نشه با اسید کلریدریک 10% ( اسید کلریدریک 10% مقدار استاندارد برای تشخیص وجود آهک در سنگ است ) امتحان کردم و نجوشید.
    حالا اگر هم کسی میخواد به من بصورت پیام خصوصی بگه. قیمتشم همون حدودی است که در بالا گفتم بلکه ارزون ترهم در بیاد چون بستگی به مقدار کل سفارشی که میگیرم داره (کرایه بار روش تقسیم میشه)
    هنوز سفارش اصلی رو ندادم
    آقا اینم بگم زیاده، کم نمیاریم .
    ویرایش توسط Ehsan_parto : March 1st, 2008 در ساعت 08:14 AM
    When you have a big problem, don't say:
    "!Oh my GOD I've a big problem!"
    say: "hey problem, I've a big GOD!"

7. 11 کاربر مقابل از Ehsan_parto عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

shahrdad82 آواتار ها
    shahrdad82 آفلاين است کاربر معمولي
    تشکر شده 474 بار در 124 ارسال

زئولیت درجه 1 کیلوی 35 تومان هست گران نمیگی
    فردا شماره شرکت فروشنده را میزارم

9. 4 کاربر مقابل از shahrdad82 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Ehsan_parto آواتار ها
    سن کاربر
    20

نقل قول نوشته اصلی توسط shahrdad82 نمایش پست ها
    زئولیت درجه 1 کیلوی 35 تومان هست گران نمیگی
    فردا شماره شرکت فروشنده را میزارم
    دوست عزیز باید در جواب شما بگم که ذئولیت داریم تا ذئولیت اونم تازه درجه 1
    این ذئولیتی که من دارم میگم دارای پروانه دامپزشکی است و مخصوص آب زیان ،
    تازه این ذئولیت پخته شده است و پخته شدن به این معنی نیست که بریزیم داخل یک قابلمه و اونو با آب بپزیم بلکه داخل کوره با درجه حرارت بالا تا تمام منافزش باز بشه که البته باچشم دیده نمیشه بلکه این منافز مولکولی هستند
    شما سنگ معمولی رو به این قیمتی که میگید نمیشه تحیه کرد چه برسه به ذئولیتی که این همه خاصیت داره و هر ارزونی هم بی دلیل نیست.
    When you have a big problem, don't say:
    "!Oh my GOD I've a big problem!"
    say: "hey problem, I've a big GOD!"

11. 6 کاربر مقابل از Ehsan_parto عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

shahrdad82 آواتار ها
    shahrdad82 آفلاين است کاربر معمولي
    تشکر شده 474 بار در 124 ارسال

نیازی به حرارت دادن نیست که باعث 2000تومان افزایش قیمت شود کسانی که مایل به خرید زیاد هستن میتوانند از اقای دکتر حافظ به شماره 22- 66595120
    تهیه کنند

13. 4 کاربر مقابل از shahrdad82 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

S!NA آفلاين است اخراج شده !
    سن کاربر
    24
    تشکر شده 1,543 بار در 453 ارسال

ای کاش یکی از دوستان یه عکس از زئولیت میگذاشت اخه من چند روز پیش رفتم یه اکواریوم فروشی که اسمشم نگم بهتره بهم سرامیک نشون میداد میگفت سیپورکسه قیمتشم 4000 تومان
    من نمیدونستم بخندم به حرف ایشون یا ...........
    برای من که میخوام سامپ برای اب شیرین راه بندازم فکر میکنم چیز مناسبی باشه فقط دوستان یه لطفی در حق بنده بکنید قیمت دقیق و عکسش رو بزارید که امسال بنده دچار سردر گمی در خرید این محصول نشن
    موفق باشید

