تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 28 از 28
    babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
    انسان به امید زنده است
    تشکر شده 12,393 بار در 4,855 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط azartash نمایش پست ها
    سلام.

من يك بار ماهيهام به اين انگل مبتلا شدند كه اسمش شپشك ماهي است و به بدن ماهيها ميچسبه و شاخكهاي ريزي كه زير بدنش هست رو در بدن
    .....
    با تشکر از توجه شما بایستی عرض کنم شپشک ماهی یا Argulus با این انگل Pentastomida تفاوت داره

آرگولوس Argulus یا شپشک ماهی The fish louse یکی از انگلهای سخت پوست انواع ماهیان آب شیرین , لب شور و دریایی است.
    این انگل گسترش جهانی داشته و در ایران هم گزارش شده است. تاکنون بیش از ۵۰ گونه از آرگولوس ها شناسایی و توصیف شده اند.

معمولا ماهی هایی که در استخر ها یا حوضچه (این کلمه نادرست است زیرا حوض عربی و چه پسوندی فارسی است ! ) به سر میبرند گرفتار آرگولوس می شوند.
    کم پیش می آید که ماهیان آکوآریومی دچار آرگولوس شوند. مگر آنکه قبلا در محیط بیرون بوده باشند یا ماهی و یا گیاه و یا آب آلوده ای به آبزی دان آنها افزوده شده باشد.
    از میان ماهی های آکوآریومی بیشتر ماهی گلدفیش و کویی مورد حمله آرگولوس قرار می گیرند .
    ● آناتومی آرگولوس
    بدن انگل بالنده (بالغ) از سه قسمت سر , سینه و شکم تشکیل شده.
    این انگل دارای دو چشم مرکب , چهار جفت پای شنا و یک جفت بادکش می باشد.دارای دو آنتن و نیش (خار) پیش دهانی می باشد.
    ● رده بندی آرگولوس
    آرگولوس متعلق به رده سخت پوستان , زیر رده پارو پایان , و تیره برانکیورا یا آبشش دمیان ( (Branchiura و خانواده آرگولیده می باشد.
    ● گونه های مهم آرگولوس
    ▪ معروف ترین گونه های این انگل عبارتند از :
    ـ آرگولوس فولیاسئوس
    (کپور ماهیان , آزاد ماهیان وتاس ماهیان را بیشتر دچار میکند و در مناطق سرد سیر و معتدل یافت میشود.)
    ـ آرگولوس ژاپونیکوس
    (بیشتر گلدفیش را دچار کرده و از گونه قبلی آب گرم تری را می پسندد.)
    ـ آرگولوس کورگونی
    (ویژه مناطق سرد سیر است و بیشتر آزاد ماهیان را گرفتار می کند.)

باید اضافه کرد که بیشینه اندازه آرگولوس فولیاسئوس ۵/۸ میلی متر و بیشترین اندازه آرگولوس پلوسیدوس ۵/۸ میلی متر و بیشینه اندازه آرگولوس کورگونی ۱۳ میلی متر است .

● چرخه زندگی و انتقال آرگولوس
    به طور خلاصه باید بگویم , چرخه زندگی انگل بسته به گونه انگل و دمای آب بین ۴۰ تا ۱۰۰ روز به طول می انجامد.
    انتقال انگل از یک ماهی به ماهی دیگر متداول بوده و در خارج از بدن میزبان می توانند برای دوره های زمانی طولانی زنده بمانند.جفت گیری انگل بر روی بدن میزبان انجام میشود.
    انگل ماده برای تخم گذاری بر روی گیاهان ( و سایر اشیاء ) بدن ماهی را ترک می کند.
    پس از تخم گشایی ,لارو انگل به جستجوی میزبان خواهد پرداخت

