تاریخ امروز :
تالار های تخصصی نیک صالحی - Powered by vBulletin
تبلیغات
تولبار جدید و آپدیت شده مخصوص نیک صالحی آماده دانلود است ، برای دانلود کلیک کنید.
صفحه 3 از 121 نخستنخست 12345671353103 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 41 به 60 از 2405
 1. #41
  saraman آواتار ها
  saraman آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  699
  تشکر
  68
  تشکر شده 1,736 بار در 380 ارسال

  پیش فرض

  جسم خارجی در چشم

  ◊ جسم وارد شده ممکن است در قرنيه يا ملتحمه فرو رفته يا بچسبد و ايجاد ناراحتي ،‌ اشگريزش و ترس از نور بکند . در اين موارد هرگز نبايد چشم را دستکاري کرد يا شست زيرا ممکن است بدتر بشود . تنها بايد چشم را بآرامي معاينه کرد و محل چسبيدن جسم خارجي را پيدا نمود . اگر در پلک بالا يا پائين و يا در بن بستهاي چشم باشد بعد از ملاحظه آن با پنبه يا پنس تميز ميتوان آنرا خارج کرد . دستکاري بيجا ممکن است باعث کوري شود بنابراين هر چه زودتر بايد به پزشک يا بيمارستان مراجعه کرد تا خسارت وارده زيادتر نگردد . براي ديدن اجسام خارجي به مريض ميگويند بالا يا پائين نگاه کند ، پلک را پائين کشيده و بن بستهاي پائين را بررسي مي کنيم و با برگرداندن پلک بالائي اگر بيمار به پائين نگاه کند قسمتهاي بالاي کره چشم و پشت پلک نمايان و بررسي ميشود . هرگز براي خارج کردن اجسام خارجي از چاقو ، چوب کبريت و خلال دندان نبايد استفاده کرد بلکه با يک پنس نرم و تميز يا پيچيدن يک پنبه بدور چوب کبريت و مرطوب کردن آن جسم را خارج ميسازند سپس با قطره هاي مختلف چشم را ضدغفونی ميکنند ( با محلول اسيد بوريک ، سيانور مرکور رقيق ، آرژيرل و محلولهاي آنتي بيوتيکي و غيره ) در صورت عدم توفيق بايد به چشم پزشک مراجعه کرد تا با عکس برداري و ساير وسائل تخصصي جسم خارجي را بيرون آورد . در هر حال جزئي بي احتياطي سبب کاهش ديد ، کوري و يا چرک کردن کره ي چشم ميشود . پزشک متخصص ابتدا چشم را بيحس مي کند سپس با نگاه دقيق محل جسم خارجي را در مي يابد . در جوشکاران جسم خارجي آهن و ذرات فلزي است که در قرنيه وارد مي شود . پس از خارج کردن جسم خارجي بهتر است چشم را مدتي بسته و استراحت داد

 2. #42
  saraman آواتار ها
  saraman آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  699
  تشکر
  68
  تشکر شده 1,736 بار در 380 ارسال

  پیش فرض

  ارزيابى شيوه هاى مختلف درمان چاقى

  امروزه به دليل عادات غلط تغذيه اى و گسترش شهرنشينى و... بشر با مشكلات بسيارى دست به گريبان است كه بيمارى هاى تمدن ناميده مى شوند. يكى از آنها چاقى است كه البته داراى علل و عوامل مختلفى بوده، ولى نوعى از آن نيز مربوط به كاهش تحرك افراد و نداشتن برنامه غذايى صحيح است. جمله جالبى وجود دارد كه مى گويد: طول عمر مساوى است با عكس طول كمربند و هر چه كمربند درازتر باشد، عمر كوتاه تر خواهد بود. به هر عنوان و دليل كه شخص به چاقى مبتلا شود بايد تحت درمان هاى ارائه شده از طرف موسسات مختلف تغذيه اى واقع شود كه اين روش ها عبارتند از:
  ۱- اولين روش برنامه ريزى صحيح براى كاهش وزن است كه شامل رژيم غذايى و ورزش است كه در پايان اين مبحث مفصل درباره آن بحث خواهد شد.
  ۲- اصلاحات رفتارى كه ۱۰۰ درصد يكى از روش هاى موثر در لاغرى است به عنوان مثال آهسته غذا خوردن و جويدن كامل غذا باعث مى شود كه مقدار كمترى غذا خورده شود. مثلاً افرادى كه عادت به نوك زدن به غذا دارند و يا اينكه تكه تكه غذا مى خورند و يا عادت به خوردن غذا جلوى تلويزيون دارند افزايش وزن و چاقى در آنها عارض مى شود.
  ۳- روان درمانى:كه اين كار هم به شكل گروهى و هم به شكل شخصى انجام مى پذيرد. در اين روش بايد به بيمار آموزش دهيم كه چگونه خود را با وزن متناسب تصور كند، به او اعتماد به نفس بدهيم تا به كنترل وزن خود بپردازد و با كاهش وزن مناسب (به خصوص در افراد بسيار چاق) احساس رضايت در او ايجاد مى شود.
  ۴- استفاده از داروها:اين روش شامل استفاده از داروهايى است كه مى توانند منجر به لاغرى فرد شوند. لازم به يادآورى است كلاً داروهاى مورد استفاده براى لاغرى فقط تا زمانى موثرند كه فرد آنها را مصرف كند و چون اين داروها عوارض جانبى دارند نمى توان به مدت طولانى از آنها استفاده كرد، در نتيجه با قطع دارو وزن دوباره افزايش مى يابد.
  ۵- طب سوزنى:كه از طريق كنترل مركز اشتها عمل كرده و در مورد بيمارانى كه به هيچ وجه اراده و كنترل غذايى ندارند استفاده مى شود. البته به شرطى كه از رژيم هاى مخصوص متخصصين تغذيه استفاده كنند. (نه از رژيم هاى پرپروتئين يا بسيار كم كالرى كه خطرات بى شمارى را به دنبال دارد.)
  ۶- طب فشارى: شيوه ديگرى از طب سوزنى وجود دارد به نام طب فشارى كه در اين روش از فشار سر انگشتان روى نقاط طب فشارى و نقاط واكنشى در كف دست ها و پاها استفاده مى شود. طب فشارى روش موثر و كاربردى براى درمان در منزل است، اما در اين روش نيز مانند روش هاى ديگر خوددرمانى طبيعى، نكته اى كه در آن حائز اهميت است لزوم يك رژيم غذايى مناسب است.
  ۷- بستن آرواره: در اين روش با سيم پيچيدن آرواره ها باعث محدود كردن رژيم دريافتى مى شوند. اين روش در افراد بسيار چاق مورد استفاده قرار مى گيرد و بيمار غذا را به شكل مايعات و يا از طريق سرم يا لوله هاى موئين دريافت مى كند. مراقبت هاى دندانى قبل از سيم پيچيدن و همچنين رعايت بهداشت دهان و دندان بعد از سيم پيچيدن ضرورى است.
  ۸- محدود كردن حجم معده: كه در اين روش با قطع يا برداشتن قسمت اعظمى از معده (كه امروزه از روش منگنه كردن استفاده مى شود) در حالى كه ساير قسمت ها، قابل استفاده است، حجم معده را كم مى كنند.
  ۹- ليپوساكشن: عبارت است از خارج كردن چربى ها. روش انجام كار به اين ترتيب است كه شكافى به اندازه ۲-۱ سانتيمتر كه از طريق لوله اى كه از بافت چربى به بيرون متصل است ايجاد مى كنند و از اين طريق چربى ها را خارج مى كنند. اين جراحى عمدتاً روشى براى زيبايى است و چون در هر بار جراحى فقط ۵ پوند (۵/۲ - ۲ كيلوگرم) خارج مى شود و بهتر است در مورد خانم هاى جوان كه مقدار كمى چربى موضعى دارند انجام بگيرد، چون قابليت هاى ارتجاعى پوست اين اجازه را مى دهد تا پوست به حالت اوليه برگردد. ۱ درصد احتمال آمبولى وجود دارد.
  ۱۰- جراحى: روش جراحى براى كاهش وزن توسط پزشكان فقط در مورد افراد بسيار چاق يعنى كسانى كه ۱۰۰ درصد از وزن ايده آل خود بالاتر هستند. آنمى (كم خونى)، كمبود پتاسيم، منيزيم، فولات و ويتامين، در واقع اين راه در شرايط بسيار ويژه توصيه مى شود زيرا ۴-۳ درصد احتمال آمبولى وجود دارد.
  ۱۱- ماساژ و وسايل ارتعاش دهنده: اين وسايل باعث ايجاد تناسب در ماهيچه ها مى شود و باعث زيبايى اندام و طراوت پوست مى شود، ولى در كاهش وزن تاثير ندارد، اما نقش مختصرى در درمان چاقى موضعى (سلوليت يا چربى هاى منجمد) دارد.
  ۱۲- سونا: سونا يكى از روش هاى شايع براى كاهش وزن در ايران است. گرماى زياد موجود در سونا باعث افزايش دماى بدن و افزايش تعريق مى شود و در نتيجه در مدتى كه فرد در داخل سونا قرار دارد، مقدار زيادى آب از طريق تعريق از دست مى دهد. بنابراين وزن زيادى را در اين مدت از دست مى دهد كه اين كاهش وزن مربوط به چربى بدن نيست، بلكه اين كاهش وزن به شكل كاذب است و بعد از مدتى كوتاه با نوشيدن آب وزن به حالت اول برمى گردد.
  ۱۳- شكم بندهاى لاغرى و پوشش پلاستيكى: اين روش هم با افزايش حرارت به صورت موضعى باعث افزايش تعريق شده، بنابراين آب بين سلولى و آب چربى شكم و اطراف آن از دست مى رود. اما چربى شكم دست نخورده سر جاى خودش باقى مى ماند و اين هم پس از نوشيدن آب به حالت اوليه برمى گردد.
  ۱۴- تشك هاى برقى (ترمودرمى): اين روش هم درست مثل دو روش قبل به شكل كاذب باعث از دست رفتن آب بدن مى شود، نه چربى.
  ۱۵- دستگاه الكتريكى (فاراديك) و يا كمربندهاى ماهواره اى
  اين روش جديدتر از انواع ديگر است. اين دستگاه داراى پدهايى مانند دستگاه نوار قلب (تست ورزش) است كه به نقاطى از بدن وصل مى شود و عضلات آن ناحيه را وادار به انقباض و فعاليت مى كند (به اين انقباض غيرفعال مى گويند كه در مقابل انقباض فعال وجود دارد) فرد بااراده خود عضله را منقبض و آن را وادار به فعاليت مى كند. از اين روش كسانى استفاده مى كنند كه تنبل هستند و حوصله فعاليت و تحرك ندارند و يا افرادى كه تحرك فيزيكى آنها توسط پزشك منع گرديده است. اين روش هم راه درمان مناسبى براى كاهش وزن نخواهد بود زيرا لازمه تاثيرگذارى آن استفاده دائمى است كه خسته كننده بوده و عملاً امكان پذير نيست و ثانياً پرهزينه است.
  ۱۶- ماساژ (ويبراتور يا جى فايو): در اين روش از طريق دست يا تسمه هاى لرزاننده، منطقه مورد نظر بدن را ماساژ مى دهند. اين روش در رنج سلوليت ها مى تواند موثر باشد، اما در كاهش وزن و از بين بردن چربى نمى تواند تاثيرگذار باشد. اين روش به دليل حركت دادن مايعات بدن به ديگر نقاط بدن باعث كاهش سايز مى شود كه كاذب و موقتى است.
  ۱۷- آب درمانى: آب درمانى هم يكى از روش هاى قديمى است. در اين روش بيمار فقط از آب و مايعات استفاده مى كند، در اين روش نيز به دليل محروميت بيمار براى مدتى از غذا، بعد از پايان دوره به علت اين محروميت شديد غذايى اولاً مبتلا به اختلالات گوارش مى شود و ثانياً حس خوردن غذا، شديداً در او بالا مى رود و به وزن اول برمى گردد. استفاده از اين شيوه، فقط براى مدت كوتاهى مى تواند براى بيمار قابل تحمل باشد.
  ۱۸- كاهش وزن از طريق انواع محلول هاى لاغرى، ژل، كرم، صابون و...
  اين شيوه هم تنها منجر به تعريق در مناطقى از بدن شده و در عمل تغييرى در مقدار چربى موجود در بدن افراد چاق انجام نمى دهد و بعد از مدت كوتاهى به حالت اوليه برمى گردد.
  ۱۹- ورزش:ورزش يكى از روش هاى بسيار مناسب براى برخوردارى از جسم سالم و وزن ايده آل است. كاهش وزن فقط از طريق ورزش و بدون رژيم غذايى مناسب دشوار است، اما همراهى اين روش و رژيم غذايى روش بسيار مناسبى براى كاهش وزن مطلوب را به دست مى دهد. استفاده از روش هاى اصولى در دراز و نشست و يا تو نگه داشتن عضلات شكم به ميزان ده دقيقه در هر روز (نيازى به تناوب وجود ندارد) مى تواند بسيار در كوچك كردن شكم موثر باشد. همچنين پياده روى حداقل ۳ بار در هفته و هر بار حداقل ۳۰ دقيقه بسيار سودمند است. اين مقاله تنها روش اول و آخر (۱ و ۱۹) كاهش وزن را يعنى رژيم غذايى و ورزش را پيشنهاد مى كند. در واقع به دليل افزايش روزافزون چاقى، روش هاى مختلفى براى آن ارائه مى شود كه در بالا نيز به آنها اشاره شد، كه بيشتر آنها غيرعلمى و غيرمجاز هستند و توسط افراد فاقد صلاحيت و با تبليغات وسيع و گول زننده اعمال مى شود. اضطراب و تمايل افراد چاق براى كاهش وزن از يك طرف و عدم آگاهى از ضررهاى اين روش ها از سوى ديگر باعث مى شود افراد جذب اين تبليغات سوء گردند. البته هر كدام از اعمال يا دستگاه هاى ذكر شده، ممكن است در شاخه هاى ديگر از نظر پزشكى و ورزش، فيزيوتراپى و يا ناراحتى هاى جسمى ديگر مورد استفاده قرار گيرند ولى استفاده از آنها جهت كاهش وزن اگر توسط پزشك متخصص و معتبر تجويز شود با رعايت وضعيت خاص بيمار تجويز شده و نبايد اين را در رابطه با هرگونه چاقى بسط داد.
  صدف كوه كن كارشناس تغذيه و رژيم درمانى