15. 3 کاربر مقابل از S!NA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

2000farzin آواتار ها
    2000farzin آفلاين است كاربر عالي
    سن کاربر
    29
    تشکر شده 3,454 بار در 692 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط alex21204 نمایش پست ها
    ای کاش یکی از دوستان یه عکس از زئولیت میگذاشت اخه من چند روز پیش رفتم یه اکواریوم فروشی که اسمشم نگم بهتره بهم سرامیک نشون میداد میگفت سیپورکسه قیمتشم 4000 تومان
    من نمیدونستم بخندم به حرف ایشون یا ...........
    برای من که میخوام سامپ برای اب شیرین راه بندازم فکر میکنم چیز مناسبی باشه فقط دوستان یه لطفی در حق بنده بکنید قیمت دقیق و عکسش رو بزارید که امسال بنده دچار سردر گمی در خرید این محصول نشن
    موفق باشید

سلام alex عزیز

من چند وقت پیش رفته بودم پلاسکو زئولیت خریدم ایرانی پدر اکواریوم منو درآورد :)):)):((
    من فقط اونرو دو تا سه بار خوب شستم بعد گذاشتم توی فیلتر بعد یک روز دیدم یک لایه مانند چربی روی سطح آبرو گرفته هی گفتم نکنه غذا زیاد دادم :confused:هی فکرم رفت توی چربی و ازین جور چیزها تا اینکه به فکرم رسید نکنه اینها اثرات زئولیت باشند؟ سریع زئولیت رو دراوردم بردم انداختم توی یک ظرف 10 مرتبه شستم وقتی مینداختم توی یک لیوان زئولیت رو که در میآوردم آب کدر کدر میشد !! شما نمیدونی ما چه ایضاح و اذیتی شدیم تا یکی دو روز فقط این لایه های چربی رنگ رو هی بر میداشتم و دوباره همون آش و همون کاسه من توی یک سایت خونده بودم که نیترات رو میکشونه پائین و احتمالا مانند صمغی عمل میکنه که توی سیستم اسمزی بکار میرود ولی 100 % اشتباه میکردم ولی اینرو خاطر نشان میکنم که حتما حتما وقتعی اونرو شستی توی یک ظرف امتحان بکنی خوب تکانش بده تا اطمینان حاصل کنی که آب رو کدر نمیکنه تازه داشت پدر ماهیای منرو در میاورد من از دون دونهای سیاه رو دیسکاسم متوجه شدم که کیفیت اب به شدت امده پائین بعد از عمل کردن به موقع خدارو شکر اثرش رفت دوستان من اشتباه کردم چون در یک پستی حامد شمس نیا گفت چه چیزی نیترات رو پائین میکشونه و من چون از یک سایت این مطلب رو خوانده بودم و تا عمل نکردم نمیدونستم که ممکن هست بعضی هارو به اشتباه بندازم خودم اینهم شکل زئولیت ولی رنگ زئولیت شرکت رنا فرانسه یک نمه سفید رنگ هست
    حالا نمیدونم زئولیت من نامرغوب بود با اینکه ... اسم مارکی رو که من خریده بودم magiclite بود بسته ای 1500 تومان

ویرایش توسط 2000farzin : July 25th, 2008 در ساعت 10:56 PM
    :dزندگی شیرین شود با مهربانی:D

17. 14 کاربر مقابل از 2000farzin عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

اخوانی آواتار ها
    اخوانی آفلاين است كاربر عالي
    سن کاربر
    23 سال
    تشکر شده 1,160 بار در 430 ارسال

سلام من از جایی خوندم که نباید از زغال اکتیو و زئولیت هم زمان با هم در فیلتر استفاده کرد
    آیا این مطلب درسته؟وچرا؟

19. 3 کاربر مقابل از اخوانی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

mehrdadshaheen آفلاين است تازه وارد
    سن کاربر
    30
    تشکر شده 5 بار در 3 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan_parto نمایش پست ها
    یادتون هست من در هدود 3 هفته پیش در تایپیک جمع کردن یک فیلتر قوی با هزینه مناسب پست زیر رو زدم.