هر انگل ماده از ۲۰ تا ۲۵۰ تخم (بر حسب گونه ) تولید می کند. لاروها قبل از بلوغ ۶ مرحله متفاوت دارند و پس از هفتمین پوست اندازی به آرگولوس بالغ تغییر شکل میدهند.
    آرگولوس دارای پوششی بسیار سخت است که آن را در مقابل موجودات درنده مقاوم می سازد
    آرگولوس یکی از بزرگ ترین انگلهاست و با چشم برهنه دیده می شود.
    ● آسیب وارده به ماهی
    انگل بالغ با آرواره خود پوست را سوراخ کرده و از ترشحات بافتی و خون ماهی تغذیه می کند. گویا وظیفه خار پیش دهانی تزریق ماده ضد انعقاد خون است.
    ماهی آلوده ابتدا با ساییدن بدن به اطراف و حرکات ناگهانی سعی می کند انگل را از سطح بدن خود دور سازد. رفته رفته ماهیان آلوده , بی حال شده و در کناره ها جمع می شوند . سپس اشتهای ماهی کم شده و لاغر شده و پوست در آلودگی شدید کدر می شود . اغلب کنده شدن فلس ها و خوردگی باله و زخمهای پوستی ظاهر می شوند.
    آرگولوس غیر از استفاده مستقیم از بدن ماهی , با تخریب پوست زمینه ورود باکتری ها و ویروسها و قارچها را به آن محیا می سازد.
    آرگولوس باعث انتقال ویرمی بهاره کپور یا استسقاء بهاره کپور ماهیان می شود.
    ● درمان
    بهترین , ساده ترین , ارزان ترین و کم خطر ترین راه مبارزه قرار دادن ماهی در محلول ۱۰ گرم در لیتر نمک طعام به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه می باشد.روش دیگر کندن و جدا کردن انگل از روی بدن ماهی با سوزن و مالیدن مرکورکروم در جای آن است.
    ▪ سایر راه ها عبارتند از :
    حمام کوتاه مدت با تری کلروفن , با غلظت ۱۵ – ۳۰۰ میلی گرم در لیتر به مدت ۱ ساعت.
    حمام طولانی مدت با برومکس , به میزان ۲۵/۰ میلی گرم در لیتر و حمام طولانی مدت با تری کلروفن , به میزان ۵/۰ – ۲۵/۰ میلی گرم در لیتر ماده موثر.
    یا با استفاده از پرمنگنات پتاسیم به میزان ۱۰ میلی گرم در لیتر برای ۱۰ تا ۳۰ دقیقه.
    در استخرهای بزرگ پرورش ماهی از ترکیب فسفره آلی با نام تجاری مازوتن استفاده می شود به نحوی که غلظت نهایی آن به ۲۵/۰ قسمت در میلیون برسد و سپس از استخر خارج گردد.دو بار تجویز دارو به فاصله یک هفته برای انگلهای خارجی بزرگ کافی است.
    تخلیه و خشک کردن استخر ( و آکوآریوم ) همه مراحل انگل را خواهد کشت و حذف گیاهان و تخمهای انگل چسبیده به آن ار آب , به کاهش تعداد انگل ( در آب ) کمک خواهد کرد.
    مبارزه بیولوژیک با برخی ماهیهایی که آرگولوس را می خورند نیز مورد توجه است (مانند گامبوزیا و ماهی سه خاره ) .

بيمارى ويرمى بهاره Spiring virosis
    عا مل بيمارى از طريق آ ب منتقل ميشود . انگلهائى از قبيل شپشك ميتوانند به عنوا ن
    ناقل بيمارى مطرح باشند
    از نشانه هاى بيمارى ميتوان به تيره شدن رنگ بدن ، عد م تعادل حركتى ، تورم شكم ،
    خونريزى پوستى ، رنگ پريدگى آ بششها وتورم چشمها اشاره كرد. مرگ و مير در اين
    بيمارى بالا است ( بالاى 50 درصد است )

2. 11 کاربر مقابل از babi 007 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

hamed_shamsnia آواتار ها
    hamed_shamsnia آفلاين است همکار قدیمی
    سن کاربر
    29
    تشکر شده 6,972 بار در 2,303 ارسال