 3. #43
  saraman آواتار ها
  saraman آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  699
  تشکر
  68
  تشکر شده 1,736 بار در 380 ارسال

  پیش فرض

  چاقي و لاغری - داروهای اشتها آور و ضد اشتها

  چاقــــی
  ـ چاقي يك بيماري مزمن است و مثل هر بيماري مزمن ديگري نياز به زمان دارد.
  سعي كنيد در درمان چاقي خود از دارو استفاده نكنيد، چرا كه دارو غذا نيست و در هر حال داراي عوارضي مي‌باشد.
  ـ در درمان چاقي خود هيچگاه عجله نداشته باشيد، يادتان باشد كه رژيم غذايي با كاهش وزن تدريجي علاوه بر اينكه قابل تحملتر است، عوارضي نداشته، تقريباً غير قابل بازگشت مي‌باشد.
  ـ چاقي با بسياري از بيماريها چه مستقيم و چه غيرمستقيم ارتباط دارد مانند: هيپرتانسيون (افزايش فشار خون)، آترواسكلروز (سخت‌شدن جدار رگها)، بيماريهاي كبدي و صفراوي (بيشتر سنگ كيسة صفرا)، آرتريت‌ها از جمله آرتروز (استخوانهاي هر شخص براي وزن سلامت او طراحي شده است)، اختلالات تنفسي، نقرس، واريس، نازايي، مسموميت حاملگي، هيرسوتيسم (پرمويي زنان)، چربي بالاي خون، فتق و از همه مهمتر احساس محروميت اجتماعي و حقارت (البته در چاقيهاي شديد)
  ـ چاقي باعث كاهش عمر مي‌شود، بطوريكه شركت بيمة عمر متروپوليتن آمريكا به ازاي هر اينچ (5/2سانتيمتر) دور شكم بزرگتر از دور سينه دو سال و به ازاء هر چهار كيلوگرم اضافه وزن يك سال كاهش عمر درنظر مي‌گيرد.
  ـ در درمان برخي از بيماريها قبل از مصرف دارو رژيم غذايي داده مي‌شود و چه بسا با رعايت رژيم غذايي نيازي به مصرف دارو نباشد. از جملة اين بيماريها مي‌توان از: افزايش فشار خون، افزايش قند خون و افزايش چربي خون نام برد.
  ـ علل چاقي : الف) فشارهاي دروني، استرسها و افسردگيها
  ب) ثانويه به بيماريهايي ازقبيل : هيپوتيروئيديسم (كم‌كاري تيروئيد)، اختلالات هيپوتالاموس و …
  ج) مصرف بعضي داروها مثل داروهاي ضد بارداري، ضدافسردگي و ضداضطراب و كورتون‌ها
  د) اختلال تغذيه‌اي (دريافت بيشتر انرژي و كمي فعاليت)
  ه) ژنتيك: 30% علت چاقيها را شامل مي‌شود.
  از تمامي اين عوامل اختلال تغذيه‌اي و يا اگر بهتر گفته شود عادات بد غذايي از همه مهمتر است، بطوريكه اگر شخصي علاوه بر نياز روزانه‌اش هر روز يك نان سوخاري (كه بسيار كالري كمي دارد) اضافه بخورد، بعد از 20 سال پانزده كيلوگرم اضافه‌وزن پيدا خواهد كرد.
  ـ درمان‌هاي چاقي به چهار دستة دارويي، استفاده از وسايل و شيوه‌هاي مخصوص، جراحي و رژيم‌درماني تقسيم مي‌شوند.
  الف) درمان دارويي:
  ـ داروهاي ديورتيك (ادرارآور): كه به سرعت با ازدست رفتن آب بدن شخص دچار كاهش وزن (دقت كنيد: كاهش وزن نه لاغرشدن) مي‌شوند كه از نظر علمي نه تنها صحيح نيست بلكه خطرناك نيز مي‌باشد. اكثر مؤسساتي كه در تبليغات خود كاهش وزن سريع را نويد مي‌دهند از اين روش استفاده مي‌كنند.
  ـ داروهاي هورموني: مثل داروهايي كه باعث پركاري غدة تيروئيد مي‌شوند. اين داروها نيز با افزايش كاتابوليسم (مصرف انرژي يا سوخت) باعث كاهش وزن و همچنين لاغرشدن مي‌شوند كه اين روش نيز به دليل اينكه در روند طبيعي بدن اختلال ايجاد مي‌كند، ازنظر علمي صحيح نبوده خطرناك مي‌باشد.
  ـ داروهاي ملين: اين داروها با دفع مواد غذايي بدن و جلوگيري از جذب مواد باعث كاهش وزن مي‌شوند كه واضح است در درازمدت باعث سوءتغذيه و كمبود بعضي مواد موردنياز بدن خواهند شد. ضمن اينكه خود نيز عوارضي از قبيل شكم‌درد و … دارند.
  اين داروها همانگونه كه از نامشان پيداست با كاهش دادن اشتهاي شخص باعث كم‌خوردن و كاهش دريافت انرژي مي‌شوند. عوارض آنها بيشتر سوء‌تغذيه، ريزش مو، ضعف و افسردگي مي‌باشد. سرگروه اين داروها که در ايران زياد مصرف ميشود فن فلورامين ميباشد که از سال 1998 مصرف آن به دليل ايجاد عوارض روی دريچه های قلب ، در آمريکا ممنوع شده و از فارماکوپه آمريکا حذف شده است .

  ـ داروهايي كه مانع جذب چربي مي‌شوند: اين داروها كه امروزه موردمصرف زيادي پيدا كرده و تبليغات زيادي در مورد آن انجام مي‌شود با اتصال به چربي مواد غذايي مانع جذب آنها مي‌شود و بدينوسيله كالري كمتري به بدن مي‌رسد. به دليل اينكه در رژيم غذايي افراد ايراني بر خلاف غربيها مواد نشاسته‌اي بيشتر است، مصرف آنها كاملاً مؤثر نبوده همچنين اين داروها برخلاف تبليغات انجام شده روي چربي بافتهاي بدن تأثيري ندارد. لذا فقط تا زمان مصرف مؤثر بوده ضمن اينكه به دليل عدم جذب ويتامينهاي محلول در چربي مثل ويتامين K,A,D,E شخص دچار كمبود اين ويتامين‌ها شده و همچنين اين داروها قيمت بالايي دارند. در حال حاضر تحقيقات روي اين داروها انجام مي‌شود كه دارويي ساخته شود كه روي چربي بافت بدن هم مؤثر باشد. اگر چنين دارويي ساخته شود جاي تمامي رژيمهاي تغذيه‌اي را خواهد گرفت.

  ب) استفاده از وسايل و شيوه‌هاي مخصوص: عبارتند از: سونا، ترموتراپي (استفاده از گرماي موضعي) ماساژ درماني، كمربند لاغري، طب سوزني، كرمها، پمادها، ژلها، گوشوارة لاغري كه همگي اينها از نظر علم پزشكي و تغذيه مورد قبول نمي‌باشند و همگي كمابيش باعث ايجاد عوارض مي‌شوند. ضمناً بيشتر اين راهها بجاي كاهش وزن يا لاغري فقط باعث كاهش سايز مي‌شوند.
  ج) درمانهاي جراحي: در موارد چاقي‌هاي بسيار شديد انجام مي‌شود. شامل برداشتن قسمت‌هايي از روده يا معده، بالون‌گذاري داخل معده براي كاهش حجم آن و برداشتن چربي زير پوست شكم با ساكشن يا ليزر كه همگي اينها به دليل عوارض شديدي كه دارند زياد مورد توجه نيستند.
  د) رژيم درماني:
  ـ آب درماني: يكي از روشهاي قديمي است و بعد از پايان دوره به دليل محروميت شديد غذايي اختلالات گوارشي بهمراه دارد. علاوه بر عوارض شديد جسماني فقط براي مدت كوتاهي مي‌تواند قابل تحمل باشد.
  ـ كاهش وزن از طريق ورزش: ورزش يكي از روشهاي بسيار مناسب براي برخورداري از جسم سالم و وزن ايده‌آل است. كاهش وزن فقط از طريق ورزش مشكل و دشوار است چرا كه مثلاً براي كاهش يك كيلوگرم وزن بايد 20 ساعت پياده‌روي كرد.
  ـ كاهش وزن از طريق رژيم غذايي: حذف يك وعدة غذايي مثل صبحانه يا شام از جملة اين روشهاست كه با حذف صبحانه فرد دچار افت قند خون طي روز و كاهش كارآيي روزانه و پرخاشگري شده و درضمن در وعده‌هاي بعدي با پرخوري جبران مي‌شود. ضمن اينكه سوء‌تغذيه نيز از عوارض آن است. بهترين شيوه در اين مورد، رژيم غذايي بر مبناي علمي آن است كه در آن تمام مواد مورد نياز بدن در رژيم غذايي تأمين ميشود.
  ـ كاهش وزن از طريق رژيم غذايي همراه با ورزش: اين روش بهترين و اصولي‌ترين روش براي كاهش وزن و داشتن وزن ايده‌آل است. در اين روش از يك رژيم غذايي برنامه‌ريزي شده همراه با ورزش متعادل (مانند پياده‌روي) استفاده مي‌شود. اين روش سلامت جسم و روح را به ارمغان مي‌آورد و عوارضي مانند ريزش مو و چروكيدگي پوست و … را درپي نخواهد داشت. در طي رژيم بايد عادات غذايي گذشته را ترك كنيد و به عادات غذايي جديد انس بگيريد كه اين مهمترين اصل در درمان چاقي است.
  با توجه به موارد فوق بهترين و سالمترين راه حل ارائه‌شده در مورد درمان چاقي اين موارد مي‌باشد:
  الف) رژيم غذايي صحيح ب) ورزش مناسب و كافي ج) تغيير رفتار و اصلاح عادات بد غذايي

  ـ در هر رژيم غذايي صحيح بايد اين گروههاي غذايي وجود داشته باشد: شير و لبنيات، حبوبات و غلات، ميوه و سبزيجات، گوشت

  ـ رژيم غذايي بايد:
  ـ تأمين كنندة انرژي مورد نياز روزانه باشد.
  ـ تأمين كنندة ريزمغزيها باشد(موادي كه به مقدار بسيار كم بايد در غذا وجود داشته باشد)
  ـ بر اساس فرهنگ غذايي ايراني باشد.
  ـ تنوع لازم را داشته باشد.
  ـ در يك رژيم غذايي اصولي كاهش وزن تدريجي است. بطوريكه حداكثر يك كيلوگرم در هفته مجاز به كاهش وزن مي‌باشيم. به همين دليل بايد حوصله داشته و با دقت برنامة خود را اجرا كنيد. ضمناً اگر قبل از رژيم عكسي از خود داشته باشيد بهتر خواهد بود. توجه داشته باشيد با كاهش وزن (درحقيقت رسيدن به وزن ايده‌آل) جوانتر هم به نظر خواهيد رسيد.(قابل توجه خانمها

  آيا مي دانيد چگونه وزن كم كنيد

  چاقي مسئله اي است كه در سرتاسر جهان ميليونها انسان را رنج مي دهد . همه ساله مقادير زيادي پول صرف مبارزه با چاقي مي شود و براي لاغر شدن تاكنون صدها روش و متد پيشنهاد شده است . مشكل مهم اين است كه چاق ها هم زمان با فكر لاغر شدن حاضر نيستند از لذت خوردن دست بكشيد . حقيقت اين است كه متاسفانه هنوز يك فرمول كاملا عملي ابداع نشده كه انسان بتواند با استفاده از آن بطور قطع وزن خود را از دست بدهد يا چيزي بخورد كه باعث كاهش وزن شود ؛ ولي غذاهايي وجود دارد كه در آنهاد عواملي است كه ما را در لاغر شدن ؛ تناسب اندام و حفظ سلامتي ياري مي دهند .