حالا اون ذئولیت ای که حرفشو میزدم بدست آوردم که بهترین ذئولیت موجود در بازار و دارای تاییدیه از دامپزشکی است و مصرفش برای گرفتن یونهای سنگین آب و کاهش آمونیاک آب و تنظیم PH بکار میره.
    حتی شنیدم برای مصرفش میشه بصورت شن کف آکواریوم استفاده بشه و یا اگه بخواید در سامپ قرار گیره
    سایز ریزو مناسبی هم برای مصرف به عنوان شن آکواریوم داره و خودم هم برای آنکه مطمئن بشم ناخالصی که در اثر اسیدی شدن آب (که احتمالش خیلی کم است با وجود خود سنگ ذئولیت ) که باعث رها سازی مواد مضر در آب آکواریوم نشه با اسید کلریدریک 10% ( اسید کلریدریک 10% مقدار استاندارد برای تشخیص وجود آهک در سنگ است ) امتحان کردم و نجوشید.
    حالا اگر هم کسی میخواد به من بصورت پیام خصوصی بگه. قیمتشم همون حدودی است که در بالا گفتم بلکه ارزون ترهم در بیاد چون بستگی به مقدار کل سفارشی که میگیرم داره (کرایه بار روش تقسیم میشه)
    هنوز سفارش اصلی رو ندادم
    آقا اینم بگم زیاده، کم نمیاریم .
    دوست عزيز اگر هنوز زئوليت داري لطفاً به من ايميل بزن. من تقريبا يك كيلو لازم دارو:
    mehrdad_shaheen***********

21. 2 کاربر مقابل از mehrdadshaheen عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Rezai آواتار ها
    Rezai آفلاين است کاربر خوب
    تشکر شده 887 بار در 262 ارسال

سلام دوستان من واسه سبک کردن آب نتونستم زئولیت گیر بیارم و مجبور شدم رزین بخرم.
    حالا موندم چجوری استفاده کنم.
    واسه ماهیایی مثله دیسکس ضرر دارن؟
    ممنون

23. 2 کاربر مقابل از Rezai عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

korooshkhan آواتار ها
    korooshkhan آفلاين است همکار قدیمی انجمن
    سن کاربر
    30
    تشکر شده 3,636 بار در 692 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezai نمایش پست ها
    سلام دوستان من واسه سبک کردن آب نتونستم زئولیت گیر بیارم و مجبور شدم رزین بخرم.
    حالا موندم چجوری استفاده کنم.
    واسه ماهیایی مثله دیسکس ضرر دارن؟
    ممنون
    با سلام
    اولا که زئولیت برای جذب امونیاک میباشد نه سبک کردن اب.
    برای استفاده از رزین اونو بریز توی جوراب زنونه و اب و باشدت خیلی کم ازش عبور بده.
    موفق باشید
    بی سوادان قرن 21 کسانی نیستند که نمی توانند بخوانند و بنویسند بلکه کسانی هستند که نمی توانند بیاموزند،
    آموخته های کهنه رادور بریزند ،ودوباره بیاموزند.
    The illiterates of The 21st century are not those who can't write and read
    but those who are not able to learn, get rid of old learnings, and learn again

عکس های آکواریوم من
    My aquarium photos

25. 6 کاربر مقابل از korooshkhan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

abbass11 آواتار ها
    abbass11 آفلاين است کاربر متوسط
    سن کاربر
    25
    تشکر شده 362 بار در 160 ارسال

دووستان من از این زئولیتای شرکت اکسیر گرفتم که تقریبا 900 گرمش شد 1500 تومن
    میخواستم بدونم بهدرد بخور هستن یا نه ؟؟؟
    اول رنگشون سفیده ولی وقتی خیس میشه تقریبا یه نموره آبی رنگ میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