[quote=babi007;336671]این هم خبر مهمی که قول داده بودم بعد از تحقیق در موردش پست بزنم.
    چند روز پیش چندتا گیاه برای آکواریوم خریدم وقتی داشتم ضدعفونی می کردم متوجه چندتا موجود ریز به اندازه حداکثر نیم سانتیمتر شدم که شکل و ترکیب خاصی نداشتند (جزو نرمتنان بودند ) بعد از دقت فراوان متوجه شدم مثل زالو حرکت می کنند . چندتا عکس ازشون انداختم که البته کیفیت چندانی نداره ولی بعد از جستجو توی اینترنت اطلاعات کمی در موردشون پیدا کردم که نامشون Pentastomida است و بسیار خطرناک هستند و در سایت اطلاعات پزشکان ایران میتونید مفصل در موردشون بخونید.
    بنابراین حتما در موقع کار با گیاهان آکواریومی از دستکش استفاده کنید. ضمنا به اطلاعتون برسونم که زاج از بینشون برد.:D:)
    همچنین باید عرض کنم تخمهای این انگل بیشتر با گیاهان استوایی مانند منطقه آمازون و نیل مثل انواع کریپتون (خنجری رو هم شامل میشه :(:confused:) گسترش پیدا می کنند و انگل بعد از ورود به آکواریوم با شنای آزاد به آبشش ماهی چسبیده و باعث تضعیف و حتی مرگ ماهی میشود. و از آنجاییکه در زیر غلاف آبشش مخفی می شود به سختی دیده می شود.

[IMG]http://i31.*******.com/25833f4.jpg[/IMG]

زَبانکان (نام علمی: Pentastomida) گروهی از بی‌مهرگان انگلی هستند که ریخت ظاهری برخی از گونه‌هایشان به زبان و زبانه همانندی دارد.
    معنی واژگانی نام علمی آن «پنج‌روزنه» است.

نقل و قول
    با سلام خدمت استاد گرامی و دوستان عزیز

باید به عرضتان برسانم این انگل از انگلهای بسیار خطر ناک آکواریوم میباشد که بیشتر اوقات در لابلای گیاهان آکواریومی دیده میشود
    این انگل در هنگام تخم ریزی به بدن موجودات زنده میچسبد و تخم هارا در بدن موجودات رها میکند تخم ها بعد از گذشت 3 روز به نوزادان انگل تبدیل شده و موجب مرگ ماهی میشوند
    و پس از مرگ ماهی از بدن ماهی به بیرون راه پیدا میکنند و زندگی خود را در محیط آکواریوم ادامه میدهند با این حال ممکن است برای انسان هم خطر ناک باشد برای همین بدون دست کش هیچ گاه به شن های آکواریوم و یا گیاهان دست نزنید ، برای نابودی این انگل میتوان قبل از کاشتن گیاه در آکواریوم از زاج برای از بین بردن این انگل استفاده کنید به طوری که برای هر یک لیتر آب از یک قاشق زاج استفاده کنید و گیاه را به مدت 40 دقیقه در آن قرار دهید و پس از گذشت مدت مذکور گیاه را شستشو دهید با خیال راحت آن را در آکواریوم بکارید

با تشکر حامد
    ویرایش توسط hamed_shamsnia : June 14th, 2008 در ساعت 12:24 PM

4. 7 کاربر مقابل از hamed_shamsnia عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

babi 007 آفلاين است همکار قدیمی
    انسان به امید زنده است
    تشکر شده 12,393 بار در 4,855 ارسال

[quote=hamed_shamsnia;336723]
    نقل قول نوشته اصلی توسط babi007 نمایش پست ها
    این هم خبر مهمی که قول داده بودم بعد از تحقیق در موردش پست بزنم.
    چند روز پیش چندتا گیاه برای آکواریوم خریدم وقتی داشتم ضدعفونی می کردم متوجه چندتا
    ....
    البته در ادامه مطلب انگل Pentastomida باید عرض کنم یک انگل بسیار شبیه این انگل وجود داره به نام protoza که برای انسان بسیار خطرناکتر از Pentastomida است . این انگل معمولا از طریق بندپایانی همچون عنکبوت باغی و کفشدوزک و همچنین آب آلوده منتقل می شود (به خصوص آبهای مناطق مردابی که برای پرورش گیاهان آکواریومی مورد استفاده دارد)