  خطر لاغر شدن سريع

  بعضي اوقات متاسفانه افراد اصرار دارند كه با هر وسيله اي كه شده در مدت كوتاهي مقدار زيادي از وزنشان را كم كنند . متاسفانه اين روشها با خطرات بسيار زيادي و حتي احتمال مرگ همراه است . لاغر شدن بايد تدريجي ؛ آرام ؛ كند ولي تدريجي باشد . لاغر شدن سريع كليه اعمال حياتي بدن را مختل نموده ؛ تعادل بدن را بر هم مي زند و ممكن است عوارضي پيش آورد كه در سراسر عمر همراه انسان باشد . از مهمترين اين عوارض پيدايش افسردگي رواني است . شخصي كه سريع وزن كم كرده است از هيچ چيز لذت نمي برد و نسبت به اتفاقات محيط اطرافش بي تفاوت مي شود . عارضه ديگر سريع لاغر كردن ؛ چين و چروك خوردن پوست است زيرا به پوست فرصتي داده نمي شود كه بتدريج منقبض شود و پوست آويزان ؛ شل و بد منظره مي گردد .

  چگونه وزن از دست مي دهيد

  معمولا افراد از لحاظ از دست دادن وزن به سه گروه تقسيم مي شوند
  گروهي كه سريع وزن از دست مي دهند .
  گروهي كه بطور متوسط و بدون رنج زياد وزن از دست مي دهند .
  آنهايي كه كند وزن كم مي كنند .
  گروه اول با كوچكترين تغييري در روال زندگي يا مصرف مواد غذايي چاق و لاغر مي شوند . گروه دوم معمولا قادر به كنترل وزن خود بوده و بيشتر از 15 كيلو اضافه وزن ندارند . گروه سوم براي لاغر كردن خود بايد خيلي تلاش كنند . البته معمولا افراد اين گروه رژيم را كاملا رعايت نمي كنند ؛ بين غذاها چيزي نمي خورند و كارهاي بدنيشان بسيار كم است .
  پس قبل از پيروي از هر نوع رژيم ؛ با تجربه اي كه از وضعيت بدنتان بدست آورده ايد بايد تعيين كنيد كه جزو كدام دسته مي باشيد و در اين مورد از پزشك معالج يا مشاور تغذيه خود راهنماييهاي لازم را درخواست كنيد .
  چاقي فقط در اثر زياد خوردن عارض نمي شود راههاي ديگري نيز وجود دارد كه آنها هم منجر به چاقي مي شوند كه اكثرا ناشي از يك بيماري در بدن است .

  چاقي در اثر افزايش سن

  با افزايش سن سوخت و ساز بدن كاهش مي يابد و در نتيجه به غذاي كمتري نياز خواهد داشت . غذا خوردن به روال هميشگي منجر به چاقي خواهد شد .

  چاقي در اثر كم كاري غده تيروئيد

  هورمن مترشحه از اين غده ضمن انجام كارهاي مختلف در سوخت و ساز بدن نيز نقش مهمي دارد . اگر كسي به بيماري گواتر سمي ( بزرگ شدن غده تيروئيد ) دچار شود بتدريج لاغر شده و بر عكس اگر غده كم كار باشد ؛ كاهش هورمون منجر به اختلال در كار سوخت مواد بدن به تدريج چاقتر مي شود .

  بيماري قند

  اين بيماري مزمن معمولا با چاقي همراه است . البته در برخي موارد معتقدند كه چاقي زياد منجر به ابتلا به اين بيماري مي شود .

  چاقي در اثر بدي كار غدد داخلي

  اكثر اعمال بدن تحت كنترل يك سيستم هورموني است كه توسط قسمتي از مغر بنام هيپوتالاموس و غده هيپوفيز كنترل مي شوند . اگر به هر علتي عمل اين اندامها مختل شود ؛ مرضي بنام كوشينگ طاهر مي شودكه منجر به چاقي بيش از حد مي شود .

  بد كار كردن كليه ها و قلب

  كليه ها وظيفه دفع آب را دارند و هر دقيقه در حدود يك سانتيمتر مكعب ادرار از كليه ترشح مي شود كه همراه خود سموم بدن را دفع مي كند . اگر كار كليه به هر ترتيب بهم بخورد آب در نسوج باقي مي ماند ؛ بدن ورم مي كند و وزن زياد مي شود . همينطور وقتي قلب خوب كار نكند و عمل پمپاژ خود را درست انجام ندهد آب در بدن جمع مي شود و باعث چاقي مي گردد .
  چاقي در زنان يائسه و مردان مسن
  در خانمها بدنبال كاهش ترشح هورمونهاي زنانگي بتدريج وزن افزايش مي يابد . در نتيجه اين افراد بايد متوجه اين خطر بوده و در خوردن مواد غذايي امساك كنند .
  چگونه با چاقي برخورد كنيم

  اولا تعيين ميزان و درجه چاقي براساس جداول و ضرايبي صورت مي گيرد كه براي همين منظور با توجه به حد نرمال و استاندارد هر جامعه اي تعيين شده است . اگر مي دانيد كه اضافه وزن داريد در درجه اول بايد بدنبال علت آن باشيد . آيا بيماري خاصي از انواعي كه در بالا ذكر شد دليل آن است ؟
  آيا تغييري در برنامه غذايي خود داده ايد ؟
  آيا روشهاي تهيه و طبخ غذايي شما بهداشتي است ؟
  آيا زمينه ارثي براي چاق شدن داريد ؟
  آيا به اندازه كافي فعاليت مي كنيد ؟
  معمولا اضافه وزن تا يك پنجم وزن طبيعي را مي توان به آساني با افزايش ميزان فعاليت و نظارتي صحيح بر مقدار غذايي دريافتي روزانه متعادل نمود . در موارد ديگر كمك آزمايشات كلينيكي ؛ چاقي علت يابي شده و به طبع درمان وزن نيز كنترل مي شود .

  محققين هفت سازمان بزرگ بهداشتي دنيا معتقدند كه شما مي توانيد بيماريهايي مانند مرض قند ؛ سرطان ؛ بيماريهاي قلبي ؛ عروقي ؛ بيماريهاي خوني و بيماريهاي ريوي را به شرط رعايت نكات زير كنترل كرده و از شر آنها در امان بمانيد :
  غذايي كه مي خوريد از همه مواد غذايي بوده و متنوع باشد .
  از چربيها بخصوص چربيهاي اشباع شده ( جامد ) پرهيز كنيد .
  از مصرف نمك اضافه به همراه غذا دوري كنيد .
  مصرف الكل را قطع كنيد زيرا كه به شما آسيب هاي جبران ناپذيري وارد مي نمايد .
  روزانه بين 6-8 ليوان آب بنوشيد .
  در برنامه غذايي خود بيشتر از انواع منابع پروتئيني گياهي استفاده كنيد .
  مصرف ميوه ها و سبزيجات را كم كم بالا ببريد و سعي كنيد اين مواد را بيشتر بصورت خام ميل كنيد
  براي دوري از چاقي از مشكلات فكري بپرهيزيد .
  در شبانه روز حداقل 6 ساعت خواب آرام و راحت داشته باشيد
  لاغــــری
  ـ لاغري يك مكانيسم مزمن است و مثل هر پروسة مزمن ديگري نياز به زمان دارد.

  سعي كنيد در درمان لاغري خود از دارو استفاده نكنيد، چرا كه دارو غذا نيست و در هر حال داراي عوارضي مي‌باشد. (به استثناي داروهاي اشتهاآور و تقويتي كه توسط پزشك تجويز مي‌شود)
  ـ در درمان لاغري خود هيچگاه عجله نداشته باشيد، يادتان باشد كه رژيم غذايي با افزايش وزن تدريجي علاوه بر اينكه قابل تحملتر است، عوارضي نداشته، تقريباً غير قابل بازگشت مي‌باشد.

  ـ علل لاغري :
  الف) فشارهاي دروني، استرسها و افسردگيها
  ب) ثانويه به بيماريهايي ازقبيل : هيپرتيروئيديسم (پر‌كاري تيروئيد)، ديابت (بيماري قند خون بالا)، بيماري‌هاي انگلي،
  بيماري‌هاي گوارشي و …
  ج) اختلال تغذيه‌اي (دريافت كم كالري و زيادي فعاليت)
  د) ژنتيك

  ـ درمان‌هاي لاغري به دو دستة دارويي و رژيم‌درماني تقسيم مي‌شوند.
  الف) درمان دارويي:
  ـ داروهاي اشتهاآور: اين داروها با افزايش اشتها سبب بيشتر خوردن شده، دريافت انرژي توسط بدن را افزايش مي‌دهند. سردستة اين داروها كه در ايران بسيار استفاده مي‌شود، سيپروهپتادين مي‌باشد. علاوه بر اين داروهاي تقويتي مثل ويتامين‌ها همچنين عناصر كمياب مثل روي نيز كاربرد دارند. تمامي اين داروها زماني مؤثرند كه شخص از هر نظر سالم باشد.
  ـ داروهايي كه با احتباس نمك و بدنبال آن آب باعث افزايش وزن مي‌شوند: از اين گروه دارو مي‌توان از كورتون‌ها نام برد. اين داروها با احتباس آب و نمك باعث عوارض زيادي براي بدن شده علاوه بر اين عوارض گوارشي، استخواني و … ديگري نيز دارند.
  ـ داروهايي كه با كاهش متابوليسم بدن باعث افزايش وزن مي‌شوند: اين داروها به صورت كاذب كم‌كاري تيروييد ايجاد كرده، با كاهش متابوليسم بدن سبب افزايش وزن مي‌شوند. اين گروه نيز با توجه به برهم‌زدن نظم طبيعي بدن باعث ايجاد عوارض مي‌شوند.
  ب) رژيم‌درماني :
  ـ ارائة برنامة كامل و علمي از نظر علم تغذيه: اگر شخص كاملاً از نظر بيماري‌هاي عامل لاغري بررسي شده و در حال سلامت باشد، با استفاده از يك رژيم استاندارد كه تمام مسائل تغذيه‌اي در آن رعايت شده باشد قادر به افزايش وزن خواهد بود.
  ـ با توجه به موارد فوق بهترين و سالمترين راه حل ارائه‌شده در مورد درمان لاغري اين موارد مي‌باشد:
  الف) رژيم غذايي صحيح
  ب) ورزش مناسب و كافي

  ـ در هر رژيم غذايي صحيح بايد اين گروههاي غذايي وجود داشته باشد:
  شير و لبنيات، حبوبات و غلات، ميوه و سبزيجات، گوشت

  ـ رژيم غذايي بايد:
  ـ تأمين كنندة انرژي مورد نياز روزانه باشد.
  ـ تأمين كنندة ريزمغزيها باشد موادي كه به مقدار بسيار كم بايد در غذا وجود داشته باشد
  ـ بر اساس فرهنگ غذايي ايراني باشد.
  ـ تنوع لازم را داشته باشد.