میشه روش حسایب کرد
    ؟

میزان مصرفش مقدار خواصی هست بر حسب لیتر یا هر چی بیشتر بهتر
    خریدار سیکلیده های آفریقائی خاص وکمیاب در اصفهان هستم
    همراه:09362322677
    :p
    از آلبوم عکس های سیکلیده های آفریقائی من دیدن فرمائید

http://www.forum.niksalehi.com/showthread.php?t=72360

27. 2 کاربر مقابل از abbass11 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

simorqeparsi آواتار ها
    simorqeparsi آفلاين است کاربر معمولي
    تشکر شده 139 بار در 66 ارسال

درود بر همه
    دوستان چند وقت پیش ما داشتیم مقدمات تکثیر ماهی پرت رو فراهم می کردیم ( پرت ماده / تگزاس نر )که به یکی از ماهی فروشی ها رفتیم و جریان رو بهش گفتیم . ایشون هم یه پلاستیک محتوی حدود 1/5 تا 2 کیلو آنزمیت به ما داد و گفت شن های کف رو خارج کنید و به جاش یه مشت از اینا بریزید ( بعد از شستشو که سبز رنک شدن ) چون خیلی تو امر تکثیر موثره . ماهم چنین کاری رو انجام داددیم و نتیجه هم گرفتیم .ولی این تنها عامل نتیجه گرفتن نبود .
    حالا اواقعا آنزمیت تو امر تکثیر موثره ؟
    فریادی و دیگر هیچ ...

29. 2 کاربر مقابل از simorqeparsi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

mehdijenny آفلاين است کاربر معمولي
    تشکر شده 155 بار در 90 ارسال

زئولیت یا همون آنزیمیت واسه جذب آمونیاک هست و استفاده از اون در آکواریوم صحیح و نیاز نیست البته تاثیری هم در تکثیر نداره
    به این دلیل نباید در آکواریوم استفاده بشه که ظرفیت نیتریت و آمونیاک زدایی را پایین میاره به این نحو که با جذب آمونیاک باکتریهای مفید را به دلیل نبود غذا واسشون کم میکنه و این باعث میشه وقتی که این زئولیت اشباء شد که شما هم نمیدونین کی این اتفاق می افتده به شدت آمونیاک بالا میره و دیگه ملومه که چی میشه
    استفاده اصلی این ماده در جابجایی ماهی است چون در کیسه های نایلونی خبری از سیکل ازت نیست و آکواریوم های قرنطینه

31. 5 کاربر مقابل از mehdijenny عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

mo_tab25 آفلاين است كاربر ساده
    سن کاربر
    28
    تشکر شده 25 بار در 13 ارسال

با سلام

دوستان میخواستم بپرسم که آیا ذئولیت باعث کاهش نیترات میشود یا نه ؟

33. کاربر مقابل از mo_tab25 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

Ali-AQua آواتار ها
    Ali-AQua آفلاين است تازه وارد
    سن کاربر
    28
    تشکر شده 4 بار در 3 ارسال

کلمه زئولیت مشتق از دو کلمه یونانی است که با هم به معنای سنگ جوشان می باشد و این نامگذاری به دلیل کف کردن زئولیت در اثر حرارت بوده است. زئولیت ها جامدات بلورین با منافذ ریزند، پیوند مولکولهای آب در شبکه این کانی ها ضعیف است و در اثر دما بدون آنکه ساختمان شبکه فرو ریزد، آب خود را از دست می دهند و این عمل به صورت برگشت پذیر انجام می شود.
    زئولیت ها به صورت شبکه کریستالی شامل اکسیژن و آلومینیوم یا سیلیس هستند که به صورت ساختمانی سه بعدی درآمده اند.

طبقه بندی زئولیت:

زئولیت ها معمولاً به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند که کاربرد زئولیت های مصنوعی در صنعت بیشتر است. با توجه به درخواست های فزاینده تجاری برای مصرف این نوع زئولیت ها مطالعات بیشماری بر روی آنها در حال انجام است.