این انگل باعث بیماری خطرناک (نوعی از بیماری Elephantiasis) در انسان می گردد که می توان از آدرس زیر یک عکس از آنرا دید
    http://www.cbu.edu/~seisen/***.gif
    ویرایش توسط babi 007 : June 14th, 2008 در ساعت 02:37 PM

6. 6 کاربر مقابل از babi 007 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

2000farzin آواتار ها
    2000farzin آفلاين است كاربر عالي
    سن کاربر
    29
    تشکر شده 3,460 بار در 693 ارسال

پیش فرض شباهت

سلام

یک مطلبی که به ذهنم بعد از یک مشاهده رسید این بود که بیگمان سیچلیده ها همان گونه های ماهیان آب شوری هستند که بعدا در رودخانه ها ساکن شدند ! البته شاید حرف من خنده دار باشد :confused: حداقل میتوان این استدلال را کرد که دریا ها زودتر از رودها بوجود امدند و باعث پیدایش جانواران آبزی و دیگر نمونه ها شدند البته دوستان مطلبی در این مورد دارند ارائه بدهند که بهره ببریم

دراین عکسها با دقت به فکها و باله ها و فرم بدن و همچنین دو باله زیرین توجه کنید
    مقایشه نمائید

چند گونه ماهی آبشور

ناسائو گروپر

گری اسپی

چند گونه ماهی آب شیرین

سیچلاید موری

اسکار

چرا این دسته از ماهیان ابشور و یا اب شیرین در یک خانواده قرار نگرفته اند؟بر فرض مثال سیچلاید ابشور و اب شیرین !
    البته یک مسئله ای هم که هست در این میان چرا برخی از گونه از ماهیان طبقه بدنی شدند و بر چه معیاری؟ مثلا در همین تیره سیکلیده ها آیا فقط صرف دو شاخک زیرین گلوئی موجب این طبقه بندی شده یا صرف نوع جفتگیری و غذا خوردن و غیره ؟ بر فرض مثال شما چه شباهتی بین آنجل و اسکار میبینید؟ حتی نوع پولک آنها هم با هم متفاوت هست !ولی مثلا ما این شباهت را بین دالر و پیرانا که از یک خانواده هستند میبینیم حتی در شکل و قیافه و نوع باله حتی در نوع تخم ریزی از دوستان کسی نظری داره که بتونیم بهره ببریم؟
    :dزندگی شیرین شود با مهربانی:D

8. کاربر مقابل از 2000farzin عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

movaffaq آواتار ها
    movaffaq آفلاين است مدیر بخش تغذیه وزنده زاها
    این نیز بگذرد
    سن کاربر
    24
    تشکر شده 5,687 بار در 1,316 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط 2000farzin نمایش پست ها
    سلام