  ـ در يك رژيم غذايي اصولي افزايش وزن تدريجي است. بطوريكه حداكثر يك كيلوگرم در ماه مي‌توانيد افزايش وزن داشته باشيد. به همين دليل بايد حوصله داشته و با دقت برنامة خود را اجرا كنيد. ضمناً اگر قبل از رژيم عكسي از خود داشته باشيد بهتر خواهد بود.

  CYPROHEPTADINE HCI
  موارد مصرف‌: سايپروهپتادين‌ براي‌ درمان‌آلرژي‌ ناشي‌ از تب‌ يونجه‌، كهير و كهيرغول‌آسا، كهير ناشي‌ از سرما، ميگرن‌ ودرمان‌ بيماري‌ كوشينگ‌ استفاده‌ شده‌است‌.

  مكانيسم‌ اثر: اين‌ دارو آنتاگونيست‌گيرنده‌هاي‌ H1 و گيرنده‌هاي‌ سروتونيني‌مي‌باشد. به‌ دليل‌ خاصيت‌ آنتي‌هيستاميني‌آن‌، اثر ضد آلرژي‌ دارد.

  هشدارها: 1 ـ احتمال‌ سرگيجه‌، تسكين‌بيش‌ از حد، اغتشاش‌ شعور و كمي‌ فشارخون‌ ناشي‌ از مصرف‌ اين‌ دارو درسالخوردگان‌ بيشتر است‌. 2 ـ مصرف‌ طولاني‌ مدت‌ اين‌ دارو باعث‌خشكي‌ دهان‌ مي‌شود و احتمال‌ گلودرد،عفونت‌ دهان‌ و گلو و پوسيدگي‌ دندان‌وجود دارد.

  عوارض‌ جانبي‌: عوارض‌ شايع‌ اين‌ داروخشكي‌ دهان‌، تاري‌ ديد، خواب‌آلودگي‌،غليظ شدن‌ ترشحات‌ نايژه‌ و افزايش‌ وزن‌مي‌باشند.

  تداخل‌هاي‌ دارويي‌: مصرف‌ همزمان‌ اين‌دارو با مضعف‌هاي‌ CNS ممكن‌ است‌ اثرات‌مضعف‌ آن‌ را افزايش‌ دهد. استفاده‌همزمان‌ اين‌ دارو با داروهاي‌آنتي‌كلينرژيك‌ اثرات‌ جانبي‌ آن‌ را تشديدمي‌كند. مصرف‌ همزمان‌ داروهاي‌ سمي‌براي‌ گوش‌ مانند ساليسيلات‌ها ووانكومايسين‌ با اين‌ دارو ممكن‌ است‌ اثرسمي‌ آن‌ را بر گوش‌ از جمله‌ وزوز گوش‌ وسرگيجه‌ را بپوشاند.

  نكات‌ قابل‌ توصيه‌: 1 ـ احتمال‌ افزايش‌ وزن‌وجود دارد.
  2 ـ بمنظور كاهش‌ تحريك‌ گوارشي‌ همراه‌با غذا، آب‌ يا شير مصرف‌ گردد.
  3 ـ در صورت‌ بروز خواب‌ آلودگي‌ ازانجام‌ كارهايي‌ كه‌ نياز به‌ تمركز حواس‌دارند خودداري‌ گردد.
  4 ـ اين‌ دارو مي‌تواند عوارض‌ سمي‌ گوشي‌ساليسيلات‌ها را بپوشاند.

  مقدار مصرف‌:
  بزرگسالان‌: در درمان‌ آلرژي‌ مقدار 4ميلي‌گرم‌ 4 ـ 3 بار در روز و حداكثر 32ميلي‌گرم‌ در روز مصرف‌ مي‌شود. درميگرن‌ 4 ميلي‌گرم‌ تجويز كه‌ در صورت‌نياز پس‌ از نيم‌ ساعت‌ تكرار مي‌شود. مقدارمصرف‌ نگهدارنده‌ آن‌ 4 ميلي‌گرم‌ هر 6 ـ 4ساعت‌ است‌.
  كودكان‌: در كودكان‌ 6 ـ 2 سال‌ 2 ميلي‌گرم‌3 ـ 2 بار در روز و حداكثر 12 ميلي‌گرم‌ درروز مصرف‌ مي‌شود.

  اشكال‌ دارويي‌:
  Tablet: 4mg
  فارماكوكينتيك‌: اين‌ دارو بخوبي‌ از دستگاه‌گوارش‌ جذب‌ مي‌گردد. اثر آن‌ 60 ـ 15دقيقه‌ پس‌ از مصرف‌ خوراكي‌ ظاهرمي‌گردد. دفع‌ آن‌ كليوي‌ و اغلب‌ به‌صورت‌متابوليت‌ طي‌ 24 ساعت‌ صورت‌ مي‌گيرد.

 4. #44
  saraman آواتار ها
  saraman آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  699
  تشکر
  68
  تشکر شده 1,736 بار در 380 ارسال

  پیش فرض

  حساسيت هاي دارويي

  ◊ يک نوع خاص از عوارض جانبي داروها ايجاد واکنش هاي حساسيتي است . سيستم ايمني انسان در اين موارد دارو را به عنوان يک جسم خارجي شناسايي کرده و بر عليه آن پادتن هايي بنام ايمونوگلوبولين E ايجاد مي نمايد . وقتي همان دارو مجدداً مصرف شود پادتن هاي موجود در بدن با تحريک ترشح ماده اي بنام هيستامين سعي در غيرفعال کردن دارو مي نمايند ولي اين ماده در ساختمان هاي مختلف بدن مثل ريه ، کليه و گردش خون عوارضي را ايجاد مي نمايد .
  علائم حساسيت هاي داروئي
  علائم متنوع بوده و گرچه در بسياري از موارد خفيف هستند ولي گاهي حتي آنقدر شديد مي شوند که حيات خود را تهديد مي نمايند - عوارض شايع از اين قرارند : کهير ، بثورات جلدي ، خارش پوست ، پرخوني و تورم گلو ودهان .
  علائم شديدتر عبارتند از : اختلالات تنفس - کبودشدن پوست - سرگيجه - غش کردن - اضطراب - گيجي - ضربان تند - تهوع و مشکلات گوارشي .
  چه داروهايي بيشتر ، واکنش هاي حساسيت دارويي ايجاد مي کنند ؟
  شايع ترين داروي حساسيت زا پني سيلين است . داروهاي شبيه پني سيلين نيز مي توانند حساسيت ايجاد کنند . برخي از داروهاي ضد تشنج ، آنتي بيوتيک ها و انسولين نيز در برخي موارد ايجاد حساسيت کرده اند .
  نحوه تشخيص واکنش هاي آلرژيک حساسيت دارويي
  پزشک با مشاهده علائم و سابقه مصرف دارو به اين تشخيص مظنون مي شود اگر اين شک وجود داشته باشد که مصرف داروي خاصي موجب حساسيت خواهد شد پيش از مصرف بايد تست پوستي انجام گيرد البته اين تست فقط مخصوص همان دارو است و در مورد حساسيت به ساير داروها اطلاعاتي به ما نمي دهد . چنانچه سابقه ايجاد حساسيت به دارويي وجود داشته باشد آن دارو بايد از دستورات دارويي پزشک حذف گردد .
  درمان واکنشهاي حساسيت دارويي
  مهم ترين اقدام درماني برطرف کردن علائم است . علائمي مثل کهير و خارش را با داروهاي آنتي هيستاميني برطرف مي کنند در موارد معدودي نيز تجويز داروهاي کورتوني لازم مي شود .
  درمان عوارض ريوي مثل تنگي نفس و سرفه با داروهاي گشادکننده راه هاي هوايي ممکن است . ولي در مواردي که علائم شديد بوده و خطر مرگ وجود داشته باشد تزريق داروهاي خاصي مثل اپي نفرين ضروري است به هر صورت بهتر است تزريق و استفاده از داروهايي که امکان دارد حساسيت شديد ايجاد نمايند در مرکز درماني ، تحت نظر پزشک و پس از تست پوستي صورت پذيرد .
  با افزايش آنتي بيوتيک هاي مؤثري که در دسترس مي باشند چنانچه فردي به پني سيلين حساسيت داشته باشد . آنتي بيوتيک ديگري جايگزين پني سيلين مي گردد .
  افرادي که حساسيت شديدي به داروهاي خاصي دارند بهتر است فهرست اين داروها را بصورت کارتي همراه خود داشته باشند تا در موارد اورژانس از تجويز داروهاي خطرناک براي درمان آنها جلوگيري گردد

 5. #45
  saraman آواتار ها
  saraman آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  699
  تشکر
  68
  تشکر شده 1,736 بار در 380 ارسال

  پیش فرض

  خارش پوست


  ◊ از جمله شکايات شايع بيماران پوستي خارش است که مي تواند علامتي از يک بيماري پوستي باشد و در اين صورت ساير علائم آن بيماري روي پوست وجود خواهد داشت بطور مثال خارش همراه بيماريهاي انگلي و قارچي پوست ، خارش همراه اگزما و کهير و بسياري از بيماريهاي ديگر پوست که با معاينه پوست توسط پزشک مي توان به تشخيص آن رسيد .
  اما گاهي خارش پوست بدون وجود ضايعه خاصي روي پوست بروز مي کند . اين دسته از بيماران به دلايل متعددي ممکن است دچار اين مشکل باشند ، از جمله مي توان به خارش در زمينه بيماريهاي داخلي نظير بيماريهاي تيروئيدي ، بيماريهاي کبدي ،‌نارسائي مزمن کليوي ، غليظ بودن خون ،‌کمبود آهن بدن ،‌بدخيمي هاي داخلي و مصرف بعضي داروها اشاره کرد .
  در افراد مسن و در کم کاري تيروئيد ، خشکي پوست باعث ايجاد خارش مي شود .
  خارش هايي که با شکايت احساس راه رفتن روي پوست حشره همراه است معمولاً منشاء روحي و رواني دارد ، گر چه گاهي واقعاً ممکن است حشره اي عامل اين مشکل باشد .
  بعضي از انواع خارش هاي موضعي ناشي از مشکلاتي در پايانه هاي حسي اعصاب هستند .
  علت تشديد خارش پوست در شب ها بعلت گرمتر شدن پوست است .
  بهرحال کسانيکه دچار خارش پوست هستند حتماً بايستي جهت بررسي علت دقيق آن تحت بررسي هاي لازم قرار گيرند و پس از معاينات و آزمايشات لازم ، درمان شوند .

 6. #46
  saraman آواتار ها
  saraman آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  699
  تشکر
  68
  تشکر شده 1,736 بار در 380 ارسال