طبقه بندی زئولیت ها بر مبنای ساختمان توپولوژی پیکر زئولیت به ٧ گروه به شرح زیر تقسیم می شوند:

دارای چهار حلقه منفرد مانند: آنالیسم، فیلیپیست، لامونیت

دارای شش حلقه منفرد مانند: اریونیت، لوینیت

دارای چهار حلقه مضاعف مانند: زئولیت های

دارای شش حلقه مضاعف مانند شابازیت، زئولیت های

دارای پنج چهار وجهی مانند: ناترولیت، اسکولیست، مزولیت

دارای هشت وجهی مانند: موردنیت، فریریت

دارای ده چهار وجهی مانند: کلینوپتیلولایت، هولاندیت

در بعضی گزارشات زئولیت ها از روی وضعیت ساختمانی آنها به زئولیت های دانه ای و رشته ای و ورقه ای تقسیم بندی شده اند. همچنین زئولیت های طبیعی به طرق مختلف تقسیم شده اند از آن جمله:

الف: تقسیم بندی بر اساس محیط پیدایش ( هیدروترمال، رسوبی، هوازدگی )

ب: تقسیم بندی بر اساس کانی شناسی ( بر مبنای دانسیته شبکه ساختمانی، نوع فضاهای خالی و کانال ها )

ج: تقسیم بندی بر اساس خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ( مانند جذب و دفع مایعات و گازها، توانایی تبادل یونی و ..... )

انواع زئولیت ها:

در بین زئولیت های طبیعی تنها ۸ نوع به وفور در رسوبات و به میزان اقتصادی یافت می شود که این ۸ نوع عبارتند از آنالیسم، شابازیت، کلینوپتیلولایت، اریونیت، هولاندیت، لامونیت، موردنیت و فیلیپیست در این میان کلینوپتیلولایت فراوانترین زئولیت طبیعی است.

خصوصیات زئولیت:

خصوصیات اصلی فیزیکی و شیمیایی زئولیت ها مربوط به ترکیب شیمیایی و ساختمان بلورین آنهاست به عبارت دیگر خواص آنها به طبیعت شیمی و فیزیکی آب موجود در ساختمان زئولیت ها و همچنین به نحوه قرار گرفتن آب درون شبکه های مولکولی بستگی دارد.

وجود فلزات قلیایی و قلیایی خاکی و وجود فضاهای خالی و مواد معدنی متعدد به هم مرتبط در آنها از دیگر دلایل تنوع خواص زئولیت هاست.

کاربرد زئولیت ها در صنایع محتلف بستگی به خواص فیزیکی و شیمیایی دارد. برخی از این خصوصیات عبارتند از: چگالی، اندازه، شکل، تخلخل و سختی، جذب سطحی و تبادل کاتیونی.

به طور کلی زئولیت ها دارای خصوصیات زیر می باشند:

۱־ میزان آبگیری زیاد

۲־ چگالی کم و حجم خالی زیاد هنگامی که آبگیری می شوند .

۳־ ثبات ساختمان بلوری در هنگام آبگیری

۴־ توانایی تبادل یونی

۵־ وجود کانالهای مولکولی یکنواخت در بلورهای آبگیری شده

۶־ توانایی جذب گازها و بخارها

٧־ خواص کاتالیزوری

۸־ هدایت الکتریکی

وزن مخصوص زئولیت ها کم و حداکثر تا ۵⁄۲ و سختی آنها بین ۳ تا ۵⁄۵ است. زئولیت ها در حالت خالص، بی رنگ و یا مات و خاکستری و در صورت داشتن هیدروکسیدهای آهن به رنگ زرد، قهوه ای تا قرمز هستند.

زئولیت ها در اثر حرارت کف می کنند و نسبتاً آسان ذوب می شوند. به وسیله اسیدها به ویژه اسید کلریدریک با جداشدن سیلیس، ژله مانند و تجزیه می شوند. مقاومت آنها در مقابل حرارت متغیر می باشد

zeolit-4.jpg13860412-05.jpg
    منبع:پرتال علمی دانشجویان ایران
    ویرایش توسط Ali-AQua : April 19th, 2012 در ساعت 11:54 AM

35. کاربر مقابل از Ali-AQua عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است: