پس از آنکه AMD از پردازنده‌های سری رایزن مدتی پیش رونمایی کرد، حال نوبت به پردازنده‌ی سرور مبتنی بر معماری زن این کمپانی رسیده که با نام Napless راهی بازار خواهد شد.
پردازنده‌های دو سوکت ناپلِس با هدف رقابت با پردازنده‌های زئون E5 V4 اینتل مبتنی بر Broadwell-EP توسعه یافته‌اند. در نگاه اول می‌توان دید که از نظر مشخصات فنی، پردازنده‌ی AMD از قابلیت‌های بیشتری برخوردار است. پردازنده‌ی سرور AMD از وجود ۳۲ هسته‌ی پردازشی با قابلیت پردازش ۶۴ ترد همزمان، هشت کانال حافظه با پشتیبانی از حافظه‌ی رم ۲ ترابایتی و همچنین ۱۲۸ لین PCEe 3.0 همراه شده است. برای درک بهتر ویژگی‌های پردازنده‌ی AMD بهتر است نگاهی به رقیب اینتلی آن داشته باشیم. پردازنده‌ی اینتل از وجود ۲۲ هسته‌ی پردازشی با قابلیت پردازش ۴۴ ترد، چهار کانال حافظه و پشتیبانی از بیشینه حافظه‌ی رم ۱.۵ ترابایتی همراه شده است.
پین‌های PCIe بصورت مالتی پلکس شده هستند و از این‌رو می‌توان از این پین‌ها برای کاربردهای دیگری نیز استفاده کرد. در سیستم‌های دو سوکته، ۶۴ لین PCIe برای ارتباط بین دو سوکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود تا هر سوکت تنها ۶۴ لین داشته باشه که برای I/O مورد استفاده قرار گیرد. مشاهده ادامه مطلب...