  پیش فرض

  چرا آگاهي از عارضه دهان خشک اهميت دارد ؟
  اگر فردي دچار يکي از ناراحتي هاي عصبي ، آشفتگي و اضطراب و برخي بيماريهاي نادر بافت همبند ( مانند شوگرن و ... ) شود با عارضه خشکي دهان مواجه خواهد بود . در سنين بالا نيز به علت تغييرات فيزيولوژيک بدن عارضه خشکي دهان زياد ديده مي شود . سيگاري ها نيز يکي از شکايات شايعشان خشکي دهان است . در عين حال اگر شخص بيمار در تمام يا قسمت عمده اوقات ، دهان خشک داشته باشد ، اين حالت مي تواند براي او غيرقابل تحمل شده ومنجر به مشکلات شديد جسماني گردد .
  * دهان خشک
  مي تواند در ذائقه ( مزه غذا ) ، جويدن ، بلعيدن و صحبت کردن مشکلات بوجود آورد .
  مي تواند شانس پيشرفت پوسيدگي دنداني و ديگر عفونت ها را در دهان افزايش دهد .
  مي تواند به عنوان يک علامت براي يک بيماري و يا وضعيت اساسي باشد .
  مي تواند به واسطه داروهاي خاص يا درمانهاي دارويي ايجاد شود .
  دهان خشک يک جزء طبيعي از گذشت عمر محسوب نمي شود . اگر فردي تصور مي کند که دهان خشک دارد ،‌بايد به پزشک يا دندانپزشک مراجعه نمايد يعني کساني که شخص بيمار مي تواند آسايش و راحتي خود را مجدداً نزد آنها کسب نمايد .
  * دهان خشک چيست ؟
  دهان خشک وضعيتي است که بزاق به ميزان کافي وجود ندارد يا بواسطه بيرون انداختن آب دهان ، محيط دهان خشک مي شود .
  علائم مربوط به اين عارضه :
  احساس خشکي و چسبندگي در دهان
  مشکل در جويدن ، بلع ، مزه کردن غذا و يا صحبت کردن
  احساس سوزش در دهان
  احساس خشکي در گلو
  لبهاي ترک خورده
  زبان سخت و خشک
  زخمهاي دهان
  يک عفونت در دهان
  واژه علمي بکار رفته براي عارضه دهان خشک گزروستوديا ( Xerostomia ) مي باشد .
  برخي از مردم احساس مي کنند که عارضه دهان خشک را دارند در عين حال غدد بزاقي آنها سالم است . افراد دچار بيماريهاي خاص نظير بيماري آلزايمر ( فراموشي ) يا آنهايي که دچار آسيب هاي شديد شده اند ممکن است قادر نباشند مرطوب بودن دهان خود را حس نمايند و لذا ممکن است تصور نمايند که دهانشان خشک است حال آنکه واقعاً‌ اينطور نيست .
  * چرا بزاق تا اين حد اهميت دارد ؟
  بزاق اضافه بر اينکه دهان را مرطوب نگه مي دارد اعمال زير را نيز انجام مي دهد :
  کمک به هضم غذا
  محافظت از دندانها در برابر پوسيدگي
  پيشگيري از عفونت بوسيله کنترل باکتريها و قارچهاي دهان
  فراهم آوردن امکان جويدن و بلعيدن براي شخص
  بدون بزاق کافي ، پوسيدگي هاي دنداني يا ديگر عفونت هاي دهان مي توانند گسترش يابند . همچنين ممکن است مواد غذايي ضروري بدليل مشکلات جويدن و يا بلع توسط بدن دريافت نشوند .
  * دلايل بروز عارضه دهان خشک چيست ؟
  زماني که غدد بزاقي توليد کننده بزاق بطور صحيح فعاليت نکنند شخص بيمار دچار دهان خشک مي شود . دلايل زيادي وجود دارد که نشان مي دهد چرا اين غدد ( غدد بزاقي ) درست عمل نمي کنند .
  عوارض جانبي برخي از داروها : بيش از ۴۰۰ نوع دارو مي توانند ترشح غدد بزاقي را کاهش دهند . داروهاي مربوط به فشار خون و افسردگي اغلب باعث ايجاد دهان خشک مي شوند .
  بيماري : برخي بيماري ها بر روي غدد بزاقي تأثير مي گذارند . سندرم شوگرن ( مجموعه علائم بيماري است شامل خشکي قرنيه ، التهاب حلق و بزرگ شدن غدد پاروتيد و التهاب مزمن مفاصل ) آلودگي و بيماري ايدز ، بيماري قند ( ديابت ) و بيماري پارکينسون ( لرزش شديد عضلات ) همگي مي توانند موجب بروز دهان خشک شوند .
  - پرتو درماني ( درمان با اشعه ) : غدد بزاقي ممکن است در صورتي که در مسير تابش اشعه به منظور درمان سرطان قرار بگيرند دچار آسيب شوند .
  - شيمي درماني
  - آسيب هاي عصبي
  * در خصوص دهان خشک چه کاري مي توان انجام داد ؟
  درمان دهان خشک بستگي به عامل ايجاد اين عارضه خواهد داشت . اگر فرد احساس مي کند که دهان خشک دارد بايد به پزشک يا دندانپزشک مراجعه کند .
  اگر عارضه دهان خشک بوسيله دارو ايجاد شده باشد ، پزشک بايد دارو را تغيير داده يا ميزان مصرف آنرا تنظيم نمايد . اگر غدد بزاقي درست عمل نمي کنند ولي هنوز مقداري بزاق توليد مي نمايند ، پزشک يا دندانپزشک بايد داروئي را تجويز نمايد که کمک مي کند تا غدد بزاقي بهتر عمل نمايند . پزشک يا دندانپزشک ممکن است به بيمار پيشنهاد نمايند براي مرطوب نگه داشتن دهان از بزاق مصنوعي استفاده نمايند .
  * شخص بيمار در اين ارتباط چه کاري مي تواند انجام دهد ؟
  اغلب مواقع آب يا نوشيدني هاي بدون قند ( شيرين ) مزه مزه کند .
  از خوردن نوشيدني هاي حاوي کافئين مثل قهوه ، چاي و برخي انواع سودا اجتناب کند . کافئين مي تواند دهان را خشک نمايد .
  در ضمن مصرف غذا ، آب يا نوشيدني بدون قند ( شيريني ) مزمزه کند . اين اقدام جويدن و بلعيدن غذا را آسانتر مي نمايد . همچنين احساس مزه غذا را بهتر مي کند .
  جويدن آدامس هاي بدون قند ( شيريني ) يا مکيدن شيريني هاي سفت بدون قند ( شيريني ) براي تحريک جريان بزاق ، همچنين استفاده از مرکبات ، دارچين يا شيريني هاي با طعم نعناع اقدام خوبي به شمار مي روند .
  عدم استفاده از تنباکو يا الکل ،‌ اين عوامل دهان را خشک مي نمايند .
  بايد دانست که غذاهاي تند و يا شور ممکن است در يک دهان خشک در دو ناراحتي ايجاد نمايند.
  در هنگام شب از يک مرطوب کننده استفاده شود .

 7. #47
  saraman آواتار ها
  saraman آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  699
  تشکر
  68
  تشکر شده 1,736 بار در 380 ارسال

  پیش فرض

  خون دماغ ، شیوع خونریزی از بینی در فصل سرما Nosebleed , Epistaxis

  طبق آمار به طور تقريبي يك نفر از هر 10 نفر دست كم يكبار سابقه خونريزي شديد از بيني داشته است. خونريزي ممكن است جزئي و يا خيلي شديد باشد. بعد از خونريزي‌هاي قاعدگي، خونريزي بيني شايعترين خونريزي خودبخودي در انسان است كه به علت پارگي عروق مخاط بيني كه بدون محافظ مي‌باشد اتفاق مي‌افتد. شايعترين محل خونريزي در اطفال و بالغين جوان قسمت قدامي تيغه بيني است ( كه ناحيه كيسلباخ kisselbakh يا ليتل little ناميده مي‌شود). خونريزي اين ناحيه را مي‌توان به آساني كنترل نمود. مشكل‌ترين و پيچيده‌ترين محل خونريزي در قسمت خلفي – فوقاني جدار خارجي و تيغه‌ي وسط بيني در اشخاص مسن است.
  شايعترين علت خونريزي بيني ضربه يا تروما است. ضربه‌هاي شديد باعث شكستگي استخوان بيني شده و ضربه‌هاي خفيف نظير دستكاري بيني با انگشت آسيب به ناحيه ليتل وارد آورده و سبب از بين رفتن موكوس محافظ آن ناحيه مي‌شود.
  عوامل مهم در كنترل خونريزي‌هاي بيني عبارتند از: علت، محل خونريزي، نحوه معالجه آن.
  علت شناسي : عوامل موضعي و عوامل سيستميك
  عوامل موضعي:
  در ميان عوامل موضعي كه سبب خونريزي بيني مي‌شوند، مي‌توان از ضربه‌هاي وارده به صورت، واكنش التهابي تغييرشكل ساختماني، وجود جسم خارجي، تماس با مواد شيميايي سمي، مداخله جراحي و تومورهاي داخلي بيني نام برد. ضربه‌ي موضعي يكي از شايعترين علل خون دماغ است. وارد كردن لوله بيني- معدي (افزايش مداوم فشار هوايي بيني) دستكاري داخلي بيني و بازيابي جسم خارجي داخل بيني كه سبب پاسخ التهابي شديد شده است، همه مي‌توانند مسئول خونريزي بيني باشند عمل‌هاي جراحي داخلي بيني و شكستگي‌هاي استخوان بيني، ديواره سينوس‌هاي صورت- كاسه چشم و قاعده جمجمه هم مي‌تواند سبب خون دماغ شوند.
  بد شكلي‌هاي ساختماني:
  به شكل مادرزادي يا اكتسابي مي‌توانند سبب درگيري قسمت غضروفي يا استخواني تيغه‌ي بيني يا شاخك‌ها شوند. در اين حالت هواي دميده شده با سرعت و تلاطم بيشتري وارد بيني مي‌شود. اين مسئله سبب خشكي غشاي مخاطي- التهاب و دلمه بستن مي‌شود. برداشتن دلمه‌ها از طريق پاك كردن بيني يا با فشار وارد كردن هوا از راه بيني انسداد يافته عروق خوني سطحي را در معرض قرار مي‌دهد و موجب خونريزي مي‌شود.
  سرطان‌هاي متعددي مي‌توانند با خونريزي‌هاي خودبخودي بيني تظاهر كنند يكي از عوامل خونريزي شديد بيني در پسران، آنژيوفيبروم است. اين تومور خوش خيم عروق كه از ناحيه بيني- حلقي منشاء مي‌گيرد ممكن است به صورت خودبخودي يا در پاسخ به ضربه خونريزي كند.
  علائم باليني
  بيماران از خونريزي هر دو بيني معمولاً شكايت دارند در حالي كه در حقيقت يك بيني خونريزي دارد. از بيمار بايد پرسش كرد اگر دو طرف خونريزي دارد شدت كدام بيني بيشتر است. بهتر است لخته‌هاي خون خارج شود بعد به دقت داخل بيني معاينه شود تا محل خونريزي مشخص گردد.
  درمان كلي
  1- حفظ خونسردي
  2- بيمار بايد بنشيند و بالاتنه‌ي خود را به جلو خم كند و دهان خود را باز نمايد او در اين حالت مي‌تواند خون را تف كرده و آن را قورت ندهد سرانجام بالاتنه بايد به حالت معمول در آيد.
  تنها اگر به مدت 5 دقيقه قسمت جلوئي بيني را در سمت خونريزي به روي تيغه‌ي بيني با انگشت دست بفشاريم بسياري از خونريزي‌هاي بيني مهار مي‌شوند به بيماران گوشزد مي‌شود كه پنبه يا دستمال در بيني خود نگذارند. زيرا ممكن است هنگام در آوردن آنها دچار مشكل شوند و مخاط بيني بيشتر دچار آسيب شوند. اگر سابقه خونريزي شديد يا طولاني وجود دارد يا در حين معاينه بيمار دچار افت فشار خون ارتوستاتيك (كاهش فشار خون وضعيتي) مي‌شود. تعيين سطح هموگلوبين و هماتوكريت جهت تصميم‌گيري در مورد ضرورت تزريق خون به بيمار الزامي است.
  3- كمپرس‌هاي سرد بايد پشت گردن و همچنين پشت بيني گذارده شود.
  4- پايين آوردن فشار خون
  5- قطع داروهاي ضد انعقادي
  درمان موضعي
  - كوتر كردن (cautery)
  - تامپوناد قدامي و خلفي
  مهار خونريزي احتياج به همكاري بيمار و وسايل معاينه دقيق از جمله چراغ پيشاني و ساكشن دارد روش‌هاي متعددي براي هموستاز (توقف خونريزي) وجود دارد كه مي‌تواند از كوتريزاسيون شيميايي (اسيد‌تري كلرواستيك و نيترات نقره) و الكتريكي تا تامپون قسمت قدامي و خلفي بيني متفاوت باشد. البته روش‌هاي ديگري از جمله كوتريزاسيون با كمك آندوسكوپي- بستن شريان‌هاي اصلي‌تر جراحي‌هاي سپتوپلاستي تيغه‌ي بيني و ... وجود دارد.
  بايد در ابتدا خون، لخته‌ها و اجسام خارجي را خارج شود. سپس از فنيل افرين و ليدوكائين جهت ايجاد انقباض عروقي و بي‌حسي لازم به شكل موضعي شود. مي‌توان درست روي همان مخاط شكننده به آرامي يك قلم آغشته به نيترات نقره را به عروق خوني كه به موضع خونريزي مي‌رسند تماس دهيم بهتر است آن رگ خوني كه به محل خونريزي دهنده مي‌رسد سوزانده شود تا اين كه مستقيماً خود محل را بسوزانيم.
  در صورتي كه امكان كوتريزاسيون نباشد يا با كوتريزاسيون خونريزي كنترل نشود بايد از تامپون استفاده كرد.
  بدون توجه به روش اقدامي، تامپون بيني بايد دست كم 72-48 ساعت باقي بماند هم به دليل اينكه اين پانسمان راه تخليه سينوس‌هاي اطراف بيني را مي‌بندد و هم به خاطر اينكه احتمال سندرم شوك عفوني كاهش يابد از آنتي بيوتيك استفاده مي‌شود.
  حدود 10% خون دماغ‌هاي خلفي به روش‌هاي درماني معمولي پاسخ نمي‌دهد و مداخله جراحي لازم است.
  راهنمايي‌هايي جهت ارجاع به متخصص
  خون دماغ مداوم نيازمند به ارزيابي توسط متخصص گوش، حلق و بيني دارد. بيماري كه به بستن قسمت خلفي بيني نياز دارد بايد حتماً توسط پزشك متخصص گوش، حلق و بيني درمان شود. آزمايش‌هاي معمولي كه شامل PT و PTT شمارش پلاكت و زمان سيلان است.
  بايد در موارد خونريزي شديد بيني انجام شوند سطح هموگلوبين و هماتوكريت بايد تعيين شود تا تصميم بگيريم كه بيمار احتياج به تزريق خون دارد يا خير. هنگامي كه خونريزي بند آمد استفاده از قطره كلرورسديم - اجتناب از دستكاري داخل بيني و استفاده از پماد مناسب بر روي تيغه بيني مي‌تواند از خونريزي مجدد بين جلوگيري كند.