یک مطلبی که به ذهنم بعد از یک مشاهده رسید این بود که بیگمان سیچلیده ها همان گونه های ماهیان آب شوری هستند که بعدا در رودخانه ها ساکن شدند ! البته شاید حرف من خنده دار باشد :confused: حداقل میتوان این استدلال را کرد که دریا ها زودتر از رودها بوجود امدند و باعث پیدایش جانواران آبزی و دیگر نمونه ها شدند البته دوستان مطلبی در این مورد دارند ارائه بدهند که بهره ببریم
    ...
    چرا این دسته از ماهیان ابشور و یا اب شیرین در یک خانواده قرار نگرفته اند؟بر فرض مثال سیچلاید ابشور و اب شیرین !
    البته یک مسئله ای هم که هست در این میان چرا برخی از گونه از ماهیان طبقه بدنی شدند و بر چه معیاری؟ مثلا در همین تیره سیکلیده ها آیا فقط صرف دو شاخک زیرین گلوئی موجب این طبقه بندی شده یا صرف نوع جفتگیری و غذا خوردن و غیره ؟ بر فرض مثال شما چه شباهتی بین آنجل و اسکار میبینید؟ حتی نوع پولک آنها هم با هم متفاوت هست !ولی مثلا ما این شباهت را بین دالر و پیرانا که از یک خانواده هستند میبینیم حتی در شکل و قیافه و نوع باله حتی در نوع تخم ریزی از دوستان کسی نظری داره که بتونیم بهره ببریم؟
    بله حرفای شما تا حدودی درسته توی یه فیلم مستند که توی تلویزیون نشون می داد موضوع بحث ماهی آروانا بود که ساکن یک ملیون ساله ی رودخانه ی آمازونه در حالی که 90 درصد ماهی های آمازون یه مدت به دریا رفتن و پس از تکامل و پیدا کردن قدرت و سرعت به رودخونه ی آمازون بر می گردن وقتی که آروانا در برابر رقیبای تند و تیز کم میاره شروع می کنه به اون پرش های استثنایی و شکار موجودات بیرون از آب

10. 2 کاربر مقابل از movaffaq عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

ali moosavi asl آواتار ها
    ali moosavi asl آفلاين است تازه وارد
    سن کاربر
    19
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

سلام،براي رفع نگرانی از رفتن برق وسرد شدن دماي آب ميتونيد مقاومت داخل بخاري رابرداشته وقسمت مقاومت را باسيم اتصال كوتاه دهيد وبجاي برق 220v آنرا با باطري شارژي 12v راه اندازی كنيد .

12. کاربر مقابل از ali moosavi asl عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

farzad2498 آفلاين است کاربر خوب
    سن کاربر
    26
    تشکر شده 533 بار در 293 ارسال

این چند تا پست بالارو که دیدم (درباره بیماریهای مشترک)واقعا نظرم در مورد داشتن ماهی عوض شد به طوری که به سرم زد فردا ماهیارو ردشون کنم برن راحت شم 9 تا گلدفیش دارم تازه میخواستم یه تانک بزرگتر براشون بسازم

hamechiizha آفلاين است كاربر ساده
    پیرروزی با منه
    تشکر شده 17 بار در 10 ارسال

بچه ها تو ایران همه پرتها رو با ماهیای پرخاشگر نگه میدارند.ولی تو خارج تو سایت های انگلیسی سرچ کنید blood parrot and barbsیا هرچیز دیگه میبینید.انها را با زبرا و تترا و گورامی و بارب هم انداختند.با تایگر بارب فکر کنم قشنگ بشن.جالب نیست به هم کاری ندارن؟تازه پرتهاش بزرگ هم بودن.تو youtubeالبته فیلتره ویدیو های قشنگی از ماهیای سازگار با هم هست.خلاصه ماهی ها رو متفاوت باهم ترکیب میکنن.منم پرتو با هم چین ماهی هایی انداختم .ولی گفته باشم همه را با هم یه جا بندازید.بهتره از تجربه های ملل دیگه هم استفاده کنیم.آخه پرت به اون نا نازی چرابانایف و آروانا باشه یا با فلاور که وحشیه؟شما هم اگه تجربه کردید بگید.تازه پرتهای من خیلی مهربون بودن با همه ی بزرگیشون.من باور نمیکنم خشن باشن.بسته به محیط برا دفاع از خودشون خشن میشن ولی اگه با بارب هاباشن مطمئنم مشکلی ندارند.البته بارب با تعداد بیشتر از 6 7 تا.از بچگی هم ماهی ها رو با هم بندازیدبه هم عادت میکنن.نمیدونم ولی تجربه خوبی بود.گفتم بدونید پرت دو تا شخصیت داره.امتحان کنید تانکتونو متنوع میکنه.

15. کاربر مقابل از hamechiizha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12