 8. #48
  saraman آواتار ها
  saraman آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  نوشته ها
  699
  تشکر
  68
  تشکر شده 1,736 بار در 380 ارسال

  پیش فرض

  تب و تشنج
  تشنج ناشي از تب نوعي تشنج است که متعاقب تب بالا ( بيشتر از ۳۹ درجه سانتيگراد ) اتفاق مي افتد . اين تب بعلت وجود عفونت در بخشي از بدن به جز مغز است . اين بيماري معمولاً در کودکان سنين ۶ ماه تا ۵ سال رخ مي دهد . اين اختلال اگر چه نگران کننده و هراسناک است ، ولي اين تشنجها معمولاً خطرناک نيستند .
  علت اين عارضه چيست ؟
  تشنج ناشي از تب در نتيجه افزايش ناگهاني دماي بدن ( معمولاً در اوج بيماريهايي که با تب همراه هستند ) بوجود مي آيد . تشنج اغلب همراه با يک عفونت دستگاه تنفسي ، نظير سرماخوردگي است . کودکان اغلب مستعد اين تشنج هستند ، زيرا تکامل مغز در آنها هنوز کامل نشده است .
  علائم و نشانه هاي بيماري
  اولين مرحله تشنج حدود نيم دقيقه به طول مي انجامد و از علائم آن مي توان به موارد زير اشاره نمود :
  کاهش سطح هوشياري
  سفت شدن بدن
  وقفه در تنفس به مدت نيم دقيقه و هنگامي که مجدداً تنفس شروع مي شود . بسيار سطحي انجام مي گيرد ، بصورتي که تشخيص آن به سختي امکان پذير است .
  دفع ادرار يا مدفوع و يا هر دو
  مرحله دوم معمولاً‌ کمتر از ۵ دقيقه طول مي کشد . کودک دراين مرحله هوشيار نيست و علائم زير ممکن است ديده شوند :
  لرزش در عضلات دست و پا و صورت .
  قرار گرفتن سياهي چشم در بالا
  در پايان مرحله دوم کودک هوشياري خود را بدست مي آورد و ممکن است به مدت ۱۲ ساعت به خواب عميق فرو رود و در زمان بيدار شدن خواب آلود و گيج باشد .
  در صورت ايجاد تشنج يا تب بالاتر از ۳۹ درجه سانتيگراد سريعاً به پزشک مراجعه کرده و يا به بخش اورژانس نزديکترين بيمارستان مراجعه نمائيد .
  چنانچه درجه حرارت بدن کودک افزايش يافت . سعي کنيد آن را پائين آوريد .
  کاهش درجه حرارت بالا درکودک موجب تحمل بهتر کودک و کاهش احتمال تب و تشنج در کودکان ۳ ماه تا ۵ ساله مي شود .
  مراحل زير به پائين آوردن درجه حرارت بدن در کودکان تمامي سنين کمک مي کند :
  بيشتر لباسهاي کودک را در آوريد و در صورتي که کودک در تختخواب است از روانداز ضخيم و پتو استفاده نکنيد .
  با استفاده از آب ولرم با کمک پارچه و يا وان آب ولرم ، کودک خود را خنک کنيد .
  در صورتي که کودک بيش از سه ماه دارد ، از قطره استامينوفن استفاده کنيد .
  درجه حرارت اتاق کودک را در حدود ۱۵ درجه سانتيگراد قرار دهيد .
  از پنکه يا بادبزن براي خنک کردن کودک استفاده کنيد .
  اقدامات پزشکي
  در صورتي که کودک براي اولين بار دچار چنين حالتي شده باشد ، ممکن است پزشک جهت رد مننژيت و بررسي از اين نظر کودک را در بيمارستان بستري نمايد . ساير بررسي ها نيز جهت مشخص کردن علت عارضه انجام خواهد شد . در صورت وجود عفونت ناشي از باکتري ها ، پزشک آنتي بيوتيک تجويز خواهد کرد . در ضمن نحوه برخورد و اقدامات درماني درحملات بعدي بيماري را به شما آموزش خواهد داد . ممکن است پزشک براي کودک شما ديازپام ( داروي آرام بخش و ضد تشنج ) تجويز نمايد ، تا در خانه از آن استفاده نمائيد . استفاده از ديازپام در زمان تشنج ، طول مدت تشنج را کاهش مي دهد .
  در حدود يک سوم کودکاني که دچار تشنج شده اند ، طي ۶ ماه بعد دچار تشنج مجدد مي شوند ولي احتمال تشنج ناشي از تب در کودکان بزرگتر از ۵ سال بسيار کم است . تعداد محدودي از کساني که دچار تشنج ناشي از تب مي شوند ، ممکن است در آينده به بيماري صرع مبتلا شوند .

 9. #49
  amir_2000 آواتار ها
  amir_2000 آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  محل سکونت
  n82
  نوشته ها
  1,659
  تشکر
  162
  تشکر شده 957 بار در 498 ارسال

  پیش فرض اخبار پزشکی

  بهتر نبود اخبار پزشکی رو تو اطلا عات پزشکی پست می کردی؟؟؟؟؟؟؟
  كودك آزاري در مورد كودكان كم وزن بيشتر است

  تهران،خبرگزاري جمهوري اسلامي

  دانشمندان مي‌گويند نوزادان نارس و كم وزن بيشتر در معرض بدرفتاري و غفلت قرار دارند.

  به گزارش خبرگزاري رويترز از لندن، محققان دانشگاه وارويك با بررسي ‪ ۱۲۰‬هزار كودك در جنوب شرق انگليس در فاصله سالهاي ‪ ۱۹۸۳‬تا ‪۲۰۰۱‬ دريافتند كم بودن وزن به هنگام تولد احتمال اذيت و آزار را افزايش مي‌دهد.

  نيك اسپنسر استاد اين دانشگاه مي‌گويد اين مطالعه با تحقيقات قبلي كه بيانگر ارتباطي ميان وزن كم زمان تولد و كودك آزاري و غفلت است مطابقت دارد.

  كودكاني كه مورد آزار جسمي يا عاطفي يا غفلت قرار مي‌گيرند و كودكاني كه با يك مجرم جنسي در يك خانه زندگي مي‌كنند در فهرست كودكان تحت حمايت قرا مي‌گيرند.

  اين تحقيق نشان مي‌دهد خطر كودك آزاري با وزن زمان تولد و طول مدت بارداري مرتبط است.

  محققان نشان دادند اين خطر با وزن مناسب كودك كه ‪ ۳/۵‬تا ‪ ۴/۵‬كيلوگرم است كاهش مي‌يابد.

  محققان علت تاثير وزن كم زمان تولد در افزايش خطر كودك آزاري را نمي‌دانند. اسپنسر مي‌گويد نگهداري از نوزادان كوچكتر براي والدين دشوارتر است.
  ویرایش توسط saraman : March 23rd, 2006 در ساعت 12:14 PM
  دوستان عزیزم خدا نگهدار ...
  :p

 10. #50
  amir_2000 آواتار ها
  amir_2000 آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  محل سکونت
  n82
  نوشته ها
  1,659
  تشکر
  162
  تشکر شده 957 بار در 498 ارسال

  پیش فرض

  دانشمندان واكسن عفونت گوش در كودكان تهيه كردند

  تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي

  دانشمندان در كشور چك واكسني تهيه كرده‌اند كه مي‌تواند به پيشگيري از عفونت‌هاي گوش در كودكان كمك كند.

  عفونت‌هاي گوش در كودكان مي‌تواند دردناك باشد، اما به ندرت آسيبهاي درازمدت ايجاد مي‌كند.

  به گزارش پايگاه اينترنتي بي.بي.سي نيوز، دكتر "رومن پريمولا" از دانشگاه دفاعي در "هاردك كرالاو" اين واكسن را بر روي ‪ ۵‬هزار كودك ‪ ۳‬تا ‪ ۱۵‬ماهه آزمايش كرد.

  اين محققان دريافتند ‪ ۳۳۳‬تن از كودكاني كه اين واكسن را دريافت كردند به عفونت گوش مياني مبتلا شدند. اين در حالي است كه ‪ ۴۹۹‬تن از كودكان در گروه شاهد مشكل عفونت گوش مياني پيدا كردند.

  همچنين مشخص شد اين واكسن در برابر ويروس "استرپتوكوكوس" ذات الريه و "هاموفيلوس" آنفلوانزا نيز موثر است.

  با اين وجود برخي از دانشمندان از استفاده از يك واكسن در كودكان براي بيماريهايي كه زندگي آنها را به خطر نمي‌اندازد، انتقاد مي‌كنند.

  مشروح اين مطالعه را مي‌توانيد در مجله "‪ "Lancet‬بخوانيد.
  دوستان عزیزم خدا نگهدار ...
  :p

 11. #51
  amir_2000 آواتار ها
  amir_2000 آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  محل سکونت
  n82
  نوشته ها
  1,659
  تشکر
  162
  تشکر شده 957 بار در 498 ارسال

  پیش فرض

  ‪ ۱۰‬درصد كودكان، درگير بيماري اگزماي پوستي هستند

  يزد ، ايرنا

  يك فوق متخصص آسم، آلرژي و ايمونولوژي در يزد از اگزماي پوستي، بعنوان يك بيماري شديدا خارش دار پوستي نام برد كه ‪ ۱۰‬درصد كودكان درگير آن هستند.


  دكتر محمدحسن بمانيان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود:
  اين بيماري در نيمي از موارد در سن كمتر از يك سالگي و در ‪ ۳۰‬درصد موارد در سنين يك تا پنج سالگي، رخ مي‌دهد.

  وي افزود: كودكان مبتلا به اين بيماري با نام درماتيك آتوپيك (‪ (ad‬داراي استعداد ژنتيكي و سابقه خانوادگي هستند.

  وي اظهار داشت: فرم ضايعات در ابتدا بصورت ضايعات خارش دار، همراه با برافروختگي و پاپولهاي پوسته دار است كه در مرحله بعد ممكن است با خروج ترشحات آبكي، همراه شود و نهايتا در اثر خارشهاي مكرر، ضايعات، حالت ضخيم و چرمي بخود مي‌گيرد.

  بمانيان گفت: نحوه انتشار ضايعات بر اساس سن، متفاوت است به نحوي كه در شيرخواران در نواحي گونه‌ها و سطوح خارجي آرنج و زانوها ايجاد مي‌شود.

  وي اضافه كرد:در سنين كودكي، ضايعات در نواحي داخلي آرنج و زانوها ديده مي‌شود و در سنين بزرگسالي، پشت پاها و دستها و صورت مشاده مي‌گردد.

  اين متخصص گفت:گاهي در اثر خارشهاي مكرر، خطر بروز عفونت ضايعات با باكتريهاي سطح پوست و يا ويروس تبخال كه در اين بيماران برخلاف ساير افراد، منتشر مي‌شود وجود دارد.

  بمانيان افزود: علت ‪ ۳۰‬درصد آن موارد آلرژي‌هاي غذايي هستند ولي در ساير موارد، علت‌ها نامعلوم است.

  به گفته وي بين اين بيماري با ساير بيماريهاي پوستي كه اغلب خارش دار نيز مي‌باشند تفاوت است.

  وي با بيان اينكه درمان اين بيماران، اغلب مشكل و وقت‌گير مي‌باشد به مبتلايان توصيه كرد هر روز با آب ولرم و بدون مواد شوينده، استحمام كنند و يا حداقل براي ‪ ۲۰‬دقيقه، بدن خود را در آب ولرم، غوطه‌ور سازند و براي نرم شدن بيشتر پوست از روغن بادام يا زيتون در داخل وان، استفاده نمايند.

  وي اضافه كرد: همچنين بلافاصله پس از استحمام و حداقل روزي دوبار از نرم كننده استفاده كنند.

  اين متخصص افزود: اين دسته از بيماران نبايد در مجاورت نور شديد خورشيد كه منجر به تعريق مي‌شود قرار گيرند.

  او گفت: پوشيدن لباسهاي يكسره براي اطفال در هنگام خواب شب، جهت پرهيز از خارش، مناسب است.

  وي اضافه كرد: در صورت عدم نتيجه‌گيري در درمان، لازم است تا از داروهاي سركوب گير سيستم ايمني و حتي اشعه ماوراء بنفش، جهت درمان، سود جست.
  دوستان عزیزم خدا نگهدار ...
  :p

 12. #52
  amir_2000 آواتار ها
  amir_2000 آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  محل سکونت
  n82
  نوشته ها
  1,659
  تشکر
  162
  تشکر شده 957 بار در 498 ارسال

  پیش فرض

  رشته آسيب شناسي در دانشگاه علوم پزشكي همدان ايجاد شد

  همدان ، خبرگزاري جمهوري اسلامي

  سرپرست روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي همدان گفت: رشته تخصصي آسيب- شناسي در دانشكده پزشكي اين دانشگاه ايجاد شد.

  سيد "احمد معصومي " روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود:
  ايجاد اين رشته در شوراي گسترش دانشگاه‌هاي علوم پزشكي مورد موافقت قرار گرفته است.

  وي اظهار داشت: با ايجاد اين رشته جديد، تعداد رشته‌هاي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي همدان به ‪ ۱۱‬رشته افزايش يافته است.

  معصومي خاطرنشان كرد: براي مهر ماه سال آينده مجوز پذيرش دو دانشجو در رشته تخصصي آسيب شناسي در دانشگاه علوم پزشكي همدان داده شده است.

  هم‌اكنون دو هزار و ‪ ۹۴۰‬دانشجو در ‪ ۳۱‬رشته تحصيلي در پنج دانشكده در مقاطع دكتراي تخصصي، حرفه‌اي، كارشناسي ارشد، كارشناسي و كارداني در اين دانشگاه به تحصيل اشتغال دارند.

  پوست، زنان، داخلي، بيهوشي، كودكان و آسيب شناسي از رشته‌هاي تخصصي دانشگاه علوم پزشكي همدان است.
  دوستان عزیزم خدا نگهدار ...
  :p

 13. #53
  amir_2000 آواتار ها
  amir_2000 آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  محل سکونت
  n82
  نوشته ها
  1,659
  تشکر
  162
  تشکر شده 957 بار در 498 ارسال

  پیش فرض

  شمار كودكان چاق بيشتر مي‌شود

  تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي

  دانشمندان پيش بيني كردند شمار كودكان چاق تا پايان دهه جاري بطور چشمگيري در سراسر جهان افزايش خواهد يافت.

  به گزارش پايگاه اينترنتي آسوشيتدپرس، دانشمندان معتقدند اين روند تاثير عميقي در جامعه از مراقبت‌هاي بهداشت عمومي گرفته تا اقتصاد خواهد گذاشت.

  طبق اين مطالعه، تقريبا نيمي از كودكان در شمال و جنوب قاره آمريكا تا سال ‪ ۲۰۱۰‬اضافه وزن خواهند داشت. درحال حاضر يك سوم كودكان مشكل اضافه وزن دارند.

  در اتحاديه اروپا با ادامه روند كنوني حدود ‪ ۳۸‬درصد كودكان اضافه وزن خواهند داشت. دربررسي‌هاي اخير مشخص شده است درحال حاضر ‪ ۲۵‬درصد كودكان اروپايي اضافه وزن دارند.

  دكتر "فيليپ جيمز" رييس گروه بين‌المللي مبارزه با چاقي و نويسنده اين مقاله ضمن هشدار در مورد اين روند گفت: ما با يك همه‌گيري جهاني روبرو هستيم كه به نظر مي‌رسد بيشتر كشورهاي جهان را گرفتار كند.

  جيمز گفت انتظار مي‌رود درصد كودكاني كه اضافه وزن دارند در خاورميانه و جنوب شرق آسيا نيز افزايش چشمگيري خواهد يافت.

  وي افزود: شمار اينگونه كودكان در مكزيك، شيلي، برزيل و مصر مشابه كشورهاي صنعتي است.

  وي برآورد كرد تا سال ‪ ۲۰۱۰‬از هر پنج كودك چيني يكي اضافه وزن خواهد داشت.

  وي افزود: دراين كشورها همانند غرب كودكان تحت بمباران تبليغات غذاهاي مضر قرار دارند.

  جيمز گفت: زندگي در مكان‌هاي دورافتاده نيز ديگر تضميني براي زندگي سالم و رعايت عادات غذايي سنتي به شمار مي‌رود.

  كودكان در معرض تبليغات قرار دارند و لازم است هر نوع تبليغاتي و نه فقط تبليغات تلويزيوني ممنوع شود.

  محققان براي انجام اين مطالعه شماري از گزارش‌هاي پزشكي و اطلاعات سازمان جهاني بهداشت را كه از سال ‪ ۱۹۸۰‬تا ‪ ۲۰۰۵‬در زمينه چاقي منتشر شده بود، مورد تجزيه و تحليل قرار دادند.

  آنها توانستند سرعت رشد چاقي را در كودكان دبستاني در ‪ ۲۵‬كشور و پيش دبستاني‌ها را در ‪ ۴۲‬كشور دنبال كنند.

  محققان نتيجه گرفتند، شيوع چاقي تقريبا در تمامي كشورهايي كه اطلاعات آنها در دسترس قرار دارد افزايش يافته است. زندگي كم تحرك و افزايش دسترسي به غذاهاي فوري در اين روند نقش داشته است.

  دكتر "فيليپ توماس" يك پزشك جراح مي‌گويد پيامدهاي چاقي بر بهداشت عمومي زنگ خطر را براي كارشناسان به صدا درآورده است.

  از آنجايي كه چاقي كودكان تا بزرگسالي ادامه دارد ، آنها هر چه بزرگتر شوند بيمارتر مي‌شوند و به بيماري‌هاي قلبي، سكته و ديگر بيماري‌هاي ناشي از چاقي مبتلا مي‌شوند.

  توماس گفت: آنها اولين نسلي خواهند بود كه اميد به زندگي در آنها كمتر از والدين‌شان خواهد بود.

  مشروح اين مطالعه را مي‌توانيد در مجله ‪Journal of Pediatric Obesity‬ ‪ International‬بخوانيد.
  دوستان عزیزم خدا نگهدار ...
  :p

 14. #54
  amir_2000 آواتار ها
  amir_2000 آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  محل سکونت
  n82
  نوشته ها
  1,659
  تشکر
  162
  تشکر شده 957 بار در 498 ارسال

  پیش فرض

  آنفلوانزاي مرغي و سلامت غذا

  تهران،خبرگزاري جمهوري اسلامي

  از يك ماه گذشته ويروس مرگبار اچ‪۵‬ان‪ ۱‬آنفلوانزاي مرغي در ‪ ۱۸‬كشور جديد قاره‌هاي آفريقا، آسيا، اروپا و خاورميانه گسترش يافته و پرندگان وحشي و بومي را آلوده كرده است.

  به گزارش پايگاه اينترنتي سازمان جهاني بهداشت ، سازمان جهاني بهداشت مجددا تاييد مي‌كند درصورتي كه فراورده‌هاي پرندگان به طور بهداشتي آماده و طبخ شوند، مصرف آنها انسان را در معرض خطر ابتلا به ويروس اچ‪ ۵‬ان‪۱‬ قرار نمي‌دهد.

  با وجود اينكه ويروس اچ‪۵‬ان‪ ۱‬در ميان طيور به شدت واگيردار است، اما به راحتي به انسان‌ها منتقل نمي‌شود.

  از دسامبر ‪ ۲۰۰۳‬تاكنون، اين ويروس ‪ ۱۷۳‬نفر را آلوده كرده است كه ‪۹۳‬ تن از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

  با اين وجود هيچ كدام از اين موارد در اثر مصرف فراورده‌ها يا گوشت پرندگان كه به روش صحيح پخته شده‌اند بروز نكرده است.

  در حال حاضر خطر اصلي سلامتي متوجه افرادي است كه در تماس نزديك با پرندگان آلوده قرار دارند مانند خانواده‌هايي كه در حياط خانه خود مرغ نگه داري مي‌كنند و كارگراني كه در بازار فروش حيوانات زنده مشغول كار هستند.

  نظارت‌هاي شديد بر پرندگان بومي و وحشي، تشخيص سريع اين ويروس و اجراي فوري تدابير كنترل در حمايت و حفظ اطمينان مصرف‌كنندگان به سلامت فراورده‌هاي پرندگان با اهميت است.

  شواهد بدست آمده در سراسر جهان نشان مي‌دهد مصرف گوشت و تخم پرندگان در صورتي كه كاملا پخته شده باشد خطري دربرندارد.

  محصولات طيور منبع مهم پروتئين در سراسر جهان محسوب مي‌شود.
  دوستان عزیزم خدا نگهدار ...
  :p

 15. #55
  amir_2000 آواتار ها
  amir_2000 آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  محل سکونت
  n82
  نوشته ها
  1,659
  تشکر
  162
  تشکر شده 957 بار در 498 ارسال

  پیش فرض

  كليه فرآورده‌هاي سوسيس و ژامبون مرغ در كشور سالم هستند

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

  مديركل نظارت بر مواد غذايي، آشاميدني و آرايشي وزارت بهداشت اعلام كرد: كليه فرآورده‌هاي سوسيس و ژامبون مرغ در كشور سالم و عاري از ويروس آنفلوآنزاي پرندگان هستند.

  دكتر محمدرضا فاضلي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با بيان اين مطلب اظهار كرد: با توجه به اين كه در پروسه توليد فرآورده‌هاي گوشتي مانند سوسيس و كالباس حرارت لازم به آنها داده مي‌شود مردم نبايد نگران سلامتي اينگونه فرآورده‌ها باشند.

  وي ادامه داد: همچنين به كليه كارخانجات توليد كننده سس مايونز نيز توصيه كرده‌ايم كه تخم‌مرغ‌هاي مورد نياز خود را از مراكز معتبر و مطمئن و داراي مجوز از سازمان دامپزشكي خريداري كنند.

  وي با بيان اين كه تا كنون ويروس آنفلوآنزاي پرندگان در طيور اهلي كشور مشاهده نشده است، افزود: با تمهيدات كميته كشوري مبارزه با آنفلوآنزا، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشكي كشور موارد گزارش شده اين بيماري فقط مربوط به پرندگان مهاجر وحشي بوده و در طيور داخلي و انسان مشاهده نشده است.

  وي با تاكيد بر اين كه شهروندان از خريد تخم‌مرغ شكسته قويا خودداري كنند، به ايسنا گفت: با توجه به اين كه يكي از راههاي انتقال ويروس از طريق مدفوع مرغ است، تخم‌مرغ‌هاي آلوده به مدفوع مرغ را بعد از ضدعفوني كردن مصرف كنند.

  دكتر فاضلي با بيان اين كه ويروس آنفلوآنزاي پرندگان به دماي بالا حساس است، تصريح كرد: پخت مرغ در دماي 70 درجه سانتيگراد به مدت 30 دقيقه در صورت وجود ويروس آن را از بين مي‌برد بنابراين مردم نبايد از مصرف فرآورده‌هاي پخته احساس نگراني داشته باشند.

  مدير كل نظارت بر مواد غذايي، آشاميدني و آرايشي وزارت بهداشت به كليه هموطنان توصيه كرد: در هنگام خريد هر نوع فرآورده‌اي به برچسب قانوني و پروانه ساخت وزارت بهداشت و به كد دامپزشكي در خصوص فرآورده‌هاي خام گوشتي و مرغي توجه داشته باشد.

  فاضلي در پايان خاطرنشان كرد: هموطنان در صورت مصرف مرغ برگر چه در منزل و چه در رستوران حتما توجه داشته باشند كه لايه مياني مرغ برگر نيز به خوبي پخته شود و رنگ آن از حالت صورتي خارج شود.
  دوستان عزیزم خدا نگهدار ...
  :p

 16. #56
  amir_2000 آواتار ها
  amir_2000 آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  محل سکونت
  n82
  نوشته ها
  1,659
  تشکر
  162
  تشکر شده 957 بار در 498 ارسال

  پیش فرض

  سوختگي در کودکان جبران‌ناپذير است

  خبرگزاري دانشجويان ايران - رشت

  به علت استفاده از مواد آتش‌زا در ايام آخر سال توسط اطفال، بيشترين آمار سوختگي مختص به اين طيف از جامعه است که عوارض جبران‌ناپذيري از خود به جاي مي‌گذارد.

  دکتر لاله فاضل معاون اورژانس استان گيلان در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، پيرامون حوادث چهارشنبه آخر سال اظهار كرد: سوختگي انواع مختلفي دارد اما بيشتر حوادثي که در ايام چهارشنبه آخر سال رخ مي‌دهد، سوختگي به وسيله آتش است که معمولا درجه ‌٢ و در دو سطح سطحي و عميق است و بسته به اين که سوختگي در چه منطقه‌اي از بدن اتفاق مي‌افتد، درصد معالجه تغيير مي‌کند. سوختگي در صورت و گردن در بزرگسالان ‌٩ درصد و در اطفال ‌٥/١٧ درصد درجه‌بندي

  مي‌شود. با اين حال به علت اهميت ويژه‌اي که اين منطقه از بدن از لحاظ تنفسي دارد، موجب مرگ و مير بالايي مي‌گردد.

  وي افزود: به علت استفاده از مواد آتش زا در اين ايام توسط اطفال، بيشترين آمار سوختگي مختص به اين طيف جامعه است که عوارض جبران‌ناپذير را از خود به جاي مي‌گذارد و در مواقعي حتي با وسيله پيوند پوست حالت اوليه خود را به دست نخواهند آورد و ‌١ تا ‌٣ سال بعد از پيوند پوست در رشد بيمار اختلال ايجاد مي شود.

  دکتر فاضل در تشريح فاکتورهايي که موجب بستري شدن بيمار مي‌شود، گفت: اين سوختگي شامل سوختگي دستها، پاهها و اندام تناسلي است .

  وي همچنين درباره استفاده از ترقه افزود: انفجار ترقه موجب پرت شدن سنگ ريزه‌ها و ذرات در زمين به صورت شده که در صورت ورود اين اجسام خارجي به قسمت مرکزي مردمک چشم، آسيب هاي جبران ناپذيري خواهد داشت.

  معاون اورژانس استان گيلان با اشاره به اين که علاوه بر آتش سوزي در اين ايام حوادثي چون شکستن شيشه و ايست هاي قلبي ناشي از صداي انفجار اتفاق مي‌افتد، اظهار اميدواري كرد مردم مانند ديگر اقوام دنيا از مراسم سنتي و باستاني به نحوه احسن استفاده کنند.
  دوستان عزیزم خدا نگهدار ...
  :p

 17. #57
  amir_2000 آواتار ها
  amir_2000 آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  محل سکونت
  n82
  نوشته ها
  1,659
  تشکر
  162
  تشکر شده 957 بار در 498 ارسال

  پیش فرض

  آنفلوانزاي مرغي جنوب نيجريه را در نورديد

  تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي

  وزير بهداشت نيجريه روز سه شنبه در بيانيه‌اي اعلام كرد: ويروس آنفلوانزاي مرغي از نوع حاد آن جنوب كشور را در برگرفته و پرندگان سه استان جنوبي را مبتلا كرده است.

  به گزارش خبرگزاري فرانسه از ابوجا، نوع حاد آنفلوانزاي مرغي شهرهاي "ايدميلي" در استان "آنامبرا"، ‪ ۵۰۰‬كيلومتري جنوب ابوجا، استان "بنو" (مركز كشور) و بندر "هاركورت" واقع در استان "ريورز" (جنوب كشور) را فرا گرفته است.

  اين وزير تصريح كرد: "نابودي پرندگان مبتلا و پاكسازي مناطق آلوده در اين سه استان آغاز شده است."
  پيش از اين ويروس مزبور هفت استان شمالي و مركزي نيجريه را آلوده كرده بود.

  تاكنون نيجريه هيچ تلفات انساني بر اثر ابتلا به آنفلوانزاي مرغي نداشته است اما ويروس ‪ H5n1‬كه در چند مرغداري شمال اين كشور يافت شده مي تواند براي انسان مرگبار باشد. اين ويروس تاكنون ‪ ۹۵‬نفر را در جهان از پاي درآورده است.

  نيجريه نخستين كشور آفريقايي است كه اين ويروس در آن شناسايي شده است.

  پس از آن نيجر، در همسايگي نيجريه دومين كشور آفريقايي به شمار مي‌رود كه ويروس مذكور در آن شيوع يافته است.
  دوستان عزیزم خدا نگهدار ...
  :p

 18. #58
  amir_2000 آواتار ها
  amir_2000 آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  محل سکونت
  n82
  نوشته ها
  1,659
  تشکر
  162
  تشکر شده 957 بار در 498 ارسال

  پیش فرض

  حوادث ‪ چهل‬درصد علت مرگ و مير كودكان را تشكيل مي‌دهد

  تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي

  عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت:با توجه به بررسي‌هاي مختلف در حال حاضر ‪ ۴۰‬درصد علت مرگ و مير كودكان ‪ ۱‬تا‪ ۴‬ساله را حوادث تشكيل مي‌دهد.

  دكتر "فريد ايمان زاده" فوق تخصص نوزادان در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار گروه علمي ايرنا با بيان اين مطلب افزود:در يك تحقيق شيوع حوادث و علل ايجادكننده آن در كودكان كمتر از ‪ ۶‬سال مورد بررسي قرار گرفت.

  وي گفت: اين تحقيق با هدف تعيين شيوع حوادث و علل ايجادكننده آن در كودكان كمتر از ‪ ۶‬سال تحت درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در سال ‪۸۲‬ انجام شده است.

  دكتر ايمان زاده تصريح كرد: اين مطالعه به روش توصيفي بر روي ‪ ۷۲۰‬كودك كه به روش نمونه‌گيري تصادفي ساده از روي پرونده‌هاي فعال موجود در شبكه بهداشتي انتخاب شده بودند انجام گرفت.

  وي اظهار داشت:بر اساس نتايج اين تحقيق ‪ ۵۹/۶‬درصد كودكان دچار حادثه شده بودند كه در ‪ ۲۳/۵‬درصد نمونه‌هاي حادثه ديده حادثه بيشتر از يكبار تكرار شده بود.

  دكتر ايمان زاده اضافه كرد:همچنين بر اساس نتايج اين تحقيق پسرها با ‪ ۵۴‬درصد و كودكان در سنين ‪ ۲۴‬تا‪ ۴۸‬ماه با ‪ ۳۵/۲‬درصد بيشترين درصد حادثه را به خود اختصاص داده بودند.

  وي در خصوص محل حادثه اظهار داشت:بيشترين محل حادثه با فراواني ‪۵۴/۸‬ درصد در منزل و در بين ساعات ‪ ۸‬تا‪ ۱۲‬صبح اتفاق افتاده است.

  دكتر ايمان زاده اظهار داشت:بر اساس نتايج اين تحقيق بيشترين نوع حادثه به ترتيب سقوط ‪ ۱۹/۹‬درصد،كوفتگي ‪ ۱۷/۲‬درصد،بريدگي و خراشيدگي ‪۱۷‬ درصد و سوختگي ‪ ۱۳/۸‬درصد عنوان شده بود.

  وي يادآور شد:از بين عوامل خطر ساز نوع مسكن بر حسب آپارتماني يا ويلايي بودن ،وجود نرده اطراف پله،بالكن يا پشت بام،استخر و حوض،در پوش روي پريز برق ،دريچه يا گودال،مل پخت غذا،دسترسي كودك به مواد سوختي و نفت ،شير آبگرمكن،مواد پاك‌كننده و ضد عفوني‌كننده ،چاقو و قيچي و دسترسي به مواد آتش زا را مي‌توان نام برد.

  دكتر ايمان زاده تصريح كرد:بر اساس نتايج اين تحقيق ،‪ ۳/۱‬درصد نمونه هاي مورد بررسي به دليل حادثه در بيمارستان بستري شده بودند و يك كودك نيز جان خود را از دست داده بود.

  وي يادآور شد:به طور كلي نتايج اين تحقيق نشان‌دهنده شيوع بيشتر حوادث در كشور ما در مقايسه با ساير كشورهاست.

  دكتر ايمان زاده اضافه كرد:به همين دليل ارايه برنامه‌هاي آموزشي به والدين،استاندارد نمودن محيط زندگي و ايجاد مكان مناسب باري بازي كودكان توصيه مي‌شود.
  دوستان عزیزم خدا نگهدار ...
  :p

 19. کاربر مقابل از amir_2000 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 20. #59
  amir_2000 آواتار ها
  amir_2000 آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  محل سکونت
  n82
  نوشته ها
  1,659
  تشکر
  162
  تشکر شده 957 بار در 498 ارسال

  پیش فرض

  ژاپني‌ها دستگاهي ساختند كه يك روزه دي ان اي را آزمايش مي‌كند

  توكيو، خبرگزاري جمهوري اسلام

  شركت ژاپني "پي.اس.اس" موفق به ساخت دستگاه آزمايش‌كننده "دي ان اي" شد كه در يك روز آن را بگونه خودكار تجزيه و تحليل مي‌كند.

  بر پايه گزارش روز چهارشنبه علمي روزنامه نيهون كيزاي، تاكنون آزمايش "دي ان اي" كه با دست انجام مي‌شود، سه روز طول مي‌كشيده است.

  بر اساس اين گزارش، كار اين دستگاه جديد بگونه‌يي است كه در آغاز مواد مورد آزمايش همچون خون و يا آب دهان همراه با ذرات مغناطيسي به درون ظرفي در دستگاه ريخته مي‌شود.

  پس از آن عمل چسباندن ذرات ريز مغناطيسي به ماده آزمايشي (خون و يا آب دهان) انجام گرفته و سپس بوسيله آهن ربا گردآوري مي‌شود.

  پس از آن كار بزرگتر كردن "دي ان اي" انجام مي‌گيرد كه در طول نيم تا يك روز هزار برابر بزرگتر مي‌شود.

  شركت "پي اس اس" برنامه دارد كه از تابستان آينده اين دستگاه را به مراكز دانشگاهي و يا شركتهاي سازنده تراشه "دي ان اي" به ارزش حدودي دو ميليون ين بفروش برساند.
  دوستان عزیزم خدا نگهدار ...
  :p

 21. #60
  amir_2000 آواتار ها
  amir_2000 آفلاين است همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Mar 2006
  محل سکونت
  n82
  نوشته ها
  1,659
  تشکر
  162
  تشکر شده 957 بار در 498 ارسال

  پیش فرض

  خوردن زردآلو براي كم خوني مفيد است

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

  زردآلو بهترين درمان كم‌خوني است و خوردن آن براي افراد بسيار مقوي است، اين ميوه جهت چاقي نافع است ولي براي اشخاص چاق، خوردن مقدار اندك آن ضرر ندارد.

  به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي تهران، رنگ زرد اين ميوه مربوط به مولد ويتامين A يعني كاروتن است كه گاهي نماي بنفش نيز دارد.

  روغن هسته زردآلو را مي‌توان در آرايش براي نرم كردن پوست به كار برد.

  زردآلو معدن آهن، فسفر، كلسيم و مس است و روي هم رفته ميوه بسيار مفيدي است ولي نبايد در خوردن آن افراط كرد
  دوستان عزیزم خدا نگهدار ...
  :p

صفحه 3 از 121 نخستنخست 12345671353103 ... آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
قدرت گرفته از ویبولتین ،اکنون ساعت 09:56 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
کليه حقوق اين سايت متعلق به  شرکت فرهنگ سازان  است.هر گونه استفاده از مطالب اين سايت پيگرد قانوني دارد
سئو و بهينه سازي : سئو
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved